Zprávy

r_2100x1400_radio_praha.png

Klaus ocenil dohodu na volbách, ta ale neřeší budoucnost vlády

Prezident Václav Klaus ocenil, že předsedové nejsilnějších parlamentních stran ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se dohodli na uspořádání předčasných voleb. To se ale podle Klause netýká debat o budoucnosti vlády. Politiky prezident znovu vyzval k dohodě a zopakoval, že chce, aby strany našly rychlé východisko z vládní krize. "Vyslovení nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je vážný ústavní krok a my se nemůžeme tvářit, že se nic nestalo. Vláda v demisi je polovládou a myslím, že v zájmu celé naší země, všech občanů je, aby v co nejkratší době byla plnohodnotná vláda," uvedl Klaus. "Přes všechny, často fantasmagorické, spekulace v médiích a přes absurdní výroky na mou osobu opakuji, že čekám na politickou dohodu v parlamentu," zdůraznil Klaus v tiskovém prohlášení.

Topolánek chce dny, nikoli pikosekundy

Premiér Mirek Topolánek (ODS) doufá, že bude mít na jednání o budoucí vládě alespoň dny či týdny, nikoliv jen hodiny a rychlost nepovažuje za nejdůležitější. Situace, kdy vláda vládne v demisi, je podle něj standardní. "Snaha problém, který trvá tři roky, vyřešit za několik pikosekund, je směšná," poznamenal. Současně ale uvedl, že jednání budou pokračovat i v nejbližší době, protože už ve středu odlétá s ministrem financí Miroslavem Kalouskem na summit skupiny nejrozvinutějších ekonomik světa G20 v Londýně.

Ministři odmítají Klausův tlak na rychlé sestavení nové vlády

Ministři Topolánkova kabinetu v demisi odmítají tlak prezidenta Václava Klause na co nejrychlejší sestavení nové vlády v době českého předsednictví EU. "Jsem přesvědčen, že zde po dobu předsedání unii může být vláda v demisi. Představa, že na evropská jednání přijdou noví lidé, je naivní," řekl ministr práce a místopředseda ODS Petr Nečas. "Je lepší najít dobré řešení s dvoutýdenním zpožděním, než zbrklé, rychlé a špatné řešení," podotkl Nečas.

Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) vyjádřil údiv nad Klausovým výrokem: "Když Klausova vláda v roce 1997 podala demisi, byla v ní měsíc, než vznikla vláda nová." Také místopředseda ODS a ministr vnitra Ivan Langer připomněl situaci před jedenácti lety. "Mám pocit, když čtu slova Václava Klause z období politické krize sarajevského atentátu, takže celou řadou svých konkrétních kroků a konkrétních vyjádření popírá sám sebe," řekl. "Doufám, že to je jev pouze dočasný a že to možná souvisí s všeobecnou nervozitou, která zde panuje," dodal.

Melčák na iHNed.cz: Tlustý po mně chtěl, abych nedal vládě důvěru

Miloš Melčák, jeden z bývalých poslanců ČSSD, díky kterým koaliční kabinet Mirka Topolánka (ODS) přežil čtyři hlasování o nedůvěře a prosadil klíčové zákony, tvrdí, že byl v roce 2007 pod velkým tlakem poslance Vlastimila Tlustého (ODS). Tlustý po Melčákovi údajně na příkaz Hradu chtěl, aby nedal tehdy nově vzniklé Topolánkově vládě důvěru. Informuje o tom server iHNed.cz. "Pan poslanec Tlustý si mě zavolal v době rozpravy o vyslovení důvěře vládě a řekl mi, že má za úkol 'z nejvyšších míst', aby vláda neprošla a abych ji nepodpořil. Šel jsem za ním přes celou sněmovnu, novináři si nás fotili, když jsme spolu stáli. Co jsem mu odpověděl, je myslím jasné z toho, jak jsem se zachoval," řekl poslanec Miloš Melčák v rozhovoru pro server iHNed.cz a Hospodářské noviny. Poslanec, který podržel Topolánkovu vládu při jejím vzniku, tvrdí, že příkaz přišel z Hradu.

Premiér Topolánek v pondělí novinářům řekl, že schůzek, kde se probíralo, jak nevyslovit jeho vládě důvěru, byla celá řada a on ví, kdo se jich účastnil. Vlastimil Tlustý, jeden ze 101 poslanců, kteří minulý týden vyslovili vládě nedůvěru, Melčákova tvrzení popírá. "Já jsem s panem Melčákem ani panem Pohankou nikdy o ničem nejednal. Navíc, já jsem tehdy hlasoval pro vládu," řekl iHNed.cz. Tlustý tvrdí, že Topolánek jen potřebuje vytvořit dojem spiknutí, které ale nikdy neexistovalo.

Tlustý pozastavil své členství v ODS

Poslanec ODS Vlastimil Tlustý pozastavil své členství ve straně. ČTK řekl, že tím vytvořil situaci, kdy rakovnická organizace nemusí být zrušena. "Je to moje reakce na hrozby vedení strany," uvedl. Dokdy bude jeho členství pozastaveno, se podle něj v takovém aktu neuvádí. K vyloučení Tlustého vyzvalo rakovnické občanské demokraty širší vedení strany. Pokud by tak místní organizace neučinila, hrozilo by jí zrušení.

Vláda schválila nižší sazby DPH pro restaurace nebo kadeřnictví

Vláda na návrh ministerstva financí schválila návrh na trvalé přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce z 19procentní do nižší, 9procentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Týká se to například restauračních služeb nebo kadeřnictví. Cílem změn je udržet zaměstnanost v těchto oborech ohrožených krizí. Návrhem, který mění zákon o dani z přidané hodnoty a zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, se nyní budou zabývat poslanci. MF navrhlo trvale přeřadit do snížené sazby restaurační služby kromě alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Novela umožňuje rovněž uplatnění snížené sazby daně u kadeřnických a holičských služeb a u oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu. Trvale by měly být ve snížené sazbě i knihy. Návrh rovněž mění dočasné zařazení renovací a oprav soukromých bytů a obytných domů na trvalé. Celkový dopad opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři až šest miliard korun.

Kalousek: Možnost odečíst DPH u osobních aut bude od 1. dubna

Možnost odpočtu DPH při nákupu osobních aut bude pravděpodobně platit od středy 1. dubna. Na tiskové konferenci po zasedání vlády to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle Kalouska dělá jeho resort vše pro to, aby novela, kterou v pátek podepsal prezident, vyšla do 1. dubna ve sbírce listin. Na 99 procent se to stihne, dodal. Možnost odpočtu DPH, která dosud platila jen pro užitkové vozy, uvítali vedle firem i prodejci nových vozů. Ti si v minulých měsících stěžovali, že podnikoví zákazníci nákupy nových aut kvůli připravované novele odložili. Nyní čekají, že prodej firemních aut poroste. Zavedení odpočtu DPH přinese podle analytika Broker Consulting Jana Lenera podnikatelům možnost výrazného snížení nákladů.

Zákony se kvůli zavádění eura budou měnit postupně

Zákony, které vyžadují změny kvůli zavedení eura, se budou měnit postupně. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Změny kvůli euru by se měly týkat stovek zákonů. Vláda rovněž zvažovala metodu jednorázové změny zákonů přímou novelizaci všech právních předpisů, které obsahují korunové částky. "Přiklonili jsme se k postupnému přechodu - tedy práci na jednotlivých resortech, kromě jiného také proto, že všechny země, kde sbíráme zkušenosti, volily tento způsob," uvedl Kalousek. Z právního hlediska není podle MF ani překážkou, aby se po zavedení eura vyskytovaly v právních předpisech po určitou dobu částky v korunách, protože na ně bude automaticky pohlížet jako na částky v eurech podle přepočítacího koeficientu. Datum přijetí eura vláda zatím i přes naléhání opozice a podnikatelských svazů nestanovila.

Vláda schválila odškodnění pro vysokoškoláky vyhozené komunisty

Lidé, kteří byli mezi lety 1948 až 1956 z politických důvodů vyhozeni z vysoké školy, budou mít nárok na odškodné. Novináře s rozhodnutím vlády seznámil ministr školství Ondřej Liška (Strana zelených). Jednorázové odškodné má dosahovat výše až 100.000 korun, o konkrétních případech budou rozhodovat ministerstva školství, vnitra či obrany, do jejichž kompetencí jednotlivé školy spadají. "Je to jeden z velkých dluhů společnosti vůči lidem, které postihla totalitní moc," poznamenal k tomu premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS). Dodal, že při prvních diskusích o podobném odškodnění bylo naživu okolo 900 osob, které na něj měly nárok, nyní jejich počet klesl zhruba na třetinu. Podle ministra Lišky budou muset žadatelé o odškodnění spolu s žádostí předložit písemný doklad, dekret či jiný dokument dokazující, že dotyčný je rehabilitovaným studentem. Na československých vysokých školách po únorovém uchopení moci komunisty následovaly prověrky studentů a učitelů před takzvaným Akčním výborem Národní fronty a vylučování ze škol. Do roku 1949 muselo školy opustit přes 10.000 studentů a akademiků.

Vláda nepodpoří návrh ČSSD vrátit policii na fotbalové stadiony

Vláda ve sněmovně nepodpoří návrh sociálních demokratů, aby se policie vrátila na fotbalové stadiony a dohlížela tam na dodržování pořádku. Návrh ČSSD vypouští ze zákona o podpoře sportu ustanovení, které do něj vložili zákonodárci při schvalování policejní reformy. Navrhovanou změnu posuzoval kabinet. Premiér v demisi Mirek Topolánek (ODS) po jednání novinářům řekl, že praxe ukazuje správnost paragrafu, který dává odpovědnost pořadatelům a umožňuje případně zintenzívnit účast policie, pokud to situace vyžaduje. Předlohu nyní čeká posuzování ve sněmovně. ČSSD tvrdí, že nepřítomnost policistů na stadionech provokuje určité skupiny lidí ke stupňování trestné činnosti. Podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) je na pořadatelích, aby zajistili pořádek na stadionech.

Rath se v úterý vzdá funkce šéfa zdravotního výboru sněmovny

Středočeský hejtman a poslanec David Rath (ČSSD) se v úterý vzdá funkce předsedy zdravotního výboru Poslanecké sněmovny. Podle něj již bylo dosaženo politické dohody, na jejímž základě uvolněnou funkci obsadí sociální demokrat Jaroslav Krákora. Zvolen by měl být ve středu na schůzi sněmovny. Rath se na rozdíl od některých svých spolustraníků po zvolení do čela kraje nevzdal poslaneckého mandátu. Uvolnění funkce předsedy sněmovního výboru podmiňoval politickou dohodou.

Pro zvěrstva holokaustu není rozhřešení, řekl Peres v Terezíně

Bývalé ghetto v Terezíně mělo podle izraelského prezidenta Šimona Perese sloužit jako zástěna s cílem maskovat nacistické hrůzy konečného řešení židovské otázky. Nacisté Terezín označili za kvazi prázdninový tábor, který je příjemný a přátelský vůči Židům. Peres při pondělní návštěvě Terezína řekl, že pro zvěrstva holokaustu neexistuje žádné rozhřešení, usmíření, zapomnění ani promlčecí doba. Ve svém projevu Peres také ocenil přátelství mezi Čechy a Izraelci. Svůj projev zakončil básní Karla Fleischmanna, který v Terezíně nuceně pobýval a nakonec i za války zemřel. Český prezident Václav Klaus Perese ujistil, že židovské utrpení zůstává v životech českého národa přítomno. "Nedopustíme, aby bylo zapomenuto," řekl Klaus.

Pražský klíčový projev přednese Obama asi na Hradě

Avizovaný klíčový projev přednese americký prezident Barack Obama v neděli pravděpodobně kolem 10. hodiny místního času na Pražském hradě, tedy po návštěvě u prezidenta Václava Klause. Po projevu, který by mohl být u Matyášovy brány, by se pak americký prezident měl zřejmě kolem 11. hodiny přesunout do Kongresového centra Praha, kde začne vrcholná schůzka politiků EU a USA, kterou pořádá Česko jako předsedající stát EU. Vyplývá to z neoficiálních informací ČTK, kompletní program mají úřady zveřejnit tento týden. V neděli odpoledne by se měl Obama sejít s exprezidentem Václavem Havlem.

ČR podle Topolánka asi odmítne přijetí vězňů z Guantánama

Česká republika zřejmě odmítne přijetí vězňů z americké věznice Guantánamo. Rádiu Impuls to řekl premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. Podle něj to doporučila Bezpečnostní rada státu. Topolánek uvedl, že Guantánamo bude jedním z témat víkendové návštěvy amerického prezidenta Barracka Obamy v Praze. Předseda vlády předpokládá, že se Obama vyjádří také k situaci v Afghánistánu a plánované protiraketové stanici v Česku.

Topolánek v Timesech hájí a vysvětluje výrok o "cestě do pekel"

Výroky označující americké kroky proti ekonomické krizi za cestu do pekel hájí český premiér Mirek Topolánek ve svém článku v britském listě The Times. Český premiér zdůraznil, že každá země je v jiné situaci a má různé prostředky, jak tlumit důsledky recese. "Recept na oživení v jedné zemi může pro jiné státy představovat jed," napsal Topolánek. "Moje poněkud nadsazené přirovnání o 'cestě do pekel' ... varovalo před tím, aby se přechodná opatření - přehnaný růst státního zadlužování, zestátňování nebo podpora bank a průmyslových odvětví, vztyčování ochranářských bariér nebo klauzule o nakupování amerického zboží - nezměnila na trvalá," uvedl. Topolánek prý očekával, že 'tento silný výraz neprojde bez povšimnutí'. "Ale nečekal jsem, že toto legitimní varování, které je pro mě stejně přirozené, jako upozornit přítele, který jde vedle mě po nerovné cestě, že může zakopnout, bude v principu odmítnuto a někteří ho budou interpretovat jako kritiku americké administrativy," zdůraznil český premiér.

Rakouská policie prý o Zilkově kontaktu s StB věděla a tajila to

Rakouská státní policie prý věděla o kontaktech bývalého novináře a pozdějšího vídeňského starosty Helmuta Zilka s československou Státní bezpečností (StB). Tyto informace se ale snažila "ututlat". Uvedl to rakouský časopis Profil. Informace o Zilkově spolupráci s StB se objevily před deseti lety. Aféru nyní v Rakousku znovu rozvířil Profil, podle něhož byl Zilk v letech 1965 až 1968 agentem StB s krycím jménem Holec a za své informace si nechal platit. Kvůli podezření ze spolupráce s československou komunistickou tajnou policií mu bývalý český prezident Václav Havel odmítl udělit vyznamenání. Populární rakouský politik loni zemřel, Havel se mu na pohřbu omluvil. Koncem minulého týdne rakouská média přinesla zprávu, že Zilk nebyl přímo agent StB, ale jen "diskusní partner". O tom, že hovoří s tajnou policií, však věděl.

Podle rakouské ministryně vnitra Marie Fekterové byly spisy, které by mohly vypovídat o Zilkově temné minulosti, na přelomu 60. a 70. let zničeny. Ve vídeňském archivu se přesto našly tři strany ze složky, kterou vedla rakouská státní policie. Podle Profilu je to jen zlomek Zilkova ztraceného spisu. I přes zmizení aktů se dá vysledovat, "jak tvrdošíjně se rakouská tajná služba v kauze Zilk dívala jinam", napsal Profil. Podotýká, že úřady musely o Zilkově činnosti vědět hned po srpnu 1968. Už tehdy totiž rakouská policie vyslýchala Zilkova vedoucího důstojníka z českého velvyslanectví. Protokoly z výslechu se ale rovněž ztratily a v archivu chybí i další materiály. Začátkem 90. let se podle Profilu díky náhodě přišlo na zneužití policejních spisů.

Bursík: ČR letos získá asi 10 miliard korun na ekologické projekty

Česká republika letos získá zhruba deset miliard korun z prodeje emisních kreditů. Po podpisu dohody o prodeji 40 milionů tun oxidu uhličitého Japonsku to řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Peníze budou směrovat do ekologického vytápění domácností a zateplování nepanelových domů. Získané finance budou příjmem Státního fondu životního prostředí, který od 20. dubna začne přijímat žádosti do programu Zelená úsporám. Podmínky programu budou zveřejněny 7. dubna.

STEM: V chování domácností se hospodářská krize zatím neprojevuje

V ekonomickém chování českých domácností se hospodářská krize zatím neprojevila. Okruh domácností, které šetří a odpírají si zbytečnosti, se v porovnání s loňským rokem nerozšířil. Vyplývá to z březnového průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytla společnost STEM. Naprostá většina Čechů tvrdí, že ve svých domácnostech šetří a své výdaje dopředu pečlivě zvažuje. Jen pětina přiznává, že "utrácejí, dokud mají co", vyplývá z průzkumu. "Čtyři pětiny rodin plánují, stejný podíl šetří, dvě třetiny domácností si nedopřejí to, co by jim zpříjemnilo život, a jen pětina respondentů přiznala, že doma utrácejí, dokud mají korunu v peněžence," uvedl STEM. Průzkum společnost STEM provedla na reprezentativním souboru obyvatel na počátku letošního března. Účastnilo se ho 1276 respondentů.

Škoda chce znovu vyrábět i v sobotu, zřejmě přijme nové lidi

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto znovu zvažuje zavedení pracovních sobot. Může za to zvýšená poptávka po jejích vozech především na trzích v zemích, které zavedly šrotovací prémii. Firma by však sobotní výrobu musela řešit zřejmě prudkým zvýšením počtu agenturních pracovníků, řekl ČTK předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík. Firma kvůli celosvětové krizi a poklesu poptávky počty agenturního personálu od loňského podzimu snižovala, nyní dělá ve Škodovce asi 600 převážně zahraničních agenturních pracovníků. Jejich počet by se měl podle Povšíka zvýšit až o 1000.

Věřitelé se v úterý pokusí prodat Concordii, zájemců je několik

Věřitelský výbor porcelánky Concordia v Lesově se pokusí v úterý prodat poslední továrnu propojenou s Karlovarským porcelánem (KP) ze skupiny Porcela Plus. Do pondělí mohli vážní zájemci podávat své nabídky o dceřinou společnost KP podložené jistinou deset procent z nabízené ceny. Insolvenční správkyně porcelánky Hana Záveská ČTK řekla, že nabídek je více. Lesovská Concordia je v lepší ekonomické situaci, než byly ostatní závody KP. Firma stále vyrábí a má odbyt, asi 220 zaměstnanců až donedávna pobíralo celé výplaty bez větších skluzů. Teprve únorová mzda jim byla krácena o 30 procent. Věřitelé zastoupení bankou HSBC, ČSOB Leasing a plynárenskou firmou se pokusí prodej uskutečnit tak, aby mohl nový vlastník převzít fungující firmu v co nejkratší době, uvedla Záveská. Věřitelům se už podařilo prodat všechny závody KP.

Na Liberecku skončí kvůli krizi továrna se 176 zaměstnanci

V Raspenavě na Liberecku skončí v polovině roku továrna Steinel Elektronik se 176 zaměstnanci. Mezinárodní společnost Steinel přestěhuje výrobu horkovzdušných pistolí a senzorových lamp do Rumunska. Důvodem je současná světová hospodářská krize, která si vynutila restrukturalizaci firmy. ČTK to řekla ekonomická ředitelka raspenavské firmy Kateřina Harcubová. Raspenava leží ve Frýdlantském výběžku, který patří k nejchudším oblastem Libereckého kraje. V téměř třítisícovém městě nemělo na konci února práci 243 lidí a míra nezaměstnanosti se blížila k 17 procentům.

Společnost Multidisplay ukončila v Hranicích výrobu LCD panelů

Společnost Multidisplay ukončila ve svém závodu v Hranicích na Přerovsku výrobu LCD obrazovek. Část výrobního zařízení nyní nabízí ke koupi, řekl ČTK mediální zástupce vlastníka firmy Vladimír Bystrov. V areálu hranické továrny v minulosti pracovalo až 1400 lidí, nyní jich je podle údajů přerovského úřadu práce něco přes 200. Většinu lidí zaměstnávají firmy, které mají v areálu pronajaté prostory. "Výrobní program (...) bohužel narazil na kombinaci tak negativních vnějších faktorů, že by bylo nerozumné ho uměle udržovat v chodu. Výroba se zastavila loni na podzim," uvedl Bystrov.

S novým jménem univerzity vláda souhlasí, s penězi pro pedagogy ne

Vláda souhlasí s přejmenováním Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně na kratší a podle předkladatelů výstižnější Mendelovu univerzitu v Brně. Změnou se zabývala, protože kvůli ní bude muset být upraven zákon o vysokých školách. Novelu, o jejímž schválení novináře informoval premiér Mirek Topolánek, budou nyní posuzovat poslanci a senátoři. Do sněmovny míří také návrh sociální demokracie, podle kterého by akademici a další pedagogičtí pracovníci mohli od příštího roku dostávat měsíční paušální příspěvek na nákup odborné literatury a jiných pomůcek. S touto změnou kabinet v demisi podle Topolánka nesouhlasí.

Ochránci poprvé zmapovali motýly v Českém lese, zjistili 49 druhů

Ochranáři v Českém lese dva roky mapovali denní motýly. Během průzkumu, který se uskutečnil vůbec poprvé, zaznamenali 49 druhů těchto živočichů, z nichž je řada vzácných. Mezi nimi například batolce duhového, běláska ovocného, hnědáska rozrazilového a otakárka fenyklového. Až do roku 2006 byl v oblasti naprostý nedostatek údajů o jejich výskytu, řekla ČTK zooložka CHKO Český les Milena Prokopová. "Nedostatek údajů se ukázal zjevný při zpracování atlasu rozšíření denních motýlů v ČR z roku 2002, kde pro mnohé oblasti Českého lesa neexistovaly záznamy ani o výskytu tak běžných druhů, jakými jsou babočka paví oko nebo žluťásek řešetlákový," dodala. Ochranáři zmapovali celkem 36 lokalit. Podle vedoucího správy CHKO Jindřicha Horáčka téměř pro každý nalezený druh byla při srovnání s údaji z atlasu zjištěna jedna, zpravidla však několik nových oblastí výskytu. Získané údaje pomohou zajistit ochranu motýlů vhodným obhospodařováním. Motýli střední Evropy jsou podle ochranářů ohroženi hlavně kvůli nedostatku vhodných stanovišť.

Státní hrady a zámky v nové sezoně zlevní rodinné vstupenky

Národní památkový ústav (NPÚ) chce v nadcházející turistické sezoně a v době ekonomické krize přilákat především domácí návštěvníky. Na všechny hrady a zámky ve své správě proto zavádí zvýhodněné rodinné vstupné. Objekty chce návštěvníkům zpřístupňovat i mimo otevírací dobu prostřednictvím různých kulturních a vzdělávacích akcí. Novinkou v ústavu, která se bezprostředně týká památkových objektů, je zřízení funkce hlavního kastelána. Stal se jím na počátku března Milan Svoboda, který by měl koncepčně a metodicky řídit správce všech 102 památkových objektů ve správě NPÚ a zajišťovat propagaci památkových objektů. NPÚ chce nejen kvůli krizi ekonomické, ale i kvůli propadu počtu návštěvníků, představit památky jako "živé" objekty a lákat lidi k opakovaným návštěvám.

Výstava v Písku zmapuje kořeny píseckých romských rodin

Kořeny píseckých romských rodin zmapuje od středy výstava v Prácheňském muzeu v Písku. S nápadem uspořádat dosud nejobsáhlejší expozici o historii romského obyvatelstva v regionu přišel romský student Michal Mižigár, který tak chtěl připomenout 50. výročí příchodu velké skupiny Romů do jižních Čech, sdělila ČTK mluvčí kraje Kateřina Koželuhová. Student se pak pustil do složitého rozplétání příbuzenských vztahů píseckých Romů a vytvořil rodokmeny všech tradičních romských rodin v Písku a okolí. Muzeum chce výstavou Jihočechy seznámit s netradičním tématem a také Romům ukázat způsob života jejich předků. Návštěvníci výstavy si budou moci prohlédnout nejstarší fotografie z rodinných archivů i předměty každodenního života Romů.

Výstava v Trutnově umožní pohled do podzemí hradeckého kraje

Nahlédnout do nejrůznějších podzemních prostor Královéhradeckého kraje budou mít možnost od 2. do 19. dubna lidé, kteří zamíří na trutnovskou radnici na Krakonošově náměstí na výstavu nazvanou Neznámé podzemí Královéhradeckého kraje. Expozice nabídne zhruba pět desítek velkoformátových snímků z jeskyní a štol. Na výstavě budou k vidění například fotografie z historického dolu Kovárna v Obřím dole v Krkonoších či z jeskyní v Krkonoších a na Náchodsku. "Snímky umožní pohled také do unikátního kanalizačního systému v Josefově na Náchodsku, který je umístěn ještě hlouběji než jsou přístupné chodby podzemní pevnosti. Většina lidí o systému nemá ani tušení," řekl autor výstavy a speleolog Radko Tásler. Na výstavě jsou především fotografie z prostor, které veřejnost nemá možnost navštívit.

Korupční aféru v českém fotbale prozkoumá štrasburský soud

Korupční aféru v českém fotbale prozkoumá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Obrátí se na něj bývalý rozhodčí Vladimír Pastyřík, jehož stížnost nedávno odmítl Ústavní soud. Pastyřík tvrdí, že policie získala klíčový důkaz, tedy odposlechy telefonických hovorů, nezákonným způsobem. Někdejší rozhodčí, jenž byl prvním pravomocně odsouzeným v celé aféře, ČTK řekl, že bude žádat odškodné. "Než se mnou začal soud, tak všechny odposlechy byly otištěny v médiích, a co je vůbec nejhorší - byla podle nich napsaná divadelní hra. Stále ale tvrdím, že odposlech, který byl navíc nařízen na pana (bývalého sportovního ředitele Viktorie Žižkov Ivana) Horníka, byl nezákonný," uvedl Pastyřík. U štrasburského soudu podá stížnost na Českou republiku.

Počasí

V úterý čekáme slunečno nebo polojasno, ráno se ještě ojediněle udrží nízká oblačnost. Teploty maximálně 10 až 14 stupňů Celsia, na horách bude kolem 5 stupňů.