Zprávy

Ústavní soud odročil jednání o lisabonské smlouvě na středu

Ústavní soudci odročili jednání o souladu lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem na středu. Chtějí se poradit. Dokazování již skončilo, zazněly i závěrečné řeči. Ve středu zřejmě padne rozhodnutí. Prezident Václav Klaus vyzval soud k vyslovení nesouladu smlouvy s ústavním pořádkem. Klaus kritizoval přílišnou krátkost jednání. Označil to za deprimující skutečnost. ČTK při odchodu z jednání řekl, že očekával otázky soudců a podrobnou diskusi o smlouvě. Dotaz nakonec nedostal ani jeden.

Ústavní soud dopoledne zrekapituloval stav věci a vyslechl si projevy senátorů, kteří navrhli přezkoumání smlouvy. Dále hovořili zástupci sněmovny, vlády a Klaus, jenž nešetřil kritikou dokumentu a apeloval na soudce, aby vzali v ohled důležitost a dopady případného schválení lisabonské smlouvy. Místopředseda vlády Alexandr Vondra (ODS) smlouvu hájil, podle něj nijak neomezí suverenitu státu a není v rozporu s českým ústavním pořádkem. "V bilanci nákladů a výnosů je lisabonská smlouva pro Česko přijatelným výstupem," uvedl Vondra.

Odbory žádají vládu, aby kvůli krizi zastavila reformy

Vláda by měla zastavit své reformní kroky a snažit se zavést opatření, která by minimalizovala možné dopady světové finanční krize na tuzemské hospodářství. Ve svém prohlášení to uvedli delegáti sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), který začal v Praze. Předseda ČMKOS a senátor za ČSSD Milan Štěch novinářům řekl, že vláda podle odborářů nebezpečí podceňuje. "Zdá se, jakože česká vláda se domnívá, že krize se České republiky příliš nedotkne," konstatoval Štěch. Jako příklad hodný následování uvedl vlády některých států EU nebo vládu USA. "Činí mimořádná opatření, která by od nich možná nikdo před několika měsíci vůbec nečekal," uvedl. Vláda podle Štěcha s odboráři o ničem nejedná a ministři pouze řeší své ideologické stranické záležitosti, které povýšili nad "zájem republiky".

ČSSD nadále odmítá radar i návrh státního rozpočtu

Sociální demokraté odmítají návrh zákona o státním rozpočtu i stavbu amerického vojenského radaru ve středočeských Brdech. Po zasedání poslaneckého klubu ČSSD to ČTK řekl místopředseda Zdeněk Škromach. Opoziční sociální demokracie podle něj rozpočet rozhodně nepodpoří. Důvodem je podle Škromacha to, že jsou podseknuty rozpočtové příjmy nešťastnou daňovou politikou vlády a neochota to řešit. Sociálním demokratům vadí také to, že chce vláda krátit rozpočtové výdaje, které naopak ekonomičtí odborníci doporučují v době ekonomické krize, aby byly podporou pro drobné podnikatele a obchodníky. Obávají se, že budou tyto peníze chybět v systému. Schvalování česko-amerických smluv souvisejících se stavbou amerického radaru chce ČSSD odložit. "Vzhledem k tomu, že i nová americká administrativa tyto věci odkládá na jaro, bylo by asi dobré, aby se k tomu sněmovna nevyjadřovala a zaujala stanovisko až poté, co ho zaujme americká strana," uvedl Škromach.

Odpůrci radaru vyzvali vládu, aby přerušila jednání o radaru

Odpůrci výstavby základny protiraketové obrany USA v Brdech vyzvali vládu, aby na rok přerušila jednání se Spojenými státy o tomto záměru, a to s ohledem na nástup nové vlády USA a očekávanou diskusi v EU. Kabinet už smlouvy schválil, hlasy všech koaličních zákonodárců ale jisté nemá. Zástupce Ligy starostů Josef Hála z Jinců u Příbrami novinářům řekl, že tři desítky starostů pojedou jednat o záměru do Evropského parlamentu a přesunou své úsilí na mezinárodní úroveň. Napsali také dopis novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi. "Informovali jsme v něm, že dvě třetiny obyvatel se záměrem nesouhlasí," uvedl. Nedávné volby do krajských zastupitelstev a Senátu, v nichž vládní strany propadly, Hála vnímá jako malé referendum o radaru, které ukázalo, že Češi zařízení nadále odmítají.

Poslanci KDU-ČSL žádají, aby vláda vzala zpět úpravu potratů

Poslanecký klub KDU-ČSL požádal předsedu strany Jiřího Čunka, aby v koalici a ve vládě vyjednal vzetí zpět už schváleného zákona o specifických zdravotních službách. Důvodem jsou "výhrady svědomí" lidovců k tomu, že by v ČR mohly potrat podstoupit i občanky EU. Navrhovaný zákon ji podle lidovců liberalizuje a umožní potratovou turistiku. Norma umožňuje umělé přerušení těhotenství občankám všech členských zemí EU včetně těch, kde národní legislativa interrupce omezuje nebo zakazuje. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví ale není možné v zákoně diskriminovat evropské občany, jinak Česku hrozí žaloba.

Kabinet normu jednohlasně schválil minulý týden, ruku pro ni tedy zvedli i ministři KDU-ČSL. Nyní má zákon dostat sněmovna. Podle premiéra Mirka Topolánka by si nyní se zákonem už měla poradit sněmovna. "Na jednání mezi prvním a druhým čtením (ve sněmovně) je ještě spousta času," řekl premiér.

ČR podpoří vstup Černé Hory do EU i NATO

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg ujistil svého černohorského kolegu Milana Ročena, že Česko podpoří vstup Černé Hory do Evropské unie i Severoatlantické aliance. Integrace zemí západního Balkánu do EU je jednou z priorit českého předsednictví Evropské unii. Černá Hora vznikla v červnu 2006 odtržením od Srbska. "Česká republika vřele uvítá každého, kdo se bude opravdu snažit do Evropské unie vstoupit," řekl novinářům po jednání s Ročenem Schwarzenberg. Oba ministři spolu mluvili také o potížích, které musí Černá Hora teprve vyřešit. Evropská komise ve svých hodnoceních upozorňuje zejména na nedostatečné úsilí v boji s organizovaným zločinem a pomalé zlepšování podmínek pro uprchlíky. Naopak komise ocenila pokrok země při budování demokracie.

Asociace chce pro nemocnice více peněz za léčení pacientů

Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) chce pro nemocnice v příštím roce více peněz za léčení pacientů. Podle právníka AČMN Stanislava Fialy je navýšení, které plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS), nedostatečné. Julínek přidává akutní péči pět procent a následné sedm. Podle Fialy pohltí tyto peníze inflace, takže kvalita péče v nemocnicích klesne. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt jeho varování zpochybnil. Pět a sedm procent je průměr, dobré nemocnice dostanou víc. Záleží na tom, co si vyjednají se zdravotními pojišťovnami, řekl Cikrt ČTK.

"Ohlášené navýšení úhrad je pouze deklaratorní. S přihlédnutím k úhradám a inflaci v roce 2008 a k očekávané inflaci v roce 2009 jde ve skutečnosti o snížení reálných úhrad proti roku 2007. Hrozí další pokles úrovně péče o pacienty v nemocnicích," řekl ČTK Fiala. Nedostatek peněz znemožní podle něj zvýšit platy v nemocnicích a v řadě zařízení řešit nedostatek sester a lékařů. Ohrožen je prý sociální smír. Lékařský odborový klub chystá zřejmě na konec ledna v nemocnicích stávku za vyšší platy. Chce růst mzdových tarifů lékařů o 30 procent.

Řízení středočeských nemocnic se ve středu ujmou noví lidé

Řízení středočeských krajských nemocnic se ve středu ujmou noví lidé. Obměněná představenstva oblastních nemocnic odebrala kompetence současným ředitelům a řízením pověřila jejich nástupce. Dosavadní ředitelé byli prominenty ODS a neumožnili by zrušení poplatků v krajských nemocnicích, které sociální demokracie slíbila voličům, řekl novinářům nový hejtman David Rath (ČSSD). Původně měly tomuto avizovanému kroku předcházet audity. Rath ale míní, že opatření nebylo možné odkládat. Viní dosavadní vedení nemocnic z řady nevýhodných prodejů či pronájmů. Podle hejtmana šéfové nemocnic v minulosti také bezdůvodně odvolávali některé odborníky.

Odvolané ředitele překvapila rychlost, s jakou nové vedení kraje o jejich osudu rozhodlo. Někteří se pozastavili nad tím, že je o změnách nikdo neinformoval. Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Zdeněk Seidl uvedl, že ve středu navštíví všech pět oblastních zdravotnických zařízení a sdělí jejich ředitelům důvody jejich odvolání. Zároveň uvede do funkcí jejich nástupce, kteří budou řízením nemocnic pověřeni. Náměstek nepředpokládá, že by odvolaným ředitelům nabídl jiné posty v rámci nemocnic. "Jsou to prominenti ODS, asi těžko budou čekat, že středočeská vláda sociální demokracie jim bude něco nabízet," poznamenal Rath.

Podle analytiků nezaměstnanost příští rok poroste

Ruku v ruce se zhoršujícím se vývojem světové a potažmo i české ekonomiky poroste v Česku nezaměstnanost. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK, kteří očekávají, že v příštím roce přesáhne míra nezaměstnanosti šest procent. Stále více tuzemských firem v těchto dnech oznamuje, že bude propouštět. V říjnu činila míra nezaměstnanosti 5,2 procenta. "Případů propouštění, které proniknou do médií, je jen hrstka. O řadě středních a menších firem se prakticky nemluví. Naše aktuální prognóza české ekonomiky v příštím roce počítá s růstem HDP o dvě procenta, čemuž odpovídá zvýšení míry nezaměstnanosti z letošního průměru 5,4 procenta na 6,5 procenta," řekl ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Výrazné zpomalení růstu ekonomiky nutí firmy přehodnocovat výrobní plány a případně omezovat stavy zaměstnanců, uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Jak se zatím zdá, první na řadě budou zahraniční zaměstnanci pracující přes agentury. To se na výsledcích z českého trhu práce neprojeví. Přesto je podle něj zřejmé, že nezaměstnanost poroste i v ČR. Analytik Unicredit Bank Pavel Sobíšek očekává, že se míra nezaměstnanosti do konce roku 2009 vyšplhá na 6,7 procenta. Otevřenou otázkou podle něj je, zda nezaměstnanost zastaví svůj růst během příštího roku, či zda bude pokračovat i v roce 2010. Pravděpodobnost druhé z variant prý nyní roste. Existuje obava, že tuzemská ekonomika je závislá na dovozu pracovní síly ze zahraničí a že tento dovoz bude pokračovat i v situaci rostoucí nezaměstnanosti, podotkl.

OECD: Hospodářský růst ČR znovu zrychlí nejdříve v roce 2010

Hospodářský růst České republiky se v první polovině letošního roku zpomalil, a přestože se nezastaví, na dynamice nenabere dříve než v roce 2010. Napomoci by tomu tou dobou měla opět vyšší spotřeba domácností, která se kvůli kulminující inflaci na přelomu let 2007 a 2008 snížila, a vývoz, jenž se nyní potýká s nižším odbytem na zahraničních trzích. Uvedla to Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své předběžné zprávě o hospodářských výhledech členských a některých dalších zemí. Jestliže letošní hospodářský růst České republiky bude dosahovat ještě 4,4 procenta, v roce 2009 by měl mít hodnotu 2,5 procenta. Ale již v roce 2010 by se růst české ekonomiky opět mohl dotknout hranice 4,4 procenta. Tento odhad může ale ohrozit výkon zemí eurozóny, pokud by byl ještě horší, než se nyní předvídá. Česká ekonomika je na vývozu do těchto států velmi závislá.

V roce 2009 by měla v Česku citelně klesnout inflace na dvě procenta díky propadajícím se cenám surovin a energií a také opatřením západních vlád proti finanční krizi. Růst platů však může zmírňování inflace zarazit. Počátkem letošního roku dosáhla inflace 7,5 procenta vlivem vysokých světových cen energií a potravin a uvolňováním regulovaného nájemného. Nezaměstnanost klesla na desetileté minimum.

Překážkou pro vyšší hospodářský růst je v Česku nedostatek pracovních sil a odborníků. OECD doporučuje snížení daňového zatížení mezd a zvýšení počtu absolventů vysokých škol. Nedávné daňové reformy přenášející daňové zatížení z přímých na nepřímé daně by mělo stimulovat globální nabídku pracovní síly a podnikatelských aktivit. Zvyšování věku pro odchod do důchodu na 65 let je dalším prostředkem k zajištění pracovních sil, naopak snaha o lákání cizinců na pobytové karty by nedostatek sil mělo pokrýt jen částečně.

Karlovarský porcelán ohlásil úřadům práce hromadné propouštění

Společnost Karlovarský porcelán (KP) ohlásila úřadům práce v Karlovarském a Ústeckém kraji hromadné propouštění zaměstnanců ze všech svých závodů. Ohroženo je téměř 1800 lidí z několika porcelánek. ČTK to oznámil insolvenční správce KP Tomáš Čermín. Generální ředitel KP Vlastimil Argman řekl ČTK, že vedení KP muselo splnit v tomto případě ohlašovací povinnost a neznamená to, že na velké propouštění opravdu dojde. Poznamenal, že se jedná o jeden z kroků v insolvenčím řízení a nebylo určeno žádné datum propouštění. "Chceme dále vyrábět a závody udržet. Ale ohlásit jsme to museli," uvedl Argman. Z KP odešlo přes krizi trvající druhý měsíc jen minimum zaměstnanců. Koncem roku asi nebude prodloužena řada pracovních smluv uzavřených na dobu určitou.

Avia na sedm týdnů přestane vyrábět a bude propouštět

Letňanský výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland v polovině prosince na sedm týdnů zastaví výrobu. Vedle toho chystá propouštění. Uvedl to server iDnes s odvoláním na personálního ředitele Víta Šubrta.

Metra Blansko plánuje měsíční odstávku výroby a propouštění

Společnost Metra Blansko v polovině prosince zhruba na měsíc odstaví většinu výroby. ČTK to potvrdil předseda představenstva firmy Oldřich Jachan. Část strojů se kvůli úbytku zakázek zastaví 12. prosince a obnovena bude 12. ledna. Firma plánuje i propouštění několika desítek zaměstnanců. Jachan upozornil, že se plány firmy mohou ještě změnit v závislosti na vývoji světové hospodářské krize.

Propouštět by se podle informací ČTK mělo i v ADASTU v nedalekém Adamově. Tamní výrobce komponentů do tiskařských strojů už letos výrobu výrazně omezil. Podle zdroje ČTK nyní plánuje propustit další stovku pracovníků. Ředitel Radovan Macek to odmítl komentovat.

Poděbrady uvažují o čtvrtinovém podílu ve Sklárnách Bohemia

Do záchrany výroby ve Sklárnách Bohemia se zřejmě výrazně zapojí i město Poděbrady. Chce se stát součástí skupiny místních podnikatelů, která o koupi podniku usiluje. Město by poté mělo mít ve sklárnách čtvrtinový podíl, řekl ČTK starosta Jozef Ďurčanský. Podnik od minulého týdne opustilo více než 260 lidí. Poděbrady původně zvažovaly půjčku skupině vedené poděbradským podnikatelem Pavlem Loudou, ale někteří zastupitelé s tím nesouhlasili. "Bylo tam několik sporných bodů, například otázka záruk," řekl starosta. Nyní proto tato varianta podle všeho není aktuální, vedení města přišlo s jinou možností.

Zastupitelé budou nyní na svém nedělním zasedání jednat o tom, zda město do skláren vstoupí majetkově jako součást této podnikatelské skupiny. Starosta se však zatím nechtěl vyjadřovat k otázkám financí. "Ve skupině jsou nyní tři subjekty, my bychom byli čtvrtým, proto bychom měli ve sklárnách odpovídající čtvrtinový podíl," řekl pouze Ďurčanský.

Škoda Auto letos kvůli krizi prodá méně vozů, než čekala

Škoda Auto očekává, že v letošním roce prodá 690.000 vozů, tedy o 9,5 procenta více než loni. Na konferenci k zavedení eura to uvedl člen představenstva automobilky Holger Kintscher. Původní plány podniku přitom letos počítaly s výrobou nejméně 700.000 automobilů. Kvůli klesající poptávce způsobené finanční krizí musela ale automobilka produkci omezit, uvedl Kintscher. Loni podnik vyrobil zhruba 630.000 vozů. Kvůli problémům, které automobilce způsobuje současná světová krize, by podle Kintschera bylo dobré přijmout euro, co nejdříve. "Potřebujeme euro, co nejdříve, abychom se vypořádali se současnými problémy způsobenými světovou finanční krizí," uvedl. Kvůli příliš rozkolísané koruně podle něj automobilka upustila i od výroby modelu Volkswagen Up ve své továrně ve Vrchlabí. Kvůli krizi nedávno začala automobilka rovněž omezovat stavy agenturních pracovníků. Od září snížila jejich počet přibližně o 1500 především z řad cizinců.

Zemědělci připravují protesty před supermarkety a mlékárnami

Zemědělci na leden kvůli nízkým výkupním cenám mléka připravují protestní akce před prodejnami obchodních řetězců a některými mlékárnami. ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba, podle kterého zemědělci o formě protestu rozhodnou do konce roku. Veleba nevyloučil ani blokádu supermarketů či mlékáren. Současné výkupní ceny mléka jsou totiž podle zemědělců nerentabilní, což může vést k likvidaci chovů. Protestovat chtějí zemědělci v lednu i před mlékárnami. "Vybereme jednu až tři mlékárny, které se chovají nejhůře a farmářům dávají nejnižší ceny. Proti těmto mlékárnám bude v lednu rovněž provedena nějaká protestní akce," prohlásil Veleba.

Termín zavedení eura letos podle národního koordinátora nebude

Rozhodnutí o termínu zavedení jednotné evropské měny podle národního koordinátora zavedení eura Oldřicha Dědka již letos nepadne. Jsou signály, že vážná debata proběhne až v příštím roce, uvedl Dědek na konferenci k zavedení eura. Již minulý týden uvedl guvernér ČNB Zdeněk Tůma, že serióznější debata o stanovení termínu přijetí eura v ČR se uskuteční z ekonomických i politických důvodů spíše až příští rok.

Temelín přestal do čtvrtka vyrábět elektřinu, mimo je i druhý blok

Jaderná elektrárna Temelín přestala do čtvrtka vyrábět elektřinu. Automatický systém, který chrání generátor druhého bloku před poškozením, jej odpojil od energetické sítě. Příčinu nyní technici zjišťují, řekl ČTK mluvčí elektrárny Marek Sviták. Podle něj nelze vyloučit, že se jednalo o falešný signál. První blok Temelína je mimo provoz od konce července. Energetici totiž musejí opravit poškozený rotor turbíny, z něhož se odlomila jedna z lopatek.

Zubová tvrdí, že Bursík zaměstnává bývalého důstojníka StB

Poslankyně Olga Zubová, která v sobotu vystoupila z poslaneckého klubu Strany zelených (SZ), zaútočila na šéfa své strany, vicepremiéra a ministra životního prostředí Martina Bursíka. Elektronickou poštou rozeslala médiím sdělení, v němž upozorňuje, že Bursík na svém ministerstvu zaměstnává někdejšího pracovníka komunistické tajné policie StB, který ji a její rodinu může "mít na starosti". Bursík však novinářům v parlamentu řekl, že Málka nezná. "Resort má něco více než 2000 zaměstnanců a já nepřijímám všechny zaměstnance do práce," řekl ministr novinářům. Za oznámením vidí snahu Zubové poškodit ho jako předsedu SZ. Zaměstnanec ministerstva životního prostředí Miloslav Málek na dotaz ČTK informaci o své minulosti komunistického kontrarozvědčíka se zaměřením na boj s "vnitřním nepřítelem", tedy s disidenty, potvrdil. "Tyhle informace se dají dohledat, jsou pravdivé. Ale to, co tvrdí paní Zubová, že jsem na ní nasazený, to je obrovská hloupost," řekl ČTK Málek.

Poslankyně v e-mailu médiím uvedla, že Málek "už několik měsíců útočí na mě a mého manžela, šíří nepravdivé informace a diskredituje mou rodinu". Zubová doplnila, že o minulosti Málka, který je také předsedou jedné ze základních organizací SZ narychlo vzniklých před teplickým sjezdem strany, jí známí a spolustraníci říkali už dříve. "Ve světle nedávných událostí kolem poslance Moravy mám strach, že Miloslav Málek má na starosti nyní mě a mou rodinu a je pokračováním 'seriálu' o pozitivních a negativních motivacích - tentokrát proti mně ale nestojí žádný amatér, nýbrž bývalý kapitán kontrarozvědky StB," napsala Zubová.

Pražský magistrát dostal darem dokumentaci k Průmyslovému paláci

Pražský magistrát dostal darem originální dokumentaci k Průmyslovému paláci, jehož levé křídlo v říjnu zcela zničil požár. Novinářům ji ukázal primátor Pavel Bém (ODS). Dodal, že materiály z roku 1891 městu věnoval soukromý dárce, který si nepřeje být jmenován. "Je to malý zázrak," řekl Bém. Z plánů teď bude podle primátora vypracována nová dokumentace, podle níž může být Průmyslový palác dostavěn. Ta ale bude muset splňovat současné parametry protipožární ochrany. Je tudíž možné, že nové křídlo nebude přesnou kopií původního.

Podle Béma je vlastníkem dokumentace stát, metropole teď bude muset vyřešit, jak materiál získat do vlastnictví Prahy. Časem by se mohl stát součástí sbírek Muzea hlavního města Prahy a mohl by být také vystaven. "Plány jsou mimořádně půvabné, je to krásný kus archiválie," dodal Bém. Materiály hledala Praha zatím v Národním technickém muzeu, tam ale nebyly. Magistrát tak uvažoval o tom, že plány překreslí z historických časopisů z roku 1890, kde jsou zachyceny.

Kanadská guvernérka navštíví Muzeum romské kultury v Brně

Kanadská generální guvernérka Michaelle Jeanová navštíví v sobotu Muzeum romské kultury v Brně a setká se s romskými umělci. Romská problematika není hlavním důvodem její státní návštěvy, o otázky menšin a multikulturního soužití se prý guvernérka, která do Kanady přišla jako imigrantka z Haiti, osobně velmi zajímá, řekl novinářům kanadský velvyslanec v ČR Michael Calcott. Guvernérka, která v Kanadě zastupuje formální hlavu státu, britskou královnu Alžbětu II., se v pondělí setká s prezidentem republiky Václavem Klausem a v úterý s premiérem Mirkem Topolánkem.

Kanada je cílovou zemí pro některé české Romy, kteří tam žádají o azyl. Příliv romských azylantů do Kanady od zrušení vízové povinnosti loni v listopadu trvale roste. Jen od loňského listopadu do poloviny července o azyl v Kanadě požádalo 466 Romů. Česko se obávalo, že Kanada kvůli rostoucímu počtu azylantů z ČR obnoví vízovou povinnost. Kanadský ministr pro občanství a přistěhovalectví Jason Kenney nicméně po návštěvě ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové (SZ) minulý týden v Kanadě oznámil, že bezvízový režim do Kanady zůstane pro české občany zachován.

Počasí

V noci bude oblačno až polojasno, ojediněle slabé sněžení. Teploty -2 až -6 stupňů Celsia. Ve středu čekáme polojasno až oblačno, navečer od severozápadu přibývání oblačnosti. Ojediněle slabé sněžení. Teploty -2 až +2 stupně Celsia, na horách kolem -3 stupňů.