Zprávy
Podle Schwarzenberga o vystřelení protirakety rozhodnou Američané
O případném vystřelení protirakety, která má zabránit mimo jiné útoku na Evropu nebo USA, bude rozhodovat americká armáda. V pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to řekl ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Podle něj sice radar v Brdech, který by měl pomáhat protiraketu navádět, bude patřit do politické architektury NATO, ale o "stisknutí knoflíku" bude kvůli časové tísni rozhodovat americký představitel. Schwarzenberg zdůraznil, že po případném vystřelení útočné rakety bude na rozhodnutí o spuštění obranného mechanismu velmi málo času. Podle něj je totiž potřeba učinit rychlé rozhodnutí během několika vteřin či maximálně minuty a půl. "Nejde do toho začlenit složitý rozhodovací mechanismus NATO. Je to čistě vojenská otázka," řekl ministr. Myslí si, že konečný verdikt o vyslání takzvaného interceptoru (protirakety) bude muset učinit "americký generál či důstojník na velícím můstku."
Experti na Marshallových ostrovech: Radar zdraví neškodí
Radar, který Američané plánují přemístit z Marshallových ostrovů do Česka, zdraví lidí v jeho okolí neškodí. Vyplynulo to z výsledků měření devítičlenného českého expertního týmu pod vedením hlavního hygienika ČR Michaela Víta. ČTK o výsledcích cesty informoval armádní hygienik Petr Navrátil. Součástí týmu na Marshallových ostrovech byli kromě zástupců ministerstev obrany a zdravotnictví také dva nezávislí odborníci z Akademie věd a Jihočeské univerzity. Podle Navrátila bylo hlavním cílem pobytu navázat na studii, kterou zástupci ministerstva obrany předložili médiím v srpnu. Odborníci tehdy například uvedli, že stanice splnila limity týkající se záření elektromagnetických vln. Na Marshallových ostrovech však odborníci naměřili hodnoty nižší, než které uvedli v srpnu. Důvodem podle Navrátila bylo to, že při výpočtu původní studie experti vycházeli z teoretických a záměrně nadsazených údajů, zatímco na Marshallových ostrovech mohli získat prakticky změřené výsledky. Radar však podle něj v žádném případě lidskému zdraví nebude škodit. Závěrečná měření, která definitivně potvrdí zdravotní nezávadnost radaru, však podle něj experti uskuteční až po jeho případné výstavbě ve vojenském újezdu Brdy. Navrátil doplnil, že v Česku bude zejména kvůli ochraně základny nutné vytýčit ochrannou zónu.
Do Brd půjde miliarda korun
Z českých i evropských zdrojů by do Brd, kde Američané plánují umístit radar protiraketové obrany, měla jít asi jedna miliarda korun. V pořadu ČT Otázky Václava Moravce to řekl náměstek ministra financí a předseda vládní komise pro rozvoj Brdska Ivan Fuksa. Podle něj ministerstvo financí vyčlenilo asi 200 až 250 milionů korun, zbytek by měl jít mimo jiné z evropských fondů. Fuksa uvedl, že investice by měly především mířit do zlepšení infrastruktury nebo dopravní dostupnosti regionu. "To znamená (výstavba) nových komunikací a rekonstrukce starých komunikací," řekl v televizi Fuksa. Podle něj bude třeba také investovat do čističek, kanalizací nebo do obnovy veřejných budov.
Místopředseda KSČM Jiří Dolejš se domnívá, že investice do Brd jsou pouze účelové. "Liga starostů, která je tady politicky činná proti umístění radaru, je vládě nepříjemná, protože zvyšuje odpor lidí," řekl Dolejš. Fuksa s tím však nesouhlasí. "Přestože existuje několik obdobných regionů, tento si to skutečně zaslouží," uvedl. Podle něj je Brdsko srovnatelné s regiony, které bylo třeba obnovovat po pádu železné opony. "Dokud tyto lokality nebudou bezproblémově dostupné, tak soukromý sektor tam nepřijde," dodal.
Rodí se plán na stažení českých vojáků z Iráku
Ministerstvo zahraničí připravuje plán na postupné stažení českých vojáků z Iráku. V pořadu České televize (ČT) Otázky Václava Moravce to řekl šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg. Podle něj by se však stažení mělo týkat především vojáků, který působí v jihoiráckém městě Basra. Několik Čechů, kteří v Bagdádu školí důstojníky irácké armády, by v zemi mělo nadále zůstat. Schwarzenberg uvedl, že zatím není jasný termín, kdy by mohlo stahování z Basry začít. "Samozřejmě to ještě musíme domluvit s našimi spojenci," řekl v televizi ministr. Při stažení českých vojáků je totiž především nutné zajistit, aby stahováním nebyli spojenci ohroženi, zdůraznil. Česko v Basře spolupracuje především s Británií. Ministr dodal, že Česko má zájem nadále se podílet na civilním rozvoji země, který by se mimo jiné mohl týkat pomoci iráckému průmyslu.
Česko má v Iráku přibližně 100 vojáků. Většina z nich má na starosti především ostrahu základny koaličních mezinárodních sil nedaleko Basry. Své zastoupení má česká armáda také v Bagdádu. Na velitelství výcvikové mise NATO působí tři příslušníci 3. kontingentu české armády.
V Praze začalo Forum 2000
Pod záštitou exprezidenta Václava Havla v Praze začala mezinárodní konference Forum 2000. Třídenní konference myslitelů a osobností z nejrůznějších společenských oblastí se účastní například bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová, íránská právnička a nositelka Nobelovy ceny za mír Šírín Ebadíová či bývalý prezident Světové banky Paul Wolfowitz. Hlavními tématy jedenáctého ročníku konference jsou svoboda a odpovědnost. Akce pokračuje v pondělí na pražském ostrově Žofín sérií debat, ukončena bude v úterý.
Topolánkovo volvo je prý ojetina
Volvo, kterým více než rok jezdí premiér Mirek Topolánek (ODS), jako ojeté a možná i bourané auto původně koupil a do Česka přivezl fotbalista Martin Horáček. Píše to týdeník Týden ve svém nejnovějším vydání. Horáček je bratrem Gabriely, blízké přítelkyně Topolánkova spolupracovníka Marka Dalíka, od níž vůz koupila Topolánkova partnerka Lucie Talmanová (ODS). Kolik auto původně stálo, kdy se objevilo v republice a za jakých podmínek ho přenechal sestře Gabriele někdejší fotbalista Sigmy Olomouc Týdnu neprozradil. Topolánkovo mlčení ohledně původu auta tak má podle Týdne zcela jiný důvod. "Možná se stydí, že neřídí nový vůz, nýbrž ojetinu, podle ceny dokonce nejspíš po havárii," uvedl list. Topolánek totiž v Poslanecké sněmovně řekl, že tři roky starý vůz Volvo XC 90, jehož základní cena je přes 1,3 milionu korun, si pořídili s partnerkou za 400.000 korun.
V případu podle Týdne ale nadále hraje zásadní úlohu Horáčková. Déle než rok půjčovala auto premiérovi a během té doby získala údajně v rozporu se zaběhanými praktikami výhodný osmimilionový úvěr od banky J&T, která s vládou vyjednává například o prodeji akcií společností ČEZ a Pražská energetika. Spolumajitel firmy J&T Patrik Tkáč ovšem už dříve možný střet zájmů vyloučil.
Otcové zaměněných novorozenců plánují společné víkendy
Otcové Nikoly a Veroniky, holčiček zaměněných koncem loňského roku v třebíčské porodnici, plánují společné víkendy obou rodin. Shodou okolností se v neděli sešli před nemocnicí, kde jedna z rodin byla na návštěvě za babičkou. Oba páry kvůli dětem chtějí, aby se výměna uskutečnila co nejdříve. "Nedokážu si výměnu vůbec představit, zní to hrozně. Bude to muset být formou nějakých schůzek," řekl ČTK zdrceně Jan Čermák. Oba otcové přiznávají, že zatím nebyl čas ani na výměnu zkušeností. Nevědí tak ani, co mají například děti rády. Na to je zapotřebí těch společných víkendů, konstatovali.
Čermákovi stále ještě zvažují, zda, a v jaké výši budou chtít po nemocnic odškodné. O průběhu vyšetřování v nemocnici rodiny nic nevědí. Mlčí nemocnice i kraj. V kontaktu jsou jen se sociálními pracovnicemi. Nabízených služeb psychologa zatím nevyužili. Nechtějí ho především na prvním dlouhodobějším pobytu, který by se měl uskutečnit příští týden. Oba páry se již dříve shodly na navrácení dětí k pokrevním rodičům, a to do 9. prosince, kdy holčičky oslaví první narozeniny, nejpozději ale do Vánoc. Prozatím jedinou právní překážkou, která brání okamžitému předání dětí zaměněných v třebíčské porodnici, je neukončené soudní řízení v občanskoprávním sporu o otcovství Libora Broži a mateřství Jaroslavy Trojanové z Jabloňova, kteří na záměnu dětí upozornili. Čermák zatím nemá oficiálně potvrzeno testy DNA, že není otcem Veroniky. Dozví se to ve čtvrtek, kdy žďárský soud vynese rozsudek v občanskoprávním řízení o vyvrácení otcovství Libora Broži. "O zrušení otcovství, jak to mám říct, vlastně na dceru pana Broži, jsem nepožádal," dodal. Doufá, že jim v dalším postupu poradí sociální pracovnice, aby to bylo papírově vyřízeno bezchybně a děti si mohli předat.
První blok Temelína přerušil dodávky,technici musí opravit ventil
První blok temelínské jaderné elektrárny nedodává do sítě. Výrobu přerušil v neděli časně ráno, aby mohli energetici opravit závadu na olejovém systému jednoho ze čtyř ventilů, kterou odhalili v týdnu. Ventil reguluje přívod páry na turbínu, a blok proto nepracuje na plném výkonu. Práce mají trvat deset hodin, s obnovením dodávek počítá obsluha do večera. Problém v nejaderné části zařízení se objevil několik dní poté, co blok začal po téměř dvouměsíční palivové odstávce dodávat znovu proud do rozvodné sítě. Opravu energetici provádějí při osmatřicetiprocentním výkonu, při němž nemusí blok zcela odstavit. Od sítě pouze odpojí turbínu.
Od páteční noci do sobotního večera byl mimo provoz i druhý výrobní blok elektrárny. Důvodem byla pravidelná zkouška regulačních tyčí, takzvaných klastrů, díky nimž se zastavuje štěpná reakce. Blok nyní vyrábí opět na plném výkonu.
EVRAZ VÍTKOVICE STEEL oplechuje největší osobní loď na světě
Oceláři z EVRAZ VÍTKOVICE STEEL vyrobí plechy pro největší osobní loď na světě, určené pro 8400 lidí. Stavbu dvou takových lodí připravuje finský výrobce Aker Yards. Obě firmy se na podmínkách kontraktu pro příští rok dohodly během letošního mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, řekl ČTK mluvčí Jaromír Krišica s tím, že dohoda bude uzavřena v nejbližších týdnech. "Od roku 1999 dodáváme pro finské partnery lodní plechy na stavbu lodí, včetně v současnosti největší výletní lodi na světě Liberty of the Seas. Nová dohoda se společností Aker Yards je logickým pokračováním spolupráce," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Vladimír Bail. Ostravská firma bude dodávat plechy zejména na nejvíce namáhané místa kýlu pod čarou ponoru.
Aktuálně.cz: Stát má kvůli Zetoru zaplatit ČSOB 371 mil. Kč
Stát má kvůli dluhům bývalého státního podniku Zetor zaplatit Československé obchodní bance 371 milionů korun plus úroky 9,5 procenta od doby podání žaloby. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, a vyvrátil tak verdikt Městského soudu, který se zastal státu, oznámil server Aktuálně.cz. V případu jde o starý kontokorentní účet známého výrobce traktorů Zetor, který své závazky nezaplatil. Soud uznal, že Fond národního majetku, respektive nyní ministerstvo financí, ručí za závazky Zetoru před jeho privatizací. Ministerstvo se snažilo argumentovat tím, že ČSOB dluh nedostatečně nevymáhala a souhlasila s vyrovnáním. Soud však jeho námitky neuznal. Rozsudek by měl být oběma stranám doručen do konce roku.
Skupina Český výzkum se rozšířila o další dvě firmy
Akciová společnost Český výzkum získala do své vědecko-výzkumné skupiny dvě nové společnosti: Inovační technologické centrum VÚK a VÚK Kovohutě v Panenských Břežanech u Prahy. Český výzkum se orientuje na transfer moderních metod a technologií z vývojových pracovišť a průmyslových podniků v Česku i zahraničí k dalším klientům. "Akvizicí těchto dvou vědecko-výzkumných základen jsme významně rozšířili náš potenciál v oblasti vývoje nových materiálů a technologií. Letos navíc předpokládáme dokončení ještě jedné akvizice," sdělila v tiskové zprávě zaslané ČTK místopředsedkyně představenstva Inovačního technologického centra VÚK Veronika Komorousová. Kromě průmyslového transferu, tedy dovozu a vývoje nových technologií do České republiky zejména pro průmyslové podniky a energetiku a zprostředkování výstupů výzkumu, vývoje a inovačních aktivit českých subjektů směrem k zahraničním trhům, Český výzkum zajišťuje i další služby, jako jsou marketing ve vědě a výzkumu či řízení a financování projektů.
Kupkův obraz se prodal v aukci za rekordní cenu
Obraz Františka Kupky Élévation (Výšky) IV se na nedělní aukci v Praze na Žofíně prodal za 22,1 milionu korun, a vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord. Na druhé místo posunul jiné dílo téhož autora, které drželo rekord od letošního května, kdy se prodalo za 13,4 milionu korun. Jeden ze zakladatelů abstraktního umění, který do českých žebříčků nejdráže prodaných obrazů dlouho nezasahoval, se tak do rekordů tuzemského trhu zapsal podruhé během jednoho roku. Již začátek aukce byl mimořádný, protože obraz měl rekordně vysokou vyvolávací cenou ve výši 12 milionů korun. Kupkův obraz z roku 1938 je stěžejní galerijní dílo nejvýznamnějšího českého moderního malíře 20. století z období tzv. "Čisté abstrakce".
Tomáš Císařovský vystavuje v Pardubicích
Jeden z neuznávanějších českých malířů současnosti, Tomáš Císařovský, od středy vystaví ve Východočeské galerii v Pardubicích průřez tvorbou posledních pěti let. Výstava potrvá do 25. listopadu, řekla ČTK Šárka Zahálková z galerie. Návštěvníci uvidí například obrazy z cyklu Prázdniny v Čechách. Divák se projde krajinou poznamenanou civilizací. "Uvidí betonovou stavbičku, kovovou konstrukci, pneumatiky, trouchnivějící autobusovou zastávku, rozpadající se pískovcovou barokní kašnu," vyjmenoval kurátor výstavy Martin Dostál, který dojem z Císařovského obrazů charakterizuje jako nostalgický strach. Diváky rovněž čeká provokativní ztvárnění české historie, uvidí Josefa Goebbelse, který si zálibně obhlíží pražské panorama, tanec Antonína Zápotockého s manželkou či duet Karla Gotta a Karla Kryla v období sametové revoluce.
V Senátu bude výstava portrétů politických vězňů
Fotografie bývalých politických vězňů v České republice představí výstava, která se bude konat v Senátu. Snímky vytvořil švýcarský fotograf Simon Frey a v Praze je vystaví pod názvem Politicky nekorektní. Expozice bude v předsálí jednacího sálu Senátu od 16. do 28. října. Veřejnosti bude ale přístupná jen v den státního svátku 28. října, jinak jen jako součást turistických prohlídek horní komory parlamentu. Šestnáct velkoformátových portrétů bývalých politických vězňů je součástí většího fotografova projektu. Část snímků již představil v Praze letos v únoru v rámci festivalu Mene Tekel, který upozorňoval na zločiny komunismu.
Jízda vlakem zahájila festival alternativy Příští vlna/next wave
Netradičně - ve vlaku - byl v neděli v Praze zahájen festival divadelní, hudební, taneční, literární, výtvarné a jiné alternativy Příští vlna/next wave. Jeho 14. ročník začal premiérou Vlakové opery, společným projektem souboru Agon Orchestra a Plastic People of the Universe. Účastníci se shromáždili na nádraží Praha Vysočany a odjeli vlakem přes Hlavní nádraží na Smíchov. Odtud přešli do nového alternativního prostoru Meet Factory. Festival Příští vlna/next wave potrvá do 14. října. V programu nabídne čtyři desítky projektů v divadlech, továrnách i na ulicích. Jeho doménou zůstává prezentace domácí nezávislé scény napříč žánry.
Na Benešovsku se usadila komunita trapistek, postaví tu klášter
Dům pro hosty postavila v Poličanech na Benešovsku komunita trapistek. Bude součástí nového kláštera a kostela nazvaného Naší Paní nad Vltavou. Jeho stavbu chtějí zahájit co nejdříve a dokončit do tří let. Dům pro hosty je otevřen všem návštěvníkům, kteří touží prožít chvíle v ústraní, tichu a modlitbě, řekly ČTK sestry Marie Michaela a Miriam. Komunitu sester tvoří pět Italek, tři Češky a jedna Maďarka. Do Čech přišly na pozvání kardinála Miloslava Vlka z italského kláštera Vitorchiano. Tam jsou v současnosti další tři české novicky, které se na podzim ke komunitě připojí, a také další kandidátky čekající na vstup.
Trapistky a trapisté žijí podle Řehole sv. Benedikta a podle jeho hesla Modli se a pracuj. Žijí společně, v poslušnosti k představenému, v každodenní snaze o obrácení, v odloučenosti od světa, tichu a samotě. Kláštery staví daleko od měst, uprostřed polí a lesů. Žijí v chudobě, na živobytí si vydělávají manuální prací, přestože většina z nich má univerzitní vzdělání. Mají jednoduchý životní styl - prosté jídlo, zdrženlivost od masa, nezbytný oděv a podobně. Tyto mnišky patří do Řádu cisterciáků přísné observace, který vznikl v důsledku reformy započaté ve Francii v 17. století. Jsou však známy spíše pod názvem trapistky, odvozeného z francouzského La Trappe - jména jednoho z nejznámějších klášterů zmíněné reformy.
Puškařka Kůrková-Emmons byla třetí ve finále Světového poháru
Puškařka Kateřina Kůrková-Emmons obsadila třetí místo ve finálovém závodě Světového poháru v Bangkoku. Česká jednička tím zopakovala svůj dosud nejlepší výsledek z této soutěže, kterého dosáhla před třemi lety na stejném místě. Úřadující vicemistryně světa sahala i po cennějších medailích, protože po kvalifikační části vedla a k absolutnímu nástřelu ze čtyřiceti ran jí chyběl jediný bod. Ve finále ale bronzová olympijská medailistka z Atén trefila tři devítky a o těsný náskok přišla. O tři desetiny bodu ji předstihla Němka Barbara Lechnerová, soutěž vyhrála díky suverénně nejlepšímu finálovém nástřelu čínská olympijská vítězka a mistryně světa Tu Li.
Triatlonistka Frintová byla třetí ve Světovém poháru na Rhodosu
Česká triatlonistka Vendula Frintová vybojovala třetí místo v nedělním závodě Světového poháru na ostrově Rhodos. Na stupně vítězů ve Světovém poháru se čtyřiadvacetiletá rodačka z Náchodu prosadila podruhé v kariéře. Loni byla rovněž třetí v jihoafrickém Richards Bay. Úspěchem na řeckém ostrově si Frintová spravila chuť v závěru sezony, kterou jí pokazily zdravotní problémy. Dobrou formu prokázala už před týdnem, kdy v tradičním závodě Běchovice - Praha získala stříbro v domácím šampionátu v silničním běhu.
Počasí
Převládá polojasno. Noční teploty do 5 stupňů Celsia, v pondělí vystoupí na 13 až 17 stupňů.