Zprávy

Jan Morava složil poslanecký mandát kvůli sbírání kompromitujících materiálů

Občanský demokrat Jan Morava složil poslanecký mandát. Reagoval tak na reportáž, podle níž se snažil sbírat kompromitující materiály na některé poslance kvůli možnému vydírání. Do poslanecké lavice by místo Moravy mohl zasednout náměstek ministra práce a nymburský místostarosta Miroslav Jeník (ODS). "Za svoji naivitu a svoje chyby přijímám na rozdíl od řady jiných politiků ze všech parlamentních stran plnou odpovědnost. (...) Poslanecký plat a výhody mi nejsou přednější než zachování vlastní cti," řekl Morava. Dodal, že podlehl provokaci, kterou připravil jeho stranický kolega Vlastimil Tlustý. Podle Moravy je nyní na Tlustém, "jak se vyrovná se svým svědomím".

Devětadvacetiletý poslanec se podle reportáže snažil šířit intimní fotografie svého stranického kolegy Vlastimila Tlustého. Tlustý, jenž patří ke stranickým rebelům, ale záměrně nechal snímky vyrobit jako "návnadu". Morava se také nechal fotit s dcerou poslankyně zelených Olgy Zubové. Fotografie chtěl podle televize použít k zastrašování političky, která ve sněmovně někdy hlasuje proti koalici. Moravovy aktivity zaznamenali skrytou kamerou reportéři televize Nova. Zinscenovali schůzky, na nichž zástupce fiktivní detektivní kanceláře poslanci kompromitující snímky Tlustého nabídli. Morava řekl, že jednal sám, nikoho nevydíral a ani se na to nechystal. Vedení ODS v sobotu chování obou poslanců odsoudilo a vyzvalo Moravu i Tlustého, aby se kvůli aféře vzdali poslaneckého mandátu. Tlustý to ale odmítl. V tomto volebním období kvůli politickému skandálu zatím žádný poslanec ze sněmovny neodešel.

ČSSD chce, aby říjnové volby byly referendem o koaliční vládě

Sociální demokracie kvůli kauze poslanců ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého požádala voliče, aby z krajských a senátních voleb 17. a 18. října učinili referendum o koaličním kabinetu Mirka Topolánka (ODS). Na tiskové konferenci v Praze to řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. ČSSD chce podle něho po volbách vyvolat ve sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Politické grémium ČSSD chce rovněž připravit návrh etického kodexu politiky na úrovni vlády, parlamentu a parlamentních politických stran. Sociální demokracie je připravena ho i jednostranně uplatňovat.

Jakubková kvůli Moravovi žádá jednání koalice

Poslankyně zelených Věra Jakubková vyzvala nově zvolené předsednictvo nejmenší vládní strany, aby se začalo zabývat případem poslanců ODS Jana Moravy a Vlastimila Tlustého a vyvolalo na toto téma koaliční jednání. "Chci, aby byla celá věc vyšetřena," řekla Jakubková ČTK s tím, že je důležité vědět, že koaliční partner je důvěryhodný. Zdůraznila, že jejím cílem není zničit křehkou koaliční převahu ve sněmovně a neplánuje hlasovat při případném hlasování o důvěře kabinetu proti koalici. "Nemám důvod podporovat opozici," konstatovala.

Dva rebelové ODS zvažují odchod z klubu, když ho povede Tluchoř

Poslanci ODS Juraj Raninec a Jan Schwippel zvažují odchod z poslaneckého klubu své strany, pokud v jeho čele zůstane Petr Tluchoř. Podle nich mohl šéf poslanců nejsilnější vládní strany vědět o tom, že se poslanec ODS Jan Morava snažil sbírat kompromitující materiály na spolustraníky a další politiky. Raninec to řekl ČTK. Tluchoř však zastává názor, že jejich odchod by sice byl nepříjemný, ale že se nenechá vydírat. Zároveň zvažuje, že klubu navrhne, aby hlasoval o důvěře ve své vedení nebo znovu zvolil předsedu. Tluchoř také řekl, že on a nikdo z vedení strany o ničem nevěděli. Připustil ale, že dostal od Moravy textovou zprávu s nabídkou snímků. Prý mu jen doporučil, aby si vzal na prodejce kontakt, aby věděl, o koho jde.

Za závažný problém považuje Raninec i to, že Morava v reportáži mluvil o úniku informací z tajných služeb. Podle Moravy se snímky politiků obchodují přímo jejich příslušníci. Jako člen sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby to Raninec prý vidí jako vážné riziko. Raninec uvedl, že kdyby se premiér a vláda případem nezabývali, nemusel by kabinet při hlasování o důvěře podpořit.

Median: ODS v srpnu posílila, ČSSD dál vedla

ODS v srpnu podle průzkumu volebních preferencí od agentury Median mírně posílila a náskok ČSSD stáhla na pět procent. Minulý měsíc by ČSSD volilo 36,8 procenta lidí, ODS se vyhoupla na 31,6 procenta voličů. Nejvíce v období nedlouho před svým sjezdem ztratila Strana zelených - její preference se opět snížily, a to ze sedmi na čtyři procenta. Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do sněmovny se podle předchozích průzkumů Medianu pohybovali zelení i v období od letošního dubna do června. Vzhledem ke statistické chybě to však nemusí znamenat, že by se zelení do sněmovny nedostali, podotkla agentura. Mírně v srpnu posílili také komunisté a lidovci. KDU-ČSL si polepšila z červencových šesti procent na 7,3 procenta, KSČM ze 14,6 procenta na srpnových 15,4 procenta.

Mladí komunisté získali přes 180.000 podpisů proti radaru v ČR

Přes 180.000 podpisů získali mladí komunisté pod petici proti plánovanému vybudování americké radarové základny v Brdech. Novináře o tom informoval předseda soudem zakázaného Komunistického svazu mládeže (KSM) Milan Krajča. Archy s podpisy podle něj organizátoři předají v úterý petičnímu výboru Poslanecké sněmovny, který se touto peticí už opakovaně zabýval. V podpisových akcích, mítincích i v protestních shromážděních proti umístění základny hodlají mladí komunisté podle Krajči nadále pokračovat. Hlavní demonstrace chystají spolu s dalšími odpůrci radaru na dobu, kdy smlouvu mezi ČR a USA o jeho vybudování bude projednávat Poslanecká sněmovna. Termín, kdy ji zákonodárcům předloží, vláda zatím neoznámila.

Petiční akce KSM proti základně patří mezi největší, kterými se Poslanecká sněmovna v posledních letech zabývala. Petiční výbor už dostal archy s více než 200.000 podpisy od odpůrců radaru v ČR. Jako poslední mu 19. srpna předala zhruba 50.000 podpisů iniciativa Ne základnám.

Ministerstvo vnitra rozpustilo KSM v říjnu 2006, neboť jeho program je podle něj v rozporu s Ústavou ČR a Listinou základních práv a svobod. Městský soud v Praze závěr ministerstva uznal. KSM podal proti rozsudku soudu kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Nahrávka o skrytém sponzoringu v Brně je podle Sehnala kompilát

Senátor Vlastimil Sehnal (ODS) odmítl, že by byl autorem nahrávky o přidělování zakázek v Brně a skrytém sponzoringu v ODS. Domnívá se, že jde o kompilát. V některých částech dialogu s majitelem stavební firmy Přemyslem Veselým prý rozpoznal věty, které řekl jiným lidem na jiných setkáních. Sehnal řekl, že autora nahrávky nezná. Domnívá se však, že vznikla, aby ho pomocí ní někdo vydíral. V minulosti mu prý byla nabídnuta k odkoupení za částku v řádech milionů korun. Nabídku prý odmítl. Podle Sehnala nemá nahrávka nic společného s politikou, ale jde o kriminální záležitost. "Když máte peníze, tak se na vás naváže kdokoli a chce je získat. Zřejmě si někdo myslí, že když zatlačí na pilu, dostane zaplaceno," uvedl Sehnal. Novinářům řekl, že on sám je obětí výhružek a vydírání asi dva roky. Na telefon mu prý chodí výhružné textové zprávy, neznámí lidé se několikrát vloupali do jeho domu a výhružný vzkaz prý přinesl i jeho syn z fotbalového tréninku. Manželce zase povolil u auta někdo kolo, řekl Sehnal.

Nahrávku, na níž mluví Sehnal s podnikatelem Veselým, odvysílala minulý týden televize Nova. Na pásce se podle televize popisují několik let staré praktiky při zadávání veřejných zakázek na brněnské radnici. Z dialogu podle televize vyplývá, že stavební firmy, které na zakázkách pracovaly, platily jisté procento z částky do pokladny ODS. Peníze údajně procházely i přes šéfa jihomoravské ODS Milana Venclíka, který si, naznačují aktéři na nahrávce, část peněz nechal a straně je neodevzdal. Venclík nyní kandiduje jako lídr ODS v krajských volbách. Zveřejnění nahrávky ho má poškodit, řekl novinářům.

Ústavní soud odmítl stížnost Urbanové proti jejímu stíhání v kauze Čunek

Ústavní soud (ÚS) koncem srpna odmítl stížnost bývalé sekretářky současného vicepremiéra Jiřího Čunka Marcely Urbanové proti zahájení jejího trestního stíhání pro křivou výpověď. Urbanová svědčila proti Čunkovi v jeho údajné korupční kauze. Jádrem sporu se ÚS ani nezabýval, stížnost Urbanové odmítl jako nepřípustnou. Urbanová podle něj nebyla v této věci oprávněna ústavní stížnost vůbec podat, měla předtím využít ještě jiné možnosti obrany. Urbanová si u Ústavního soudu stěžovala, že trestním stíháním a postupem policie došlo "k naprosté devastaci jejího soukromého, osobního, rodinného i profesního života, která se bez vlastního přičinění a možnosti to jakkoliv ovlivnit stala mediálně sledovanou osobou." Ústavní soudkyně Eliška Wagnerová ale poukazuje na to, že každé trestní stíhání představuje omezení práva na soukromí.

Urbanová byla klíčovou svědkyní v údajné korupční kauze Čunka. Vicepremiéra nařkla z korupce, policie ale Čunkovi žádný trestný čin neprokázala, a jeho stíhání zastavila. Naopak začala stíhat samotnou Urbanovou. Nyní jí hrozí až desetiletý trest vězení. Čunek totiž ve své výpovědi údajně řekl, že kvůli jeho trestnímu stíhání, které zapříčinila svou výpovědí právě Urbanová, přišel o vicepremiérský plat.

Kauzu prodeje bytů ve Vsetíně prošetří jihomoravská policie

Podezřelý prodej obecních bytů ve Vsetíně, který se týká tamního bývalého starosty a nynějšího vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka, bude nově vyšetřovat jihomoravská policejní správa. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková k tomu uvedla, že spis si ze Vsetína převezme krajská hospodářská kriminálka. Za přeložením kauzy do Brna nelze podle ní spatřovat žádné pochybení v dosavadním vyšetřování. Vsetínská policie spadá pod jihomoravskou policejní správu se sídlem v Brně, která se zabývá nejzávažnější kriminalitou regionu.

Čunka již v minulosti policie vyšetřovala v souvislostí s údajnou korupcí týkající se prodeje obecních bytů ve Vsetíně. Neprokázalo se ale podezření, že vzal půlmilionový úplatek. Nyní policie vyšetřuje případ znovu. Kriminalisté nově zkoumají, zda nebyly byty prodány za neúměrně nízkou cenu. Čunek coby starosta prodal nadpoloviční podíl ve společnosti Vsetínské byty realitní firmě H&B Real. Pro město měla být transakce krajně nevýhodná.

Chceme Chorvatsko co nejdříve v EU, prohlásil Topolánek

Rychlý vstup Chorvatska do Evropské unie bude patřit k hlavním prioritám českého předsednictví unii a Česko chce také podporovat přijetí Záhřebu do Severoatlantické aliance. Na tiskové konferenci po jednání s chorvatským premiérem Ivem Sanaderem v Záhřebu to řekl český premiér Mirek Topolánek, který do Chorvatska přicestoval na dvoudenní návštěvu. Na závěr dopoledního jednání v sídle chorvatské vlády velvyslanci obou zemí podepsaly dodatkový protokol k investiční smlouvě mezi ČR a Chorvatskem o ochraně a podpoře investic. Český premiér také novinářům řekl, že Česko do konce roku ratifikuje smlouvu o přistoupení Chorvatska do NATO.

V Česku by mohly pracovat zdravotní sestry z Filipín

V České republice by mohly pracovat filipínské zdravotní sestry. Ministr zahraničí Filipín Alberto Romulo doufá, že Česko umožní přístup filipínských sestřiček na český pracovní trh. České zdravotnictví se potýká s nedostatkem sester, některé odcházejí do sousedního Rakouska či Německa. Šéf filipínské diplomacie novinářům řekl, že na českém území v současnosti pracuje 300 až 500 Filipínců. Převážně jsou zaměstnáni ve stavebnictví. Filipínci pracují v EU v hojném počtu. Mimo svoji zemi si našlo práci osm milionů Filipínců, připomněl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který Romula přijal v Černínském paláci. Podle šéfa české diplomacie jsou Filipínci známí svoji pracovitostí.

Indický soud shledal české vědce vinnými v plném rozsahu obžaloby

Soud v indickém Dárdžilingu uznal české entomology Petra Šváchu a Emila Kučeru vinnými z nezákonného sběru brouků ke komerčním účelům v plném rozsahu obžaloby. Rozsudek o výši trestu vynese soud ve středu, sdělil telefonicky ČTK český velvyslanec v Indii Hynek Kmoníček. Vědcům hrozí tři až sedm let vězení. Soud zároveň vyzval oba Čechy, aby při středečním stání o výši trestu podali žádost o milost. Pokud bude této žádosti vyhověno, nevyměří soud entomologům žádný trest a oba se budou moci vrátit do Česka. V opačném případě budou vědci odsouzeni přinejmenším ke třem letům vězení. Pokud by soud žádosti o milost nevyhověl, oba Češi se podle Kmoníčka na místě odvolají. Odvolací řízení by se uskutečnilo v listopadu a Švácha s Kučerou by do té doby zůstali na svobodě, nesměli by však opustit území Indie. Jedenapadesátiletý Švácha a o rok starší Kučera byli zadrženi 22. června poblíž parku Singalia, asi 90 kilometrů od Dárdžilingu. Češi u sebe měli přes 200 exemplářů vzácných brouků a larev motýlů, neměli však úřední povolení pro jejich sběr.

Muž podezřelý ze čtyřnásobné vraždy zemřel v nemocnici

Devětatřicetiletý Roman Postl z Teplicka, jehož policie podezírá ze čtyř vražd a jednoho pokusu o vraždu, v pondělí po poledni zemřel v chomutovské nemocnici. Podlehl následkům zranění a následným zdravotním komplikacím, řekl ČTK mluvčí společnosti Krajská zdravotní Jiří Vondra. Úmrtí potvrdila i mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Postla postřelili policisté při pronásledování v Chomutově, kde ve středu v herně Las Vegas podle vyšetřovatelů zastřelil dvacetiletého Vietnamce, který zde pracoval jako obsluha. Sebral několik tisíc korun a založil požár, aby zahladil stopy. Při útěku zastřelil o osm let staršího policistu a pokusil se zastřelit svědka, který přivolal policii.

Postl už v pondělí spolu s pětadvacetiletým komplicem, kterého policisté podezřívají z napomáhání ke dvěma vraždám, údajně zastřelil pohřešovaného podnikatele z Teplic. Podle Hrubešové jeho tělo v pondělí odpoledne policisté objevili u Milešova na rozhraní teplického a litoměřického okresu. Muž byl první obětí série vražd. V úterý večer pak podle policistů Postl zastřelil dvacetiletého čerpadláře na benzinové stanici AB Oil v Tovární ulici v ústecké čtvrti Předlice, kde odcizil některé věci. O den později podle policie střílel v chomutovské herně. Postl byl v roce 1998 odsouzen na 13 let za vraždu, letos byl ale za dobré chování předčasně propuštěn.

Spotřebitelské ceny v srpnu vzrostly o 6,5 procenta

Růst spotřebitelských cen v srpnu zmírnil. Meziroční inflace klesla na 6,5 procenta z červencových 6,9 procenta, oznámil Český statistický úřad. Podle analytiků se tak potvrzuje fakt, že prudký růst cen v prvním pololetí byl jen dočasný a ve zbytku by měla inflace zpomalovat. Na konci roku by měla klesnout pod pět procent, shodují se. K poklesu cenové hladiny v srpnu přispěly především nižší cen potravin a pokles cen pohonných hmot. Naopak největší vliv na růst cenové hladiny měly opět ceny bydlení a se zpožděním vyšší spotřební daně na tabák. V srpnu ceny tabákových výrobků zdražily zhruba o tři procenta a podle ekonomů lze očekávat, že efekt vyšších daní bude ještě doznívat i v následujících měsících.

Nezaměstnanost zatím stagnuje na 5,3 procenta, čeká se její zvýšení

Míra nezaměstnanosti v Česku podle srpnových údajů ministerstva práce a sociálních věcí stagnuje na 5,3 procenta. Od příštího roku však analytici očekávají její mírné zvyšování, někteří ekonomové počítali se zvýšením nezaměstnanosti již v srpnu. Zastavení poklesu míry nezaměstnanost podle nich způsobilo oslabení růstu ekonomiky. Hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík pro letošní rok očekává průměrnou míru nezaměstnanosti 5,4 procenta, v příštím roce však předpokládá její růst na 5,7 procenta. V druhé polovině příštího roku měsíční míry nezaměstnanosti překročí šest procent, odhadl.

Švýcaři zažalovali stát o 80 miliard, o něž měla kdysi přijít IPB

Švýcarská firma SPB Consortium žaluje stát o 80 miliard korun. O částku údajně přišla banka IPB tím, že ji stát diskriminoval při udělování veřejných podpor. Banka tvrdí, že i díky tomu později zkrachovala. ČTK to potvrdila mluvčí brněnského městského soudu Soňa Vyplašilová. Podle ní vykoupila SPB spornou pohledávku z konkurzu nástupnické firmy po IPB. Brněnský městský soud také nedávno zamítl žalobu ČSOB, která požadovala zhruba 1,7 miliardy korun jako navýšení původní podpory po převzetí IPB. SPB Consortium poukazuje v žalobě především na to, že od roku 1995 do roku 2000 podporoval stát banky masivními finančními příspěvky, týkalo se to ale především České spořitelny, Komerční banky a Československé obchodní banky. Žalobce to považuje za zvýhodňování některých firem, které je neslučitelné s regulérní hospodářskou soutěží, uvedla Vyplašilová. Doplnila, že soud bude rozhodovat, zda má SPB na úhradu škody nárok nebo ne. Že by soud ale skončil hned 7. listopadu, na kdy je nařízeno jednání, se podle ní nedá očekávat. Švýcarská společnost poukazuje kromě podpor z let 1995 až 2000 i na podporu, kterou dostala ČSOB při převzetí IPB. Podle ní byla i tato udělena chybně. ČSOB si naopak stěžovala, že byla podpora příliš malá a žalovala stát o zhruba 1,7 miliardy korun. Brněnský městský soud však její žalobu zamítl, řekl ČTK místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Kamil Rudolecký.

ČSOB převzala banku IPB v roce 2000 po finančních problémech. Nástupnická firma IPB, společnost IP banka, skončila v konkurzu začátkem roku 2004. Konkurzní správce pak vyčíslil všechny pohledávky této firmy za jinými dlužníky. Jednou z nich je i 80miliardová náhrada škody, kterou IPB údajně způsobil antimonopolní úřad. Rudolecký to ale odmítá. "Žádná škoda bance způsobena nebyla. Na veřejnou podporu není právní nárok a antimonopolní úřad ani nemohl vybrat jejího příjemce, jen schvaloval rozhodnutí ministerstva financí o poskytnutí podpory," uvedl. O případu ví už delší dobu, původně se mělo soudní jednání konat minulý pátek, bylo ale odročeno.

Ministerstvo financí vydalo výměr pro školní mléko

Ministerstvo financí vydalo nový cenový výměr pro mléko a jogurty dodávané do základních škol. ČTK o tom informoval mluvčí MF Ondřej Jakob, podle kterého bude dokument nejpozději v úterý zveřejněn na internetových stránkách MF. Kvůli nevyjasněným cenám několik mlékáren minulý týden zastavilo dodávky dotovaných mléčných výrobků do škol a obnovit je přislíbilo až po stanovení nových maximálních cen, protože stát na mléko od nového školního roku nepřispívá.

Vláda 20. srpna zrušila poskytování národních dotací na školní mléko Program je tak nyní dotován pouze z prostředků Evropské unie. Národní podpora představovala v průměru 32 procent z celkových nákladů výrobku, její zrušení předpokládá roční úsporu zhruba 60 milionů korun. EU bude nadále dotovat školní mléko v ČR osmi až 15 procenty z ceny výrobku. Omezení národních dotací podle mlékáren zvýší cenu mléka pro školáky a promítne se pravděpodobně do snížení poptávky. Podle výkonného ředitele Českomoravského svazu mlékárenského Michala Němce přestaly školní mléko dodávat všechny mlékárny, které byly do programu zapojené. "Důvodem je skutečně to, že dosud nebyl vydán příslušný cenový výměr, kterým ministerstvo financí stanovuje maximální ceny," uvedl Němec. Podle MF nové maximální ceny dotovaného mléka pro školní rok 2008/2009 platí od pondělí 8. září. MF prodlevu ve schválení cenového výměru zdůvodnilo tím, že dostalo pozdě potřebné podklady.

Češi a Poláci vydají knihu na téma tajné služby proti Vatikánu

Společným projektem s polskou stranou, který se nabízí, je publikace společných dohod ministerstev vnitra Československa a Polska o součinnosti tajných služeb obou zemí například proti Vatikánu. Novinářům to po podpisu dohody mezi Ústavem pro studium totalitních režimů, Archivem bezpečnostních složek a polským Ústavem národní paměti řekl ředitel českého ústavu Pavel Žáček. Obě strany si podle něj budou vyměňovat odborníky a čeští badatelé budou čerpat z už desítiletých zkušeností polských kolegů, protože polský ústav je starší. "Mohli bychom získat větší přehled o československých občanech, kteří zahynuli nebo byli zavražděni v sovětských táborech," uvedl Žáček. Polští kolegové by podle něj zase stáli o materiály k aktivitám StB proti polské odborové organizaci Solidarita. Další dohody s obdobnými institucemi, které pracují v zemích bývalého socialistického tábora, na sebe podle Žáčka nenechají dlouho čekat.

Praha možná v příštím roce opraví Gočárovy kubistické domky

Hlavní město možná v příštím roce opraví chátrající dřevěné kubistické domky, které navrhl významný meziválečný architekt Josef Gočár. Výbor ochrany památek pražského zastupitelstva doporučil, aby se v rozpočtu na příští rok počítalo i s částkou na jejich rekonstrukci. Podle radního Prahy 1 a pražského zastupitele Filipa Dvořáka by oprava mohla stát zhruba 30 milionů korun. Rozpočet metropole na rok 2009 bude zastupitelstvo schvalovat na konci letošního roku. Domky jsou v současné době rozebrány a uloženy v pražské zoologické zahradě, podle Dvořáka by měly být po rekonstrukci přemístěny tam, kde si je bude moci prohlédnout více turistů. Praha 1 by je ráda viděla na Petříně, na kopci údajně lépe vyniknou. O budoucím umístění by měla podle Dvořáka rozhodnout studie, která posoudí různé varianty a jejich přínos. Pražská zoologická zahrada by si ale domky ráda po rekonstrukci na svém území ponechala.

Vladimír Darjanin uvažuje o účasti v konkurzu na post ředitele ČF

O účasti ve výběrovém řízení na post generálního ředitele České filharmonie (ČF) uvažuje bývalý generální komisař za ČR na výstavě Expo 2005 a intendant hudebního festivalu Dvořákova Praha Vladimír Darjanin. Řekl to v rozhovoru ČTK. V kuloárech se také hovoří o prezidentovi Unie orchestrálních hudebníků ČR a violistovi ČF Ivanu Pazourovi. Výběrové řízení vyhlásilo ministerstvo kultury na počátku července, uzávěrka přihlášek je 20. září. Stávající generální ředitel ČF Václav Riedlbauch odmítá prozradit, zda bude o svůj post znovu usilovat. Od září loňského roku je orchestr bez šéfdirigenta. Bude tomu tak až do podzimu 2009, kdy nastoupí v té době třiasedmdesátiletý Izraelec Elijahu Inbal.

Spisovatelé chtějí zachovat Masarykovo nádraží, dali by tam umění

Obec spisovatelů žádá pražského primátora Pavla Béma (ODS), aby město nerušilo Masarykovo nádraží. Městská rada v srpnu schválila změnu územního plánu, která dovoluje v prostoru nádraží stavět. Od té doby se o osud nádraží z hlediska dopravního, ale i architektonického, mnozí obávají. Spisovatelé primátorovi navrhují, aby v případě, že nádraží přestane sloužit dopravě, mělo kulturní využití. Mohla by tam podle nich být umístěna sbírka Jiřího Karáska ze Lvovic. O svém nápadu informovala obec primátora otevřeným dopisem, který zaslala i ČTK.

Dekadentní spisovatel a sběratel Karásek ze Lvovic shromáždil 38.000 uměleckých děl, knihovnu o 48.000 svazků a přes 20.000 archivních dokladů. Sběratelské činnosti věnoval půl století a téměř všechny své peníze. Chtěl vybudovat moderní instituci pro studium výtvarného umění a literatury. Sbírku věnoval sokolům, kteří ji zpřístupnili na několik desítek let v Tyršově domě. Od roku 1954 je součástí Památníku národního písemnictví. Pro knihy se našlo místo v letohrádku Hvězda, ale výtvarná díla stálou expozici nemají.

Kacanu, Ježek a Hlaváčková získali na paralympiádě zlaté medaile

Čeští sportovci získali na paralympijských hrách v Pekingu tři zlaté medaile, které je v hodnocení zemí vynesly na sedmé místo. O první zlato se postarala atletka Eva Kacanu, další pak přidali cyklista Jiří Ježek a plavkyně Běla Hlaváčková. Čtvrtou pondělní medaili, bronz v hodu diskem, vybojoval Roman Musil. Třiačtyřicetiletá vozíčkářka Kacanu vyhrála soutěž ve vrhu koulí sloučených kategorií F54-56, výkonem 6,73 metru navíc vytvořila světový rekord. Ježek dominoval na velodromu Lao-šan ve stíhacím závodu na čtyři kilometry, Hlaváčková přidala zlato ze znakařské padesátky k nedělnímu bronzu z kraulařské stovky.

Triatlonistka Frintová vyhrála v Polsku závod Evropského poháru

Triatlonistka Vendula Frintová vyhrála závod Evropského poháru v polském Kedzierzynu. O svém prvenství v neděli rozhodla v úvodu běžecké části, Radka Vodičková obsadila se ztrátou minuty a 13 sekund třetí místo. O den dříve se přitom olympionička Frintová představila ve finále atletické extraligy v Třebíči a v běhu na 1500 i 3000 metrů skončila druhá. V mužské kategorii se Jan Čelůstka a Jan Jaňour utkali v cílové rovince o sedmé místo, rychlejší byl Čelůstka. Martin Krňávek měl v cyklistické části závodu pád, do kterého se přimotal i Pavel Paták a oba posléze odstoupili.

Počasí

Úterý má být slunečné, s teplotami 21 až 25 stupňů Celsia, na horách bude kolem 17 stupňů.