Zprávy
Klaus i Topolánek na summitu v Brně podpořili další rozšíření EU
Další rozšíření Evropské unie podpořili na summitu hlav zemí střední a jihovýchodní Evropy v Brně prezident Václav Klaus a premiér Mirek Topolánek. Šéf české vlády také obhajoval záměr USA vybudovat v Česku a Polsku protiraketovou základnu.
Vrcholné schůzky se mimo jiné účastní prezidenti států bývalé Jugoslávie s výjimkou Slovinska. Klaus uvedl, že nejlepší podporou pro země západního Balkánu je dát jim perspektivu účasti na evropské integraci a spolupráci v NATO. Česká republika je podle něj připravena toto stanovisko jasně obhajovat. Přístupové rozhovory zahájilo s unií zatím jen Chorvatsko, do EU by chtělo vstoupit koncem desetiletí. Klaus ale dodal, že politická stabilita a hospodářská prosperita nepřichází zvenčí. "Jednotlivé země samy musejí přijmout největší díl odpovědnosti za svůj politický vývoj a za urovnání některých sporů, které zůstaly po rozpadu někdejších federací nebo soustátí," řekl Klaus, který hostí 14. summit sředoevropských prezidentů.
Premiér Topolánek ve své řeči představil cíle českého předsednictví EU v roce 2009. ČR bude usilovat o unii bez bariér, které brání uplatňování plné svobody občanů, rozvíjení obchodu a podnikání. Nové členské země vnesou do EU "nový vítr" a nové myšlenky, podobně jak tomu bylo při rozšíření o ČR a další země v roce 2004, soudí Topolánek. V proslovu k plénu také shrnul důvody, proč vystavět ve střední Evropě protiraketový deštník. "Nikdy bychom tu debatu nezačali, kdyby už na jejím počátku nebylo jasné, že obrana Evropy proti raketám některých států a organizací je nutným krokem, který významně zvýší bezpečnost nejen naši, ale i našich evropských spojenců a sousedů," řekl premiér.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič k tomu později uvedl, že dohoda s Ruskem ohledně budování amerických základen je možná. Rusko je součástí celosvětové koalice v boji proti terorismu, proto podle Gašparoviče může Moskva najít pochopení pro smysl základen.
Vláda podá žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení povolenek
Česko podá žalobu na Evropskou komisi kvůli snížení přídělu emisních povolenek na roky 2008 až 2012 o 14,8 procenta. Vláda o tom rozhodla na svém mimořádném pátečním jednání. Evropská komise považuje takové rozhodnutí za "nešťastné". Česko žádalo roční limit na vypouštění emisí CO2 102 milionů tun ročně, komise však schválila 86,8 milionu tun ročně. Žalobu navrhoval ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Podle ministra životního prostředí Martina Bursíka má Česko malou šanci se žalobou uspět; Bursík vládu požádal, aby se jeho ministerstvo nemuselo na formulaci žaloby podílet.
Mluvčí Evropské komise vyjádřila přesvědčení, že komise Českou republiku při posuzování objemu povolenek nediskriminovala. "Každá členská země má právo se proti rozhodnutí postavit, ale bude muset dokázat, že komise postupovala vůči ní diskriminačně," řekla mluvčí eurokomisaře pro životní prostředí Barbara Helfferichová. "Používáme u všech zemí stejná kritéria a jsme plně přesvědčeni o tom, že jsme nepostupovali diskriminačně vůči nikomu a že naše rozhodnutí u soudu obstojí," zdůraznila. Říman tvrdí opak. "Jsem přesvědčen, že Evropská komise kvůli komplikovanému modelu výpočtu a špatným datům poškodila Českou republiku," řekl. Analýza, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu nechalo zpracovat a na jejímž základě přesvědčoval vládu, podle ministra hodnotí kroky komise jako diskriminační vůči českým podnikům. Evropská komise podle analýzy podhodnotila růst hrubého domácího produktu ČR v letech 2009 a 2010. Komise navíc při výpočtu uhlíkové náročnosti tuzemského průmyslu započítala i emise, které vyprodukují domácnosti a dopravní prostředky, přestože se na ně povolenky nevztahují.
Ekologické organizace považují žalobu vlády proti Evropské komisi za "naprosté selhání". Emisní plán schválený Bruselem podle nich rozhýbe investice do čistých technologií a podpoří inovace. "Bude to strašná ostuda. Český průmysl patří k evropským rekordmanům v exhalacích oxidu uhličitého a ministři, místo aby s tím něco dělali, se rozčilují, že Evropská komise nechce odkývat ještě další zvýšení znečištění. Přitom námitky věcně nedávají smysl. Vládní statistiky jasně ukazují, že ekonomický růst nevyžaduje větší a větší exhalace," řekl Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.
Kvůli redukci počtu povolenek o čtvrtinu na 30,9 milionu tun ročně už komisi zažalovalo Slovensko. Odborníci odhadují, že případný soud by mohl trvat i déle než dva roky. Do té doby platí současné rozhodnutí. O případné žalobě uvažují i polská a maďarská vláda.
Důvěra ve vládu vzrostla, prezident si mírně pohoršil
Důvěra lidí ve vládu proti minulému měsíci stoupla. Zatímco v dubnu jí věřilo 30 procent Čechů a Češek, nyní je jich 36 procent. Mírně si polepšily i sněmovna a Senát, kterým důvěřuje něco přes čtvrtinu obyvatel. Tradičně největší důvěře se těší prezident Václav Klaus, i když mu proti minulému měsíci příznivců mírně ubylo. Důvěru v něj nyní má 71 procent občanů. Vyplývá to z výzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.
I když se důvěra lidí ve vládu zvyšuje, není taková jako před loňskými parlamentními volbami. Kabinetu premiéra Jiřího Paroubka před rokem v květnu věřilo 44 procent lidí. První ministerský tým Mirka Topolánka (ODS) měl loni v říjnu důvěru 28 procent občanů. Jeho druhé vládě letos v březnu věřilo 34 procent Čechů a Češek. V dubnu jejich podíl poklesl na 30 procent. Kabinet tehdy představil návrh reforem.
Ekologickou daňovou reformu podporují dvě třetiny lidí
Dvě třetiny lidí si myslí, že je správné různě zdanit ekologicky šetrné výrobky a ty ostatní. Vyplývá to z aktuálního průzkumu agentury STEM. Ekologická daňová reforma má tvořit součást vládního balíku reformních zákonů, který ve středu přijala vláda. Stále více lidí dnes podle STEM vnímá životní prostředí jako hodnotu, do níž je třeba investovat. Zatímco před asi deseti lety byl poměr těch, kteří by dali přednost investicím do ekologie před zvyšováním sociálních dávek, čtyři ku šesti, dnes už je to naopak. Ekologickým investicím by dalo přednost 59 lidí ze 100.
V hodnocení stavu životního prostředí v Česku je veřejnost rozpolcena. Polovina lidí si myslí, že je dobrý, druhá polovina se na to dívá jinak.
Novela zákona má znovu umožnit odvolávání soudců
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) předloží vládě novelu zákona, která znovu umožní odvolávání soudních funkcionářů. Tuto pravomoc bude mít podle návrhu novely ministr spravedlnosti. Jeho rozhodnutí však bude přezkoumatelné kárným senátem Nejvyššího soudu. Ještě do léta by o novele mohla jednat vláda.
Mechanismus odvolávání soudců začalo ministerstvo hledat v souvislosti s případem předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, kterou loni odvolal prezident Václav Klaus. Ústavní soud kvůli tomu zrušil ustanovení zákona, podle kterého mohl vysoké justiční činitele odvolávat ten, kdo je do funkce jmenoval. Podle něho totiž zákon umožňoval nepřípustný zásah moci výkonné do moci soudní. Brožová je tak ve funkci dál.
Podle Soudcovské unie ČR navrhovaná novela nepřináší požadované řešení a unie ji rezolutně odmítá. "Na republikové soudcovské radě jsme se dohodli, že novela jako celek neřeší to, co podle Ústavního soudu řešit měla," řekl ČTK předseda unie Jaromír Jirsa. Podle Pospíšila však návrh respektuje podíl soudní moci na odvolávání funkcionářů soudu. "Rozhodnutí o odvolání bude možné přezkoumat podle zákona o řízení ve věcech soudců a státních zástupců. V tomto řízení rozhoduje v zásadě Nejvyšší soud," uvedl Pospíšil. Soudce Nejvyššího soudu bude odvolávat prezident, odvolání bude řešit Nejvyšší správní soud.
Ke zkvalitnění práce soudců má podle Pospíšila vést také změna kárného řízení. Opakované konstatování kárného provinění by mohlo vést k řízení o nezpůsobilosti soudce k výkonu funkce. "Pokud se soudce třikrát proviní, může přijít o svůj talár," řekl ministr. Vyslechl prý mnoho stížností na to, že žaloba je kárným senátem často zamítnuta nebo je udělen příliš nízký trest. Novela má proto zvýšit také maximální hranici kárného opatření. Soudci bude moci senát snížit plat až o polovinu. Nyní může o 25 procent. V kárných senátech soudů by podle návrhu měli zasedat i zástupci ostatních právnických profesí.
Obecní a krajští úředníci jsou důvěryhodnější než ministři
Lidé důvěřují obecním a krajským úředníkům více než členům vlády. Obecním úřadům věří 70 procent lidí, zatímco vládě jen každý třetí. Krajské úřady mají důvěru 62 procent lidí. Ukázal to aktuální průzkum agentury STEM. "Při pohledu na výsledky průzkumu je zřejmé, že lidé nejvíce důvěřují těm úřadům, které jsou jim nejblíže a s nimiž mají pravděpodobně nejvíce osobních zkušeností nebo mohou přímo ovlivnit jejich činnost," uvedli analytici STEM. Zatímco míra důvěry v obecní a krajská zastupitelstva je stálá, důvěra ve členy vlády je podle STEM proměnlivá a více reaguje na aktuální složení a vnímání činnosti vlády ve společnosti.
České pivovary si v Bruselu stěžují na státní pobídku Prazdroji
Osmnáct českých pivovarů si společně stěžuje u Evropské komise na investiční pobídku, kterou ministerstvo průmyslu a obchodu loni přiznalo největšímu domácímu výrobci piva Plzeňskému Prazdroji. Pobídka činí zhruba 669 milionů korun a má formu slevy na dani z příjmu. Podle prezidenta Českého svazu malých nezávislých pivovarů Jiřího Fuska podpora největšímu hráči se 44procentním podílem na výrobě může negativně ovlivnit soutěž na pivovarském trhu. Stěžovatelé proto žádají, aby byla pobídka zrušena nebo poskytnuta i ostatním výrobcům. V Česku neuspěli, a proto se obrátili na Brusel.
Podle ministerstva průmyslu obchodu bývalý ministr Milan Urban (ČSSD) udělil pobídku v souladu s platným zákonem a schválil ji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Prazdroj již dříve námitky konkurentů odmítl.
Většina Čechů míní, že obchody prodávají i nekvalitní potraviny
V obchodech se kromě kvalitních potravin nabízejí i potraviny, které mohou být zdraví škodlivé - o tom je přesvědčeno 80 procent Čechů, kteří jsou v domácnosti zodpovědní za nakupování potravin. Orientují se proto pečlivě na prodejny, v nichž je výskyt nekvalitních potravin menší. Přesto si občas zkažené potraviny domů přinese 40 procent z nich. Vyplynulo to z dubnového šetření agentury GfK Praha.
Současná nabídka potravin v obchodech je podle většiny dotázaných celkově kvalitnější než před pěti lety. Zároveň si však převážná většina myslí, že nekvalitní potraviny jsou nabízeny na pultech spolu s kvalitními, proto je potřeba si potraviny při nákupu pečlivě vybírat. Kvůli nekvalitním potravinám dokonce každý pátý Čech v posledních pěti letech přestal nakupovat v obchodě, který je nabízel. Češi jsou zároveň častěji přesvědčeni o tom, že na trhu není dostatečná konkurence, která by zajistila v obchodech výhradně kvalitní potraviny. Proto při nákupu pravidelně kontrolují trvanlivost, kupují vyzkoušené výrobky nebo výrobky dobré značky, která je pro ně do jisté míry zárukou. Teprve v druhé řadě se ohlížejí na cenu zboží.
Země V4 budou požadovat omezení volné dopravy odpadů ke spálení
Na červnovém zasedání ministrů EU pro životní prostředí budou Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko společně usilovat o změnu plánované směrnice o odpadech. Budou žádat, aby země mohly nadále omezit či úplně zakázat dovoz odpadů ke spálení. "Vycházíme ze společné negativní zkušenosti s nelegálními dovozy odpadů do našich zemí kvůli ekonomickým aspektům," řekl po skončení pražského zasedání V4 ministr životního prostředí Martin Bursík. Všechny čtyři země také žádají posílení míry recyklace. Ministři se na dvoudenní schůzce shodli i na společné osvětové kampani, která má veřejnosti přiblížit problematiku klimatických změn. Podle Bursíka se dále shodli na tom, že země V4 mají zpoždění v komunikaci s veřejností o klimatických změnách. Kampaň má být financována společně z visegrádského fondu.
Na satelity ve druhé etapě mýtného musí stát vypsat tendr
Pokud bude chtít ministerstvo dopravy zapojit do systému silničního mýta také satelit, musí na zakázku vypsat nové výběrové řízení. Jestli zůstane pouze u současné mikrovlnné technologie, smí bez další soutěže mýtné na silnicích první třídy dobudovat firma Kapsch, která zajišťovala první etapu. Vyplývá to ze stanoviska, které ministerstvu odeslal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl ČTK mluvčí úřadu Kristián Chalupa. Mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka potvrdil, že úřad rozhodnutí ÚOHS obdržel, komentovat to však nechtěl.
CzechTrade otevřel v Číně svoji druhou kancelář
Státní agentura na podporu obchodu CzechTrade v Číně otevřela svoji druhou kancelář, aby pomohla českých firmám při průniku na tento rychle se rozvíjející trh. Nová kancelář CzechTrade funguje v západočínském Čcheng-tu, první v Šanghaji. CzechTrade má nyní ve 30 zemích světa 33 kanceláří.
Generální ředitel agentury CzechTrade Ivan Jukl ČTK řekl, že umístění druhé kanceláře CzechTrade na vzdálenějším, hůře dostupném a ekonomicky méně rozvinutém západě Číny souvisí s tím, že rozvoj západních oblastí je stále silněji podporován centrální vládou v Pekingu. V západní Číně navíc zůstaly zachovány investiční pobídky pro zahraniční investory, které byly ve zbývající části Číny omezeny. "Východ Číny je už dnes přeplněný a prosadit se zde v silné mezinárodní konkurenci je velmi obtížné. Západní Čína je na počátku prudkého ekonomického rozvoje a je nutné být na startovní čáře včas," uvedl Jukl, který otevření druhé kanceláře v Číně zdůvodnil rostoucím zájmem českých exportérů o tento trh. Pracovníci nové čínské kanceláře CzechTrade budou mapovat obchodní příležitost, poskytovat informační zázemí českým zájemcům o export a investice do západní části Číny či asistovat českým firmám při navazování obchodních kontraktů. Stávající kancelář CzechTrade v Šanghaji patří podle Jukla dlouhodobě k nejvytíženějším ze všech více něž tří desítek zastoupení CzechTrade po světě.
Pohovor kvůli americkému vízu bude možné sjednat po internetu
Zájemci o americké vízum si od 1. července budou moci sjednat datum pohovoru na velvyslanectví po internetu. Nový systém nahrazuje telefonickou linku, přes kterou žadatelé museli například i posílat formuláře faxem. Systém schůzek on-line by měl podle ambasády žadatelům o víza ušetřit čas a peníze. Velvyslanectví o tom informovalo v tiskovém prohlášení.
Václav Havel si pro ocenění do Černé Hory nepojede
Exprezident Václav Havel se rozhodl, že v pondělí nepřevezme v Černé Hoře cenu za humanismus. Reagoval tak na výzvu černohorských intelektuálů, aby se od černohorských oceněných distancoval. Při stejné ceremonii měli převzít vyznamenání také kontroverzní černohorský premiér z dob válek v bývalé Jugoslávii Milo Djukanovič a jeho socialistický spojenec Svetozar Marovič. Ocenění jim udělila Mezinárodní liga humanistů (ILH). Černohorští intelektuálové se vedle Havla obrátili také na bývalého slovinského prezidenta Milana Kučana a makedonského exprezidenta Kira Gligorova. Všichni tři proto napsali společně organizátorům akce dopis s vysvětlením, proč v pondělí ceny nepřevezmou. "Bude nám ctí převzít ocenění, ale raději bychom tak učinili jednotlivě v našich zemích nebo v Sarajevu, kde Mezinárodní liga humanistů sídlí," napsali Havel, Gligorov a Kučan v dopise, který má ČTK k dispozici. Věří, že posláním ILH je snaha pomoci překonat polarizaci ve společnosti. Neradi by ale sehráli "disharmonickou roli" ve vnitropolitické situaci v Černé Hoře.
Podle černohorských novinářů, akademiků a protiválečných aktivistů je scénář konference ILH veden záměrem glorifikace Djukanoviče a Maroviče, jejichž ocenění Djukanoviče a Maroviče za mír a humanismus považují za urážku obětí války.
Sudetští Němci chtějí být mostem k bývalé vlasti a mluvit s vládou ČR
Sudetští Němci chtějí plnit funkci mostu k bývalé vlasti. Před každoročním víkendovým masovým shromáždění poválečných vysídlenců z českých zemí na to v pátek v bavorském Augsburgu poukázali jejich nejvyšší představitelé. Zároveň opakovali zájem o dialog s českou vládou a řešení "otevřených" otázek včetně majetkových.
"Funkce mostu je logická," řekl předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, podle něhož organizace čítá kolem 200.000 členů a má další statisíce sympatizantů. Hledání kořenů prý zajímá také stále více mladých lidí na obou stranách hranic. "Kde domov můj?" ptají se podle Posselta mnozí potomci vysídlenců. Říká, že i velké množství mladých Čechů se zajímá o dějiny obcí, které dříve v českých zemích osidlovali převážně Němci. Sudetoněmecké krajanské sdružení proto chce podle Posselta plnit jednak funkci "servisní organizace k porozumění mezi národy" a tradičně "hnutí proti bezpráví", konstatuje poslanec Evropského parlamentu za bavorskou vládní stranu CSU.
Nejvyšší představitel sudetoněmeckého hnutí, bývalý předseda bavorského zemského sněmu Johann Böhm zdůraznil trvající zájem o dialog s českou vládou a zrušení poválečných československých prezidentských dekretů, které stanovily vyvlastnění sudetských Němců a odnětí jejich občanských práv. Podle Böhma mají "velmi diskriminační obsah".
ČR musí přesunout peníze mezi operačními programy
Část peněz z operačního programu Praha konkurenceschopnost se přesune do Integrovaného operačního programu (IOP). Půjde o částku 30 až 40 milionů korun. Po jednání se zástupci Evropské komise to řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Tento přesun dnes také podle Čunka schválila vláda na svém mimořádném zasedání. Peníze budou přesunuty do takzvané "smart administration", což je "chytrá veřejná správa". Komise po Česku požadovala, aby i na území Prahy byla smart administration financována z peněz EU, nikoli z národních peněz. O tutu částku však musel být snížen operační program Praha konkurenceschopnost a navýšen IOP.
Půjčky jsou dle průzkumu pro většinu Čechů běžnou součástí života
Většina Čechů považuje půjčky od banky za běžnou součást dnešního života. Podle průzkumu, jehož výsledky zveřejnila společnost Factum Invenio, má 52 procent populace sjednán úvěr nebo půjčku, v případě osob ve věku do 44 let jsou půjčky považovány za součást života téměř devíti lidmi z deseti. Častěji jsou mezi těmi, kteří mají sjednán úvěr nebo půjčku, lidé ve věku 30 až 59 let, ve vyšší míře jsou zastoupeni lidé se středoškolským vzděláním, domácnosti s hrubým měsíčním příjmem vyšším než 25.000 korun. Z hlediska účelu úvěru převládá nákup spotřebního zboží, který v průzkumu uvedla téměř třetina lidí. Dalších téměř 30 procent lidí sdělilo, že účelem jejich úvěru byl nákup či rekonstrukce bytu nebo domu.
Zadlužení domácností v posledních letech roste rychlým a stabilním tempem, podle ekonomů však v současnosti nepředstavuje pro českou ekonomiku problém. Pomáhá totiž mimo jiné růstu spotřeby, která se stala hlavním tahounem ekonomického růstu země. Úroveň zadlužení domácností je v ČR výrazně pod průměrem EU.
Žaloba podala návrh na vzetí Kateřiny Mauerové do vazby
Státní zastupitelství podalo soudu návrh na vzetí Kateřiny Mauerové do vazby. Okresní soud Brno-venkov o něm musí rozhodnout do sobotního odpoledne. Žena je sestrou třicetileté Kláry Mauerové, která podle kriminalistů půl roku týrala v Kuřimi na Brněnsku sedmiletého syna Ondřeje. Její o tři roky starší sestra Kateřina je stíhána za zbavení osobní svobody, protože se podle policie na držení hocha v nedůstojných podmínkách podílela. Oběma ženám hrozí až osm let vězení.
V ČR v pátek padaly teplotní rekordy
Kolem 30 stupňů Celsia se pohybovaly maximální teploty v hlavním městě. V Libuši naměřili meteorologové právě tropickou třicítku, která o více než tři stupně překonala do té doby nejvyšší tamní teplotu pro 25. květen. V Libuši se ale teplota měří jen přibližně 30 let, řada teplotních údajů proto není tak dlouhá, aby překonání dosavadního rekordu mělo patřičnou výpovědní hodnotu.
V Olomouci padl téměř půl století starý teplotní rekord. Meteorologové v krajském městě do 14. hodiny naměřili 29,9 stupně Celsia, což je o jeden stupeň Celsia více než dosavadní teplotní rekord z roku 1958. Rekordní teploty ukázaly teploměry i v dalších částech Olomouckého kraje.
Na několika místech západních Čech kde meteorologové naměřili až 31 stupňů Celsia, rekordní teploty byly překonány i a v dalších koutech republiky. Vysoké teploty by měly panovat i o víkendu. Mohly by dosáhnout až 30 stupňů Celsia. V pondělí se očekává mírné ochlazení, i tak by ale ještě teploty mohly dosahovat 27 stupňů Celsia.
Počasí v České republice
Je jasno až polojasno, místy se ojediněle vyskytují přeháňky a bouřky. Noční teploty 14 až 18 stupňů Celsia, v sobotu opět vystoupí na 27 až 31 stupňů.