Zprávy

Havel se omluvil bývalému vídeňskému starostovi Zilkovi

Bývalý československý a český prezident Václav Havel se při smutečním obřadu ve Vídni nepřímo omluvil bývalému dlouholetému starostovi Vídně Helmutu Zilkovi za to, že mu v roce 1998 jako tehdejší český prezident odmítl udělit státní vyznamenání kvůli podezření, že v 60. letech údajně spolupracoval s tehdejší československou tajnou policií - StB. Zilk zemřel 24. října ve věku 81 let a v sobotu se s ním rakouská metropole rozloučila sérií smutečních akcí. "Možná jsme mu (Zilkovi) i někdy z neznalosti ublížili. Rád bych se za Čechy omluvil," řekl Havel v krátkém proslovu ve Slavnostním sále vídeňské radnice, aniž konkrétně zmínil kontroverzní událost starou deset let. Podezření vůči Zilkovi se nikdy plně neprokázala.

Havel před tisícovkou smutečních hostů označil Zilka za "člověka, kterého si troufá označit za svého přítele". "Ještě důležitější je ale to, že byl přítelem Československa a České republiky," uvedl Havel. Připomenul Zilkovo dlouholeté úsilí o rozvoj vztahů mezi oběma zeměmi a skutečnost, že byl mimo jiné čestným občanem Prahy nebo řadu let předsedou Rakousko-československé společnosti. "Helmut Zilk podporoval český i slovenský politický exil, ale i vnitřní opozici v Československu. Železná opona se mohla zhroutit i proto, že byla podvrtávána z obou stran. On byl jedním z těch, kteří se o to zasloužili, a tím i o svobodnější život mnoha Evropanů," řekl o Zilkovi Havel.

ČSSD i přes Obamův slib Polsku trvá na odsunu rozhodnutí o radaru

ČSSD i přes slib vítěze amerických prezidentských voleb Baracka Obamy o pokračování projektu raketové základny v Polsku dál trvá na tom, aby se o radaru v ČR hlasovalo až příští rok po oficiálním vyjádření nového amerického vedení. Sociální demokraté požadují referendum o radarové základně v Brdech a její začlenění do systému NATO. Novinářům to po jednání ústředního výkonného výboru strany řekl její místopředseda Bohuslav Sobotka.

Obama podle polské prezidentské kanceláře v pátek v telefonickém rozhovoru polskému prezidentovi Lechu Kaczynskému slíbil, že USA budou pokračovat v projektu protiraketového štítu. "Polsko není Česká republika. Nás budou samozřejmě zajímat vyjádření, která se týkají přímo České republiky," řekl Sobotka. Podle něj by naopak Obama mohl mít větší pochopení než jeho předchůdce pro koordinování kroků s evropskými spojenci. "Tomu (vzájemné lepší spolupráci USA s Evropou) rozhodně nenapomůže, pokud my teď budeme ratifikovat nebo bychom nedej bože ratifikovali dvoustranné dohody mezi USA a ČR," dodal Sobotka.

Podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana by postoj USA k budování protiraketového deštníku mohla v příštím měsících změnit finanční krize a její dopady. "První věta Baracka Obamy nebyla o tom, jestli se má nebo nemá stavět radar v České republice, ale byla o tom, že je potřeba zažehnat tu velkou ekonomickou krizi. V tom je určitá naděje," řekl Urban.

ČSSD dál chce, aby vláda přišla s termínem přijetí eura

ČSSD stále trvá na tom, aby vláda přišla se stanovením termínu přijetí společné evropské měny. Pokládá to za součást opatření, jak čelit důsledkům finanční a hospodářské krize. Podle sociálních demokratů by Česko mělo vyměnit korunu za euro zhruba do tří let. "My si myslíme, že to může být stále 1. leden 2012. Je to nutné zvláště ve chvíli, kdy se celý svět potýká s ekonomickými problémy," uvedl po zasedání ústředního výkonného výboru strany její místopředseda stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Stanovení nějakého horizontu přijetí eura pokládá za naprostou ekonomickou nutnost.

Guvernér České národní banky Zdeněk Tůma minulý týden v Senátu prohlásil, že Česko by zatím kvůli finanční krizi nemělo přijímat žádné rozhodnutí ohledně termínu vstupu do eurozóny. Podle Tůmy je třeba určitého uklidnění a usazení, k čemuž by mohl být prostor v následujícím roce. Centrální banka má v nejbližších týdnech s ministerstvem financí předkládat vládě materiál o připravenosti české ekonomiky na euro.

Špidla asi nebude kandidovat za ČSSD v evropských volbách

Eurokomisař Vladimír Špidla (ČSSD) pravděpodobně nebude kandidovat za sociální demokracii ve volbách do Evropského parlamentu, které se odehrají příští rok. Novinářům to po jednání ústředního výkonného výboru strany řekl její místopředseda Milan Urban. Špidla stál v minulosti v čele ČSSD a byl i premiérem. Eurokomisařem je od roku 2004. "Uvažovali jsme o tom, ale Vladimír Špidla zatím - a pravděpodobně to bude definitivní - takovou nabídku nepřijímá," uvedl Urban.

Sociální demokraté mají v Bruselu zatím jen dva své europoslance - bývalého odborového předáka Richarda Falbra a bývalého mluvčího vlády Libora Roučka. Rádi by ale své pozice posílili. ČSSD by v evropských volbách chtěla podle svého předsedy Jiřího Paroubka získat dvě pětiny hlasů. Na jednání ústředního výkonného výboru řekl, že podmínkou je ale silná kandidátka a silná volební témata. Mezi ně zařadil například boj s dopady světové finanční krize. ČSSD se podle Paroubka musí rychle zbavit pocitů triumfalismu, nedopouštět se zbytečných chyb, nepolevovat v tlaku na vládu a připravit se na evropské volby.

Paroubek také uvedl, že chce s vládními stranami hledat možnosti spolupráce v některých oblastech, avšak pouze v zájmu úspěšného zvládnutí českého předsednictví EU. "To neznamená žádnou opoziční smlouvu, žádnou toleranci vlády, to prostě znamená jenom politiku k ochraně přirozených zájmů země," zdůraznil. Názor prezidenta Václava Klause, že předsednictví je dobré leda k rozdávání suvenýrů s logem předsednické země, je podle Paroubka "prostě příšerná představa". "Je to kontaminace názorů české veřejnosti takovýmito hloupostmi," dodal.

Paroubek nepřímo vyzval budoucí hejtmany k odchodu ze sněmovny

Šéf ČSSD Jiří Paroubek nepřímo vyzval k odchodu ze sněmovny šéfa i místopředsedu poslaneckého klubu své strany Michala Haška a Davida Ratha, kteří se nejspíš brzy stanou hejtmany. Paroubek věří, že se sociálním demokratům podaří najít ve sněmovně nové výrazné tváře. "Vstanou noví bojovníci," poznamenal. Je prý optimistický a očekává, že se po odchodu poslanců "ztráty zacelí". Hašek, který by měl vést Jihomoravský kraj, spolustraníkům vzápětí řekl, že je připraven do konce roku opustit post předsedy poslaneckého klubu ČSSD a vzdát se i poslaneckého mandátu. Po skončení prosincové schůze, která by měla trvat nejspíš do 5. prosince, si podle něj stranická frakce zvolí nové "razantní vedení". Středočeský vítězný volební lídr Rath již dříve řekl, že se rozhodne po třech měsících podle toho, co podle něj bude nejlepší pro voliče.

Hejtmani budou hledat v rozpočtu krajů peníze na poplatky

Budoucí hejtmani ČSSD se budou snažit v rozpočtech krajů na příští rok najít peníze na zaplacení zdravotnických poplatků v krajských nemocnicích. Na jednání ústředního výkonného výboru sociálních demokratů to řekl šéf poslaneckého klubu strany Michal Hašek. ČSSD v nedávných krajských volbách slibovala, že v případě svého vítězství poplatky v krajských nemocnicích zruší. Pokud by sociální demokraté chtěli splnit svůj předvolební slib, musely by kraje podle expertů najít ročně na úhradu poplatků zhruba miliardu korun. Antimonopolní úřad ale uvedl, že pokud chtějí socialisté hradit poplatky, měli by to dělat nejen v krajských nemocnicích, ale ve všech zařízeních. Částka by se mohla vyhoupnout až k pěti miliardám.

Julínek: Odpouštění poplatků v lékárnách zdraží léky

Odpouštění regulačních poplatků v lékárnách krajských nemocnic, ke kterému se chystají sociální demokraté, bude podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) znamenat zdražení léků. Hodnota poplatku se totiž odečítá od ceny léku. ČSSD kromě toho vyvolá kritickou situaci u ostatních lékáren, které budou regulační poplatky nadále vybírat, řekl Julínek ČTK na sjezdu České lékárnické komory v Benešově. Exministr zdravotnictví a volební lídr středočeské ČSSD David Rath to označil za nesmysl. Podle něj se ceny léků nezvýší.

Pokud by se někde poplatek nevybíral a jinde ano, mohlo by to podle prezidenta České lékárnické komory Stanislav Havlíčka znamenat složitou situaci. "V první fázi to vyvolá přesun účetnictví lékáren do červených čísel. Následně musí přijít změna cenového předpisu, což razantně zvedne spoluúčast pacientů, jejich doplatky, právě z toho důvodu, že výrazná část regulačního poplatku se promítá do slevy z ceny léčivého přípravku," podotkl Havlíček.

"Pacient přijde do nemocnice, nic nebude platit. Nemocnice nebude nic po pacientovi vymáhat," nastínil svou představu Rath. U vchodů do krajských zdravotnických zařízení budou velké informační tabule, na nichž bude uvedeno, že poplatky za každého pacienta uhradí krajský úřad. "Bude to zúčtováno, těch technických možností je několik," dodal Rath. V rozpočtu může být tato částka vedena jako dar občanům kraje na zdravotnictví, který půjde na základě smlouvy do nemocnic. Další možností je navýšit částku v již existující kapitole rozpočtu, ze které je vyplácena úhrada nemocnicím za objednanou zdravotní péči.

Novým viceprezidentem ČLK je anesteziolog Zdeněk Mrozek

Novým viceprezidentem České lékařské komory (ČLK) se stane anesteziolog Zdeněk Mrozek. Ve třetím kole voleb na 22. sjezdu stavovské organizace získal 187 hlasů. K vítězství potřeboval 150 z 298 na sjezdu registrovaných delegátů. Po třech letech má ČLK znovu viceprezidenta. Druhý z kandidátů kardiolog Aleš Herman dostal 82 hlasů. Mrozek je členem licenční komise ČLK, vede kliniku anestezie a resuscitace ve Fakultní nemocnici Olomouc.

Zubaři chtějí vlastní zákon o stomatologické komoře

Zubaři chtějí vlastní zákon o stomatologické komoře. Podoba zákona byla jedním z hlavních bodů jejich sněmu, který v sobotu začal v Plzni. Sněm má v neděli také zvolit nového prezidenta. Podle prezidenta ČSK je Jiřího Pekárka, je takový zákon potřebný. "Zákon by měl přinést i některé změny. Například členství v komoře by už nebylo povinné, ale dobrovolné. Povinný by byl jen zápis do seznamu stomatologů, který by komora měla spravovat," uvedl Pekárek. Komora by také podle něj měla více věnovat dohledu nad kvalitou a bezpečím pacienta a zaručovat kvalifikaci lékařů. Samostatný zákon pro stomatology je podle Pekárka nutný už jen proto, že zubaři mají mnohdy odlišné potřeby i zájmy než lékaři jiných oborů. "A lékařská komora samostatně připravuje vlastní zákon, aniž by nás vůbec kvůli tomu kontaktovala," doplnil Pekárek.

Prezident jmenuje viceprezidentem NKÚ poslance ČSSD Kalu

Prezident Václav Klaus jmenuje na návrh Poslanecké sněmovny sociálnědemokratického poslance Miloslava Kalu (45) viceprezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Informují o tom webové stránky prezidenta. Jmenování a složení slavnostního slibu se uskuteční ve čtvrtek 13. listopadu na Pražském hradě. Funkce viceprezidenta NKÚ zůstává neobsazena od loňského září, kdy z osobních důvodů rezignoval bývalý viceprezident Dušan Tešnar. Jeho nástupce se sněmovna pokoušela vybrat již několikrát, pokaždé neúspěšně. Nejvyšší kontrolní úřad kontroluje nakládání s majetkem a penězi státu a kontroluje plnění státního rozpočtu. V jeho čele stojí prezident a viceprezident. Jejich funkční období je devítileté.

Sociální demokrat Kala stojí v čele sněmovního mandátového a imunitního výboru, je členem hospodářského výboru. S jmenováním do funkce viceprezidenta NKÚ automaticky zanikne jeho poslanecký mandát. V minulosti působil Kala kromě jiného jako starosta Blanska. Vystudoval strojní fakultu Vysokého učení technického v Brně. Je ženatý a má tři děti.

V neděli zřejmě začnou vyhořelou tržnici zkoumat policisté

V největší pražské tržnici v Libuši, kterou ve čtvrtek a pátek pustošil oheň, jsou stále hasiči. I když se jim požár podařilo v pátek zlikvidovat, musejí dohašovat doutnající trosky, které se skrývají pod zřícenými konstrukcemi objektu. ČTK to řekl operační důstojník pražských hasičů. Podle jeho slov bude vyšetřování příčin požáru pokračovat, ale přesnější zkoumání bude možné až po úplném dohašení. Policisté by měli místo začít prohlížet zřejmě až v neděli dopoledne. Lidé z tržnice se do areálu zatím vrátit nesmějí. "Ohledání vyhořelého objektu začne předběžně v neděli dopoledne a potrvá několik dní," řekla ČTK policejní mluvčí Eva Miklíková a dodala, že vyšetřování příčiny požáru bude zdlouhavé a komplikované, protože na místo musejí nastoupit také chemici a služební pes vycvičený ke zkoumání požářiště. "Lidé z tržnice budou do areálu vpuštěni, až bude ohledání dokončeno," sdělila Miklíková.

S rozsáhlým požárem bojovalo 420 hasičů, což je větší počet, než při nedávném požáru Průmyslového paláce v Praze. Hasiči akci řadí z hlediska počtu nasazených lidí k největším v historii země. Požár tržnice, kde mimo jiné hořel textil a obuv, způsobil silný zápach, který bylo cítit ve velké části Prahy. V tržnici Sapa hořelo letos již podruhé. Rozsáhlý požár zde hasiči likvidovali 7. září.

Desítky lidí nejen ve Studénce uctily oběti železničního neštěstí

Desítky lidí si ve Studénce na Novojičínsku připomněly srpnové železniční neštěstí. Pietní průvod došel na místo, kde před třemi měsíci narazil mezinárodní rychlík do zříceného mostu. Nehoda si vyžádala osm lidských životů, zraněno bylo sedm desítek cestujících z Čech, Polska i Ukrajiny. Jejich památku uctívali lidé i v dalších městech, kterými projíždí vlak Comenius z Krakova do Prahy. Ve Studénce připomíná jejich osudy pietní místo, které chtějí místní lidé upravit díky veřejné sbírce. Podle psychologů může rituální uctění zemřelých pomoci pozůstalým v jejich smutku. "Každý ho prožívá jinak, proto přišli jen ti, kteří už jsou připraveni projevit smutek i soucit ve velké skupině lidí," řekla k účasti Petra Ďásková z ostravského krizového centra. Klinický psycholog Humpl dodal, že mnoho lidí ještě o psychickou pomoc nepožádalo. "Mohou se stále obracet na krizová centra nebo zavolat na linku důvěry," řekl ČTK.

Pietního setkání s názvem Zastavení naděje se zúčastnili lidé z různých částí republiky. Příčiny nejtragičtější nehody za posledních 15 let vyšetřuje policie. Z obecného ohrožení už obvinila dva inženýry společnosti Bögl & Krýsl, která se na opravě mostu podílela. Podle kriminalistů oba muži věděli o narušené statice mostu a nepřijali dostatečná opatření. Obvinění to odmítají.

Vlak usmrtil v Poděbradech šestašedesátiletého muže

V Poděbradech na Nymbursku vlak usmrtil šestašedesátiletého muže, který zvedl spuštěné závory a vstoupil do kolejiště. Při střetu s vlakem utrpěl zranění neslučitelná se životem, řekla ČTK mluvčí nymburské policie Zuzana Tuzarová. Neštěstí se stalo v sobotu ráno na železničním přejezdu u skláren. "Chodec si podle výpovědi svědků přizvedl závory v době, kdy tudy projížděl vlak, a byl sražen. Na místě následkům zranění podlehl," uvedla mluvčí. Okolnosti případu policisté vyšetřují.

V Letovicích projíždějící vlak EuroCity srazil chlapce

V Letovicích na Blanensku srazil v sobotu před polednem projíždějící vlak EuroCity třináctiletého chlapce, který na místě zemřel. Hoch utrpěl rozsáhlá zranění neslučitelná se životem, řekla ČTK mluvčí jihomoravské záchranné služby Barbora Zuchová. Příčiny neštěstí vyšetřuje policie.

Husa na provázku představila Cirkus Havel, koláž autorovy tvorby

Brněnské Divadlo Husa na provázku v pátek večer poprvé otevřelo Cirkus Havel. Inscenace tvořená z úryvků z her a dalších textů bývalého prezidenta Václava Havla byla zřejmě nejočekávanější premiérou souboru v této sezoně. Autorská dvojice Vladimír Morávek a Petr Oslzlý do "havlovské inventury" zapracovala i část z aktuální hry Odcházení, kterou nastudovalo již několik scén v Česku i zahraničí.

Představení je podle uměleckého šéfa souboru Morávka freskou o změnách v pohledu na mravnost, na pozadí pak vystoupí Havlův osobní příběh od konce 60. let do 90. let. Autoři Cirkusu Havel si kromě her vypůjčili i části Dopisů Olze a souboru rozhovorů Prosím stručně. K zajímavým a dosud málo známým patří písňový text Postupujícímu šeru navzdory ze srpna 1968. V Huse na provázku zní v podání Marty Kubišové.

Sáblíková suverénně vyhrála berlínský závod SP na 3000 metrů

Rychlobruslařka Martina Sáblíková si připsala v prvním dílu Světového poháru v Berlíně suverénní vítězství na jedné ze svých oblíbených tratí 3000 metrů. Trojnásobná mistryně světa vyhrála s náskokem téměř tří a půl sekundy v nejlepším čase nové sezony 4:03,70 a zahájila tak úspěšně pouť za obhajobou celkového triumfu v seriálu na dlouhých tratích z předchozích dvou ročníků. Pro nejlepší českou sportovkyni loňského roku Sáblíkovou bylo sobotní vítězství jubilejní desáté ve Světovém poháru.

Verner si ve volné jízdě o místo polepšil a skončil v Číně třetí

Český krasobruslař Tomáš Verner skončil třetí při svém úvodním letošním startu v Grand Prix v Číně. O jednu příčku si tak oproti krátkému programu polepšil, neboť svou volnou jízdu pokazil Kanaďan Vaughn Chipeur. Verner dosáhl známky 139,93, která byla třetí nejlepší.

Deblistka Peschkeová postoupila do finále Turnaje mistryň

Česká deblistka Květa Peschkeová si zahraje finále tenisového Turnaje mistryň. V sobotním úvodním utkání závěrečného klání sezony porazila po boku Australanky Rennae Stubbsové Katarinu Srebotnikovou a Ai Sugijamaovou po setech 6:3, 2:6 a 10:4. Třiatřicetiletá Pescheková startuje na Turnaji mistryň potřetí za sebou, o titul si zahraje v neděli poprvé v kariéře.

Čeští hokejisté na turnaji Karjala porazili Švédsko 4:1

Čeští hokejisté porazili v Helsinkách ve svém druhém vystoupení na turnaji Karjala Švédsko 4:1 a stále tak mají šanci úvodní podnik seriálu Euro Hockey Tour vyhrát.

Česká osmnáctka vyhrála dvakrát nad polskou dvacítkou

Čeští hokejisté do osmnácti let vyhráli v pátečním prvním přípravném utkání v polském městě Sosnowiec nad domácí dvacítkou vysoko 6:0, v sobotu stejného soupeře zdolali těsně 2:1. Poslední ze série tří utkání se hraje v neděli od 15:00.

Počasí

V neděli čekáme polojasno, k večeru od západu oblačno a ojediněle slabý déšť nebo mrholení a teploty do 14 stupňů Celsia.