Zprávy

Sněmovna přerušila jednání o lisabonské smlouvě do února

Poslanecká sněmovna přerušila projednávání lisabonské smlouvy reformující Evropskou unii do 3. února příštího roku. Pro návrh hlasovalo 159 poslanců. Potvrdili tak dohodu mezi vedeními stran vládní koalice. Podporu získal návrh i od velké většiny přítomných poslanců opoziční ČSSD. Její předseda Jiří Paroubek už před zasedáním řekl, že vítá "pozitivní posun" v náhledu koalice. Sociální demokracie přitom mimořádnou schůzi sama iniciovala a hovoří o nutnosti lisabonskou smlouvu přijmout co nejdříve. Proti přerušení se postavilo pět lidovců, jeden sociální demokrat a dvě zelené rebelky Olga Zubová a Věra Jakubková, které před nedávnem vystoupily ze sněmovního klubu své vládní strany. Ve zhruba dvouhodinové diskusi se proti přijetí lisabonské smlouvy vyjadřovali komunisté, kteří o ní žádají referendum.

ODS se pokusí odložit schvalování lisabonské smlouvy i v Senátu

ODS se asi pokusí i v Senátu prosadit odklad schvalování lisabonské smlouvy do doby, než senátní výbory projednají verdikt Ústavního soudu k tomuto dokumentu. "Budeme doporučovat, aby výrok Ústavního soudu ještě projednaly výbory," řekl místopředseda Senátu Jiří Liška (ODS). "Z našeho pohledu ta situace je jasná. My se domníváme, že v podstatě není důvod to vracet do výborů. Ale pokud by to bránilo některým kolegům z jiných klubů zodpovědně hlasovat, tak pravděpodobně se k tomu budeme muset vrátit i v našem klubu," řekl předseda lidoveckých senátorů Rostislav Slavotínek. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) je třeba nechat prostor pro nikoli politická, ale faktická jednání nad závěrem ústavních soudců. Ústavní soud se smlouvou zabýval na žádost Senátu kvůli pochybnostem, zda dokument nekoliduje s ústavním pořádkem. Ústavní soudci žádný rozpor nenašli.

Topolánek: Vláda stanoví termín přijetí eura asi příští rok

Česká vláda stanoví termín přijetí eura pravděpodobně v příštím roce. Po jednání se svým maltským protějškem Lawrencem Gonzim to v úterý řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj chybí brzké stanovení termínu přijetí eura především českým podnikatelům, ne tolik už obyčejným lidem. "České firmy touží po euru daleko víc než čeští občané, kteří se akceptace eura spíše obávají," řekl Topolánek. Malta, která do EU vstoupila společně s Českou republikou v roce 2004, se připojila k eurozóně na začátku ledna. Gonzi české vládě nabídl pomoc při přechodu na společnou evropskou měnu.

Oba premiéři jednali o spolupráci v politických i ekonomických otázkách, o současné hospodářské krizi i o přípravách na české předsednictví EU v příštím půlroce. Jedním z důležitých bodů jednání bylo podle obou politiků téma migrace. Malta kvůli své geografické poloze čelí závažnému problému přílivu nelegálních přistěhovalců. Gonzi doufá, že české předsednictví se bude této problematice naplno věnovat. Topolánek v této souvislosti dodal, že téma migrace je aktuální i pro ČR, která pro uprchlíky přestává být zemí tranzitní a stává se pomalu zemí cílovou.

Parlament a vláda budou koordinovat akce během předsednictví EU

Zástupci parlamentu a vlády se dohodli na časové, technické a tematické koordinaci akcí během českého předsednictví EU. Novinářům to po společném jednání s vicepremiérem Alexandrem Vondrou (ODS) řekli předsedové sněmovny a Senátu Miloslav Vlček (ČSSD) a Přemysl Sobotka (ODS). "My jsme došli k dohodě, že se časově sladí program akcí, které bude pořádat vláda a jednotliví ministři a které budeme pořádat my," uvedl Sobotka. "Tady je silná vůle na tom, abychom spolupracovali a naše předsednictví zvládli bez jakékoli ztráty kytičky," dodal Vlček. Koordinace se týká i termínů schůzí sněmovny i vlády. Sobotka uvedl, že se zodpovědní lidé dohodli s vládou jen na koordinaci akcí, nejde o žádnou toleranci.

Poslance ČSSD povede Bohuslav Sobotka

Sociální demokraté zvolili předsedou svého poslaneckého klubu Bohuslava Sobotku. Od 1. ledna ve funkci vystřídá Michala Haška, který rezignoval na funkci poté, co byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje i šéfem Rady Asociace krajů ČR. Sobotka je nyní statutárním místopředsedou ČSSD a předsedou rozpočtového výboru sněmovny. Sobotka ČTK řekl, že považuje za hlavní úkol poslanců sociální demokracie přispět k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Severa se vzdal funkce šéfa poslaneckého klubu KDU-ČSL

Předseda sněmovní frakce KDU-ČSL Pavel Severa se na jednání klubu vzdal funkce. Svůj krok zdůvodnil tím, že by lednové výjezdní zasedání poslaneckého klubu mělo chystat už nové vedení. Právě tam si lidovecký klub vždy volí své předsednictvo na příští rok. "Rozhodl jsem se trochu změnit zavedený postup... když budeme volit již nyní, můžeme se v lednu věnovat věcným tématům, což je pro nás jednoznačně důležitější," uvedl Severa, který se chce o svůj dosavadní post znovu ucházet.

Median: Strana zelených by mohla mít problémy uspět ve volbách

Vládní Straně zelených podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění hrozí, že by mohla mít problém získat ve volbách zastoupení v Poslanecké sněmovně. Podle listopadového volebního modelu agentury Median by ji volilo 4,3 procenta voličů, přičemž pro zastoupení v Poslanecké sněmovně potřebuje nejméně pět procent hlasů. Statistická odchylka ve volebním modelu je u menších stran dvě procenta.

Postavení nejsilnější strany si nadále udržuje opoziční ČSSD, kterou by v listopadu podle modelu volilo 42,7 procenta hlasů. ODS by jich získala 29,1 procenta, KSČM 12,1 procenta a KDU-ČSL 5,9 procenta. Statistická odchylka u velkých stran jsou čtyři procenta. V porovnání s říjnovým modelem měla v listopadu větší podporu jen ČSSD. Naopak komunistům v porovnání se říjnem ubylo 1,7 procenta, občanským demokratům 1,1 procenta a zeleným 0,8 procenta hlasů.

Volebního model je odhad toho, jak by dopadly volby - zahrnuje voliče, kteří by šli volit a jsou rozhodnuti, koho by volili. Kromě toho Median zveřejnil i žebříček stranických preferencí, který zahrnuje všechny dotázané, tedy i nerozhodnuté a ty, kteří říkají, že by volit nešli. Rovněž v preferencích vede ČSSD s 22,3 procenta hlasů, ODS má 15,2 procenta, komunisté 6,3 procenta, lidovci 3,1 procenta a zelení 2,3 procenta. Sněmovních voleb by se podle Medianu zúčastnilo 58 procent oprávněných voličů.

Holman: Situace je zralá na další snížení úrokových sazeb

Člen bankovní rady České národní banky Robert Holman uvedl, že situace je zralá na další snížení úrokových sazeb. Nevyloučil, že ke snížení by mohla bankovní rada přistoupit již příští týden. Analytici přitom pokles sazeb příští týden očekávají až o půl procentního bodu. Důvodem případného snížení sazeb je podle Holmana především razantní snížení úrokových sazeb okolními centrálními bankami, včetně Evropské centrální banky. Česko mělo donedávna nejnižší sazby v celé EU, což již nyní neplatí. "Sám nevím, jak budu hlasovat, ale banka má prostor pro další snižování sazeb," uvedl Holman. Data o zahraničním obchodu podle něj nyní ukazují, že na ČR dopadá velmi silně recese v evropských zemích. Inflace by se podle něj měla ke konci příštího roku snížit ke dvěma procentům.

Janota: Letošní schodek státního rozpočtu bude do 60 miliard Kč

Státní rozpočet by mohl v letošním roce skončit se schodkem 50 až 60 miliard korun. Novinářům to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Ministerstvo přitom na letošní rok naplánovalo rozpočet se schodkem přibližně 71 miliard korun. O schodku 60 miliard korun se zmiňuje také Strategie financování státního dluhu, kterou minulý týden zveřejnilo ministerstvo.

Na příští rok ministerstvo naplánovalo rozpočet se schodkem 38,1 miliardy korun. Pokud by nebyl ve středu Poslaneckou sněmovnou schválen, ohrozilo by to podle Janoty čerpání peněz z fondů Evropské unie. Zároveň by to mohlo zhoršit rating České republiky a omezit zájem o státní dluhopisy, které stát používá na úhradu svého dluhu.

Pacienti budou na vyšetření čekat jen čtvrthodinu, plánuje VZP

Nejdéle čtvrthodinu by měli čekáním na vyšetření strávit předem objednaní pacienti v ordinacích praktických lékařů i specialistů, kteří se zapojí do nového programu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Projekt nazvaný Akord pojišťovna zavede v pilotní fázi od ledna příštího roku. "Projekt má za cíl zaručit pacientovi poskytnutí správné péče ve správném čase, na správném místě a správným způsobem," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod. Program pojišťovna zahájí ve čtyřech krajích - Plzeňském, Ústeckém, Jihočeském a Moravskoslezském. "Během následujících tří let by se do tohoto systému kvality péče mělo zapojit všech 6,5 milionu pojištěnců VZP a přes 20.000 lékařů a zdravotnických zařízení," prohlásil Rod. Podle Roda by po zavedení programu měli praktičtí lékaři pacienty ke specialistům objednávat rovněž na určitou hodinu. "Pacient tedy nebude ztrácet čas domluvou návštěvy a nebude muset absolvovat mnohdy úmorné čekání na vyšetření," vysvětlil Rod. Lékaři se do projektu Akord budou moci zapojit dobrovolně; jeho využití nebude povinné ani pro pacienty.

Česká republika nedopadla ve vnímání korupce dobře

Česká republika patří mezi země, kde je nejsilněji pociťována zkorumpovanost politických stran a kde je boj vlády proti korupci považován za neúčinný nebo velmi neúčinný. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila organizace Transparency International. Do jejího žebříčku bylo pojato 26 zemí čtyř kontinentů. V průzkumu odpovídalo 2742 manažerů hodnocených zemí. Ve stupni vnímání zkorumpovanosti politických stran obsadila Česká republika třetí nejhorší pozici za Nigérií a Mexikem. Na stupnici, v níž nula znamenala nulovou korupci a pětka korupci nejvyšší, dostala známku 4,3, zatímco Nigérie 4,6 a Mexiko 4,5. Průměr všech 26 zemí byl 3,8. Nejlépe se v tomto ohledu dívají na politické strany své země v Singapuru, který dosáhl indexu 1,5.

Ředitel české pobočky Transparency International (TIC) David Ondráčka zdůraznil, že tento index nesrovnává Česko s rozvojovými zeměmi, ale ukazuje, jak korupci v jednotlivých oblastech vnímají lidé. Dlouhodobé pociťování zkorumpovanosti politických stran v ČR podle něj plyne z podcenění vnitrostranických mechanismů, nekontrolovaného lobbingu a velmi silného klientelismu a propojení s byznysem zejména na komunální úrovni. Za velmi zkorumpované jsou v České republice považovány také parlament a policie, které dostaly shodně známku 3,9. Postup vlády proti korupci považovalo v České republice 48 procent dotázaných manažerů na velmi neúčinný a 39 procent za neúčinný. Kritičtěji se na tuto stránku činnosti své vlády dívají jen na Filipínách, v Pákistánu a v Argentině. Ondráčka z TIC tuto zprávu považuje za velmi vážnou. Podle něj by měla být výzvou pro vládu i parlament, aby se této problematice věnovaly opravdu prioritně. "Na papíře má dnes vláda strategii velmi podrobnou, ale od mnoha opatření se ustoupilo a je potřeba je znovu vrátit do hry. Na mnoha protikorupčních opatřeních by se mohla shodnout vláda i opozice a parlamentem mohou projít," sdělil ČTK.

Devizové příjmy z turistiky klesly o devět procent

Zahraniční turisté utrácejí letos za dovolenou v České republice méně peněz než loni. Jak vyplývá z údajů České národní banky, devizové příjmy z příjezdové turistiky se ve třetím čtvrtletí meziročně snížily o devět procent na 34 miliard korun. Třetí čtvrtletí s letními měsíci přitom bývá tradičně nejsilnějším turistickým obdobím v roce. Analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek připisuje nižší příjmy finanční krizi v západní Evropě a USA a také silné koruně, která v letních měsících lámala kurzové rekordy. "Turisté utráceli méně také proto, že se jim čeští podnikatelé podbídli cenou," upozornil Beránek na snížení cen například ubytování. Pokles minimálně o pět procent předpovídá Beránek i na čtvrté čtvrtletí.

Naopak výdaje Čechů za zahraniční dovolenou do září krize podle Beránka ovlivnila minimálně. "Pokud vůbec, tak až ve druhé polovině září," řekl. Opačně než na zahraniční turisty působila na Čechy silná koruna. Ta výrazně zlevnila výjezdy do zahraničí.

Zemědělské odbory vyzvaly vládu ke snížení daní

Ke snížení sazby daně z přidané hodnoty z 19 na 17 procent, poklesu daňové zátěže u zaměstnanců o čtyři procenta a daňové povinnosti ze zisku firem na 17 procent vyzval vládu Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů. Tyto kroky by podle svazu přispěly ke zmírnění dopadů světové finanční krize na občany v ČR a jejich zaměstnanost. Odboráři také požadují zrychlení odpisů majetku a rychlejší čerpání fondů Evropské unie. "Jsme přesvědčeni, že globální krizi je důležité likvidovat v jejím zárodku, při působení na český trh, jakékoliv zaváhání přinese potřebu daleko větších finančních prostředků, které ve svém důsledku nakonec stejně zaplatí občané České republiky," zdůvodnil svaz své požadavky.

Ministerstvo financí se podle svého mluvčího Ondřeje Jakoba diskusi o snižování daňové zátěže nebrání. "Důraz klade (ministerstvo) především na snižování přímých daní, aby byli lidé a podniky více motivováni k hospodářské aktivitě," uvedl mluvčí. Dojde-li k hlubšímu propadu růstu hrubého domácího produktu, je podle Jakoba vláda připravena přijmout odpovídající opatření.

Zemědělská a potravinářská inspekce bude zveřejňovat hodnocení obchodních řetězců

Státní zemědělská a potravinářská inspekce bude pravidelně zveřejňovat žebříček obchodních řetězců, který sestaví podle výsledků kontrol. První pořadí nejlepších a nejhorších obchodníků SZPI plánuje oznámit příští rok touto dobou. Novinářům to řekl ústřední ředitel SZPI Jakub Šebesta. "Jsou řetězce jako například Makro, Globus nebo Ahold, které se takového hodnocení alespoň podle současných výsledků nemusejí obávat. Pro ostatní řetězce může náš žebříček sloužit také jako motivační prvek," uvedl Šebesta, podle kterého si tak spotřebitelé budou moci udělat obrázek o kvalitě jednotlivých obchodních řetězců. SZPI chce v budoucnu takto hodnotit všechny obchody, které kontroluje. Inspekce již podle Šebesty dokončila metodiku hodnocení a zahájila sběr dat pro sestavení prvního žebříčku, který zveřejní zhruba za rok. Obchodníci nejnovější záměr SZPI přivítali. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) a šéfa Svazu českých a moravských spotřebních družstev Zdeňka Juračky bude jen dobře, když se zákazníci dozvědí, kteří obchodníci při kontrolách SZPI obstáli a kteří měli naopak problémy.

Míl navrhl premiérovi jiného kandidáta na vicepremiéra

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) navrhl na funkci vicepremiéra jiného kandidáta. Právě o Mílovi se spekulovalo jako o novém vicepremiérovi pro ekonomiku. "Vím minimálně o jednom vhodnějším kandidátovi na funkci vicepremiéra. Jméno jsem premiérovi řekl a doufám, že jej osloví," řekl Míl. Předseda vlády měl toto jméno již na svém seznamu kandidátů vhodných pro tuto funkci, uvedl později.

V posledních dnech se v souvislosti s novou funkcí vicepremiéra pro ekonomiku objevila i jména nynějšího ministra průmyslu a obchodu Martina Římana nebo předsedy sněmovního hospodářského výboru Oldřicha Vojíře (oba ODS). Spekulovalo se ale také o bývalém poradci Václava Havla a exministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) Tomáši Sedláčkovi a padlo i jméno bývalého místopředsedy pro ekonomiku ve vládách ČSSD Martina Jahna, který je teď šéfem ruského zastoupení německého koncern Volkswagen.

Hejtman Palas chce přimět vládu, aby pomohla krajům v krizi

Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas chce přimět vládu, aby pomohla krajům řešit dopady světové finanční krize. Konkrétní pomoc vidí ve vytvoření záchytné sociální sítě pro lidi, kteří v důsledku recese přijdou o práci. Zároveň navrhuje balíček podobných opatření, se kterými v minulosti přišly Zemanova a Špidlova vláda. Palas by například uvítal obnovení funkce vládního zmocněnce pro kraje. Hejtman to řekl po setkání s odboráři ostravské hutní firmy Evraz Vítkovice Steel, která kvůli krizi zruší 200 pracovních míst. Tlak a náměty pro vládu chce Palas vytvářet společně s odbory a vedením velkých průmyslových firem, se kterými podle svých slov bude postupně scházet.

King Sturge: Developeři zastavili výstavbu prvních projektů

Developerské firmy zastavily na komerčním realitním trhu výstavbu prvních rozestavěných kancelářských budov a skladů. Vývoj na trhu s kancelářemi, sklady a obchodními centry neskýtá příliš optimismu ani pro rok 2009. Poptávka po pronájmech pravděpodobně poklesne, nájemné naopak nabere kurz vzhůru. Na setkání s novináři to řekli realitní odborníci poradenské společnosti King Sturge. Krize nejdříve dopadla na sklady a další logistické nemovitosti. "Když přišla krize, tak developeři průmyslových hal přestali stavět," řekl Milan Korbelář z King Sturge. Sklady pocítily problémy vývozců, stejně jako pokles tržeb v maloobchodu. Na letošní rok prý plánovali developeři postavit spekulativně bez předem sjednaných nájemců 22 projektů, dokončeno jich však bylo jen 13. Ochlazení poptávky po skladech i jejich nabídky nastalo zejména v letošním druhém pololetí. Trendem v oblasti výstavby skladů bude podle Korbeláře v příštím období konec uniformní spekulativní výstavby, stavět se prý bude již především předem sjednaným nájemcům na míru.

Rožnovská textilka Loana je v insolvenčním řízení

Tradiční textilní firma Loana z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku míří do konkurzu. Firma sama podala návrh na insolvenční řízení, které Krajský soud v Ostravě na začátku prosince zahájil. Důvodem je neschopnost firmy splácet pohledávky jejím věřitelům, která přímo souvisí i s problémy jejího rakouského vlastníka. Rožnovská firma se zabývá především výrobou pletených ponožek, punčochového zboží a také zdravotního textilu. Nyní v Rožnově zaměstnává asi 240 lidí.

Navzdory problémům budou sklárny BCT vyrábět i mezi svátky

Zatímco automobilový průmysl zastaví kvůli krizi ve většině podniků výrobu už 19. prosince, skláři krachující skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT) budou vyrábět i mezi svátky. Ve Sklárnách Kavalier v Sázavě pojede nepřetržitý provoz s výjimkou údržby některých zařízení a většina z jeho 1280 lidí tak půjde do práce. Crystalex nechá v provozu automatické linky v Novém Boru a pracovat bude pětina ze 1730 zaměstnanců, řekl ČTK mluvčí skupiny Karel Samec. "Omezením výroby reaguje firma na momentální pokles zakázek, především na prudké ochlazení na ruském trhu," vysvětlil Samec. Zastaví se především ruční výroba, pro kterou není odbyt. Až na nutný udržovací personál zůstanou od 20. prosince do 4. ledna doma zaměstnanci závodů Crystalexu ve Vrbně pod Pradědem, v Karolince na Vsetínsku i v Hostomicích na Teplicku. "Vyrábět se bude jen v Novém Boru, kde zůstanou v nepřetržitém provozu dvě automatické linky," dodal mluvčí skupiny.

Kovosvit MAS opustí do konce roku kvůli poklesu poptávky 100 lidí

Strojírenský podnik Kovosvit MAS propustí do konce roku sto z 889 zaměstnanců. Důvodem je celosvětová finanční krize a pokles poptávky jak v tuzemsku, tak i v zahraničí, kam firma vyváží přes polovinu své produkce obráběcích strojů. O tom, kolik lidí nakonec výpověď dostane, se ještě jedná. ČTK to řekl personální ředitel firmy Josef Schamberger. Výpověď dostane všech asi 70 agenturních pracovníků Kovosvitu MAS. Podnik ale opustí i 30 jeho kmenových zaměstnanců, což ale nemusí být finální počet.

Kvůli poklesu zakázek bude propouštět i největší výrobce polyesterových vláken a kompozitů ve střední Evropě Silon z Plané nad Lužnicí. Do konce roku dostane výpověď 129 lidí z 600 pracovníků, uvedl úterní Deník. Skutečnou výpověď dostane 65 lidí. Dalších osm nastoupí na pracoviště v dceřiné společnosti. "Ostatním buď není prodloužena smlouva, kterou měli na dobu určitou, nebo odejdou do důchodu," řekl Deníku šéf odborů Silonu Zdeněk Slabý.

Iveco v únoru na týden zastaví výrobu autobusů

Největší český výrobce autobusů Iveco Czech Republic zastaví v únoru kvůli očekávanému snížení zájmu o nové autobusy na týden výrobu. Odstávku firma naplánovala od 16. do 20. února, píše server iDnes.cz. "Nevíme, jak se budou vyvíjet dál objednávky od zákazníků, cítíme z jejich strany větší opatrnost," vysvětlil generální ředitel Daniel Patka. Na rozdíl od většiny automobilek firma ale nebude stát déle během vánočních svátků. První týdny bude vyrábět podstatně více autobusů než loni ve stejné době. Umožnily to rozsáhlé investice. "Nejsme si jisti, zda to tempo není pro příští rok příliš vysoké," dodal Patka. Podle něj se už nedá počítat s tím, že by výroba autobusů ve Vysokém Mýtě rostla dvouciferně jako dosud.

V Česku bylo kvůli slabé návštěvnosti zavřeno první multikino

V Česku kvůli slabé návštěvnosti přestalo promítat první multikino. Provoz na začátku prosince ukončil multiplex Cinema City v pražském nákupním centru Novodvorská Plaza, ve kterém bylo od roku 2006 pět kinosálů s 850 sedadly. Multikina v uplynulých letech na českém trhu expandovala a v závěru letošního roku by jich mělo fungovat 24, přičemž desítka multiplexů je v Praze.

Zatímco loni nebylo v Česku otevřeno ani jedno nové multikino, letos jich bylo postaveno šest: v Mladé Boleslavi, Plzni, Zlíně, Jihlavě a Liberci a v prosinci přivítá první návštěvníky nový multiplex v Pardubicích. V nynějších 23 tuzemských multikinech je nyní podle údajů Unie filmových distributorů 188 sálů se 36.142 sedaly. Další multikina by měly vyrůst v Ústí nad Labem, Českých Budějovicích nebo v Liberci. Uzavření prvního tuzemského multikina podle odborníků problémy tohoto oboru nesignalizuje.

Postarat se o rodinu je životním cílem dvou třetin Čechů

Pro dvě třetiny Čechů je životním cílem postarat se o svoji rodinu. Téměř tři čtvrtiny lidí vnímají rodinu jako zázemí, na které se mohou vždy spolehnout. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median. Zázemí v rodině nepociťuje pouze sedm procent lidí. Pětina lidí nedokázala na otázku, zda pro ně rodina představuje zázemí, odpovědět. Naopak pro 37 procent Čechů je rodina rozhodně oporou. Zázemí rodiny vnímají více ženy (kladně odpovědělo 41,5 procenta) než muži (kladně odpovědělo 36,5 procenta z nich).

Švýcaři chtějí informace o privatizaci Ruzyně

Švýcarská federální prokuratura poslala pražskému vrchnímu státnímu zastupitelství žádost o právní pomoc, která se týká privatizace Letiště Praha. Švýcaři chtějí informace z českých policejních spisů, jež s prodejem největšího českého letiště souvisí. Uvedlo to Rádio Česko, podle kterého má švýcarská prosba spojitost s podezřením na legalizaci peněz z nezákonné činnosti. "Já mohu za Vrchní státní zastupitelství v Praze pouze potvrdit, že nám byla doručena písemnost. V současnosti se zkoumá, zda náležitosti této písemnosti odpovídají mezinárodní smlouvě o právní pomoci, či nikoliv," řekla rádiu mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek uvedl, že tento specializovaný útvar nevede v souvislosti s privatizací letiště Ruzyně jakékoli trestní řízení. Prodej pražského letiště patří k největším privatizačním akcím v ČR, je srovnatelný například s privatizací Českého Telecomu či Transgasu.

Karlštejn se po měsíční údržbě opět otevírá veřejnosti

Návštěvníkům se v sobotu opět otevírá hrad Karlštejn, který byl měsíc uzavřen kvůli kompletní údržbě. Vánoční atmosféru starobylých hradních prostor si zájemci budou moci vychutnávat až do 4. ledna. Hrad bude v tomto období přístupný denně kromě pondělí a mimo 24. a 25. prosince. Veřejnost bude moci navštívit první prohlídkovou trasu, na jejímž konci si lze prohlédnout repliku svatováclavské koruny. Hrad zpřístupní návštěvníkům bývalé vězení, takzvanou Červenku, a Hodinovou a Studniční věž. Před hradbami bude možné navštívit Muzeum voskových figurín či Muzeum betlémů. Vánoční atmosféru hradu dodá 27. prosince také koncert vokálně-instrumentálního souboru Chairé.

Vítkovice dokončují obnovu památky Rothschildův zámeček

Kulturní památka Rothschildův zámeček v průmyslovém areálu ostravských Vítkovic bude po rekonstrukci novým administrativním a reprezentačním sídlem strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group. Rekonstrukce zámečku i tří přilehlých budov si vyžádá přes 100 milionů korun. Veřejnost bude moci od května příštího roku využívat opravenou galerii, v níž vznikne knihovna se studovnou. Kromě zámečku z roku 1848 a přilehlých budov nechá strojírenská společnost obnovit také dvůr areálu, který se změní v klidové místo se zelení. Zdobit je bude výstavní pavilon z 19. století, který zatím stojí v Dolní oblasti Vítkovic. Jeho ocelová konstrukce je unikátní, protože je litá ještě před druhou světovou válkou, po níž se už začalo svářet.

Interiér samotného zámečku bude zařízen nejen v duchu empíru, ale také secese, kubismu či socialistického realismu. Z původního empírového interiéru se příliš nedochovalo. Dochovaný nábytek z Rothschildova pokoje zaplní jen jeden sál. Proto bude dalších asi 15 místností zámečku zařízeno v pozdějších uměleckých stylech. "Jeden ze sálů bude reprezentovat i socialistický realismus. Přesuneme do něho celé kancelářské stěny z 50. let minulého století. Chybět nebude ani unikátní kulatý stůl na elektrické ovládání, na němž se dokola otáčela vodka při jednáních se sovětskými soudruhy," řekl ČTK vedoucí stavebních investic Vítkovic Pavel Czene.

Zástupcům českého sportu se nelíbí klesající dotace z rozpočtu

Vrcholní představitelé českého sportu se den před schvalováním návrhu státního rozpočtu v Poslanecké sněmovně rozhodli upozornit na klesající podporu sportu. Přestože kapitola rozpočtu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy oproti loňskému roku ve stávajícím návrhu narostla, prostředky na sport klesají. "Rozpočet ministerstva narostl o deset procent oproti roku 2008, ale dotace na sport klesají o patnáct procent. Hlavní problém je v tom, že klesají finance určené na investice, údržbu a provoz sportovišť," řekl místopředseda Všesportovního kolegia ČR a předseda Českého svazu tělesné výchovy Vladimír Srb. Sportovní svazy a spolky podle kalkulace Všesportovního kolegia, dobrovolného seskupení jedenácti největších a zastřešujících sportovních svazů a spolků, budou mít v roce 2009 k dispozici o 334 milionů korun méně, pokud bude schválen rozpočet připravený vládou. Celkově by měl mít sport k dispozici 1,9 miliardy korun.

Všesportovní kolegium se ale s touto skutečností nechce smířit, a proto ve spolupráci s poslancem a bývalým úspěšným skokanem na lyžích Pavlem Plocem (ČSSD) připravilo pozměňovací návrh, podle kterého by se ve prospěch údržby a provozu sportovních zařízení přesunulo 150 milionů z částky určené pro vědu a výzkum.

Počasí

Ve středu čekáme oblačno až zataženo, od západu postupně místy sněžení nebo déšť se sněhem a teploty od 0 do 4 stupňů Celsia.