Zprávy
Odbory se s ministry na platech nedohodly
Odboráři se se zástupci vlády nedohodli na tom, o kolik mají příští rok stoupnout mzdy v rozpočtové sféře. Zatímco pro ministry je stropem navýšení o 1,5 procenta, odbory požadují alespoň pětiprocentní nárůst. I když ani jedna ze stran nemíní ze svých postojů slevit, jednání mají pokračovat příští týden. "Byli jsme neúspěšní. Jednání budou pokračovat zřejmě po 3. září. Ministr financí trvá na svém, my trváme též na svém. Situace je vážná," konstatovala po dvouhodinové schůzce mluvčí odborových svazů rozpočtových a příspěvkových organizací (ROPO) Alena Vondrová. Pokud rozhovory definitivně zkrachují, jsou odbory připraveny protestovat, nevylučují ani stávku.
Ministři financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) novinářům řekli, že vláda lidem ze státního sektoru nemůže přidat více kvůli plánovaného ozdravění veřejných financí. "Není kde brát," uvedl Kalousek. Odboráře nepřesvědčil ani argument vlády, že platy by mohly být vyšší, pokud se stanovený objem peněz rozdělí mezi menší počet pracovníků. Další propouštění ale podle odborových předáků není reálné, někde by prý mohlo ohrozit fungování veřejných služeb.
Dluhy domácností vzrostly v červenci na 631,5 miliardy korun
Zadlužení českých domácností se v červenci opět zvýšilo. Jejich dluhy u bank a finančních institucí stouply o 15,1 miliardy na 631,515 miliardy korun. Proti stejnému měsíci minulého roku dluhy domácností vzrostly zhruba o 152 miliard korun, vyplývá z údajů České národní banky. "Čísla se zdají vysoká, ale ve srovnání ze západní Evropou, nemluvě o anglosaském světě, jsou stále nízká. To je jedním z důvodů, proč zatím u nás akutně nehrozí krize hypoték, jak ji známe z posledních týdnů z USA," komentovala údaje analytička Next Finance Markéta Šichtařová. Nárůst zadlužení za jeden měsíc je sice podle ní lehce nadprůměrný, přesto nijak zásadně nevybočuje z trendu předešlých měsíců.
Bankovní krize se Česko nemusí podle Šichtařové obávat rovněž proto, že navzdory čtvrtečnímu zvýšení úrokových sazeb Českou národní bankou stále patří úrokové sazby v zemi mezi nejnižší na světě a míra zadlužení má stále ještě v českém případě pozitivní vliv na ekonomiku. "Nejen, že zadlužování podporuje spotřebu a investice do zkvalitnění nemovitostí. Představuje také jakýsi bič, který se nad dlužníky neustále vznáší a nutí je zůstat aktivní na trhu práce," dodala.
Ceny chleba opět výrazně vzrostly
Další výrazný růst cen chleba zaznamenal v posledním srpnovém týdnu v českých obchodech Český statistický úřad. V průměru cena této základní potraviny vzrostla o pět procent, v některých regionech však bylo zdražení mnohem citelnější a přesáhlo až 18 procent. Naproti tomu levnější bylo v týdnu do úterý 28. srpna některé ovoce či zelenina a také například vajíčka či mléko. Cena chleba vzrostla v celorepublikovém průměru o 5,1 procenta především kvůli vysokým cenám obilí. Kromě toho ale rostou i mzdové náklady, poplatky za energie, pohonné hmoty či vodu, a potravináři proto signalizují další možný růst cen některých potravin na podzim.
Naproti tomu mohli na sklonku srpna spotřebitelé levněji nakoupit například rajčata, jablka, brambory, cukr nebo například vejce či některé maso. I u cen těchto a dalších potravin však panují značné regionální rozdíly.
Premiér popírá tvrzení, že by chtěl Prahu vyčlenit ze seznamu UNESCO
Premiér Mirek Topolánek popírá tvrzení, že se snaží o to, aby Praha zmizela ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Informaci ve čtvrtek přinesl server Týden.cz. "Premiér nikdy o takovém kroku neuvažoval, neuvažuje a nikdy ho také nenavrhoval," řekl ČTK ředitel tiskového odboru úřadu vlády Martin Schmarcz.
Zápis na seznam se obecně považuje za vysoce prestižní záležitost a je také velkým lákadlem pro turisty z celého světa. Pokud někdo spekuluje o tom, zda se členství v tomto společenství památkám vyplatí, jsou to někteří architekti a developeři, pro něž znamená omezení v budování nových staveb. Politici vesměs význam zápisu nezpochybňují. Právě některé z plánovaných staveb v Praze jsou trnem v oku odborníkům. Česká republika má k dispozici vyjádření výboru pro UNESCO, který zasedal na přelomu června a července. Opětovně vyjádřil znepokojení nad plány na výstavbu výškových domů na Pankráci; Praha se má vyjádřit do února příštího roku, jak své plány upravila, aby stavby neohrozily panorama a krajinný ráz města, díky němuž se historické centrum Prahy na seznam dostalo.
Předseda českého národního komitétu ICOMOS (Mezinárodní rada památek a sídel) Josef Štulc nechtěl údajným premiérovým výrokům příliš věřit. "Věřím, že to není oficiální stanovisko. Domnívám se, že by to neublížilo UNESCu, ale ublížilo by to Praze, kterou by to poškodilo nejen kulturně, ale i ekonomicky," řekl ČTK. Nedomnívá se, že by případné zrušení členství Prahy mohlo poškodit ostatní české památky na seznamu zapsané. Mohlo by ale ohrozit čekatele, tedy další zájemce o zápis, které eviduje ministerstvo kultury. Pro UNESCO by to byl signál, že si země zápisů a svých kulturních hodnot příliš neváží, míní odborník. Česká republika má kromě Prahy dalších 11 zápisů na listině světového dědictví a tímto počtem patří v poměru k velikosti země a množství obyvatel mezi nejúspěšnější.
Bursík jednal s Paroubkem o prezidentském kandidátovi
Předsedové opoziční ČSSD Jiří Paroubek a vládní Strany zelených Martin Bursík jednali o možných společných kandidátech na prezidenta republiky. Prodiskutovali také strategii, kterou chtějí docílit vítězství nominované osobnosti v souboji se současným prezidentem Václavem Klausem. Bursík ČTK řekl, že příští týden bude o dalším postupu jednat i s lidovci. Koaliční dohoda nic o společném kandidátovi koalice neříká, máme tedy otevřené ruce, řekl Bursík ČTK.
Ministerstvo životního prostředí získalo peníze na úhrady a evropské úředníky
Při jednání o výši státního rozpočtu na příští rok ministerstvo životního prostředí obhájilo nutnost navýšení své kapitoly o sto milionů korun. Použije je na úhrady, které bude vyplácet zemědělcům a lesníkům za ztížení hospodářské činnosti v chráněných oblastech. V rozpočtu na rok 2008 se odrazí také příprava úřadu na rok 2009, kdy bude Česko předsedat Evropské unii, informovala ČTK Jarmila Krebsová z tiskového odboru ministerstva. Celkem 14,5 milionu korun získá úřad na krytí osobních nákladů nových úředníků, kteří ministerstvo před předsednictvím posílí. Další změnou v ekologickém rozpočtu je převedení prostředků na financování akcí určených k nápravě škod způsobených důlní činností ve výši 90 milionů korun z ministerstva financí na ministerstvo životního prostředí. Dále byly do rozpočtu zahrnuty prostředky na financování společných programů s EU, které jsou kryté příjmy z evropských fondů a ostatních zahraničních programů. Ministerstvo by tak mělo příští rok hospodařit s příjmy 1,611 miliardy, z čehož 1,446 bude pocházet z evropský fondů a takzvaných norských fondů. Na straně výdajů počítá s 5,972 miliardy korun.
Soud zamítl stížnost Autostrade k tendru na mýtné
Firma Autostrade neuspěla s kasační stížností kvůli mýtným branám v Česku, zakázka ministerstva dopravy za více než 20 miliard korun i výsledky tendru platí. Nejvyšší správní soud ve čtvrtek potvrdil dřívější rozhodnutí brněnského krajského soudu i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Podle nich sice v tendru byly chyby, nemohly ale ovlivnit pořadí nabídek. Autostrade by se teoreticky mohla obrátit ještě na Ústavní soud. Musela by například poukázat na to, že mu během řízení nebyla umožněna všechna práva účastníka řízení. Mediální zástupce Autostrade Roman Pospíšil ČTK řekl, firma rozhodnutí Nejvyššího správního soudu respektuje, ale odvolání k Ústavnímu soudu zváží.
Ředitel Kapsche Karel Feix rozsudek uvítal. "Potvrzuje se, co jsme říkali od začátku, že výběrové řízení na dodávku mýtného systému bylo sice přísné, ale naprosto objektivní," řekl ČTK. Poukázal také na to, že protesty neúspěšných účastníků tendru výrazně zkomplikovaly stavbu systému a zkrátily termíny z 12 na devět měsíců.
Antimonopolní úřad potvrdil pokutu 100.000 korun ministerstvu spravedlnosti
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže potvrdil pokutu 100.000 korun ministerstvu spravedlnosti za chybný tendr na elektronický rejstřík úpadců. Ministerstvo tak sankci musí zaplatit, řekl novinářům předseda úřadu Martin Pecina, který zamítl rozklad ministerstva a potvrdil původní verdikt svých podřízených. Podle nich byly v tendru k zakázce za 47 milionů korun některé podmínky, které zákon neumožňuje. Mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová ČTK řekla, že ministerstvo s uloženou pokutou nesouhlasí a zvažuje podání správní žaloby.
Do rejstříku mají být zapisovány údaje o jednotlivých fázích konkurzu firem. Ministerstvo chtělo na projekt původně uvolnit kolem 63 milionů korun. Vítězná společnost ICZ nabídla o 15 milionů méně. Firmám, které v tendru neuspěly, se zdála její cena příliš nízká a proti výsledkům výběrového řízení se ohradily. Ministerstvo ale jejich námitky odmítlo, a případ se tak dostal k antimonopolním úředníkům. Podle nich mělo ministerstvo na firmy některé nepřijatelné požadavky, například stanovilo minimální výši základního jmění.
Ministerstvu obrany dal ÚOHS pokuty 547.500 korun
Ministerstvo obrany dostalo od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže za chybné zakázky pokuty v celkové výši 547.500 korun. Úřad prověřoval výběrová řízení na oblečení a uniformy pro vojáky a několik stavebních zakázek v celkové hodnotě přes 20 milionů korun, chyby zjistil v 17 případech, řekl novinářům předseda úřadu Martin Pecina. Větší část pokut je zatím nepravomocná, armáda se proti nim může odvolat. Zatím musí zaplatit jen pravomocnou sankci 182.500 Kč.
Čeští vojáci dostali vyznamenání za misi v Iráku
Stovka českých vojáků byla na Pernštýnském náměstí v Pardubicích vyznamenána za své působení v zahraniční misi v Iráku. Příslušníci 2. kontingentu české armády v silách MNF-I (Multinational Forces - Iraq) se do vlasti vrátili po čtyřměsíčním působení. Během mise se museli vypořádat s nezvyklým počasím i nepřátelskými nástrahami, řekl velitel kontingentu Marcel Křenek. Český kontingent se podílel se na ostraze a ochraně spojenecké základny v provincii Basra v jihovýchodní části Iráku. Zajišťovali dozor na kontrolních stanovištích Delta a Charlie. V dubnu odletělo z Pardubic 89 vojáků, později je doplnila desítka dalších. "Jsem rád, že jste se všichni vrátili ve zdraví a bezchybně splnili své úkoly. Irák je jednou z nejnebezpečnějších zemí světa a k cizincům je velmi nehostinný," uvedl první náměstek ministryně obrany Martin Barták.
Hejtman Juránek nesouhlasí s plánem zrušit záchranné prapory
Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek (KDU-ČSL) nesouhlasí s plány ministerstva obrany na omezení nebo zrušení záchranných praporů po celé zemi. Příští týden o tom hodlá jednat s hejtmany dalších krajů. V Jihomoravském kraji hrozí zrušení 155. záchrannému praporu v Bučovicích na Vyškovsku. Jednotka s těžkou technikou je pro kraj nenahraditelná především při záplavách nebo dopravních nehodách nákladních automobilů, řekl hejtman novinářům. Těžká technika z bučovické jednotky podle něj hrála klíčovou roli například při povodních v roce 2002, kdy zasahovala u více než 50 záchranných pracích. Pomáhá také hasičům při odstraňování těžkých havarovaných vozidel, které ucpávají důležité dopravní tepny. Například havarované hasičské vozidlo nikdo jiný není schopen vyprostit, dodal hejtman. O problému chce Juránek v příštím týdnu jednat s představiteli dalších krajů.
Bučovická jednotka je určena jako ochrana pro jadernou elektrárnu v Dukovanech v případě jejího ohrožení. Ministerstvo obrany v současné době připravuje materiál, který určí, jaké jednotky budou zrušeny nebo naopak vzniknou či budou posíleny. Obrana tak reaguje na to, že vláda se rozhodla snížit rozpočet armády o miliardy korun.
Vlak Pendolino usmrtil u Prahy člověka
Vlak Pendolino na trati mezi Prahou-Běchovicemi a Úvaly usmrtil třiatřicetiletého muže. Neštěstí se stalo v pátek ve 13:40. Pendolino, které směřovalo z Prahy do Ostravy, srazilo muže, který byl na místě mrtev. "Vše nasvědčuje tomu, že se jedná o sebevraždu. Ten muž se pod vlak nejspíš sám vrhl," řekl mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Neštěstí vyšetřuje policie.
Při střetu s vlakem zahynou v České republice každoročně desítky lidí. Častou příčinou je nepozornost a snaha zkrátit si cestu chůzí po kolejích, neméně častým případem jsou sebevraždy. Letos v Česku vlaky srazily již zhruba sto lidí, asi tři čtvrtiny z nich zemřely a ostatní utrpěli těžká zranění. Předešlou obětí srážky s vlakem se v sobotu 25. srpna stal asi šedesátiletý muž, kterého usmrtil osobní vlak u Machnína na Liberecku. Nejspíš spáchal sebevraždu. Podobný případ se ve stejný den stal i v Mariánských Lázních, kde se pokusil o sebevraždu skokem pod projíždějící vlak šestadvacetiletý muž z Tachova. Vlak ho zachytil nárazníkem. V kritickém stavu, s těžkým poraněním hlavy a nohou, skončil muž na jednotce intenzivní péče plzeňské fakultní nemocnice.
Zuna bude šéfredaktorem zpravodajství na TV Prima
Bývalý moderátor televizních novin na TV Nova Pavel Zuna (40 let) se od září stane šéfredaktorem zpravodajství televize Prima. Dosavadní šéf zpravodajství Jiří Závozda se stane šéfredaktorem publicistiky. "Musím se samozřejmě podrobně se zpravodajstvím seznámit, poté přijdou na řadu dílčí i některé výrazné změny," uvedl Zuna, který bude i nadále na Primě moderovat soutěžní pořad Ber nebo neber. Zuna opustil Novu loni 30. června na protest proti změnám, které v televizi zavedlo nové vedení. Působil tam šest let a prošel funkcemi šéfa zpravodajství, náměstka programového ředitele a moderátora hlavní zpravodajské relace Televizní noviny.
Praha letos už podruhé podpoří národnostní menšiny
Organizace, které na území hlavního města pečují o aktivity národnostních menšin, dostanou v tomto roce ještě jednu možnost získat finanční příspěvek. Pražští radní tento týden rozhodli o vyhlášení 2. kola grantové podpory národnostních menšin, informovali zástupci magistrátu ČTK. "V rámci 2. kola jsou vyhlášeny programy zaměřené na prezentaci národnostních kultur v hlavním městě a na kulturní, společenskou a osvětovou činnost národnostních menšin," uvedl radní Jiří Janeček. V rámci 1. kola grantového řízení letos Praha rozdělila více než 2,6 milionu korun. Magistrát podpořil například listopadové setkání národnostních menšin, festival Ethnofest a prezentaci menšin na veletrhu škol Schola Pragensis. Hlavní město už také vyhlásilo dva grantové okruhy pro příští rok, kterými jsou podpora aktivit národnostních menšin a podpora integrace cizinců v Praze.
Biskupové různých církví se sejdou v Praze
Do české metropole se od 20. do 26. září sjede několik desítek biskupů různých křesťanských církví, přátel hnutí fokoláre a jeho spirituality, kteří se snaží žít v duchu bratrství a přispět tak k ekumenickému sbližování rozdělených tradic. Jejich mezinárodní sejití se uskuteční pošestadvacáté, v Praze poprvé. Na Ekumenickou neděli, vyhlášenou letos na 23. září, se biskupové sejdou s věřícími při odpoledním shromáždění v Komunitním centru Matky Terezy v Praze-Chodově.
"Nediskutujeme v tomto společenství teologicky o církvi, ale žijeme, co je nám společné," řekl zpravodaji ČTK kardinál Miloslav Vlk, který je již řadu let za tato setkání odpovědný. Katoličtí i protestantští biskupové podle jeho slov vždy prožívají radost; zdůrazňují to, že vedle bible a Otčenáše mají společné apoštolské vyznání víry, které sdílejí jako společný základ, i když vědí, že v jednotlivých bodech "diference" jsou. Fokolarini o sobě hovoří jako o kvasu pro ekumenické hnutí, tedy pro jednotu křesťanů. Hlavní hodnotou, kterou vyznávají, je život v lásce a přátelství napříč různými vyznáními a církvemi jako předzvěst budoucí jednoty. Hnutí založila ve 40. letech 20. století italská katolička Chiara Lubichová.
S předprodejem vstupenek na výstavu o Valdštejnovi se nepočítá
S předprodejem vstupenek na chystanou výstavu o Albrechtu z Valdštejna se nepočítá. Důvodem je snaha umožnit prohlídku ojedinělé expozice, která bude k vidění od poloviny listopadu ve Valdštejnské jízdárně, všem příchozím. ČTK to řekl Petr Kostka z Kanceláře Senátu, která se na pořádání výstavy v areálu horní komory podílí. "Zkušenosti s výstavami, které se do předprodeje pustily, nejsou dobré," uvedl Kostka. Na část příchozích se totiž podle něj kvůli zaplnění výstavních prostor nedostalo. Určitou výjimku mají dostat školní výpravy, a to v dopoledních hodinách. Jednou z možných variant je i to, že pro tyto výpravy bude výstava zpřístupněna o hodinu dříve, řekl Kostka.
Samotná výstava nabídne mimo jiné nedávno objevený Valdštejnův horoskop, který na rozdíl od dosud známých obsahuje detailní a každodenní prognózu vévodova osudu. Valdštejn velice důvěřoval astrologii, v jeho životě i rozhodování hvězdy sehrávaly velice významnou roli. Z pochopitelných důvodů se informace z horoskopů snažil před protivníky utajit. Tvůrcům výstavy se podařilo nashromáždit přes 700 exponátů z několika evropských zemí a nebývalou sbírku Valdštejnových portrétů. Ne všechny sice budou vystaveny, stanou se ale součástí připravovaného katalogu.
Do kunínského zámku se vrátila unikátní sbírka předmětů
Do zámku v Kuníně na Novojičínsku se vrátily rodinné sbírky rytířského rodu Bauerů. Více než 500 předmětů převezli pracovníci novojičínského muzea nákladním autem ze Salcburku. Interiér zámku obohatí sbírky porcelánu, nábytku, koberců i písemností. Kunínskému zámku je zapůjčil do roku 2012 vnuk posledního majitele sídla Victora Bauera. Některé předměty dostal zámek darem, nejvzácnější obraz holandského mistra ze 17. století chce časem odkoupit, řekl ČTK kastelán Jarek Zezulčík. "Stává se jen výjimečně, že se bývalí majitelé zámku, kteří o něj přišli, rozhodnou vrátit mu své rodinné sbírky," řekl kastelán. Do zámku se podle něho po sto letech vrátil nejcennější obraz loutnistky od neznámého holandského malíře. "Právě ten bychom chtěli od rodiny odkoupit. Cenu ještě neznáme, ale časem chceme požádat ministerstvo kultury o finanční podporu," naznačil.
Mezi dovezenými osobními předměty jsou šperky, opiové dýmky, popelníky - drobnosti, které mají historickou hodnotu a pomohou zútulnit zámecký interiér. Zajímavou vzpomínkou na posledního majitele, který zemřel v roce 1939, je podle něho malé sedátko. "Victor Bauer na něm seděl při korunovaci anglického krále, na kterou byl pozván. Jeho dcera si na něm v Salcburku obouvala boty," dodal. Rytíř Victor Bauer byl podle kastelána zajímavou a významnou osobností. "Hovořil všemi světovými jazyky, rád cestoval, byl znamenitým jezdcem na koni a už v roce 1910 si pořídil pilotní průkaz. Založil politologický ústav ve Vídni, kde přednášel na téma sjednocená Evropa," uvedl kastelán. Do kunínského zámku převezli také osobní korespondenci mezi Bauerem a slavným rakouským architektem Adolfem Loosem, který pro něj postavil například vilu v Hrušovanech u Brna. "Dopisy budou opravdovou lahůdkou pro badatele," poznamenal Zezulčík.
Jihlavský filmový festival uvede snímky Farockého a Gleyzera
Tradiční programová sekce jihlavského Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu s názvem Průhledné bytosti se letos zaměří na dílo německého režiséra Haruna Farockého a argentinského revolučního filmaře Raymunda Gleyzera. Významným hostem festivalu bude letos Gleyzerova manželka a zároveň nejbližší spolupracovnice Juana Sapireová, řekl ČTK ředitel festivalu Marek Hovorka.
Farocki natočil bezmála 90 filmů, retrospektivní přehlídka nabídne pět z nich. Diváci uvidí například režisérův nesmlouvavý příspěvek k dobové debatě nad válkou ve Vietnamu Neuhasitelný oheň z roku 1969 či snímek Videogramy jedné revoluce z roku 1992, který zachycuje poslední dny rumunského diktátora Nicolae Ceaucesca. Z Gleyzerovy tvorby uvidí filmoví nadšenci například krátkometrážní snímek Hořící země z roku 1964, který popisuje neutěšenou realitu brazilského venkova. "Uvedeny budou také záběry z Československa pořízené pro argentinskou televizi v roce 1969," dodal Hovorka. Festival dokumentů se v Jihlavě uskuteční 23. až 28. října. Tvůrci letos poslali do Jihlavy nejvíc filmů v historii festivalu, dosud přišlo více než 1300 snímků.
Festival Letní Letná s rekordní návštěvností skončí v neděli
Mezinárodní festival nového cirkusu Letní Letná provází letos rekordní zájem veřejnosti. "Za první týden prošlo jeho areálem přes 6000 lidí, druhý týden je na tom zatím s návštěvností podobně," sdělil ČTK mluvčí přehlídky Jiří Sedlák. Vyprodaná byla všechna představení hlavní hvězdy festivalu, francouzského souboru Cirque ici, slovenské skupiny Teatro Tatro i všechny tři premiérové večery nového představení režijní dvojice Skutr. Festival skončí v neděli. Poslední dva dny budou především ve znamení pohádek pro děti - Letní Letná jich nabídne devět. Svá představení uvedou soubory Teátr Víti Marčíka, Buchty a loutky, Loutkohra Jihočeského divadla či Umělecká společnost Komedianti. Děti se potkají s Bajajou, Kašpárkem, Romeem a Julií, třemi malými prasátky, pejskem na koncertu a hladovým vlkem. Svoje umění předvede i bublinář Václav Strasser či kejklíř a žongléř Vojta Vrtek, který bude v sobotu učit příchozí žonglovat.
Oštěpařka Špotáková je mistryní světa
Oštěpařka Barbora Špotáková se stala mistryní světa a získala pro Česko první světové atletické zlato pod otevřeným nebem od Edmontonu 2001. Potřetí v kariéře skončila těsně za medailovými příčkami druhá oštěpařská reprezentantka Nikola Brejchová.
Šestadvacetiletá Špotáková překonala během soutěže dvakrát národní rekord, který má nyní hodnotu 67,07 metru. Loňská vicemistryně Evropy porazila o 61 cm Christinu Obergföllovou, třetí skončila další Němka Steffi Neriusová. Bývalá vícebojařka Špotáková se tak v Japonsku postarala o druhou českou medaili, připojila se ke stříbrné tyčkařce Kateřině Baďurové.
Počasí
Je oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Teploty v sobotu vystoupí na 16 až 20 stupňů Celsia.