Zprávy
Spojené státy budou podle Riceové v otázce protiraketového štítu pokračovat v původních plánech
Spojené státy budou pokračovat ve vlastních plánech na vytvoření protiraketového štítu ve střední Evropě navzdory ruským návrhům umístit radar a systém protiraketové obrany mimo tuto oblast. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, kterou cituje agentura AP. Reagovala tak na čtvrteční návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na společné rusko-americké využití existující radarové stanice v Ázerbájdžánu, pronajaté Moskvou, pro vybudování základny amerického protiraketového systému. Ázerbájdžánská stanice by tak podle Putina nahradila radar, o jehož vybudování Spojené státy jednají s Českou republikou. Putin v pátek návrh rozšířil o možnost umístit prostředky protiraketové obrany, o jejichž rozmístění jednají Spojené státy s Polskem, v Turecku, anebo dokonce v Iráku či na námořních plošinách.
Riceová dodala, že překvapivý Putinův návrh sdílet využití radarové stanice v Ázerbájdžánu zastihl vládu prezidenta George Bushe nepřipravenou, nicméně má smysl ho posoudit, i když budou pokračovat jednání s Českou republikou a Polskem o systému protiraketové obrany. "Místa pro protiraketovou obranu se nevybírají jen tak z ničeho," řekla Riceová. "Je to otázka geometrie a geografie toho, jak zneškodnit rakety. (Putinův návrh) ještě nebyl posouzen," dodala. "Musíme zjistit, zda Ázerbájdžán dává v kontextu protiraketové obrany nějaký smysl."
Schwarzenberg: Návrh Ruska k radaru je posun, je třeba dál jednat
Za posun a návrat Ruska k jednacímu stolu považuje český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg návrh prezidenta Vladimira Putina, aby Američané místo výstavby části protiraketové obrany v ČR využili radaru v Ázerbajdžánu. Důležité podle něj je, že Rusové prvně uznali existující nebezpečí, a tedy i potřebu protiraketové obrany. Podobný názor má i vicepremiér Alexandr Vondra. "Je to posun oproti politice ´nět, nět´. O zbytku je nutné dál diskutovat se spojenci. Putin tímto výrokem vlastně poprvé připustil, že protiraketová obrana je potřebná," řekl Vondra ČTK s tím, že radar v Ázerbajdžánu nemůže nahradit teritoriální obranu Evropy, ale může ji, pokud bude dohoda, doplnit. Podle Schwarzenberga je Putinův návrh očividně nabídka jednání, které ovšem nějakou dobu potrvá. Zda je využití ázerbajdžánského radaru reálné, se uvidí. "Já nejsem technik, abych posuzoval parametry," řekl šéf české diplomacie ČTK.
Petr Suchý z katedry mezinárodních vztahů fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se domnívá, že využití radarové stanice v Ázerbájdžánu pro potřeby protiraketové obrany reálné příliš není. Putinův krok chápe především jako taktický. Podle experta totiž Putin ohledně protiraketové obrany často mění názory. "Je to další pokus, jak to (protiraketovou obranu) zahrát do autu," uvedl Suchý.
Čunkovu kauzu bude mít na starosti jiný žalobce i vyšetřovatel
V údajné korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka se mění nejen žalobce, ale i vyšetřovatel. "Zcela jistě už tuto věc nebude šetřit pan (Milan) Šošovička," řekl Aktuálně.cz brněnský krajský státní zástupce Petr Coufal, který bude dohlížet na postup nového žalobce, jihlavského okresního státního zástupce Arifa Salichova. Ten v pátek převzal Čunkův případ po odvolaném Radimu Obstovi. "Věc byla přidělena jinému policistovi," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia David Kubalák. "Důvodem k odebrání případu jsou procesní chyby, které odhalilo Nejvyšší státní zastupitelství," uvedl Coufal pro Aktuálně.cz. Neupřesnil zatím, kdo případ po Šošovičkovi převezme. Má to ale být jiný policejní útvar, než ve kterém působil dosavadní vyšetřovatel. Policejní prezidium podle mluvčího rozhodnutí žalobců respektuje. "Policejní orgán postupoval od počátku pod dozorem státního zástupce, chyby mu nebyly vytýkány," zdůraznil pouze Kubalák.
Podle nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké udržoval Šošovička nadstandardní vztahy s hlavní svědkyní proti Čunkovi, jeho bývalou sekretářkou Marcelou Urbanovou. Vyšetřovatel si s ní například vyměnil několik emailů, kde se domlouvají na otázkách k výpovědi. Důvodem pro změnu žalobce v aféře předsedy KDU-ČSL Čunka byla podle Vesecké procesní chyba - případ měl od Čunkova obvinění řešit jiný státní zástupce. Žalobce Radim Obst navíc nereagoval na nestandardní postup policie při vyšetřování, řekla novinářům Vesecká. Místo Obsta z přerovského okresního zastupitelství, kterého kritizovali Čunkovi zastánci, se bude případem zabývat žalobce Salichov z Jihlavy. "Rozhodnutí Nejvyšší státní zástupkyně nebudeme komentovat," prohlásil Kubalák. Na dotaz ČTK pak uvedl, že vedení prezidia nechystá v souvislosti s kritikou vyšetřování Čunkova případu žádné personální změny ve vedení protikorupční policie.
Šéfka protikorupční služby Renata Strnadová se podle mluvčí Aleny Vokráčkové nechce k nejnovějšímu vývoji událostí kolem vyšetřování Čunkova případu vůbec vyjadřovat. Nechce komentovat slova Vesecké o nestandardním postupu vyšetřovatele, ani jeho výměnu. Podle Vokráčkové se z pokynu státního zastupitelství nelze blíže vyjadřovat ani k samotné trestní kauze Čunka. Vyšetřování ještě nebylo ukončeno, řekla ČTK. Policisté podle ní zatím nepředali žalobcům spis s konkrétním návrhem - buď na podání obžaloby, či na zastavení stíhání. Dnes to ani nebude, dodala v pátek. Právě na pátek byl přitom stanoven konec lhůty, kterou obhajoba dostala k prostudování vyšetřovacího spisu.
Opozice kvůli Čunkovu případu zablokovala jednání sněmovny
Poslední vývoj v kauze vicepremiéra Jiřího Čunka v pátek zablokoval jednání Poslanecké sněmovny. Kvůli informaci, že případ dostal na starost jiný státní zástupce, sociální demokraté spolu s komunisty nejdříve demonstrativně opustili jednací sál, pak společnými silami dosáhli toho, že kolem poledne byla schůze do úterý přerušena. Koaliční poslanci to označili za nemístnou obstrukci, kvůli které nestihla sněmovna projednat důležité body včetně odkladu státních maturit. Velkou kritiku vládních poslanců sklidil místopředseda sněmovny Vojtěch Filip z KSČM - řídil schůzi ve chvíli, kdy sociální demokraté a komunisté opouštěli sál na protest proti tomu, že vládní koalice nepřipustila diskusi o vývoji Čunkovy kauzy, a přidal se k nim.
ČSSD považuje výměnu žalobce za snahu vlády zamést Čunkův případ pod koberec. Socialisté chtěli, aby jim rozhodnutí nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké osobně vysvětlil premiér či ministr spravedlnosti. Koalice to označila za politizaci případu a diskusi odmítla. Podle levicových stran tím znovu dala najevo, že pohrdá sněmovnou.
"Jsem hluboce přesvědčen, že Nejvyšší státní zastupitelství rozhodovalo v souladu se zákonem, a jde tudíž o zákonné rozhodnutí, takže se nad ním není proč podivovat," řekl ČTK Čunkův advokát Eduard Bruna. Naznačil, že odmítá výroky o snaze zamést Čunkův případ pod koberec. "Jedním ze základních zásad demokratického právního státu je to, že se stát cítí vázán právem a právo striktně dodržuje a uplatňuje," zdůraznil. Rozhodnutí o změně vyšetřovatele a žalobce případu zatím nedostal, dozvěděl se o něm z médií. Na dotaz ČTK připustil, že lze očekávat, že personální změny prodlouží vyšetřování. Nový vyšetřovatel i žalobce se totiž budou muset nejprve seznámit s obsáhlým vyšetřovacím spisem. Teprve potom mohou rozhodnout o dalším postupu v kauze. Bruna čeká hlavně na to, jak se vypořádají s jeho návrhy na výslechy asi osmi dalších svědků, které navrhoval odvolanému vyšetřovateli.
Čunek v pátek novinářům řekl, že snaha opozice přenášet do sněmovny rozhodnutí nezávislých orgánů svědčí o snaze levicových politiků do případu zasahovat. "Je vidět, že ta kauza je skutečně zpolitizována, že to někomu hodně vadí. Možná někdo z těch politických stran to dozoroval na severní Moravě více než ten státní zástupce," prohlásil.
Vláda má podle ČSSD strach z toho, že Čunek stane před soudem, což by ohrozilo její stabilitu. A tak prý dělá vše pro to, aby tomu zabránila. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se zmínil vedle výměny žalobce i o odvolání hlavního vyšetřovatele Milana Šošovičky. "To je upozornění veřejnosti na totalitní metody této vládní koalice," řekl opoziční lídr. "Já jsem přesvědčen, že žijeme v zemi, kde orgány činné v trestním řízení nejsou řízeny politiky a s tím se musí sociální demokraté a komunisté smířit," reagoval ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj si sociální demokracie myslí, že parlament je Ústřední výbor KSČ, který dokáže poručit soudcům, státním zástupcům a policistům, co mají dělat. Poslanci se v pátek kvůli aféře s Čunkem nedostali ani k jednomu z původně plánovaných bodů jednání.
Koalice se obává, že přerušení sněmovní schůze ohrožuje odklad maturit
Koalice se obává, že páteční přerušení sněmovní schůze vyvolané spory kvůli kauze lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka ohrožuje nebo přinejmenším oddaluje odklad státních maturit. Novelu, která s odkladem počítá, měli v pátek poslanci projednat v takzvaném druhém čtení, což by jim umožnilo hlasovat příští týden, možná už ve středu, o schválení. Přerušení schůze do úterý ale podle ministryně školství Dany Kuchtové znamená, že v krajním případě bude sněmovna o maturitách rozhodovat až v září. A to by bylo velmi nepříjemné pro studenty, kteří by ještě po prázdninovém nástupu do školy nevěděli, jak budou maturovat, dodala.
Místopředseda školského výboru za ČSSD Vítězslav Jandák ČTK řekl, že sněmovna jedná i příští týden a vše je otázkou dohody poslaneckých klubů. "Necítím žádné ohrožení těchto věcí," uvedl. Koalice se navíc podle něj může kdykoli spolehnout na bývalé členy ČSSD Miloše Melčáka a Michala Pohanky. "Oni si v pohodě prohlasují, co chtějí," soudí. Dodal, že cítí spíš ohrožení demokracie. Mínil tím vývoj v případu Jiřího Čunka, který čelí obvinění z korupce.
Senát schválil vznik ústavu pro zkoumání totalitní minulosti
Senát schválil vznik Ústavu pro studium totalitních režimů, který se má věnovat zkoumání éry komunismu a nacistické okupace Československa. Vytvoření ústavu senátoři podle očekávání schválili ve verzi přijaté sněmovnou. Příslušný zákon nyní dostane k podpisu prezident. Ústav má zlepšit shromažďování, analyzování a zpřístupňování dokumentů, které vypovídající o období totalit, a to včetně materiálů o činnosti komunistických tajných služeb. Svazky Státní bezpečnosti a dalších složek má na rozdíl od původního senátního návrhu spravovat zvláštní Archiv bezpečnostních složek, který však bude ústavu podřízen.
Senát znovu navrhl vyznamenat odbojovou skupinu bratří Mašínů
Členové protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů byli čtvrtý rok po sobě navrženi Senátem na státní vyznamenání. Letos ale nebyli nominováni na Řád Bílého lva. Prezident by jim podle senátorů měl udělit Medaili Za hrdinství. Proti nominaci tradičně protestovali zástupci levice. Celkem Senát navrhl vyznamenat 25 osobností. Jsou mezi nimi například spisovatel Arnošt Lustig, sochař Vladimír Preclík, historik a publicista Zdeněk Mahler nebo někdejší federální ministr vnitra a první šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš. Langoš by Medaili Za zásluhy získal posmrtně, loni zahynul při automobilové nehodě.
ČR prý odmítla spolupráci s Radou Evropy ohledně věznic CIA
Česká republika byla jednou ze zemí, které vždy odmítaly odpovídat na otázky Parlamentního shromáždění Rady Evropy ohledně tajných věznic CIA pro osoby podezřelé z terorismu a o jejich převozu do těchto věznic. ČTK to v Paříži řekl Andrew Drzemczewski z výboru Parlamentního shromáždění pro právní otázky, který se podílel na vypracování zprávy o těchto věznicích v Evropě. Dokument byl zveřejněn v pátek.
Zpráva uvádí, že věznice byly v Polsku a v Rumunsku. Česká republika v ní není jmenována, jedinou výjimkou jsou letmé zmínky o Praze jako možném místu přistání letadel, jimiž byli podezřelí přepravováni. V jednom z dodatků ke zprávě je graf, podle něhož byla Praha místem mezipřistání tajného letu CIA 7. března 2003. Podle dalšího dodatku byla jednou z etap složitého přesunu Němce libanonského původu Khaleda Masriho, kterého CIA pro falešné podezření z terorismu údajně unesla a pět měsíců týrala. Přes Prahu byl prý převážen v květnu 2004, kdy ho CIA "vracela", když prohlédla svůj omyl. Drzemczewski řekl, že autoři zprávy nedostali od České republiky na své otázky nikdy odpověď.
Schwarzenberg připraví odpověď na nótu k Temelínu, zabývat se tím má i vláda
Premiér Mirek Topolánek požádal ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, aby vypracoval odpověď na rakouskou nótu týkající se jaderné elektrárny Temelín. ČTK to řekla mluvčí vlády Jana Bartošová. Podle ní nóta, o jejímž obsahu již informovala rakouská média, dorazila na úřad vlády ve středu. Premiér ministra žádá, aby na příští zasedání vlády připravil návrh stanoviska České republiky. Není tak vyloučeno, že o reakci se Topolánek se Schwarzenbergem poradí už na pondělním zasedání vlády.
Rakouská vláda se domnívá, že nebyly splněny bezpečnostní cíle, které by opravňovaly ke spuštění komerčního provozu Temelína, vyplývá z informací ČTK. Rakousko také vyzývá českou vládu, aby s ním jednala o otázkách týkajících se bezpečnosti jaderné elektrárny, které jsou podle jeho názoru dosud otevřené. Rakouský kabinet se odvolává na dohodu z Melku, která řeší bezpečnostní otázky Temelína. Dopis do Prahy zaslali rakouský kancléř Alfred Gusenbauer a ministr životního prostředí Josef Pröll.
České vládě vadí, že obsah nóty nejdříve zaslala rakouská vláda médiím v Rakousku. "To, že ji rakouská vláda poslala místnímu tisku dřív než nám, je nepřijatelné," řekl podle páteční Mladé Fronty Dnes šéf tiskového odboru vlády Martin Schmarz.
Bursík ocenil závěry G8, považuje je za dílčí úspěch
Ministr životního prostředí a šéf Strany zelených Martin Bursík ocenil závěry klimatických diskusí na summitu sedmi hospodářsky nejvyspělejších zemí a Ruska v Německu. Na summitu G8 se tyto země dohodly snížit do roku 2050 na polovinu emise skleníkových plynů, které urychlují oteplování ovzduší. Bursík ČTK sdělil, že to považuje za dílčí úspěch. "Viditelným krokem vpřed je, že se státy G8 dokázaly shodnout na tom, že nárůst emisí skleníkových plynů je třeba zastavit a začít je významně snižovat," uvedl ministr. Oproti očekávání podle něj nakonec i americký prezident George Bush souhlasil s nezbytností společné akce ekonomicky rozvinutých i rozvíjejících se zemí. Ta by měla na půdě OSN vést k uzavření dohody o dalším postupu po skončení platnosti Kjótského protokolu do roku 2009.
Bursík konstatoval, že zrovna v tom roce bude ČR předsedat EU. Prosazuje to, aby ochrana klimatu byla jednou z priorit českého předsednictví. Návrhy týkající se životního prostředí pro předsednictví předloží ministerstvo do 18. června. "Evropská unie je tahounem ochrany klimatu a pro ČR je obzvlášť významné, že dohody o dalším postupu by mělo být dosaženo v roce 2009, kdy budou právě Češi v první polovině roku EU vést," zmínil ministr.
Dohoda ze summitu G8 podle německé kancléřky Angely Merkelové jednoznačně stanoví, že nejprve musí být zastaven růst dalšího vypouštění skleníkových plynů a teprve poté se přikročí k podstatnému snižování. Agentura AP upozornila, že země G8 slíbily snížení o 50 procent "jako celek" s tím, že každá sama zváží, jak by k dosažení tohoto cíle do roku 2050 co nejvíce přispěla.
Europoslanec Ransdorf autem zranil ženu na přechodu
Europoslanec Miloslav Ransdorf srazil v pátek odpoledne na přechodu v Praze 6 čtyřiačtyřicetiletou ženu. Žena utrpěla lehčí zranění, má oděrky na hlavě a na rukou. Informoval o tom server Nova.cz. Ransdorf ČTK nehodu potvrdil a řekl, že je připraven nést za ni odpovědnost. Nehoda se stala krátce po 14:00 v ulici ČSA. Podle očitých svědků stál Ransdorf se svým automobilem asi 10 metrů před přechodem, kde vysazoval spolucestujícího, uvedl server. Podle Nova.cz si Ransdorf zřejmě neuvědomil, že je kousek od přechodu pro chodce, nedal chodkyni přednost a srazil ji. "Je to vůbec poprvé, co se mi takováto věc stala, nikdy v životě jsem podobnou věc nezažil. Jsem z toho v absolutním šoku. S tou paní soucítím a samozřejmě jsem připraven nést odpovědnost," řekl ČTK Ransdorf. "Já jsem ji viděl na poslední chvíli," dodal. I podle jeho informací byla žena zraněna lehce.
Policie prověřuje výhrůžky Pohankovi, Melčákův případ odložila
Policie se nadále zabývá případem výhrůžek poslanci Michalu Pohankovi. V případě jeho sněmovního kolegy Miloše Melčáka, kterému někdo rovněž vyhrožoval, již prověřování skončilo. Kdy bude Pohankův případ uzavřen, není známo, řekl ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Anonym bývalým poslancům ČSSD napsal, že dopadnou jako zavražděný kontroverzní podnikatel František Mrázek.
Melčák ve čtvrtek serveru Aktuálně.cz řekl, že způsob, jakým jsou prý vydíráni, je jedním z důvodů, proč si stále nerozmysleli podporu vládě premiéra Mirka Topolánka. Melčák a Pohanka podrželi Topolánkův kabinet, když se ve sněmovně hlasovalo o důvěře, a ve čtvrtek podpořili vládní reformu veřejných financí v prvním čtení. Oba zákonodárci už podle Aktuálně.cz dříve připustili, že je proti nim od loňska vedena anonymní kampaň, kdy je jim a jejich rodinám vyhrožováno smrtí. Od doby, kdy se rozhodli podpořit středopravou vládu, žijí pod policejním dohledem.
Soud vydal mezinárodní zatykač na Tomáše Pitra
Soud vydal evropský i mezinárodní zatykač na odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra, který nenastoupil do vězení k odpykání pětiletého trestu za daňové delikty z roku 1994. Podnikatel dosud nenastoupil do vězení, pátrá po něm policie.
Pitr předtím podal k Nejvyššímu soudu dovolání proti trestu vězení. Navrhuje zrušit loňský pravomocný rozsudek pražského vrchního soudu i předchozí verdikt tamějšího městského soudu. Právní kvalifikace rozsudků není správně odůvodněna, řekl ČTK Pitrův advokát Jiří Teryngel. Mluvčí soudu Petr Knötig potvrdil, že dovolání bylo doručeno před několika dny.
Pitr byl souzen s dalšími čtyřmi muži, obžaloba skupinu vinila z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a škoda státu prý dosáhla 51 milionů korun. Pitr se podle státní zástupkyně podílel na třech skutcích a údajně způsobil škodu téměř 23,5 milionu korun. Podle advokáta ale jednání skupiny nelze právně kvalifikovat tak, jak to učinily soudy. "Šlo tehdy o daň z přidané hodnoty, která se do trestního zákona dostala až v roce 1998," řekl Teryngel. Mužům by prý soudy musely prokázat podvodný úmysl, což se podle právníka nepodařilo.
Rozhodnutí o Krejčířovi bylo odloženo na pondělí
Soud v Johannesburgu odložil rozhodnutí o Radovanu Krejčířovi na pondělí. ČTK o tom telefonicky informoval státní prokurátor Deon Barnard. Krejčíř byl v pondělí propuštěn na svobodu a soud nyní projednává žádost jeho advokátů, aby ho policie nesměla zadržet na základě nového zatykače. Krejčíř se do soudní síně nedostavil, ale to ani nebylo jeho povinností. Podle Barnarda odložení znamená, že policie nadále Krejčíře zatknout nesmí. Zpravodaj televize Nova Jiří Hynek, který je na místě, uvedl, že v soudní síni byla policie, která byla připravena podnikatele znovu zadržet. Na Krejčíře byl totiž bezprostředně po jeho pondělním propuštění vydán nový zatykač.
Krejčíř se v Jihoafrické republice dostal na svobodu v pondělí za ne zcela jasných okolností, poté co byl propuštěn rozhodnutím vyššího soudu proto, že Česká republika nedodala podklady k žádosti o jeho vydání ve čtyřicetidenní lhůtě. ČR a jihoafrická prokuratura se domnívaly, že se do lhůty započítávají jen pracovní dny, a proto podle jejich názoru ještě neuplynula. Soudce ovšem rozhodl jinak. Policisté měli Krejčíře na pokyn jihoafrické prokuratury znovu zatknout hned v pondělí na základě dalšího zatykače, ale neudělali to, takže z věznice odešel.
Krejčířův právník Hugo van der Westhuizen ČTK řekl, že místo pobytu nebude sdělovat, ale že Krejčíř bude bojovat za svá práva. Jihoafrickému listu The Star advokát řekl, že jakékoli obavy, že by Krejčíř uprchl, jsou "zcela nepodložené". Údajně je nadále v Jihoafrické republice.
Pospíšil zopakoval, že česká strana ohledně Krejčíře nechybovala
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil nechal vyhodnotit postup české delegace při květnové návštěvě Jihoafrické republiky (JAR) a v pátek znovu zopakoval, že česká strana neudělala v souvislosti s případem Radovana Krejčíře žádnou chybu. Pospíšil zároveň naznačil určité pochybnosti ohledně standardnosti postupu jihoafrického soudu, který v pondělí propustil Krejčíře z vazby na svobodu. Nejednalo se o žádné soudní řízení, obžaloba nebyla rozhodování přítomna, státní zástupci byli vyrozuměni až následně, řekl novinářům Pospíšil. Odvolal se přitom na informace od konzula Miroslava Píši.
O údajně nestandardním postupu jihoafrického soudu, který Krejčíře pustil na svobodu, řeklo ČTK již ve čtvrtek několik zdrojů. Podle nich nebylo v pondělí v JAR žádné soudní jednání ohledně Krejčíře v plánu. Údajně navíc rozhodovala soudkyně, která má v agendě urgentní záležitosti a rozhodování o Krejčířovi jí prý vůbec nepříslušelo.
Roztočil dostal za vraždu egyptského studenta 13 let vězení
Krajský soud v Praze v pátek odsoudil Rostislava Roztočila ke 13 letům vězení. Uznal ho vinným z více než třicet let staré vraždy egyptského studenta. Loni v prosinci soud zrušil původní rozsudek z roku 1985, který Roztočilovi za vraždu vyměřil výjimečný trest, a rozhodl o novém projednání kauzy. Roztočil se proti rozsudku na místě odvolal, a případem se tak bude zabývat vrchní soud. "Rozsudek je nespravedlivý, boj pokračuje dál. Jsem nevinný, nemám se čeho obávat," řekl Roztočil novinářům poté, co vyslechl rozsudek.
Roztočil tvrdí, že s vraždou neměl nic společného. Proces z roku 1985, jehož se jako emigrant neúčastnil, označil za pomstu tajných služeb bývalého komunistického Československa za jeho odchod ze země a údajnou špionáž ve prospěch Západu. Verdikt z roku 1985 zrušil soud na základě žádosti německé justice. Soud v Německu, kam Roztočil v roce 2005 utekl z českého vězení, totiž muže vydal pod podmínkou obnovení jeho starého procesu. Nový soud začal v březnu.
Míra nezaměstnanosti v květnu klesla na 6,4 procenta
Míra nezaměstnanosti se v květnu snížila na 6,4 procenta z dubnových 6,8 procenta. Květnový výsledek je nejnižší od července 2004, kdy se nezaměstnanost začala sledovat podle nové metodiky. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, klesl proti předchozímu měsíci o 19.160 na 353.604 osob. Květnová míra nezaměstnanosti je v souladu s odhady analytiků.
Pokles počtu nezaměstnaných v květnu potvrzuje pokračující poptávku ekonomiky po pracovních silách, řekl ČTK analytik HVB Bank Pavel Sobíšek Rozsah poklesu byl ale podle něj mírně nižší než ve stejné době před rokem, a to již druhý měsíc po sobě. Takový vývoj podle něho zřejmě souvisí s letošním brzkým nástupem sezonních prací a nemusí tedy znamenat slábnoucí tvorbu nových pracovních míst.
Teplé počasí působí na vývoj zaměstnanosti příznivě, ale hlavním důvodem jejího poklesu je hospodářský růst, souhlasil analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Zaměstnavatelé mají podle něj větší problém nalézt vhodné zaměstnance a třesou se na příchod absolventů. Letošní absolventi škol, kteří začnou v následujících měsících hledat práci, tak mají proti minulým ročníkům výhodu. Nicméně přetrvávajícím problémem je dlouhodobá nezaměstnanost, podotkl.
Ekonomika v 1. čtvrtletí udržela růstové tempo 6,1 procenta
Česká ekonomika v 1. čtvrtletí letošního roku meziročně vzrostla o 6,1 procenta a udržela tak tempo růstu z posledního čtvrtletí roku 2006. Hospodářství táhly vzhůru především výdaje domácností na konečnou spotřebu. V loňském prvním čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt podle zpřesněných údajů o 6,6 procenta. Odhady vývoje HDP zveřejnil Český statistický úřad. Údaje odpovídají očekáváním ekonomů. "Struktura růstu tak signalizuje hrozbu budoucích poptávkových tlaků do inflace a z pohledu měnové politiky se rozhodně nejedná o příjemnou zprávu, ale o další proinflační faktor působící směrem k vyšším sazbám," uvedl analytik Komerční banky Jiří Škop. Důvodem vysoké spotřeby není podle něj jen vysoký růst mezd či pokles nezaměstnanosti, ale i štědrá předvolební politika z loňského roku. Po vyloučení vlivu sezónnosti a počtu pracovních dní se ve srovnání se čtvrtým čtvrtletím roku 2006 výkon ekonomiky zvýšil o 1,5 procenta.
Inflace v květnu zmírnila na 2,4 procenta
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v květnu zpomalilo na 2,4 procenta z 2,5 procenta v dubnu. Oznámil to Český statistický úřad. Proti předchozímu měsíci se ceny zvýšily o 0,4 procenta. Za růstem cen stojí zdražení v odvětví dopravy a vyšší ceny alkoholických nápojů a tabáku. Zpomalení cenového růstu nastalo u potravin a nealkoholických nápojů. Sezónní ceny zeleniny včetně brambor v květnu stouply o 5,9 procenta, zatímco v dubnu vzrostly o 24,8 procenta. Výrazně zpomalil i růst cen v oddíle pošty a telekomunikace. Důvodem bylo zvýšení telefonických a telefaxových služeb v loňském květnu. Meziroční růst spotřebitelských cen nejvíce ovlivnily vedle alkoholu a tabáku také bydlení (růst o 7,9 procenta), voda, energie a tuhá paliva (růst o 16,8 procenta). Čisté nájemné vzrostlo v bytech s regulovaným nájemným o 11,4 procenta a v bytech s tržním nájemným o 1,2 procenta. V oddíle alkoholické nápoje a tabák zrychlil růst cen tabákových výrobků na 14,5 procenta z dubnových 11,7.
"Mírné zvolnění meziročního růstu cen v květnu vnímáme jako dočasné přerušení růstového trendu, který započal v únoru. Inflace má v dalších měsících našlápnuto opět zrychlovat," komentoval výsledek analytik Živnostenské banky Patrik Rožumberský. Je podle něj nepochybné, že nadále porostou ceny cigaret a benzínů, od července má také mírně podražit plyn. Do budoucna je také nutné počítat s opětovným růstem cen potravin, dodal.
Klientům Union banky a Plzeňské banky se možná peníze vrátí
Klienti bývalé Union banky a Plzeňské banky mají znovu šanci získat většinu svých vkladů v těchto zkrachovaných finančních institucích. Senát v prvním čtení podpořil návrh zákona, podle kterého by klienti měli nárok na výplatu dodatečné náhrady ve výši 90 procent veškerých pohledávek z jejich vkladů, a to až do čtyř milionů korun. Odškodnění by se mělo týkat pouze fyzických osob, nikoli firem.
O Kinoautomat uváděný v Praze je zájem i mimo ni
Ještě do 20. června bude každý večer v pražském Světozoru patřit legendárnímu Kinoautomatu Radúze Činčery, prvnímu interaktivnímu filmu na světě a hitu světové výstavy Expo 67 v Montrealu. Podle dramaturga kina Iva Andrleho projevují o tento projekt zájem i mimopražští provozovatelé kin. "Ozývají se nám zájemci z různých míst republiky, vznikla tedy úvaha o podzimní sérii mimopražských představení," řekl Andrle ČTK. První příležitostí vidět Kinoautomat mimo Prahu by mohla být projekce na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Závisí to na tom, zda se podaří najít volný termín jednoho z moderátorů. Těmi jsou nyní Eduard Hrubeš, Josef Polášek a Tomáš Matonoha.
Kinoautomat, který oživila Činčerova dcera Alena, se začátkem 70. let promítal právě ve Světozoru, než byl režimem jako "ideologicky nepřípustný" zakázán. Zařadil se tak na několik desítek let do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů. "Film sám o sobě nebyl nikterak závadný, to jen tvůrci byli tehdejšímu režimu nepohodlní," vysvětlila Činčerová. Vynález svého otce představila s úspěchem loni v únoru v prestižním sále britského Národního filmového institutu v Londýně. Podle ní se teď v Praze potvrdilo, že i po 40 letech má divákům co říct. Připravenu má proto anglickou verzi v případě zájmu zahraničních turistů.
České firmy by mohly dodávat součástky na obří teleskop
České firmy by se mohly zapojit do výstavby obřího teleskopu, který bude sloužit ke sledování podobných planet jako je Země. Evropský extrémně velký teleskop (E -ELT) plánuje vytvořit Evropská jižní observatoř (ESO), jejímž členem se Česká republika v lednu stala. O zapojení do projektu v Praze diskutovali zástupci společností s odborníky. "Chceme, aby se české průmyslové podniky, které jsou schopny vyrábět pokročilé technologie, zapojily do projektů, které ESO má," řekl ČTK astronom Jan Palouš, předseda Rady pro zahraniční styky Akademie věd. Myslí si, že uspět by mohly hlavně při stavbě obřího teleskopu, protože jeho projektování ještě není v tak pokročilé fázi. Je podle něj nereálné, aby Česká republika získala zakázku jako celek, ale mohla by dodat komponenty. ESO při výběru zakázek cíleně obesílá některé firmy, podle Palouše je proto důležité, aby se české podniky dostaly na její seznam. Na jednání byl zástupce oddělení kontraktů observatoře, který si podle Palouše odveze kontakty na jednotlivé firmy a do seznamu je zařadí.
Pražská zoo už má vzorek trusu gorilího mláděte
Pražské zoo se již podařilo získat vzorek trusu nově narozeného mláděte gorily. Vzorek byl odeslán na analýzu, která určí pohlaví gorilky. Zoo bude mít výsledky zhruba za měsíc. Pro definitivní určení ovšem bude potřeba mít ještě další nezávislý rozbor. ČTK to řekl mluvčí zoo Vít Kahle.
Gorila Kijivu porodila 30. května. Ošetřovatelé ovšem vzorek trusu nemohli získat hned, protože mládě vyměšovalo do matčina kožichu. Až bude známo pohlaví mláděte, začne zahrada organizovat křtiny vzácného přírůstku a vybírat jméno. "Kijivu se stará o mládě vzorně," řekl Kahle. O tom se mohou návštěvníci zoo přesvědčit už od dopoledne 31. května, kdy byl pavilon goril po porodu otevřen. Zaměstnanci podle mluvčího stále pouštějí návštěvníky ke gorilám omezeně po skupinkách zhruba o 30 lidech. Před pavilonem se proto o víkendu tvořily fronty. Gorilí rodinu lidé pozorují i prostřednictvím přímého přenosu na internetových stránkách www.rozhlas.cz/odhaleni.
Hub zatím příliš neroste, objevují se už letní druhy
Hub zatím v lesích mnoho neroste - lidé tak budou zatím odcházet s poloprázdnými košíky. Na vině je nestálé počasí. Ve velkých vedrech se vláha rychle odpařuje a houby tak nemají vhodné podmínky. Začaly se však objevovat letní druhy. ČTK to řekla Zuzana Lukešová z České mykologické společnosti. Podle ní lidé začali nacházet hřibovité houby - objevily se pravé hřiby, hřiby kováře, modráky. S žádnými velkými úlovky ale houbaři počítat nemohou. Lepší situace je pouze v oblastech, kde se drží více vláhy.
Tyčkař Ptáček má lokti poraněné vazy, ale ne zlomeninu
Adam Ptáček má po čtvrtečním pádu při Pražské tyčce poraněné vazy ve vykloubeném lokti. Zlomeninu v kloubu levé ruky rentgen neprokázal, český rekordman odjel po vyšetření z motolské nemocnice se sádrou a byl propuštěn do domácího ošetřování. Lékaři mu dali do ortézy i lehce podvrtnutý levý kotník. Jeho účast na mistrovství světa v Ósace, které začne za dva a půl měsíce, je nadále vážně ohrožena.
Ptáček si vymknul loket poté, co se pokoušel vyšperkovat svůj vítězný výkon o čtyři centimetry na rekord mítinku 586 centimetrů. Při nevydařeném pokusu ale dopadl na kraj doskočiště a ve snaze zmírnit následky pádu si vyhodil loket z kloubního pouzdra. Lehce si zvrtnul i kotník. Ptáček měl v poslední době vynikající formu a Pražskou tyčku vyhrál výkonem 582 cm. O jeden centimetr vylepšil vlastní absolutní český rekord z roku 2003, ale protože se jednalo pouze o exhibici, výkon do tabulek nebude zanesen.
Šilhavý podepsal roční smlouvu s opcí, asistentem bude Kotal
Nový trenér kladenských fotbalistů Jaroslav Šilhavý v pátek podepsal roční smlouvu s roční opcí. Na tiskové konferenci současně oznámil, že jako svého asistenta si vybral Václava Kotala, s nímž kdysi působil na lavičce Sparty Praha v době, kdy ji vedl Jaroslav Hřebík. V realizačním týmu Kladna nadále zůstávají asistent Stanislav Hejkal a Filip Toncar, trenér gólmanů. V klubu zůstává podle očekávání také bývalý trenér Miroslav Koubek; nebude však zastávat funkci sportovního ředitele, jak se předpokládalo, ale bude pracovat jako vyhledavač talentů a konzultant.
Motocyklista Pešek vyhrál první část kvalifikace na VC Katalánska
Český reprezentant Lukáš Pešek vyhrál první část kvalifikace na Velkou cenu Katalánska, sedmý závod mistrovství světa silničních motocyklů. Na okruhu v Barceloně dosáhl času 1:51,119 a druhého Mattiu Pasiniho z Itálie porazil o 0,051 vteřiny. Pešek, který kvůli pádu v předešlém závodu v italském Mugellu přišel o vedení v průběžném pořadí seriálu a momentálně je na třetím místě, si v kvalifikaci oproti dopolednímu volnému tréninku výrazně polepšil. Zrychlil o čtyři desetiny sekundy a posunul se z pátého na první místo. Pomohl mu však i fakt, že Pasini nedokázal zopakovat svůj výkon. Ital se totiž jako jediný na katalánském okruhu zatím dokázal ve třídě do 125 ccm dostat pod čas 1:51 minut. O postavení na startovním roštu pro nedělní Velkou cenu se rozhodne v sobotní druhé části kvalifikace.
Do finále ME moderních pětibojařek postoupila jen Grolichová
Moderní pětibojařka Lucie Grolichová postoupila jako jediná z tria Češek do nedělního finále na evropském šampionátu v Rize, který je pro závodníky zároveň možností probojovat se na olympiádu v Číně. Zatímco Grolichová nasbírala v páteční kvalifikaci 3988 bodů a z devátého místa ve skupině B si s přehledem zajistila účast v nedělním závodě, její kolegyně Natálie Dianová a Sylvie Marčevová skončily hluboko v poli poražených.
Počasí
V sobotu meteorologové čekají jasno až polojasno. Odpoledne při zvětšené oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.