Zprávy

Vláda bude mít programové prohlášení za týden

Všichni ministři úřednické vlády premiéra Jana Fischera předložili svému šéfovi své návrhy pro připravované programové prohlášení vlády. Předseda vlády prohlásil, že ve čtvrtek se kabinet nad první verzí prohlášení neformálně sejde, formálně by jej mohl stvrdit příští pondělí. Fischer zdůraznil, že prioritami budou dokončení českého předsednictví EU a sestavení "zdrženlivého rozpočtu". Při sestavování programového prohlášení se Fischer chce řídit především názory svých ministrů. Podle svých slov přihlédne také k 27 bodům doporučení, které mu v minulých dnech předložila ČSSD. Svá stanoviska k nim mají jednotliví ministři sepsat do středy. Návrh programového prohlášení chce premiér konzultovat i s politickými stranami, z jejichž dohody úřednická vláda vznikla a na jejichž podpoře v parlamentu závisí, tedy také s ODS a Stranou zelených.

K návrhu na odškodnění za komunistickou pracovní perzekuci je vláda neutrální

Vláda se staví neutrálně k poslaneckému návrhu na odškodnění lidí, kteří z politických důvodů přišli o práci v době komunismu. Po jednání vlády to uvedl premiér Jan Fischer. "Vláda si je plně vědoma legitimity této kompenzace, podporuje ji," řekl Fischer. "Současně jsme byli názoru, že musíme předkladatele toho návrhu informovat o řadě věcných problémů či nedostatků a především legislativně technických, které ten návrh v sobě obsahuje," dodal. Podle návrhu by mohli lidé k důchodu získat nejvýše 2500 korun měsíčně, celkem se počítá s výdaji do 100 milionů korun. O příspěvek k důchodu si může podle návrhu požádat člověk, který přišel o práci v době od 25. února 1948 do 1. ledna 1990 z důvodu politické perzekuce.

Kabinet nesouhlasí s poslaneckými návrhy proti lichvě

Vláda nesouhlasí se dvěma poslaneckými návrhy, které si kladou za cíl bojovat proti lichvě a nevýhodným podmínkám spotřebitelských úvěrů. Po jednání kabinetu o tom informoval premiér Jan Fischer. Návrh poslanců KDU-ČSL navrhuje omezit horní hranicí úrokovou sazbu, předloha ČSSD omezuje celkový objem splátek včetně nejrůznějších poplatků. Jelikož se jedná o poslanecké návrhy, tak je bez ohledu na stanovisko vlády projedná parlament. "I když si vláda uvědomuje palčivost otázky, dospěla v souladu s legislativní radou k závěru, že opatření bude řešit připravovaná transpoziční směrnice EU," uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Podle B. Sobotky bude euro v Česku nejdřív v roce 2014

Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) je schodek státního rozpočtu tak velký, že euro nepřijme vláda, která vzejde z předčasných voleb, ale až ta další. Informoval o tom server iHNed.cz. Sociální demokraté tak připustili, že ani po případných vyhraných volbách v říjnu nezavedou v příštím volebním období euro. "Kdyby Česká republika vstoupila do eurozóny v roce 2014 nebo 2015, tak bych to pokládal za velký úspěch. Takže přijetí eura bude čekat až na vládu, která vzejde z voleb 2013," řekl Hospodářských novinám Sobotka. Přestože ČSSD je obecně pro rychlé přijetí eura, její předseda Jiří Paroubek už začátkem dubna v rozhovoru pro agenturu Reuters řekl, že v současné době je přechod na evropskou měnu druhotnou otázkou. Prioritu nyní mají opatření proti ekonomické krizi, která zvýší rozpočtový deficit nad vstupní limit do eurozóny.

Füle: Bylo by dobré, kdyby Irové na summitu řekli datum referenda

Bylo by dobré, pokud by Irové oznámili termín konání druhého referenda o lisabonské smlouvě na summitu Evropské unie, který se uskuteční ve druhé polovině června v Bruselu. Novinářům to řekl český ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle. Irové, kteří o lisabonské smlouvě jako jediní v EU rozhodovali v referendu, tento složitě dojednávaný dokument o reformě fungování a rozhodování v unii loni v červnu odmítli. V prosinci se ale unie dohodla, že dá Irům určité záruky, že lisabonská smlouva nepřinese změny například v oblasti daní, potratů či tradiční irské neutrality. Nyní se členské státy snaží najít formu, jakou by přesně tyto garance měly mít.

Většina irských voličů podporuje schválení lisabonské smlouvy, vyplývá z průzkumu, který zveřejnil irský list The Irish Times. Nyní smlouvu podporuje 52 procent dotázaných, tedy o jedno procento víc než před měsícem. Proti je 29 procent a 19 procent Irů neví. Pokud by se nezapočítávaly hlasy nerozhodnutých, pro smlouvu by nyní hlasovalo 64,5 procenta Irů a proti 35,5. Loni v červnu to bylo 53,4 procenta proti a 46,6 pro smlouvu.

Češi stále důvěřují OSN a EU více než NATO, které si však polepšilo

Češi důvěřují i nadále více Organizaci spojených národů (OSN) a Evropské unii (EU) než Severoatlantické alianci (NATO). Důvěra ke sledovaným institucím od minulého roku stoupla. Vyplývá to z únorového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Největší důvěře se mezi dotazovanými těší OSN, které důvěřují téměř dvě třetiny lidí. Evropské unii důvěřuje 60 procent Čechů a NATO 53 procent respondentů. Kolem 40 procent lidí pak věří Evropskému parlamentu (EP) a Evropské komisi (EK). Největší nárůst důvěry zaznamenala Severoatlantická aliance, které věří o devět procentních bodů dotázaných více než loni.

Klaus zkomplikuje debatu o klimatu na summitu EU-Čína, píše EUobserver

Skutečnost, že středeční summit EU-Čína povede za české předsednictví prezident Václav Klaus, který nesouhlasí s teorií o globálním oteplování, zkomplikuje jednání o "zelené" energii. Na svých webových stránkách to píše zpravodajský server EUobserver. Čína je největším světovým znečišťovatelem ovzduší. Experti doufají, že právě středeční summit by měl poskytnout příležitost zástupcům EU i Pekingu probrat boj s klimatickými změnami před prosincovou klimatickou konferencí OSN v Kodani. "Diskuse ale komplikuje fakt, že pan (Václav) Klaus, který bude schůzce předsedat, popírá, že by globální oteplování bylo výsledkem lidské činnosti," píše EUobserver. Podle něj ale například mluvčí EK Christiane Hohmannová uvedla, že výkonný orgán unie nemá příliš velké obavy o to, že by Klaus odváděl pozornost od debaty o klimatu.

Aktivisté chtějí, aby summit EU-Čína byl i o lidských právech

Poslankyně Kateřina Jacques (SZ) a ředitelka české odbočky organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) Dáša van der Horstová před zasedáním vlády předaly českému premiérovi Janu Fischerovi petici s výzvou, aby jedním z témat summitu EU s Čínou bylo dodržování lidských práv. Summit se bude konat ve středu a za české předsednictví unie ho povede prezident Václav Klaus, Fischera ale na jeho okraj čekají bilaterální schůzky s čínskými představiteli. Fischer při převzetí petice slíbil, že si ji důkladně přečte. "Potom si udělám úsudek, co v rámci bilaterálního jednání mého, které navazuje na vlastní summit, je možné pro tu věc udělat," řekl.

Havel podpořil Stranu zelených před eurovolbami

Exprezident Václav Havel podpořil Stranu zelených (SZ) před eurovolbami a prohlásil, že je jediná "autentická" zelená. Havel se tak vymezil proti Demokratické straně zelených (DSZ), která se odštěpila od Strany zelených a v jejímž vedení figuruje poslankyně Olga Zubová. Havel také uvedl, že situace na české politické scéně by byla "vážná", pokud by Strana zelených vypadla ze hry. Obě velké strany, tedy ODS a ČSSD, jsou si podle Havla velmi podobné ve svém technokratismu, záleží jim na neustálém růstu, nikoli například na krajině. Zelení jsou podle něj alternativou. Zelené přišli spolu s Havlem podpořit exministr zahraničí Karel Schwarzenberg, herečka Eva Holubová, dokumentaristka Olga Sommerová a herec Ladislav Smoljak.

Pohled Čechů na ekonomickou situaci se od ledna zhoršil

Za špatnou považuje současnou ekonomickou situaci 60 procent Čechů. Ještě v lednu jich byla zhruba polovina dotázaných. Už více než 60 procent lidí se také domnívá, že je hospodářské krize ovlivní, ještě v lednu to připustilo 58 procent. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění při Sociologickém ústavu AV ČR. Na 60 procent z lednových 45 procent se podle průzkumu také zvýšil počet lidí, kteří vidí kriticky reakci české vlády na situaci kolem krize. Z možných důsledků krize se lidé nejvíce obávají snížení příjmu. V dubnu to bylo 64 procent a v lednu 55 procent respondentů. Téměř 60 procent lidí se v dubnu stejně jako v lednu obává škrtů v sociálních výdajích státu.

Češi se kvůli směrnici EU obávají zdražování potravin

Většina českých spotřebitelů se obává, že výrobci nedávné zrušení povinnosti dodržovat velikosti balení u některých běžných potravin a dalších druhů zboží využijí k nenápadnému zdražení svých výrobků. Lidé také míní, že se nyní budou hůře orientovat v cenách výrobků na pultech obchodů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Factum Invenio. Pravidla letos na jaře uvolnila nová směrnice EU, podle níž se regulace váhy a objemu zboží přežila. Máslo, cukr či mouka teď mohou být v obchodě libovolně velké, jedinou výjimkou zůstávají lihoviny a vína. Výrobci tak mohou produkty například nenápadně zmenšovat při zachování původní ceny. V průzkumu společnosti Factum Invenio zhruba 81 procent dotázaných lidí uvedlo, že tato změna bude pro výrobce příležitostí ke skrytému zdražování. Lidé se také obávají složitější orientace mezi cenami výrobků (69 procent účastníků průzkumu). Tuzemští zákazníci jsou podle společnosti Factum Invenio proto nakloněni rozšíření povinnosti uvádět měrnou cenu výrobků i na prodejny, které ji dosud nemají.

Začaly maturity

Na středních školách začaly maturity. Letos se týkají přes 97 tisíc studentů, asi o 1300 víc než loni. Letos naposled zkoušky připravovala každá škola zvlášť, za rok už by měly startovat maturity státní. Současní maturanti budou také zřejmě poslední, které čeká ústní zkouška ze všech předmětů, jejich o rok mladší spolužáci se budou muset rozpovídat jen v češtině a cizím jazyce. Zkoušky v ostatních předmětech by už měli skládat formou písemného testu. Na jednotné maturity se ale snáší vlna kritiky a studenti sepisují i petice.

Bývalý KP zahájil výrobu pod novým obchodním názvem Thun 1794

Bývalý Karlovarský porcelán (KP), který po jeho krachu koupila firma Hengis, zahájil výrobu. Společnost se nově jmenuje Thun 1794. V největším závodu v Nové Roli se rozjela lisovací linka, spuštěna byla takzvaná přežahová pec a ve středu má začít provoz první velké pece k ostrým výpalům. Do práce nastoupila zatím asi stovka lidí, řekl ČTK předseda představenstva Thun 1794 Michal Bíman. V porcelánce by mělo podle Bímana pracovat do konce května zhruba 150 lidí, jejich stav by se měl v červnu zvýšit o dalších 200. Ve všech případech do práce nastupují zaměstnanci, kteří museli v KP k 31. březnu ukončit pracovní poměr. Po stabilizaci by mohlo ve všech závodech bývalého KP pracovat mezi 500 až 700 lidmi. Po Nové Roli má tento týden začít obnova výroby rovněž v Klášterci nad Ohří. V Thun Studiu Lesov zbývá dořešit některé technické záležitosti a i tam patrně příští týden nastoupí první zaměstnanci. Výroba postupně začne od úterý rovněž v manufaktuře na růžový porcelán v Chodově. Tento závod bývalého KP získala společnost Epiag Lofida - Porcelán CZ Dalovice.

Rath: Krajské nemocnice mohou být příspěvkovou organizací

Pokud ministerstvo zdravotnictví do 1. června nepřevede pět středočeských krajských nemocnic do neziskového holdingu, stanou se jednou příspěvkovou organizací. Na veřejné neziskové zařízení by byly převedeny později. Novinářům to řekl hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že tento návrh schválili středočeští radní. Nyní jsou krajské nemocnice akciovými společnostmi, což chce nynější vedení hejtmanství změnit. Záměr, aby ve středních Čechách formálně fungovala jediná krajská nemocnice, která by byla jednou právnickou osobou, Rath avizoval hned po krajských volbách, v nichž ČSSD zvítězila. Ministerstvo zdravotnictví ale nedávno příslušný návrh zamítlo. Podle jeho úředníků obsahoval procesní a právní chyby. Kraj proto podal novou žádost o zápis do rejstříku neziskových zařízení a nyní se radní usnesli i na "nouzové variantě", že nemocnice nejdříve převedou do jedné příspěvkové organizace. Pro tento krok kraj nepotřebuje posvěcení ministerstva. Výhodou sdružení nemocnic do jednoho neziskového holdingu má být podle Ratha mimo jiné to, že nemocnice ušetří díky centrálním nákupům zásob a služeb.

Česko stále zaostává v rozšíření rychlých internetových přípojek

Česká republika stále zaostává za evropským průměrem v počtu širokopásmových internetových přípojek na 100 obyvatel. Zatímco v EU je průměr 22,9 přípojky, v Česku je to 17,1 přípojky. Vyplývá to z údajů zveřejněných Českým telekomunikačním úřadem. Česká republika skončila v unii podle lednových údajů osmá od konce. Poslední je za Bulharskem a Rumunskem Slovensko s 10,9 přípojky. Naopak na špici žebříčku jsou Dánsko a Nizozemsko s 37,3, respektive 36,2 přípojky na 100 lidí.

Počet přenocování v ubytovacích zařízení klesl o 8,7 procenta

V prvním čtvrtletí letošního roku klesl počet přenocování hostů, kteří se ubytovali v tuzemských hromadných ubytovacích zařízeních, meziročně o 8,7 procenta na 7,3 milionu. Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním prvním čtvrtletí 2,3 milionu hostů, což bylo o 8,4 procenta méně než ve stejném období loni. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Počet přenocování zahraničních hostů meziročně klesl o 18,6 procenta, naopak počet přenocování domácích hostů vzrostl o 2,3 procenta. Počet příjezdů zahraničních hostů klesl o 17,1 procenta, u domácích naopak o jedno procento vzrostl.

Zachránce čs. dětí Nicholas Winton se dožívá 100 let

V úterý 19. května se zachránce téměř sedmi set československých dětí Nicholas Winton dožívá sta let. Bývalý makléř v roce 1938 a 1939 zorganizoval odjezd 669 převážně židovských dětí do Velké Británie. Děti tam přežily válku v britských rodinách. Ani nejbližší Wintonovi příbuzní přitom neměli tušení o jeho činu. Do povědomí veřejnosti se dostal až díky dojemnému setkání se svými zachráněnými "dětmi" ve studiu BBC. Jeho záchrannou akci pak připomněl slovenský režisér Matej Mináč ve filmu Všichni moji blízcí (1999) a v dokumentu Síla lidskosti (2002).

Učená společnost udělila medaile a ceny významným vědcům

Učená společnost na XV. valném shromáždění ve Velké aule pražského Karolina udělila dvě medaile za zásluhy o rozvoj vědy. Získal ji doyen české astronomické obce i českých členů společnosti Luboš Perek za mimořádné zásluhy o obor. Věnoval se kinematice a dynamice galaxie, mlhovinám, kosmonautice ale i kosmickému právu. Se svým nejvýznamnějším žákem Lubošem Kohoutkem sestavil nejcitovanější dílo československé astronomie 20. století Generální katalog planetárních mlhovin. Držitelem Medaile Učené společnosti je rovněž znalec středověké filozofie Vilém Herold. Soustředil se na české reformační myšlení a na jeho představitele - zejména Milíče z Kroměříže a Štěpána ze Znojma. Jeho práce vyvrcholila knižní publikací o Viklefovi a jeho vlivu na Univerzitu Karlovu.

Podezření na prasečí chřipku v ČR vyloučeno u 85 lidí, sedm čeká

V Česku už vyhledalo pomoc lékařů kvůli podezření na nový typ chřipky 92 lidí. U 85 z nich testy infekci vyloučily, na sedm výsledků vyšetření se zatím čeká. V žádném z dosud hlášených případů nejde o mezilidský přenos, informovalo na svých webových stránkách ministerstvo zdravotnictví.

La Strada: Krize odhalila špatné podmínky zahraničních pracovníků

Současná hospodářská krize podle obecně prospěšné společnosti La Strada v Česku nejvíce ohrožuje zahraniční pracovníky. Nejohroženější skupinou jsou podle ní lidé zaměstnaní prostřednictvím pracovních agentur práce. "Ekonomická krize odhalila nedostatky celého systému," řekla ČTK ředitelka La Strady Irena Konečná na diskusi odborníků k tématu obchodu s lidmi za krize. Podle Konečné je systém zaměstnávání cizinců v Česku nastaven tak, že pracovníci musí akceptovat nátlakové metody zaměstnavatelů. Moc zaměstnavatelům nad zahraničními pracovníky dává potřeba pracovního povolení vázaného na zaměstnání. "Cizinci jsou vesměs v rukou zaměstnavatelů, nemohou se svobodně rozhodnout jej opustit," vysvětlila Konečná. "Cizinec je v důsledku nastavení systému nucen plnit veškerá přání zaměstnavatele a strpět všechny jím určené pracovní podmínky," prohlásila. Podle Konečné zaměstnavatelé již na cizince obvykle nevyvíjejí přímo fyzický nátlak, jak tomu údajně bylo dříve. "Tendence posledních let je taková, že zaměstnavatelé volí velice sofistikované jednání, které je sice nátlakové, ale společnost už nepohoršuje," míní Konečná.

Dělnická strana podá trestní oznámení na chomutovské úředníky

Dělnická strana podá trestní oznámení na úředníky chomutovského magistrátu kvůli nedělnímu rozpuštění její akce v Chomutově. ČTK to řekl místopředseda strany Petr Kotáb. Tvrdí, že akci měli řádně ohlášenou a pokynem k jejímu rozpuštění prý úředníci porušili zákon. Podle radnice ale strana žádnou akci na neděli neoznámila.

Nejvyšší soud: Zelenka neměl žádnou úctu k lidskému životu

Petr Zelenka, jemuž média přezdívají heparinový vrah, neměl žádnou úctu k lidskému životu. Uvěznění na doživotí bylo v podstatě jediným možným trestem za vraždy v havlíčkobrodské nemocnici. Uvedli to soudci Nejvyššího soudu v usnesení, jímž odmítli Zelenkovo dovolání. Rozhodnutí padlo už před několika týdny, až nyní se však celé usnesení objevilo v databázi soudu.

České silnice zažily tragický víkend - zemřelo 16 lidí

Za uplynulou sobotu a neděli zemřelo na českých silnicích 16 lidí, byl to jeden z nejtragičtějších víkendů od zavedení bodového systému v červenci roku 2006. Vyplývá to ze statistických údajů, které policie zveřejnila na svých internetových stránkách. V sobotu při nehodách zahynulo šest lidí, v neděli přišlo na silnicích o život lidí deset. Podle policejních statistik je to od začátku roku nejhorší víkend na českých silnicích. V loňském roce nejtragičtější víkend zaplatilo životem 11 lidí.

O sbírku na záchranu kroměřížských zahrad nemají lidé zájem

O sbírku na záchranu zdevastovaných kroměřížských zahrad, kterou město Kroměříž vyhlásilo před přibližně dvěma lety, nemají lidé podle radnice příliš zájem. Na účet od té doby přišlo jen několik desítek tisíc korun. ČTK to řekl starosta Miloš Malý. Proč tomu tak je, si vysvětlit nedokáže. Unikátní Květná zahrada v Kroměříži vznikla v letech 1665 až 1675. Je jedinou původně dochovanou zahradou z tohoto období v republice. Na začátku prosince 1998 byla společně s tamním Arcibiskupským zámkem a Podzámeckou zahradou zařazena do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V roce 2007 se obě zahrady dostaly na seznam nejohroženějších památek světa. Vlastníkem zahrad a zámku je stát. Vyhlášení veřejné sbírky bylo jedním z celé řady řešení, jak zchátralým památkám pomoci. "Výzva se nesetkala s velkým pochopením," komentoval Malý.

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí Morcheeba i Nohavica

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava získal další hudební hvězdy. Čtyřdenní přehlídku obohatí britská kapela Morcheeba, americká formace Mercury Rev a poprvé na festivalu vystoupí i písničkář Jaromír Nohavica, řekl ČTK za pořadatele akce Jiří Sedlák. Doplnil, že Nohavicova účast na festivalu bude jedním z jeho mála letních vystoupení. Festival Colours of Ostrava se koná od 9. do 12. července. Program festivalu nabídne na deseti scénách přes 100 kapel či DJs.

Nevyužitá vládní vila v Brně začne sloužit za rok novým účelům

Z brněnské vládní vily Stiassny, která je nyní nevyužita, se stane do příštího roku dokumentační centrum věnované rekonstrukcím památek 20. století. Měla by také sloužit k reprezentačním účelům Jihomoravskému kraji a Brnu. ČTK to řekl ředitel brněnského památkového ústavu Petr Kroupa. Upřesnil, že do prázdnin by měl stát převézt vilu na památkáře. Funkcionalistickou vilu si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Weisnera textilní průmyslník Alfred Stiassny. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala v majetku státu. Podle odborníků je stejně zajímavá jako slavnější brněnská vila Tugendhat.

Na Pražském jaru nezahraje pianista Moravec

Na festivalu Pražské jaro nevystoupí kvůli poranění ruky uznávaný český pianista Ivan Moravec. Měl být sólistou Klavírního koncertu c moll Ludwiga van Beethovena, který je 23. května v Rudolfinu součástí koncertu Jihočeské komorní filharmonie. Moravce nahradí Petr Jiříkovský, který zahraje Beethovenův Klavírní koncert č. 5 "Emperor". "V zásadě jde o krátkou indispozici a nejedná se o nic vážného. V těchto dnech pan Moravec prostě nemůže hrát," řekla ČTK mluvčí festivalu Alena Svobodová. Jiříkovský zastoupí Moravce na jeho osobní doporučení; na letošním festivalu se ale již představil. S úspěchem doprovodil minulou sobotu izraelského houslistu Šlomo Mintze (Shlomo Mintze) na jeho recitálu v Rudolfinu.

Osm latinskoamerických filmů nabídne festival v Praze

Osm celovečerních snímků nabídne filmovým fanouškům festival latinskoamerického filmu, který se od 19. do 23. května uskuteční v pražském kině Světozor. Pořádají jej latinskoamerická velvyslanectví se sídlem v Praze s cílem zpřístupnit tuto kinematografii českým divákům. Festival zahájí brazilský snímek s názvem Jak chutný byl můj Francouz. V roce 1971 ho natočil režisér Nelson Pereira dos Santos. V 16. století v ještě necivilizované Brazílii rozehrává příběh francouzského obchodníka, který se zachrání při ztroskotání lodi, upadne však do zajetí domorodého kmene. Přestože má být sněden, zamiluje se do domorodé krasavice, s níž prožije vášnivé dobrodružství. V nabídce se objeví i celovečerní hrané filmy z Argentiny, Kostariky, Kuby, Mexika, Peru a Uruguaye natočené v posledních devíti letech. Současně s tímto festivalem bude od 19. do 22. května uveden v projekční síni Národního filmového archivu Ponrepo portrét brazilského filmaře Nelsona Pereiry dos Santose.

Vláda souhlasila s novelou o bezpečnosti na stadionech

Vláda vyslovila jednomyslný souhlas s poslaneckým návrhem, který řeší zajišťování pořádku během sportovních akcí. Podle novely by za pořádek zodpovídali nejen vlastníci, ale případně i provozovatelé stadionů a sportovních zařízení. Vlastník, případně provozovatel musejí přitom v případě, že je to nezbytné, podniknout takové kroky, aby v průběhu sportovního podniku zajistili pořádek. Pokud jsou bezpečnost lidí nebo majetku ohroženy a přes veškerá opatření se nedaří obnovit pořádek, měli by vlastník nebo pořadatel vydat pokyn, aby byla daná sportovní akce přerušena nebo ukončena, předpokládá poslanecká novela.

Drogový skandál fotbalisty Bednáře začala vyšetřovat policie

Policie začala prošetřovat případ českého fotbalisty Romana Bednáře, jenž si podle britského nedělníku kupoval od dealera drogy. Šestadvacetiletého útočníka už v neděli až do vyšetření případu suspendoval jeho zaměstnavatel West Bromwich Albion, jenž shodou okolností několik hodin poté sestoupil z Premier League.

Dále ze sportu

Tenista Tomáš Berdych se ve světovém žebříčku před startem antukového Roland Garros vrátil do elitní dvacítky, kde byl naposledy hned v prvním letošním vydání 5. ledna. Třiadvacetiletý Čech sice vypadl minulý týden v Madridu v druhém kole, v němž kvůli zranění vzdal zápas s Juanem Martínem del Potrem, přesto si o dvě příčky polepšil. Berdych je tak v žebříčku hned za krajanem Radkem Štěpánkem, jenž ve španělské metropoli nedohrál vinou zdravotních problémů hned první kolo. Štěpánkovo zranění by nemělo jeho účast na pařížském grandslamu ohrozit, Berdychův start zatím není jistý. V ženském žebříčku aktuálně nejlepší Češka Iveta Benešová, jež v Madridu vzdala kvůli nemoci v prvním kole, klesla na 33. místo.

Stadion Evžena Rošického v Praze na Strahově bude 27. května potřetí za sebou dějištěm finálového zápasu Poháru ČMFS. Do finále se v minulém týdnu probojovali fotbalisté Teplic a Slovácka. Svaz sice už na začátku května určil Strahov za lokalitu finálového klání, ale po překvapivém postupu druholigového Slovácka přes mistrovskou Slavii se zvažovalo i konání zápasu blíže Moravě. To ale nakonec představitelé ČMFS zavrhli.

Počasí

Úterý bude oblačné, zatažené, s přeháňkami, ojediněle i bouřkami. K večeru od západu ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 18 až 22 stupňů Celsia, na horách kolem 13.