Zprávy

Všichni zákonodárci dodrželi zákon a odkryli svůj majetek i dluhy

Všichni poslanci, senátoři, ministři a další dotčení státní úředníci stihli letos v termínu podat svá majetková přiznání, jak jim ukládá zákon o střetu zájmů. Termín jim vypršel v pondělí. V úterý byla v příslušném registru přiznání od všech dotčených lidí. Pokud by přiznání nepodali nebo nedodrželi lhůtu, hrozila by jim až padesátitisícová pokuta. Předseda mandátového a imunitního výboru sněmovny Miloslav Kala (ČSSD) ČTK řekl, že dolní komora má v registru 273 funkcionářů, na které se povinnost podávat přiznání vztahuje. "Všichni splnili termín a odevzdali to včas," uvedl. Dodané údaje se podle něj postupně zpracovávají a během příštího týdne by měly být k dispozici na sněmovním webu. Na senátních stránkách jsou fotokopie oznámení všech 81 členů horní komory. Veřejní činitelé mají v oznámení uvádět podnikání, vedlejší příjmy nad 100.000 korun, získané nemovitosti nebo movité věci nad půl milionu korun, akcie a podíly v obchodních společnostech nad 50.000 korun a nesplacené finanční závazky.

Francie se postavila do čela EU a otevřela pracovní trh Čechům

Francie od Slovinska 1. července převzala předsednictví Evropské unie. Dalších šest měsíců bude udávat tón unijní diplomacii. Co se Francouzům nepodaří vyjednat během vymezené doby, to po nich z velké části "zdědí" Češi, kteří v čele unie stanou na začátku příštího roku. Pařížská vláda se navíc rozhodla, že v zároveň otevře svůj pracovní trh osmi členským státům, které do unie vstoupily v roce 2004, tedy i ČR. V současnosti tak pracovní omezení uplatňují v podstatě už jen tři země - Německo, Rakousko a Belgie. Belgičané ovšem chtějí svůj trh otevřít velmi brzy.

Topolánek: Vláda neudělá v jaderné energetice nevratné kroky

Jaderná energie musí být podle premiéra Mirka Topolánka jedním z alternativních scénářů energetické koncepce státu do roku 2050. Vláda bude mít tento týden studii dalšího rozvoje energetiky, poté by měla následovat odborná veřejná diskuze, která určí další postup. "Současná vláda nemá mandát dělat v jaderné energetice žádné nevratné kroky a my je neuděláme," řekl Topolánek po úterní návštěvě Jaderné elektrárny v Dukovanech. Zpráva takzvané Pačesovy komise projde podle premiéra nezávislou oponenturou, poté vláda navrhne práce na úpravě energetické koncepce. Veřejná diskuze by pak měla směřovat k optimální variantě, která by měla být známa do konce roku. Podle Topolánka existují i další varianty - dovoz elektrické energie, prolomení limitů těžby v severních Čechách nebo zvýšení závislosti státu na dovozu plynu. "Pokud ale chceme zmenšit problémy se životním prostředím a problémy s dovozem, bez jádra to nepůjde. Další politická reprezentace musí v této věci učinit zásadní rozhodnutí," řekl Topolánek.

Mít za souseda Roma by bylo nepříjemné téměř polovině lidí v ČR

Skoro polovině lidí v České republice by bylo nepříjemné, kdyby se jejich sousedem stal Rom. To je spolu s Itálií nejvíce v Evropské unii, vyplývá z průzkumu Eurobarometr. Na otázku, zda by jim bylo nepříjemné mít Roma jako souseda, kladně odpovědělo 47 procent dotázaných v České republice, záporně devět procent, což je nejméně ze všech 27 zemí Evropské unie. V Itálii je to rovněž 47 procent kladných odpovědí, nicméně 14 procentům respondentů by Romové v sousedství nepříjemní nebyli. V případě Slovenska 38 procent dotázaných uvedlo, že mít romské sousedy by jim bylo nepříjemné a 17 procent z nich by s tím žádný problém nemělo.

Mezi země, kde více než polovina dotázaných odpověděla, že mít za sousedy Roma by pro ně žádnou nepříjemnost nepředstavovalo, patří Polsko (58 procent) a Švédsko (52 procent). Z průzkumu také vyplývá, že nejvíce přátel a známých mezi Romy mají obyvatelé Bulharska, kde to uvedlo 47 procent respondentů. Více než dvě pětiny lidí (42 procent) se s Romy přátelí v Maďarsku a Rumunsku, na Slovensku je to 37 procent. V případě České republiky má mezi svými kamarády a známými také Romy 18 procent dotázaných.

Nejvyšší správní soud se zastal Romů pronásledovaných za války na Slovensku

Nejvyšší správní soud (NSS) se zastal Romů, kteří se za druhé světové války na Slovensku museli ze strachu z perzekuce ukrývat, a nyní proto požadují odškodnění podle zákona o poskytnutí jednorázové částky účastníkům národního boje za osvobození. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) by podle soudců NSS neměla požadovat přehnaně mnoho důkazů a svědectví, pronásledování Romů je totiž historicky nezpochybnitelná skutečnost. Soud verdikt zveřejnil v novém čísle sbírky svých klíčových rozhodnutí. Podle Nejvyššího správního soudu je po 60 letech velmi obtížné konkrétní romské osudy na Slovensku dohledávat. "V této důkazní nouzi je třeba vycházet z tvrzení žadatelů, neboť tato tvrzení, pokud jsou v souladu s historickými možnostmi a skutečnostmi, nelze vyvrátit," napsali soudci.

NSS se zabýval případem Roma, jenž se narodil v roce 1941 na západním Slovensku a nyní je českým občanem. Podle dvou písemných svědectví se jako malé dítě s celou rodinou a dalšími Romy asi pět měsíců - od příchodu německých vojsk do osvobození - skrýval v lesích. Spali prý v senících, u krmelců a v zemljankách. "Zimou a hladem umírali bez možnosti lékařské pomoci a církevního zaopatření," napsala jedna svědkyně. ČSSZ v roce 2005 odmítla vyplatit odškodné, které by v mužově případě činilo 60.000 korun.

Respekt: V rezervních fondech ministerstev je téměř 100 miliard

Ministerstva mají ve svých rezervních fondech téměř 100 miliard korun. Uvedl to server Respekt.cz s tím, že deficity státního rozpočtu jsou tak ve skutečnosti nižší, než se uvádí. Do rezervních fondů se obvykle převádějí peníze poté, co ministři neutratí všechny své prostředky v daném rozpočtovém období. "Ukazuje to, že schvalované rozpočty mohly být nižší, a jaké plýtvání na ministerstvech je. Máme prostor zeštíhlit státní správu o deset až 20 procent jako na Slovensku," řekl k tomu analytik Atlantik FT Petr Sklenář. Podle něj to rovněž zkresluje výsledek hospodaření státu. "Česká metodika to bere jako výdaj, ale metodika ESA95 od Evropské komise bere v úvahu pouze výdaje, které se reálně staly," upozornil.

České dráhy: Stávka způsobila škody ve výši osmi milionů korun

České dráhy vyčíslily škody, které způsobila nedávná stávka strojvedoucích, na osm milionů korun. Suma zahrnuje náklady na náhradní autobusovou dopravu a změny v provozu lokomotiv a vagonů. Informuje o tom zvláštní vydání drážního listu Železničář. Strojvůdci stávkovali 24. června 75 minut na protest proti vládní důchodové reformě. "Jednou z možností, které nyní zvažujeme, je, že budeme uhrazení škod žádat po Federaci strojvůdců," řekl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Definitivní rozhodnutí učiní vedení drah v brzké době. Ostatní železničářské organizace přistoupily na dohodu s vedením drah i ministerstva dopravy, které slibuje zmírnění dopadů reformy na sociální situaci drážních zaměstnanců. Odboráři tak případnou stávku odložili minimálně do konce září.

Místo zrušených padesátníků budou v Jablonci razit padesátikoruny

Místo padesátihaléřů, které na konci srpna přestanou platit, bude Bižuterie Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou razit padesátikoruny. Od srpna do října by jich měla vyrobit prvních deset milionů a v příštím roce dalších 35 milionů kusů. Ještě do loňského roku nechávala Česká národní banka (ČNB) tisknout bankovky, mají ale velmi krátkou životnost, proto padlo rozhodnutí dát do oběhu mince. Národní banka rozhodla o ukončení platnosti padesátihaléřů loni v srpnu. "Stejně jako před pěti lety desetníky a dvacetníky, i ony postupně přestaly plnit funkci oběživa, vysvětlil důvody Tomáš Hládek z ČNB. Současně podle něho přestanou platit papírové dvacetikoruny. Jablonecká mincovna v úterý oslavila 15 let od svého založení.

V Praze platí zákaz odhazování žvýkaček a nedopalků

V Praze je ode 1. července zakázáno odhodit na ulici nedopalek cigarety nebo vyplivnout žvýkačku. Začíná platit nová městská vyhláška o čistotě. Strážníci budou dodržování nařízení kontrolovat od prvního dne, řekl ČTK náměstek ředitele pražských strážníků Ludvík Klema. Podle mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury ale nejsou o novém nařízení cizinci informováni, což může prý způsobit problémy. "Určitě od prvního dne budou kontroly," uvedl Klema s tím, že strážníci byli o nové vyhlášce proškoleni. Hlavní tlak na provinilce podle Klemy začne od příštího týdne, kdy vstoupí v platnost také vyhláška, která zakazuje pití alkoholu na vybraných veřejných místech. Tento týden budou strážníci situaci spíše monitorovat. Nový předpis pokládá za znečištění například i krmení holubů. Předloha zakazuje také znečišťovat veřejná prostranství "výkaly a výměšky". Pozor si budou muset dávat třeba i řidiči, kteří vyjíždějí ze staveniště, aby po jejich automobilu nezůstalo na silnici bláto a jiný nepořádek. V ulicích také nebude moci zůstávat štěrk a další materiál, kterým bylo posypáno náledí. Za nepořádek budou pokládány i reklamy mimo schválená místa.

I když vyhláška o čistotě platí, nedopalky a zvýkačky nemizí. Podle Františka Hodana z Pražských služeb je ještě brzy, aby byla změna vidět, lidé o vyhlášce často nevědí. Čistota pražských ulic se podle něj paradoxně v prvních prázdninových dnech zhoršuje, protože vrcholí turistická sezona. Pražské služby ale zároveň posilují úklid i odvozy košů v centru. Hlídka městské policie, která v úterý dopoledne kontrolovala dění na Václavském náměstí, ČTK potvrdila, že se na odhazování odpadků na ulici zaměřuje. Pokutu zatím sice neudělila, chystá se ale provinilce upozorňovat, že nedopalky, papírky a žvýkačky patří do koše. "Před uniformou ale stejně niko odpadky na zem nehodí," dodal strážník, který byl stejně jako všichni příslušníci městské policie o vyhlášce proškolen. Odhazování žvýkaček a nedopalků zakazují i další metropole, jako je New York, Londýn, Brusel, Paříž, Berlín, Varšava nebo Vídeň. Z jejich zkušeností ale vyplývá, že odpadky na chodnících neubyly.

Červen byl na silnicích zatím nejtragičtějším letošním měsícem

Červen si na českých a moravských silnicích vyžádal podle předběžných policejních statistik zatím nejvíc obětí v letošním roce. Při dopravních nehodách zemřelo 95 lidí. Poslední měsíc školního roku však bývá tragický každoročně. Loni se počet mrtvých vyšplhal na 116, v roce 2005 zahynulo dokonce 118 lidí. Na vysokém počtu obětí se podepsal zejména týden od 16. do 22. června, který patřil v tomto roce k nejtragičtějším. Na silnicích zemřelo 23 lidí, další čtyři životy si vyžádaly automobilové kolize na sportovních akcích - dva lidé zahynuli při Horácké rallye v Třebíči a další dva při závodech motocyklových veteránů v Hořicích. Naopak první prázdninový víkend byl letos druhý nejbezpečnější za 19 let.

Policie má nové experty na potírání internetové kriminality

Pachatelé trestné činnosti mládnou a stále více používají internet. Policie s nimi musí držet krok, a proto vyškolila nové internetové policejní experty. Navíc nakoupila zařízení k odposlechu internetu, která jí umožňují sledovat elektronickou komunikaci pachatelů. To vše v rámci dvouletého projektu k potírání korupce a hospodářské kriminality Transition Facility, v němž česká policie přebírala zkušenosti od kolegů ze spolkové země Bádensko-Württembersko. Novinářům to řekl Jiří Novák z policejního prezidia.

Profil: Rakouští politikové se v srpnu 1968 nechovali hrdinsky

Rakousko poskytlo po násilném potlačení československého reformního hnutí Pražské jaro v roce 1968 pomoc tisícům Čechů a Slováků při hledání nového života v zahraničí a podporovalo dlouhodobě i disidenty, kteří zůstali doma. Bezprostředně po invazi vojsk Varšavské smlouvy do bývalého Československa se však rakouské politické špičky nezachovaly nijak hrdinsky. Píše to ve svém nejnovějším vydání rakouský týdeník Profil. Časopis se odvolává na právě vycházející rozsáhlý dvoudílný sborník dokumentů "Pražské jaro. Mezinárodní krizový rok 1968", který sestavil tým historiků z Boltzmannova institutu ve Štýrském Hradci pod vedením Stefana Karnera. Poukazuje mimo jiné na to, že tehdejší nejvyšší rakouští političtí představitelé reagovali na invazi zpočátku velmi opatrně až bázlivě a snažili se hlavně nepohněvat Moskvu a neohrozit neutralitu vlastní země.

Karner měl v uplynulých dvou letech možnost studovat i mnohé dosud tajné dokumenty v ruských archivech, z nichž podle něj mimo jiné vyplývá, že rakouští politikové se nechali upokojit domnělými dohodami nejvyšších představitelů tehdejších komunistických zemí z Bratislavy ze 3. srpna a odjeli na dovolenou. Tam pak většinou ani nebyli k zastižení po telefonu, takže jejich reakce byly opožděné, chaotické, improvizované až fraškovité, píše Profil. Tehdejší rakouský ministr zahraničí Kurt Waldheim pak zaslal pokyn rakouskému velvyslanectví v Praze, aby českoslovenští občané, kteří tam hledali útočiště, byli "přemluveni k opuštění objektu". Tehdejší rakouský velvyslanec v Praze a pozdější prezident Rudolf Kirchschläger však toto nařízení ignoroval, stejně jako přání, aby Čechoslovákům nebyla vydávána další víza.

Skoro polovina Čechů si myslí, že za 20 let se jim bude žít lépe

Necelá polovina obyvatel České republiky si myslí, že za 20 let se lidem v ČR bude žít lépe. Češi a většina nováčků v Evropské unii patří v tomto ohledu k optimistům. Vyplývá to z posledního průzkumu Eurobarometru. Zatímco podle 46 procent respondentů budou mít lidé v Česku lepší život než v současnosti, o opaku je přesvědčeno 32 procent dotázaných. Mezi největší optimisty v tomto ohledu v "sedmadvacítce" patří Estonci - to, že se lidem povede lépe, si myslí 78 procent z nich. Budoucnost dělá naopak nejhlubší vrásky na čele obyvatelům Německa, více než dvě třetiny (68 procent) z nich zastává názor, že v roce 2028 bude život horší a jen pětina je přesvědčena o opaku. Co se týče vyhlídek v zaměstnání, Češi příliš optimističtí nejsou. Více než dvě třetiny (68 procent) velmi souhlasí nebo souhlasí s tvrzením, že ani dobré vzdělání za 20 let nebude zárukou toho, že člověk sežene dobré místo. Na rozdíl od obyvatel někdejší evropské "patnáctky" se ale Češi nebojí toho, že by kvůli konkurenci Číny nebo Indie vydělávali méně.

Drůbežáři nechtějí platit pokutu za kartel, žádají o odklad

Drůbežářské firmy, které letos dostaly pokutu přes 14 milionů korun za kartel, nechtějí sankci platit. Část z nich už se obrátila na brněnský krajský soud, aby jim přiznal takzvaný odkladný účinek, a zároveň podala žalobu na rozhodnutí antimonopolního úřadu o pokutě. ČTK to potvrdil soudce David Raus. Pokud firmy odklad dostanou, nebudou muset sankci platit do doby, než soud posoudí verdikt úřadu. Pokuty by prý pro některé firmy byly likvidační. Soud o jejich návrzích rozhodne co nejdříve, doplnil Raus.

Producenti, kteří mají na českém trhu asi šestinový podíl a ročně vyprodukují 50.000 kilogramů drůbežího masa, se předloni v prosinci dohodli na společném postupu vůči svým odběratelům. Chtěli od nich, aby dávali za maso víc než tehdejších 19 Kč. Navíc vyzvali i ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dál za kilogram drůbeže dostávat míň než 20 Kč. Situace je ale stále podobná, tvrdí zemědělci. "Na každém kuřeti dnes tratíme korunu. Kdybychom tu pokutu měli zaplatit, tak to tu můžeme zavřít a na český trh se domácí kuřata vůbec nedostanou," vysvětlil žádost o odkladný účinek Ivo Kudrna ze Sušárny Pohořelice. Jeho firma má podle rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zaplatit přes 3,5 milionu korun. Společně s Agrodružstvem Jevišovice, kterému úřad vyměřil sankci 8,25 milionu, byla podle verdiktu iniciátorem kartelu.

Plzeňské ulice oživí věda a technika

Už potřetí se letos v Plzni uskuteční projekt Dny vědy a techniky, který si klade za cíl popularizovat vědu, vynálezy a zejména povzbudit zájem o studium technických oborů. Ačkoliv plzeňská Západočeská univerzita (ZČU), která je hlavním pořadatelem akce, byla dříve známá hlavně jako technicky zaměřená škola, zájem o tyto obory stále klesá. Dny vědy a techniky se uskuteční od 15. do 20. září. Akce je rozdělena na dvě části. V prvních dnech se mohou lidé podívat po předchozí registraci na internetu do laboratoří univerzity, kde pro ně budou připraveny kurzy, přednášky i ukázky zajímavých pokusů, 19. a 20. září se vědci přesunou za lidmi do centra Plzně, kde bude na 40 vystavovatelů z různých oborů. Vystaven bude třeba model vlaku na magnetickém polštáři nebo kráčející šestinohý robot, lidé si vyzkoušejí, jaké to je být fakírem. Zajímavý bude i materiál s tvarovou pamětí, který se i přes poničení po zahřátí zas vrátí k původnímu tvaru.

V Brně začne Měsíc autorského čtení věnovaný Kanadě a Kohoutovi

Vystoupením kanadského literáta Lee Hendersona a českého spisovatele Michala Viewegha v Brně začal Měsíc autorského čtení, který organizátoři označují za největší literární festival v Česku. Každý den bude ze svého díla číst jeden český autor a jeden host z Kanady. Dějištěm přehlídky je brněnské divadlo Husa na provázku. Letošní ročník Měsíce autorského čtení je věnován Pavlu Kohoutovi, jenž bude číst 19. července. Zároveň v Brně oslaví své 80. narozeniny. Z českých autorů pozvali pořadatelé ještě například Ivana Wernische, Michala Ajvaze a Jiřího Kratochvila. Poslední ročníky Měsíce autorského čtení se zaměřují vždy na jednu zahraniční literaturu. Po slovenské, berlínské a běloruské tvorbě přišla na řadu Kanada. Do Brna v červenci přijede 32 Kanaďanů, mateřštinou 19 z nich je angličtina, zbytek pochází z frankofonní části země.

Brněnská mešita slaví desáté výročí

Brněnská mešita oslaví ve středu desáté výročí od svého vzniku. Islámská nadace proto uspořádá od 5. do 8. července v muslimské modlitebně dny otevřených dveří. Veřejnost na akci pozve ve středu ve svém informačním stánku na centrálním brněnském náměstí Svobody. Muslimové tam chtějí rozdat tisíce růží jako symboly přátelství. ČTK to řekl předseda brněnské islámské nadace Muníb Hasan. Brněnská mešita je nejstarším svatostánkem svého druhu v České republice. V modlitebně ve Vídeňské ulici bude připravena nejen její prohlídka, ale i výstavy Objevte islám a Žena v islámu. Přiblíží svět muslimů. Podle Hasana o něm stále mají někteří obyvatelé Česka zkreslené představy.

Stavbu mešity provázely protesty. Muslimové chtěli, aby měla věžičku symbolizující minaret, který je nedílnou součástí islámských mešit. Po protestech islámská nadace od záměru ustoupila. Hasan zdůraznil, že mešita má kromě náboženského i kulturní a společenský význam. Měsíčně ji navštíví žáci pěti škol. Vedení nadace pořádá přednášky o islámu, které ho mají pomoci pochopit. Budoucí zdravotníci se při setkáních například učí, jak postupovat při případném kontaktu s pacientem-muslimem. Podle Hasana je soužití muslimů s obyvateli Brna velmi dobré. Kromě Brna mají muslimové modlitebny také v Praze.

Režisér Mináč natáčí dokument Nickyho rodina

V příštím roce se v kinech objeví celovečerní dokument s hranými pasážemi Nickyho rodina, na kterém už dva roky pracuje scenárista, producent a režisér Matej Mináč. Snímek bude o tom, jak příklad jednoho člověka, konkrétně britského zachránce stovek československých židovských dětí Nicholase Wintona, může pozitivně ovlivnit svět především mladých lidí. Wintonovy přítomnosti v Česku Mináč minulý týden využil k natočení dalších záběrů. Winton sám na svůj čin nikdy neupozornil, jeho zásluhy pomohla až před 20 lety zveřejnit historička Elisabeth Maxwellová a pak i Mináč filmem Síla lidskosti, který před šesti lety získal cenu Emmy a další prestižní uznání.

"Zveřejnění Wintonova činu ovlivnilo mladé lidi na celém světě. Nadchl je, často se rozhodují podle jeho vzoru něco se světem udělat," řekl Mináč. Dosud má k dispozici 85 hodin natočeného materiálu. Snímek vzniká v angličtině, mezi zpovídanými byli bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, někdejší prezident Světové banky Paul Wolfowitz, nositel Nobelovy ceny míru Elie Wiesel, exprezident Václav Havel i jeho nástupce Václav Klaus. "Před kamerou by se měli objevit i Steven Spielberg či Paul McCartney," dodal Mináč, v jehož seznamu jsou dále jména televizních moderátorů Oprah Winfreyové a Larryho Kinga, herců Angeliny Jolieové, Brada Pitta a Woodyho Harrelsona, prince Charlese a hudebníka Erika Claptona. Moderátorkou projektu bude hlavní reportérka stanice CNN Christiane Amanpourová, která prošla válečnými konflikty a viděla mnoho utrpení dětí.

Lipník vyhlásil sbírku na novou plastiku Alfreda Habermanna

Vedení radnice v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku vyhlásilo sbírku na pořízení kované plastiky s názvem Tilia - Lípa podle návrhu Alfreda Habermanna. Ten zemřel v dubnu letošního roku. Na nedalekém hradě Helfštýně od roku 2000 pořádal odborné kovářské kurzy a semináře. Plastiku v hodnotě milionu korun vytvoří dílna Pavla Tasovského. Tilia - Lípa bude již třetí plastikou, která bude natrvalo zdobit ulice města. Město tím chce připomenout nejen spojení s nedalekým hradem Helfštýnem, kde se každoročně koná mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, ale zároveň také to, že je Lipník nad Bečvou společně s hradem Helfštýnem členem Kruhu evropských kovářských měst.

Koncert Irglové a Hansarda v Telči byl vyprodán za několik minut

Tisíc vstupenek na koncert Glena Hansarda a Markéty Irglové, který je v programu Prázdnin v Telči naplánován na 30. července, bylo vyprodáno během několika minut. Šestadvacátý ročník tohoto patrně nejdelšího hudebního festivalu v České republice, jenž začíná 25. července a končí 10. srpna, však nabízí nespočet hudebních zážitků. Zahájení bude tentokrát vypadat jako v severoitalském městě Verona, ve kterém se odehrál milostný příběh Romea a Julie, řekl hlavní pořadatel Milan Kolář. Svoji svéráznou verzi Shakespearova dramatu předvede Teátr Víti Marčíka a kulisami mu bude pohádkové renesanční prostředí telčského zámku. Během 17 večerů se na nádvoří telčského zámku představí desítky kapel a stovky hudebníků nejen z české hudební scény.

Umělecká šéfka Státní opery podala výpověď, končí i šéfdirigent

Umělecká šéfka Státní opery Praha Ingeborg Žádná podala výpověď kvůli dlouhodobým rozdílným názorům s ředitelem Jaroslavem Vocelkou. Neshodli se především na uměleckém směřování operního domu. ČTK to řekla Žádná. Vocelka navíc neprodloužil smlouvu francouzskému šéfdirigentovi Guillaumovi Tourniairovi, který nastoupil k orchestru teprve loni v září. "Názor ohledně odchodu šéfdirigenta Tourniaira s panem Vocelkou rozhodně nesdílím. Smlouvu měl mít prodlouženou na příští sezonu. Jsem přesvědčená, že měl pro Státní operu svůj význam," uvedla. To, zda odejde i ona, se prý ukáže do konce srpna. Podle Vocelky nebyla Tourniairovi prodloužena smlouva na žádost umělecké rady opery. "Pan šéfdirigent teprve šest let dirigoval, nebyla to osobnost a leckteré opery se učil. Nastoupil na místo šéfdirigenta na rok a já jsem smlouvu neprodloužil," odůvodnil rozhodnutí. Podle něho byla situace v posledních týdnech v orchestru napjatá a hráči šéfdirigenta nerespektovali. Názoru Vocelky však oponuje Žádná. "Myslím, že většina členů orchestru žádný neklid nepociťovala. Tourniaire není žádný začátečník a debutoval již před mnoha lety," poznamenala. Podle Žádné orchestr a sbor vedení potřebuje již proto, že se musí neustále zvyšovat jeho kvalita. Vocelka zatím neví, zda vypíše nové výběrové řízení, nebo jmenuje nového šéfdirigenta či zda místo zůstane neobsazeno.

Sport

Český biker Jiří Friedl z týmu Merida zvítězil v náročném šedesátikilometrovém závodu v La Pedaleda v Itálii. Na trati s těžkým profilem za sebou nechal všech 188 soupeřů a do cíle přijel s náskokem téměř čtyř minut před Němcem Benjaminem Madebachem.

Wimbledonské dvouhry už budou pokračovat bez českých tenistů. Poslední zástupkyně Nicole Vaidišová vypadla ve čtvrtfinále, když prohrála 2:6, 7:5 a 1:6 s Číňankou Čeng Ťie.

Středeční počasí v ČR

Skoro jasno, teploty 27 až 31 stupňů Celsia, na horách bude kolem 22 stupňů.