Zprávy

Klaus po schůzce se senátory ODS věří, že volba dopadne dobře

Prezident Václav Klaus má z návštěv obou parlamentních klubů ODS dobrý pocit a věří proto, že nadcházející volba hlavy státu dopadne pro něho dobře. Řekl to novinářům po úterním setkání se senátory ODS. Návštěvou v jejich klubu své předvolební turné po senátorských frakcích zakončil. "Já to neberu na lehkou váhu, já si myslím, že je třeba požádat o hlasy všechny poslance a senátory, včetně poslanců a senátorů ODS. Z obou návštěv těchto klubů mám dobrý pocit a já věřím, že volba dobře dopadne," uvedl Klaus. Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský se zaručil za to, že všichni členové této frakce Klause ve volbách podpoří. "Myslím si, že takový senátor, který by porušil svoje slovo nebo porušil svůj podpis, který dal na nominační listinu, neexistuje," prohlásil Stříteský.

Komunisté Klausovi podporu neslíbili, rozhodnou se ve čtvrtek

Komunističtí poslanci Václavu Klausovi žádné hlasy pro jeho znovuzvolení neslíbili. "Těším se na páteční volbu. Samozřejmě podotýkám, že žádné hlasy mi přislíbeny - bohužel - nebyly," řekl Klaus a ocenil, že jednání s komunisty bylo věcné. Po prezidentově návštěvě poslaneckého klubu KSČM lídři opoziční strany oznámili, že taktiku pro páteční volbu stanoví výkonný výbor KSČM až ve čtvrtek. Komunisté na Hradě nechtějí Klause, ani jeho rivala Jana Švejnara, a podle všeho budou chtít vyvolat novou volbu. Ve čtvrtek také komunisté definitivně řeknou, zda budou prosazovat tajnou, či veřejnou volbu. Nyní se KSČM kloní spíš k veřejnému hlasování, které žádá i ČSSD. Ke změně názoru ji vedlo tvrzení premiéra Mirka Topolánka (ODS), že Švejnarova kandidatura je součástí korupčního prostředí.

Poslanci ODS věnovali Švejnarovi jen pár minut

Úterní setkání prezidentského kandidáta Jana Švejnara s poslanci ODS naplnilo předem očekávaný scénář. Podobně jako u senátorů ODS strávil Švejnar i na sněmovním klubu nejsilnější parlamentní strany jen pár minut a nedočkal se žádných dotazů. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř novinářům řekl, že klub Švejnara přijal jen ze slušnosti a všech 81 poslanců ODS je odhodláno volit Václava Klause. Švejnar ale i po setkání věří, že nějaké hlasy občanských demokratů může získat.

Klub ČSSD hledá podporu pro veřejnou volbu prezidenta ve sněmovně

Poslanecký klub ČSSD vzal dnes na vědomí doporučení stranického předsednictva z minulého pátku a hledá podporu pro veřejnou volbu prezidenta v Poslanecké sněmovně. Novinářům to řekl předseda frakce Michal Hašek. Sociální demokraté nebyli dříve v názorech na způsob volby hlavy státu jednotní. Nejvíce ji prosazoval místopředseda poslaneckého klubu David Rath. Užší vedení strany ale nakonec v pátek rozhodlo jednomyslně. Oběma parlamentním frakcím ČSSD doporučilo, aby vyvinuly veškeré úsilí k prosazení veřejné volby prezidenta republiky, a zákonodárcům, aby veřejnou volbu podpořili. Poslanci ČSSD po dnešním zasedání klubu argumentovali ve prospěch veřejné volby hlavně tím, že si ji přeje většina občanů. Lidé podle nich mají právo vědět, který poslanec či senátor jak hlasoval.

Veřejnou volbu mají na žádost celostátního výboru vládní KDU-ČSL prosazovat také lidovečtí zákonodárci. ODS a zelení jsou naopak pro volbu tajnou. Komunisté se pro ni vyslovovali také, ale v posledních dnech dávají najevo, že by mohli svůj postoj přehodnotit. Členové vedení Poslanecké sněmovny a Senátu se v úterý neshodli na tom, jakým způsobem by se měl v pátek parlament rozhodovat pro tajnou nebo veřejnou volbu prezidenta. K dalšímu kolu jednání se chtějí sejít ve čtvrtek večer, těsně před začátkem vlastního rozhodování o budoucí hlavě státu.

Sněmovna odložila jednání o kouření i antidiskriminačním zákoně

Poslanci odložili projednání protikuřáckého zákona a návrhu ČSSD na zrušení poplatků u lékaře. K oběma návrhům by se měla sněmovna dostat příští úterý. Z programu schůze poslanci úplně vyřadili antidiskriminační zákon. Jeho schvalování se tak zřejmě odsune až na březen. Debatu o poplatcích ve zdravotnictví, omezení kouření a sociálnědemokratickém návrhu převést Úrazovou nemocnici ze státu na Brno sněmovna posunula kvůli nepřítomnosti ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), který se pro nemoc omluvil. Novelu takzvaného protikuřáckého zákona čeká druhé čtení. Ve hře je přitom i absolutní zákaz kouření v restauracích, který doporučil zdravotní výbor. Návrh poslanců ČSSD na zrušení poplatků ve zdravotnictví čeká teprve první čtení. Již v této fázi se ale koalice zřejmě pokusí opoziční záměr zamítnout.

Poslanci z programu schůze úplně vyřadili druhé a třetí čtení takzvaného antidiskriminačního zákona. Dolní komora jej tak bude schvalovat zřejmě až na své příští schůzi v březnu. Norma má chránit před diskriminací kvůli věku, pohlaví, náboženskému přesvědčení, rase, etnickému původu, sexuální orientaci a zdravotnímu postižení. Antidiskriminační zákon měla ČR přijmout už při svém vstupu do EU. Je poslední členskou zemí, která normu proti nerovnému zacházení ještě nemá. Hrozí jí za to žaloba u Evropského soudního dvora a pokuta. Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) nedávno na zákonodárce apelovala, aby zákon schválili. Jinak podle ní Česku hrozí pokuta ve výši desítek tisíc eur. Podle poslance Marka Bendy (ODS) je před rozhodováním o zákoně ještě třeba vyřešit některé právní komplikace a rozpory.

O ústavní přezkoumání reformní smlouvy EU možná požádá Senát

Žádost Ústavnímu soudu, aby přezkoumal soulad reformní smlouvy EU s českou ústavou, možná pošle Senát jako celek. ČTK to řekl předseda horní komory Přemysl Sobotka (ODS). Uvedl to po jednání klubu senátorů ODS, kteří mají v duchu usnesení výkonné rady strany z loňského října žádost iniciovat. Reformní smlouvu EU vláda minulý týden poslala do parlamentu. Podle Sobotky ji nyní začnou projednávat senátní výbory. "Přinesou nám určitý závěr, se kterým půjdeme potom, pevně doufám jako plénum Senátu, směrem k Ústavnímu soudu," uvedl Sobotka. Podle něj by se tak mohlo stát v březnu.

Pokud Ústavní soud smlouvu posvětí, premiér Mirek Topolánek očekává její schválení na podzim. Předpokládá se, že nová smlouva EU by měla platit od roku 2009. Podmínkou je, že ji schválí všech 27 členských zemí unie. Sociální demokraté podezírají kabinet a hlavně ODS z toho, že se snaží proces přijetí smlouvy ztížit a zpomalit, mimo jiné proto, aby se české předsednictví na začátku příštího roku odehrávalo ještě podle starých pravidel. Občanští demokraté ale tvrdí, že proces nechtějí zdržovat.

Zahraniční obchod loni opět skončil s rekordním přebytkem

Zahraniční obchod Česka skončil loni přebytkem 86,1 miliardy korun, což je více než dvojnásobek rekordního výsledku z roku 2006. Oznámil to Český statistický úřad. Ke zlepšení obchodní bilance přispěl zejména růst přebytku u strojů a dopravních prostředků, pokles deficitu v obchodu s minerálními palivy a přechod ze schodku do aktiva u surovin. Obchodní bilance se naopak loni zhoršila v obchodu s chemickými výrobky, polotovary, materiály a potravinami. V roce 2007 vzrostl meziročně vývoz celkově o 15 procent a dovoz o 13,1 procenta. "Celkový výsledek obchodní bilance je potěšující i s ohledem na rekordní ceny ropy a zemního plynu. Posilování koruny vůči euru a především vůči dolaru tak vytvořilo dostatečně silný val, díky kterému česká ekonomika nepocítila plný dopad drahých surovin," komentoval údaje analytik ČSOB Petr Dufek.

Ministerstvo vnitra chce snížit počet zaměstnanců

Ministerstvo vnitra plánuje do konce roku 2008 propustit dalších 140 zaměstnanců. Od roku 2006 tak klesne jejich počet o 20 procent na 1902. Novinářům to řekla náměstkyně ministra vnitra Blanka Vysloužilová. Ministerstvo tím chce ušetřit náklady a získat prostředky na ocenění nejlepších zaměstnanců. "Toto snížení se netýká příslušníků policie, týká se vlastního ministerstva," upozornila Vysloužilová. V roce 2006 působilo na ministerstvu 2377 lidí. Další finanční prostředky chce ministerstvo získat například prodejem nepotřebného majetku ve vlastnictví ministerstva a policie. Do konce roku počítá se ziskem zhruba 800 milionů korun. Majetek chce prodávat několika způsoby, mimo jiné prostřednictvím internetových dražeb. Získané prostředky plánuje ministerstvo použít například na obnovu vozového parku policie. Ministerstvo chce pokračovat také v rekonstrukci policejních služeben, na které využijí i peníze z evropských fondů. Další investice slíbil náměstek ministra Jaroslav Salivar profesionálním i dobrovolným hasičským sborům.

Podle poslankyně Čurdové poplatky u lékaře odporují Úmluvě OSN o právech dítěte

Poplatky u lékaře odporují podle poslankyně Anny Čurdové (ČSSD) Úmluvě o právech dítěte. Řekla to na tiskové konferenci k plnění úmluvy OSN v Česku. Stanoviska k plnění úmluvy vypracoval tým odborníků na dětská práva, zástupců státních orgánů, nevládních organizací i žáci a studenti do 26 let. Vedle požadavku na zrušení poplatků se týmy vyslovily i pro zřízení dětského ombudsmana. Stanoviska vznikla na semináři, který v Poslanecké sněmovně uspořádalo sdružení zastánců dětských práv české sekce Defence for Children International (DCI). Podle Čurdové i předsedy České sekce DCI Miroslava Prokeše česká vláda porušuje článek 3 úmluvy, když nezohledňuje práva dětí ve svých legislativních návrzích. "Flagrantním případem takového porušení článku 3 i článku 24 úmluvy je například nedávné zavedení regulačních poplatků u lékaře," uvedl Prokeš. Pracovní týmy se dále shodly na potřebnosti zákona o mládeži, který by právně zakotvil práva mladých účastnit se jednání například na výborech nebo komisích parlamentu. Podle odborníků by se také měl klást větší důraz na názor dítěte při soudních rozvodových sporech. Města a obce by měly více spolupracovat s neziskovými organizacemi při prevenci sociálních problémů například formou sanace rodin.

Žalobci nebudou řešit Topolánkův výrok o Češích

Státní zastupitelství se nebude zabývat trestním oznámením, které začátkem ledna podala Národní strana na premiéra Mirka Topolánka (ODS) kvůli jeho výroku o zbabělosti Čechů. Premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN) řekl, že Češi obvykle vidí všechno negativně, a když k něčemu dojde, 'podělají se'. Nacionalisté tvrdili, že premiérův výrok v HN mohl být spácháním trestného činu hanobení národa, rasy a přesvědčení a trestného činu pomluvy. "Věc jsem uložila. Nejde o podezření z trestného činu," řekla ČTK žalobkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 7 Jitka Rybenská.

Spojené státy by mohly ještě letos zařadit Česko do bezvízového programu

Očekává se, že Spojené státy ještě letos do svého bezvízového programu zařadí šest dalších členských zemí Evropské unie včetně České republiky, napsal ve svém nejnovějším vydání s odvoláním na diplomatické zdroje týdeník European Voice. Naopak Slovenska či Polska se prý případná letošní vlna rozšíření programu pravděpodobně týkat nebude. Kromě ČR se dá podle listu předpokládat, že Američané víza přestanou letos požadovat i po Kypru, Maltě, Maďarsku, Estonsku a Řecku. To je jediná ze starých členských zemí, která do bezvízového programu zatím zařazena nebyla. Z nováčků unie do něj zatím spadalo jen Slovinsko.

Americký Kongres loni schválil legislativu, která zmírnila podmínky pro zařazení do bezvízového programu. Počet odmítnutých žádostí o víza se například zvýšil ze tří na deset procent. Údaje ze září loňského roku ukazují, že u Řecka tato míra dosahovala 1,6 procenta. Právě tato jihoevropská země by měla být zřejmě první, která do programu budu zařazena, a to možná už v února či březnu. Pod či kolem limitu se pohybují i další státy. V Česku bylo odmítnuto 6,7 procenta žádostí, na Kypru 1,8 procenta, na Maltě 2,7 procenta a v Estonsku čtyři procenta.

Šéf polské diplomacie odmítá hrozby Ruska kvůli základně

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski odmítl hrozby některých ruských představitelů, kteří opakovaně varovali před důsledky případného souhlasu polské vlády s umístěním americké protiraketové základny v Polsku. Zároveň zdůraznil, že se nic nezměnilo na tom, že Varšava chce zlepšit vztahy s Moskvou. "Polsko se neomlouvá za to, že je členem NATO a že bude modernizovat svou armádu podle vlastního uvážení a ve shodě se spojenci," řekl novinářům Sikorski po ukončení pondělní návštěvy Kanady.

Nervozitu Ruska vzbudilo prohlášení Sikorského, že polská vláda uzavřela s USA úmluvu, která se týká principů americké pomoci při zvýšení protivzdušné obrany Polska. To byla jedna z podmínek Varšavy pro souhlas se základnou, jejíž druhou část chtějí Spojené státy umístit v Česku. Neoficiálně polská média spekulují o tom, že Polsko dostane výměnou za umístění štítu nějaký moderní raketový systém, například rakety krátkého a středního doletu typu Patriot. Ruský zástupce při NATO Dmitrij Rogozin v neděli varoval před novými konfrontacemi mezi Polskem a Ruskem kvůli americkému protiraketovému štítu. Rusko prý očekává od Polska "důkladně promyšlené rozhodnutí". Sikorski zdůraznil, že polská vláda chce mít dobré vztahy s Ruskem, ale odmítá vměšování Moskvy do polských vnitřních záležitostí, které se týkají ochrany země.

Pracovní skupina k Letům se chystá navštívit letský památník

Památník romským obětem nacismu v Letech u Písku se chystá ve středu navštívit pracovní skupina, která hledá řešení sporů kolem letského vepřína. Velkovýkrmna, která je nedaleko pamětních kamenů, stojí v místech protektorátního sběrného tábora pro Romy. Pracovní tým nyní posoudí úpravy pietního místa, aby bylo přístupné veřejnosti. ČTK to řekla ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ).

Evropský parlament ČR minulý týden už podruhé vyzval k odstranění vepřína. Podle ministryně jsou s tímto řešením ale spojeny "technické problémy, které Evropský parlament nevidí". "Není to o nedostatku politické vůle. Ta tu je," řekla Stehlíková. Odstranění vepřína považuje za střednědobý či dlouhodobý cíl.

Europarlament svým usnesením podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka (ODS) "torpédoval" dohodu o vyřešení. Kraj nechal vypracovat studii o vybudování památníku na jiném místě. S tímto řešením souhlasili představitelé vlády, majitel vepřína i jihočeští Romové. Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH) poukázal na to, že k záměru se nekloní pozůstalí po obětech, ale Romové, kteří přišli do země až po válce. Dál požaduje odstranění vepřína. Stehlíková však označila spokojenost bývalých romských vězňů a pozůstalých po nich za "nepodkročitelnou podmínku".

Pracovní skupina rozdělila svůj postup do dvou etap. První se soustředí na nynější pietní místo. "Je k němu obtížný přístup. Je tam špatná navigace a cesta. Jde o jeho zpřístupnění," řekla ČTK ředitelka kanceláře rady vlády pro záležitosti romské komunity Radka Soukupová. Podle ní se počítá s investicemi do "drobné infrastruktury". K památníku vede lesní cesta. Pietní kameny a nedaleký kříž stojí na okraji lesa. Místo není nijak upraveno. Ve druhé etapě připraví pracovní skupina možnosti řešení problému s vepřínem. "Cílem je nalezení shody mezi všemi hráči. Rychlé řešení není na stole," řekla Soukupová. Mezi variantami, které by mohla dostat vláda, je podle Stehlíkové například přeměna výroby. Další možností je založení fondu, do něhož by přispívaly i mezinárodní organizace. Z něj by se odstranění vepřína financovalo.

Památník národního písemnictví má nového ředitele

Ministr kultury jmenoval k 1. únoru nového ředitele Památníku národního písemnictví. Stal se jím bývalý ředitel základní školy, krátce úředník ministerstva kultury a donedávna tajemník ředitele Národní knihovny Pavel Hazuka. Dlouholetá ředitelka památníku Eva Wolfová skončila ve své funkci ke konci ledna. Ministr ji odvolal na její vlastní žádost. Památník národního písemnictví byl několik měsíců v nejistotě, spekulovalo se o tom, že ho ministerstvo kultury jako jeho zřizovatel v rámci svého zájmu snižovat počet svých příspěvkových organizací plánuje sloučit s některou další institucí. Nakonec se před dvěma týdny ministr rozhodl ponechat Památník samostatný.

"Požádala jsem o rezignaci, pan ministr ji přijal. Pan ředitel mi poté nabídl místo, které přijmu a v památníku budu dále pracovat," řekla ČTK Wolfová. Dodala, že během jejího šestnáctiletého vedení této instituce nemělo ministerstvo žádné výhrady k hospodaření památníku ani ke způsobu jeho vedení. Podle Wolfové během celého jednání o budoucnosti instituce s ní ministerstvo nekomunikovalo a ani neakceptovalo návrhy na společná jednání. Ve hře bylo sloučení s Národní knihovnou, Národním muzeem či rozdělení památníku mezi ně. Odborníci upozorňovali, že roztržení jednotlivých sbírek Památníku by bylo popřením smyslu jeho dosavadní existence. Hazuka dostal místo ředitele bez konkurzu.

Počasí

Je oblačno až zataženo, občas déšť. Teploty ve středu vystoupí na 6 až 10 stupňů Celsia.