Zprávy

Podle prezidenta se vláda měla pokusit revidovat návrh státního rozpočtu

Návrh rozpočtu, který tento týden schválili poslanci, je podle prezidenta Václava Klause založen na fiktivních číslech. Jako ekonom se domnívá, že se vláda v důsledku světové finanční krize měla pokusit čísla v rozpočtu před jeho schválením revidovat. Schválený návrh s odhadovaným deficitem 38,1 miliardy je podle něj úsměvný. Klaus věří, že se finanční krizi vyhnou české banky. Je podle něj ale jasné, že se ČR nevyhne dopadům prudkého oslabení ekonomik svých hlavních obchodních partnerů, což podle něj bude oslabovat poptávku po českém vývozu.

Ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) ve čtvrtek připustil, že by se schodek státního rozpočtu na příští rok kvůli ekonomickému ochlazení ve skutečnosti mohl pohybovat v rozmezí 50 až 60 miliard korun. Nevyloučil ani, že v případě nepříznivého ekonomického vývoje by mohl být i vyšší. Na to, že rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun je založen na nereálných odhadech růstu české ekonomiky a schodek bude daleko vyšší, poukazuje i opozice a kritici vlády z koaličních řad.

Klaus nesouhlasí s tím,jak Brusel přistupuje k lisabonské smlouvě

Prezident Václav Klaus nesouhlasí s dohodou států EU, aby všichni členové měli i nadále svého komisaře. Dohoda by měla napomoci tomu, aby Irové v opakovaném referendu podpořili lisabonskou smlouvu. Podle Klause, který je známým kritikem smlouvy, to ale odporuje textu dokumentu, který už ratifikovala většina států EU. Ve smlouvě již zakotvenému příštímu snížení počtu komisařů na dvě třetiny členských zemí bloku by se mělo zabránit zvláštním dodatkem, který by se mohl předložit ke schválení s nějakou jinou smlouvou, například o přistoupení Chorvatska. "To by se ta smlouva musela přeci přepsat nějakým způsobem, ne? A to by pak nemohly platit ty ratifikace nebo to by se o ní muselo znovu hlasovat všude možně," řekl Klaus. Brusel podle něj tak demonstruje, že na smlouvě příliš nezáleží a že její text je velmi ohebný. "Já myslím, že se to opravdu musí dohnat všechno do důsledků. Buď to vše platí, nebo neplatí," dodal.

Pospíšil představil delegaci z EU priority pro předsednictví

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) představil delegaci Evropského parlamentu české priority pro předsednictví EU v oblasti práva. Česko bude prosazovat především rozvoj elektronické justice, zjednodušení dědického řízení v přeshraničních případech nebo vytvoření pravidel pro případ střetu pravomocí dvou členských států v trestních kauzách. Vedoucí delegace Klaus-Heiner Lehne novinářům po jednání řekl, že české předsednictví je podle něj skvěle připravené.

Kromě evropského portálu e-Justice se chce ČR zaměřit na případy, kdy dva státy nezávisle na sobě zahájí trestní řízení v téže věci. Ministr Pospíšil už dříve uvedl, že to státům sice nelze zakázat, je ale dobré pro takové situace stanovit jistá "gentlemanská pravidla". Česko se chce také zasadit o zkvalitnění kolizních norem týkajících se dědictví a závěti. Mezi priority předsednictví dále patří také právní řešení mezinárodních únosů dětí či návrh nařízení o evropské soukromé společnosti, který má podpořit konkurenceschopnost malých a středních podniků v jiných členských státech.

Prezident podepsal novelu upravující odklad vydávání do ciziny

O odkladu vydání z takzvané vydávací vazby budou od příštího roku rozhodovat krajské soudy. Od ministra spravedlnosti převezmou pravomoc prodloužit tuto vazbu u lidí, kteří jsou stíháni pro různé trestné činy jak v Česku, tak i za hranicemi. Počítá s tím vládní novela trestního řádu, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Vláda musela novelu připravit kvůli verdiktu Ústavního soudu. Ústavní soudci v něm odmítli dosavadní praxi, kdy o odložení vydání pachatele do zahraničí rozhoduje zástupce moci výkonné. Šlo by totiž o "výrazný zásah do právní pozice osoby, která má být takto vydána". Odklad vydání trestně stíhaného člověka do ciziny, pokud je zároveň stíhán v ČR, má umožnit přednostní uložení trestu za zločiny spáchané na českém území. Ministr tak dosud v podstatě rozhoduje o tom, které z trestních stíhání - české nebo zahraniční - je závažnější.

Resort obrany odmítl účast ČR na společném nákupu letounů C-17 s NATO

Česká republika se nebude podílet na společném nákupu tří transportních letounů C-17 Globemaster některými ze zemí NATO. České ministerstvo obrany se tak rozhodlo po vyjednávání, které trvalo od srpna 2006. ČR původně slibovala, že tři strategické transportní letouny neurčeného typu pořídí sama jako svůj příspěvek ke schopnostem Severoatlantické aliance. Tento závazek se nepodařilo splnit a letadla pořízena nebyla. "Případná účast v projektu společného pořízení celkem tří letounů přibližně 15 členskými státy aliance, provozovaných ze společně financované letecké základny, by potřebu strategické letecké přepravy České republiky pokrylo jen v omezeném rozsahu, a to při vynaložení neúměrně vysokých nákladů," vysvětluje ministerstvo obrany. Odstoupení od projektu pro ČR neznamená žádné finanční náklady. Česká armáda, například při podpoře vojáků v Afghánistánu, v současnosti využívá služeb komerčních firem. Například obří letoun An-224 Ruslan je provozován ukrajinskou společností Volga-Dněpr.

Senát podpořil elektronické zápisy do katastru

Senát schválil novelu zákona o katastru nemovitostí. Ta kromě jiného umožňuje, aby návrhy na zápis do katastru bylo možné podávat elektronicky za pomoci elektronického podpisu. Novela kromě toho mění způsob zápisu vlastnických práv ke stavbám a řeší poskytování údajů z katastru. Ministerstvo zemědělství chce také omezit možnost, aby někdo mohl získat anonymně přehled o všech nemovitostech, které kdokoli vlastní po celé ČR. Tuto možnost by měl jen žadatel, který se řádně identifikuje a uvede, pro jaký konkrétní účel tyto výstupy potřebuje. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky.

Jourová chce po státu 3,5 milionu korun jako náhradu ušlé mzdy

Někdejší náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová chce, aby jí stát vyplatil zhruba 3,5 milionu korun jako náhradu ušlé mzdy a nákladů v souvislosti s kauzou Budišov. Jourová byla před dvěma lety obviněna z přijímání úplatku a strávila asi měsíc ve vazbě. Její stíhání bylo ale letos v létě zastaveno. Jourová novinářům řekla, že chce od úřadů i omluvu a že podá několik trestních oznámení. Kvůli jejímu zadržení jí byly zrušeny dvě pracovní smlouvy, které jí měly přinést 2,9 milionu korun, uvedla. Zbylých zhruba 600.000 korun pak činí náklady, které prý zaplatila v souvislosti s kauzou. Chce podat i žalobu na ochranu osobnosti, ve které bude požadovat omluvu od pražského městského státního zastupitelství. Dodala, že pokud se omluvy nedočká, bude požadovat finanční odškodnění. Jourová také požaduje, aby pražská městská státní zástupkyně přezkoumala postup žalobkyň, které měly případ na starosti. Dalším krokem je i podání několika trestních oznámení, například na některé z aktérů kauzy.

ODS v Ústeckém kraji začne v pondělí kontrolovat své členy

Pečlivou kontrolu členské základny v místních sdružení v Ústeckém kraji zahájí ODS již v pondělí. Budou se na ní podílet i lidé z hlavní kanceláře strany. ČTK to řekl krajský předseda strany Jiří Šulc. Takzvaný personální audit v kraji vedení ODS oznámilo ve čtvrtek. Reagovalo tak na zprávy, že některé místní organizace údajně těsně před kongresem přijaly za podivných okolností velký počet nových členů. Primátor Teplic Jaroslav Kubera, který na přijímání nových členů poukázal ve svém projevu na kongresu, ČTK řekl, že z podivných náborů jsou někteří dlouholetí členové strany znechucení. Předseda teplické ODS Petr Fiala dnes uvedl, že chystanou kontrolu vítá, protože se tak prý prokáže, zda jsou zprávy o účelovém nabírání členů pravdivé, či nikoli.

Gandalovič se distancoval od "mrtvých duší" v Ústecké ODS

Místopředseda ODS a ministr zemědělství Petr Gandalovič se důrazně distancoval od případných nelegitimních vstupů nových členů do ODS na Ústecku. Novinářům řekl, že zcela odmítá jakékoliv spojování své osoby s podobnými metodami, žádá podrobný audit členské základny v regionu a zdůrazňuje, že jeho volba místopředsedou na víkendovém kongresu strany nemůže být informacemi o kauze zpochybněna. Nelegitimní vstupy do ODS, pokud je audit prokáže, prý Gandalovič "jasně a zřetelně" odmítá. "Sám jsem nikoho k takovým postupům nenabádal a o vývoji v teplické oblasti jsem nebyl informován," dodal.

Limit pro uplatňování daňové slevy na manželku se zřejmě zvýší

Limit pro uplatňování daňové slevy na manželku nebo manžela se má zvýšit. Pokud si manželka ve společné domácnosti vydělá méně než 68.000 korun, bude si moci její manžel odečíst z daně 24.840 korun. Dosud je možné uplatňovat slevu v případě, pokud partnerův výdělek nepřevýší 38.040 korun. Změnu přináší poslanecká novela zákona o daních z příjmů, kterou schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident republiky. Novela počítá s tím, že slevu s nově nastaveným limitem bude možné uplatňovat již za letošní rok, upozornil jeden z autorů novely Tomáš Kvapil (KDU-ČSL). Poukázal na to, že limit pro uplatnění odpočtu od daňové povinnosti na nevýdělečně činnou manželku či manžela se od roku 2001 nenavyšoval. Důvod ke změně podmínek podle poslance spočívá v tom, že do osmatřicetitisícového limitu se započítává i peněžitá pomoc v mateřství, tedy mateřská. "A jestliže tu mateřskou pobírá žena po celou dobu v tom zdaňovacím období, tak snadno může tento limit, těch 38.000, překročit," řekl Kvapil.

Rodiny s dětmi podle lidovců dotují stát 125 miliardami korun

Lidovci jsou přesvědčeni, že rodiny s dětmi dotují státní rozpočet. Výdaje na péči o děti a jejich výchovu si totiž nemohou odečíst z daní na rozdíl od podnikatelů, kteří si tak odečítají firemní investice. Odhadem tak podle nich rodiny dotují stát souhrnnou částkou ve výši až 125 miliard korun ročně; bezdětní jsou podle nich těchto výdajů ušetřeni. KDU-ČSL proto hodlá zavést změny systému daní a důchodů, které by toto znevýhodnění rodin s dětmi odstranilo. "Rodiny s dětmi jsou daněmi a odvody zatíženy mnohem více (než bezdětní)," uvedl mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Podle lidovců je totiž výchova dětí z ekonomického hlediska také investicí; rodiče si však peníze "investované" do dětí nemohou odečíst z daní. "Tento rozdíl vede mnohé lidi k pragmatické úvaze neinvestovat do dětí a uspořené prostředky využít jinak," míní Horálek. KDU-ČSL proto hodlá zahájit veřejnou debatu vedoucí k přijetí opatření, jež by tento nepoměr odstranila. Podle lidovců jsou rodiny s větším počtem dětí znevýhodněny vlastně dvakrát, protože nemají z čeho si přilepšit na důchod, zatímco bezdětní se mohou spolehnout na zajištění ve stáří z příspěvků cizích dětí a k tomu díky vyšším příjmům mohou střádat v penzijních fondech.

Dotace na sociální služby mají být o třetinu nižší než loni

Řada organizací poskytujících sociální služby postiženým lidem a seniorům bude muset v příštím roce zřejmě výrazně omezit své služby kvůli nedostatku peněz. Mnoho jejich zaměstnanců pravděpodobně čeká brzká výpověď. Sněmovnou odsouhlasený státní rozpočet na příští rok totiž na dotace těchto zařízení počítá s částkou o třetinu nižší než letos. Novinářům to v Praze řekli zástupci organizací postižených a seniorů. Podle ministerstva práce však situace kritická není.

Letos stát na sociální služby vyčlenil 6,8 miliardy korun, v příštím roce počítá s dotacemi ve výši 4,5 miliardy korun. Tak výrazné snížení pomoci je podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy pro řadu organizací likvidační. Postiženy podle něj zřejmě budou zejména neziskové organizace, před hrozbou zásadního omezení činnosti však prý stojí i velké ústavy řízené kraji. Řada klientů proto podle Krásy bude muset počítat s výrazným zhoršením přístupu k sociálním službám, někteří je již nebudou mít k dispozici vůbec. Podle zástupců poskytovatelů sociálních služeb by vláda měla ještě v prosinci na dotace vyčlenit alespoň 1,5 miliardy korun. Jinak budou muset ředitelé ústavů již do konce roku začít dávat výpovědi zaměstnancům.

Podle náměstka ministra práce a sociálních věcí Mariána Hoška (KDU-ČSL) o zvýšení dotací vláda ještě letos zřejmě bude jednat a ke kolapsu zařízení poskytujících sociální péči nedojde.

Nepedagogové si mají polepšit a být ve vyšší platové stupnici

Nepedagogičtí pracovníci škol si mají příští rok finančně polepšit. Od dubna by měli spadat do druhé stupnice platových tarifů, ve které jsou například učitelé a zdravotníci. Ministr školství Ondřej Liška (SZ) v Senátu řekl, že se školníků, kuchařek či uklízeček bude podstatným způsobem týkat už navýšení platů ve veřejném sektoru o 2,7 miliardy korun. Konkrétní částku ale neuvedl. Navýšení a tabulkový přesun Liška označil za systémové řešení, o jehož hledání Senát požádalo jeho ministerstvo na základě odborářské petice za odstranění nerovnosti v úrovni platů provozních a správních zaměstnanců ve školství.

Senát odmítl návrh EK na podporu výkonných umělců

Senát odmítl návrh směrnice Evropské komise na podporu výkonných umělců. Komise navrhuje prodloužit na téměř dvojnásobek dobu ochrany jejich autorských práv. Výrobcům zvukových záznamů chce uložit, aby studiovým hudebníkům na dodatečných odměnách vypláceli pětinu hrubých příjmů. Senátoři návrh označili za nekoncepční a diskriminační vzhledem k tomu, že se netýká audiovizuálních děl. Senát nepokládá za smysluplné prodloužit dobu ochrany hudebních nahrávek z 50 na 95 let s ohledem na to, že "většině výkonných umělců z peněz generovaných z jimi vytvořených děl připadne pouze marginální podíl". Senátoři se domnívají, že umělcům by měly pomoci spíše odlišné druhy smluv, než které v současnosti uzavírají s nahrávacími společnostmi.

Celníci zadrželi zbraně z Číny, některé měly nacistické symboly

Pražští celníci odhalili rozsáhlou zásilku zbraní z Číny, která obsahovala i 120 mečů s nacistickými symboly. Její součástí bylo také přes 2000 padělků nožů renomovaných značek a dalších více než 8000 kusů zbraní, mezi nimi kuše, elektrické paralyzéry nebo boxery. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí celního ředitelství Pavel Drobek. Zadržené meče mají u rukojeti vyryty znaky takzvaného slunečního kruhu, jedné z variací hákového kříže, který byl používán vojsky nacistického Německa. Podle celní správy tento heraldický znak používala jako symbol pátá pancéřová divize zbraní SS "Viking" a jedenáctá divize pancéřových granátníků zbraní SS "Nordland". Celníci zbraně objevili koncem listopadu při běžné kontrole dováženého zboží.

Podmínky pro držení střelných zbraní se pravděpodobně zpřísní

Podmínky pro získání a vlastnictví střelných zbraní zřejmě budou od příštího roku tvrdší. Počítá s tím vládní novela zákona o zbraních a střelivu, kterou schválil Senát. Novela omezuje možnost zneužití legálně držených zbraní k trestné činnosti a zpřísňuje kontrolu znehodnocených zbraní, aby se ztížila možnost jejich opětovného použití. Zpřísňuje také podmínky při posuzování bezúhonnosti a spolehlivosti žadatelů o zbrojní průkaz nebo jejich stávajících držitelů. Podmínku spolehlivosti podle novely nesplní například ten, "kdo prokazatelně nadměrně požívá alkoholické nápoje nebo prokazatelně požívá návykové látky". Norma jde nyní k popisu prezidentu Václavu Klausovi.

Ministerstvo plánuje z Úrazové nemocnice Brno vzít část přístrojů

Z Úrazové nemocnice Brno, kterou má od státu převzít město, chce ministerstvo zdravotnictví odvézt část techniky. Vyplynulo to z vyjádření mluvčího ministerstva Tomáše Cikrta. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) před týdnem otevřel nové traumacentrum ve Fakultní nemocnici Brno. Když bude potřebovat CT z Úrazové nemocnice, dostane ho, řekl ČTK ministrův mluvčí. Proti chystanému odvážení přístrojů protestují nemocniční odboráři. Jejich šéfka Lenka Doležalová už minulý týden řekla, že jsou připraveni transportu jakéhokoliv vybavení vlastními těly bránit. K převodu Úrazové nemocnice na Brno chybí podpis prezidenta a vydání zákona ve sbírce.

Olomoucké hejtmanství vyměnilo představenstvo svých nemocnic

Olomoucké hejtmanství vyměnilo představenstvo a dozorčí radu v akciové společnosti Nemocnice Olomouckého kraje. Firma ve stoprocentním vlastnictví kraje vlastní tři nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku, které minulé vedení kraje vloni pronajalo společnosti Agel na 20 let. Jediným, kdo v orgánech zůstal, je hejtmanův náměstek Pavel Sekanina (ODS). "Chtěli jsme do těchto orgánů promítnout výsledky voleb. Hodně jsme diskutovali i o manažerovi této akciové společnosti, který je dlouhodobě nemocný, jednáme o jeho náhradě," uvedl hejtman Martin Tesařík (ČSSD). Prohlásil, že firma nefungovala dobře.

Průmyslová výroba v Česku v říjnu klesla meziročně o 7,6 procenta

Průmyslová produkce v říjnu meziročně klesla o 7,6 procenta po zářijovém revidovaném růstu o 8,9 procenta. Po očištění od sezónních vlivů byla výroba nižší o 6,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad. K poklesu průmyslové produkce v říjnu nejvíce přispěla výroba dopravních prostředků a zařízení, která klesla o 14,7 procenta. Podle průzkumu Hospodářské komory již téměř 90 procent podniků zaznamenalo úbytek zakázek a tři z pěti firem byly nuceny omezit výrobu. "Jde o nejhorší výsledek od roku 2002. Za poklesem výroby stojí především automobilový průmysl," řekl ČTK analytik ČSOB Petr Dufek. Výroba v říjnu klesala napříč téměř všemi průmyslovými obory. "Ekonomická krize do ČR dorazila v plné síle a dříve, než jsme očekávali. Situace v českém průmyslu začíná být opravdu vážná," uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Stavební výroba po zářijovém růstu v říjnu klesla o 1,1 procenta

Stavební výroba v říjnu ve stálých cenách meziročně klesla o 1,1 procenta po revidovaném zářijovém růstu o 9,3 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce reálně o 0,5 procenta nižší. Oznámil to Český statistický úřad. Stavebnictví jako celek se v říjnu nedostalo do volného pádu, jaký postihl průmysl, reagoval analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Jeho pozemní část, která představuje zhruba polovinu výkonů, ale zaznamenala silný pokles a nemá před sebou lehké období. Řada zakázek letos skončí a o nové bude větší nouze s tím, jak budou podniky snižovat své investiční výdaje. Podle vývoje zakázek lze předpokládat určitý útlum hlavně ve výstavbě bytů. Naopak inženýrské stavitelství, zahrnující stavby silnic a železničních koridorů, je a zřejmě i zůstane slušně rozjeté díky penězovodu od státu a z infrastrukturních fondů EU, dodal. Obrázek stavebnictví se tak podle analytika ČSOB Petra Dufka za poslední rok výrazně změnil. Zatímco dříve firmy nestíhaly stavět a chyběli jim zaměstnanci, časem mohou mít některé problém vůbec získat zakázky.

Omezení výroby ve Škodě zasáhne dodavatele, možné je i propouštění

Chystané omezení výroby ve Škodě Auto na čtyři dny v týdnu v prvním pololetí příštího roku se negativně dotkne většiny dodavatelů automobilky. Budou muset omezit výrobu a někteří i propouštět. Ekonomové ale hodnotí opatření Škody při klesající poptávce jako krok správným směrem, který zabrání propouštění většího množství kmenových zaměstnanců. Uvedli to v anketě ČTK. Automobilka omezí kvůli hospodářské krizi výrobu od ledna do června. Důvodem je pokles poptávky po vozech především na nejdůležitějších západoevropských trzích. Výroba bude stát vždy v pátek, výjimkou bude linka vyrábějící roomstery, která se zastaví vždy v pondělí. Zaměstnanci zůstanou doma za 75 procent průměrného výdělku, v únoru navíc s denním příplatkem 50 korun. Původně měla mladoboleslavská automobilka v příštím roce vyrobit přes 700.000 aut, podle posledních plánů je to o 130.000 vozů méně.

Desítky jihomoravských firem plánují kvůli krizi odstávky výroby

Tisíce pracovníků na jihu Moravy si kvůli světové finanční krizi prodlouží vánoční svátky. Odstavení výroby na několik týdnů plánují na přelomu roku desítky firem v kraji. Jen úřady práce zatím ví o omezení provozu ve zhruba dvou desítkách podniků, dotknout by se mohlo až 4000 lidí, zjistila ČTK. Některé podniky v kraji plánují kvůli krizi i propouštění. Na konci roku tak další stovky lidí odejdou z práce natrvalo. V některých případech firmy žádají omezení výroby na dva týdny, v jiných ale i na několik měsíců až celý rok, což je maximální doba, kterou mohou úřady povolit. Někde už odstávka i začala. Podniky se k omezování výroby většinou nechtějí vyjadřovat.

Rostex propustí další desítky lidí

Společnost Rostex Vyškov propustí začátkem příštího roku kolem 40 pracovníků. Nyní ve firmě pracuje přes 300 lidí, snížení stavů si spíš než současná světová hospodářská krize vynutil mimo jiné úbytek zakázek kvůli čínské konkurenci, řekl ČTK finanční ředitel firmy Antonín Beránek. Výrobce stavebního kování musel propouštět už loni, kdy kvůli levnějšímu zboží z Číny ukončil výrobu zahradnického nářadí. Rostex Vyškov vidí svoji budoucnost především ve spolupráci s jinými společnostmi. Už nyní se podílí na výrobě laserového stroje Trumatic 6000 a v kooperaci chce nadále pokračovat.

Uzavření světelských skláren komplikuje prodej parcel pro domy

Uzavření světelských skláren Sklo Bohemia začíná v regionu komplikovat prodej parcel pro rodinné domy. Podnik s 1200 zaměstnanci přestal vyrábět koncem letošního září. Nyní je v konkurzu a nikdo nedokáže odhadnout, jestli bude sklářská výroba obnovena. O dva stavebníky kvůli tomu už přišla Nová Ves u Světlé, jeden zájemce odřekl pozemek ve Světlé nad Sázavou. Obecní úřad v Nové Vsi letos připravil lokalitu pro 23 rodinných domů. Ze začátku počet zájemců převyšoval nabídku, ale klesl po uzavření skláren. "Dvě rodiny už nás požádaly o odstoupení od smlouvy z důvodu finančních problémů," řekla starostka obce Jarmila Bártová. Přesto věří, že parcely budou nakonec prodány, protože nejsou drahé a okolní města je nabízejí na vyšší ceny.

Poděbradští podnikatelé stáhli stomilionovou nabídku za sklárny

Skupina podnikatelů vedená majitelem poděbradského autosalonu Pavlem Loudou stáhla stomilionovou nabídku na odkup místních Skláren Bohemia. Důvodem je to, že na ni do pátku nikdo nezareagoval, řekl ČTK Louda. Podnikatelé o sklárny mají zájem dál, svou nabídku však sníží. Poděbradské sklárny jsou součástí sklářské skupiny BCT, která je kvůli nedostatku provozního kapitálu od 22. září v insolvenčním řízení. Na majetek skláren byl minulý týden prohlášen konkurz. Většina ze 440 zaměstnanců v uplynulých dnech dala výpověď kvůli nevyplaceným výplatám za dva měsíce. I to je podle Loudy jeden z důvodů, proč svůj zájem podnikatelé podmiňovali rychlým prodejem. "Chtěli jsme přímý prodej a to do konce tohoto týdne. Čím déle se to potáhne, tím hůře pak budeme obnovovat smlouvy se zaměstnanci nebo dodavateli. Náklady pak samozřejmě budou vyšší," řekl Louda.

ČSA občerstvení zdarma na palubách rušit nebudou, rozšíří prodej

České aerolinie nezruší v příštím roce bezplatné podávání občerstvení a nápojů v ekonomické třídě na palubách svých letadel, ale plánují rozšířit prodej doplňkových služeb. ČTK to řekla mluvčí Daniela Hupáková. Reagovala tak na informace v dnešní Mladé frontě Dnes, podle kterých chtějí aerolinie od února v ekonomické třídě podávání jídla zpoplatnit. Rozšířením prodeje chce podle Hupákové firma reagovat na požadavky cestujících, kteří na palubách žádali možnost dokoupení občerstvení nad rámec standardního servisu.

Dalkia letos podpořila na severu Moravy vznik 104 pracovních míst

Energetická společnost Dalkia Česká republika letos podpořila v Moravskoslezském kraji vznik 104 pracovních míst. Nadační fond Dalkie rozdělil mezi drobné podnikatele 5,6 milionu korun, což je nejvíce za devět let jeho existence. Mezi 91 podpořenými projekty jsou převážně řemeslnické práce, kosmetické a pedikérské služby, ale také provoz minijeslí, chov krmného hmyzu a výroba hudebních nástrojů. I v letošním roce podpořila Dalkia nejvíce projektů v Moravskoslezském kraji, z toho nejvíce pracovních míst vzniklo na Ostravsku a Frýdecko-Místecku. Podporu ale získali také drobní podnikatelé v Olomouckém a Ústeckém kraji, kde fond rozdělil dohromady 3,3 milionu Kč mezi pět desítek schválených projektů. Dalkia finančně pomáhá hlavně lidem, kteří přijdou s dobrým podnikatelským záměrem, ale chybí jim peníze na jeho realizaci.

E.ON nabídne stejně jako ČEZ a PRE pevné ceny na rok 2010

Jihočeské a jihomoravské domácnosti a podnikatelé, kterým dodává elektřinu společnost E.ON, dostanou od druhé poloviny ledna možnost zajistit si pevné ceny elektřiny na rok 2010. Zákazníci mohou očekávat stejné ceny jako v roce 2009, řekl ČTK mluvčí firmy Vladimír Vácha. Podobné nabídky již začaly od počátku prosince nabízet energetické společnosti ČEZ a Pražská energetika.

Vznikne komise pro posouzení cen elektřiny

Při Energetickém regulačním úřadu (ERÚ) vznikne komise pro posouzení tvorby cen elektřiny. Shodli se na tom ministr průmyslu a obchodu Martin Říman, energetické společnosti, zástupci podnikatelských svazů a ERÚ. Úlohou komise bude posoudit férovost produktů jednotlivých dodavatelů elektřiny pro koncového zákazníka. Komise bude rovněž posuzovat pravidla, podle kterých budou energetické společnosti nakupovat elektřinu pro koncové zákazníky, kteří se nerozhodli pro cenovou fixaci. Zaměří se i na produkty, které fixaci cen nabízejí. Účastníci jednání se také shodli, že zákazníkům chybí jasné a srozumitelné informace, aby se mohli rozhodnout pro fixaci nebo pro zachování dosavadního způsobu tvorby ceny.

Liberecká univerzita chce stipendii zatraktivnit přírodní vědy

Liberecká univerzita chce zvýšit zájem o studium přírodovědných oborů na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické. Studenti bakalářských oborů zaměřených na fyziku, chemii, matematiku, aplikovanou fyziku a aplikovanou matematiku dostanou motivační stipendium. Tyto obory jsou společensky velmi významné, hlásí se na ně ale stále méně uchazečů, proto je chceme zatraktivnit, řekl ČTK děkan fakulty Miroslav Brzezina. Motivační stipendium v Liberci se bude vyplácet od příštího akademického roku a získá ho každý student prezenčního studia vyjmenovaných oborů, který postoupí do druhého ročníku. Stipendium není vázané na prospěch a bude se vyplácet deset měsíců v kalendářním roce.

Karlovarský kraj láká studenty lékařství na stipendia

Karlovarský kraj bude lákat studenty z potřebných oborů do kraje pomocí stipendijních programů. První dohody už uzavřel ze studenty lékařských škol, řekl na setkání se zástupci měst a obcí Karlovarského kraje hejtman Josef Novotný. Lékaři patří v Karlovarském kraji mezi profese, které dlouhodobě chybějí, stejně jako zdravotní sestry. Stipendia zaručují studentům od čtvrtého ročníku 2500 korun měsíčně, pokud se zavážou k pěti rokům práce v nemocnici, a studentům od šestého ročníku 5000 korun. Příspěvek 10.000 až 15.000 korun dostanou sestry i lékaři, pokud do nemocnice nastoupí na nejméně tři roky. Hejtman také požádal města, aby pomohla s podporou zdravotnického personálu například tím, že mu nabídnou byty.

Obhájce dědiců Konopiště žádá zrušit část konfiskačního zákona

Šance Sofie Hohenbergové na navrácení majetku jejích šlechtických předků včetně zámku Konopiště a jeho inventáře se podle jejího obhájce Jaroslava Brože zvýší po případném zrušení části konfiskačního zákona z roku 1921. Hohenbergová je pravnučkou Františka Ferdinanda d'Este zavražděného v Sarajevu. Podle uvedeného zákona byl majetek konfiskován i jeho potomkům. Brož však vyzval Okresní soud v Benešově, který řeší nároky Hohenbergové na inventář Konopiště, aby podal Ústavnímu soudu podnět ke zrušení části konfiskačního zákona. Majetek Hohenbergů byl zestátněn již na počátku 20. let minulého století zároveň s veškerým majetkem rakouského panovnického domu Habsburků v českých zemích. Podle Hohenbergové ale její předkové k panovnickému rodu nepatřili. Její pradědeček, následník trůnu František Ferdinand d'Este, se po takzvaně nerovném sňatku s českou hraběnkou Žofií Chotkovou musel dopředu zříci nástupnických práv pro své děti Ernsta, Maxmiliána a Žofii. Sofie Hohenbergová je vnučkou Maxmiliána a tvrdí, že majetek jejího děda a jeho sourozenců neměl být v roce 1921 zahrnut do konfiskace habsburského majetku. Hohenbergová před novináři nechtěla spekulovat o případném využití Konopiště, pokud by ho získala zpět. Vyjádřila ale přání, aby se její rodina vrátila do České republiky.

V Jihlavě začala výstava obrazů mnohamilionové hodnoty

Kytice od Václava Špály, Zátiší od Jana Zrzavého, Kouzelník s barvami od Františka Tichého či třeba Nataša Gollová Josefa Šímy a Nafukování balonu Kamila Lhotáka jsou k vidění v sálech renesančního paláce Oblastní galerie Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Obrazy mnohamilionové hodnoty jsou součástí druhého cyklu výstavy nazvané Řeč umění. "Výstava prezentuje část sbírek galerie a je zaměřena na léta 1918 až 1948. Podává výpověď o všech hlavních tendencích a směrech v českém meziválečném umění. Prezentuje to skutečně nejlepší, co ve sbírkách máme," řekl ČTK kurátor sbírek Daniel Novák.

Výstava v jindřichohradeckém zámku ukazuje svět šlechtických dětí

Adventní dny na jindřichohradeckém zámku zahájila výstava s názvem Milované dítky, která představuje svět šlechtických dětí. Ukazuje hračky, oblečení, dětský nábytek, učebnice či písanky. Výstava je předzvěstí víkendové vánoční slavnosti na zámku. Z mnohých exponátů lze ale vyčíst, že malí šlechtici měli těžší život než dnešní děti, řekl ČTK jindřichohradecký kastelán Václav Bis. "Tehdejší děti byly vychovávané pro svět vysoké šlechty, což znamenalo zodpovědnost a povinné vzdělávání," vysvětlil Bis. Exponáty pocházejí většinou z depozitářů jihočeských památkových objektů.

Petici za záchranu Ježíška už podepsalo 10.000 lidí

Petici za záchranu Ježíška a dalších vánočních tradic, kterou začátkem prosince iniciovali čeští studenti, podepsalo už 10.000 lidí. ČTK to sdělila mluvčí projektu Jana Kodysová. Petice je součástí studentského projektu Zachraňte Ježíška, který chce do dětských myslí plných Santa Clause vrátit českého Ježíška. Akce vyvrcholí 19. prosince odpoledne před Úřadem vlády v Praze, kdy se uskuteční demonstrace sněhuláků.

Boží Dar připravil schránku pro Ježíška a postihy pro motoristy

Boží Dar připravil s nástupem nové zimní sezony dvě novinky. Ta první, nová schránka na poštu pro Ježíška, patrně všechny návštěvníky největšího krušnohorského střediska potěší. Druhá ale nejspíše zarmoutí především neukázněné a špatně parkující řidiče. Proti nim hodlá radnice vyrukovat s velmi přísnými postihy, řekl ČTK starosta Jan Horník. Ježíškova cesta, která láká malé i velké návštěvníky Božího Daru od loňska, byla doplněna o velkou schránku. Do té lze vhazovat poštu včetně přání pro Ježíška. Dosud to bylo možné v předvánočním čase pouze na místní poště.

Počasí

Převládá oblačno až zataženo, ojediněle déšť nebo déšť se sněhem. Noční teploty +2 až -2 stupně Celsia, v sobotu přes den 0 až 4 stupně, na východě až 7 stupňů Celsia.