Zprávy

ČR neuzavřela jednání s USA o smlouvě SOFA

Česko se Spojenými státy ještě definitivně neuzavřelo jednání o doplňkové smlouvě SOFA, která v souvislosti s případným umístěním radaru USA v Brdech řeší pobyt amerických vojsk v Česku. Další kolo jednání by mělo následovat během dvou až tří týdnů. ČTK o tom informovalo ministerstvo obrany s tím, že obě strany musí ještě vyřešit otázku daně z příjmu nebo trestní jurisdikce amerických vojáků. Naopak spory již nepanují v oblasti pojištění amerických aut v Česku. Obě strany se totiž shodly na tom, že americká vozidla budou mít stejné povinné ručení jako česká. I kvůli některým sporným bodům proto není jisté, kdy jednání definitivně skončí.

Proti radaru a pro referendum je 95 procent organizací ČSSD

Podle dosud sečtených anketních lístků, kterými ČSSD zjišťovala názory na umístění amerického radaru v Brdech, je 95 procent sociálnědemokratických základních organizací proti radaru a přeje si, aby o jeho osudu rozhodli občané v referendu. ČTK to řekl ústřední volební manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík. Stejný počet organizací si také podle Tvrdíka přeje, aby v případě, že o radaru bude rozhodovat parlament, sociálnědemokratičtí zákonodárci hlasovali jednotně. Sociální demokraté odmítli radar drtivou většinou i na internetu při minulé vnitrostranické diskusi.

Ve Veselí nad Moravou chtěl někdo zapálit dům místostarosty

Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku chtěl někdo v noci na pátek zapálit rodinný dům nového místostarosty Josefa Bouly (ČSSD). Do objektu hodil hořící zápalnou láhev. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Nově zvolený starosta města Jaroslav Hanák (ČSSD) ČTK řekl, že napadení zřejmě souvisí s velmi napjatými vztahy mezi členy veselského zastupitelstva. Škody se odhadují na 2500 korun. Boula uhasil požár ještě před příjezdem hasičů. Při nočním útoku špatně došlápl na nohu, kterou si dříve léčil. Proto ráno musel navštívit svého lékaře. Útok mohl skončit tragicky. Pachatel hodil na dům dvě zápalné láhve. První zasáhla jen okenní římsu, která ohořela. Druhá láhev se ale dopadla do sklepa, v němž je umístěn plynový kotel. Aby ji tam útočník mohl vhodit, musel předtím rozbít dlažební kostkou sklepní větrací okno.

Představitelé veselské radnice jsou rozhádaní, osazenstvo rady města se počátkem týdne výrazně obměnilo. V jeho nejvyšším vedení nově usedli sociální demokraté, kteří v koalici nahradili lidovce. Zastupitelé v pondělí odvolali starostu Martina Bedravu (KDU-ČSL) a na jeho místo zvolili sociálního demokrata Hanáka, místostarostou se stal jeho stranický kolega Boula. Novou koalici utvořila ČSSD s uskupením Veselská volba 2002, která měla až dosud obsazen post místostarosty, dále s KSČM a Veselskou perspektivou. Sporů měla někdejší radniční koalice více. Bývalý starosta Bedrava se domnívá, že se rozpadla po personálním auditu, který v minulosti nařídil. Následovalo po něm totiž propuštění několika úředníků. Město mělo navíc v úmyslu sloučit tři své příspěvkové organizace do akciové společnosti, což by mohlo znamenat další propouštění.

Obsah balíků s kyselinou pro rakouské politiky je prý z Česka

Rakouská policie zadržela druhého podezřelého z kyselinových útoků na představitele tamní místní správy. Pětačtyřicetiletý Němec se podle agentury APA přiznal, že na objednávku již zadrženého Rakušana vyrobil a poslal na počátku března lokálním politikům v hornorakouské obci Weisskirchen balíčky s žíravinou, která jednomu z nich poleptala ruce. Obsah nebezpečných zásilek si prý obstaral i v České republice. Muž adresoval z bavorského Pasova, který leží při hranicích s Rakouskem, balíky asi o velikosti knihy bývalému starostovi Weisskirchenu a nyní poslanci hornorakouského zemského sněmu Rudolfu Prinzovi a dalším nejméně dvěma tamním politikům. Zatímco Prinz utrpěl popáleniny rukou, zbývající zásilky policie včas zajistila.

Zadržený vyšetřovatelům řekl, že balíčky vyrobil na objednávku osmačtyřicetiletého Rakušana, kterého policisté zatkli v březnu. Udělal to prý, aby vyrovnal dluh ve výši 1500 eur, který měl u údajného komplice. Cigaretové dutinky a kyselinu máselnou, kterou do nich nalil, si prý pořídil v Bavorsku a v Česku. Nebezpečný obsah umístil do balíků, které ofrankoval a poslal. Státní zastupitelství v hornorakouském Welsu jej obvinilo z pokusu o poškození zdraví. Osmačtyřicetiletého Rakušana, který údajně útoky vymyslel, policie zatkla dva dny po objevení zásilek na základě výpovědí svědků. Jde o spekulanta s pozemky v Horních Rakousích. Podle dřívějších spekulací by motivem činu mohly být záležitosti kolem územního plánování, do nichž byli všichni napadení v minulosti zapojeni.

Topolánek se zřejmě nezúčastní zahájení olympiády v Číně

Premiér Mirek Topolánek (ODS) se zřejmě nezúčastní zahajovacího ceremoniálu letních olympijských her v Pekingu. V průběhu návštěvy Atén novinářům řekl, že dělat nyní definitivní rozhodnutí v této věci je předčasné, ale předpokládá prý, že do Číny na zahájení her nepojede. "Poté, co pan prezident (Václav Klaus) oznámil, že nepojede, tak jakoby ten rozhodovací proces zůstal na mě. Já předpokládám, že do Pekingu nepojedu. Nicméně připadá mi to hodně předčasné, zatím všechny akreditace postupují tak, jak mají," prohlásil Topolánek v Aténách. Koncem března oznámil, že o tom, zda se zúčastní zahájení her v Číně, rozhodne vláda. Nyní naznačil, že se bude v otázce účasti na zahájení her řídit i přístupem ostatních zahraničních politiků.

Schwarzenberg se singapurským kolegou hovořili o Číně a Barmě

O situaci v Číně a Barmě hovořili v Praze singapurský ministr zahraničí George Yong-Boon Yeo a jeho český kolega Karel Schwarzenberg. Šéf české diplomacie, který se tento týden vyslovil pro politický bojkot zahájení letní olympiády v Pekingu, si vyslechl zkušenosti singapurského představitele. Schwarzenberg očekává, že ministři zahraničí EU k Číně vydají na svém příštím zasedání společné stanovisko, ale rozhodnutí politiků, kdo na olympiádu pojede a kdo ne, bude patrně na každém jednotlivci. Schwarzenberg novinářům řekl, že oba doufají, že tato velmoc udělá větší pokrok směrem k otevřenější společnosti. Český ministr zmínil, že "neschopnost Číny se otevřít" a současné chování vládnoucí garnitury "vůči vlastním poddaným" je mylná politika. Představitelé Česka jsou velkými kritiky stavu lidských práv v Číně. Schwarzenberg navrhl přijetí tibetského duchovního vůdce dalajlamy Evropskou unií na nejvyšší úrovni.

Singapurský ministr zahraničí má mírnější postoj k situaci v Barmě než Schwarzenberg. Představitel ostrovního státu v jihovýchodní Asii si myslí, že nyní je šance na to, aby se v Barmě situace zlepšila směrem k demokracii.

Novým slovenským velvyslancem v Praze má být Brňo

Slovenské ministerstvo zahraničí nepřímo potvrdilo, že novým slovenským velvyslancem v Praze se má stát ekonom Peter Brňo, dosavadní vedoucí odboru obchodní politiky ministerstva hospodářství. Vyplynulo to ze zveřejněného programu jedné ze státních tajemnic ministerstva, v němž Brňo figuruje jako designovaný velvyslanec v ČR. Mluvčí ministerstva Ján Škoda ČTK řekl, že jméno nového velvyslance chtěl úřad oficiálně zveřejnit až poté, co ho jmenuje prezident Ivan Gašparovič. Kancelář hlavy státu tento krok dosud nepotvrdila. Podle informací ČTK z prostředí slovenské diplomacie už Brňo dostal z české strany takzvané agrément, tedy formální souhlas Prahy, že jej jako velvyslance akceptuje. Současný slovenský velvyslanec v Praze, spisovatel Ladislav Ballek, zde působí už od roku 2001.

Smír před předsednictvím EU Paroubek nechce nabízet donekonečna

Předseda vlády Mirek Topolánek (ODS) nereaguje na opakované nabídky k uzavření "paktu o neútočení" před českým předsednictvím v Evropské unii, řekl šéf opoziční ČSSD Jiří Paroubek. Dodal také, že to nebylo poprvé, kdy dohodu o smíru nabídl. "Já jsem první takovou nabídku dal před tři čtvrtě rokem, pak jsem ji zopakoval, ale já je nebudu dávat donekonečna," pohrozil šéf nejsilnější opoziční strany. Paroubek je přesvědčen o tom, že je možná dohoda ve věci evropského předsednictví mezi sociální demokracií, vládou a především ODS. Sociální demokracie je podle svého šéfa ochotna udělat takovýto "velký ústupek" v zájmu státu. ODS se ale musí chovat konstruktivně v zahraničních záležitostech, tvrdí předseda ČSSD.

Sociální demokracie podle Paroubka očekává, že ODS nebude používat obstrukční taktiku při ratifikaci lisabonské smlouvy, která má zjednodušit mechanismus fungování Evropské unie po jejím rozšíření o další státy na nynějších 27. Připomněl, že se kvůli ní chtějí senátoři ODS obrátit na Ústavní soud.

KSČM nebude podporovat lisabonskou smlouvu a chce o ní referendum

Komunisté nebudou podporovat lisabonskou smlouvu. Požadují také, aby o jejím přijetí rozhodli občasné v referendu. K tomuto závěru dospěl výkonný výbor KSČM, řekl ČTK místopředseda Jiří Dolejš. Postoj komunistického vedení ke smlouvě Dolejš charakterizoval jako "měkké ne". Stranickému vedení podle něj vadí především způsob jejího projednávání. Obsah dokumentu ale komunisté nepovažují za "dramatický zlom" proti současnému stavu. "Nechceme podporovat něco, co nebylo dobře vyjednáno," dodal. Komunisté jsou jediná strana, která chce, aby o smlouvě rozhodovali občané v referendu. V Evropské unii o smlouvě v referendu rozhodnou jenom Irové.

Průmysl a stavebnictví v únoru vykázaly dvouciferný růst

Domácímu průmyslu a stavebnictví se v únoru dařilo. Podle údajů Českého statistického úřadu meziroční růst průmyslové výroby zrychlil na 11,3 procenta po lednových 9,1 procenta; stavební výroba si ve srovnání s loňským únorem polepšila o 11,5 procenta, zatímco o měsíc dřív vykazovala přírůstek o jedno procento. Domácí hospodářství tak podle ekonomů zatím odolává nepříznivému vývoji na zahraničních trzích, negativně se neprojevil ani posilující kurz koruny. Ekonomové si zároveň všímají informací o růstu mezd. Měsíční nominální mzda v průmyslu meziročně vzrostla o 13,1 procenta na průměrných 21.248 korun a hodinová mzda stoupla na 145,4 koruny. Ve stavebnictví se mzda zvýšila o 16,7 procenta na 20.859 Kč a průměrná hodinová mzda tam narostla na srovnatelných 145 Kč.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška rostoucí mzdy odkrývají to, že pracovní síla zdražuje s tím, jak v ekonomice ubývá její volná kapacita. Ekonom ČSOB Petr Dufek ale považuje růst mezd jen za umírněný, protože nedosahuje rychlosti růstu produktivity práce Hlavní ekonom Patria Finance David Marek poznamenal, že dvouciferné růstové tempo, které průmyslová výroba dosáhla naposledy v červenci loňského roku, by mohlo přinést pozitivní překvapení ve výsledku hrubého domácího produktu za první čtvrtletí. S tím se podle Marka opět otevírá prostor pro úvahy o zvyšování úrokových sazeb. "Průmysl roste nepřetržitě již 66 měsíců v řadě," připomněl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Podle něj průmyslová výroba poroste i nadále, což je významné v souvislosti s hrozící recesí v USA. "Řada zahraničních pozorovatelů se totiž obává, že by se problémy měly rozšířit i do západní Evropy a odtud velmi rychle i do Evropy střední. Data však zatím nic takového nepotvrzují," dodal.

V Ostravě se střetly tramvaje, na místě čtyři mrtví

Čtyři mrtvé, 15 těžce raněných a asi 20 lehce zraněných si podle posledních informací vyžádala páteční srážka dvou tramvají v Ostravě. ČTK to řekli mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Tramvaje se srazily mezi zastávkami Poruba koupaliště a Vřesina. Podle informací ČTK zemřel jeden z řidičů tramvají, dvě děti a jedna žena. Podle Neusara jeden z řidičů tramvají zřejmě nerespektoval zákaz vjezdu na jednokolejnou trať a jeho souprava se čelně střetla s další tramvají. Nehoda může mít ještě tragičtější následky. Hasičům se ještě dvě hodiny po nehodě nepodařilo vyprostit všechny zraněné.

České dědictví UNESCO chce nadstandardní péči o památky

České sdružení UNESCO chce mezi poslanci prosadit nadstandardní péči o památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO. Už před 16 roky byla na seznam zapsána první tři historická jádra českých měst, teprve letos ministerstvo kultury pro "unescové" památky vyhlásilo speciální program a vyčlenilo na něj 18 milionů korun. Grant je první vlaštovkou, ministerstvo by ale pro ně mělo mít peníze stabilně ve svém rozpočtu, tak jako řada evropských zemí, řekl ČTK po valné hromadě sdružení jeho předseda a starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta (ODS). "Památky UNESCO jsou výkladní skříní památkové péče každé země, a tak by se o ně stát měl adekvátně starat," zdůraznil Brychta. Zatímco kraj Vysočina jako jediný od roku 2001 dává Telči, Třebíči a Žďáru nad Sázavou na obnovu a propagaci památek UNESCO po milionu korun, ministerstvo kultury by podle něj mohlo mít pro všech 12 českých měst s památkami UNESCO v rozpočtu automaticky vyčleněn alespoň desetinásobek, tedy 120 milionů. Každé město si teď musí peníze vybojovat, konstatoval. České sdružení UNESCO je dobrovolný svazek obcí a měst ČR, na jejichž území se nachází památka zapsaná na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Vznikl v roce 2001.

Režisérky Sommerová a Špátová připravují dokument o Horákové

Režisérka Olga Sommerová se svou dcerou Olgou Špátovou připravují nový dokumentární film o Miladě Horákové, političce odsouzené komunisty v červnu 1950 k trestu smrti. Sommerová ČTK řekla, že by snímek ráda dodělala pro Českou televizi na podzim. Inspirací pro vznik dokumentu byla příprava opery o procesu s Horákovou Zítra se bude..., v níž účinkovala legendární komorní pěvkyně Soňa Červená. Premiéru měla ve středu v pražském Divadle Kolowrat. "Film však nebude jen o procesu vzniku opery, ale i o Miladě Horákové. Její osud je osudem ženy, která pro mne byla největší českou hrdinkou 20. století," poznamenala Sommerová. V snímku chce použít i archivní záběry a autentické dokumenty z procesu.

Brněnská filharmonie i národní divadlo zůstanou Brnu

Filharmonie Brno ani Národní divadlo Brno nemohou počítat s tím, že je pod svou správu převezme ministerstvo kultury. V minulosti o to usilovali regionální politici. Argumentovali tím, že ačkoli orchestr i divadlo slouží lidem ze širokého regionu, dotuje je převážně Brno. Pražské Národní divadlo přitom spravuje ministerstvo. Ministr Václav Jehlička řekl, že situaci by měl změnit budoucí zákon. Brněnské kulturní instituce podle Jehličky přesahují nejen rámec Brna a kraje, ale jsou součástí národní kultury a evropské kultury. "A je tady určitá nespravedlnost, že v Praze podporujeme nebo zřizujeme řadu kulturních institucí a v Brně jich zase tolik není," řekl Jehlička. Ministerstvo v Brně nedotuje žádné divadlo ani hudební soubor. Řešení vidí ministr v přijetí zákona, který by vymezil takzvané veřejné kulturní instituce, tedy ty, které mají národní a nadnárodní charakter. "Měly by být masivně podporovány státem," uvedl ministr. Na příspěvky by měly dosáhnout kromě Brna instituce v dalších městech, například v Plzni nebo Ostravě. V dohledné době ovšem vláda ani poslanci zákon neprojednají.

Štěpánek porazil Andrejeva a srovnal stav čtvrtfinále Davis Cupu

Čeští tenisté ve čtvrtfinále Davisova poháru v Moskvě drží s Rusy po prvním dnu nerozhodný stav. Ve druhé páteční dvouhře porazil Radek Štěpánek jednoznačně 6:3, 6:2 a 6:4 Igora Andrejeva a dotáhl ztrátu, kterou Češi nabrali po porážce Tomáše Berdycha v zápase s Maratem Safinem. O důležitý druhý bod se bude bojovat v sobotní čtyřhře, do níž nehrající kapitáni při čtvrtečním losování nahlásili Nikolaje Davyděnka s Michailem Južným a Lukáše Dlouhého s Pavlem Víznerem. Sestavy se však mohou hodinu před zápasem změnit.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, místy déšť, noční teploty mezi 4 až 10 stupni Celsia. V sobotu od jihozápadu postupně protrhávání oblačnosti, ojediněle přeháňky, na horách sněhové. Teploty 9 až 13 stupňů Celsia, na horách kolem 4 stupňů.