Zprávy

Ústavní soud zrušil část reformy veřejných financí

Ústavní soud zrušil část reformy veřejných financí. Od poloviny roku přestane platit ustanovení, podle něhož lidé za první tři dny pracovní neschopnosti nedostávají nemocenskou. Podle Ústavního soudu tato úprava poškozovala ústavní práva pracujících a postihovala i poctivé zaměstnance. Zbytek sociální části reformního balíku nechali soudci v platnosti.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) a další vládní politici s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Topolánek nerozumí tomu, proč je tato úprava, která je běžná i jinde v Evropě, v rozporu s ústavou. Zklamáni jsou zaměstnavatelé, neplacení prvních tří dnů nemoci vnímali jako motivující prvek. Vláda se podle Topolánka bude nyní snažit hledat jiné nástroje, jak docílit stejných důsledků, hlavně snížení krátkodobé nemocnosti a zneužívání dávek. Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř nevidí na zrušeném ustanovení nic protiústavního. V praxi to podle něj bude znamenat velký zásah do státního rozpočtu i velký nárůst nemocnosti.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek rozhodnutí soudu přivítal a označil ho za porážku vládní koalice. Podle stínového ministra financí ČSSD Bohuslava Sobotky šlo o diskriminaci, protože zákon občanům snížil nárok na nemocenskou, ale odvody jim ponechal stejné. "Podle mého názoru by měla vláda v nejbližším předložit do Poslanecké sněmovny návrh zákona, kterým by tuto situaci napravila," řekl novinářům.

Výdaje na nemocenské v prvním čtvrtletí meziročně poklesly

Výdaje na nemocenské letos v prvním čtvrtletí proti stejné době loni poklesly téměř o devět procent. V loňských prvních třech měsících se na nemocenské vyplatilo zhruba 7,91 miliardy korun, letos přibližně 7,23 miliardy. ČTK to řekla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová. Březnové výdaje se podle ní proti loňsku snížily dokonce o více než čtvrtinu. Systém nemocenské změnila od ledna vládní reforma financí. Lidé v prvních třech dnech nemoci nedostávají žádné dávky. Od čtvrtého do 30. dne mají nárok na 60 procent svého denního vyměřovacího základu, který se stanovuje ze mzdy. Ve druhém měsíci nemoci získají 66 procent, při delší nemoci 72 procent základu.

USA nabídly Česku větší technologické zapojení do výstavby radaru

Firma Raytheon, která má na starosti případnou výstavbu amerického radaru v Česku, nabídla tuzemským firmám větší technologické zapojení do budování stanice, než tomu bylo dříve. ČTK to řekl prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. Doplnil, že tuzemské firmy by základnu mohly zabezpečovat například sledovacími systémy nebo senzory. Mohly by také poskytovat komunikační infrastrukturu, do které patří vysílačky nebo satelitní komunikace. České firmy se přitom ještě v březnu podle informací médií obávaly, že na základně by jejich podíl měl spíše podobu pomocných, nenáročných prácí, jako je oplocení staveniště, stavba budov na základně, odklízení sněhu, údržba silnic či odvoz odpadků. Nyní se však situace zřejmě změnila. "Kromě samotného radaru všechny ostatní věci jsou předmětem jednání," řekl ČTK Hynek s tím, že podíl českých firem na výstavbě radaru by se mohl pohybovat ve stovkách milionů korun. Zdůraznil, že definitivní podoba příležitostí pro české firmy zatím není jasná.

Sněmovna schválila státní maturity, novela míří do Senátu

Sněmovna hladce schválila koncepci takzvaných státních maturit, poprvé by měli studenti podle nových pravidel maturovat v roce 2010 (školní rok 2009/2010). Povinné zkoušky by měly mít podle návrhu novely školského zákona dvě úrovně obtížnosti. Náročnější bude určena zejména zájemcům o vysokoškolské vzdělání. Dolní komora schválila novelu ve zrychleném režimu jednání, a to výraznou většinou hlasů. Nyní předlohu posoudí Senát. V roce 2010 a 2011 mají studenti povinně maturovat z češtiny a k ní by si volili buď cizí jazyk, nebo matematiku. Kdo bude chtít, bude moci maturovat až ze tří nepovinných předmětů. V roce 2012, tedy školním roce 2011/2012, chce stát spustit společné maturity naplno - maturanty by tak v roce 2012 poprvé čekala povinná zkouška z češtiny a cizího jazyka, třetí předmět by si zvolili z nabídky matematiky, občanského a společenskovědního základu nebo informatiky. Přibrat by si však mohli ještě další, nepovinné předměty. Nynější návrh maturit počítá mimo jiné i s tím, že by ředitelé škol mohli od roku 2012 zasahovat do nabídky předmětů a nařídit třeba povinnou maturitu z matematiky. Nové "zkoušky z dospělosti" by měly mít i takzvanou profilovou část, o její podobě by rozhodoval ve velké míře ředitel školy. Ministerstvo školství už nechalo vytisknout katalogy požadavků znalostí k maturitám. Původní varianta státních maturit počítala s tím, že budou mít jednu úroveň. Vláda ale přišla s dvěma úrovněmi povinných zkoušek.

Senát podle očekávání schválil letní zvýšení důchodů

Senát podle očekávání schválil novelu, která má umožnit letos v létě zvýšení důchodů. Kabinet chce penze zvýšit od srpna v průměru o 465 korun na zhruba 9600 korun měsíčně, řekl senátorům ministr sociálních věcí Petr Nečas (ODS). Mimořádná valorizace je reakcí na vysokou inflaci. Senát nepodpořil návrh ČSSD, aby se součástí novely stal i jednorázový příspěvek důchodcům ve výši zhruba 2800 korun, tedy zpětnou půlroční valorizaci už od počátku roku. Podle ČSSD by to kompenzovalo dopady vládní reformy veřejných financí.

Sněmovna schválila novelu, která dle kritiků znamená špiclování lidí

Sněmovna schválila novelu zákona o elektronických komunikacích, která je podle kritiků velkým zásahem do osobních svobod. Operátorům předloha ukládá, aby shromažďovali údaje o tom, kdo, kdy, odkud a kam telefonoval svým mobilním telefonem, evidovat by měli také údaje o neuskutečněných hovorech, kdy někdo někoho třeba jen "prozvoní", uvedl stínový ministr průmyslu a obchodu Milan Urban (ČSSD). "Není to tedy, přátelé, policejní stát?" dotázal se řečnicky bezprostředně po hlasování. Předlohu nyní posoudí Senát. Předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec vnímá navrhované shromažďování údajů jako problém. "Na druhou stranu jsem rád, že to sněmovna schválila v této verzi," uvedl. Připomněl, že novela vychází z evropské směrnice a shromažďování omezuje jen na minimální dobu. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman (ODS) zdůraznil, že novela promítá do českého práva nároky jedné z evropských směrnic. Jsou to podle něj právě sociální demokraté, kteří se často odvolávají na požadavky EU.

Klaus i Köhler pro uvolnění pracovního trhu

Prezidenti České republiky a Německa mají podobný názor na nutnost urychleného uvolnění německého pracovního trhu pro lidi z nových členských zemí Evropské unie. Řekl to český prezident Václav Klaus po setkání se svým německým protějškem Horstem Köhlerem. Podle Klause odstranění bariér vázne na zdrženlivých postojích některých ministrů německé vlády. Köhler má podle Klause jako ekonom a bývalý šéf Mezinárodního měnového fondu velmi podobný názor v tom, že je třeba odbourat bariéry mezi pracovními trhy. Podle českého prezidenta je to otázka pro několik členů německé vlády, kteří podle něj vidí svět odlišně a mají z dělníků z východu obavy. Německo může po východním rozšíření EU v roce 2004 uplatňovat omezení svého pracovního trhu až do roku 2011, ale také by je mohlo už příští rok zrušit. Klaus podtrhl, že se nepotvrdily obavy ze zaplavení německého pracovního trhu českými pracovníky ani po "stříhání drátů" na společných hranicích, ani po vstupu ČR do EU.

Prezidenti ČR a Německa při obědě hovořili také o celoevropských tématech. V obou zemích čeká na ratifikaci lisabonská smlouva o reformě EU a někteří čeští i němečtí parlamentáři ji chtějí dát ve svých zemích přezkoumat ústavnímu soudu. Lisabonskou smlouvu, která odmítnutou euroústavu nahrazuje, budou ve čtvrtek shodou okolností projednávat český Senát a německý Spolkový sněm. Klaus zdůraznil, že nehodlá stát v cestě politické většině, která v Česku lisabonskou smlouvu podporuje.

Česko se v EP ocitlo pod palbou kritiky kvůli vízům do USA

Česko se na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku při debatě o amerických vízech ocitlo pod palbou kritiky části europoslanců. Důvodem byl jeho postup při jednání s USA o zrušení víz pro Čechy. Víza do USA nyní potřebují lidé z nových zemí, které EU rozšířily po roce 2004, s výjimkou Slovinska. Ze starých unijních států vízová povinnost platí jen pro Řecko. Sedm nových zemí s USA podepsalo memoranda o porozumění, která by měla umožnit zrušení víz v brzké době. Češi, kteří tak k nevoli řady partnerů učinili jako první, čímž odstartovali vlnu dalších podpisů, by víza rádi odstranili už letos.

Převážně zástupci starých členů EU vytýkali ČR nedostatek solidarity či transparentnosti. Belgický liberál Gérard Deprez řekl, že není překvapen, že v tajnosti o tom jednají Američané, ale u členů EU je to prý zvláštní. Zmínil se o ČR a zdůraznil, že právě ona se příští rok postaví na šest měsíců do čela EU jako předsednická země a prý by tak měla jít spíše příkladem. Český europoslanec Jan Zahradil (ODS) odmítl podobné výhrady a vyzval kolegy z jiných zemí, aby Čechům neudělovali lekce z evropanství, protože Evropany jsou všichni. Za ostudu USA označil Libor Rouček (ČSSD) to, že část občanů EU víza potřebuje, zatímco část ne. "Pokud jde o vyjednávání a jeho způsob, já plně souhlasím se svými kolegy, že je potřeba jednat v EU společně," dodal.

Místní referenda budou platit již při účasti 35 procent voličů

Rozhodnutí přijatá v místních referendech zřejmě budou platit již při účasti 35 procent voličů. Poslanecká sněmovna navzdory výhradám Senátu potvrdila své předchozí rozhodnutí, kterým kvórum pro platnost referend snížila. Návrh nyní čeká již jen na podpis prezidenta. Pokud jde o závaznost referenda, zachovává vládní návrh současné podmínky. Bez ohledu na účast v referendu by jeho výsledek byl závazný pouze tehdy, když určité rozhodnutí podpoří nejméně čtvrtina všech oprávněných voličů. Novela také ruší možnost rozpustit zastupitelstvo, které by se platným výsledkem plebiscitu neřídilo.

Senát vládní novelu do sněmovny vrátil s doporučením, aby byly zachovány současné podmínky pro platnost výsledku referenda. Ty stanoví, že se plebiscitu musí zúčastnit nadpoloviční většina voličů. Snížení předepsaného kvora podle senátorů povede ke zvýšení počtu referend, která sice budou platná, nikoliv ale závazná.

Ministerstvo zvýšilo odhad letošního růstu ekonomiky na 4,9 procenta

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 4,9 procenta z předchozích 4,7 procenta. V roce 2009 by hrubý domácí produkt (HDP) měl vzrůst o 5,1 procenta. Inflace letos bude vyšší, než úřad původně odhadoval, a to šest procent. Vyplývá to z nové makroekonomické předpovědi, kterou zveřejnilo ministerstvo. Loni ekonomika vzrostla o rekordních 6,5 procenta a inflace činila 2,8 procenta. Česká ekonomika se podle ministerstva financí nachází v blízkosti vrcholu hospodářského cyklu. "Začíná narážet na limity vyplývající z nedostatku pracovní síly. Po mnohaleté cenové stabilitě se zrychlil růst cen. Růst spotřebitelských cen pak stlačuje poptávku domácností," uvedl úřad.

Česká národní banka v únorové prognóze naopak snížila odhad růstu domácí ekonomiky na 4,1 procenta. Příští rok ČNB předpokládá růst o 4,6 procenta. OECD ve svém pravidelném půlročním výhledu z prosince odhaduje, že letos HDP Česka vzroste o 4,6 procenta a v příštím roce 4,9 procenta.

Kalousek uvažuje o částečném hrazení důchodů i z daní

Ministr financí Miroslav Kalousek uvažuje o tom, že by se důchody hradily nejen ze sociálního pojištění, ale částečně i z daně z přidané hodnoty nebo ze spotřebních daní. Uvedl to v rozhovoru pro čtvrteční vydání týdeníku Ekonom. Poplatník by změnu nepocítil, protože by na daních a pojistném odváděl stále stejnou částku. Šetřit by ale musela ministerstva.

Vlček slíbil změnu platů poslanců, výši prý nyní neřeší

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) chce do konce roku připravit návrh zákona, který změní současný systém poslaneckých a senátorských platů. Příjmy zákonodárců by podle něj mohla tvořit paušální částka bez nynějších nepřehledných náhrad. Její výši ale Vlček zatím naznačit nechce, prý o ní při přípravě zákona nejde. Předseda sněmovny to uvedl v tiskovém prohlášení. Deník Mladá fronta Dnes nedávno uvedl, že sloučení příjmu zákonodárců do jednoho vyššího platu si přejí ČSSD i ODS. Poslanci by si podle listu změnou své příjmy zvýšili. Podle výpočtů MfD se nyní plat a náhrady řadového poslance blíží nejméně částce 169.000 korun čistého. Loňská průměrná hrubá měsíční mzda v Česku byla podle Českého statistického úřadu 21.692 korun.

Lékaři by podle ochránců soukromí neměli dávat své adresy na recepty

Lékaři by podle ochránců soukromí neměli být povinni uvádět na receptech své adresy, tedy osobní údaje. Úřad pro ochranu osobních údajů proto ministerstvo zdravotnictví zhruba před měsícem požádal o to, aby změnilo příslušnou vyhlášku. Zatím ale bez odezvy. Novinářům to řekl předseda úřadu Igor Němec. "Není zde jasný účel, proč by adresa lékaře na receptu musela být," uvedl Němec s tím, že to je jeden z důvodů porušení principu ochrany osobních údajů.

Ochránci soukromí se opětovně postavili proti možnosti, aby bez zákonného oprávnění rychlost vozidel v obcích měřily soukromé firmy. Podle Němce totiž na rozdíl od policie nemohou nakládat s osobními údaji, kterými může být například fotografie vozidla a jeho řidiče. Přípustné by bylo, pokud by soukromé firmy měřily rychlost pro policii.

Kamery v hotelu Savoy porušovaly zákon

Podle Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) porušil pražský hotel Savoy svým kamerovým systémem zákon na ochranu osobních údajů. Právě kamery zabudované v hotelu zachytily před únorovou prezidentskou volbou schůzku lobbisty Miroslava Šloufa (ČSSD) a prezidentova kancléře Jiřího Weigla. ÚOOÚ předal v úterý řediteli hotelu protokol o kontrole kamerového systému. Rozhodnutí zatím není pravomocné, hotel se může odvolat a teprve po jeho vyjádření lze zahájit správní řízení. Novinářům to řekl ředitel úřadu Igor Němec. V rámci řízení může ÚOOÚ udělit pokutu až deset milionů korun. Podle Němce porušil hotel zákon ve třech bodech. Tím hlavním je skutečnost, že své návštěvníky neinformuje o jejich natáčení kamerovým systémem. Samotné nahrávání a uchovávání záznamu pak hotel nenahlásil ÚOOÚ. Třetím prohřeškem je nadměrné a zřejmě i nadbytečné snímání prostoru kamerami.

Úřad nemohl zkontrolovat, jak byly nahrané záběry chráněny. Záznam totiž získal s pomocí policisty pracovník civilní rozvědky a později se objevily na veřejnosti. Generální ředitel hotelu Savoy Martin Novák ČTK před časem sdělil, že kamery byly v hotelu instalovány pro bezpečnost hostů a personálu. Nahraná data jsou podle něj během několika dní bez archivace automaticky smazána a uvedené záběry nemohly být překopírovány ani exportovány.

ÚOOÚ zjistil pochybení u firmy nabízející testy DNA

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zjistil, že jedna ze soukromých firem nabízející lidem testy DNA porušuje zákon o ochraně osobních údajů. Ředitel úřadu Igor Němec řekl, že firma měla především problém s informovaností svých zákazníků ohledně toho, co se s jejich vzorky vlastně děje. Společnost, jejíž jméno ředitel odmítl jmenovat, podala proti závěru námitky, které nyní ÚOOÚ řeší. Němec dodal, že firem zabývajících se testy DNA je celá řada, ÚOOÚ si prý vybral jednu z největších. "Vzhledem k tomu, co jsme zjistili, očekávám, že i v dalších to nebude v pořádku," řekl šéf úřadu. Případ považuje úřad za velmi závažný vzhledem k charakteru informací, které DNA obsahuje a které úřad považuje za biometrické údaje.

Kromě nedostatečné informovanosti také ÚOOÚ zjistil, že u některých lidí chyběl i jejich písemný souhlas. Pracovníci ÚOOÚ již dříve uvedli, že klient firmy musí dát písemný souhlas obsahující přesné stanovení toho, k jakému účelu bude DNA využita, jak je vzorek zabezpečen a kdo k němu bude mít přístup. Vzorky pro určení otcovství se uchovávat nesmějí.

Ochránci soukromí mají výhrady k pravidlům příštího sčítání lidu

Ochráncům soukromí se nelíbí, že by Český statistický úřad (ČSÚ) chtěl údaje z příštího sčítání lidu v roce 2011 používat pro vlastní registry, a to v takové podobě, že je bude možné spojit s konkrétní osobou. Podle předsedy Úřadu pro ochranu osobních údajů Igora Němce to vyplývá z návrhu zákona o sčítání lidu, který statistici připravili. "Český statistický úřad není připraven tyto údaje anonymizovat, dokonce je chce používat i k jiným účelům a zanášení do jiných registrů, možná i do nějakého velkého registru, který by mohl být i kopií registru evidence obyvatelstva," řekl novinářům Němec. Doufá, že to statistici nebo vláda do předložení zákona sněmovně napraví. Pokud by se tak nestalo, Němec nevěří tomu, že by lidé při samotném sčítání měli nějakou velkou ochotu informace o sobě poskytovat pravdivě. "Protože budou mít obavy, k čemu všemu tyto údaje mohou být ještě použity," dodal.

NBÚ chce omezit počet žádostí o bezpečnostní prověrky

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) chce omezit počet žádostí o bezpečnostní prověrky, které mu lidé adresují. Plánuje především zavést přesná pravidla, kdo bude moci o prověrku požádat, a uvažuje také například o zpoplatnění prověrek pro podnikatele. Změny jsou obsaženy v návrhu nového zákona, který úřad v září předloží vládě. Novinářům to řekl ředitel NBÚ Dušan Navrátil.

Klaus prý nevěděl o setkání s omilostněným a jeho daru ODS

Prezident Václav Klaus podle svých slov nevěděl, že se v minulosti setkal s omilostněným podnikatelem Zdeňkem Kratochvílem a že tento muž sponzoroval ODS. Prezident, který je čestným předsedou ODS, to uvádí na svých stránkách www.klaus.cz v souvislosti kritikou, která se po udělení milosti Kratochvílovi objevila v tisku. Minulý týden Klaus zastavil trestní stíhání Kratochvíla vedené proti němu za zneužívání informací v obchodním styku a další hospodářskou trestnou činnost. Podle Hradu kvůli zdraví muže. "Rozhodující věcí bylo, že v tomto případě soud rozhodl o přerušení trestního řízení ze zdravotních důvodů," zopakoval na svých stránkách Klaus. Uvedl, že muž není kvůli svému zdraví schopen se účastnit trestního řízení. Dodal, že při posuzování žádosti o milost měl k dispozici vyjádření psychiatrů.

Podle Mladé fronty Dnes je jihlavský podnikatel Kratochvíl velký příznivec ODS na Vysočině a straně dal v minulosti sponzorský dar ve výši 200.000 korun, stranická pobočka ho ale musela vrátit, protože podle vnitřních předpisů nemůže strana tak vysoké částky přijímat. Deník napsal, že logo podnikatelovy dopravní společnosti ICOM transport zdobilo stranický kongres, letáky ODS na oplátku visely na sídle firmy v Jihlavě i na autobusech firmy. List uvedl, že v roce 2004, když Klaus navštívil Jihlavu, ho Kratochvíl vítal s kyticí. Spolu jsou i na fotografii z akce Jazz na Hradě z poloviny letošního ledna, uvedl časopis Týden. Klaus zdůraznil, že do zveřejnění v médiích o těchto okolnostech neměl ponětí.

Rada ČRo chce, aby Kasík zastavil práci na stanici mluveného slova

Rada Českého rozhlasu vyzvala generálního ředitele ČRo Václava Kasíka, aby dočasně zastavil práci na přípravě nové stanice mluveného slova, která by vysílala na středních a dlouhých vlnách. Rada jednomyslně doporučila Kasíkovi zvážit možnost zřídit v rámci středních a dlouhých vln novou stanici mluveného slova loni v květnu s tím, že by vysílání této stanice naplňoval ČRo 6 spolu s Rádiem Česko. Radě se ale nelíbí předložená koncepce nové stanice a chce nyní upravit své původní loňské usnesení. Do doby, než se tak stane, chce, aby Kasík přípravy zastavil.

Akademie a ČVUT zpečetily vznik Institutu aplikovaných věd

Představitelé Českého vysokého učení technického (ČVUT) a sedmi pracovišť Akademie věd zpečetili vznik Institutu aplikovaných věd. Zájmové sdružení, které se už léta rodí a jeho sídlo bude v Praze Na Mazance uprostřed akademických pracovišť včetně nedávno instalovaného tokamaku Compass pro výzkum jaderné fúze, má být výzkumným a vzdělávacím střediskem vybaveným špičkovou technikou. Zaměřovat se bude na přírodovědecké a technické talenty a otevřeno bude i dalším vysokým školám a soukromé sféře, uvedli jeho zakladatelé.

Foglar byl podle znalce schopen přečíst text závěti

Soud ve středu odročil na počátek května projednávání sporu spjatého s dědictvím po spisovateli Jaroslavu Foglarovi. Počátkem května by měl soud vynést v kauze v pořadí již čtvrté rozhodnutí. Obvodní soud pro Prahu 3 se nyní případem zabýval po dvou letech. Důvodem pauzy bylo mimo jiné vypracování revizního posudku z oboru očního lékařství, který měl znovu posoudit Foglarovy schopnosti číst na sklonku života. Hodnota pozůstalosti autora knížek pro děti je odhadována na deset milionů korun. Nejcennější část tvoří autorská práva. Letitou při o dědictví vede spisovatelův synovec Petr Foglar s Nadací Jaroslava Foglara, které jeho strýc odkázal pozůstalost v závěti. Žalobce závěť zpochybňuje tvrzením, že jeho téměř slepý strýc při jejím podepisování netušil, co obsahuje. Znalec Igor Vícha ale před soudem uvedl, že spisovatel byl schopen text závěti přečíst.

Obvodní soud dosud ve sporu vyslechl jak Foglarovu ošetřující lékařku, tak znalce z oboru očního lékařství Vladimíra Stibora. Podle lékařky byl spisovatel schopen přečíst závěť, kterou podepsal. Stibor ale její slova zpochybnil. Podle něj byl Foglar schopen přečíst písmo velikosti sedm, ale v závěti bylo písmo menší. Právě rozpory ve výpovědích těchto svědků soud odůvodnil nutnost vytvoření revizního posudku. Vícha v něm dospěl k jinému závěru než Stibor, když konstatoval, že v závěti bylo písmo větší než velikosti sedm.

V Česku se nejspíš uskuteční první pochod homosexuálů

Česko se nejspíš přiřadí k zemím, v nichž se konají pestré průvody homosexuálů. První přehlídka "hrdosti gayů" - takzvaná Gay Pride - by se měla konat poslední červnovou sobotu v centru Brna. Uspořádat ji chce několik skupin gayů a lesbických žen. Chtějí tak upozornit na situaci sexuálních menšin v ČR a přispět k odbourání předsudků vůči nim. Pořadatelé to uvedli v tiskové zprávě. "Tyto přehlídky mají za cíl nejen zviditelňovat lesbické, gay, bi- a translidi a další sexuální minority, ale především upozorňovat na konkrétní společenské problémy a diskriminaci, jíž musí menšiny čelit," uvedli organizátoři. Brněnský pochod chce "poukázat na některé specifické právní a společenské nerovnosti v ČR," uvedli pořadatelé. Podle nich mají nerovné podmínky například homosexuální rodiče či registrovaní partneři v některých majetkoprávních záležitostech.

Soud uložil Kulínskému za zneužívání sboristek tříletou podmínku

Královéhradecký krajský soud potrestal bývalého sbormistra dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského za pohlavní zneužívání a útisk sboristek tříletým vězením s podmíněným odkladem na pět let. Soud mu navíc na deset let zakázal práci s mládeží do 18 let. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Kulínského obhájce se proti verdiktu soudu odvolali.

Podle obžaloby Kulínský v letech 1984 až 2004 ve 49 případech pohlavně zneužíval sboristky a ohrožoval výchovu mládeže. S šesti sboristkami podle spisu souložil, tři z nich byly mladší 15 let. Další dívky osahával při zájezdech sboru či na soustředěních. Soud Kulínského uznal vinným ve většině případů, obžaloby jej zprostil pouze u několika méně závažných skutků. Soud se neztotožnil s návrhem obžaloby, že Kulínský dvojici sboristek způsobil těžkou újmu na zdraví. Podle soudu se někdejší sbormistr také nedopustil ohrožování výchovy mládeže. Podle soudu Kulínského usvědčily výpovědi sboristek, které pokládá za prokázané.

Záchranáři nalezli havarovaný ultralight, uvnitř zemřeli dva lidé

Posádka vojenského vrtulníku s termovizí ve středu u Budišova nad Budišovkou nalezla havarované ultralehké letadlo, které se na Opavsku zřítilo v úterý odpoledne. Uvnitř byli dva mrtví. ČTK to řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kudela. Podle něj se malé letadlo po nárazu na zem vzňalo. Policisté uvnitř našli dvě ohořelá těla mužů ve věku 55 a 53 let, potvrdil ČTK tragickou bilanci leteckého neštěstí mluvčí opavské policie René Černohorský. "Stroj se zapíchl do země a po pádu začal hořet," vysvětlil.

ČIŽP zkontroluje sběrnu, která vykoupila destičky z památníku

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) příští týden zkontroluje sběrnu šrotu v Nehanicích u Žatce, kde policisté našli bronzové destičky ukradené z hrobů na Národním hřbitově v Terezíně. ČTK to řekl Jiří Turek z ústeckého inspektorátu ČIŽP. Podíl majitele sběrny na případu prošetřuje i policie. Inspektoři podle Turka zkontrolují především to, jak je ve sběrně vedena evidence lidí, kteří sem přinášejí barevné kovy. Zjišťovat jejich totožnost ukládá sběrnám zákon. "Pokud evidence není řádně vedena, můžeme uložit pokutu až jeden milion korun" uvedl Turek. Dodal, že kromě evidence inspektoři zkontrolují, jak se ve sběrně s odpadem nakládá. Pokud by se policistům podařilo prokázat, že zástupce sběrny vědomě vykoupil věc pocházející z trestné činnosti, dopustil by se podle litoměřické policejní mluvčí Aleny Romové trestného činu podílnictví, za což mu hrozí trest až dva roky vězení nebo peněžitý postih.

Počasí

Ve čtvrtek bude převážně polojasno, teploty vystoupí 13 až 17 stupňů Celsia.