Zprávy
Paroubek byl podle očekávání znovu zvolen předsedou ČSSD
Předsedou ČSSD se podle očekávaní znovu stal Jiří Paroubek. Staronový šéf socialistů neměl protikandidáta, do čela strany byl zvolen potřetí za sebou. Podpořilo ho 410 delegátů stranického sjezdu, což představovalo 74 procent hlasů. Paroubek dostal více hlasů než předloni, kdy získal 311 hlasů od 517 delegátů, což představovalo 60 procent. Když se Paroubek poprvé stal šéfem strany v květnu 2005, podpořilo ho 92 procent delegátů.
Ve svém projevu před volbou Paroubek řekl, že chce pracovat na zlepšení mezilidských vztahů ve straně. Základní metodou práce v sociální demokracii podle něj musí být svobodná diskuse. Také míní, že ČSSD by měla být stranou umírněnou a střízlivou. Po svém zvolení Paroubek v rozhovoru pro ČT zopakoval, že strana chce vyhrát nadcházející volby do Evropského parlamentu a příští rok do Poslanecké sněmovny.
Fico podpořil Paroubka
Sociální demokraté se musejí podle slovenského premiéra Roberta Fica v době světové hospodářské krize víc než kdy jindy soustředit na obranu sociálního státu a odmítnout recepty, které nabízí pravice. Fico, který je šéfem slovenské vládní strany Směr-sociální demokracie, ve svém projevu k delegátům pražského sjezdu ČSSD ještě před volbou jejího předsedy podle očekávání podpořil Jiřího Paroubka. Podle Fica je mužem na svém místě již proto, že splňuje požadavek, aby v době krize stáli v čele "rozhodní a ověření" lídři. "Není čas na žádné personální experimenty," prohlásil slovenský premiér.
Za nynější hospodářskou krizi může to, že v USA dlouhodobě fungoval nezodpovědný a nekontrolovaný finanční trh, není žádná hanba říct, že krize přišla právě z USA, soudí Fico. O takový dovoz, jako jsou krize a "radary", podle něj není proč stát. Sociální demokracie v České republice ani na Slovensku nesmí podle něj dovolit, aby někdo přenášel důsledky krize jen na obyčejné lidi. Úkolem sociálnědemokratických stran je podle něj udržet životní standard těchto lidí. Delegáti sjezdu české sociální demokracie ho za jeho projev odměnili dlouhotrvajícím potleskem vestoje.
Sobotka opět obhájil funkci prvního místopředsedy ČSSD
Statutárním místopředsedou ČSSD zůstává Bohuslav Sobotka. Stejně jako staronový šéf socialistů Jiří Paroubek ani Sobotka neměl na stranickém sjezdu protikandidáta. Nejpopulárnější český politik Sobotka získal opětovně více hlasů než stranický šéf, přes 84 procent hlasů. Přesně stejné procento hlasů dostal Sobotka i na předloňském sjezdu strany v Brně.
V projevu před volbou Sobotka řekl, že je proti tomu, aby sociální demokracie uzavírala na celostátní úrovni velkou koalici s ODS. "Jsem přesvědčen, že něco takového by zničilo charakter sociální demokracie," řekl delegátům, od kterých si za svá slova vysloužil potlesk.
Místopředsedy ČSSD jsou Zaorálek, Onderka, Škromach a Urban
Místopředsedy ČSSD se podle očekávání znovu stali poslanci Zdeněk Škromach a Milan Urban. Nově je doplnili brněnský primátor Roman Onderka a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek. Překvapením bylo nezvolení ústecké hejtmanky Jany Vaňhové. Měla mít vzhledem ke stanovám strany, podle níž musí být v jejím vedení jedna žena, zvolení nejjistější.
Podle Paroubka smlouvy o radaru do voleb schváleny nebudou
Smlouvy o umístění americké radarové základny v Česku v tomto volebním období sněmovnou schváleny nebudou, prohlásil na sjezdu strany ČSSD její předseda Jiří Paroubek. ČSSD chtěla podle Paroubka smlouvy "smést ze stolu" už tento týden, vláda je ale ze sněmovny "zbaběle" stáhla. "Vláda prostě pro ně potřebnou většinu nemá," řekl Paroubek s tím, že do příštích sněmovních voleb ji mít nebude. Předseda ČSSD se však zároveň vyslovil proti mínění jednoho z delegátů, podle něhož by se strana měla zavázat k tomu, že smlouvy v případě jejich schválení nebude respektovat. Přístup ČSSD ke smlouvám o radaru ocenil jako host sjezdu místopředseda dolní komory ruského parlamentu Alexander Babakov. Uvedl také, že rusko-české vztahy jsou v poslední době aktivní, což je přímá zásluha ČSSD.
ČSSD má podle vnitrostranické ankety odmítnout případné pokračování české vojenské mise v Afghánistánu v příštích letech. Zmínil to předseda strany Jiří Paroubek. "Budeme respektovat vůli strany," prohlásil v průběhu sjezdu. Pro ukončení afghánské mise ještě letos se podle výsledků ankety vyslovilo 82 procent místních organizací strany. Pokud by toto ukončení nebylo možné, počet českých vojáků v afghánských misích by měl být podle 87 procent organizací radikálně omezen.
ČSSD ráda viděla jiného šéfa ODS než Topolánka, uvedl Paroubek
Pokud by se v souvislosti s úterním parlamentním hlasováním o nedůvěře koaličnímu kabinetu premiéra Mirka Topolánka (ODS) uskutečnilo jednání ČSSD a ODS, sociální demokraté by dali přednost jinému šéfovi ODS, než je Topolánek. V rozhovoru pro Českou televizi (ČT) to uvedl znovuzvolený předseda ČSSD Jiří Paroubek. Odůvodnil to tím, že Topolánek se prý v minulosti opakovaně pokoušel ČSSD "oblafnout". "My čekáme na jiného lídra Občanské demokratické strany, s kterým bude možné seriózně jednat," řekl Paroubek. Současně popřel, že se v minulých dnech setkal s Topolánkovým vnitrostranickým rivalem, pražským primátorem Pavlem Bémem, který loni v prosinci s Topolánkem prohrál boj o funkci předsedy ODS. Paroubek rovněž popřel, že by s Bémem "konspirovali". Obecně nicméně poznamenal, že lidsky nemá problém se s Bémem setkávat, protože spolu dva roky spolupracovali na pražském magistrátu.
Paroubek odmítl říci i to, zda v pátek mluvil s prezidentem Václavem Klausem o tom, co by se mělo dít poté, kdyby sněmovna vládě nedůvěru vyslovila. Obecně poznamenal, že ústavní odpovědnost by v takovém případě byla na prezidentovi, jemuž by Paroubek svůj názor na další vývoj sdělil. Zatím nechtěl prozradit ani to, zda by sociální demokraté dali přednost předčasným volbám, nebo řádným příští rok. Klaus v pátek promluvil k delegátům sjezdu ČSSD. Podle očekávání nechtěl komentovat aktuální snahu sociálních demokratů o sesazení vlády, poznamenal nicméně, že v době hospodářské krize by měly všechny významné politické síly demonstrovat svou odpovědnost k zájmům země.
O šampionát v Liberci se zajímá i antimonopolní úřad
O lyžařský šampionát v Liberci se zajímá i antimonopolní úřad. Tento týden prověřil přes 70 veřejných zakázek souvisejících s přípravou mistrovství. Kontrola navazuje na předchozí zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, podle kterého během příprav zmizely desítky milionů korun a padlo trestní oznámení na neznámého pachatele. Kontrola antimonopolního úřadu se týkala magistrátu města Liberce a Technické univerzity v Liberci jako zadavatelů zakázek. Teď Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle svého předsedy Martina Peciny vypracuje kontrolní protokoly.
Zelení navrhnou odchod Pospíšila, když nevyřeší kauzu Vesecká
Zelení by mohli navrhnout odvolání ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), pokud on sám nenavrhne odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké či nevysvětlí nejasnosti kolem jejího počínání a situaci ve státním zastupitelství. V rozhovoru pro Lidové noviny to uvedl vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík. "Pokud Pospíšil nedá návrh na odvolání a nevysvětlí, co se dělo, navrhneme my odvolat jeho," řekl deníku. Podle něj by Pospíšil měl navrhnout řešení, není prý možné "nechat to vyhnít". "Tady už nemůžeme klopit hlavu. Někde je limit, odkdy ve vládě nemůžeme být," uvedl. Zeleným se nelíbí poměry v soustavě státního zastupitelství, jsou podle nich neudržitelné.
K tomu, aby Vesecká zvážila setrvání ve funkci ji ve čtvrtek vyzvala také Unie státních zástupců. ODS ale její odvolání odmítá. Pospíšil se chce příští týden s nejvyšší státní zástupkyní sejít, jejím možným odvoláním se však na tomto setkání údajně zabývat nechce.
Vyloučení Kuchtové nebylo podle jihočeských zelených demokratické
Vyloučení exministryně školství Dany Kuchtové ze Strany zelených nebylo podle jihočeských zelených demokratické. Na krajské konferenci vyjádřili nesouhlas s vyloučením Kuchtové, poslankyň Věry Jakubkové a Olgy Zubové a Martina Čáslavky. Vyzvali také k demokratizaci strany. ČTK to řekl místopředseda krajské organizace Jiří Guth. "Ve fungování strany v posledních měsících některé kroky nepovažujeme za demokratické. Chceme, aby se takové kroky už neopakovaly, aby se jim předešlo. A příkladem je především to vylučování," uvedl Guth. Podle něj je nutné o všem jednat a především hledat kompromisy. "Martin Bursík nedokáže ustoupit ze svých představ a chce je prosazovat systémem všechno, nebo nic," řekl Guth. Doplnil, že předseda strany sice má v některých ohledech většinu, ale nerespektuje názory ostatních. "Je to takový většinový systém a my prosazujeme spíše poměrný," vysvětlil Guth.
Podle krajské organizace nebylo zcela demokratické ani sestavování evropské kandidátky, kdy nebyl zohledněn názor velké většiny krajských organizací. "Bylo to v souladu se stanovami, ale demokracie je víc než jen litera stanov," podotkl Guth.
V Brně byla ustavena Dělnická mládež, odnož Dělnické strany
V Brně byla ustavena Dělnická mládež (DM), mládežnická odnož krajně pravicové Dělnické strany (DS), o jejíž rozpuštění se nedávno neúspěšně pokusila vláda. Předsedou DM byl zvolen Martin Zbela, který je zároveň šéfredaktorem oficiálního listu DS, Dělnických listů. Podle Zbely má nyní hnutí desítky členů. Základní podmínkou pro vstup do DM je podle něj kromě věku od 15 do 35 let i přihlášení se k ideji národního socialismu. "Naše země patří pouze nám, ne přistěhovalcům a lidem odlišné národnosti. Vlastnit půdu a disponovat s ní mohou jen čeští občané," píše se v prvním z celkových 27 bodů programu Dělnické mládeže, který si hnutí odhlasovalo. Program podle DM stojí na třech základních pilířích - půdě, národu a víře. Další z požadavků, které chce DM "kulturní činností a osvětou" ve společnosti dosáhnout, jsou například nacionalizace školství a také sdělovacích prostředků, neboť podle DM není přípustné, aby byla média v rukou cizinců. Program obsahuje i zákaz lichvy a spekulace, podporu ochrany životního prostředí, podporu tradiční rodiny v podobě muž, žena a dítě, zákaz užívání drog a jejich propagace a "potírání feministických ideologií".
Národní strana protestovala proti účasti Gipsy. cz v Eurosongu
Necelá desítka členů a sympatizantů nacionalistické Národní strany přišla protestovat k Top Hotelu v Praze proti tomu, aby Česko v mezinárodní hudební soutěži Eurovision Song Contest 2009 reprezentovala romská skupina Gipsy.cz. Vyzbrojili se plakáty, jimž vévodila přeškrtnutá černá ovce popsaná názvem kapely. Členové extremistické strany se před hotelem sešli krátce před zahájením vyhlašovacího ceremoniálu 18. ročníku výročních cen Akademie populární hudby Anděl. Jedním z vystupujících souborů budou právě Gipsy.cz. Rapper Radoslav "Gipsy" Banga se svými spoluhráči posluchačům představí píseň Aven Romale, s níž bude Česko reprezentovat. Během protestu nezazněly žádné proslovy. Protestující pouze rozdávali lidem přicházejícím na vyhlášení své letáky.
Češi poprvé bojují o celosvětové vítězství ve hře Monopoly
Nakupovat a prodávat domy, hotely nebo pozemky mohli v Praze účastníci pražského semifinále a finálního turnaje v populární stolní hře Monopoly, který se poprvé koná v České republice. Hráči se mohli utkat o výhru, kterou je cesta do Las Vegas, kde se letos v srpnu uskuteční celosvětové finále. Jeho vítěz získá výhru ve výši 20.580 dolarů (asi 405.000 korun). "Monopoly je společenská, finanční hra. Je nejprodávanější na celém světě. Od roku 1935 se prodalo více než 200 milionů kusů a předpokládá se, že více než 500 milionů lidí si tuto hru zahrálo. V roce 2000 se stala hrou století," řekla ČTK prezidentka turnaje Anna Böttgerová. Pražské semifinále se konalo po turnajích v Brně a Ostravě. Celkem se podle pořadatelů registrovalo přes 400 hráčů. Ve finále se utká 12 hráčů, z nichž vzejde vítěz. Toho pořadatelé vypraví do Las Vegas, kde o prvenství bude bojovat 40 lidí ze 40 zemí. "Český vítěz získá plně hrazený pobyt v Las Vegas v luxusním hotelu i s partnerem," upozornila Böttgerová.
Stolní hra, ve které hráči kupují pozemky a staví na nich nemovitosti, vznikla v době americké hospodářské krize v roce 1933. V roce 1935 si ji nechal patentovat nezaměstnaný prodejce topení Charles Darrow. Licenci zakoupila společnost Parker Brother a hra se stala nejlépe prodávanou na trhu.
Národní divadlo uvedlo premiéru opěry Evžen Oněgin
V Národním divadle měla v pátek večer premiéru opera Evžen Oněgin. Na tuto scénu se klasické dílo Petra Iljiče Čajkovského vrací po 15 letech, režisér Andrei Serban mu však vtiskl civilnější podobu, která hrdiny posouvá do současnosti. Zdánlivě banální příběh o neopětované lásce Taťány k Oněginovi, který však skrývá věčné téma lidské osamělosti, konflikt jedinečnosti a uniformity, ideálů a rezignace, se v operní podobě na světových pódiích uvádí už 130 let od premiéry v březnu 1879. Serban pochází z Rumunska, ale již téměř 40 let žije a pracuje zejména v USA. Je žákem slavného Petera Brooka a vedle opery se věnoval také režii činoherní v USA i Evropě. Oněgina inscenoval několikrát, v aktuálním provedení se však prý snažil více proniknout do nitra postav a vysvětlit, proč jednají tak, jak jednají. Inscenace akcentuje rozporuplnost charakterů, jejich nejednoznačnost i rozpaky.
Za dirigentský pult Národního divadla se s Oněginem opět vrací americký dirigent John Fiore. Před čtyřmi lety zde nastudoval Wagnerovu operní tetralogii Prsten Nibelungův a později Pucciniho operu La fanciulla del West. Dvojici inscenátorů doplňují rumunská scénografka Adriana Grandová a český choreograf Petr Tyc. Rámcem inscenace není Rusko 19. století, prostředí se přibližuje současné době. Režisér před premiérou uvedl, že romantických kulis se držel při svých předchozích inscenacích Oněgina, v současné chtěl přiblížit příběh "nám a našim pocitům". Aktualizace také podle něj pomáhá pěvcům, kteří nejsou svázáni romantickým kostýmem a budou mít větší volnost projevu; totéž se týká i choreografie.
Turnovské muzeum vybuduje klenotnici na nejvzácnější sbírky
Muzeum Českého ráje v Turnově na Semilsku vybuduje za přispění evropských fondů ve svém sklepení klenotnici. Nová expozice umožní vystavovat zvláště cenné památky, jako jsou šperky, vzácné tisky, mince nebo medaile, které kvůli vysoké finanční hodnotě nemohly být dosud vystavovány a muzeum je má uložené v trezorech ČTK to řekla ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová. Úpravy sklepů na klenotnici přijdou na více než 1,5 milionu korun. Prostor budoucí klenotnice využívalo muzeum jako archeologickou expozici, nedávné dokončení nového depozitáře ale umožnilo prostor uvolnit. Pískovcové klenuté místnosti s unikátními cihlovými klenbami ze začátku 19. století mají samy o sobě vysokou estetickou i památkovou hodnotu. Sklepy jsou pro klenotnici ideální. "Místnost je bez oken, bude to vlastně trezor, s trezorovými dveřmi a pancéřovými vitrínami," poznamenala ředitelka. Klenotnice podle ní umožní vystavovat cenné šperky, které má muzeum ve svých depozitářích, nebo unikátní sbírku drahých kamenů. "Budeme moci vystavit také staré tisky," dodala Jakouběová.
Botanická zahrada v pražské Troji chystá výrobu vína
Botanická zahrada v pražské Troji chce zřídit zbrusu novou expozici, která se bude věnovat výrobě vína. Plán počítá s vinobraním už letos. Hrozny by se měly zpracovávat přímo v trojské zahradě. Mělo by to stát asi deset milionů korun, to je polovina z částky, kterou zahrada dostala v tomto roce od magistrátu. ČTK to řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková.
Řezáč doběhl v Norsku třetí, bronz má i ve FIS Marathon Cupu
Třetí místo vybojoval Stanislav Řezáč v norském dálkovém běhu na lyžích Birkbeinerrennet, v němž obhajoval loňské vítězství. Poslední díl FIS Maraton Cupu na trati z Reny do Lillehammeru o délce 54 kilometrů vyhrál Švéd Jerry Ahrlin. Řezáč na něj v závodě, který lyžaři absolvují klasickou technikou s batohem o váze tři a půl kilogramu, ztratil 62 sekund. V cíli byl dříve ještě druhý Nor Anders Aukland. Řezáč loni při svém vítězství vytvořil traťový rekord, za kterým nyní Ahrlin zaostal o dvě minuty a 25 sekund. Český lyžař udržel třetí místo v celkovém pořadí FIS Marathon Cupu. Pětatřicetiletý Řezáč se v této sezoně elitního seriálu dálkových běhů probojoval na stupně vítězů čtyřikrát. Už počtvrté vyhrál König Ludwig Lauf v Německu, třetí byl v Jizerské padesátce a ve Vasově běhu.
Biatlonista Šlesingr byl pátý ve stíhačce SP v Trondheimu
Biatlonistovi Michalu Šlesingrovi se vydařil sobotní stíhací závod Světového poháru v Trondheimu a díky pátému místu si připsal druhý nejlepší výsledek v sezoně. Šlesingrovi se na trati 12,5 km podařil posun o dvacet míst především díky téměř bezchybné střelbě, jeden trestný okruh musel absolvovat až po závěrečné stojce. Majitel dvou medailí z MS 2007 byl v tomto ročníku lepší pouze v Oberhofu, kde ve sprintu obsadil čtvrtou pozici.
Ještě suverénnější byl na střelnici Jaroslav Soukup, jenž jako jeden ze tří startujících neminul ani jednou. Ze 36. místa po čtvrtečním sprintu se díky tomu dostal na 11. pozici. Ze čtvrté střelby Soukup odjížděl dokonce jako pátý, ale na své první umístění v elitní desítce SP nakonec nedosáhl.
S jednou chybou absolvoval závod Zdeněk Vítek a dostal se z 45. příčky na třiadvacátou. Jako jediný z kvarteta Čechů si pohoršil dvaadvacátý muž ze sprintu Tomáš Holubec, ale i on bodoval díky 30. místu.
Karlovy Vary už prý mají připravený i rozpočet pro start v KHL
Představitelé Karlových Varů vyřešili podle ruského listu Sport Express všechny záležitosti potřebné ke vstupu do Kontinentální hokejové ligy. Ve středu mají absolvovat v Moskvě další jednání s vedením soutěže. Do KHL, která se snaží být evropskou obdobou NHL, se prý úřadující český vicemistr a semifinalista letošní extraligy chystá s rozpočtem podobným tomu, jaký mělo v premiérovém ročníku Dinamo Riga. Lotyšský klub skončil v základní části mezi 24 týmy desátý a následně vypadl v prvním kole play off s Dynamem Moskva po prohře 0:3 na zápasy. Západočeši se podle Sport Expressu obávají, aby v těchto finančních podmínkách nebyli pro soupeře jen dodavatelem bodů, ale zástupci KHL je prý uklidňují.
HC Energie splňuje i další požadavky pro vstup do KHL. Brzy otevře novou halu pro šest tisíc diváků, klub má i mládežnickou základnu. Karlovy Vary začaly jednat o startu v KHL loni v létě. Kvůli globální ekonomické krizi se v zimě jednání zastavila, ale Západočeši nepřestali o svůj cíl usilovat. Podle dřívějších informací by museli kvůli účasti v KHL vybudovat k extraligovému týmu ještě jedno elitní mužstvo.
Hokejová extraliga ve Znojmě po deseti sezonách končí
Po deseti sezonách hokejová extraliga ve Znojmě skončí. Majitel klubu Jaroslav Vlasák nenašel generálního sponzora a nyní bude hledat zájemce o licenci na nejvyšší soutěž. Své rozhodnutí Vlasák oznámil po pátečním posledním domácím zápase s Českými Budějovicemi, i když tým čeká ještě nedělní duel na jihu Čech. S koncem sezony vyprší smlouva hlavnímu sponzorovi, kterým je akciová společnost E.ON, a kontrakt už nebude prodloužen. "Sponzora se sehnat nepodařilo. Ve znojemském hokeji už od příští sezony nebudu působit," řekl Vlasák, který se v nejbližších dnech pokusí extraligovou licenci prodat některému z prvoligových zájemců.
Počasí
V neděli čekáme polojasno až oblačno. Od severozápadu se má zatahovat. Zejména na severu čekáme místy občasný déšť, v horských polohách sníh. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia, na horách kolem nuly.