Zprávy

Pro zraněné vojáky odletěl do Afghánistánu vojenský speciál

Z vojenského letiště v pražských Kbelích odstartoval v pátek dopoledne speciál, který přiveze z Afghánistánu čtyři zraněné vojáky a ostatky jejich zemřelého kolegy. Čtyři zranění čeští vojáci jsou nadále v péči americké vojenské nemocnice v Bagrámu. Tři z nich jsou již ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Čtvrtý voják je s těžkými zraněními stále hospitalizován na jednotce intenzivní péče. Na palubě airbusu, který je upraven ve zdravotnické verzi, je pro zabezpečení převozu zraněných odborný lékařský a doprovodný tým. Armáda v této úpravě může využívat zdravotnické jednotky pro nestabilní pacienty nebo čtyři lůžka pro zraněné a nemocné. Kdy se letadlo se zraněnými vrátí, to bude podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové záviset na zdravotním stavu nemocných. "Naším cílem je dopravit všechny zraněné do Prahy v co nejkratším čase, bude ale záležet na jejich aktuálním zdravotním stavu," uvedla. Optimistický scénář počítá s návratem letounu v sobotu večer.

Vojáci byli zraněni ve středu při výbuchu nastražené nálože. Z pětičlenné posádky vozu zraněním později podlehl jeho řidič. Útok se stal v provincii Lógar a jeho terčem byli členové provinčního rekonstrukčního týmu (PRT), který v tomto regionu na východě Afghánistánu působí od března. Mrtvý voják je třetím příslušníkem české armády, který v této zemi zahynul.

Podle Zaorálka vláda zatajila incident v Afghánistánu před hlasováním

Vláda zatajila Poslanecké sněmovně před hlasováním o posílení české vojenské mise v Afghánistánu zprávu o incidentu, při kterém tam zemřel jeden český voják a čtyři byli zraněni, řekl stínový ministr zahraničí ČSSD Lubomír Zaorálek. Je přesvědčen, že vláda tyto informace měla a považuje to za další ukázku postupu, který je v rozporu s ústavou. Zaorálek připustil, že by zpráva o incidentu zřejmě neovlivnila hlasování, ve kterém posílení mise sněmovna i s pomocí sociálnědemokratických poslanců schválila. Přesto bude poslanecký klub ČSSD požadovat po vládě časový harmonogram toho, jak se vše kolem incidentu odehrálo, dodal.

Tisková služba ministerstva obrany tvrdí, že se ministryně Vlasta Parkanová dozvěděla během jednání sněmovny o vojenské misi prostřednictvím SMS zprávy pouze o výbuchu a zranění několika vojáků. O tom, že zranění jeden voják podlehl, se dozvěděla opět z SMS zprávy až po hlasování poslanců. Ministerstvo odmítá spekulace médií, že resort zprávu jakkoliv zatajoval nebo zdržoval, sdělila ČTK tiskové služba.

O vyslání stovky vojáků z prostějovské speciální jednotky rozhodla sněmovna ve středu 30. dubna odpoledne. Informace o afghánském incidentu se objevily ten samý den v podvečer. Senát vládní návrh podpořil již dříve, takže vyslání vojáků nic nebrání. Vládní tábor neměl dost hlasů, aby vojenskou misi prosadil, v opakovaném hlasování ale kabinetu pomohli někteří sociální demokraté. Čeští vojáci budou v Afghánistánu plnit bojové úkoly pod americkým velením.

Výbor Senátu USA dal zelenou protiraketovému deštníku v Evropě

Branný výbor amerického Senátu ve čtvrtek jednomyslně schválil návrh administrativy prezidenta George Bushe na vybudování systému protiraketové obrany v České republice a Polsku. S odvoláním na prohlášení výboru o tom informovala agentura Reuters. Branný výbor, jehož členem je i republikánský kandidát na příštího prezidenta USA John McCain, schválil plán na vybudování radarové části základny v Česku a sila s antiraketami v Polsku jako součást výdajové části rozpočtu na obranu na fiskální rok 2009, který začíná letos 1. října.

Americká vláda argumentuje ve prospěch instalace protiraketového deštníku v Evropě hrozbou, které údajně USA a jejich spojenci čelí z nepřátelsky naladěných zemí, jakými je například Írán a Severní Korea. Podle Rikiho Ellisona, šéfa neziskové organizace Missile Defense Advocacy Alliance (MDAA), je souhlas senátního výboru jasným signálem souhlasu demokraty ovládaného Senátu s celým projektem. Senátní výbor ve čtvrtek ve své zprávě také doporučil, aby se vypracoval nezávislý posudek toho, nakolik je evropský projekt "vhodný a proveditelný".

Greenpeace na kótě očekávají o víkendu i návštěvu politiků

Návštěvu některých starostů a zřejmě i poslanců očekávají o víkendu aktivisté z hnutí Greenpeace na kótě 718 v brdských lesích. Kótu, kde má stát americký radar, Greenpeace obsadila v pondělí a protestuje zde proti záměru vybudovat tu radarovou základnu. Ačkoliv okolí kóty hlídá vojenská policie a kontroluje každého, kdo sem chodí, aktivisty navštívilo od pondělí už kolem 60 lidí, řekl v pátek ČTK vedoucí kampaně Greenpeace Jan Freidinger. Návštěvníci, kteří se na výzvu Greenpeace na kótu vydají, riskují až třítisícovou pokutu za přestupek, neboť do prostoru lze vstoupit jen s povolením újezdního úřadu. "Jsme rádi, když za námi lidé chodí a vyjadřují nám tak podporu. Greenpeace za ně ale neodpovídá, každý je tady na vlastní zodpovědnost. Lidé sem vstupují, tím konají přestupek a mohou dostat pokutu. Vážíme si jejich postoje," uvedl Jan Piňos z Greenpeace.

Lidé, kteří na vrch míří, často nosí protestující skupince jídlo. Na kótě je nyní kolem 15 lidí, včetně trojice horolezců na plošinách v korunách stromů. "Je to mezinárodní tým - Čech, Slovenka a Švýcar," uvedl Freidinger.

Amnesty International připravila kampaň za svobodu slova v Číně

Česká pobočka mezinárodní organizace Amnesty International (AI) se chystá odstartovat kampaň za svobodu slova a proti cenzuře internetu v Číně. Začátek akce aktivisté naplánovali na 3. května, na který připadá Světový den svobody tisku. Zájemci se budou moci na internetových stránkách připojit k fanouškům lidských práv na virtuálním stadionu. Letní olympijské hry v Číně AI podle svých zástupců bere jako příležitost ke změně tamních poměrů. Aktivisté uvedli, že ani sto dní před zahájením akce nesplnily čínské úřady své sliby o tom, že do her zajistí úplnou svobodu médií. "Několikaleté věznění za pouhé kliknutí myší zůstává v Číně stále realitou. V roce olympijských her v Pekingu máme jedinečnou příležitost vymáhat od úřadů naplnění jejich slibů o lidských právech," uvedla ředitelka české pobočky AI Dáša van Der Horst. Dodala, že čínské úřady pečlivě vybírají, k jakým informacím budou mít lidé přístup. Za šíření "nepohodlných názorů" stráví podle aktivistů ve vězení roky desítky osob. Kampaň doplní 13. května podpisová akce, která se uskuteční v krajských městech.

CzechTourism chce během olympiády lákat turisty do ČR

Státní agentura pro podporu cestovního ruchu CzechTourism chce během olympijských her v Číně lákat do České republiky turisty z Asie. Základní stan si agentura zřídí ve čtyřhvězdičkovém hotelu Gloria Plaza, který leží na hlavní tepně v centru Pekingu. Zde budou zástupci agentury prezentovat příchozím turistické zajímavosti ČR, uvedla mluvčí CzechTourismu Karin Šeligová. Kampaň má stát zhruba 1,3 milionu korun. V hotelu, kde si Český olympijský výbor, jehož je CzechTourism členem, pronajal celou vstupní halu, vznikne takzvaný Český dům. Kromě propagačních materiálů Prahy a českých krajů se tady bude ochutnávat české jídlo a pivo; kulinářský zážitek doplní český a moravský folklor. "Chceme návštěvníky her a čínské obyvatele přilákat k nám do Českého domu a přiblížit jim naší zemi," řekla Šeligová. CzechTourism vedle Číňanů hodlá oslovit i ostatní turisty a sportovní fanoušky. Součástí propagační akce mají být i dvě poznávací cesty do České republiky, které agentura uspořádá pro čínské novináře.

Plzeň žije Slavnostmi svobody

V Plzni v pátek začaly tradiční Slavnosti svobody - oslavy konce druhé světové války a osvobození města americkou armádou. Městem bude víc než jindy pět dní znít swing a angličtina, budou tudy projíždět staré americké džípy, v ulicích i oknech bytů zůstanou vyvěšené vlajky s hvězdami a pruhy. Na několik dní se sem vrátila i hrstka už víc než osmdesátiletých mužů, Američanů a Belgičanů, kteří město před 63 lety pomáhali osvobodit. Slavnosti patří k největším oslavám konce války v ČR, letos poprvé se změnila jejich koncepce. Kromě vzpomínek na boj za svobodu v roce 1945 slavnosti letos nabídnou také ukázku současných obránců svobody - armády a policie. Svobodu slova představí o víkendu řečnický koutek.

Oslavy trvají do úterý. Patří k také americký vojenský tábor stylizovaný do roku 1945. Protože Plzeň osvobodili vojáci 16. obrněné divize, je v kempu k vidění i jejich technika - nákladní auta, auta na munici, džípy a také unikátní vyprošťovací tahač Diamant, který je v Česku pouze jediný. Atmosféru tábora doplňuje swing hrající z reproduktoru, vojenská polní kuchyně a zelené stany. Mezi nimi chodí vojáci v dobových uniformách.

"Ahoj, tak jsem zase po roce tady," pozdravil zpravodajku ČTK osmaosmdesátiletý Erik Petersen. "Vy víte, že mě tady najdete vždycky v květnu, dokud budu moci; dokud budu žít, přijedu pokaždé," slibuje muž, který 6. května 1945 ráno jako jeden z prvních Američanů vjel do Plzně. I přes svůj věk on i další veteráni absolvují každoročně náročný program nejen v Plzni, ale v celém kraji. U pomníků padlých kolegů vojáků vzpomínají s místními lidmi na konec války a stále s potěšením usedají do džípů s bílou hvězdou na boku. Slavnosti nabízejí tradiční pietní akty, koncerty na několika scénách, bojovou dobovou scénu, konvoj vojenské techniky, techniku moderní české armády a ukázky její činnosti nebo práce policie.

Lidé mohli v Praze obdivovat vojenská historická vozidla

Před budovou amerického velvyslanectví v Praze si v pátek dopoledne mohli lidé připomenout konec druhé světové války a osvobození západních Čech americkou armádou. Shromáždilo se zde kolem 45 historických vojenských vozidel, která se poté vydala na každoroční jízdu Convoy of Liberty. Slunečný den spolu s kapelou hrající staré americké šlágry přilákaly desítky Pražanů i zahraničních návštěvníků. Každoroční přehlídku pořádá plzeňský Klub třetí armády a Vehicle Club WWII Praha. Spolu s konvojem dorazil na místo přehlídky také americký velvyslanec Richard Graber. Přijel v limuzíně značky Cadillac z roku 1937. Podobným štábním vozidlem jezdil podle mluvčího pořadatelů Milana Jíši také legendární americký generál George Patton. Všechny armádní vozy, které se u ambasády shromáždily, byly podle Jíši za války nasazeny v boji.

Velvyslanec Graber se pozdravil se zhruba stovkou členů historických vojenských klubů. Poděkoval všem, kteří tvrdě pracují na tom, aby se na konec války a osvobození nadále vzpomínalo. "Samozřejmě existují momenty v dějinách, které bychom rádi změnili, ale historie je taková, jaká je," odpověděl velvyslanec na otázku, zda nelituje toho, že se americká armáda při osvobozování Československa zastavila na demarkační linii a nepostupovala dál na východ.

Dva tisíce vybraných brýlí putují z Olomouce do Afriky

Jako sklad oční optiky vypadala v pátek knihovna Moravské vysoké školy v Olomouci. Zaplnila ji sbírka asi dvou tisíc použitých dioptrických brýlí, které po vyčištění poputují do Středoafrické republiky. Knihovnice Alexandra Svobodová ČTK řekla, že brýle nosili častěji starší lidé než studenti. "Sběr jsme organizovali i v některých domovech důchodců nebo na základních školách. Například olomoucká ZŠ Demlova vybrala 150 kusů brýlí," ocenila Svobodová. Poškozené nebo ulomené brýle se do sbírky nedostaly. "Nejčastěji jde o pozůstalost, kterou nám věnoval někdo z manželů s tím, že jim bylo líto brýle vyhodit. Možná proto jsou nejvíce zastoupeny takové ty obrovské modely přes celý obličej, populární snad v 60. nebo 70. letech. Občas k nim někdo přidal i pouzdro," prohlásila Svobodová.

Sbírku, která nyní skončila, vyhlásila Moravská vysoká škola v polovině března z iniciativy studentky managementu a ekonomiky Kateřiny Jančíkové. "Dioptrické brýle jsou v chudých oblastech Afriky finančně nedostupnou záležitostí a představují pro tamější obyvatele náklady v podobě až jednoročního výdělku," zdůvodnila její potřebnost koordinátorka Michaela Komárková. Podle ní jsou brýle primárně určeny pro studující mládež. Garantem projektu je obecně prospěšná společnost Siriri, která zajišťuje následnou distribuci brýlí do Středoafrické republiky.

Antimonopolní úřad dál čeká kvůli knihovně na názor z Bruselu

Antimonopolní úřad sice ve věci nové budovy Národní knihovny (NK) poslal své vyjádření na ministerstvo kultury, dále však spolupracuje s evropskými úředníky. Chce znát jejich názor na to, zda soutěž na podobu knihovny byla v souladu se zákonem. Předseda úřadu Martin Pecina ale v dopise, který má ČTK k dispozici, jasně píše, že projektovou dokumentaci nelze zadat vítězi architektonické soutěže bez výběrového řízení. ÚOHS, který se knihovnou nyní zabývá již potřetí, však neřeší mezinárodní soutěž na podobu knihovny. NK jako zadavatel při soutěži uplatnila výjimku ze zákona o zadávání veřejných zakázek a úřad, jehož zájmem jsou právě takové zakázky, to nezpochybnil. Pokud ale byla výjimka uplatněna, skončila podle Peciny se vznikem architektonické studie, tedy ukončením soutěže. Na vypracování projektu výjimku uplatnit nelze, a proto by podle předběžného názoru ÚOHS mělo následovat otevřené výběrové řízení. K tomu však NK podotýká, že jediným vlastníkem autorských práv vítězného návrhu je ateliér Future Systems Jana Kaplického; vítěz případného tendru na projektovou dokumentaci by přitom musel jeho práci detailně znát.

ÚOHS ministerstvu píše, že si nechává na doporučení Bruselu zpracovat znalecký posudek z oblasti mezinárodního práva veřejného. Před několika dny se v médiích objevily údaje z posudku vypracovaného Právnickou fakultou UK, podle kterého soutěž nebyla v souladu se zákonem, NK podle něj nemohla zmíněnou výjimku ze zákona uplatnit. Pecina ho posílá do Bruselu, chce znát stanovisko Evropské komise, protože jeho úřad zatím nic podobného neřešil. Hodlá se také obrátit na evropské Generální ředitelství pro vnitřní obchod a služby. Na základě jeho odpovědi rozhodne, zda znovu zahájí správní řízení. Národní knihovně ale jde o čas, pokud do konce letošního roku nebude mít stavební povolení, neprodá jí Praha pozemky na Letné.

ČSSD přijde i s 'kompromisním' návrhem zrušení poplatků

Sociální demokraté poslali vládě dva návrhy na změnu regulačních poplatků ve zdravotnictví. Jeden z nich počítá s úplným zrušením poplatků, druhý je blízký názorům některých koaličních poslanců, osvobodit by měl od poplatků děti do 18 let, starobní důchodce, kteří si nevydělávají, všechny invalidní důchodce a všechny osoby s příjmy pod dvojnásobek životního minima. Novináře o tom informoval stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. "Je to krok vůči některým lidovcům a zeleným, kteří tvrdili, že jsou ochotni takové změny podpořit," uvedl Rath. Podle něj se ukáže, zda tito poslanci veřejnými prohlášením pouze nesbírají hlasy před krajskými volbami. Ve sněmovně by se podle něj mělo hlasovat nejdříve o prvním návrhu, až po jeho případném neúspěchu pak o "kompromisním" druhém.

Míra nezaměstnanosti byla nejnižší od poloviny roku 1997

Míra nezaměstnanosti podle metodiky Mezinárodní organizace práce v prvním čtvrtletí klesla na 4,7 procenta, což je nejnižší úroveň od poloviny roku 1997. Proti stejnému období roku 2007 byla níže o 1,3 procentního bodu. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ). Podle ministerstva práce a sociálních věcí, které používá odlišnou metodiku, byla v prvním čtvrtletí míra nezaměstnanosti šest procent.

Silný růst ekonomiky spojený s rostoucí nabídkou práce se odráží v příznivém trendu snižování nezaměstnanosti, který pokračuje již od roku 2004, komentoval výsledky analytik ČSOB Petr Dufek. Za současnou situací na trhu práce podle něj stojí zejména investoři, kteří nabízejí v posledních letech desítky tisíc nových pracovních míst, spolu s vládní politikou utahování dříve velkorysé sociální sítě. Jak ale připomněl, snižující se nezaměstnanost vede až k regionálnímu a oborovému nedostatku nových pracovníků, zatím ale nevyvolává nadměrné mzdové tlaky. Kvůli klesající nezaměstnanosti a rychlému rozvoji nových výrobních kapacit musí ekonomika stále více spoléhat na zahraniční pracovníky, hlavně ze Slovenska, Ukrajiny a Polska. I nadále Dufek předpokládá pokračování poklesu nezaměstnanosti, ale v důsledku očekávaného zpomalení ekonomiky se prý tento trend bude dále zpomalovat.

Stát hospodařil ke konci dubna se schodkem 28,1 mld. Kč

Stát hospodařil ke konci dubna se schodkem 28,1 miliardy korun. Loni ve stejném období státní rozpočet skončil s deficitem 17 miliard korun. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Za celý rok úřad počítá se schodkem téměř 71 miliard korun. "Na relativně negativní výsledek hospodaření státního rozpočtu měly rozhodující vliv kapitálové výdaje," uvedlo MF. Kapitálové výdaje činily 36 miliard Kč, což bylo o 21,3 miliardy více než před rokem. Vysoký meziroční růst byl způsoben především transfery do Státního fondu dopravní infrastruktury, které dosáhly 20,8 miliardy korun.

Firmy dluží na odvodech za loňský rok 85,2 milionu Kč

Firmy v Česku dluží za loňský rok na sociálním pojištění zhruba 85,2 milionu korun. Dalších bezmála 23 milionů korun musí pak uhradit na penále. Vyplývá to z kontrol, které loni provedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). ČTK o tom informovala její mluvčí Štěpánka Filipová. Podle ní loni pracovníci správy provedli více než 167.200 kontrol. "ČSSZ v roce 2007 zkontrolovala víc než 63 procent všech organizací," uvedla mluvčí. Podle ní loni kontrol přibylo. Proti předcházejícímu roku jich bylo o 5700 víc.

Počet pracovních úrazů loni klesl, smrtelných ale bylo více

Počet pracovních úrazů loni klesl na 64.715 z předloňských téměř 68.000. Častější ve srovnání s předchozím rokem však byly smrtelné úrazy a těžká pracovní zranění. Meziročně se významně snížil počet takzvaných ostatních pracovních úrazů, vyplývá z údajů Státního úřadu inspekce práce.

Úřad loni zaznamenal 192 smrtelných pracovních úrazů, zatímco v předchozím roce jich bylo 156. Počet těžkých pracovních úrazů stoupl na 1102, v roce 2006 to bylo 1087. Počet ostatních pracovních úrazů se loni snížil na 63.421 z předchozích 66.756. Podle úřadu dlouhodobě kolísá smrtelná úrazovost ve stavebnictví. Loni zaznamenalo 45 tragických případů, v roce 2006 jich bylo 38. Celkový počet úrazů se nicméně snížil na 5189 z předloňských 5622. V dopravě se smutná bilance nezměnila, stejně jako v předchozím roce vykázala 21 smrtelných pracovních úrazů; na druhou stranu klesl počet těžkých zranění ze 77 na 69 a ostatních pracovních úrazů z 3729 na 3293.

Nečas potrestal úředníky, kteří za peníze z EU byli na Vysočině

Úředníci ministerstva práce, kteří za peníze z Evropského sociálního fondu (ESF) a státního rozpočtu strávili "pracovní" víkend ve čtyřhvězdičkovém hotelu na Vysočině, budou muset náklady uhradit. Vedoucí pracovníci, kteří byli za výjezdové setkání zodpovědní, přijdou ještě o odměny. Rozhodl o tom ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle mluvčího resortu Jiřího Sezemského ministerstvo přijme opatření, aby se podobné případy již neopakovaly. Dodal, že peníze na akci nebyly z ESF čerpány neoprávněně, protože je lze na takovou akci získat. Náklady by tedy byly uznatelné.

Informace o březnové víkendové akci 35 ministerských úředníků přinesl před časem deník Mladá fronta Dnes. Podle Sezemského stála 392.100 korun bez DPH. Tři čtvrtiny hradil ESF, čtvrtinu státní rozpočet. "Z toho vychází cena 4216 korun na osobu a den," upřesnil mluvčí. Úředníci se ubytovali na tři dny ve čtyřhvězdičkovém hotelu Vivaldi v Rančířově u Jihlavy. Deník uvedl, že pracovní část programu trvala pět hodin, ve "zbytku doby" se účastníci věnovali jízdě na terénních čtyřkolkách či hraní paintballu. Nečas nechal prověřit všechny výjezdní akce, které se od roku 2004 do letoška uskutečnily. Uskutečnilo se jich celkem 23. Podobný charakter jako "kolektiv stmelující" víkend na Vysočině, měly podle Sezemského čtyři z nich. Březnové setkání v hotelu Vivaldi bylo nejdražší. Podle Sezemského prověrka ukázala, že ministerstvu chybí pravidla pro pořádání podobných výjezdních zasedání.

Dle veřejnosti mají na politiky vliv hlavně korupce a lobby

Největší vliv na rozhodování politiků mají podle české veřejnosti korupce a zájmové skupiny, nejméně prý politiky ovlivňují občané. Vyplývá to z březnového výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). "Co se týče korupčního chování, dvě pětiny obyvatel (41 procent) jsou toho názoru, že většina veřejných činitelů v České republice je zkorumpována," uvádí CVVM. Pětina lidí si myslí, že jsou zkorumpovaní téměř všichni, 26 procent soudí, že je to méně než polovina veřejných činitelů.

Autoři výzkumu se ptali mimo jiné i na politickou kulturu veřejně činných lidí. Z tohoto hodnocení vyšli nejlépe představitelé místních samospráv - 57 procent dotázaných se domnívá, že jejich politická kultura je velmi nebo spíše dobrá. Naopak nejhůře dopadli poslanci - 91 procent respondentů má za to, že jejich politická kultura je velmi či spíše špatná, o členech vlády si to myslí 83 procent lidí.

Téměř dvě třetiny (61 procent) oslovených si myslí, že morálka politiků má být posuzována přísněji než u ostatních, a stejný podíl lidí se domnívá, že politik by měl být hodnocen i na základě soukromého života. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že podle 89 procent dotázaných by sice měla být veřejnost o různých aférách informována, podle podobného procenta lidí je ale často těžké se v nich vyznat. Podle tří čtvrtin patří takové události k životu a 54 procent souhlasí s tvrzením, že kauzy "nafukují" novináři. Přibližně každý osmý z deseti uvedl, že se mnoho afér zatajuje a 71 procent lidí míní, že prostřednictvím nich se vyřizují osobní účty a "vše zůstane při starém".

Většina lidí míní, že v ČR existuje pracovní diskriminace

Pouze pět procent české veřejnosti je jednoznačně přesvědčeno, že v Česku nedochází k pracovní diskriminaci některých skupin obyvatel. Většina lidí se domnívá, že znevýhodnění na trhu práce postihuje především starší občany, zdravotně handicapované osoby, těhotné ženy a matky malých dětí. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila společnost STEM. To, že v ČR dochází k pracovní diskriminaci některých skupin obyvatel, si myslí 74 procent respondentů. Oproti průzkumu z roku 2004 podíl lidí s tímto názorem poklesl o pět procent. Na tento druh diskriminace jsou citlivější dotazované ženy než muži - vnímají citlivě zejména pracovní diskriminaci žen kvůli těhotenství, mateřství a péči o rodinu.

Věk označilo jako velmi častý nebo poměrně častý důvod pracovní diskriminace téměř devět z deseti respondentů. Podle 72 procent dotázaných je diskriminačním faktorem zdravotní postižení, 75 procent lidí soudí totéž o těhotenství a mateřství. Podle veřejnosti nejsou někteří spoluobčané žádoucími pracovními silami také pro svůj rasový a etnický původ (59 procent), pohlaví (55 procent), povinnosti k rodině (49 procent) a národnost a státní občanství (37 procent). Naopak sociální původ, sexuální orientaci, politické smýšlení či náboženské přesvědčení považuje za diskriminační faktor méně než pětina respondentů.

Orchestr České filharmonie vyzval ředitele Riedlbaucha k odchodu

Situace v České filharmonii (ČF) je napjatá, orchestr vyzval generálního ředitele ČF Václava Riedlbaucha k rezignaci. Petici, jejíž sepsání podnítil stále nevyřešený spor vedení filharmonie a hráčů kvůli autorským právům k nahrávkám, podepsalo asi 100 členů ansámblu, což jsou přibližně tři čtvrtiny jeho počtu. Dokument v nejbližších dnech orchestr předloží ministru kultury Václavu Jehličkovi, kterého chce se situací ve filharmonii seznámit. ČTK to řekli předsedkyně umělecké rady filharmonie Jana Brožková a prezident Unie orchestrálních hudebníků a violista ČF Ivan Pazour.

Dohady způsobila nová legislativní úprava týkající se mimopracovních aktivit hráčů - záznamů z koncertů využívaných v rozhlase a televizi a na zvukových nosičích i studiového nahrávání. Zatímco dříve autorská práva k nahrávkám patřila hudebníkům, kteří je poskytovali k dalšímu užití, nyní jsou již majetkem filharmonie. "Novela autorského zákona při výkonech orchestru a sboru stanoví pojem takzvaného zaměstnaneckého díla. Lidé, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru, odvádějí svůj umělecký výkon a zaměstnavateli patří práva k tomuto výkonu," řekl na počátku dubna ČTK ředitel Riedlbauch. Koncem prosince 2007 orchestru vypověděl smlouvu, která fungovala zhruba 50 let. Právník však orchestru řekl, že zákon umožňuje dohodnout se i jinak: autorská práva mohou být přenechána zaměstnancům. Jak uvedla Brožková, kdyby si orchestr právní pomoc nenajal, tak by ředitel ani nedodržel tříměsíční výpovědní lhůtu u smlouvy. Jednání se prý z Riedlbauchovy strany neustále protahovala, a tak na konci března smlouva vypršela a podle zákona všechna autorská práva přešla na filharmonii. Z tohoto důvodu se orchestr rozhodl, že nebude dál nic natáčet. Nahrávky kompletu Mahlerových, Dvořákových, Brahmsových a Čajkovského symfonií, které realizuje se svým dlouholetým partnerem - japonskou firmou Octavia Records, však orchestr dokončí. "O smlouvě jednáme už půl roku a zatím jsme nedošli k žádné dohodě, proto orchestr volí nejzazší mez. Apelujeme na ředitele, aby autorská práva zůstala v rukou orchestru. Není to ale jen vina pana Riedlbaucha, ale i špatného zákona," poznamenala Brožková.

Situace v ČF není jednoduchá také proto, že je orchestr od září loňského roku bez šéfdirigenta a na dalšího, kterým bude jednasedmdesátiletý Izraelec Elijahu Inbal, bude muset čekat dva roky. "Považuji to za výsledek špatné ředitelské a manažerské práce. Orchestr bez šéfdirigenta je velmi zranitelný a pokud se ocitne v rukou úředníků, není to dobré," tvrdí Brožková.

K. Vary poprvé představují veřejnosti nejslavnější návštěvníky

Karlovy Vary poprvé představují veřejnosti nejvýznamnější návštěvníky města v jeho historii. Výstava Karlovy Vary - slavní u nás, která byla v pátek slavnostně zahájena, vznikala k letošnímu 650. výročí založení města. Náklady na její přípravu se pohybovaly kolem půl milionu korun. ČTK o tom informovala primátorka Veronika Vlková. Nebylo lehké vybrat z tisíců slavných jmen hostů, kteří rádi vyhledávali a stále další vyhledávají Karlovy Vary, uvedla koordinátorka výstavy Jitka Hradílková. Na výstavě je možné spatřit například fotokopie dvou obrazů slavných hostů Karlových Varů od Wilhelma Schneidera. Obě plátna jsou umístěna v Císařských lázních. K obrazům je zpracován popis všech vyobrazených postav. První obraz představuje 46 osobností, které navštívily Karlovy Vary od roku 1521 do roku 1790. Na druhém obraze potom malíř ztvárnil 67 slavných hostů, kteří navštívili Karlovy Vary v období let 1785 až 1913. Expozici tvoří rovněž sbírkové předměty z Krajského muzea Karlovarského kraje a z depozitáře sklárny Moser. Expozici hodlá město využívat také po jejím skončení. Proto je technicky řešena tak, aby byla mobilní. Objevit by se měla například v některých partnerských městech Karlových Varů, dodala primátorka.

V Mariánských Lázních bude po 99 letech mše anglikánské církve

V Mariánských Lázních se po 99 letech začnou opět sloužit mše anglikánské církve. Poprvé to bude v neděli 4. května za účasti britského biskupa Michaela Newmana. "Mši bude celebrovat nejvyšší představený konzervativní větve anglikánské církve biskup Newman, který přiletí z Británie, a zahájí tak pravidelné mše v tomto kostele. V kostele bude pravidelně sloužit biskup Edwin Wagner, který bude při zahajovací mši asistovat," uvedla Karolina Kleinová z mariánskolázeňské agentury Aroko, která v anglikánském kostele provozuje výstavní prostory. Mše bude sloužena v angličtině i češtině a po ní budou moci návštěvníci shlédnout výstavu o anglikánské církvi a králi Edwardu VII.

Anglikánský kostel v Mariánských Lázních je pozdním dílem londýnského architekta Williama Burgese, podle jehož plánů byl postaven zdejším stavitelem Friedrichem Zicklerem v roce 1879. "Podnět k jeho vybudování dala Angličanka lady Anna Scott of Rodono na památku svého manžela, který zemřel v roce 1867 v Mariánských Lázních. Uskutečnění svého úmyslu zabezpečila darem 12 000 zlatých," uvedla Kleinová. Kostel je postaven z červených, ostře pálených neomítnutých cihel podle vzoru anglických románsko-gotických venkovských staveb.

Sport

Klára Zakopalová jako jediná česká tenistka zvládla vítězně páteční čtvrtfinále turnaje ECM Prague Open. Na Štvanici porazila 7:6 a 6:2 druhou nasazenou Šahar Peerovou z Izraele, která tak během jediného týdne prohrála už se třetí českou tenistkou. Ve čtvrtfinále pražského turnaje WTA naopak neuspěly Iveta Benešová a Karolína Plíšková.

Dvanácté místo obsadil v úvodní kvalifikaci pro Velkou cenu Číny mistrovství světa silničních motocyklů Lukáš Pešek. Pokud v sobotu svou pozici uhájí, vyrovná na startu závodu třídy do 250 ccm své maximum z Estorilu.

Roman Kreuziger obsadil v páteční časovce cyklistického závodu Kolem Romandie šesté místo a po třetí etapě se posunul o jednu pozici na třetí místo průběžného pořadí. Před ním už jsou jen oba nejrychlejší cyklisté z páteční jízdy proti chronometru, vítězný Němec Andreas Klöden a Thomas Dekker z Nizozemska.

Počasí

Nadále bude převládat polojasno až oblačno, místy přeháňky. Teploty v noci klesnou na 8 až 4 stupně Celsia, v sobotu přes den čekáme 13 až 17 stupňů.