Zprávy

Vláda čelila kritice, v prvním kole ale reformu asi uhájí

Koaliční vláda začala ve středu ve sněmovně obhajovat balík reformních zákonů. I když několik hodin čelila tvrdé kritice opozičních poslanců, zřejmě ji nakonec v prvním kole uhájí. Pro postup reformy do další fáze jednání chtějí hlasovat i kritici v řadách koalice, stejně se zachovají dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Pokud teď kabinet uspěje, klíčové závěrečné hlasování ho čeká v létě.

Při obhajobě i kritice vládní reformy financí si politici často vypomáhali metaforami. Například Topolánek přirovnal vládní balík k záchranné brzdě, za kterou se kabinet snaží zatáhnout dřív, než se česká ekonomika vřítí do tunelu a rozpočtové schodky začnou ohrožovat podstatu veřejných financí. "Před námi je spíše v tomto případě temno, pokud půjdeme touto cestou. Pokud se zatáhne za záchranou brzdu, zejména pokud je kluzko, tak hrozí smyk a havárie," oponoval šéf ČSSD Jiří Paroubek. Poslanci budou v rozpravě pokračovat ve čtvrtek.

MPSV zveřejnilo body, na nichž se ODS původně s ČSSD shodla

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých internetových stránkách zveřejnilo seznam reformních sociálních změn, na kterých se před časem shodla ODS s ČSSD a KDU-ČSL. Nyní vládní občanští demokraté a lidovci se na nich dohodli s opoziční stranou loni při vyjednávání o společné vládě. "V době, kdy si ČSSD myslela, že bude ve vládě, tak na ně (navrhované změny) byla ochotna přistoupit. Dnes je označuje za asociální kroky," řekl ministr Petr Nečas (ODS). Podle něj společná koaliční dohoda z 13. prosince počítala s odbouráním automatických valorizací, zrušením pohřebného a snížením porodného, které nyní navrhuje i vláda. Do konce roku se pak měla připravit pružná rodičovská dovolená. Pokud by byla delší, příspěvek by se postupně snižoval. Podle loňské dohody se měl vyhodnotit i nový systém sociálních dávek, jejich vyplácení se mělo vázat na povinnost rekvalifikovat se či vykonávat veřejně prospěšné práce. Strany se shodly i na zahájení důchodové reformy. Změny se měly nastartovat do konce letošního roku. Zahrnovaly posouvání důchodového věku na 65 let, prodloužení doby povinného pojištění z 25 na 35 let či strop pro odvod pojistného. Šéf ČSSD Jiří Paroubek ale tvrdí, že není podepsán pod žádnou dohodou, kde by byla rovná daň, zvýšení pětiprocentní sazby DPH na devítiprocentní, poplatky ve zdravotnictví, likvidace nemocenské za první tři dny marodění, privatizace nemocnic nebo zdravotní pojišťovny.

ČSSD se k nutnosti provést reformy přihlásila ve svém dokumentu Agenda 2010 z loňského listopadu. V textu uvedla, že analýzy programů jednotlivých stran ukazují "názorovou blízkost u většiny témat". Navrhovala mimo jiné odstranění automatických valorizací, změny důchodového systému či postupné zavedení stropu na odvody. S ním počítá i nyní. Místopředseda ČSSD a stínový ministr práce Zdeněk Škromach se ale v březnu od Agendy distancoval a označil ji za kompromis pro jednání o vládě.

Ministr Julínek v pondělí představí komisi k reformě zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) představí v pondělí vládě komisi odborníků, kteří se budou zabývat dalším postupem reformy zdravotnictví. V komisi budou zástupci parlamentních politických stran i nezávislí odborníci. Ministerstvo nebude do jejich práce zasahovat, poskytne jim pouze zázemí. Experti se budou scházet na ministerstvu. Komise bude mít vlastního mluvčího. "Je to v podstatě start kulatého stolu o budoucnosti českého zdravotnictví," řekl ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt. Komise má už koordinátora, jeho jméno zveřejní ministr až na jednání vlády. Současně představí kabinetu složení komise, hlavní úkoly a termíny. Julínkova komise je obdobou takzvané Bezděkovy komise, v níž se zástupci politických stran dohodli na postupu důchodové reformy. Výsledky by měla mít zhruba do roka.

Lékařská komora kritizuje Julínkovu reformu, představí vlastní návrh

Česká lékařská komora (ČLK) kritizuje reformu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Omezí prý peníze na zdravotní péči, tím i její kvalitu a dostupnost. ČLK má svůj návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění; schválilo ho její představenstvo. Zatím se ČLK do příprav reformy příliš nezapojovala, ministr nepřizval jejího šéfa do Rady poskytovatelů. V ní jsou jen šéfové komor lékárníků a zubařů.

Podle prezidenta ČLK Milana Kubka se návrh soustřeďuje na takové reformní kroky, které zlepší postavení lékařů. Komora chce, aby lékaři dostali od zdravotních pojišťoven trvalé smlouvy. To jim dá existenční jistotu a možnost investovat do praxe a její budoucnosti. ČLK chce také upřesnit podmínky prodeje a dědění praxí, vždy by se současně s převodem vlastnictví převáděly i dosavadní smlouvy s pojišťovnami. Výběrová řízení na smlouvu s pojišťovnou by podle návrhu ČLK měla být jen na uvolněná místa v síti poskytovatelů. Zdravotní pojišťovny by nesměly srážet peníze praxím, které prokážou, že bez překročení limitu by nemohly poskytnout řádnou péči.

Češi jsou nespokojení s výší důchodů a chtějí reformu

Většina Čechů (70 procent) považuje současné starobní důchody za nízké. Podle většiny také nedostačují k pokrytí základních potřeb důchodců. Téměř tři čtvrtiny občanů se rovněž domnívají, že současný důchodový systém neumožňuje prožít důstojné stáří. Stejně velká část lidí zároveň požaduje, aby současný důchodový systém byl nahrazen úplně jiným nebo alespoň doznal zásadních změn. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti STEM. Jen 30 procent dotázaných uvedlo, že jsou nyní důchody přiměřené. Podle 61 procent průměrná penze nepokryje základní potřeby důchodců. Pouze 28 procent respondentů se domnívá, že nynější systém důchodového zabezpečení umožňuje důstojné stáří.

V současné době se 72 procent občanů domnívá, že současnou podobu důchodového zabezpečení je nutné radikálně změnit, nebo dokonce nahradit úplně jiným systémem. V roce 1998 vyznávala takto vyhraněná stanoviska jen o něco více než polovina lidí.

ODS a ČSSD se střetly nad postojem vlády k reformám institucí EU

Senátoři vládní ODS a opoziční ČSSD se střetli kvůli postoji vlády k institucionálním reformám Evropské unie. Zatímco sociální demokraté podporují reformy na základech euroústavy, podle občanských demokratů bude výsledkem jednání stručnější dokument, který s ústavou nebude mít nic společného. Rozbuškou v téměř dvouhodinové debatě byl návrh předsedkyně senátorů ČSSD Aleny Gajdůškové, podle níž měl Senát obvinit vládu z neschopnosti vnímat evropskou realitu a z odmítání evropské integrace. Vláda by proto podle Gajdůškové měla jednat tak, aby "nepoškodila prestiž ČR mezi členskými státy a nedostala ČR na okraj rámce EU a do mezinárodní izolace". Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) to označil za nemístnou obžalobu vlády i obou komor parlamentu. Také další zástupce ODS ohromil podle nich nediplomatický slovník navrhovaného usnesení. Návrh nakonec našel podporu jen u 13 z 66 přítomných senátorů.

Vicepremiér a senátor ODS Alexandr Vondra naopak uvedl, že euroústava rozdělila Evropu. Reforma institucí unie podle něj musí zajistit její funkčnost a akceschopnost, zároveň by ale neměla zbytečně zasahovat do pravomocí členských zemí v oblastech, kde to není nutné.

Vláda posoudí Bursíkův návrh na snižování emisí prachu a dusíku

Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) předloží vládě národní program na snižování emisí. Opatření by měla zvýšit dobu dožití obyvatel Česka. Částice, pocházející z lidské činnosti, stály podle expertních odhadů v roce 2000 za smrtí 370.000 obyvatel EU. V ČR v roce 2000 znečištění jemným prachem způsobilo snížení očekávané délky života o téměř rok.

Podle návrhu by měly obce dostat víc pravomocí v rozhodování o podmínkách provozu na silnicích. Zvýšit by se měla hranice poplatku, který obce vybírají za vjezd do některých míst. Nynějších 20 korun za den podle ministerstva ke snížení dopravy často nestačí. Už dříve Bursík oznámil, že usiluje o zpřísnění kontroly stanic technické kontroly. V materiálu úřad žádá, aby ministerstvo vnitra do poloviny příštího roku připravilo novelu zákona o policii tak, aby mohla disponovat mobilními stanicemi technické kontroly.

Podnikatele má stimulovat k pořizování automobilů s příznivými emisními parametry změna silniční daně, jejíž návrh má do konce letošního října připravit ministerstvo financí. Pro všechny úřady navrhuje ministr životního prostředí Martin Bursík změnit pravidla pro obměňování vozového parku tak, aby v roce 2014 tvořily alespoň čtvrtinu aut veřejné správy "čistá vozidla".

Plán zákazu topení uhlím v domácnostech v roce 2010, se kterým přišli zelení před rokem, ministerstvo zmírnilo. V návrhu legislativních prací uvádí, že do konce příštího roku předloží návrh na omezení spalování tuhých paliv ve vybraných zdrojích a domácnostech k 1. lednu 2014. Souběžně předloží i návrh kontroly provozu kotlů v domácnostech a technických požadavků na domácí kotle.

Účastníci konference přijali petici na podporu barmské disidentky

Petici na podporu barmské disidentky a laureátky Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij ve středu v Praze podepisovali účastníci mezinárodní konference o demokracii. V petici například sdělují barmskému lidu, že není zapomenut a že dějiny jsou na jejich straně. Uvádějí také, že podporují úsilí o demokratické změny v této asijské zemi. Mezi podepsanými jsou například exprezident Václav Havel a předák běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič, izraelský politik Natan Ščaranskij či bývalý španělský premiér José María Aznar. Petici účastníci konference podepisovali na závěr třídenní konference o bezpečnosti, na níž v úterý promluvil americký prezident George Bush.

ČR si s Běloruskem vybrala politiku budoucnosti, říká Milinkevič

Otevřenou podporou běloruské opozice si Česko možná škodí v ekonomických vztazích s Běloruskem, ale Praha vše dožene, až bude Bělorusko svobodné, uvedl předák běloruské opozice Aljaksandr Milinkevič. "Česká republika si vybrala politiku budoucnosti," řekl Milinkevič v rozhovoru s novináři. V Praze se účastnil konference o demokracii a bezpečnosti, na níž v úterý promluvil americký prezident George Bush.

Politiku české vlády vůči Bělorusku Milinkevič ocenil. "Česko je jednou z nejaktivnějších zemí v boji za svobodu a demokracii v Bělorusku," řekl. Oficiální česko-běloruské vztahy jsou nyní značně ochladlé; obě země nejsou například vzájemně zastoupeny velvyslanci, ale jen na úrovni chargé d'affaires.

Havel: EU vůči Kubě ukazuje zvláštní diplomatickou opatrnost

Evropská unie vůči komunistické Kubě opakovaně ukazuje zvláštní diplomatickou opatrnost. Na mezinárodní konferenci Demokracie a bezpečnost to řekl bývalý prezident Václav Havel. Podle něj se často mluví například o tom, že by kubánští disidenti neměli být zváni na oslavu státních svátků na velvyslanectví evropských zemí v Havaně. Havel řekl, že v současnosti tak hrozí to, že EU vůči Kubě zaujme smířlivý "appeasementský" postoj. Exprezident proto zdůraznil, že účastníci konference by měli vyslat směrem k EU hlas, že "tudy cesta nevede."

Podle Havla má pro disidenty v totalitních režimech po celém světě každá pomoc nebo publicita velký význam. Podle něj je však často opatrná, protože demokratické státy si nejsou jisté, zda se mohou na disidentské představitele spolehnout. Nemohou například vědět, zda z nich budou časem premiéři nebo zda nespolupracují s místní policií. Exrezident však dodal, že i přes toto riziko se podpora opozice vyplatí. Kdyby demokratické státy opozici nepodporovaly, mohla by se zhoršit celková situace ve světě a časem by bylo nutné investovat miliardy do obranných systémů.

Jihoafrická prokuratura prošetřuje propuštění Krejčíře, zatím ho ale nesmí zatknout

Jihoafrická prokuratura prověřuje okolnosti propuštění podnikatele Radovana Krejčíře z vězení. Novinářům to řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ve čtvrtek má odejít do JAR dopis, v němž česká strana žádá vysvětlení. Pospíšil se opět ohradil proti tvrzení, že Česká republika propásla lhůtu pro dodání dokumentů k žádosti o vydání. Ministerstvo trvá na tom, že česká strana se na květnových oficiálních jednáních s jihoafrickou prokuraturou a ministerstvem spravedlnosti dohodla na podobě extradiční žádosti a na termínu jejího dodání do 19. června. Pospíšil proto nehodlá odstoupit, jak ho vyzývá opozice, ani činit personální opatření.

Krejčíř byl propuštěn na svobodu v pondělí rozhodnutím odvolacího soudu v Johannesburgu. Krejčířovi advokáti přesvědčili soud, že do čtyřicetidenní lhůty k dodání dokumentů z České republiky k žádosti o vydání se započítávají i volné dny. Prokuratura se domnívala, že se počítají jen dny pracovní, a podle toho dala instrukce i českým partnerům.

Jihoafrická policie až do pátku nesmí Krejčíře zatknout. ČTK o tom telefonicky informovala prokurátorka Beverley Edwardsová, která zastupuje státní zájmy. Zákaz vyplývá z toho, že Krejčířovi právní zástupci podali návrh, aby soud policii zakázal jeho opětné zadržení. Soud bude o věci rozhodovat v pátek a Krejčíř, který se zdržuje na neznámém místě, je do té doby před policií bezpečný. "To ale neznamená, že by po něm přestali pátrat," řekla ČTK Edwardsová.

Platební morálka Čechů patří k nejhorším v Evropě

Češi patří v hrazení svých závazků k nejhorším v Evropě. Podle průzkumu společnosti Intrum Justitia se české podniky opožďují ve svých platbách v průměru o 25 dní, zatímco například Němci o deset dní méně. Nejméně se opožďují Finové a Švédové, maximálně o sedm dní. Za Českou republikou se v průzkumu umístili již jen Řekové, Kypřané a Portugalci. Například v Portugalsku jsou faktury uhrazeny v průměru až 40 dní po jejich splatnosti.

Celková doba, po kterou musí podniky čekat na platby, je v ČR 49 dní. V tomto ohledu je Česká republika průměrnou evropskou zemí. Je na tom dokonce lépe než Velká Británie (51,5 dne) nebo Itálie (97 dní). V těchto zemích sice lidé čekají na zaplacení déle, ale zároveň mají větší jistotu na rozdíl od Česka, že své peníze dostanou. Průměrné platební ztráty jsou v ČR nejvyšší z celé Evropy a činí 3,5 procenta. Nejmenší platební ztráty, 0,1 procenta, mají Finové. Následují je Švédové a Irové. V Itálii činí například platební ztráty 1,3 procenta a ve Velké Británii 1,9 procenta.

Průzkum o platební morálce v 25 evropských zemích na tiskové konferenci představil ředitel společnosti Intrum Justitia Ivo Klimeš. "Firmy v České republice každoročně přicházejí kvůli nesplaceným dluhům o velké částky. Malé a střední podniky jsou v tomto ohledu obzvláště zranitelné. Nemají dostatek prostředků, aby neuhrazené dluhy aktivně vymáhaly. Zákazníci, kteří platí pozdě, vystavují firmy závažným problémům s likviditou. V některých případech je dokonce přivádějí do konkurzu," uvedl Klimeš. Podle něj tak tuzemské firmy působí v nejrizikovějším evropském prostředí.

V kavárně Potmě mohou lidé vypít kávu na pomoc nevidomým

Vychutnat si kávu v naprosté tmě a přispět na nevidomé mohou od středy návštěvníci mobilní kavárny projektu Světluška na Ovocném trhu v Praze. Do 13. června v ní nevidomí budou každý den "od nevidím do nevidím" uvádět zákazníky ke stolu a připravovat jim kávu nebo čaj. Kavárnu otevřela patronka Světlušky, zpěvačka Aneta Langerová. V tmavé místnosti s 24 místy na tom budou lidé, kteří mají dobrý zrak, zcela stejně jako ti, kteří o něj přišli. Zjistí tak, že základní úkony, jako třeba osladit si kávu, nejsou pro každého jednoduché. Za zážitek, nápoj a pamětní hrneček zaplatí 70 korun, za každou další kávu 30 korun. Finance poputují například na nákup vodácích psů.

Světluška už loni provozovala kavárnu Potmě na filmovém festivalu v Karlových Varech, letos se tam z Prahy opět přesune. "Budu moc ráda, když se nám podaří otevřít ji v budoucnu v Praze natrvalo," plánuje Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu, pod který Světluška spadá.

V Česku v květnu žilo 547 sto- a víceletých

V Česku žilo v květnu 547 stoletých a starších lidí. Rok narození 1907 či ještě dřívější mělo ve svých osobních dokladech 458 žen a 89 mužů. ČTK o tom informovala mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Štěpánka Filipová. Nejstarším člověkem v ČR je Marie Kráslová z jižních Čech, která loni v listopadu oslavila 108. narozeniny. Nejstarší muž se narodil v roce 1902.

Stoletých a starších lidí v ČR přibývá. Loni v listopadu jich ČSSZ evidovala 404. V listopadu 2005 jich v Česku žilo 354. Na prodlužování života má podle odborníků vliv moderní medicína i změna životního stylu. Podle odborných propočtů by za 60 let mohlo v Česku žít asi 18.850 osob "s deseti křížky" a více na krku. V roce 2150 by pak mohlo mít své sté a vyšší narozeniny za sebou téměř 426.000 mužů a žen.

Podle Filipové nyní nejvíc sto- a víceletých lidí žije v Praze, kde jich bydlí 83. Na druhém místě žebříčku v počtu dlouhověkých obyvatel je Jihomoravský kraj, kde se v roce 1907 či před ním narodilo 74 osob. Nejméně lidí s deseti křížky žije v nejmenším Karlovarském kraji, kde jich správa evidovala sedm. Ke stým narozeninám dostávají obyvatelé Česka vyšší důchod. Zvedá se jim o 2000 korun. Peníze mají pokrýt náklady na náročnější péči.

ČSA podaly trestní oznámení na muže cestujícího s TBC

ČSA podaly v České republice trestní oznámení na jednatřicetiletého Američana, který se vzácnou a nebezpečnou formou tuberkulózy letěl 24. května z Prahy do Kanady. Oznámení se týká podezření ze spáchání trestného činu šíření nakažlivé choroby. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt v úterý řekl, že Evropský úřad pro kontrolu nemocí rozeslal do jednotlivých zemí jména lidí, kteří s Američanem cestovali. Zdravotní kontrolu nyní podstupují ti, kteří seděli na sedadlech do čtyř řad před a za Američanem. V seznamu jsou i čtyři Češi, o výsledcích jejich vyšetření však Cikrt neměl v úterý informace.

Nemocný muž, jednatřicetiletý atlantský právník Andrew Speaker, se rozhodl vydat na plánovanou svatební cestu do Řecka i přesto, že mu bylo doporučeno, aby neodjížděl. Místní zdravotní úřady v USA, které prý právě chystaly soudní zákaz pro cestování nemocného, se to dozvěděly 14. května, ale federálním úřadům to sdělily až 17. května. Do Evropy dorazila informace ze Spojených států ještě později, až v den odletu nemocného z Evropy. Američan přelétal mezi několika evropskými státy a 24. května použil i dva lety ČSA.

V Chicagu začaly Dny Prahy

Vztyčením české vlajky na náměstí Daley Plaza v centru Chicaga začaly Dny Prahy, festival kulturních, společenských, krajanských a propagačních akcí, které mají místním občanům přiblížit české hlavní město. Po slavnostním ceremoniálu s českou a americkou hymnou vystoupil zpěvák David Koller, české jazzové trio Roberta Balzara, krajanský folklórní soubor a gymnasté Amerického Sokola, jehož ústředí sídlí v chicagském předměstí Oak Brook. Pozornost lidí na prostranství uprostřed chicagských mrakodrapů přilákaly i stánky československého muzea z Iowy, Pražské informační služby a CzechTurismu, stejně jako speciality české kuchyně, které nabízel chicagský československý obchod.

Dny Prahy v Chicagu nabídnou mimo jiné koncerty klasické a jazzové hudby, turistický a obchodní seminář, filmový festival, expozici o Češích v Americe, venkovní instalaci sochy Davida Černého či galavečer s Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers. Primátor Prahy Pavel Bém je očekáván na vernisáži výstavy předního českého výtvarníka Oldřicha Kulhánka a poté 29. června na slavnostním večeru "Gala Zlatá Praha" v hotelu Hilton. V doprovodu dlouholetého chicagského starosty Richarda Daleye se má zúčastnit vzpomínky na Antonína Čermáka, starostu Chicaga na začátku 30. let minulého století. Rodáku z Kladna, který zemřel při atentátu v roce 1933 a v Chicagu je dodnes mimořádně populární, bude věnován pietní akt u jeho hrobu na Českém národním hřbitově v Chicagu.

Smetanova výtvarná Litomyšl doprovodí hudební festival

Již třetím rokem bude mít hudební festival Smetanova Litomyšl svůj výtvarný protějšek. Cyklus výstav Smetanova výtvarná Litomyšl potrvá 17 dní a zahájí je vernisáže 15. června. Novinářům to řekl pořadatel Jiří Lammel. "Myslím, že nabízíme program rovnocenný akcím evropského charakteru. Původně doplněk hudebního festivalu si vydobyl vlastní renomé," řekl Lammel. Festival navštíví také prezident Václav Klaus, který by se měl v den zahájení zúčastnit vernisáže cyklu obrazů Člověk a země Františka Kupky. Cyklus nebyl v České republice ještě nikdy vystavován kompletní, poprvé tak jej mohou spatřit návštěvníci v Litomyšli. Poté budou obdivovat Kupku až v Uruguayi. Zájemce o výtvarné umění čekají v Litomyšli ještě díla Jana Honsy, Václava Boštíka, Jasana Zoubka, fotografie Jiřího Tomana a Josefa Sudka nebo obrázky Honzy Volfa, řekl Lammel.

Rajhradský památník připravil výstavu o tvůrci Ferdy Mravence

Život a dílo Ondřeje Sekory, jenž proslul především jako autor postavičky Ferdy Mravence, představuje výstava v Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě na Brněnsku. Expozice by měla potěšit dospělé i děti. Výstava v benediktinském opatství potrvá po celý červen a doplní dlouhodobou expozici o spisovatelce Věře Sládkové, řekla ČTK Kateřina Vávrová. Památník nabízí také prohlídku svých sbírek a historické klášterní knihovny.

Sekora žil v letech 1899 až 1967 a narodil se v Králově Poli, které je dnes součástí Brna. Projevil všestranný talent a uplatnil se jako malíř, ilustrátor, novinář, spisovatel i neúnavný propagátor ragby. Začínal v brněnské redakci Lidových novin, působil i jako zpravodaj z Paříže. Právě na stránkách Sekorova domovského listu se v roce 1933 v kresleném příběhu poprvé objevil všeuměl Ferda Mravenec, po dvou letech jej doplnil i přechytralý Brouk Pytlík.

Tenista Novák prohrál s Guzmanem a ve dvouhře skončil

Český tenista Jiří Novák se ve středu ve dvouhře rozloučil s domácími fanoušky. Někdejší pátý hráč světa a dlouholetý daviscupový reprezentant nestačil ve druhém kole prostějovského challengeru UniCredit Czech Open na Argentince Juana Pabla Guzmana. S Jihoameričanem hrajícím levou rukou odehrál vyrovnaný zápas, ale prohrál 3:6 a 4:6. Znovu se dočkal ovací vestoje a se způsobem, jakým se s fanoušky rozloučil, byl spokojený. "Hrál jsem v minulosti samozřejmě lepší zápasy, ale jsem spokojen, že se mohu loučit se vztyčenou hlavou," řekl.

Tenisovou raketu prý bude brát do ruky i nadále, možná bude hrát menší turnaje v zahraničí a bude se podílet na přípravě mladých hráčů v prostějovském klubu. Navíc na Czech Open je ještě ve hře ve čtyřhře s Tomášem Berdychem. Nejvíc se však chce věnovat rodině a dětem.

Počasí v České republice

Je polojasno až oblačno, na většině území přeháňky nebo bouřky. Noční teploty 12 až 16 stupňů Celsia ve čtvrtek vystoupí na 24 až 28 stupňů.