Zprávy
Prezident si nemyslí, že by měl Čunek odstoupit
Prezident Václav Klaus nerozumí tomu, proč se tak vleče vyšetřování případu vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL), který čelí obvinění z korupce. Podle prezidenta je v zájmu naprosto všech, aby byla celá záležitost "maximálně rychle vyřešena". Klaus to uvedl v pořadu Nedělní partie televize Prima. "Já nerozumím tomu otálení. Myslím, že ta kauza tak složitá není," uvedl prezident. Zároveň podpořil Čunka, který odmítá kvůli svému obvinění odstoupit z vládních funkcí. Klaus uvedl, že obecně nepřijímá módní a líbivou tezi, že by politik poté, co je obviněn, měl okamžitě zmizet ze scény. "To bychom velmi rychle politiku zlikvidovali, protože by v ní vůbec nikdo nebyl," uvedl prezident. "Byl bych trošku smířlivější v této konkrétní věci," dodal.
Předseda ČSSD Jiřího Paroubek reagoval prohlášením, ve kterém takovou smířlivost odmítl. Podle něj je princip "presumpce viny" v politice na místě, neboť politik má jako osoba veřejně činná zvýšenou odpovědnost před občany. "ČSSD pod mým vedením princip 'presumpce viny' vždy uplatňovala a bude jej nadále prosazovat," uvedl Paroubek. Výroky k délce šetření Podle něj Klaus navíc nepřípustně zasahuje do celé kauzy, jeho vyjádření označil za "vrcholně skandální".
Podle Prodiho část zemí včetně ČR ohrožuje společné evropské cíle
Italský premiér Romano Prodi obvinil Británii, Polsko, Českou republiku či Nizozemsko z toho, že vlastní národní zájmy staví nad evropské hodnoty a cíle. Dohoda na nové unijní smlouvě je podle něho oproti původní euroústavě krokem zpět, protože v ní chybí společně sdílené poselství postupovat dál, píše agentura Reuters. Postoj výše zmiňovaných států podle něho dokazuje existenci dvou Evrop. V první z nich podle něho panuje duch společné touhy pokračovat dál, zatímco v té druhé se omezení role Evropské unie stalo politickým cílem.
Ke stejnému tématu se v televizi Prima vyjádřil český prezident Václav Klaus. Podle něj je odklon EU od euroústavě naopak "jistým vítězstvím rozumu". Euroústava znamenala zásadní a obrovské nakročení k evropskému superstátu, uvedl Klaus. Mnohé z euroústavy však má být převedeno do nové smlouvy o reformách institucí EU a prezident se proto obává, že dohodnuté změny byly spíše kosmetické.
Agentura pro romské otázky má vzniknout v lednu
Vládní agentura pro řešení romských otázek by měla vzniknout k 1. lednu příštího roku. V diskusním pořadu České televize to řekla ministryně Džamila Stehlíková (SZ), která má ve vládě na starosti problematiku menšin a lidských práv. Úkolem agentury bude pomáhat státním orgánům, obcím i nevládním organizacím koncepčně řešit romské problémy tak, aby se hospodárně využily vložené prostředky. Stehlíková počítá i s využitím prostředků od Evropské unie. Agentura má zaměstnávat asi 70 lidí, z toho šest desítek přímo v regionech. Podle Stehlíkové však způsob fungování agentury musí nejprve projednat jednotlivá ministerstva, jichž se bude její činnost dotýkat.
Místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL) v pořadu namítl, že před založením agentury bude ještě třeba přijmout novou "životaschopnou" koncepci romské otázky, protože všechny dosavadní přijaté koncepce jsou podle něj "hloupé". Stehlíková však již s žádnou novou koncepcí nepočítá. Podle Čunka má stát nejprve dostatečně motivovat Romy i další "sociálně vyloučené" skupiny obyvatel k hledání práce. "V zásadě je ta pomoc směřována k někomu, koho přemlouváme, aby vstal z postele a šel něco udělat. Přičemž když to neudělá, tak si zase lehne a dostává stejné peníze," prohlásil Čunek. "My jsme přeci nuceni situací, ve které žijeme, chodit do práce, živit rodiny," uvedl. Podle Čunka získá Česko na pomoc "sociálně vyloučeným" letos a v příštích šesti letech z různých fondů Evropské unie celkem 13 miliard korun. Již letos se prvních peněz mohou dočkat ti, kdo měli včas připravené své projekty.
Obyvatelé Mirošova v referendu odmítli americký radar
Obyvatelé Mirošova na Rokycansku se v sobotu v obecním referendu vyjádřili proti uvažované stavbě amerického radaru ve vojenském území Brdy. Ze 1786 voličů jich přišlo hlasovat 920, tedy 51,51 procenta. Nehlasovali přímo o radaru. Pověřili zastupitele, aby dělali vše pro to, aby se zamezilo výstavbě základny v Brdech. Z 897 platných hlasů chtělo 867 lidí, aby zastupitelé bojovali proti radaru, 30 lidí si to nepřálo.
Referenda nebo ankety se kvůli americkému radaru v Brdech konaly už v řadě měst a obcí na Rokycansku, Plzeňsku, Příbramsku a Berounsku. Výsledky hlasování byly vždy jasně proti radaru. Jen v Rožmitále pod Třemšínem na Příbramsku nezúčastnila ani polovina voličů, takže referendum není pro vedení města závazné. I zde ale zúčastnění voliči byli proti radaru. První referendum v ČR se kvůli radaru konalo 17. března v Trokavci na Rokycansku. Ze 72 voličů se jich vyjádřilo proti výstavbě radaru 71. S radarem nesouhlasí většina Čechů i podle posledních průzkumů veřejného mínění. Stavbu základny odmítá 64 procent respondentů, ukázal poslední průzkum agentury Factum Invenio.
V Tisové probíhá sanace farmy zasažené ptačí chřipkou
V Tisové na Orlickoústecku, kde se v chovu krůt objevil virus ptačí chřipky, pracovníci družstva s hasiči v neděli prováděli vymývání chovných hal teplou vodou s dezinfekčním roztokem. V pondělí ještě nastoupí specializovaná firma, která provede závěrečnou dezinfekci objektů. V sobotu ve speciálně upravené silážní jámě skončila podestýlka, která údajně byla zdrojem nákazy. Stoh slámy, z něhož podestýlka pocházela, hasiči spálili. V pátek odborníci usmrtili všechny dosud živé krůty a asi 1000 kusů domácí drůbež v Tisové. Celkem viru padlo za oběť asi 7000 kusů drůbeže. Dosavadní rozbory vybité domácí drůbeže, několika nalezených mrtvých ptáků z okolí Tisové i vzorků z okolních komerčních chovů drůbeže nebezpečný virus H5N1 neprokázaly. Pokud se od pondělí během následující třicetidenní lhůty žádný případ H5N1 neobjeví, vrátí se obec na konci července k normálnímu životu a farma i lidé si budou moci nakoupit novou drůbež. Již v pondělí bude zrušena policejní uzávěra obce.
Sjezd spisovatelů před 40 lety zahájil Pražské jaro
Historický IV. sjezd Svazu československých spisovatelů, často považovaný za počátek období Pražského jara, byl zahájen před 40 lety, 27. června 1967. Třídenní fórum se nečekaně zvrtlo v otevřený protest proti politice vládnoucího komunistického režimu. Přímý střet mezi literární obcí a komunistickými špičkami nazrával již delší dobu a spadal do obecného rámce tehdejšího vývoje v Československu. "Zlatá šedesátá" léta byla obdobím kritiky poválečného stalinského vývoje a hledáním nových cest, ale také dobou neustálých sporů o realizaci sociálních reforem a rozsah občanských svobod. Konflikty spisovatelů s vládní mocí se odehrávaly na více frontách - šlo o pojetí a obsah svazových časopisů, úlohu cenzury, "sporné" rukopisy a možnost vyjádřit nesouhlas s vládní politikou. V očích stranických ideologů zacházeli spisovatelé, často sami komunisté, ve své touze po větší tvůrčí volnosti příliš daleko.
V napjaté atmosféře se proto v roce 1967 odehrávalo již jednání většinových komunistických členů spisovatelského svazu 26. června. Jejich shromáždění tradičně předcházelo samotnému sjezdu a rozhodovalo o složení svazových orgánů. Oleje do ohně přilil spor o izraelsko-arabský konflikt (zejména o šestidenní válce), v němž se někteří literáti v čele s Arnoštem Lustigem, Janem Procházkou a Luďkem Pachmanem v příkrém rozporu se sovětskou a stranickou linií vyslovili ve prospěch Izraele. V očích konzervativních ideologů šlo ze strany "pisálků" o neslýchanou vzpouru.
Samotný sjezd, který se konal ve dnech 27. až 29. června v Národním domě (tehdy Ústředním kulturním domě železničářů) na pražských Vinohradech, zklamal ty, kteří doufali, že se jeho účastníci budou zabývat pouze literárními záležitostmi. Politika hrála v plénu, rozšířeném o malý počet spisovatelů-nekomunistů jednoznačně prim i nadále. Vedle kritiky československého postupu na mezinárodní scéně se záhy přidaly i požadavky na radikální změnu poměrů v kulturní oblasti, zejména na vymanění tvorby z přísného dohledu komunistické strany a zrušení cenzury. Projevů, které na tomto shromáždění zazněly, se do dějin zapsalo hned několik. Ve svém úvodním příspěvku, kritizujícím omezení československého uměleckého života, rozvinul své myšlenky o smyslu kultury malého národa Milan Kundera. Na něj navázal ve své řeči volající po novelizaci tiskového zákona a omezení cenzury Pavel Kohout. Tentýž autor pak v reakci na slova Alexandra Klimenta přečetl slavný dopis Alexandra Solženicyna sjezdu sovětských spisovatelů, v němž se světově proslulý kolega otevřeně vyslovil pro svobodu slova. Korunu spisovatelské revoltě pak podle mnohých nasadil druhý den svým radikálním zúčtováním s 20 lety komunistické vlády další autor - Ludvík Vaculík.
Vedení strany považovalo "jednotnou frontu" komunistických i nestranických rebelantů za spiknutí, jejich vystoupení na sjezdu pak jednoznačně za plánovanou a předem pečlivě promyšlenou akci. Námitky spisovatelů, že šlo o nezávislé a částečně spontánní projevy, nebyly brány v potaz. V poslední den sjezdu vyškrtli delegáti Vaculíka, Klímu, Kohouta a Havla ze svazových orgánů. První tři z nich, komunisté, byli vzápětí také vyloučeni ze strany. Literární noviny, jedna z hlavních platforem pokrokového myšlení, byly postaveny pod přímý stranický dohled. Zrychlující se celospolečenský reformní proces, který vyvrcholil Pražským jarem 1968, dokázaly zastavit až tanky Varšavské smlouvy.
Česko má v EU jednu z největších úmrtností dětí na úrazy
Česko má mezi zeměmi EU jednu z nejvyšších úmrtností dětí na úrazy. Zaujímá sedmé místo v žebříčku členských zemí s údajem 8,47 úmrtí na 100.000 dětí do 14 let. První Lotyšsko má na stejný počet dětí 23,51 dětských úmrtí na úrazy, poslední Malta 2,19 a předposlední Švédsko 3,79. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.
Veronika Benešová z Centra úrazové prevence Fakultní nemocnice Motol ČTK řekla, že na následky úrazů zemřelo podle nejnovějších statistik v roce 2005 celkem 106 dětí, tři roky předtím 125. I když konkrétní čísla jsou nižší, procento dětské úrazovosti vzhledem k poklesu celkového počtu dětí stouplo. V roce 2005 také mírně stoupl počet dětí, které musely být kvůli závažnému úrazu léčeny v nemocnici, přepočteno na procenta je nárůst výrazný. Oproti předchozím letům přibylo zlomenin. Stouply počty školních a sportovních úrazů, a naopak klesly počty dopravních úrazů. Nejčastější příčinou úmrtí dětí do 14 let věku byly v roce 2005 následky dopravních nehod a tonutí. Náměstkyně ministra zdravotnictví Markéta Hellerová ČTK řekla, že ministerstvo předloží vládě na přelomu června a července národní plán prevence dětských úrazů.
První tramvaje pro Washington zatím zůstanou v ostravském
Ostravská firma INEKON TRAMS (IT) ze skupiny INEKON GROUP dokončila výrobu prvních tří tramvají pro americké hlavní město Washington. Nová vozidla ale budou zhruba rok skladována v depu Dopravního podniku v Ostravě, než se dokončí výstavba kolejové tratě ve Washingtonu, řekl ČTK předseda představenstva a generální ředitel Inekon Group Josef Hušek. "Tramvaje pro Washington jsou součástí kontraktu v objemu 18 milionů dolarů (necelých 400 milionů korun), který jsme podepsali v roce 2004," dodal. Odvoz washingtonských tramvají, které si zákazník v těchto dnech převzal, se podle Huška protáhne kvůli změně původního záměru. "Problém je v tom, že původně chtěli koupit starou železniční trať, která nebyla používána. Pak se vlastníci rozhodli, že trať prodají a projekt se změnil. Tramvaje budou ve Washingtonu jezdit po normálních ulicích," poznamenal.
První tramvaje na americký trh firma prodala koncem devadesátých let do Portlandu. Další tři vozy tam dodala i loni. Poslední tři tramvaje podle Huška poputují do o prázdninách do Seattlu. Ostravští výrobci tramvají nyní mají více zakázek v zahraničí než v Česku. Domácí tramvajový trh je zablokován dlouhodobými kontrakty Škody Plzeň pro Prahu a Brno.
Soud projedná návrh na obnovu procesu s J. A. Baťou
Městský soud v Praze začne v pondělí projednávat návrh na povolení obnovy procesu v 60 let starém případu zlínského podnikatele Jana Antonína Bati. Národní soud jej počátkem května 1947 v nepřítomnosti odsoudil k 15 letům vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Teď má jeho rodina, která vlastní obuvnické impérium, naději na rehabilitaci jednoho ze svých nejvýznamnějších členů. Žádost o obnovu procesu předali soudu žalobci, podle kterých vyšly najevo nové skutečnosti, jež svědčí v Baťův prospěch. Například informace o tom, že Baťa podporoval zahraniční odboj. Žalobci tak po téměř dvouletém prověřování dali za pravdu podnětu Tomáše Bati juniora, který o očištění strýcova jména usiluje.
Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie. V tehdejším Československu J. A. Baťu po válce Národní soud obvinil z různých zločinů včetně kolaborace s nacisty. V nepřítomnosti byl odsouzen za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Proces, který se opíral o Benešovy dekrety, byl prý ale zmanipulovaný. Do konce života pobýval Jan Antonín Baťa v zahraničí. V Brazílii, kde v roce 1965 zemřel, založil několik měst. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny.
Fillův obraz nabízený za 2,5 milionu se v Brně neprodal
Olejomalba Emila Filly Zápas býka se lvem nabízená za 2,5 milionu korun nenašla na brněnské dražbě výtvarného umění kupce. Podle Petry Youngové z pořádajícího aukčního domu Antikvity Art Aukce se sice objevil vážný zájemce, ale případnému obchodu budou předcházet další jednání. V aukční síni zůstala i druhá nejdražší položka nedělní katalogu, kresba Františka Kupky Kruhy a pruhy, která se vyvolávala za 450.000 korun.
Podle Youngové je Fillovo plátno z roku 1936 reprezentativním dílem vysoké galerijní hodnoty. "Právě sérii zápasů vycházející z kubismu považují někteří znalci za to nejlepší, co Filla vytvořil," uvedla Youngová. Ceny obrazů na českých aukcích v posledních letech stoupají. Rekord drží obraz Františka Kupky Abstraktní kompozice, který se nedávno podařilo prodat za 13,4 milionu korun. Vyvolávací cena byla 8,5 milionu. Předtím byl nejdráže prodaným dílem na aukci v ČR obraz Josefa Čapka Koupel nohou, za který loni v prosinci sběratel zaplatil 9,3 milionu korun. Velmi draze se prodávají právě i Filova díla. Zlatým rybičkám u okna (7,3 milionu korun) patří v žebříčku nejdráže vydražených obrazů v ČR páté místo, desáté je Zátiší s artyčokem a mandolínou (5,2 milionu korun).
Vondráčková oslavila 60. narozeniny koncertem na Žofíně
Zpěvačka Helena Vondráčková na speciálním koncertě v pražském Paláci Žofín oslavila své 60. narozeniny. Jako hosty si pozvala své kolegy a spolupracovníky Martu Kubišovou, Václava Neckáře, Jiřího Korna, Waldemara Matušku, Karla Gotta, Jitku Zelenkovou a Moniku Absolonovou.
Vondráčková zahájila kariéru v roce 1964 vítězstvím v soutěži Hledáme nové talenty. O rok později se stala Zlatou slavicí a od té doby se drží na špičce tuzemského showbyznysu. Všestranná zpěvačka, která také výborně tančí a stepuje, hraje na bonga a klávesové nástroje absolvovala tisíce vystoupení doma i v zahraničí, nazpívala více než 1500 písní, prodala na osm milionů desek, natočila stovky televizních pořadů, získala stovky nejrůznějších ocenění, zahrála si v několika filmech a účinkovala v řadě muzikálů.
K. Gott a T. Maxová se stali osobnostmi dětských diváků
Cenu pro Osobnost televizní obrazovky očima dětí si v neděli v Praze převzal zpěvák Karel Gott. Stal se vítězem třetího ročníku ankety Jetix Kids Awards televizní stanice Jetix v kategorii mužů a odsunul po dvou letech z první pozice prezidenta Václava Klause. V ženské kategorii prvenství obhájila modelka Tereza Maxová. Nově letos děti v anketě hlasovaly pro své oblíbené herce a herečky. V ženské kategorii si zvolily Lucii Vondráčkovou, v mužské Vojtěcha Kotka.
Po vítězství v uplynulých dvou ročnících tentokrát v kategorii zpěvačka skončila Aneta Langerová na druhém místě, první byla mladičká Ewa Farná. Daniela Landu těsně porazil v mužské pěvecké kategorii vítěz třetí řady SuperStar Zbyněk Drda. Ze skupin vyhrál Kabát. Za nejoblíbenějšího moderátora si děti zvolily Leoše Mareše. V kategorii nejlepšího sportovce vyhrál desetibojař, olympijský vítěz a nedávný halový mistr Evropy Roman Šebrle. Organizátoři zároveň zaznamenali rekordní počet hlasujících. Letos jich své hlasy poslalo necelých 30 tisíc malých diváků.
Pražské quadriennale končí
Téměř 23.000 návštěvníků zavítalo během deseti dnů na mezinárodní soutěžní výstavu scénografie a divadelní architektury Pražské quadriennale (PQ). Bylo mezi nimi i pět tisíc odborníků z šedesáti zemí, které pořadatelé přehlídky zaregistrovali. Podle ředitele PQ Ondřeje Černého se v Praze potkal doslova celý divadelní svět. "Výstava naplnila základní cíle. Představila vrcholy světové scénografie za poslední čtyři roky, v sekci Scenofest je konfrontovala se studentskou kreativitou a scénografům a architektům dala příležitost k setkáním, diskusím a k tvorbě," řekl Černý ČTK. Upozornil, že tu jednali například i zástupci Mezinárodní organizace scénografů, divadelních architektů a techniků (OISTAT), která byla v roce 1967 založena právě v Praze. Také Mezinárodní divadelní ústav (ITI) vznikl před téměř 60 lety v Praze.
Čeští veslaři vybojovali v SP čtyři medaile, skifař Synek vyhrál
Čtyři medaile vybojovali čeští veslaři ve druhém dílu Světového poháru v Amsterodamu. Skifař Ondřej Synek nenašel tři týdny po triumfu v Linci ani v neděli žádného přemožitele. Párová čtyřka ve složení David Jirka, Jakub Hanák, Tomáš Karas, Petr Vitásek byla druhá a dvojskif Jitka Antošová, Gabriela Vařeková se čtyřkou bez kormidelníka Karel Neffe, Milan Bruncvík, Jan Gruber, Michal Horváth vezou z Nizozemska třetí místa.
Čtyřiadvacetiletý Synek uspěl opět díky drtivému finiši. Po kilometru byl čtvrtý, 500 metrů před cílem se posunul na druhou pozici a poté předstihl i olympijského vítěze Olafa Tufteho z Norska, kterého nakonec porazil o 1,04 vteřiny. Veslař pražské Dukly odsunul ve druhé polovině trati na třetí místo i německého vicemistra světa Marcela Hackera.
Páté místo navíc obsadili Jakub Makovička a Jiří Schindler na dvojce bez kormidelníka. Pro ně však byl úspěchem již postup do finále, ve kterém nechyběli ani v Linci. Čeští veslaři se představili i v B-finále. Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah Vlastimil Čabla, Ondřej Straka, Jiří Kopáč, Miroslav Vraštil projela cílem na třetím místě a celkově obsadila devátou pozici. O místo horší výsledek vybojoval dvojskif lehkých vah Ondřej Vetešník, Jakub Vetešník.
Vaidišová se vrátila v žebříčku tenistek do elitní desítky
Česká tenistka Nicole Vaidišová se po dvou týdnech vrátila do elitní desítky světového žebříčku. Podle aktuálního pořadí WTA vstoupí do třetího grandslamu sezony na trávě ve Wimbledonu jako desátá hráčka světa. Osmnáctiletá rodačka z Norimberku si oproti předchozímu vydání polepšila o čtyři místa. Postavení si před turnajem v All England Clubu, který začne v pondělí, vylepšila i druhá nejlepší česká tenistka Lucie Šafářová. Přítelkyně Tomáše Berdycha poskočila v žebříčku o jednu příčku a patří jí 25. pozice. Světovou jedničkou je stále Begličanka Justine Heninová.
V pondělí bude hrát ve Wimbledonu osm Čechů
Osm českých zástupců by se mělo představit během úvodního hracího dne Wimbledonu. Jeden postup do druhého kola má český tenis jistý předem, neboť los svedl dohromady Lucii Šafářovou a Zuzanu Ondráškovou. Na trávě v All England Clubu se v pondělí objeví také Eva Birnerová, Jan Hernych, Tomáš Zíb, Jan Hájek, Bohdan Ulihrach a Radek Štěpánek. Největší pozornost bude upřena na jasného favorita Švýcara Rogera Federera, který loni vyhrál wimbledonský grandslam už počtvrté za sebou. Hned tři české hráče čekají soupeři z Francie, papírově nejtěžšího ze všech má před sebou zkušený Bohdan Ulihrach, jenž se utká s dvanáctým nasazeným Richardem Gasquetem.
Orientační běžkyně Brožková byla pátá v závodě SP
Česká orientační běžkyně Dana Brožková obsadila páté místo v druhém závodě Světového poháru v norském Kristiansandu. Na trati dlouhé 5,4 kilometru zaostala za vítěznou Simone Niggliovou ze Švýcarska o čtyři minuty, od medaile dělila českou závodnici necelá minuta. Závod mužů vyhrál Francouz Thierry Guerorgiou, Michal Smola obsadil 27. místo.
Bikerka Huříková byla v cross country v Kanadě třináctá
Bikerka Tereza Huříková obsadila třinácté místo ve čtvrtém pokračování Světového poháru v cross country na horských kolech. V kanadském lyžařském středisku Mont Saint Anne se tím sedmá žena průběžného pořadí postarala o nejlepší český výsledek, do první dvacítky se vešel už jen Milan Spěšný, který skončil osmnáctý. Smůlu měla Kateřina Hanušová-Nashová, jež po nebezpečně vyhlížejícím pádu bezprostředně po startu ztratila kontakt s polem a umístila se až ve čtvrté desítce pořadí.
Počasí v České republice
Noc bude převážně polojasná, ojediněle slabě zaprší. Teploty 16 až 12 stupňů Celsia. V pondělí čekáme zpočátku slunečno, později přibývání oblačnosti s přeháňkami, místy bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia, na horách kolem 24 stupňů. Místy hrozí krupobití, přívalové lijáky a nárazy větru o rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu.