Zprávy

Premiér Fischer považuje náhubkový zákon za problém a chce ho řešit

Vláda by se měla zabývat takzvaným náhubkovým zákonem. Premiér Jan Fischer to řekl Respektu s tím, že zákon vidí jako problém. "Budu to řešit a budu to dávat vládě k projednání," cituje nového předsedu vlády týdeník. Šéfredaktoři několika českých médií, tištěných i elektronických, tento týden dopisem Fischera požádali, aby zvážil nápravu náhubkového zákona. "Některé věci jako problém v tom zákoně vnímám a rozhodně jsem ochoten zahájit o něm debatu. Vím, jaké vám dělá potíže, jak vy ho nazíráte," řekl premiér redaktorům Respektu. Sporná norma mimo jiné zakazuje zveřejňování informací z policejních odposlechů. Zákon se dostal i na půdu Evropského parlamentu. Jeden z německých europoslanců kvůli náhubkovému zákonu interpeloval Evropskou komisi a Radu EU. Média proti tomuto předpisu od počátku protestují. "Zákon představuje výrazný zásah do ústavně zaručeného práva občanů na svobodu projevu a svobodné šíření informací," napsali mimo jiné šéfredaktoři. Norma je podle nich ve srovnání s jinými demokratickými zeměmi bezprecedentní tím, že publikaci zmíněných údajů ve veřejném zájmu. Zcela neobvyklou věcí je podle šéfredaktorů i výše sankcí za jeho porušení - až pět lez vězení nepodmíněně a až pětimilionová pokuta.

Nový šéf diplomacie navštívil Slovensko

Nový český ministr zahraničí Jan Kohout se na svou první zahraniční cestu jako tradičně vydal na Slovensko, čímž chtěl podle ministerstva zahraničí symbolicky potvrdit mimořádné vztahy se zemí, s níž bylo Česko donedávna v jedné federaci. S svým protějškem Miroslavem Lajčákem se dohodli, že se budou snažit o zlepšení znalostí češtiny a slovenštiny v mladé generaci v obou zemích. Oba ministři chtějí také zvýšit vzájemné využívání zastupitelských úřadů v cizině.

Kohout míní, že červnový summit EU přijme záruky pro Irsko

Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout (nominovaný ČSSD) si myslí, že červnový summit EU podpoří právní záruky pro Irsko před tamním druhým referendem o lisabonské smlouvě. Červnové zasedání se odehraje ještě za předsednictví České republiky, zatím však není zcela jasné, zda bude Česko reprezentovat na této události premiér Jan Fischer, prezident Václav Klaus, případně oba. "Pokud jde o právní záruky Irsku, ta pravděpodobnost, že budou přijaty, je velmi velká," řekl Kohout v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Je přesvědčen o tom, že to bude úspěch českého předsednictví, "samozřejmě po ještě velmi intenzivní práci". To samé si myslí i další vicepremiér a ministr obrany Martin Barták (nominovaný ODS). Prezidentův tajemník Ladislav Jakl ale v ČT vyjádřil názor, že záruky jsou jen forma nátlaku na Iry, aby smlouvu napodruhé schválili.

Václav Klaus obdržel cenu von Hayekovy nadace

Český prezident Václav Klaus v německém Freiburgu obdržel prestižní Mezinárodní cenu Nadace Friedricha Augusta von Hayeka. Ocenění, které nese jméno rakouského klasika liberalismu, získal za "neochvějné angažmá za svobodnou tržní společnost", uvedla nadace. Klaus vyjádřil potěšení nad tím, že vyznamenání je spojeno právě se jménem Friedricha von Hayeka, jehož považuje za jednoho ze svých hlavních učitelů. "Hayek byl bezpochyby jedním z mých nejdůležitějších učitelů, i když to pro mě bylo jen nepřímé dálkové studium," uvedl profesor Klaus. Udělení ceny vnímá jako symbolické vyjádření přání obnovit ve veřejnosti důvěru ve svobodu hospodaření a podnikatelskou odpovědnost.

Německý exprezident Roman Herzog ve své slavnostní řeči Klause označil za neochvějného a bojovného liberála. "Václav Klaus cítí závazek vůči řádu, jehož stěžejním bodem je svoboda jednotlivce," prohlásil Herzog. Mezinárodní cenu a Cenu publicistiky uděluje nadace nesoucí jméno laureáta Nobelovy ceny za ekonomii jednou za dva roky osobnostem, které přispěly mimořádnými výkony k posilování a podpoře liberálního hospodářského a společenského uspořádání v Německu, Evropě nebo jiných částech světa. Nositeli jsou například bývalá britská ministerská předsedkyně Margaret Thatcherová, slovenský expremiér Mikuláš Dzurinda či bývalý polský ministr financí a předseda polské centrální banky Leszek Balcerowicz. Nadace byla založena v roce 1999 při příležitosti Hayekových nedožitých stých narozenin.

Jakl: Až podpis prezidenta by byl ratifikací lisabonské smlouvy

Teprve prezidentův případný podpis pod lisabonskou smlouvou by znamenal ratifikaci tohoto dokumentu, zatímco parlament s ratifikací "předběžně vyslovuje souhlas", řekl tajemník Václava Klause Ladislav Jakl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout (nominovaný ČSSD) v tomtéž pořadu souhlasil s tím, že ratifikací je až podpis hlavy státu. Z logiky věci podle šéfa české diplomacie vyplývá, že prezident by měl smlouvu po schválení parlamentem podepsat. Na dotaz, zda to učinit musí, ale Kohout uvedl, že "takto jednoduše to nestojí". Ani ministerští právníci podle něj nejsou schopni jednoznačně odpovědět na uvedené pochybnosti. Na takové otázky by mohl odpovědět Ústavní soud, dodal.

Václav Klaus je ostrým kritikem lisabonské smlouvy a není jasné, zda ji podepíše. Obě parlamentní komory ji už schválily, prezident dal ale najevo, že s rozhodnutím počká na to, jak dopadne avizovaná stížnost, s níž se chtějí kvůli smlouvě někteří senátoři obrátit na Ústavní soud. Odborníci na ústavní právo, které tento týden oslovila ČTK, soudí, že po schválení lisabonské smlouvy sněmovnou a Senátem je Klaus povinen dokument ratifikovat. Podle expertů ale může s podpisem vyčkat právě až na případné rozhodnutí Ústavního soudu, na který se mohou obrátit senátoři či on sám. Podle Jakla nebude problém sehnat minimální možný počet 17 senátorů, kteří se pod stížnost podepíší. To je podle něj již předjednané, řekl.

Podle Bartáka může být plán misí armády na stole do měsíce

Plán zahraničních misí české armády v příštím roce je hotový a sněmovna by ho mohla projednávat už na přelomu června a července. Věří v to nový vicepremiér a ministr obrany Martin Barták (nominovaný ODS). Uvedl to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce s tím, že vládě by plán mohl být předložen do měsíce, avšak jeho schvalování by měla předcházet politická dohoda hlavních parlamentních stran. Ministr obrany se v tom shodoval s dalším novým vicepremiérem a ministrem zahraničí Janem Kohoutem (nominovaným ČSSD), podle něhož by měl být plán akceptovatelný pro široké politické spektrum. Barták nevyloučil, že tato dohoda by se mohla týkat především budoucnosti českých voláků v Afghánistánu. Kvůli nim mise na letošní rok odmítla loni v prosinci podpořit ČSSD, vadilo jí navýšení navýšení počtů českých vojáků v misi ISAF. Vláda jí v tomto ohledu vyhověla; letošní plán nakonec počítá s tím, že čeští vojáci se budou účastnit operace Trvalá svoboda v Afghánistánu jen do konce letošního roku. Kohout uvedl, že česká vojenská pomoc v Afghánistánu je roztříštěna do třech míst, měla by být koncentrovanější a soustředit se na obnovu společnosti. Toto zadání nejvíce plní rekonstrukční tým v Lógaru. Barták uvedl, že koncentrace afghánského působení závisí i na požadavku spojenců. Nevyloučil ale, že by čeští vojáci mohli být dál v Lógaru a blízkém v Kábulu.

Odpůrci poplatků možná nebudou mít dost hlasů k jejich zrušení

Odpůrci regulačních poplatků ve zdravotnictví možná nebudou mít nakonec dost hlasů k jejich zrušení. Naznačila to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce poslankyně KSČM Soňa Marková. Sněmovna podle ní sice zrušení poplatků příští týden nejspíš schválí, Senát se pak ale postaví proti a v dolní komoře se při opětovném projednávání nepodaří postoj horní komory přehlasovat. "Čili ten stejný scénář, který už jsme jednou zažili," připomněla Marková zimní přetahovanou o poplatky. Pro přehlasování postoje horní komory je třeba ve sněmovně nejméně 101 hlasů a Marková se podle svých slov obává, že jimi levice nedisponuje. "Protože ani pět kolegů a kolegyň, kteří se přidávají občas k opozici, neavizovalo, že by byli pro úplné zrušení poplatků," uvedla.

Ekonomika podle analytiků v prvním čtvrtletí klesla až o čtyři procenta

Česká ekonomika v prvním čtvrtletí podle odhadů analytiků oslovených ČTK klesla meziročně o 1,4 až čtyři procenta. Důvodem propadu je podle ekonomů hospodářská krize a negativní ekonomický vývoj v zahraničí, na kterém je česká ekonomika závislá. Obrat lze očekávat až na konci roku, upozorňují analytici. Rychlý odhad vývoje hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí zveřejní Český statistický úřad v pátek 15. května. "Česká ekonomika se navzdory skvělému březnovému výsledku zahraničního obchodu nevyhne recesi," uvedla analytička Raiffeisenbank Helena Horská. Zahraniční obchod skončil v březnu rekordním přebytkem 23,4 miliardy korun. "Původně jsme se obávali více než tříprocentního poklesu, nyní ale očekáváme v prvním čtvrtletí pokles ekonomiky o dvě procenta," uvedla. "Česká ekonomika v prvním kvartále nejspíše zažila prozatím rekordní propad, což naznačují výsledky z průmyslu a stavebnictví," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Ten odhaduje meziroční propad HDP na 1,7 procenta. Domácí poptávka podle něj ekonomice příliš nepomohla, čekat lze propad investic a útlum spotřeby. "Navíc zahraniční poptávka, na které je ČR bytostně závislá, představovala pro ekonomiku jednoznačnou brzdu," dodal.

Bezprecedentní propad ekonomiky až o čtyři procenta odhaduje analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "První kvartál bude pravděpodobně znamenat dno recese. Meziroční pokles potrvá nejméně do třetího čtvrtletí," uvedl. Meziroční propad ekonomiky o 2,4 procenta očekává hlavní analytik Generali PPF Asset Management Radomír Jáč, podle kterého ekonomika doplatila poklesem průmyslové výroby a exportů na recesi v zahraničí. Zároveň upozornil, že rychlý odhad ČSÚ neobsahuje údaje o struktuře vývoje ekonomiky a bývá obvykle revidován. "Čili číslo, jež bude zveřejněno 15. května, by mělo být pojímáno s určitou rezervou," upozornil. V dalších čtvrtletích by ekonomika měl podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka svůj propad zmírnit a za celý letošní rok by měla klesnout o 3,5 procenta. Za samotné první čtvrtletí očekává meziroční propad o 1,7 procenta.

Policie dopadla údajně jednu z největších dealerek drog v Ostravě

Ostravští kriminalisté zadrželi třiačtyřicetiletou ženu, která na Ostravsku údajně patřila mezi největší distributory drog. Za dva roky podle policie v Ostravě prodala přes 230 gramů heroinu. Dalších 200 gramů prý měla schovaných v autě, když ji policie začátkem května zadržela. ČTK to sdělila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Heroin obviněná údajně prodávala hlavně v městských obvodech Přívoz a Hrabůvka, dokonce z okna svého bytu. Celkem si tak mohla přijít na půl milionu korun. Obviněné ženě hrozí až deset let vězení. Po podezřelé ženě policisté pátrali několik měsíců. Podle Holčákové jim pomohli také svědci, kteří si všimli, že si desítky odběratelů chodí pro drogy přímo k ní domů. "Máme informace o tom, že po jejím zadržení je v Ostravě nedostatek heroinu," řekla ČTK mluvčí. Zadržená žena si vyslechla obvinění z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Na základě rozhodnutí soudu skončila ve vazbě. Pokud ji soud uzná vinnou, může ve vězení strávit dva roky až deset let.

Policejní akce na jihu Čech: 16 opilých řidičů, dva užili drogy

Šestnáct opilých řidičů zadrželi policisté při víkendové dopravněbezpečnostní akci na jihu Čech. U dvou dalších pak ukázal test požití drogy. ČTK to řekla jihočeská policejní mluvčí Jana Kameníková. Hlídky zkontrolovaly přes 520 vozidel a vypátraly i jednu celostátně hledanou osobu. Od začátku roku se na jihočeských silnicích stalo přes 1100 nehod. Zemřelo při nich 21 lidí. Nejčastější příčinou havárií byla nepřiměřená rychlost, přes 120 řidičů bouralo pod vlivem alkoholu. Loni za stejné období řidiči zavinili přes 3200 nehod. Ty si vyžádaly život 28 osob. Posilněno alkoholem havarovalo 187 řidičů.

Umělci sepsali petici proti "nevybíravým praktikám" bulváru

Přes 15 signatářů ze světa českého divadla a filmu, hudby a literatury podepsalo petici proti údajným nevybíravým praktikám českého bulvárního tisku. S žádostí o připojení podpisu a důsledný bojkot veškerého bulváru své kolegy oslovili herec Marek Vašut a spisovatel Michal Viewegh. O zveřejnění petice, která v pondělních Lidových novinách vyjde jako placená inzerce, informoval server www.lidovky.cz. Petici dále podepsali například moderátor Jan Kraus, divadelník Jiří Suchý, herec a senátor (ODS) Tomáš Töpfer, herečka a bývalá první dáma Dagmar Havlová, herci a herečky Martin Dejdar, Eva Holubová a Jiřina Bohdalová nebo zpěvačka Bára Basiková. Signatářům petice vadí zejména "nevkus, netaktnost, vulgarita, polopravdy vydávané za pravdu, provokace, fotomontáže, smyšlené rozhovory, bezohlednost a neskrývaný novinářský hyenismus", jež jsou podle nich českým bulvárním deníkům a magazínům vlastní. "Soudy nás pokaždé odkážou na paragrafy o údajném veřejném zájmu, který jsme prý coby 'celebrity' povinni snášet, přestože jediným opravdovým, do očí doslova bijícím zájmem je tu finanční zisk zmíněných vydavatelů," posteskli si autoři petice. "Odmítáme nadále mlčky přihlížet tomu, jak nejrůznější neumětelové každý den anonymně a beztrestně špiní jména lidí, kteří v životě něco dokázali," dodali autoři petice.

Testy vyvrátily podezření na novou chřipku u 54 lidí, u 18 se čeká

Vyšetření dosud vyvrátila podezření na výskyt nového typu chřipky v Česku u 54 lidí; na 18 výsledků testů se zatím čeká. Počet lidí, kteří v České republice vyhledali lékaře v obavách, zda se nenakazili mexickou chřipkou, tedy činí 72. Na svých internetových stránkách o tom informovalo ministerstvo zdravotnictví. Vyšetření jsou podle úřadu vesměs turisté, kteří se vrátili z Mexika nebo z USA. Hospitalizováno je nyní osm lidí, z toho tři na infekční klinice pražské Fakultní nemocnice Bulovka, dva v Českých Budějovicích a po jednom pacientovi hlásí infekční oddělení nemocnic v Pardubicích, Opavě a Plzni. Ostatní lidé jsou vzhledem k lehkému průběhu onemocnění v domácí izolaci.

Přelouč bude mít památník ke vzniku československého státu

Přelouč nechá zhotovit památník ke vzniku samostatného československého státu. "Bude stát v parčíku u sokolovny. Je to vhodné místo. Podle návrhu architekta doplní památníky obětem první a druhé světové války," řekla starostka Irena Burešová (ODS). Rozpočet na dílo z hořického pískovce je 200.000 korun. Podoba i velikost památníku bude limitovaná cenou, kterou odsouhlasila rada. Přelouč nový památník odhalí 28. října.

V ostravské vědecké knihovně přibude téměř 400 amerických knih

Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě rozšíří svůj knižní fond o téměř 400 knih z amerických nakladatelství. Čtenáři se mohou těšit na klasickou i moderní beletrii v angličtině, například knihy Johna Steinbecka, Jacka Londona či Francise Scotta Fitzgeralda. V knihovně přibudou také odborné a populárně naučné knihy, mezi nimi prezidentské projevy George Washingtona i encyklopedie o národních parcích v USA. ČTK to řekla vedoucí oddělení speciálních fondů Monika Oravová. Přesně 385 knih, které vydala různá americká nakladatelství, získá moravskoslezská knihovna darem od amerického velvyslanectví. "Za knižní dar v hodnotě kolem 230.000 korun jsme vděční. Co se týče zahraniční literatury, tak nám finance příliš nedovolují ji nakupovat," vysvětlila Oravová. Zhruba 150 beletristických knih pochází z edice The Library of America, kterou v USA vydává nezisková organizace v jednotném grafickém provedení. Dalších nejméně 230 publikací zahrnuje knihy o reáliích Spojených států - průvodce, atlasy či knihy o americké historii. "Dostali jsme také několik velkých autoatlasů, což ocení lidé, kteří se do USA chystají. Novinkou, která je jen těžko dostupná, budou projevy a korespondence prezidentů Washingtona a Lincolna," dodala knihovnice. Od 14. května, kdy knihovna dar převezme, si čtenáři budou moci knihy prohlédnout přímo ve studovně a poté i zapůjčit domů.

Nepotřebný železniční most u pražského Vítkova ještě poslouží jinde

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) odstranila železniční most Malá Hrabovka na úpatí vrchu Vítkova. ČTK to sdělil mluvčí SŽDC Pavel Halla. Ačkoli most na Žižkově svému účelu dosloužil, sešrotování jej nečeká. Železničáři jej repasují a ještě letos znovu postaví na trati v Kutné Hoře. S dalším využitím dílů se počítalo již při stavbě mostu, jednotlivé díly proto nebyly svařeny, ale sešroubovány. "Z mostařského pohledu je to zánovní konstrukce," uvedl Halla. Most sloužil železniční dopravě od začátku devadesátých let do prosince 2005, kdy přestaly jezdit vlaky na jednokolejné Hrabovské spojce mezi hlavním a Masarykovým nádražím. Koleje v oblasti Vítkova nyní vedou po nově zbudované soustavě viaduktů a tunelů za devět miliard korun, známé jako Nové spojení. SŽDC také opravuje bývalý železniční most Velká Hrabovka. Tento více než stoletý most nad Husitskou ulicí sloužil železnici až do konce srpna 2008, kdy byl provoz z této trati převeden na Nové spojení. Po rekonstrukci zde místo vlaků budou jezdit cyklisté. Cyklostezka vznikne po celé délce zrušené trati na žižkovské straně kopce.

Pražský maraton vyhrál v rekordu keňský běžec Ivuti

Keňský běžec Patrick Ivuti vyhrál Pražský mezinárodní maraton. V ulicích české metropole dosáhl času 2:07:48, čímž překonal o více než minutu traťový rekord, který odolával od roku 1998. Mezi ženami triumfovala Ruska Olga Gloková v čase 2:28:27, která za sebou nechala všechny africké pronásledovatelky, na traťový rekord to ale nestačilo. Ivuti v Praze nezávodil poprvé, už před dvěma lety tu vyhrál půlmaraton a se stejnou dravostí se vrhl i na dvojnásobnou trať.

Čeští závodníci daleko zaostali za medailisty. Mistrem republiky se nakonec stal naturalizovaný Etiopan Mulugeta Serbessa, v jedné minutě za ním doběhli i druhý Petr Pechek a třetí Róbert Štefko, dosud suverén domácích soutěží. Osmatřicetiletý ortoped z Týna nad Vltavou Serebessa skončil s časem 2:27:16 v celkovém pořadí patnáctý. Dvanácté místo v závodě žen obsadila triatlonistka Vendula Frintová, která ovšem nebyla přihlášená do republikového mistrovství, a tak si titul popáté za sebou odnesla šestačtyřicetiletá Iva Martincová. Organizátoři zaznamenali 6022 závodníků.

Dále ze sportu

Čeští tenisté zcela ovládli turnaj v Mnichově. Tomáš Berdych porazil ve finále dvouhry Rusa Michaila Južného 6:4, 4:6 a 7:6 a získal první letošní titul. Ve čtyřhře se nečekaným triumfem blýskla dvojice Jan Hernych, Ivo Minář, když zdolala dvakrát 6:4 druhou nasazenou dvojici Ashley Fisher a Jordan Kerr z Austrálie.

Dvě stříbrné medaile získali čeští reprezentanti v úvodním dílu Světového poháru v rychlostní kanoistice v Račicích a o obě se postarali kajakáři. Zatímco v sobotu uspěla čtyřka na kilometru, v neděli uspěli její členové Ondřej Horský a Jan Štěrba v deblkajaku na poloviční trati. Prioritou pro oba zůstává čtyřkajak, který ale pravděpodobně budou s dvojkajakem nadále kombinovat. "Byl to náš první mezinárodní závod, teprve se rozhodneme, ale začátek to je skvělý," řekl Štěrba. Naději na stupně vítězů si dělaly ještě Michaela Mrůzková a Jana Blahová na dvojkajaku, ale finále dokončily šesté.

České tenistky Petra Kvitová a Lucie Šafářová jsou na turnaji v Madridu ve druhém kole. Na postup se však příliš nenadřely, protože jejich soupeřky zápasy vzdaly kvůli zdravotním potížím. Šafářové vzdala ve druhém setu za stavu 6:2 a 2:3 po necelé hodině hry šestnáctá nasazená Kaia Kanepiová. Estonská tenistka zápas ukončila kvůli zranění levé kyčle. Sybille Bammerová vzdala duel s Kvitovou kvůli namoženému krku už po 25 minutách. Česká hráčka v té době vedla v úvodní sadě 4:1.

Česká plochodrážní reprezentace je v kvalifikačních bojích letošního evropského šampionátu zatím stoprocentně úspěšná. Po Richardu Wolfovi, který si vybojoval postup do semifinále minulý týden v rakouském Murecku, uspěli v dalším kvalifikačním závodě Hynek Štichauer a Filip Šitera. Štichauer obsadil s deseti body páté místo, Šitera měl o jeden méně, ale i on se vešel mezi postupující osmičku. Semifinále se uskuteční 5. července v německém Diedenbergenu.

Počasí

V pondělí bude oblačno až zataženo, občas déšť. Na jihu a východě místy bouřky s přívalovými srážkami a nárazovým větrem. Teploty 15 až 20 stupňů Celsia, na jihovýchodě až 24, v Čechách při trvalejším dešti jen kolem 13.