Zprávy

Polsko a Česko doufají, že projekt štítu bude pokračovat

Česká republika a Polsko doufají, že projekt americké protiraketové ochrany ve střední Evropě bude pokračovat, řekl v Praze polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski. Před novináři uvedl, že v této věci nečeká žádné revoluční obraty, i když mu nastupující americký prezident Barack Obama osobně řekl, že se chce před rozhodnutím o pokračování projektu ujistit o funkčnosti systému. Šéf polské diplomacie jednal se svým českým kolegou Karlem Schwarzenbergem. Sikorski očekává, že nová americká administrativa bude ctít rozhodnutí předchozí administrativy, nemá také žádné signály o změně harmonogramu. V Česku chtějí Američané postavit protiraketový radar, s ním má být propojeno silo s desítkou střel na polském území.

Vondra je překvapen Sarkozyho "ne" novým základnám v Evropě

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra je překvapen výroky francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, který se vyslovil proti zřizování nových raketových základen v Evropě. Prezident Francie, která do konce roku předsedá Evropské unii, na summitu EU-Rusko v Nice vyzval šéfa Kremlu Dmitrije Medveděva, aby se o základnách v Evropě nemluvilo až do poloviny příštího roku, kdy by se o této otázce mělo znovu jednat. Vondra je tímto vyjádřením překvapen. "Takové stanovisko s námi Francie předem nekonzultovala," tvrdí vicepremiér. "Pokud je mi známo, mandát francouzského předsednictví k summitu EU-Rusko postoj k protiraketové obraně neobsahoval," dodal.

Srbsko očekává od českého předsednictví posun v přístupu k EU

Srbský ministr zahraničí Vuk Jeremič je přesvědčen, že české předsednictví EU v prvním pololetí příštího roku přinese velký posun v přiblížení Srbska a západního Balkánu členství v unii. Řekl to v Praze po setkání se svým českým protějškem Karlem Schwarzenbergem. Ten ale upozornil, že vstup Srbska do EU ještě nějaký čas potrvá a Bělehrad o něj bude muset tvrdě usilovat. Jeremič navštívil Českou republiku jako vůbec první šéf srbské diplomacie. Zdůraznil, že nepřijel ohlížet se za nedávnou minulostí, kdy vztahy mezi Bělehradem a Prahou zkalilo české uznání nezávislosti Kosova. "Jsem tu kvůli času před námi, v němž Česká republika sehraje speciální roli," připomněl české předsednictví EU, které začne v lednu.

ČSSD: Dohoda o předsednictví EU musí být rychlá, může být i ústní

Dohoda sociálních demokratů s vládní koalicí na spolupráci při českém předsednictví Evropské unii musí být rychlá a nemusí mít nutně písemnou podobu. Příští rok už by ztrácela smysl. Shodli se na tom místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a předseda zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Jasno by podle nich mělo být do příští schůze Senátu a sněmovny kvůli ratifikaci lisabonské smlouvy, na které socialisté trvají. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka "stále platí, že ČSSD odmítá jakýkoliv handl v podobě výměny principů za funkce".

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) v pátek zopakoval, že trvá na svých čtvrtečních výrocích, které se týkaly uzavření dohody mezi ODS a ČSSD o jeho nahrazení předsedou sociálních demokratů Jiřím Paroubkem v čele dolní komory.

Podle premiéra se dohoda s ČSSD nebude týkat personálních otázek

Připravovaná dohoda mezi vládou a opozicí, která by měla zajistit klidné české předsednictví Evropské unie, se nebude týkat personálních otázek. V prohlášení, které poslal ČTK, to uvedl premiér Mirek Topolánek (ODS). Reagoval tak na výzvu pražské regionální organizace své strany, která se ostře postavila proti stále častěji diskutované možnosti, že by šéf ČSSD Jiří Paroubek získal výměnou za toleranci kabinetu post předsedy Poslanecké sněmovny.

Sněm ODS v Praze 1 nedoporučil na předsedu ani Béma ani Topolánka

Oblastní sněm v Praze 1, nevyjádřil ve čtvrtek podporu ani jednomu z kandidátů na předsedu ODS. Pražského primátora Pavla Béma, který se jedním z hlavních kritiků současného předsedy strany a premiéra Mirka Topolánka, pražská ODS dlouhodobě favorizuje. Někteří účastníci jednání ale zpochybňují volbu v Praze 1, podle nich za výsledkem stojí především premiérova partnerka, místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanová. Místopředseda ODS v Praze 1 František Ryba ČTK řekl, že původně byl v tajné volbě doporučen Bém. "Příznivci Mirka Topolánka se s tím ale nesmířili a po třech hodinách požádali o revokaci volby," popsal Ryba. Dodal, že za revokací stála především Talmanová a radní Prahy 1 a předseda oblastního sdružení Filip Dvořák. Podobně se vyjádřil i místopředseda pražské ODS Jiří Janeček, podle něhož byly při revokaci použity "vydírací až mafiánské metody".

Talmanová ČTK sdělila, že hlasování bylo revokováno "z důvodu vážného podezření z manipulace s volebními lístky". Revokaci podle ní podpořili všichni delegáti sněmu. Podle Ryby by ale bylo regulérní, pokud by volba byla zpochybněna vzápětí, a ne až po třech hodinách. Během této doby podle něj mohli Topolánkovi příznivci ovlivnit řadu účastníků sněmu. V nové volbě, která se protáhla až do pozdních nočních hodin, se pak přítomní neshodli ani na jednom z kandidátů.

Zelení chtějí ratifikovat lisabonskou smlouvu letos a jednat o euru

Zelení považují za nezbytné ratifikovat lisabonskou smlouvu do konce letošního roku. Na zasedání předsednictva nejmenší vládní strany se lídři zelených usnesli, že Česko by mělo ještě před začátkem svého předsednictví v Radě EU dát jasně najevo odhodlání dokončit co nejdříve proces ratifikace lisabonské smlouvy ve všech členských státech EU. Ministři SZ dostali za úkol vést koaliční jednání s cílem ratifikovat ve sněmovně a Senátu smlouvu bezprostředně po vynesení výroku Ústavního soudu. Předsedovi strany Martinu Bursíkovi předsednictvo uložilo jednat s premiérem Mirkem Topolánkem (ODS) o vytvoření platformy pro dialog ekonomických expertů nominovaných koaličními partnery na téma zavedení eura.

Předsednictvo také pokáralo poslankyně Olgu Zubovou a Věru Jakubkovou za hlasování při neúspěšné volbě předsedkyně sněmovního výboru pro evropské záležitosti. Tím, že nezvedly ruku pro místopředsedkyni zelených Kateřinu Jacques, poškodily podle usnesení zveřejněného na webu SZ zájmy strany a proces přípravy předsednictví. Předsednictvo rebelky také vyzvalo, aby ve sněmovně podpořili Bursíkův návrh na omezení jízd kamionů o víkendech, který ve středu přijala vláda. Jakubková má na žádost předsednictva stáhnout z jednání sněmovny svůj návrh týkající se stejné problematiky. Jakubková usnesení vnímá jako další z vnitrostranických útoků a jako přípravu na stranické čistky. Později ve společném prohlášení se Zubovou doplnila, že představa, že jako poslankyně ohrožují proces přípravy předsednictví ČR v Radě EU je absurdní. Novelu o kamionovém provozu je Jakubková připravena stáhnout, ale až v okamžiku, kdy vládní návrh úspěšně projde schvalováním.

Bursík podle Jakubkové zneužívá své ministerstvo k politikaření a k vnitrostranickému boji, čímž poškozuje důvěru lidí v nezávislé fungování státu. Neshody v poslaneckém klubu, které se táhnou už více než rok, předsednictvo označilo za jednu z příčin neúspěchu zelených v krajských a senátních volbách.

Vondra: Unie bude mít kvůli krizi problém s prostředky na mise

Evropa bude mít kvůli hospodářské krizi problém s tím, aby vyhověla očekávanému požadavku Spojených států na navýšení prostředků na zahraniční vojenské mise. Uvedl to na úvod pražské konference o bezpečnosti v Evropě místopředseda vlády Alexandr Vondra s tím, že hledání řešení bude jedním z úkolů českého předsednictví v unii. "Evropa již brzy uslyší od nového amerického prezidenta žádost o navýšení svého příspěvku pro některé z probíhajících operací. Afghánistán bude bez jakýchkoliv pochyb první na řadě," řekl Vondra. Evropa pak bude řešit to, jestli kapacity vůbec má a jestli je může poskytnout. "Aby mohla Evropa na žádost svého klíčového spojence reagovat, musí takové udržitelné kapacity v prvé řadě mít, ne vždy tomu tak je," řekl vicepremiér.

Prezident povýšil první dva válečné veterány do generálských hodností

První z válečných veteránů byli prezidentem Václavem Klausem povýšeni do generálských hodností. Devadesátiletý generálporučík a čestný předseda Československé obce legionářské Tomáš Sedláček se stal armádním generálem, in memoriam byl do hodnosti brigádního generála povýšen plukovník Josef Bryks. Obě jmenování souvisí s Dnem válečných veteránů, který se připomíná 11. listopadu. "Zahájili jsme tímto dnešním dnem úplně novou tradici, nový zákon umožnil povyšování tohoto typu. Myslím, že je přímo symbolické, že jste to právě vy dva," řekl Klaus po předání dekretů na adresu Sedláčka a Brykse, kterého zastupovala jeho žena Gertruda Bryksová. Česko tak podle Klause oceňuje i neaktivní vojáky způsobem, který si oni zaslouží. Povýšení veteránů v důchodovém věku umožnila až letošní novela zákona o válečných veteránech. Ministerstvo obrany v současnosti eviduje 16 žijících veteránů v generálských hodnostech.

Dodnes vitální Tomáš Sedláček odešel po okupaci Československa bojovat proti fašistickému Německu do zahraničí, postupně do Francie, Velké Británie a Sovětského svazu. Válčil v Karpatech i při Slovenském národním povstání. V 50. letech byl komunistickým režimem v politicky motivovaném procesu odsouzen za velezradu a špionáž k 20 letům vězení, mimo jiné byl nasazen v příbramských uranových dolech. Po listopadu 1989 byl rehabilitován a dnes je čestným předsedou legionářské obce.

Plukovník Josef Bryks zemřel už v roce 1957 ve vězeňské nemocnici v Ostrově nad Ohří. Uvězněn byl ihned po komunistickém převratu v roce 1948. Za druhé světové války bojoval v řadách britského letectva RAF, byl sestřelen a z německého zajetí se celkem pětkrát neúspěšně pokusil o útěk.

Čunek: Krize může zpomalit tempo zvyšování regulovaných nájmů

Finanční krize může zpomalit tempo dalšího zvyšování regulovaného nájemného. Krize totiž zasáhla i realitní trh a ceny nemovitostí, od kterých se míra uvolňování regulovaných nájmů odvíjí, klesají, řekl novinářům po jednání s představiteli Sdružení nájemníků ČR ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. O kolik přesně může krize rychlost deregulace zpomalit, však Čunek neuvedl s tím, že ještě nejsou k dispozici potřebné propočty.

Čunek má již konkrétní plán, jak zmírnit dopady deregulace například v Praze, kde mají regulované nájmy vzrůst v některých čtvrtích od příštího roku o více než 40 procent. Ministerstvo obrany prý v těchto dnech žádá vládu, aby mohlo předat městu byty v účetní hodnotě přesahující 500 milionů korun. Jejich tržní cena bude mnohem vyšší, podotkl ministr. "Chtěl bych se dohodnout s Prahou na tom, že by peníze, které získají prodejem bytů nájemníkům, investovali přísně právě do výstavby malometrážních bytů," řekl Čunek. Zvláště například pro starší obyvatele z větších bytů by jejich přestěhování do malometrážních jednotek mohlo podle něj znamenat řešení jejich tíživé situace.

S tempem uvolňování nájmů jsou dlouhodobě nespokojení majitelé domů. Na Českou republiku kvůli regulovaným nájmům podali k štrasburskému soudu pro lidská práva přibližně 4800 žalob. V Česku je podle dřívějšího sdělení Občanského sdružení majitelů domů (OSMD) pouze 28 obcí a měst, ve kterých je nájemné na úrovni, která stačí k pokrytí nákladů na základní údržbu domů a bytů. Na úroveň místně obvyklého nájemného se podle OSMD nájmy v mnohých místech nedostanou ani po ukončení deregulace.

Česko se stalo 18. řádným členem Evropské vesmírné agentury

Česká republika se stala 18. řádným členem Evropské vesmírné agentury (ESA). Stalo se tak 12. listopadu aktem odevzdání podepsané a ratifikované Dohody o přístupu Česka k Úmluvě ESA do úschovy francouzského ministerstva zahraničí. ČTK to oznámila Česká kosmická kancelář. Pro rozvoj kosmonautiky a jejích aplikací v ČR, která se stala členem tohoto společenství jako první stát z bývalého socialistického bloku, má spolupráce s ESA zásadní význam. Stoupá tím atraktivita Česka v oblasti vědecko-výzkumných i průmyslových aktivit. Českým firmám a organizacím se otvírá cesta k využití know-how, kterým disponuje ESA a organizace s ní přímo spolupracující. České firmy tedy díky členství v tomto evropském kosmickém klubu budou mít snadnější přístup k novým technologiím a vědeckým poznatkům. V neposlední řadě získá ČR vstupem do ESA plný přístup ke kosmickým i pozemním prostředkům a zařízením, kterými agentura disponuje.

Domácí vzdělávání by mohlo běžet podle nové normy už příští rok

Už od příštího školního roku by podle ministra školství Ondřeje Lišky (SZ) mohla fungovat nová pravidla pro domácí vzdělávání. Stane se tak v případě, že sněmovna a Senát podpoří novelu školského zákona, kterou Liška představil novinářům. Změna zákona následuje po novele, kterou nyní projednává sněmovna. Nová úprava se bude týkat také odvolávání ředitelů škol a financování některých školských zařízení. V domácím vzdělávání by se měla přesněji vymezit odpovědnost rodičů a ředitele škol. Ředitel by mohl stanovovat počet konzultací ve škole, učení doma by mohlo být ukončeno i v pololetí, ne jen na konci školního roku jako dosud. Co se týká odvolávání ředitelů škol, ty by nově čekalo určené funkční období, pravděpodobně šestileté. Po jeho uplynutí může být vypsán nový konkurz, a to na popud české školní inspekce, školské rady nebo zřizovatele školy. Novela chce také zrušit maximální věk ředitelů, ten je v současnosti stanoven na 65 let.

Policie převzala prvních 680 nových vozidel

Česká policie převzala prvních 680 z celkem 3500 nových automobilů, které by měla do roku 2011 dostat převážně od mladoboleslavské Škody Auto. Pořízení těchto vozidel přišlo na celkem 1,32 miliardy korun. Je to největší zakázka pro policii. Její vedení předpokládalo, že pořízení techniky bude stát až kolem dvou miliard korun. "Podařilo se více než půl miliardy korun ušetřit, což je velký úspěch. Získali jsme velmi kvalitní oktávie za cenu fabií," řekl při slavnostní akci ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Podle jeho slov budou mít policisté podstatně lepší podmínky pro zajišťování veřejného pořádku.

Unie státních zástupců vyzvala NSZ k prošetření kauzy Votavové

Unie státních zástupců vyzvala vedení Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), aby učinilo okamžité kroky směřující k objasnění kauzy žalobkyně Eleny Votavové, která se podle Mladé fronty Dnes (MfD) přátelila s údajným mafiánským bossem Antonínem Bělou a zároveň rozhodovala o kauzách lidí Bělovi blízkých. ČTK to sdělil člen výkonného výboru unie Adam Bašný. Vedení unie nad zveřejněnými informacemi vyjádřilo "velmi vážné znepokojení" a chce, aby případ zároveň projednala etická komise unie. Ta posuzuje podezření z neetického konání státních zástupců. Podezření jsou závažná, mohou vrhat špatné světlo na státní zastupitelství jako celek a narušit důvěru občanů v nezávislý výkon působnosti státních zástupců, konstatovala unie. NSZ, kde Votavová pracuje v odboru přezkumného řízení, již ve čtvrtek uvedlo, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká postup Votavové prověří a potom přijme patřičná opatření.

Policisté odhalili cizince, kteří prý falšují řidičské průkazy

Specialisté služby cizinecké policie ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy odhalili případy cizinců z různých zemí světa, kteří falšují své řidičské průkazy ze země původu a na magistrátu za ně výměnou získávají pravý řidičský průkaz České republiky. Cizincům za to nyní hrozí dva roky až pět let trestu odnětí svobody. Součástí trestu může být i vyhoštění ze země. ČTK to sdělila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Podle ní zajistili policisté při namátkové kontrole na příslušném oddělení magistrátu 14 falzifikátů řidičských průkazů cizinců z různých zemí světa.

Žalobce nevyhověl Ďuričkově žádosti o propuštění z vazby na kauci

Státní zástupce nevyhověl žádosti pražského hoteliéra Bohumíra Ďurička o propuštění z vazby na kauci. ČTK to řekla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová s tím, že žádostí se tak nyní bude zabývat soud. Jako záruku, že se nepokusí uprchnout, nabídl Ďuričko tři miliony korun. Hoteliér čelí obvinění z vraždy Václava Kočky mladšího, hrozí mu až 15 let vězení. Proč státní zástupce žádosti nevyhověl, mluvčí neprozradila.

Tragická událost se odehrála 9. října po křtu a autogramiádě knihy předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Podle policie se Ďuričko a Kočka mladší dostali do sporu a následně i do potyčky. Ďuričko pak údajně vytáhl zbraň a Kočku mladšího zastřelil. Muž byl zasažen třemi výstřely do hrudi.

Pražská výstava představuje tváře 28 příslušníků StB

Osmadvacet fotografií příslušníků komunistické tajné policie, kteří patřili k vedoucím pracovníkům StB v Praze a Středočeském kraji a k vedoucím pracovníkům komunistické kontrarozvědky, si mohou od pátku prohlédnout lidé v horní části Václavského náměstí. Výstavu nazvanou Tváře moci, která navazuje na stejnojmennou instalaci na brněnském náměstí Svobody, uspořádal Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Podle ředitele ÚSTR Pavla Žáčka spočívá hlavní význam výstavy v tom, že pomáhá vizualizovat a demytizovat některé představitele moci, kteří naplňovali tajnou část komunistické politiky. "Můžeme ukázat, že sledování obyvatelstva a řízení represí dělaly konkrétní osoby z masa a kostí, kterým dosud nebyla věnována pozornost a jejich personální spisy byly mnohdy ze záhadných důvodů chráněny," uvedl Žáček.

Osmadvacet zobrazených příslušníků prý odborníci znají, širší veřejnosti jsou ale podle Žáčka jejich jména i tváře neznámé. Vybráni byli namátkou tak, aby představovali průřez lety 1948 až 1989. Řada z nich podle údajů ÚSTR stále žije. Každému z 28 příslušníků je věnován samostatný výstavní panel, který kromě velké černobílé fotografie obsahuje i údaje o dosaženém vzdělání a kariéře u Státní bezpečnosti a také dokumenty vztahující se k činnosti příslušníků, například dekrety o jmenování, kádrová hodnocení nebo zvláštní prověrky. Pražská expozice potrvá do 12. prosince. Jen několik desítek metrů od panelů s tvářemi komunistické totalitní moci se zároveň koná výstava Příběhy bezpráví, jež se věnuje osudům lidí, kteří byli za komunismu vězněni.

Ne základnám půjde 17. listopadu do ulic protestovat proti radaru

Odpůrci výstavby amerického radaru v Česku vyjdou v Praze 17. listopadu do ulic. Je to den spojovaný s demokracií a bojem za lidská práva, proto je to datum vhodné k akcím proti radaru, řekl novinářům mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček. Připomněl také, že se stavbou radaru, který má být spolu s protiraketovou základnou v Polsku součástí amerického protiraketového deštníku, nesouhlasí podle průzkumů veřejného mínění dvě třetiny občanů. Občané požadují, aby mohli o radaru rozhodnout v referendu. Iniciativa už shromáždila pod peticemi proti radaru a pro referendum o něm na půl milionu podpisů.

Extremisté míří do Litvínova, policie by měla být nekompromisní

Pravicoví radikálové, kteří se sjedou 17. listopadu do Litvínova a pak se chtějí přesunout na sídliště Janov, musejí nejspíš počítat v případě porušování zákona s tvrdým zásahem policie. Vyplývá to z reakce ministra vnitra Ivana Langra. Očekává, že policisté budou při potírání projevů extremismu "velmi aktivní a nekompromisní". Extremisté to ale nehodlají policistům usnadnit. Na pondělí ohlásili kromě Litvínova shromáždění i v řadě dalších měst v kraji. Oznámení obdržel mostecký a chomutovský magistrát a také radnice v Kadani a Jirkově na Chomutovsku či v Lounech.

Židovské obce odsoudily úterní útok údajných neonacistů na žida

Představitelé Židovské obce v Praze (ŽOP) a Federace židovských obcí v ČR (FŽO) ostře odsoudili úterní incident, při němž tři muži podle policie napadli v pražské Široké ulici německy mluvícího člena pražské židovské komunity. Útočníci, kterým hrozí rok až pět let vězení, byli podle policie zřejmě neonacisté. Napadení mělo podle prohlášení ŽOP a FŽO, které má ČTK k dispozici, jednoznačně rasistický podtext. Podle ŽOP a FŽO je útok dokladem "stupňovaných snah extremistů a neonacistů zastrašovat českou židovskou pospolitost, zpochybňovat zásady demokratického státu". Obe organizace budou případ dále sledovat, uvedli v prohlášení předseda ŽOP František Bányai a tajemník FŽO Tomáš Kraus.

Strojvůdci odmítají složení komise pro výběr šéfa Drážní inspekce

Federace strojvůdců (FS) kritizuje složení komise, která má do konce listopadu vybrat nového generálního inspektora Drážní inspekce. Strojvůdcům se především nelíbí fakt, že v devítičlenné komisi zasedají i zástupci organizací a firem, které inspekce kontroluje. ČTK to sdělil prezident FS Petr Čechák. Ministerstvo dopravy kritiku odmítá a hájí se odborností členů komise. "Snažili jsme se o co nejširší spektrum odborníků a názorů," uvedl mluvčí resortu Karel Hanzelka.

Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu EU za památkovou péči

Českokrumlovský zámek získal hlavní cenu Evropské unie za památkovou péči nazvanou Europa Nostra, kterou památkáři ve svém oboru přirovnávají k filmovému Oscaru. Tuto hlavní cen dosud žádná jiná tuzemská památka nedostala. Pro Krumlov je úspěch znásobený tím, že je jediným historickým objektem na světě, který získal prestižní ocenění EU dvakrát. Nyní za konzervaci jižní fasády Horního hradu, předtím v roce 2002 za restaurování a prezentaci sbírek zámeckého barokního divadla.

Šéf UEFA Platini představil v Praze své reformní myšlenky

Předseda Evropské fotbalové unie (UEFA) Michel Platini dorazil do České republiky. V pátek odpoledne absolvoval řadu jednání, při nichž během setkání s politickými špičkami a vedením svazu představil také své reformní myšlenky a nápady, které podle Platiniho mají evropský fotbal oživit.

Třiapadesátiletý Francouz i v Praze zopakoval třeba to, že by v blízké budoucnosti v evropských klubech při zápasech rád viděl uplatnění pravidla "6+5". Podle něj by do utkání v každém týmu mělo nastoupit šest domácích hráčů a jen pět cizinců, čímž si proti sobě ale Platini popudil velkokluby, které sázejí hlavně na zahraniční akvizice. Fotbal chce Platini ochránit zřízením evropské fotbalové policie. Ta by pomáhala při velkých akcí řešit problémy s chuligány a také by se snažila sledovat korupční kauzy nebo podezřelé sázky. Jednotlivé svazy by prý služby zvláštního útvaru mohly v případě potřeby využívat. Platini dále připomněl, že by rád omezil přestupy hráčů mladších 18 let, které podle něho neprospívají rozvoji talentovaných fotbalistů.

Sport

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila druhé místo v druhém závodě Světového poháru na trati 3000 metrů. Šest dnů po premiérovém vítězství v Berlíně v nizozemském Heerenveenu česká reprezentantka nestačila na domácí Renate Groenewoldovou, s níž prohrála o 69 setin sekundy.

Tenista Radek Štěpánek ve dvou zápasech na Turnaji mistrů nezískal ani set, po středeční porážce se Švýcarem Rogerem Federerem vpátek podlehl 1:6 a 4:6 Francouzi Gillesu Simonovi. Pro českého hráče, který nahradil zraněného Američana Andyho Roddicka, tak účinkování v Šanghaji skončilo.

Profesionální golfista Petr Skopový z GC Sokolov si vybojoval účast na Alpské tour v příštím roce. Ve finále kvalifikace o takzvanou plnohodnotnou kartu ve francouzském Cap DúAdge uspěl jako jediný z českých hráčů. Další profesionál Ondřej Lébl, Lukáš Tintěra, jenž k profesionálům přestupuje, ani amatér Jan Ryba se mezi postupující neprosadili.

Počasí

V noci bude oblačno až polojasno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení, teploty 0 až 4 stupně Celsia. V sobotu čekáme polojasno, ráno a dopoledne zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty 7 až 11 stupňů Celsia.