Zprávy

Vláda schválila program, s nímž předstoupí před sněmovnu

Úřednický kabinet Jana Fischera schválil programové prohlášení. Se seznamem svých priorit požádá sněmovnu o důvěru. Termín, kdy by poslanci o osudu vlády měli rozhodovat, zatím nebyl určen. Po jednání kabinetu Fischer uvedl, že se zatím nerozhodl, zda vláda zveřejní program před tím, než jej předloží sněmovně. "Priority nebudou žádným překvapením. Předsednictví, deficit rozpočtu ne větší než 170 miliard korun," řekl premiér. Pevně prý věří, že kabinet s programovým prohlášením důvěru Poslanecké sněmovny získá.

Rozpočty v následujících letech budou mít schodky přes 150 miliard

Státní rozpočty v letech 2010 až 2012 by měly skončit se schodky vyššími než 150 miliard korun. Po jednání vlády to uvedl ministr financí Eduard Janota. V roce 2010 by měl deficit být 165 miliard, v roce 2011 by měl činit 160 miliard a v roce 2012 pak 156 miliard korun. Schodky jsou součástí výdajových rámců státu do roku 2012, jejichž schválení již podruhé vláda o týden odložila. "Ta situace je velmi komplikovaná, protože vláda může ovlivnit pouze 18 procent výdajů rozpočtu. Do této části ale patří běžné výdaje, mzdové výdaje i investice," uvedl Janota. Všechny ostatní výdaje jsou buď vázané, nebo určené zákonem. Všechny rozpočty by tak podle něj měly být "velmi úsporné". Ministr financí například počítá se zmrazením růstu platů ve státní správě. Zároveň upozornil, že rozpočet na příští rok je jedním z nejúspornějších, který vytvářel. Ministr chce dále v rozpočtech podporovat priority, jakými jsou věda, výzkum, vzdělání, infrastruktura nebo využití peněz ze strukturálních fondů EU. Fond bydlení i fond dopravní infrastruktury by podle Janoty měl mít v příštím roce výdaje na úrovni letošního roku.

Kabinet podpořil poslanecký návrh na změnu náhubkového zákona

Vláda podporuje poslanecký návrh upravit takzvaný náhubkový zákon. Norma, která platí od 1. dubna, zakazuje zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů i citovat z policejních odposlechů. ČTK o postoji kabinetu k navrhované úpravě informovala předkladatelka novely Kateřina Jacques (SZ). "Je to dobrá zpráva, ve zrychlených lhůtách má novela šanci na schválení," uvedla. Jacques spolu s Františkem Bublanem (ČSSD), Františkem Laudátem (ODS) a dalšími poslanci navrhují, aby bylo možné některé informace zveřejnit, pokud to bude ve veřejném zájmu. Eventuální následný spor má rozhodnout soud. O veřejný zájem by mělo podle skupiny poslanců jít třeba v případě politiků.

Vláda nepodpoří návrh na zvýšení maximální povolené rychlosti

Vláda nepodpoří v parlamentní diskusi poslanecký návrh, který má kromě jiného umožnit na vybraných úsecích silnic a dálnic zvýšit maximální povolenou rychlost až o 30 kilometrů v hodině, tedy na 160 kilometrů v hodině. Pod novelou zákona o provozu na pozemních komunikacích jsou podepsáni poslanci ODS Eva Dundáčková, David Šeich a Tomáš Úlehla. Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová novinářům řekla, že kabinet vydal negativní stanovisko k předloze kvůli jiným částem návrhu, než je zvýšení maximální rychlosti.

Deregulace nájemného se zpomalí

Deregulace nájemného se ve vybraných městech prodlouží o dva roky. Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který růst nájemného v příštím roce rozkládá do tří let, tedy až do konce roku 2012. Úprava se týká obcí, v nichž se letos nájmy zvýší o více než 40 korun na metr čtvereční. To jsou s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy všechna krajská města a všechna středočeská města nad 10.000 obyvatel. Podle spoluautora návrhu Jiřího Carbola (KDU-ČSL) se norma dotkne 300.000 bytů, kde by se nájemné v příštím roce skokově zvyšovalo vzhledem k nárůstu cen nemovitostí v minulých letech.

Prezident podepsal zákon, který řeší nelegální odběry elektřiny

Prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu energetického zákona, která řeší problematiku černých odběrů energie. Novela si klade jako jeden z cílů zjednodušit podnikání a omezit administrativní zátěž podnikatelů v energetice. Zákon také určuje, co je a není nelegální odběr. Bude platit, že dodavatel obnoví dodávku proudu až poté, co zákazník uhradí svůj dluh. Exministr průmyslu Martin Říman již dříve upřesnil, že kromě porušení elektroměru bude nutné takovému zákazníkovi dokázat, že odebral víc elektřiny, než zaplatil.

Prezident podepsal také novelu zákona, která má zjednodušit obchodování s bezpečnostním materiálem a zakazuje například obchodování s protipěchotními minami. Zákon mimo jiné snižuje počet dokladů, které musejí obchodníci předkládat. Novelu ještě během projednávání kritizovala například organizace bránící lidská práva Amnesty International.

Převod nemovitostí z majetku státu na obce se zřejmě zrychlí. Prezident republiky Václav Klaus podepsal novelu zákona o Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, která převádí některé pravomoci z úrovně ministerstev na úřad. Převod majetku dosud zajišťoval úřad a kontrolovala ho příslušná ministerstva. Majetkovým odborům na ministerstvech ale chybí dostatečný počet právníků a úředníků a agenda se vlekla.

Antimonopolní úřad bude moci jednodušeji posuzovat podnikové fúze, které nevyvolávají vážné obavy z narušení hospodářské soutěže. Umožňuje to vládní novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl podle předlohy například posoudit žádosti o spojení firem, u nichž nebude mít podezření na možné narušení trhu, už do 20 dnů, nikoli do 30 dnů.

Prezident také podepsal novelu zákona o podpoře regionálního rozvoje, která stanoví nová pravidla pro přeshraniční spolupráci krajů, obcí, mikroregionů a dalších institucí.

V Česku se objevil první případ nové chřipky

V České republice se objevil první případ nákazy takzvané nové nebo prasečí chřipky. Podle České televize to potvrdilo ministerstvo zdravotnictví. V Česku bylo doposud vyšetřeno kvůli podezření na tuto nemoc zhruba sto lidí. Podle serveru tn.cz chřipkovým virem A H1N1 onemocněl mladý muž, který do ČR přiletěl z New Yorku. Vyšetření absolvoval v pražském Motole. Hlavní hygienik Michael Vít sdělil, že devětadvacetiletý muž z Prahy je nyní v domácí izolaci, jeho stav je bez negativních zdravotních příznaků. V domácí karanténě je podle Víta devět lidí, se kterými muž přišel do kontaktu.

Topolánek chce vést jihomoravskou kandidátku ODS

Předseda ODS Mirek Topolánek v Brně potvrdil, že chce vést v podzimních předčasných volbách do Poslanecké sněmovny jihomoravskou kandidátku občanských demokratů. V pondělí se ucházel o nominaci na sněmu organizace ODS Brno-střed, která je největší ve městě. V tajném hlasování dostal podporu 155 hlasů ze 163 možných, řekl ČTK předseda organizace Brno-střed i předseda brněnské ODS Pavel Blažek.

ODS zřejmě navrhne odvolání Ratha z funkce hejtmana

Středočeští občanští demokraté na příštím zasedání krajského zastupitelstva zřejmě navrhnou odvolání hejtmana Davida Ratha (ČSSD) z funkce. Podle nich se při řízení kraje dopouští řady pochybení a zneužívá veřejných peněz k vlastní politické propagaci. Novinářům to řekl Rathův předchůdce ve funkci Petr Bendl (ODS).

Podle CVVM by Volby do Evropského parlamentu vyhrála ODS před ČSSD

Červnové volby do Evropského parlamentu by podle nejnovějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ODS, kterou by volilo 36,5 procenta dotázaných. Druhá ČSSD by dostala 28 procent hlasů, vyplývá z volebního modelu CVVM. Z předchozích průzkumů jako vítězná strana dlouhodobě vycházela sociální demokracie. Do EP by se podle CVVM dostaly ještě KSČM s 15,5 procenta, KDU-ČSL s 6,5 procenta a Strana zelených, která by pětiprocentní práh překročila o půl procenta. Další strany a hnutí by tuto hranici nepřekonaly, předpovídají autoři průzkumu. Zjistili také to, že k volbám do europarlamentu chce přijít čím dál méně lidí. V květnu projevilo odhodlání jít volit evropské poslance jen 40 procent dotázaných, 46 procent se k volbám nechystá, 14 procent lidí nevědělo.

ODS a ČSSD mají před volbami do EP podle FFUP vyrovnané preference

ODS a ČSSD mají před volbami do Evropského parlamentu vyrovnané preference, nyní by je shodně volilo kolem 29 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Malé politické strany a uskupení včetně zelených se podle průzkumu do parlamentu pravděpodobně nedostanou. K volbám se chystají dvě pětiny Čechů. Průzkum zjistil, že do europarlamentu by se kromě dvou nejsilnějších stran dostali se ziskem 14,8 procent hlasů také komunisté a lidovci, které by volilo 5,5 procent respondentů. Ostatní menší strany by společně se Stranou zelených neuspěly.

Podle Akademie věd hrozí její likvidace a podpora průměrnosti

Návrh státního rozpočtu České republiky na výzkum, vývoj a inovace na rok 2010 se střednědobým výhledem na léta 2011 až 2012, který předložila vládní Rada pro výzkum a vývoj, je ve skutečnosti likvidací Akademie věd a podporou průměrnosti. Akademie to uvedla v tiskovém prohlášení. Proti restrikcím rozpočtu akademie minulý týden protestovala Učená společnost. Rada podle prohlášení akademiků navrhuje pro rok 2010 snížení institucionálních výdajů akademie o 721 milionů korun, to znamená o 14,3 procenta oproti roku 2009, a do roku 2012 další skokové snížení těchto výdajů až o 45 procent. Fakticky to znamená "likvidaci akademie a zánik soustavy jejích pracovišť", jedné z nejvýkonnějších složek výzkumu a vývoje v Česku. Vedení akademie tvrdí, že restrikce znehodnotí dosavadní investice do lidského a materiálního potenciálu akademie a zásadním způsobem sníží výkon českého výzkumu, což se v delším časovém horizontu nutně promítne i do vývoje konkurenceschopnosti ČR.

Premiér Jan Fischer po jednání vlády zdůraznil, že kabinet dosud vedl především makroekonomickou debatu. Prioritami vlády je podle něj kromě budování dopravní infrastruktury také právě věda a výzkum. Je si jist, že s akademií se o penězích dohodne.

Důvěra v českou ekonomiku v květnu opět vzrostla

Důvěra v domácí ekonomiku se v květnu potřetí za sebou meziměsíčně zvýšila. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 0,2 bodu, když v březnu to bylo o 1,7 bodu a v dubnu o 4,2 bodu. Uvedl to Český statistický úřad. Důvěra spotřebitelů v květnu meziměsíčně stoupla o 4,5 bodu a důvěra podnikatelů naopak klesla o 0,9 bodu. Ve srovnání s květnem 2008 je však saldo souhrnného indikátoru důvěry o 25,5 bodu nižší. Důvěra spotřebitelů meziročně klesla o 10,2 bodu a důvěra podnikatelů se snížila o 29,2 bodu. Růst indikátoru důvěry v ekonomiku není podle analytika společnosti Citco-finanční trhy Jiřího Šimka nyní ničím překvapivým. "Indikátory důvěry nyní rostou všude ve světě, zatímco tvrdá data z ekonomik zatím mnoho optimismu nepřinášejí," upozornil. Spotřebitelé podle Šimka snáze podléhají současnému až přehnanému optimismu na trzích, zatímco podnikatelé jsou v budoucích očekáváních střízlivější. "Česká ekonomika, je ale tažena hlavně exportem a lepší nálada spotřebitelů českou ekonomiku nespasí," dodal. Z šetření mezi spotřebiteli v květnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace.

Páteční vichřice významnější škody ve státních lesích nenadělala

Páteční vichřice v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) významnější škody nenadělala. Vítr většinou polámal jen jednotlivé stromy, které budou lesníci v následujícím období dohledávat. Vývraty podnik zpracuje v rámci běžné nahodilé těžby. LČR patří zhruba polovina lesů v zemi.

Úložiště jaderného odpadu by mohlo být v Boleticích nebo Hradišti

Budoucí úložiště jaderného odpadu by mohlo být ve vojenských újezdech (VÚ) Boletice nebo Hradiště. Vyplývá to z předběžných výsledků geologické analýzy vojenských újezdů. Podle dokumentu by v daných lokalitách mohly existovat vhodné geologické podmínky. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) nyní ještě provede podrobnější výzkum, který by to potvrdil. "Zařazení některého vojenského újezdu mezi vhodné lokality pro hlubinné úložiště a jejich další posuzování připadá v úvahu v roce 2010 či 2011, tedy po provedení všech průzkumů, které by odpovídaly pracím již dokončeným v dříve prověřovaných lokalitách," uvedl ředitel SÚRAO Vítězslav Duda.

České předsednictví EU odsoudilo severokorejskou jadernou zkoušku

Severní Korea oznámila, že provedla svoji druhou jadernou zkoušku. Evropskou unii, Spojené státy i Rusko tato informace, jejíž pravdivost již Moskva potvrdila, znepokojila. Nukleární výbuch byl podle ruského ministerstva obrany přibližně tak silný jako atomová bomba, kterou na konci druhé světové války USA svrhly na japonské město Nagasaki. České předsednictví Evropské unie druhou severokorejskou jadernou zkoušku odsoudilo a dalo najevo silné znepokojení. "Tento test zcela ohrožuje stabilitu na Korejském poloostrově a v regionu a představuje vážnou hrozbu mezinárodnímu míru a bezpečnosti," uvedl ve svém prohlášení český ministr zahraničí Jan Kohout. Severní Korea se podle něho musí vrátit k šestistranným rozhovorům a dostát závazkům vyplývajícím ze smlouvy o nešíření jaderných zbraní.

Kohout vyzval Barmu k okamžitému propuštění Su Ťij

Evropská unie vyzvala Barmu, aby okamžitě propustila opoziční vůdkyni Do Aun Schan Su Ťij, která je v současnosti barmským vojenským režimem souzena za porušení pravidel domácího vězení. Výzvu tlumočil při setkání s barmským ministrem zahraničí generálmajorem Ňjanem Winem ve vietnamské Hanoji jeho český protějšek Jan Kohout jménem českého předsednictví EU.

CzechTourism dostal pokutu 90.000 korun za chybnou zakázku

Státní agentura pro rozvoj cestovního ruchu CzechTourism dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 90.000 korun. CzechTourism podle úřadu porušil zákon způsobem, jakým vybral firmy pro uspořádání a propagaci akce nazvané České dny v Číně. Proti pokutě se může CzechTourism odvolat k předsedovi ÚOHS. Podle ÚOHS CzechTourism svými požadavky nedovoleně omezil počet firem, které se mohly o zakázku v hodnotě 19 milionů korun ucházet, byť třeba s lepší nabídkou. Agentura po zájemcích požadovala, aby měly za sebou nejméně tři zakázky, v nichž by v některé z asijských zemí propagovala Českou republiku jako celek z hlediska cestovního ruchu. Právě požadavek na propagaci ČR jako celku je podle ÚOHS nepřiměřený a diskriminující. Tendru se tak nemohly zúčastnit firmy, které v Asii propagovaly jen některý obor či instituci z ČR. O tvrdosti podmínek svědčí podle úřadu i to, že do výběrového řízení se přihlásil pouze jediný uchazeč. Tomu navíc CzechTourism uznal reference o zakázkách, které stanovené podmínky nesplňovaly.

Vnitro spustilo projekt pátrání po dětech, jejich popis dá na web

Ministerstvo vnitra spustilo první fázi systému pátrání po pohřešovaných dětech. Informace o dětech zařazených do projektu se budou po vyhlášení pátrání nově objevovat na policejním webu, odkud v další etapě projektu poputují na zpravodajské internetové servery i do jiných médií. ČTK to řekla Barbora Cibulková z tiskového oddělení ministerstva. Projekt nazvaný Národní koordinační mechanismus se zaměří především na pohřešované děti mladší 15 let, které se budou podle poznatků policie nacházet v ohrožení života nebo zdraví - například proto, že potřebují brát léky. Ve výjimečných případech policisté do systému zahrnou i mladistvé mezi 15 a 18 lety, obzvlášť ty, kteří jsou fyzicky či mentálně postiženi.

Na české železnici letos zemřelo 76 lidí, o jednoho méně než loni

Na železnici v Česku od začátku letošního roku do 18. května zemřelo 76 lidí, tedy o jednoho méně než za stejné období loni. ČTK to řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Za celý loňský rok pod vlakem nebo při nehodách na přejezdech našlo smrt 230 osob. Podle mluvčího Českých drah (ČD) Ondřeje Kubaly častěji lidé doplatí na to, že jdou po kolejích nebo přebíhají trať, než že by zemřeli v autě na přejezdu.

Cenu Olgy Havlové obdržela osmašedesátiletá Jana Hejzlarová

Cenu Olgy Havlové udělovanou lidem, kteří navzdory svému zdravotnímu postižení pomáhají ostatním, obdržela osmašedesátiletá Jana Hejzlarová. Přes dlouhodobé vážné onemocnění už deset let pomáhá Domovu sv. Karla Boromejského v Praze. Cenu letos už patnáctým rokem uděloval Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové. Když se domov v roce 1998 obnovoval, Hejzlarová v něm vybudovala denní stacionář pro seniory a handicapované a dodnes se věnuje ergoterapii, při níž pacientům pomáhá pracovní činnost přiměřená jejich zdravotnímu stavu. Laureátka se přes svůj věk neúnavně věnuje handicapovaným, jak byla po celý život zvyklá jako zdravotní sestra.

U Brna se našlo keltské sídliště, raritou je objevená naběračka

Archeologové objevili v Blažovicích na Brněnsku pozůstatky keltské osady. Torza dvou do země zapuštěných objektů z pátého století před naším letopočtem našli v místě, kde se počítá se stavbou silnice do nové zástavby. Nejzajímavějším objeveným předmětem je kovová naběračka, řekl ČTK vedoucí záchranného výzkumu Michal Přichystal. "Naběračka je malá kuriozita. V keltských sídlištích nalézáme běžně keramiku, nože nebo spony do oděvů, ale na ostatní předměty pro přípravu jídla narážíme jen ojediněle," uvedl archeolog. Naběračka z blažovického keltského sídliště neboli oppida měří 60 centimetrů. Používala se patrně na nabírání polévek nebo také nápojů. Nyní ji archeologové zkoumají v laboratořích. Dalším zajímavým objevem je podle Přichystala nález jámy s useknutou zvířecí hlavou a rozbitou keramickou nádobou. Vše nasvědčuje tomu, že zvíře bylo obětováno při neznámém rituálu. Morava byla v mladší době železné hustě osídlena Kelty.

V rosariu v Kalištích se budou sázet růže Gustav Mahler

V Kalištích u Humpolce, kde se v roce 1860 narodil hudební skladatel Gustav Mahler, se začnou od příštího roku sázet v rosariu vyšlechtěné růže, jež ponesou komponistovo jméno. První zasadí u příležitosti 150. výročí Mahlerova narození americký barytonista Thomas Hampson. ČTK to řekl ředitel hudebního festivalu Mahler Jihlava 2009 - Hudba tisíců Jiří Štilec. "Růže je tmavě červená, až 100 centimetrů vysoká, velkokvětá," popsal kultivar její šlechtitel Josef Urban. Její šlechtění trvalo asi sedm let. "Zatím se sázely různé odrůdy rudých růží ve smyslu Druhé symfonie Gustava Mahlera a písně Rudá růžička. Pro příští rok tedy chystáme speciální odrůdu," řekl Štilec.

V Českém Krumlově se po opravě otevřel Lazebnický most

V Českém Krumlově se po téměř dvouměsíční opravě otevřel Lazebnický most, který spojuje městské části Parkán a Latrán v historickém centru. Náklady dosáhly 7,1 milionu korun, většinu pokryla dotace z Regionálního operačního programu, sdělila ČTK mluvčí radnice Jitka Augustinová. Most ze začátku 19. století, který utrpěl největší škody při povodních před sedmi lety, už nevyhovoval požadavkům na zátěž.

V Litoměřicích budou od úterý sochaři tvořit z pískovce

Město Litoměřice bude od úterý hostit na výstavišti Zahrada Čech druhý ročník mezinárodního sochařského sympozia. Pískovcové kvádry se začnou měnit v umělecká díla pod rukama šesti akademických sochařů z Česka, Slovenska, Maďarska a Francie. ČTK to sdělila Eva Břeňová, která mediálně zastupuje litoměřickou radnici. Umělecká díla, která sochaři vytvoří, zůstanou v majetku města. Už předem je podle Břeňové stanoveno, na kterých místech by měla být usazena. Například Jiří Kašpar vytvoří dílo s motivem kotvy, které má stát na břehu řeky Labe.

Legendární Kytice se vrátí na semaforská prkna

Legendární Erbenova Kytice, která se kdysi v pražském Divadle Semafor hrála deset let a dosáhla na šest set repríz, se vrátí na jeviště této scény. Její nové nastudování zahájí novou sezonu, v níž divadlo oslaví padesátiny. Ovšem první diváci je na předpremiérách uvidí už v červnu. ČTK to řekl principál Semaforu Jiří Suchý. "Nová verze bude výpravná a trochu jiná," uvedl Suchý. Přímo v den vzniku Semaforu koncem října se uskuteční slavnostní koncert ve Smetanově síni Obecního domu, kde se tato scéna představí s osmdesátičlenným Českým národním symfonickým orchestrem.

Blížící se Polívkovu šedesátku uctí v Brně filmová přehlídka

Blížící se 60. narozeniny herce Boleslava Polívky připomene v Brně komorní filmová přehlídka. V městském kině Scala zájemci od 1. do 3. června zhlédnou snímky z 80. a 90. let, v nichž Polívka ztvárnil hlavní role. Na programu jsou například filmy Poslední leč a Kalamita a polozapomenutá hrabalovská adaptace Něžný barbar, řekla ČTK Jana Fantová z Brněnského kulturního centra. Filmy jsou vybrány tak, aby lidé poznali také klíčové Polívkovy souputníky a spolupracovníky. Ve filmu Poslední leč Polívka hraje s častým jevištním partnerem Jiřím Pechou. Filmy Kalamita a Šašek a královna režírovala Věra Chytilová, která Polívku pro celovečerní film objevila. Na programu je také film Zapomenuté světlo, za který dostal Polívka svého prvního Českého lva. Polívka oslaví šedesátku 31. července, kdy se na jeho farmě na Vyškovsku koná festival zábavy Olšany Open. Zahrnuje divadelní a cirkusová vystoupení, koncerty a pivní slavnosti.

Slavní vousáči ZZ Top odstartují v Praze letošní evropské turné

Slavná texaská kapela ZZ Top, proslulá říznou blues-rockovou muzikou a úctyhodnými vousy dvou členů tohoto tria, zahájí 26. května v pražské Tesla Areně své letošní evropské turné. Podle pořadatelů čeká diváky minimálně devadesátiminutový koncert, skupina si kromě několika tun dalšího vybavení přiveze i velkou LED obrazovku. Jako předkapela se představí česko-americká bluesrocková skupina The Cell, která už v této roli hrála před Johnem Mayallem, The Sweet a Tito and Tarantula. Kapela ZZ Top se v Praze poprvé představila v únoru 1997.

Předseda Jirásek dostal na slavnostním plénu ČOV Olympijský řád

Předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek dostal na slavnostním plenárním zasedání při příležitosti 110. výročí založení nejvyššího českého sportovního orgánu Olympijský řád, nejvyšší individuální ocenění Mezinárodního olympijského výboru (MOV). Medaili barona Pierra de Coubertina obdržel Emanuel Bosák, dlouholetý funkcionář a někdejší předseda ČOV. Ve Velké aule Karolina Univerzity Karlovy se sešla při slavnosti generalita českého sportu. Pro medaili Tibi Gratias (Díky Tobě) si přišli olympijští vítězové - bývalá oštěpařka Dana Zátopková, skokan na lyžích Jiří Raška, oštěpař Jan Železný, kanoista Martin Doktor či desetibojař Roman Šebrle. Oceněni stejnou medailí byli i slavná gymnastka Věra Čáslavská, běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová, kajakářka Štěpánka Hilgertová či střelkyně Kateřina Emmons.

Jirásek je ve své funkci už čtvrté volební období od roku 1996, je zároveň členem předsednictva Svazu lyžařů České republiky a členem předsednictva Mezinárodní lyžařské federace (FIS). Za největší úspěch ve funkci považuje skutečnost, že dokázal udržet ČOV bez politických a obchodních vlivů.

ČHMÚ: V celém Česku se objeví nebezpečné bouřky, vítr a krupobití

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) potvrdil své varování před velmi silnými bouřkami, které by měly od úterý do středy zasáhnout celé území Česka. Podle meteorologů hrozí extrémní stupeň nebezpečí, očekávají se přívalové srážky, krupobití a velmi silný vítr.

Počasí

Úterý zůstane slunečné s teplotami až do 31 stupňů Celsia, k večeru bude od západu přibývat oblačnost a přinese přeháňky a bouřky.