Zprávy

Čeští poslanci bezpečně přečkali útok na základnu v Kandaháru

Vojenská základna v Kandaháru, kde jsou nyní na návštěvě čeští poslanci, se v pondělí stala terčem raketového útoku. Informoval o tom server Novinky.cz, podle něhož však střely nezasáhly základnu, na níž působí čeští vojáci, a nikdo nebyl zraněn. Před incidentem poslanci zaletěli vrtulníkem na tříhodinovou exkurzi předsunuté základny ležící zhruba 200 kilometrů od Kandaháru. Do Afghánistánu odletěla desítka zákonodárců ze zahraničního a branného výboru dolní komory parlamentu, a to ze stran napříč politickým spektrem. Mezi politiky, kteří se jeli seznámit se situací v misi, je například Kateřina Jacques (SZ), Jan Vidím (ODS), Tomáš Dub (ODS), Jan Hamáček (ČSSD) a Karel Šplíchal (ČSSD).

Středočeští zastupitelé odmítli výstavbu radaru v Brdech

Středočeští zastupitelé odmítli umístění výstavby amerického protiraketového radaru v Brdech. Zamítavé stanovisko přijali na návrh KSČM jako doplňující usnesení k programovému prohlášení menšinové krajské vlády ČSSD. Zastupitelka za KSČM Jiřina Fialová poukázala na to, že smlouvy týkající se radarové stanice má zanedlouho projednávat parlament. Podotkla, že výstavbu radaru odmítá většina občanů Česka.

Středočeský kraj schválil rozpočet, který počítá s hrazením poplatků

Středočeští zastupitelé schválili rozpočet na příští rok, který počítá s hrazením poplatků v krajských nemocnicích za pacienty i zavedením autobusové a vlakové dopravy pro žáky a studenty zdarma. Kraj vedený sociálními demokraty bude v roce 2009 hospodařit s vyrovnaným rozpočtem ve výši 18,8 miliardy korun. Náměstek pro finance a investice Marcel Hrabě (ČSSD) připustil, že rozpočet během roku zřejmě dozná mnoha změn. Budoucí vývoj je totiž kvůli celosvětové finanční krizi těžko předvídatelný.

Pacienti by v krajských nemocnicích neměli platit poplatky za ošetření a hospitalizaci od 1. ledna, odvede je za ně formou daru kraj. Hejtmanství na úhradu poplatků vydá z rozpočtu zhruba 80 milionů korun.

Podle Bendla peníze na poplatky budou chybět v dopravě i zdravotnictví

Peníze na hrazení poplatků v krajských nemocnicích za pacienty, které plánuje nové vedení Středočeského kraje, budou podle bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) scházet v dopravě a také ve zdravotnictví. Bendl při rozpravě před schvalováním rozpočtu upozornil i na to, že návrh rozpočtu obsahuje matematické chyby při výpočtu procent. Podle Bendla byla proti předchozímu rozpočtu nejvíce krácena kapitola doprava, a to téměř o 400 milionů korun. Klesají podle něj také výdaje na bezpečnost silničního provozu. "Oni navrhují 17 milionů korun, my jsme měli v rozpočtu přibližně 50," poznamenal Bendl. Další peníze podle něj chybějí na financování provozu nových sídel rychlé záchranné služby. Zároveň se snižují finanční prostředky na modernizaci krajských nemocnic, tvrdí bývalý hejtman.

HDP na hlavu je v ČR na 80 procentech průměru EU

Česko dosahuje 80 procent unijního průměru hrubého domácího produktu (HDP) na hlavu při přepočtu na kupní sílu mezi 27 členskými státy Evropské unie. Vyplývá to z nejnovějších dat Evropského statistického úřadu (Eurostat). Statistici ve srovnání použili standard kupní síly (PPS). Touto uměle vytvořenou měnovou jednotkou se vyrovnávají rozdíly mezi kupní silou národních měn. Průměr za celou sedmadvacítku pak představuje 100 PPS. I když HDP na obyvatele České republiky je s 80 PPS pod unijním průměrem, z 12 zemí, které unii rozšířily v roce 2004, jsou na tom lépe jen Slovinsko (89) a Kypr (91). Naopak Češi už v pořadí předstihli jednoho ze starších členů unie - Portugalsko (76).

Dánsko od května zcela otevře pracovní trh Čechům

Dánsko od května zcela otevře svůj pracovní trh Čechům, Slovákům a lidem z dalších nových členských zemí EU. Vyplývá to z prohlášení tamního ministerstva práce, o němž ČTK informovali čeští diplomaté. Češi stále nemají volný přístup na pracovní trhy v Německu, v Rakousku a v Belgii. O podobném kroku jako Kodaň uvažuje i Belgie, i když zatím nic definitivně oznámeno nebylo. Z Německa a Rakouska ale už zaznělo, že budou chtít výjimku ponechat i na poslední možné dvouleté období, tedy do 30. dubna 2011. Po tomto datu všechny zbývající překážky v EU pro Čechy a Slováky musejí padnout.

Schwarzenberg: ČR by mohla uspořádat summit EU s Palestinou

Česko by v době svého předsednictví EU mohlo organizovat nejen summit EU-Izrael, ale možná i EU-Palestina, řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg po jednání se svým egyptským kolegou Ahmadem Abúlem Ghajtem. Projednávali spolu izraelsko-palestinský konflikt, situaci ve Středomoří a české priority při blížícím se předsedání včetně přípravy nejrůznějších summitů. Podle Izraele může Praha při kormidlování unie přispět k urovnání konfliktu tím, že povzbudí úsilí unie o zprostředkování dialogu mezi oběma znepřátelenými stranami a bude nadále udržovat skvělé vztahy s Izraelem. Židovský stát dává najevo, že za mír nesou prvotní odpovědnost především státy v regionu.

EU by v následujícím "českého" půlroku mohla uspořádat také například vůbec první summit s Pákistánem. Praha usiluje též o organizaci prvního seznamovacího summitu s novým americkým prezidentem Barackem Obamou. Česko se také chystá na summit s latinskoamerickými zeměmi.

Rakouská armáda projevila zájem o české bitevníky L-159

Rakouské vojenské letectvo zvažuje možnost, že své staré cvičné stroje nahradí českými bitevníky L-159. Náčelník rakouského generálního štábu Edmund Entacher v Praze řekl, že jeho piloti by potřebovali deset až 20 kusů nových cvičných letadel. Zdůraznil ale také, že akvizice L-159 je stále jen jednou ze zvažovaných variant. V příštím roce proto do Česka přijedou rakouští piloti a další experti, aby se na stroje z Aera Vodochody podívali. České letectvo má přes sedm desítek těchto podzvukových letadel, která jsou vybavena moderní elektronikou. Armáda ale zdaleka nevyužívá všechny a přebytečných letadel by se ráda zbavila.

Soudy mohou posílat zločince do detenčních ústavů již od ledna

Již od 1. ledna příštího roku budou moci soudy posílat zločince s psychickými poruchami do detenčního ústavu v Brně, kde je pro ně připraveno 48 míst. Nejvyšší soud v prosinci rozhodl, že ochranné opatření je možné ukládat i za trestné činy spáchané před tímto datem, řekl novinářům ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula předpokládá, že v lednu budou umístěni do ústavu spíše jednotlivci než desítky lidí. Většina pachatelů si bude muset nejdříve odpykat léta ve vězení. "Jedná se spíše o léčebné než vězeňské zařízení," prohlásil ředitel vězeňské služby. Pachatelé budou proto podstupovat více pracovních i sportovních terapií, k dispozici budou mít dílny či hřiště. Zda musí zločinec v ústavu setrvat, budou odborníci přezkoumávat jednou ročně, na individuální žádost i dříve. O propuštění rozhodne soud. "Musí se prokázat, že není nebezpečný pro společnost," řekl ministr.

Podle Kuly je detenční ústav v Brně připraven k okamžitému spuštění. V příštím roce k němu přibude detenční ústav v Opavě se 150 místy. V roce 2011 by měl být otevřen ještě detenční ústav ve Vidnavě.

ÚOHS: Tendr na nová policejní auta byl v pořádku

Miliardový tendr na nová policejní auta je v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Jednou z největších zakázek v historii policie za víc než 1,3 miliardy korun se zabýval kvůli stížnosti firmy Ford Motor Company, která v soutěži neuspěla. Podle Fordu ministerstvo vnitra zadalo v soutěži takové podmínky, které zvýhodnily budoucího vítěze tendru tuzemskou automobilku Škoda Auto a třetího zájemce o zakázku automobilku Kia. Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné, je ale možné proti němu ještě podat žalobu k soudu.

NKÚ upozornil na problematické stavby justičních areálů

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) v letošním roce nalezl nejzávažnější chyby u stavby justičního areálu v Brně, nedostatky podle něho trpí i příprava výstavby justičního paláce v Ústí nad Labem, řekl prezident NKÚ František Dohnal. Brněnský palác měl stát původně asi 770 milionů korun, v současnosti se hovoří až o zhruba dvoumiliardových nákladech. Dohnal již v červenci kvůli výstavbě podal trestní oznámení, policie se jím podle něj stále zabývá. Brněnský krajský soud již dříve uvedl, že si není vědom pochybení. Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že výstavba justičního paláce začala za minulého vedení ministerstva, kdy byly také dohodnuty podmínky pro uskutečnění stavby.

Problémová je podle Dohnala i příprava stavby justičního areálu v Ústí nad Labem. "Dosavadní projednávání a celá příprava tohoto projektu trpí docela zásadními nedostatky, které spočívají hlavně v neobjektivně prováděných výpočtech," uvedl šéf NKÚ. Podle Dohnala stojí za chybami a nedostatky, na které NKÚ při kontrolách naráží, nejčastěji podcenění vnitřních kontrolních systémů.

Podle NKÚ pošta v rozporu se zákonem investovala stovky milionů korun

Česká pošta v uplynulých letech investovala několik stovek milionů korun v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek. Novinářům to řekl prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) František Dohnal, podle kterého kontrola v účetnictví firmy odhalila nedostatky při pořizování, rekonstrukcích a opravách nemovitého majetku i výběru dodavatelů služeb. Výsledky kontroly tohoto státního podniku Dohnal zařadil mezi nejzávažnější letošní zjištění úřadu. Podle zástupců pošty šlo o akce předchozího vedení. Odštěpné závody České pošty podle NKÚ například často zadávaly projektové a stavební práce bez odpovídající přípravy a bez výběrových řízení, a to i v době platnosti zákonů o veřejných zakázkách. Kvůli tomu pošta nevyužila možnost získat cenově výhodnější dodávky. Nedostatky u České pošty zjistil NKÚ také při zadávání zakázek na nákup pohonných hmot či úklidové a marketingové služby. Nesrovnalosti NKÚ zjistil rovněž v evidenci sbírek Poštovního muzea.

Dálnice D 11 do Hradce Králové je o tři kilometry delší

Dálnice D 11 z Prahy do Hradce Králové je o necelé tři kilometry delší. Sjezd z dálnice je nově u Praskačky místo u Libišan. Nový úsek má zatím dva jízdní pruhy. ČTK to řekl Roman Kluzák z tiskového oddělení Ředitelství silnic a dálnic. Prodloužením dálnice na téměř 90 kilometrů si oddechlo asi 400 obyvatel Libišan, přes které se dva roky od otevření dálnice na konci roku 2006 valila veškerá doprava z autostrády.

Podle šéfa Hospodářské komory může krize ohrozit čerpání eurodotace, ministerstva obavy nemají

Dopady finanční krize mohou zasáhnout také čerpání peněz z evropských fondů. Některé firmy se totiž v situaci, kdy jim banky ztížily přístup k úvěrům na spolufinancování projektů, můžou nakonec rozhodnout žádost vůbec nepodat. ČTK to řekl prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel. Tuto možnost potvrdil také odborník obeznámený s aktuální situaci v oblasti čerpání peněz ze strukturálních fondů, který si nepřál být jmenován. Podle ministerstva financí (MF) a ministerstva pro místní rozvoj (MMR) však tato situace nehrozí. "Značnou část příjemců prostředků v rámci těchto projektů tvoří veřejnoprávní subjekty, jako například kraje nebo obce. Takovéto subjekty představují pro banky, v postavení věřitele, nízké riziko zejména v současné hospodářské situaci," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Podle analýz MMR se veřejné instituce podílí na čerpání dotací až ze 70 procent.

Stavebnictví se nevyhne snižování počtu zaměstnanců

Stavební firmy se v příštím roce kvůli dopadům finanční krize nevyhnou propouštění. Nebudou to však dramatické počty. Výpověď se navíc bude týkat především agenturních zaměstnanců a pracovníků s nízkou kvalifikací. Všeobecně však ve stavebnictví stále přetrvává nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a řemeslníků, řekl v rozhovoru pro ČTK prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS) Václav Matyáš. Nejvíce prý dopady krize v současnosti ohrožují výrobce stavebnin a společností zabývajících se pozemním stavitelstvím. "Tam budou z hlediska zaměstnanosti nejvyšší problémy," řekl Matyáš. Do pozemního stavitelství patří například i výstavba bytů. Právě pozemní stavitelství podle nejnovějších údajů ČSÚ pokračovalo i v říjnu v dlouhodobém propadu. Podle Matyáše přitom v této oblasti působí až 90 procent firem sdružených v SPS. Pokles pozemního stavitelství tak vyvažuje pouze silná výstavba dopravní infrastruktury. Během ledna chce stavařský svaz zahájit jednání s předními developerskými firmami o opatřeních na zmírnění dopadů krize, která by společně předložily vládě.

Samostatné odbory navrhuje kvůli krizi snížit daně

Asociace samostatných odborů ČR (ASO) vyzvala vládu, aby v rámci boje proti dopadům současné globální krize snížila daň z přidané hodnoty z 19 na 15 procent, daň ze zisku firem na 17 procent a daňovou zátěž u zaměstnanců o čtyři procenta. Asociace zároveň navrhuje zrychlit odepisování majetku firem do nákladů a také urychlit čerpání z fondů Evropské unie. Uvedená opatření by podle odborů měla vláda schválit neprodleně, aby tak v současné hospodářské krizi stabilizovala situaci firem a podnikatelů i živnostníků a zároveň udržela zaměstnanost. ASO je přesvědčena, že globální krizi, která doléhá na český trh, je důležité likvidovat už v jejím zárodku.

Ke stejným krokům vládu vyzval v minulém týdnu také Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů, který patří k zakladatelům ASO. Na to ministerstvo financí reagovalo s tím, že se diskusi o snižování daňové zátěže nebrání. ASO je po Českomoravské konfederace odborových svazů druhá největší odborová centrála v zemi, která zastřešuje 15 odborových svazů s celkem asi čtvrt milionem členů. S návrhem na daňové změny v poslední době přišla také opoziční ČSSD.

Analytici: Návrhy ČSSD hospodářskou krizi neřeší

Návrhy opoziční sociální demokracie na řešení hospodářské krize analytici oslovení ČTK pozitivně nehodnotí. Navržená opatření jsou podle nich legitimním výrazem pohledu na ekonomiku z levé části politického spektra, ale nemají prý s krizí reálně nic společného. ČSSD chce například navrhnout, aby snížená sazba daně z přidané hodnoty, která se vztahuje například na potraviny, klesla na dva roky z nynějších devíti procent na šest procent. Návrh posunout níže sníženou sazbu DPH není nejlepším způsobem, jak zmírnit dopady finanční krize na českou ekonomiku, uvedl analytik Patria Finance David Marek. Tuzemská ekonomika podle něj trpí především poklesem poptávky po českém zboží v zahraničí, a nikoli snížením domácího odbytu. Na prvním místě by tedy měla být proexportní politika a opatření, která by zvýšila konkurenceschopnost české ekonomiky. Snížení nižší sazby DPH o pouhé tři procentní body by se zřejmě v poklesu cen potravin a dalších položek neprojevilo, upozornila analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Ukazuje to podle ní zkušenost z minulosti, kdy docházelo k pohybu těchto sazeb. Výsledkem by podle ní bylo pouze navýšení marží distributorů.

ČTÚ nevypíše tendr na čtvrtého mobilního operátora sítě GSM

V České republice nezačne působit čtvrtý mobilní operátor sítě GSM. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nevypíše tendr, v němž by vybral dalšího operátora pro uvolněné kmitočty v pásmu 900 megahertzů, i když původně to byla jedna z možností. Kmitočty by podle ČTÚ nevytvořily dostatečně konkurenční síť ve srovnání s těmi současnými. Podle Dvořáka navíc nikdo z potenciálních zájemců o uvolněné kmitočty neprojevil předběžný zájem. Dotyčné kmitočty tak budou rozděleny současným mobilním operátorům, řekl předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák. Kmitočty se podle něj použijí na stabilizaci současného mobilního systému a přípravu pro pokročilejší technologie tak, aby v blízké budoucnosti mohla být provedena změna využívání kmitočtů. To by umožnilo vytvořit větší souvislá pásma pro jednotlivé operátory.

ODS v Ústeckém kraji kontroluje svoji členskou základnu

Členové krajské kontrolní a revizní komise a lidé z hlavní kanceláře strany začali během pondělního odpoledne kontrolovat členskou základnu ODS v Ústeckém kraji. ČTK to řekli krajský předseda strany Jiří Šulc a krajská manažerka Renata Svatošová. Občanské demokraty ke kontrole přiměly informace o tom, že některá místní sdružení v kraji těsně před kongresem za podivných okolností přijala mnoho nových členů. Podle Šulce budou výsledky kontroly známé nejdříve za několik dní, protože se nebudou kontrolovat jen některá místní sdružení, ale nejspíše celá členská základna.

Na severu Moravy se zhoršilo ovzduší,lidé mají omezit pobyt venku

Na severní Moravě se během posledních dnů zhoršila kvůli špatným rozptylovým podmínkám kvalita ovzduší. Nejhorší situace je na Ostravsku, Karvinsku a Třinecku, kde koncentrace polétavého prachu překračují stanovený limit 50 mikrogramů na metr krychlový, řekla ČTK vedoucí oddělení vztahů k veřejnosti krajského úřadu Jolana Filipová. Lidé by měli omezit pobyty venku, není vhodné venku sportovat, větrat by se mělo jen krátce a intenzívně. V posledních 24 hodinách zaznamenali meteorologové na měřících stanovištích denní průměrné hodnoty převyšující 100 mikrogramů na metr krychlový. Nejhorší situace byla v pondělí na stanici v Ostravě - Zábřehu, kde hodnoty dosahovaly 137 mikrogramů na metr krychlový. "Zvýšené koncentrace znečišťujících látek v ovzduší nemusí přímo vyvolat onemocnění, ale často mají za následek zhoršení nemocí, především nemocí dýchacích cest a srdečně cévních. Snižují odolnost organismu, který pak snadněji podlehne virovým či bakteriálním infekcím," doplnila Filipová.

Na Vánoce se netěší desetina Čechů, zvyky dodržují téměř všichni

Na vánoční svátky se těší devět z deseti Čechů. Některý z vánočních zvyků dodržují téměř všichni, konkrétně 97 procent dotázaných. Na překvapení pod stromečkem si ale Češi nepotrpí - téměř dvě třetiny z nich se předem s blízkými dohodnou na dárcích. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS AISA pro společnosti T-Mobile.

Stromeček zdobí 94 procent respondentů, adventní věnce má doma 70 procent Čechů. Mnoho rodin dodržuje také obyčej, že od štědrovečerního stolu může vstát pouze hospodyně. Nejméně frekventovaným vánočním zvykem je lití olova, jehož se drží pouhé jedno procento lidí. Češi se obávají nepříjemných překvapení pod stromečkem, a proto se 62 procent z nich předem s rodinou dohodne, co si vzájemně koupí. Každý pátý respondent (22 procent) se přiznal, že se při výběru dárků nechává ovlivnit reklamou. Nejčastějšími dárky jsou kosmetika, oblečení, knihy a hotovost.

Severočeské muzeum ovládli japonští roboti

Superhrdinové a roboti z japonských fantastických filmů a seriálů se zabydlují v Severočeském muzeu v Liberci. Přestože vznikli v 70. letech minulého století, ještě dnes překvapují svým dokonalým technickým zpracováním, věrnými detaily a multifunkčností. Liberecké muzeum jim věnuje ojedinělou expozici nazvanou Já, japonský robot. Vznikla s pomocí soukromého sběratele a pro veřejnost se otevře v úterý. Jejím cílem je představit dokonalé japonské hračky jako kmenovou součást japonského umění, řekl ČTK kurátor výstavy Zdeněk Hrabák. "Zatím se tomuto tématu nikdo z historiků nevěnoval. Pro Japonce, od dětí až po seniory, jsou přitom sci-fi komiksy a seriály součástí denního života," poznamenal. Muzeum shromáždilo asi stovku unikátních hraček - hlavně transformovatelných robotů, kteří mění svůj vzhled, pohybují se, střílejí nebo svítí. Výstavu doplňují původní kreslené komiksové seriály a filmové plakáty.

Brněnská zoo chce vybudovat největší mořské akvárium v Česku

Brněnská zoologická zahrada chce postavit největší mořské akvárium v České republice. Obsahovat by mělo až milion litrů slané vody. Představovat bude korálový útes i s jeho obyvateli. K největším atrakcím expozice by měli patřit útesoví žraloci. ČTK to řekl ředitel zoo Martin Hovorka. Expozice by měla být součástí nové vstupní části zahrady. Projekt tedy zahrnuje nejen stavbu akvária se zázemím, ale i vstupní brány a parkoviště pro 330 aut a deset autobusů.

Federerovi dědici dostali zpět 20 obrazů z českých galerií

Kanadští potomci židovského průmyslníka z Vítkovic Oskara Federera získali zpět 20 obrazů, o něž se téměř šest let soudili s českými galeriemi. Informoval o tom server globeandmail.com. Federer původně shromáždil na 140 obrazů. Za druhé světové války je zabavili nacisté, před nimiž průmyslník uprchl do Kanady. Po skončení války se do Československa vrátily dvě desítky děl z Federerovy sbírky a stát se rozhodl ponechat si je. Federerův vnuk Andrew od začátku 90. let usiloval o navrácení obrazů, mezi nimiž jsou i díla Edvarda Muncha, Oskara Kokoschky, Otakara Nejedlého a Antonína Slavíčka. V roce 2005 rozhodl krajský soud v Pardubicích, že galerie musí obrazy vydat. Jeho rozsudek potvrdil loni v prosinci i nejvyšší soud.

Sto let Národního technického muzea přibližuje publikace Jana Hozáka

Pod názvem Příběh Národního technického muzea (NTM) vydala tato pražská instituce u příležitosti stého výročí založení výpravnou fotografickou publikaci. Autor Jan Hozák v ní na osudech lidí, příbězích sbírek, jednotlivých exponátů i budov ukazuje, co určovalo vývoj muzea v době, která byla epochou techniky a technického pokroku. Publikace je členěna podle období důležitých pro muzeum, které splývají s významnými etapami historie novodobého českého státu. Každou z deseti kapitol uvádí text o vývoji muzea a povaze doby, doplněný souborem unikátních fotografií, plakátů a dokumentů, dokládajících stoletý vývoj muzea i celé společnosti a techniky v kontextu historie města Prahy.

NTM je už dva roky pro veřejnost uzavřeno, na podzim skončila druhá etapa rekonstrukce hlavní budovy. Generální ředitel Horymír Kubíček předpokládá, že by mělo otevřít v září 2010, kdy uplyne 100 let od zpřístupnění prvních technických sbírek v Praze. Postupné otevírání expozic je plánováno na léta 2009 až 2010. Cílem je obnova stavby v duchu původních představ architekta Milana Babušky z 30. let 20. století.

Jihočeské divadlo uvede hru Václava Havla Odcházení

Činoherní soubor Jihočeského divadla uvede v pátek premiéru hry Václava Havla Odcházení. Bude to třetí česká inscenace této nové Havlovy hry, publikum v ní uslyší i autorův hlas. V ironickém příběhu o odchodu jednoho a příchodu druhého politika k moci se v hlavní roli kancléře Riegera představí šéf divadla Jiří Šesták. Hra přesně zapadá do letošní divadelní sezony, která je zaměřená na téma moci a bezmoci slov, řekli tvůrci novinářům.

Druhou letošní premiérou činohry ND Brno bude Ideální manžel

Činohra Národního divadla Brno uvede jako druhou premiéru v této sezoně klasickou komedii Oscara Wildea Ideální manžel. Osobnost autora zaručuje brilantní dialogy, slovní hříčky a spoustu bonmotů. Konverzační hra se na repertoár dostala mimo jiné proto, že poskytuje skvělé herecké příležitosti, řekla ČTK mluvčí divadla Šárka Motalová. Hlavní postavou Wildeova textu z roku 1895 je lord Robert Chlitern, vlivný politik a příkladný manžel. Jeho minulost je však temná a ukrývá podvod. Poselstvím hry je to, že v pokrytecké společnosti, kde základním měřítkem hodnot je úspěch a moc, ztrácí pojmy jako pravda a upřímnost svůj obsah. Podle divadelníků to v současnosti platí stejně jako ve viktoriánské Británii.

Slovácké divadlo se rozloučí s oblíbeným muzikálem Sugar

Soubor Slováckého divadla v Uherském Hradišti se v pátek rozloučí s jednou z nejúspěšnějších inscenací svého repertoáru, muzikálem Sugar. Divadlu vypršela autorská práva. Od premiéry v listopadu 2006 se hra dočkala více jak 40 vyprodaných repríz, představitelka titulní role Alexandra Kallusová získala širší nominaci na cenu Thálie, Jiří Hejcman obdržel cenu popularity Slovácký Oskar. Sugar je příběhem o dívčí kapele Melody Ladies, které chybějí basistka a saxofonistka. Na jejich místo nakonec nastoupí Joe a Jerry, kteří prchají před chicagskou mafií. Angažmá v kapele je pro ně vítanou a vlastně i jedinou možností, jak se skrýt před gangstery.

Úterní počasí v České republice

Zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle protrhá na polojasno. Ojediněle mrholení a mlhy. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia, na horách kolem 3 stupňů.