Zprávy

Ministerstvo financí navrhne zvýšení garance vkladů na 50.000 eur

Ministerstvo financí navrhne vládě v reakci na současnou globální krizi finančních trhů zvýšení garance vkladů ze současných 25.000 eur na 50.000 eur (nyní v přepočtu zhruba 1,236 milionu Kč). Novinářům to v Lucemburku řekl ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je toto opatření "navždy", nebude tedy platit pouze přechodnou dobu. Návrh by měl rovněž odstraňovat takzvanou spoluúčast. V současnosti vláda garantuje 90 procent výše vkladu, maximálně však do 25.000 eur. Nově by měla tato spoluúčast odpadnout a vláda by měla garantovat plnou výši vkladu do 50.000 eur. "Domnívám se, že je to dostatečný krok, který pokryje drtivou většinu drobných střadatelů a nebude nikoho motivovat aby pošilhával po zahraničí," řekl Kalousek. Podle něj je schválení navýšení garance otázkou velmi krátké doby. "Je to jednoduchá novelka, může projít parlamentem ve zkráceném čtení," doplnil.

Podle bankovní asociace jsou vklady v českých bankách bezpečné

Klienti bank působících v tuzemsku se nemusejí bát o své vklady. Banky jsou ve velmi dobré finanční situaci a celé odvětví je stabilní a bez problémů. Vláda ani Česká národní banka nemusejí přijímat žádná mimořádná opatření, uvedl na dotaz ČTK výkonný ředitel České bankovní asociace (ČBA) Petr Špaček.

Drážní inspekce žádá policii o prošetření kauzy Moravany

Drážní inspekce (DI) požádala policii o prošetření takzvané kauzy Moravany. ČTK to řekl náměstek generálního inspektora DI Jan Kučera. Inspekce tvrdí, že objasnění příčin květnové srážky vlaků v Moravanech se snažil ovlivnit náměstek ministra dopravy Vojtěch Kocourek i výrobce zabezpečovacího zařízení firmy AŽD. Ministerstvo dopravy obvinění odmítlo. Jak uvedl Kučera, nejde o trestní oznámení na konkrétního pachatele, nýbrž o podnět k šetření obvodnímu státnímu zastupitelství v Praze 1. Ačkoliv inspekce v podání podrobně popisuje, kdo všechno na ní měl činit nátlak, konkrétní obvinění záměrně nepadlo. "Kdyby to bylo oznámení na pana Kocourka, tak by to mohla policie odložit, takhle bude muset hledat pravdu," řekl Kučera. Inspekce trvá na tom, že Kocourek se snažil šetření nehody ovlivnit. Podle generálního inspektora Romana Šiguta vyvíjel náměstek i firma AŽD na inspektory během vyšetřování nátlak, jakým směrem mají vyšetřování vést, a snažil se ovlivnit složení vyšetřovacího týmu. Podle inspekce nehodu zavinila porucha pískovače lokomotivy a zároveň bezpečnostní mezera ve staničním zabezpečovacím zařízení. "Jsme přesvědčeni, že k žádnému ovlivňování ze strany ministerstva nedošlo," odmítl nařčení mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Premiér Topolánek navštíví na konci října Spojené státy

Premiér Mirek Topolánek navštíví na konci října Washington. Podle serveru iHNed.cz by se měl předseda vlády ve Spojených státech setkat s americkým prezidentem Georgem Bushem. Naopak americký ministr vnitřní bezpečnosti Richard Chertoff by měl na konci měsíce jednat v ČR. Topolánek do USA, kde byl naposledy letos v únoru, zamíří zřejmě už večer 28. října, hned po oslavách nejvýznamnějšího českého státního svátku. V Americe by měl Topolánek zřejmě jednat o situaci okolo vzniku radaru systému protiraketové obrany na českém území a také o zrušení vízového režimu pro české občany cestující do USA. O zrušení amerických víz pro české občany bude pravděpodobně v Praze koncem října jednat také americký ministr vnitřní bezpečnosti Richard Chertoff. ČTK to řekly diplomatické zdroje. Nadále se počítá s tím, že víza by mohla padnout 17. listopadu, tedy za zhruba dva měsíce.

Rusofilské organizace pochválily Klause za postoj k Jižní Osetii

Organizace Klub Rusko, Česko-ruská společnost či Slovanská vzájemnost pochválily prezidenta Václava Klause za jeho postoje k rusko-gruzínskému konfliktu okolo Jižní Osetie. Odsudku se od nich naopak dočkal údajně cynický ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Na tiskové konferenci novinářům představili několik fotografií, které v rozstříleném jihoosteském správním středisku Cchinvali pořídila viceprezidentka Klubu Rusko Irena Tabakovová. Prezident klubu Zdeněk Zbytek připomněl slova ministra zahraničí Schwarzenberga, který na konci srpna v diskusním pořadu České televize prohlásil, že Gruzíni "s tím chtěli něco udělat" v obavách z definitivní ztráty části svého území. Podle účastníků tiskové konference však Gruzie chystala genocidu jihoosetského obyvatelstva. "Ruská armáda přišla pozdě," poznamenal pak Zbytek k následnému obsazení regionu ruskými jednotkami.

Akademie věd kritizovala plány na výstavbu v Praze na úkor zeleně

Rozsáhlá výstavba na úkor zeleně, kterou by umožnila část podnětů na změnu územního plánu v některých pražských městských částech, může v budoucnu zvýšit nemocnost pražských dětí a úmrtnost dospělých na kardiovaskulární onemocnění. Uvedla to Komise životního prostředí Akademie věd České republiky ve stanovisku, které má ČTK k dispozici. Městské části v minulých měsících odeslaly magistrátu své podněty do nového územního plánu, který by měl platit od roku 2010. Některé z nich i přes odpor obyvatel navrhují změnit zeleň na obytné plochy. Členové komise se domnívají, že takové návrhy jsou naprosto nevhodné a svědčí o ignorování základních funkcí zeleně v městských celcích. Zelené plochy podle odborníků slouží nejen k zachycení prachu a dalších nečistot, ale také k regulaci vlhkosti ovzduší, mají vliv také na nepříznivé tepelné režimy měst a snížení hlukové zátěže. Představa o využití každé volné plochy k výstavbě je podle komise zásadně chybná a eticky nepřijatelná. "Rozsáhlá výstavba i v chráněných územích, jako je například lokalita Dívčí hrady nebo Vidoule v Praze 5, jsou příkladem pohrdání základními právy člověka, kam dnes řadíme i zajištění lidského zdraví a udržitelného rozvoje," uvedla komise, které předsedá Radim Šrám z ústavu experimentální medicíny a jejímiž členy jsou tři desítky odborníků z univerzit a vědeckých pracovišť.

Komorous odejde do civilu k 1. únoru příštího roku

Ředitel Národní protidrogové centrály (NPC) Jiří Komorous odejde od policie do civilu k 1. únoru příštího roku. Novinářům řekl, že chce zůstat v oboru. Poznamenal, že je ve funkci 17 let. "Je na čase předat žezlo," dodal. Osmačtyřicetiletý Komorous odchází z čela útvaru na vlastní žádost jako nejdéle sloužící šéf celostátního policejního útvaru. Práce ho prý baví, a proto se chce drogovou problematikou nadále zabývat. V této souvislosti by měl spolupracovat s ministerstvem vnitra, spolupráci však ještě nedokázal konkretizovat. Naznačil ale, že se bude týkat projektů souvisejících s českým předsednictvím v EU. Zároveň důrazně popřel, že by mířil do politiky. Komorous řekl, že protidrogová centrála uskutečnila za jeho vedení téměř 1400 operací, při nichž zadržela přes 2700 pachatelů, z toho přes 500 cizinců. Obzvlášť hrdý je na to, že v jeho útvaru podle něj nebyl zaznamenán jediný únik informací ani korupční jednání. Policejní prezident Oldřich Martinů vyjádřil podle deníku Právo nad rozhodnutím Komorouse lítost. Šéf NPC podle něj odejde od policie s veškerými poctami.

Komorous proslul i několika kontroverzemi. Známé je například jeho působení v řádu Ordo Lumen Templi založeném zpěvákem Danielem Landou, který provázely nařčení z extremismu. Loni se Komorous na policejním prezidiu ostře pohádal s tehdejším šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Janem Kubicem, který mu vytkl předlistopadové kontakty s komunistickou Státní bezpečností. Komorous se už dříve hájil tím, že na škole StB pouze studoval jazyky. Loni na jaře obdržel Komorous od ministerstva vnitra negativní lustrační osvědčení, které potvrzuje, že nebyl veden jako spolupracovník StB.

Policisté odhalili výrobnu falzifikátů léků a anabolik

Národní protidrogová centrála (NPC) odhalila v Babicích u Říčan továrnu, ve které se ve velkém rozsahu údajně vyráběly falzifikáty léků a anabolických steroidů. Organizovaná skupina složená z jednoho Turka a dvou Čechů vyvážela prý výrobky do Švédska, Španělska, Británie a Německa. Všichni tři podezřelí jsou ve vazbě. Novinářům to řekl šéf NPC Jiří Komorous. Na akci s názvem Sword spolupracovaly zhruba 12 měsíců desítky policistů a celníků z České republiky i zahraničí. Podařilo se jim zadržet celkem čtyři velké zásilky anabolik. Trojice podezřelých je stíhána za organizované zločinné spolčení. Policie muže obvinila z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek, z porušování práv k ochranné známce a z neoprávněného podnikání. Celkovou výši způsobené škody zatím vyšetřovatelé nestanovili.

České nemocnice podle lékařské komory nemají dost lékařů, kvalita péče ohrožena

České nemocnice nemají dost lékařů a sester, aby udržely současnou kvalitu zdravotní péče. Na konci června hlásily úřadům práce 628 volných lékařských míst. Novinářům to řekl prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek s tím, že ČLK nemůže garantovat kvalitu péče. "Bez adekvátního zaplacení lékařů není možné čekat, že by pracovali v českých nemocnicích. Odcházejí tam, kde si jejich práce více váží a dokážou je lépe zaplatit," řekl Kubek. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrta ale má Česko v přepočtu na počet obyvatel více lékařů než řada zemí EU. Chybějí jen v některých místech, některých specializacích a některých nemocnicích. "ČLK vytáhla pár dnů před volbami evergreen, že lékařů je málo a jsou špatně hodnoceni. Je to politické konání ve prospěch opozice a stínového ministra ČSSD a bývalého prezidenta ČLK Davida Ratha," řekl ČTK Cikrt.

Sebevražednost v ČR je nejnižší od konce 19. století

Sebevražednost v Česku je nejnižší od konce 19. století a rok od roku klesá. Loni si vzalo život přibližně 1400 lidí. Přesto například u mladých lidí ve věku od 19 do 25 let představuje druhou nejčastější příčinu úmrtí po automobilových nehodách. Novinářům to řekl psychiatr Cyril Höschl. Na poklesu počtu sebevražd se podle něj podepisuje častější předepisování antidepresiv, snazší přístup k psychiatrické péči a dostupnost linek důvěry, poraden a center pomoci. Pozitivní trend nízké sebevražednosti ale podle Höschla může zvrátit současná finanční krize, pokud přeroste v hlubší a déletrvající stav.

Za pravdu mu dávají historické údaje. Křivka sebevražednosti za minulé století výrazně stoupla právě v období hospodářské krize po roce 1929. Maxima dosáhla v českých zemích roku 1934, kdy vlastní rukou zemřelo 4007 lidí. Druhou černou epochou bylo podle měřítek sebevražednosti období normalizace. V roce 1970 spáchalo v české části republiky sebevraždu 2824 lidí. Podle odborníků asi 90 procent z těch, kdo spáchal sebevraždu, trpělo depresí. Deprese se kvůli časté sebevražednosti považuje za smrtelné onemocnění. Alespoň jednou za život postihne každého pátého člověka. Klinickou a dlouhodobou depresí trpí asi sedm procent lidí.

Práce v zahraničí české zaměstnance příliš neláká

Z České republiky odchází za prací do zahraničí nejméně lidí v porovnání s bezmála dvacítkou zemí po celém světě. Vyplývá to z výzkumu agentury Heliview Research zpracovaného pro společnost Robert Half International. Jen 15 procent českých podniků ztratilo zaměstnance ve prospěch firmy v zahraničí, a to je nejméně ze všech 17 zemí zastoupených v průzkumu. Česko vede před druhým Lucemburskem a třetím Japonskem. Na opačném konci pořadí je v Evropě Itálie, odkud z celé poloviny oslovených firem odešli zaměstnanci do zahraničí. Nejčastěji lidé opouštějí Hongkong - tam musí odchody svých pracovníků do zahraničí řešit tři čtvrtiny podniků, vyplývá z průzkumu.

Polívka definitivně prohrál u soudu spor o Valašské království

Herec Boleslav Polívka definitivně prohrál svůj dlouholetý spor o autorská práva na fiktivní Valašské království. Vrchní soud v Olomouci potvrdil rozsudek krajského soudu, který Polívkovu žalobu na podnikatele Tomáše Harabiše zamítl. Herec tvrdil, že na království má autorská práva a Harabiš, který založil společnost Valašské království, na jeho popularitě vydělává. Polívka chtěl dosáhnout chtěl toho, aby se Harabišem registrovaná značka Valaske kralovstvje nemohla komerčně používat. Soud to však odmítl.

Výstavy na Hradě k 28. říjnu se budou týkat legií i vzniku státu

Pražský hrad připravil k nadcházejícímu 90. výročí vzniku Československa několik výstav, které se budou týkat například legií v Rusku a symboliky 28. října, kdy nový stát vznikl. Prezidenti Česka a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič by také v hradní Jízdárně v den výročí měli otevřít expozici s názvem Slovenský obraz (Antiobraz), kde Slovensko představí své moderní a postmoderní umění.

Legionářská výstava vůbec poprvé mapuje celé období (1914 až 1920), kdy československé zahraniční jednotky v Rusku působily. Zájemci si budou moci v Tereziánském křídle Starého královského paláce od 10. října do 18. ledna příštího roku prohlédnout mimo jiné fotografie, historické dokumenty, ukázky legionářské výzbroje a výstroje, vojenské řády, poštovní známky a pohlednice. Mezi dokumenty nebudou archiválie jenom z Česka, ale také z Ruska. Výstava se zaměřuje na vznik legií a na boje legionářů až do jejich návratu do vlasti. "Na konci vojenských operací v Rusku bylo v našich legiích přes 60.000 mužů a padlo jich téměř 5000," řekl ČTK Michal Burian z Vojenského historického ústavu.

Druhá expozice, která se nazývá 28. říjen v paměti Hradu a bude v Císařské konírně, se bude výročím zabývat více ze symbolického hlediska. "Je zaměřena na ideje, na nichž vznikla První republika, a na to, jak se tradice vzniku státu proměňovala v dalších letech," uvedl Pavel Zeman z archivního oddělení Hradu. Expozice totiž mapuje i další "osmičková" léta, kterými jsou například roky 1938 a 1948. Zájemci budou moci vidět například některé ústavní dokumenty, výnos o zřízení protektorátního zřízení z roku 1939 a originální posmrtné masky prezidentů Tomáše Garrigua Masaryka a Edvarda Beneše. Začít by expozice měla 24. října a skončí 8. února příštího roku.

V Jízdárně Pražského hradu by 28. října měla začít výstava, která bude mapovat slovenské umění z několika pohledů. "Je to napříkla reflexe války a míru nebo reflexe člověka ve městě," podotkla Kateřina Horníčková, která se na Hradě zabývá kulturou. Na expozici, která potrvá do 1. března příštího roku, se podílí Slovenská národní galerie. Více informací chce Hrad zveřejnit několik dní před začátkem výstavy. V rámci oslav by se také již tento čtvrtek měl uskutečnit ve Španělském sále koncert Slovenské filharmonie.

Sokolové si výročí vzniku ČSR připomenou výstavami i cvičením

Veřejnými cvičeními, výstavami a konferencí historiků v Senátu si Česká obec sokolská (ČOS) připomene 90. výročí vzniku Československa, které připadá na 28. října. Oznámili to na tiskové konferenci představitelé ČOS. V rámci oslav bude také poprvé mimo USA uveden nový americký dokumentární film o československých legiích za první světové války a úloze Sokolů při vzniku samostatného státu Nahodilá armáda. Hlavní sokolské akce se uskuteční od 17. do 19. října, a to nejen v Praze, ale také například v Děčíně, kde se narodil jeden ze zakladatelů Sokola Miroslav Tyrš. Jemu bude věnována i jedna z výstav pořádaných k výročí na děčínském zámku. Oslav se vedle českých Sokolů zúčastní zástupci zahraničních jednot mimo jiné z USA, Francie, Německa, Rakouska, Slovinska a Srbska.

Podle starosty ČOS Jaroslava Bernarda to byli právě Sokolové, kteří se významně zasloužili o vznik Československa. Pomáhali v zahraničí budoucímu prezidentovi Tomáši Garriguovi Masarykovi, který vedl český odboj za první světové války, účastnili se bojů v legiích a po vzniku státu v době absence policie a armády se také zapojili do jeho správy. Roli Sokola při zrodu nového státu budou hodnotit přední čeští historici na konferenci v Senátu 18. října.

Soutěž na obnovu pomníku prezidenta Wilsona zatím nemá vítěze

Výběrové řízení na autora obnovy pomníku amerického prezidenta Woodrowa Wilsona v Praze, kterou v červnu vyhlásila společnost American Friends of the Czech Republic (Američtí přátelé České republiky, AfoCR), zatím nemá vítěze. ČTK o tom informovala Magdaléna Vošalíková z agentury zastupující pořadatele. Výsledky měly být vyhlášeny 30. září. Kvůli vyrovnané úrovni návrhů ale organizátoři požádali tři nejlepší účastníky navíc o vypracování zmenšeného sádrového modelu. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce února 2009. "Úroveň soutěžících byla velmi vyrovnaná. Návrhy dosahovaly takových kvalit, takže jsme se rozhodli, že požádáme tři nejlepší o vyhotovení sádrového modelu sochy v poměru 1:3 a poté rozhodneme o vítězi řízení," uvedl tajemník AFoCR Robert W. Doubek. Mezi finalisty postoupili Jiří Kašpar, dvojice Zdeněk Hošek a Kryštof Hošek a trojice Václav Frýdecký, Michal Blažek a Daniel Talavera. Celkem se soutěže zúčastnilo 13 jednotlivců a týmů.

Pomník Woodrowa Wilsona, který byl od roku 1913 do roku 1921 prezidentem USA, byl vztyčen v roce 1928 ve Vrchlického sadech proti budově hlavního nádraží. Jeho autorem byl sochař Albín Polášek. V roce 1941 byl pražský pomník zničen nacisty. Místo, kde stál, je nyní zastavěno novou nádražní halou. V lednu 2008 byl ve skladech Národní galerie objeven původní sádrový odlitek hlavy a ramen. Podle něj vytvoří odborníci z Katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze digitální model, který sochař využije při tvorbě sochy.

V Rakovníku odhalili pamětní desku připomínající oběti holokaustu

Na Husově náměstí v Rakovníku odhalili pamětní desku, která připomíná oběti nacistů z řad místních židovských obyvatel. O povolení k její instalaci požádala radnici rakovnická rodačka Hanka Pressburgová, která přežila holokaust a nyní žije na Novém Zélandu. "Snažili jsme se s odborem památkové péče najít vhodné místo a to se nakonec podařilo," řekl ČTK starosta Zdeněk Nejdl. Deska zdobí fasádu domu vedle vstupu do informačního centra. Její výtvarnou podobu navrhli pracovníci odboru památkové péče radnice ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Budova, na jejíž zeď byla deska instalována, je pomyslnou vstupní branou do bývalého židovského města. Hanka Pressburgová se vzhledem ke svému věku slavnostního odhalení nezúčastnila, dorazili však její příbuzní. Kromě nich se akce zúčastnili také předseda pražské židovské obce František Bányai, novozélandská honorární konzulka Věra Egermayerová a dvě třídy žáků ze 3. základní školy v Rakovníku. Ve městě sídlili židé od poloviny 15. století, bývalé ghetto připomínají například ulice pod Vysokou bránou. Na jihovýchodním okraji města je také židovský hřbitov.

Trenér Sparty Lavička rezignoval

Trenér fotbalistů Sparty Praha Vítězslav Lavička den po porážce 1:4 v derby se Slavií rezignoval. Ve funkci ho nahradil generální sportovní manažer klubu Jozef Chovanec. Délku jeho kontraktu v nové funkci klub zatím nespecifikoval, další informace oznámí ve středu dopoledne, kdy se mají vyjádřit i oba trenéři.

Někdejší reprezentační kouč Chovanec nebude na rozdíl od dvouzápasové výpomoci v závěru jara ve funkci dočasně, ale stal se plnohodnotným nástupcem dosavadního trenéra. Spolu s Lavičkou opouštějí Spartu i jeho asistenti Michal Zach a Dragan Vujovič. O složení nového realizačního týmu rozhodne Chovanec v následujících dnech. O možném odvolání Lavičky se mluvilo již od čtvrtečního vyřazení Sparty s Dinamem Záhřeb v Poháru UEFA a debakl v derby jeho pozici definitivně podlomil.

Duel českých tenistů ve Vídni vyhrál Štěpánek

Souboj českých tenistů na turnaji ve Vídni vyhrál Radek Štěpánek. Devětadvacátý hráč světa v prvním kole porazil 6:4 a 6:2 Pavla Šnobela, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace. Štěpánek do Vídně přijel po úspěšném vystoupení v Metách, kde vypadl až v semifinále s pozdějším vítězem Rusem Dmitrijem Tursunovem. Osmadvacetiletý Šnobel se nedočkal vítězství ani ve čtvrtém utkání na okruhu ATP v kariéře.

Počasí

Ve středu čekáme polojasno, s teplotami 15 až 19 stupňů Celsia, na horách kolem 11 stupňů.