Zprávy
Topolánek: V Klausově názoru na konflikt chybí podíl Ruska
Premiér Mirek Topolánek se domnívá, že v názoru prezidenta Václava Klause na gruzínsko-ruský konflikt chybí podíl Ruska. Topolánek novinářům řekl, že má jiný názor než hlava státu. Podle něj Gruzie reagovala na předem připravenou provokaci Moskvy. Prezident v úterní Mladé frontě Dnes za rozpoutání konfliktu kritizoval Gruzii. V textu dal vinu za válku gruzínským politikům. Topolánkův kabinet bude o situaci na Kavkaze jednat ve středu. Premiér konstatoval, že za zahraniční politiku v Česku je zodpovědný šéf diplomacie Karel Schwarzenberg i celá vláda. "Prezident z ústavy není odpovědný. V tomto smyslu to beru spíše jako komplikaci směrem k dalším zemím," uvedl Topolánek. Zopakoval, že "mírotvorná role" ruských vojsk na Kavkaze je podobná okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Klaus však toto přirovnání odmítl.
ČSSD chce vyšetření události v Gruzii, lidovci odchod Rusů
Sociální demokraté chtějí, aby okolnosti rusko-gruzínského konfliktu vyšetřila nezávislá mezinárodní komise. Novinářům to řekl předseda strany Jiří Paroubek. S Ruskem je podle něj třeba vést o situaci na Kavkaze dialog a vyšetřen by měl být i postup gruzínské armády v Jižní Osetii. Chybou by podle Paroubka bylo vylučovat Rusko kvůli jeho vojenským akcím v Gruzii z mezinárodních organizací. "Jsme znepokojeni tím, že se objevují jak v Rusku, tak ve Spojených státech politici, kteří by rádi vrátili věci do doby studené války," řekl. Česká vláda by se měla sebekriticky zamyslet nad tím, jak vývoj na Kavkaze ovlivnilo nedávné uznání nezávislého Kosova, dodal.
Stanovisko k situaci v Gruzii přijalo také vedení vládní KDU-ČSL. Podle lidovců by ruská vojska měla neprodleně opustit gruzínské území. Dokument formuluje i žádost, aby se zabránilo humanitárním katastrofám.
Komunisté už minulý týden uvedli, že konflikt by se měl stát cílem zájmu mezinárodního vyšetřování. Gruzíni se podle KSČM v Osetii dopustili jednání hraničícího s genocidou. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná se domnívá, že odtržení Kosova od Srbska částečně inspirovalo události na Kavkaze. Přiklání se proto k tomu, že by separatistické provincie Jižní Osetie a Abcházie měly mít v rámci Gruzie autonomii.
Srovnávání situace v Osetii a Kosovu je nepřípustné podle místopředsedy vládních zelených Ondřeje Lišky. Každý z regionů má za sebou jinou historii, řekl ČTK. Bylo by podle něj také zjednodušující vinit ze situace na Kavkaze jednu či druhou stranu konfliktu. Zásah Rusů v Gruzii považuje Liška za neadekvátní, na eskalaci napětí měly podle něj ale zřejmě podíl obě strany.
Ruští vojáci se prý zatím přes sliby ruské vlády nezačali stahovat z gruzínského území. Rusko však tvrdí opak a viní Gruzii z porušování příměří.
Většina Čechů je proti odpuštění Rusku za rok 1968
Většina Čechů si podle průzkumu agentury STEM pro Hospodářské noviny (HN) myslí, že ani 40 let od vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa nelze Rusku tehdejší okupaci odpustit. Myslí si to 64 procent účastníků průzkumu, pro odpuštění se vyslovilo 36 procent. O průzkumu informuje server iHNed.cz. Rusko je nástupnickým státem bývalého Sovětského svazu, který před 40 roky stál v čele invaze.
Sněmovna bude rozhodovat o zelených kartách a podporách
Sněmovna by nejspíš v pátek mohla rozhodovat o tom, jestli se v Česku zavedou od ledna zelené karty pro zahraniční pracovníky. Hlasovat by měla i o tom, zda se zkrátí doba podpory v nezaměstnanosti a změní její výše. Poslanci do závěrečného projednávání po vleklé několikahodinové debatě v úterý poslali novelu zákona o zaměstnanosti, která s úpravami počítá.
Opoziční ČSSD a KSČM kritizovaly hlavně zelené karty. Podle nich představují bezpečnostní i jiná rizika. Ministr práce Petr Nečas (ODS) názory levicových zákonodárců označil za xenofobní a laciné. Řekl, že norma obsahuje řadu pojistek a má zaměstnávání cizinců zjednodušit a zprůhlednit. Karty představují pobytové a pracovní vízum v jednom dokumentu. Cizinci by se mohli ucházet jen o místa, která se nepodařilo 30 dní obsadit zájemcem z ČR či EU. O kartu by požádali ve své vlasti český zastupitelský úřad. Vláda tak chce přivést pracovní sílu. Zaměstnavatelé si již delší dobu stěžují na její nedostatek. Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) karty označil za revoluční pokus. Podle něj a dalších sociálních demokratů se tak Topolánkova vláda chystá otevřít dveře přílivu lidí z Afriky a Asie a hrozí, že Evropa přijde o svou kulturní identitu.
Novela upravuje také podpory v nezaměstnanosti. Lidé bez práce do 50 let by ji měli pobírat místo půl roku pět měsíců, lidé od 50 do 55 let místo devíti osm měsíců a osoby nad 55 let místo roku 11 měsíců. V prvních dvou měsících by měli 65 procent předchozího průměrného čistého příjmu, v dalších dvou měsících jeho polovinu a ve zbytku 45 procent. Nyní dostávají tři měsíce polovinu výdělku, pak 45 procent. Maximálně mohou letos získat 12.249 korun měsíčně. Strop se zachová. Podporu by nemuseli dál mít ti, kteří v posledním půlroce nejméně dvakrát bez vážných důvodů odešli z místa, co jim našel úřad práce. Norma počítá i s omezením dávek dlouhodobě nezaměstnaným, kteří odmítnou rekvalifikaci či pracovat určitý počet hodin dobrovolnicky.
Cílem ČSSD je vyhrát krajské volby
Předseda ČSSD Jiří Paroubek věří, že sociální demokraté v podzimních krajských volbách celkově zvítězí. Cíl ČSSD ve volbách je podle něj získat alespoň 20 až 25 procent hlasů a ve většině krajů předstihnout ODS. "Jsme přesvědčeni, že jsme schopni vyhrát volby a vyhrát ve většině krajů," řekl Paroubek novinářům. ODS obhajuje suverénní vítězství před čtyřmi lety, kdy šla do voleb jako nejsilnější opoziční strana. Dosud se podílí na vládě ve všech krajích, má 12 ze 13 hejtmanů. Znovu do boje míří deset z nich. ČSSD ve volbách sází na nespokojenost s vládními reformami. Věří, že když občanští demokraté v regionech citelně oslabí, premiér a šéf ODS Mirek Topolánek bude muset změnit vládní politiku.
Stavitel zříceného mostu ve Studénce dá pozůstalým čtvrt milionu
Společnost ODS - Dopravní stavby Ostrava vyplatí rodinám obětí vlakového neštěstí ve Studénce příspěvek 250.000 Kč. Zranění dostanou méně, výše odškodnění bude záviset na rozsahu újmy. ČTK to sdělil mluvčí firmy Dan Šabík. Firma je dodavatelem stavby mostu, který se zřítil v pátek 8. srpna krátce před přijíždějícím vlakem. Při následné srážce zahynulo sedm lidí a sedm desítek jich bylo zraněno. Společnost pro informace o odškodnění zřídí telefonní linku 844 02 02 02, kam se mohou pozůstalí a zranění obracet od středečního rána. Poté, co pozůstalí a zranění zanechají operátorkám své jméno a adresu, budou je kontaktovat odborníci a dořeší s nimi vyplacení finanční pomoci. Linka bude k dispozici každý den včetně víkendů od 7:00 do 20:00. Mimo tuto dobu lze zanechat vzkaz na záznamníku.
Na odškodnění se chce nějakým způsobem podílet i další stavební společnost, která na opravě zříceného mostu pracovala. Představitelé firmy Bögel & Krýsl ale zatím neupřesnili, jakým způsobem to hodlají udělat.
Vláda se vrátí k nehodě u Studénky, podle ministerstva se jí dalo předejít
Vláda se na svém středečním zasedání bude zabývat železniční nehodou, jež se počátkem srpna stala u Studénky. Mimo oficiální program dodá kabinetu detailní informace ministr dopravy Aleš Řebíček. V materiálu jeho úřadu mimo jiné stojí, že se nehodě dalo předejít, kdyby stavbaři požádali o výluku na trati. ČTK to řekl mluvčí úřadu Karel Hanzelka. Nehodě se podle ministerstva dalo předejít, případně zmenšit její následky na minimum, "kdyby zhotovitel stavby požádal Správu železniční dopravní cesty o výluku na trati nebo o výrazné omezení rychlosti". Vlaky v době stavby jezdily v tomto úseku rychlostí 140 kilometrů v hodině.
Církve a vězeňská služba podepsali dohodu o duchovní službě
Představitelé vězeňské služby, Ekumenické rady církví a České biskupské konference v Praze podepsali novou dohodu o duchovní službě ve věznicích. Dokument podle hlavního kaplana Bohdana Pivoňky prohlubuje a specifikuje spolupráci mezi věznicemi a duchovními. Na službě se podílí deset církví, jejichž kaplani se vzájemně zastupují. "V 90 procentech českých věznic jsou již na plný či částečný úvazek kaplani a neustále zvyšujeme počet těchto pracovníků," uvedl generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula. Podle něj je spolupráce mezi vězeňskou a duchovní službou velmi důležitá a v posledních letech se rozvinula natolik, že ji vězni vnímají velmi pozitivně. Přiznal však, že počátkem devadesátých let museli kaplani překonat mnoho překážek. S tím souhlasí i Pivoňka, podle kterého je jedním z největších úspěchů například možnost vězňů vyzpovídat se, aniž je jejich hovor odposloucháván.
Kaplani počátkem 90. let docházeli za odsouzenými jen jako dobrovolníci. Od roku 1998 se z nich stali zaměstnanci konkrétních věznic, které platí vězeňská služba. Každý musí mít nejméně bakalářský stupeň teologického vzdělání. V současnosti působí ve věznicích kolem padesátky kaplanů včetně dobrovolníků. Z 36 českých věznic jich má kapli 17.
Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD
Do českého zdravotnictví jde méně peněz než ve většině zemí OECD. Výdaje na jednoho obyvatele v přepočtu podle kupní síly a cenové hladiny mají nižší jen Turecko, Polsko, Slovensko a Korea. Na opačném konci žebříčku je Norsko, Švýcarsko a Lucembursko, které mají celkové výdaje třikrát vyšší než Česko. Vyplývá to z nejnovějších dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). Celkové výdaje zahrnují veškeré peníze zdravotnictví - tedy jak veřejné, což jsou platby zdravotních pojišťoven, rezortů a krajů, tak i soukromé, což jsou platby pacientů a připojištění. Nejvyšší veřejné výdaje podle parity kupní síly jdou do zdravotnictví v Lucembursku a Norsku, jsou třikrát vyšší než v ČR. Zhruba dvakrát vyšší výdaje než Česko má Francie, Rakousko a Island.
Odborníci varují před zjednodušeným chápáním těchto dat. Ekonomicky vyspělejší země dávají na zdravotnictví vyšší podíl svého hrubého domácího produktu i proto, že tam jsou vyšší ceny zdravotní péče, využití moderních technologií, postupů a léků a lepší platy zdravotníků. Podíl výdajů na zdravotnictví na celkovém HDP nevypovídá o efektivitě vynaložených peněz. Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka je české zdravotnictví zázrakem efektivity - za méně peněz dosahuje srovnatelné úrovně. To vše podle Kubka na úkor platů zdravotníků.
Důlní firmy ČR a Polska mohou provádět průzkum v sousedním státu
České a polské důlní společnosti budou moci provádět geologicko-průzkumné práce na území sousedního státu. Umožňuje to dohoda, kterou podepsali zástupci České republiky a Polska, uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v tiskové zprávě. Průzkum by mohl vést k budoucí těžbě uhlí. Podle MPO se předpokládá, že dohoda poslouží zejména k průzkumu ložisek černého uhlí v české a polské části Hornoslezské uhelné pánve. Nynější právní úprava překračování státních hranic ražbou důlních děl nezohledňovala. Geologické průzkumné práce se budou řídit legislativou toho státu, na jehož území budou probíhat. Stejným způsobem je také upravena odpovědnost za škody, které by mohly průzkumnou činností vzniknout, informovalo MPO.
Hnutí Duha: Rakouský vlastník lesů poškozuje český národní park
Ekologické Hnutí Duha tvrdí, že vlastníci lesů v Rakousku a Německu poškozují velkoplošným kácením u státní hranice unikátní pralesy v Národním národním parku Šumava (NPŠ). Proto podalo oficiální stížnost Evropské komisi proti praktikám vlastníků lesů na rakouské a německé straně Šumavy. Spor se týká ploch, které přímo sousedí se vzácnými pralesy na vrcholcích Trojmezné, Smrčiny a Hraničníku v šumavském národním parku. ČTK to sdělil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Duha tvrdí, že rakouský vlastník lesů, klášter Schlägl, odlesnil prakticky kompletní hřeben od Trojmezí až po Plechý. Hned za hranicí tak vytvořil obrovskou, dva kilometry dlouhou a zhruba 200 metrů širokou holinu. Rovněž na německé straně vznikají podle Duhy velké vykácené plochy. Zdejší pozemky totiž nejsou součástí bavorského národního parku. Pokud těžba neskončí, vznikne i tam velká holina, upozorňuje Duha. "Nedomyšlené kácení za hranicí vážně poškozuje náš Trojmezenský prales, který patří mezi nejvzácnější místa v šumavském národním parku. Protože jde o mezinárodní problém, musí zasáhnout Evropská komise a spor rozsoudit," vysvětlil Bláha.
Nejvyšší soud: Kutalovým předčasným propuštěním byl porušen zákon
Při chybném a předčasném propuštění Vratislava Kutala z vězení byl porušen zákon v jeho prospěch. Uvedl to Nejvyšší soud, který jednal o stížnosti ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS). Na Kutalův případ nebude mít toto rozhodnutí žádný vliv. Poslouží ale jako podklad při kárném řízení se soudkyní Michaelou Burešovou, která svou chybou umožnila Kutalovo propuštění. Kutal byl odsouzen na deset let za přípravu vraždy.
Šumperský podnikatel a někdejší policista Kutal údajně patřil mezi hlavní překupníky v kauze podvodů s lehkými topnými oleji (LTO), jedné z největších kriminálních afér 90. let. Novinář z deníku Blesk, jehož neuskutečněnou vraždu si prý Kutal objednal za milion korun, o případu LTO psal. Kutal je na svobodě od loňského listopadu. V březnu 2003 byl pravomocně odsouzen k deseti letům vězení za plánování vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu. Podle ministerstva mohl být podmínečně propuštěn po 80 měsících, na svobodu se však dostal už po 56 měsících a 23 dnech. Soudkyně olomouckého okresního soudu Burešová si podle ministerstva nevyžádala celý spis k případu a vycházela pouze z usnesení, ve kterém bylo uvedeno chybné datum počátku vazby. Nezohlednila ani skutečnost, že se odsouzený vyhýbal nástupu do vězení. "Neměla dost podkladů pro rozhodnutí," uvedl předseda senátu Nejvyššího soudu František Hrabec.
Stanice metra Národní bude na rok a půl uzavřena
Stanice metra na Národní třídě bude zřejmě již od letošního podzimu na jeden a půl roku uzavřena. Důvodem je plánovaná výstavba v tomto prostoru. Celková investice by měla dosáhnout čtyř miliard korun. Uvedly to server Novinky.cz a deník Právo. Výstavba nového multifunkčního Copa Centra Národní, jak se celý projekt jmenuje, omezí na celou dobu výstavby dopravu. Stanice metra B se uzavře a vlaky tudy budou jen projíždět. Tramvaje budou po Národní jezdit bez omezení.
Objekt Copa Centra má přeměnit nynější nevzhlednou lokalitu. V prostranství mezi ulicemi Spálená, Charvátova, Vladislavova a Purkyňova budou postaveny byty, kanceláře či pasáže s obchody. Zmizí také současný vstup do stanice metra a na jeho místě vznikne v podzemním patře nový moderní vstup, který bude součástí komplexu budov. Vestibul metra se přesune do podzemí.
V bývalém vojenském prostoru Ralsko vyroste solární elektrárna
V bývalém vojenském prostoru Ralsko vyroste solární elektrárna. V opuštěném areálu v Kuřívodech, kde v minulosti vojáci skladovali pohonné hmoty, mají být ještě letos usazeny sluneční kolektory, které budou přeměňovat sluneční paprsky na elektrickou energii. Záměr většinou hlasů podpořilo zastupitelstvo Ralska, uvádí severočeská příloha deníku Právo.
Do Prahy v září přijede modrý Mauritius
Do Prahy se v září dostane zřejmě nejslavnější známka světa modrý Mauritius. Bude součástí expozice britské královské sbírky na filatelistické výstavě Praga 2008. Sbírky ze 61 zemí budou pojištěny na miliardu korun. Uvedli to zástupci České pošty. Vedle modrého Mauritia, jehož cena je podle organizátorů nevyčíslitelná, bude na výstavě k vidění i Mauritius v červeném provedení a například také černá jednopencovka, která byla v době svého vydání v roce 1840 první nalepovací známkou světa.
Největší vystavovanou raritou českého Poštovního muzea bude osmdesátiblok modrých Merkurů, který opouští trezor jen ve výjimečných případech. Jednotlivě známky s Merkurem velkou hodnotu nemají, ale arch je podle mluvčího pošty Iva Mravinace jediný, a proto tak cenný. Odhadovaná cena zřejmě nejcennější české známky je několik milionů Kč. Výstava se uskuteční od 12. do 14. září v Průmyslovém paláci pražského Výstaviště.
Vojenská tvrz Hůrka se po 70 letech od dokončení otevřela lidem
Vojenská tvrz Hůrka u Králík na Orlickoústecku se po 70 letech od dokončení otevřela veřejnosti. Jde o nejdokončenější stavbu svého druhu v zemi. ČTK to řekl Martin Ráboň ze Spolku přátel československého opevnění. "Očekáváme velký zájem lidí. Jsme rádi, že jsme stihli konec sezony. Provozní dobu budeme nejspíš prodlužovat, aby se dostalo na všechny zájemce. Na jednu prohlídku můžeme vzít do podzemí až 60 osob," řekl Ráboň.
Provozovatelé otevřeli základní prohlídkovou trasu dlouhou zhruba 1600 metrů. První návštěvníci si mohli prohlédnout páteřní chodbou, muniční sklad a zdroj elektřiny. V příštích letech pevnost ale nabídne mnohem víc. "Pevnost je zasazená do skály, bojové objekty jsou velmi vysoko a mají přes 200 schodů. Dělostřelecký srub, který je asi nejatraktivnější, má kolem 300 schodů. Proto bychom při výjimečných příležitostech, třeba při akci Cihelna, prohlídkový okruh otočili a vcházelo by se srubem a lidé by sestoupali do podzemí," řekl Ráboň.
Výstava dokumentů v muzeu připomene srpen 1968 v hradeckém kraji
V Hradci Králové ve středu v noci začne výstava nazvaná Srpen 1968, která se koná u příležitosti 40. výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Výstava dokumentů bude veřejnosti přístupná až do 5. října, informuje na svých webových stránkách hradecké muzeum, kde se akce uskuteční. "Výstavou chceme návštěvníkům přiblížit atmosféru tehdejších dnů nejen v samotném Hradci Králové, ale i v dalších místech našeho kraje," uvedla na webu muzea autorka výstavy Jaroslava Pospíšilová. Na výstavě budou k vidění desítky fotografií, plakátů a lidového humoru.
Výročí srpnové okupace připomíná od 11. srpna výstava v Městské knihovně v Rychnově nad Kněžnou. Výstava nazvaná Okupace ČSSR v srpnu 1968 nabízí originální články a fotografie z dobových novin a časopisů. Bude přístupná do 26. září.
Kroměřížská knihovna otevřela výstavu mapující srpen 1968
Knihovna Kroměřížska otevřela výstavu, která mapuje události ze srpna 1968 včetně příjezdu okupačních vojsk do města. Jedinečné soubory fotografií doplňují tiskoviny v podobě letáků či dobových novin a časopisů. Nechybí ani na tenkém papíře natištěná, tehdy potají mezi lidi šířená hesla, jako jsou například "Sovětské automaty vás obslouží rychle a bez čekání" či "Z tanku se dá střílet, ne vládnout". ČTK to řekla zástupkyně ředitelky knihovny Daniela Hebnarová. Výstava potrvá do 28. srpna. Expozice zachycuje především místní události související s invazí spojeneckých vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968. Součástí výstavy jsou i sepsané autentické vzpomínky Kroměřížanů, kádrové posudky nebo seznamy zakázané literatury. "Zajímavý ale je třeba i dopis kulturních pracovnic Československého svazu žen v Kroměříži, které v ruštině vyzývají sovětské vojáky, aby odešli," dodala Hebnarová.
Pád železné opony připomene multimediální projekt Cirkus totality
Nevládní sdružení Opona chce příští rok připomenout 20. výročí pádu železné opony multimediálním projektem Cirkus totality, který by měl od dubna do října putovat po deseti evropských městech. Součástí vzpomínkové kampaně by kromě dvou koncertů měl být také projekt Nezapomeň, ve kterém chce sdružení vyzvat lidi, aby na oslavu pádu komunistických režimů pořádali různé happeningy. Novináře o tom informovali představitelé organizace. Celkový rozpočet by měl činit několik desítek milionů korun. Prostředky pocházejí mimo jiné z grantových fondů EU a Česka. Organizátoři se při přípravě akcí soustředili zejména na mladou generaci. "Mladší lidé v podstatě o totalitě nevědí nic. Je to pro ně spíše látka z učebnice," řekl David Gaydečka ze sdružení Opona s tím, že jim chybí autentický zážitek.
Právě toto "manko" chce sdružení alespoň trochu dohnat pomocí projektu Cirkus totality. Bude ho tvořit několik lehkých mobilních staveb, které si bude návštěvník moci sám projít. V budovách by kromě výtvarných instalací a multimediálních prostorů s hudbou a filmy měl být také takzvaný trenažér totality. Návštěvník se při vstupu do něj pomyslně ocitne v realitě staré více než 20 let, kterou bude podle autorů tvořit několik "byrokratických totalitních kanceláří". "Na začátku každý návštěvník dostane fiktivní identitu nebo občanku, ve které bude uvedeno, do jaké rodiny se narodil," uvedl Marek Vocel ze sdružení Opona. Návštěvník se tak bude moci stát například "kulakem" nebo naopak dítětem člena stranického politbyra. Na základě svého třídního původu potom bude ve fiktivním životě činit některá rozhodnutí, která ovlivní jeho další kariéru i rodinu.
Počasí
Ve středu očekáváme oblačnou až zataženou oblohu, na většině území občas přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia, ve Slezsku až 26 stupňů.