Zprávy

Poslanec za ČSSD Melčák prý čelil zastrašování, nevyloučil toleranci vlády ODS

Poslanec ČSSD Miloš Melčák tvrdí, že v minulých dnech čelil silnému nátlaku a zastrašování. Kvůli pokusům o diskreditaci se rozhodl vystoupit z poslaneckého klubu druhé nejsilnější strany, uvedl v rozhovoru pro server Aktuálně.cz. Nevyloučil, že by mohl dovolit vznik vlády Mirka Topolánka (ODS) bez ohledu na stanovisko své mateřské strany. "Současnou politickou krizi je nutné ukončit spíše cestou netolerance činů vlády vítěze voleb než netolerováním jejího vzniku," uvedl poslanec. Jeho názor podle něj sdílejí i další sociální demokraté - jejich jména ale nesdělil. "Abych je nevystavil podobným praktikám, jimž čelím v současnosti já sám," vysvětlil.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek ve čtvrtek odpoledne ČTK řekl, že s Melčákem dosud nehovořil a nemůže informace serveru Aktuálně.cz potvrdit. "Stále ještě to nemám jako potvrzenou záležitost, nemám k dispozici žádný dokument, který by znamenal fakticky, že Miloš Melčák opouští poslanecký klub sociální demokracie," řekl. Důvody, kterými Melčák pro Aktuálně.cz svůj odchod vysvětlil, označil Hašek za zvláštní. Nezaznamenal prý, že by na Melčáka někdo vyvíjel nátlak. Jednání o vládě Melčákův případný odchod z klubu ČSSD neovlivní, míní Hašek.

Opustit klub se Melčák podle svých slov rozhodl poté, co na úterním zasedání frakce neúspěšně prosazoval, aby strana místo jednání o vládě s ODS působila v opozici. Strana místo toho zavázala poslance k jednotnému hlasování o důvěře vlády. "Poslanec Melčák je zkušený politik. Nevěřím tomu, že by opustil klub jenom proto, že na jednom z desítek jeho jednání, kterých se účastnil, byl jeho názor v menšině," komentoval Melčákova slova Hašek.

Definitivním impulzem prý bylo pro Melčáka "naprosté zkreslení obsahu rozhovoru s panem Jaroslavem Tvrdíkem vedeného mezi čtyřma očima před úterním uzavřeným jednáním poslaneckého klubu". Tvrdík, spolupracovník předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, se ho prý zeptal, zda by jeho názory na řešení politické situace změnilo, kdyby získal nějakou funkci. Melčák uvedl, že to odmítl s tím, že jeho výhrady a požadavky jsou pouze programové. "Odmítám jakékoli spekulace na téma, že mi pan Tvrdík vyhrožoval," řekl poslanec serveru. Večer ho kontaktovala neznámá osoba, která ho prý "důrazně a nekompromisně varovala před vyžadováním 'osobních neúměrných požadavků'". Později se mu ozvalo několik členů ČSSD s dotazem, zda se náhodou "nezbláznil", když má kromě jiných neúměrných požadavků chtít ovládnout Státní fond dopravní infrastruktury a jeho padesátimiliardový rozpočet. "Tehdy jsem pochopil, že někdo o mně šíří vážné pomluvy, které mohu považovat za pokus o moji diskreditaci a snahu o moje odstranění z politického života," řekl Melčák s tím, že se rozhodně nenechá uplatit.

O tlaku ze strany ČSSD mluvil po svém odchodu z poslaneckého klubu i Michal Pohanka. Podobně jako Melčák i on svým rozhodnutím zaskočil stranické vedení, také on zpočátku nekomunikoval se stranickými kolegy a své názory sděloval prostřednictvím serveru Aktuálně.cz.

Vyjednavači našli sporná místa programu, znovu se sejdou v pátek

Zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených se ve čtvrtek v pěti pracovních skupinách sešli nad návrhem programu reformní vlády, kterou ve středu ostatním stranám předložili občanští demokraté. Vyjednavači v dokumentu "Sedm statečných reforem pro budoucnost" označili některá sporná místa, pokračovat budou v pátek. Po víkendu mají kompromisní text posoudit předsedové stran, kteří se jednání o programu zatím neúčastní. "Mezi sporné body v programu nadále patří návrh ODS na zavedení rovné daně, návrh ODS na zavedení poplatků ve zdravotnictví, tempo snižování deficitu veřejného rozpočtu, rušení některých daní, zrušení finanční policie," vyjmenovala své výhrady sociální demokracie. Právě dohoda obou nejsilnějších stran bude základem pro stabilní vládní angažmá, o němž politici neúspěšně jednají už půl roku.

Jeden z lidoveckých vyjednavačů Josef Janeček ČTK řekl, že kapitola o zdravotnictví zatím nebyla uzavřena. Co se týče poplatků u lékaře, shoda panuje v tom, že nemá jít o další zdroj financování zdravotnictví. "Má to být regulační a motivační nástroj, o tom se jednalo," uvedl. V dosavadních jednáních podle svých slov nezaznamenal žádný dramatický rozpor.

ODS připravila materiál s výčtem reforem a změn do konce volebního období v roce 2010, které se podle nejsilnější strany mají týkat sedmi základních témat: veřejných rozpočtů a daní, důchodů a sociálního systému, zdravotnictví, podnikatelského prostředí a trhu práce, omezení regulace, reformy policie a boje proti korupci. Sedmou kapitolou je české předsednictví v EU a evropské fondy. Všechny teze obsahují konkrétní termíny, do nichž chtějí smluvní strany změny prosadit. Zatímco o programu jednají všechny čtyři nekomunistické strany, o složení kabinetu a rozdělení resortů se premiér a šéf ODS Mirek Topolánek baví jen se sociálními a křesťanskými demokraty. Zdá se tedy, že zelení zřejmě zůstanou v opozici. Topolánek chce jména ministrů doručit na Hrad do konce příštího týdne.

Vláda zvýšila minimální mzdu na 8000 korun

Lidé pobírající minimální mzdu budou od příštího roku dostávat 8000 korun. Vláda v noci na čtvrtek rozhodla o zvýšení nejnižšího příjmu o 45 korun, a to proti vůli odborářů. Odbory chtěly minimální mzdu zvýšit více, naopak zaměstnavatelé si přáli její zmrazení. Kabinet se nakonec přiklonil k názoru ministerstva práce a sociálních věcí, potvrdil ČTK šéf resortu Petr Nečas. Po schůzi kabinetu řekl, že vláda minimální mzdu navýší pouze zaokrouhlením na kulaté číslo s ohledem na radikální navýšení, se kterým přišla v posledním roce ČSSD. "Došlo k předvolebně motivovanému, razantnímu navýšení během letošního roku, pokud by se pokračovalo dalším navyšováním, vedlo by to k zániku některých oborů, například textilního průmyslu," uvedl. Vyšší minimální mzdy by podle něj ohrozily zejména pracovní příležitosti pro lidi s nízkou kvalifikací.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch při úterním zasedání tripartity označil zvýšení minimální mzdy o 45 korun za "jeden z prvních výraznějších protizaměstnaneckých kroků vlády". Podle něj povede k dalšímu prohlubování propasti mezi lidmi s nízkými a vysokými příjmy. Odbory navrhovaly růst na 8500 korun. Podle nich by minimální mzda neměla klesnout pod 40 procent mzdy průměrné, která ve třetím čtvrtletí letošního roku činila téměř 20.000 korun. Letos minimální mzda rostla dvakrát. Poprvé se zvedla v lednu ze 7185 na 7570 korun, v červenci pak na 7955 korun. Podle údajů ministerstva práce pobírá minimální mzdu v Česku jen zlomek lidí. Dostávají ji asi dvě až tři procenta zaměstnanců.

Podle odborářů vláda vychází vstříc požadavku zaměstnavatelů. Jejich představitelé již dříve řekli, že vyšší růst minimální mzdy by představoval další komplikace, zvláště pro menší podniky. Kvůli vyšším nákladům by některé z nich mohly začít omezovat svou činnost, či dokonce propouštět. Některé menší výrobní firmy si stěžovaly také na to, že pokud budou muset zvýšit příjem nekvalifikovaným pracovníkům, na ohodnocení kvalifikovaných a dobrých zaměstnanců jim nezbude.

ČR požádá o emisní povolenky o objemu 102 mil. tun, rozhodla vláda

Česká republika bude na období let 2008 až 2012 požadovat emisní povolenky v objemu 101,9 milionu tun oxidu uhličitého ročně. Informoval o tom premiér Mirek Topolánek po skončení jednání vlády. Na roky 2005 až 2007 mají tuzemské podniky k dispozici asi 97 milionů povolenek a loni jich využily 82 milionů. Ekologická Hnutí Duha, Greenpeace a Centrum pro dopravu a energetiku (CDE) ve společné tiskové zprávě tzv. Národní alokační plán kritizovaly a navrhly omezení exhalací na 78 milionů tun. Česko patří mezi poslední země, které návrh do Bruselu ještě neposlaly. Kvůli tomu už s ním Evropská komise zahájila proceduru pro porušení práva. Plán měl být původně hotov do 30. června a komise už Českou republiku upomínala za to, že ho nedodala. Pokud se návrh dostane do Bruselu ještě před Vánocemi, může se země vyhnout případným sankcím a nebo žalobě u Evropského soudu.

Zpřísnění vydávání povolenek podporují hlavně ekologické organizace, které chtějí vidět, že podniky mají snahu vyrábět čistším způsobem. Průmyslníci ale varují, že pokud komise vydávání povolenek výrazně zpřísní, mnoho firem nebude mít možnost expandovat podle svých plánů. "Účelem obchodovaní s emisemi je snižování exhalací. Nikoli další a další zvyšování. V zemi, která patří k nejhorším znečišťovatelům v Evropě, to platí dvojnásob," řekl ČTK Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Podle jeho kolegy z Greenpeace Jana Rovenského si ministři pletou jednání Evropské komise s arabským tržištěm. "Jsou zjevně přesvědčeni, že čím víc navržené emise nadsadí, tím víc jich nakonec dostanou. Rozhodnutí komise minulý týden ukázalo, že podobný přístup je scestný. Jediné, co můžeme podobným přeháněním utržit, je mezinárodní ostuda a vrácení plánu k přepracování," uvedl.

Vláda poskytne 50 milionů na rušení mobilů ve věznicích

Vláda uvolnila 50 milionů korun na rušení mobilních telefonů v některých věznicích, kde si odpykávají trest pachatelé závažných trestných činů. Ministerstvo spravedlnosti chce tímto opatřením omezit riziko, které představuje zejména plánování útěků pomocí telefonů. Vězni mohou také prostřednictvím mobilů řídit své nelegální obchody. Premiér Mirek Topolánek řekl, že uvolněné prostředky budou rozloženy do dvou let. Projekt začne od začátku příštího roku.

Vypořádat se s pašováním telefonů do věznic je nesmírně obtížné. Telefony se dovnitř dostávají i velmi vynalézavými způsoby: v knedlících, tělních dutinách, pingpongových míčcích. Za celý loňský rok vězeňská služba odhalila 436 telefonů, zatímco za letošních deset měsíců kolem 120. To je zatím nejméně od roku 2002, kdy jich bylo 186. Od té doby se jejich počty zvyšovaly právě až do konce loňského roku.

Vláda je pro odložení maturit, definitivně rozhodne parlament

Kabinet premiéra Mirka Topolánka souhlasí s dvouletým odložením státních maturit. Zda studenti budou maturovat podle nových pravidel, nebo ne, ale definitivně rozhodne až parlament. Novela školského zákona, kterou vypracovali poslanci ODS a Strany zelených, počítá s odkladem zavedení státních maturit ze školního roku 2007/2008 až na rok 2009/2010. O postoji vlády informoval její mluvčí Martin Schmarcz. S návrhem nesouhlasí sociální demokraté a proti je i část KDU-ČSL. Ministryně školství Miroslava Kopicová soudí, že nové maturity nejsou připraveny. Socialisté si ale myslí, že odklad o dva roky jen zbytečně zdrží zkoušku, která má prověřit kvalitu středních škol a zlepšit přípravu žáků na vysoké školy. "Za dva roky budou odpůrci maturit argumentovat úplně stejně jako nyní a budou chtít další odklad," uvedla již dříve poslankyně ČSSD Vlasta Bohdalová.

Globální průzkum TI: Korupce v Česku je na úrovni jižní Ameriky

Korupce v České republice je mnohem rozšířenější než v ostatních zemích Evropské unie a větší než v Indii, Pákistánu a na Filipínách. Naprostá většina Čechů si myslí, že vláda nedělá dost pro boj s korupcí a pětina je dokonce přesvědčena, že ji povzbuzuje. Za nejzkorumpovanější považují Češi policii a politické strany. Vyplývá to z průzkumu, který pro mezinárodní organizaci Transparency International připravil Gallupův institut. Takzvaný Globální barometr korupce je průzkum veřejného mínění, který se zabývá názory veřejnosti na otázky korupce a zkoumá osobní zkušenosti respondentů s korupčními praktikami. Letošního průzkumu, již čtvrtého v pořadí, se zúčastnilo téměř 60.000 respondentů z 62 zemí.

Podle výsledků 17 procent Čechů - nebo členové jejich domácnosti - uvedlo, že za posledních 12 měsíců dalo v nějaké formě úplatek. Průměr EU je dvě procenta a stejně jako ČR je na tom v Evropě jen Řecko. Průměr v jižní Americe je rovněž 17 procent, ale v Asii sedm a korupce je nižší i na Filipínách (16), v Pákistánu (15), Indii (12) a Thajsku (10). Obecně mají lidé po celém světě jen matnou představu o tom, jak se jejich vláda snaží potlačit korupci na různých úrovních od malicherného uplácení po plnění bankovních kont politiků výměnou za různé výhody.

Na 70 procent obyvatel světa tvrdí, že v boji proti korupci jejich vlády buď nejsou efektivní, nebo nic nedělají či ji dokonce podporují. Jen 22 procent dotázaných oceňuje úsilí vlád, uvedl průzkum. I v tomto směru jsou čísla z ČR pochmurnější. Jeden z deseti Čechů je přesvědčen, že vláda postupuje proti korupci účinně a 40 procent Čechů si myslí opak. A 21 procent dotázaných v ČR si myslí, že vláda nebojuje s korupcí vůbec a rovněž 21 procent se domnívá, že s ní nejen nebojuje, ale ve skutečnosti ji povzbuzuje. "Ve výsledcích České republiky se odráží dlouhodobě neuspokojivá situace v oblasti zavádění systémových vládních opatření proti korupci - 40tiprocentní míra nedůvěry respondentů v účinnost vládních opatření patří k nejhorším výsledkům na světě," komentovala tento fakt šéfka české pobočky TI Adriana Krnáčová.

Romové z grémia píšou Klausovi kvůli vystěhování ze Vsetína

Grémium romských regionálních představitelů (GRRP) napsalo dopis prezidentovi, a to hlavně kvůli vystěhování Romů ze Vsetína. Aktivisté Václavu Klausovi vytýkají, že se k případu nevyjádřil a že se Romů nezastal. Otevřený dopis zveřejnily romské servery. Podle grémia vsetínská radnice provedla "čistku", kterou od sebe oddělila "příslušníky odlišných ras". Vytvořila tak "cikánskou rezervaci". Aktivisté napsali, že Čunek nechal Romy přemístit, a tím je zbavil svobody zvolit si místo pobytu. Představitelé grémia podotkli, že očekávali Klausovu reakci. "Ale neudělal jste vůbec nic na ochranu lidských práv a občanských svobod (Romů) i přesto, že došlo k jejich hrubému porušení. Tím jste dal Romům najevo, že pro ně nejste jejich prezident," napsali aktivisté Klausovi.

Představitelé grémia míní, že Romové nemají ve společnosti stejné postavení jako ostatní občané. Vyznamenání jednoho z nich prý situaci nezmění, podotkli. Letos 28. října obdržel od hlavy státu vysoké vyznamenání romský aktivista Milan Horvát. "V kontextu vývoje od roku 1990 po současný trýznivý stav existenčních podmínek Romů vyzněla tato událost jako falešné, alibistické gesto," píše Klausovi grémium.

Podle nedávné odborné analýzy existuje v ČR přes 300 chudinských romských domů a čtvrtí. V nich by mohlo žít až 80.000 lidí. Experti varují před dalším zhoršováním stavu.

Vídeň proti úplným blokádám hranic, bojí se zrušení dialogu s ČR

Rakousko má oprávněnou obavu, že Česká republika s ním přeruší bezpečnostní dialog v otázkách jaderné elektrárny Temelín (JETE), pokud budou její odpůrci pokračovat v úplných blokádách česko-rakouských hranic. Jejich průjezdnost je pro Českou republiku prioritou. ČTK to řekl český velvyslanec v Rakousku Jan Koukal po čtvrtečním rozhovoru s rakouským ministrem životního prostředí Josefem Pröllem, který prý úplné blokády odmítá. Ministr však prý také řekl, že pro Rakousko by bylo nejlepším řešením zrušení provozu JETE.

Rakouský ministr se podle Koukala během rozhovoru téměř nezmínil o takzvané dohodě z Melku, kolem níž se v uplynulých týdnech v Rakousku rozvířily debaty, zejména o jejím plnění či neplnění z české strany, a o jejíž právní závaznost se experti přou. Rakouská strana si je totiž dobře vědoma, že takzvaná dohoda z Melku "není mezinárodní smlouvou, ale pouze protokolem, jakýmsi zápisem z jednání, a tudíž její porušení není žalovatelné," domnívá se český diplomat. Právní aspekty ujednání rakouská vláda a parlament podle Koukala stále posuzují.

Koukal naopak naznačil, že za porušení mezinárodních dohod lze považovat totální blokády hranic, jak se stalo minulou neděli na rakousko-českých hraničních přechodech Wullowitz/Dolní Dvořiště a Gmünd/České Velenice. Praha by podle něj v případě dalších úplných blokád mohla zastavit bezpečnostní dialog s Rakouskem, který pro ni z melkské dohody vyplývá. "Samotné blokády hranic jsou právně problematické i bez ohledu na melkskou dohodu," zdůraznil Koukal. Česká republika podle něj uznává právo protiatomových aktivistů na protesty, musí však být při nich umožněna alespoň omezená průjezdnost hraničních přechodů.

Druhý blok Temelína odstavila závada na přívodu vody

Druhý blok Jaderné elektrárny Temelín ve čtvrtek před polednem odstavila závada na systému, který přivádí vodu do parogenerátorů. ČTK to oznámil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Systém zareagoval na chybný signál v nejaderné části zařízení, tedy v místech mimo reaktor. Porucha se objevila v době, kdy Temelín prověřuje komise expertů mezinárodní organizace WANO. "Technici předpokládají, že by blok měl být připojen do sítě již během zítřejšího (pátečního) dopoledne," uvedl ve čtvrtek mluvčí. První blok dodává elektřinu bez omezení. Reaktor v Temelíně byl naposledy neplánovaně automaticky odstaven před dvěma roky, uvedl mluvčí.

Němci se bouří proti nemožnosti koupit českou dálniční nálepku

V nepříjemný spor se vyvíjelo zjištění německých úřadů a automobilistů, že na nové dálnici z Drážďan do Prahy nebude možné koupit hned na hranicích českou dálniční nálepku. České úřady považují problém za zveličený a nabídly krátkodobé přechodné řešení, které vzápětí uvítaly jak zemská vláda v sousedním Sasku, tak i německý autoklub ADAC.

Prodej dálničních známek je v ČR až do konce roku v kompetenci ministerstva financí, od nového roku však přejde pod Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Ministerstvo financí má v současné době zabezpečen prodej dálničních kuponů za hraničním přechodem Petrovice na odpočívadle Varvažov, sdělila ČTK mluvčí MF Veronika Hovorková. Odpočívadlo Varvažov je asi na půli cesty mezi státní hranicí a Ústím nad Labem. Přestože úsek dálnice D8 ke státní hranici bude otevřen již 21. prosince, zpoplatněn bude až od 1. ledna 2007. Nyní se podle Hovorkové jedná o tom, že v dosahu hraničního přechodu bude umístěna mobilní budka, kde by si němečtí řidiči mohli dálniční kupony pohodlně zakoupit.

Ministerstvo dopravy, pod které spadá SFDI, ujistilo, že v nejbližší době také začne distribuce českých známek v Německu. "Společnost ABA, která organizuje distribuci dálničních kuponů v České republice, nás ujistila, že v případě vstřícného přístupu německého automotoklubu ADAC, který předpokládáme, je schopna zajistit distribuci českých kuponů na německém území do deseti dnů," uvedla tisková mluvčí ministerstva dopravy Marcela Žižková.

Lékařské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost za zákoník práce

Lékařský odborový klub (LOK) vyhlásil časově neomezenou stávkovou pohotovost ve všech nemocnicích na podporu přijetí nového zákoníku práce, který se výrazně dotkne zajišťování pohotovostních služeb. Současně zahájil informační kampaň pod heslem "Unavený a přepracovaný lékař je reálné riziko pro pacienta". Novinářům to po čtvrteční poradě předsedů organizací LOK z celé republiky řekl předseda LOK Martin Engel.

Poslanci ODS chtějí v pátek navrhnout sněmovně odložení normy o rok, takže by platila až od ledna 2008. To podporují ředitelé nemocnic. Tvrdí, že na zajištění služeb podle nového zákoníku práce nemají dost lékařů ani peněz. Zákoník práce od ledna přináší novou definici pracovní doby tak, aby odpovídala směrnicím EU. Nyní lékař v nemocnici dostává více, když pracuje, než když takzvaně čeká na práci, za což má poloviční odměnu. Nová norma už čekání na práci nezná. Nemocnice dosud dělením hodin na ty, kdy lékař pracuje a kdy čeká, opticky snižovaly počty přesčasů tak, aby se blížily povolenému limitu.

LOK sdružuje asi 5000 ze 40.000 českých lékařů. Jeho dosavadní protesty a stávkové akce měly vždy spíše symbolický charakter. Prezident České lékařské komory Milan Kubek novinářům řekl, že stavovská organizace lékařů akce odborářů podporuje. "Domluvili jsme se, že jakékoliv akce nezasáhnou v nemocnicích oddělení dětské, onkologii a ARO. Pokud to bude dodrženo, mají odboráři naši plnou podporu, řekl.

Husák: Při práci policie v kauze nemocničních vražd byly průtahy

Policejní prezident Vladislav Husák ve čtvrtek oznámil, že zjistil průtahy při prověřování trestního oznámení v případu série vražd v havlíčkobrodské nemocnici. Nyní požaduje po východočeském policejním řediteli, aby posoudil jednání policisty, který měl oznámení na starosti, a také prověřil kontrolní činnost jeho nadřízených z okresního policejního ředitelství. Husák chce znát výsledky kontroly do 15. prosince, sdělil v tiskovém prohlášení.

Z osmi vražd pacientů a pokusu o vraždu dalších devíti je podezřelý bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka. K činu se přiznal. Oběti údajně usmrtil lékem na srážlivost krve. Vraždy pacientů se měly odehrát od letošního května do září. Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení, kde Zelenka pracoval, ho začal podezřívat. Po dohodě Zelenka v září z nemocnice odešel. Okresní policejní ředitelství dostalo trestní oznámení, které podala nemocnice, 23. října. Zelenku policisté zadrželi až 1. prosince.

Inspekce ministra vnitra odložila případ úniku odposlechů z kauzy Kořistka

V souvislosti s prověřováním úniku telefonních odposlechů, které policie pořídila při vyšetřování údajného pokusu o korupci unionistického poslance Zdeňka Kořistky, nebude obviněn žádný policista. Poskytnutím odposlechů médiím sice někdo trestný čin spáchal, Inspekce ministra vnitra však uvnitř policie pachatele nenašla. Policie, která prověřuje možnost úniku odposlechů ze strany státních zastupitelství, ještě práci na případu neukončila. Inspekce ministra vnitra únik odposlechů v úterý odložila, neboť se nepodařilo zjistit skutečnosti opravňující zahájit trestní stíhání, řekla ve čtvrtek ČTK mluvčí ministerstva vnitra Jana Matějusová.

Mladík vyhrožoval vnitru terorismem, dostal za to pětiletý trest

Dvaadvacetiletý Petr Kuřil z Chomutova dostal za hrozbu teroristickými útoky s definitivní platností pětileté vězení. Pravomocně o tom v odvolacím jednání rozhodl pražský vrchní soud. Obžalovaný loni v červenci požadoval po ministerstvu vnitra prostřednictvím svého e-mailu pět milionů korun, jinak prý "zabije lidi, kteří za nic nemůžou". Kuřilovi původně u soudu hrozilo až 15 let za mřížemi. Odvolací vrchní senát se v pravomocném rozhodnutí ztotožnil s loňským prosincovým verdiktem pražského městského soudu, který tehdy vůbec jako první v ČR potrestal někoho za nový trestný čin teroristický útok. Tento skutek byl do českého trestního zákona zaveden předloni v říjnu.

Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek nad Kulínským

Pražský vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek nad bývalým sbormistrem dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumilem Kulínským, kterého obžaloba viní z pohlavního zneužívání dvou nezletilých sboristek. Případ musí znovu projednat Krajský soud v Hradci Králové. Sedmačtyřicetiletý bývalý šéf světoznámého souboru se zodpovídá z údajného sexuálního zneužívání celkem 49 členek sboru. Kulínský ale od začátku trestního řízení trvá na své nevině. Obžaloba ve zbývajících 47 případech nyní leží u obvodního soudu pro Prahu 1, kam ji postoupil hradecký soud. Kdo o těchto případech ale definitivně rozhodne, záleží na Vrchním soudu v Praze, který nyní rozhoduje o jejich příslušnosti. Policie Kulínského obvinila v listopadu 2004 z ohrožování mravní výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Následně strávil 219 dnů ve vazbě, ze které byl propuštěn loni na začátku července.

Čeští vědci v Německu pomáhali při sestavování "neutrinových vah"

Čeští vědci v minulých dnech v Německu pomáhali při sestavování "neutrinových vah" ve výzkumném centru v německém Karlsruhe. Před výzkumníky bylo zdolání nejtěžšího technického problému, který stál v cestě vážení pravděpodobně nejlehčích částeček ve vesmíru - neutrin. Jeřáb uložil obří vakuovou komoru "neutrinových vah" s milimetrovou přesností a pracovníci Ústavu jaderné fyziky Akademie věd měřili, zda nerezová ocel komory neobsahuje stopy radionuklidů, které by mohly rušit měření, řekl ČTK člen českého týmu Otokar Dragoun. Hlavním úkolem českých vědců v projektu Katrin, který se zrodil před pěti lety, podle Dragouna ale bude kontrola dlouhodobé stability energetické stupnice spektrometru.

"Tam je vysoké napětí a my musíme zaručit, že ta stabilita nebude horší než dvě miliontiny měřené hodnoty, což je na hranici možností," uvedl Dragoun. Nepozorovaný posun stupnice o více než dvě miliontiny základní hodnoty by totiž měření neutrinové hmotnosti znehodnotil. "Nejsme tam ze zdvořilosti, ale proto, že to umíme," uvedl Dragoun. Vědci z Řeže v projektu mezinárodního významu, na kterém spolupracují spolu s americkými, ruskými a německými kolegy, uplatní své zkušenosti při vývoji kalibračních a monitorovacích metod. Zařízení začne podle Dragouna fungovat buď na konci roku 2008, nebo počátkem roku 2009. Měření bude probíhat pět let, celkem 1000 čistých měřících dnů, a skončí v roce 2014. Jde o jediný takový projekt v příštím desítiletí.

O vydání vily Tugendhat patrně požádají potomci jejich majitelů

Potomci rodiny Tugendhatů, které v Brně patřila světově známá funkcionalistická vila Tugendhat, pravděpodobně požádají o její vrácení. ČTK to řekl ředitel Muzea města Brna Pavel Ciprián. Připustil to i brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD), který ve středu jednal s právním zástupcem rodiny. Vila, která nyní patří městu Brno, je od roku 2001 zapsána mezi památky UNESCO. Potomci původních majitelů vily patrně požádají o navrácení objektu na základě zákona o nápravě majetkových křivd způsobených holokaustem. Židovská rodina Tugendhatů své prvorepublikové brněnské sídlo opustila v roce 1938, a to krátce před tím, než Československo obsadila německá armáda.

Onderka ČTK řekl, že jej ve středu navštívil právní zástupce rodiny, který s ním neformálně diskutoval o budoucnosti vily. "Rozloučili jsme se s tím, že pokud budou mít potomci Tugendhatů zájem, mohou v této věci kontaktovat vedení Brna. Žádné oficiální kroky ve formě žádosti o vydání vily podniknuty zatím nebyly," uvedl primátor. Nechtěl komentovat, jak by se představitelé jihomoravské metropole k případné žádosti postavili.

Brno dlouho plánuje rekonstrukci objektu, s níž se počítá v příštím roce. Problém je ovšem s výběrovým řízením na projekt za sto milionů korun, kterým se kromě antimonopolního úřadu začala zabývat i policie. Rada města ve čtvrtek rozhodla, že nechá prověřit všechna výběrová řízení týkající se vily a také časový harmonogram prací. O odložení prací radní nejednali.

Ze sportu

Čeští hokejisté mají před sebou poslední letošní reprezentační akci. Po přátelském utkání, které sehrají v úterý v Praze proti Bělorusku, poletí do Finska a do Ruska na turnaj o Pohár prvního programu. V týmu je sice jediný nováček - obránce Pavel Skrbek, ale také jen jeden hokejista, který odehrál více než 40 utkání v reprezentaci - brankář Milan Hnilička. Zkušenostmi český tým rozhodně neoplývá.

Plavec Květoslav Svoboda zahájil mistrovství Evropy v krátkém bazénu pátým místem v závodu na 400 metrů volný způsob. Čtyřiadvacetiletý kraulař zaplaval v Helsinkách čas 3:42,89 minuty, kterým o 92 setin zaostal za vlastním českým rekordem.

Okamžitou dotaci od Českého olympijského výboru 140.000 korun dostali akrobatičtí lyžaři na základě zařazení skikrosu do programu olympijských her v roce 2010 ve Vancouveru. Částky na podporu nového olympijského sportu bude ČOV na základě výsledků zvyšovat; sumy na podporu odvětví pak mohou dosáhnout až řádově milionů v případě, že skikros bude úspěšným sportem. "Je to jen první opatření, první grant," řekl sportovní ředitel ČOV Jan Hrdina. "Odměny a dotace budou mít základ na motivačních a výkonnostních principech," dodal. Do české špičky patří mistr světa a dvojnásobný vítěz Světového poháru Tomáš Kraus, další jezdec světové elity Stanley Hayer a talentovaní Tereza Kacířová či Zdeněk Šafář.

Bývalý eurokomisař Pavel Telička je před sobotní mimořádnou valnou hromadou v Praze jediným kandidátem na post předsedy České ragbyové unie. Někdejší hráč pražského klubu Iuridica si stanovil podmínku, že si spolupracovníky vybere sám. Před volbou nového vedení tak budou delegáti muset změnit stanovy unie, které dosud umožňovaly volbu členů výboru jen jednotlivě, do konkrétních funkcí.

Český fotbalista Pavel Nedvěd prý o konci kariéry v souvislosti s vysokým trestem od italské disciplinární komise nikdy nemluvil. Bývalý kapitán národního týmu to uvedl v reakci na informace italských médií. Záložník Juventusu Turín tvrdí, že výhrůžná slova o možném konci kariéry v žádném případě neřekl. ČTK o tom informoval Tomáš Klečka ze společnosti Nehoda sport, která fotbalistu zastupuje. Nedvěd prý ctí obvyklá italská pravidla, že se hráč nemá až do konečného vyřešení případu k incidentu vyjadřovat. Nyní se čeká, až odvolání proti pětizápasovému trestu vyřeší příslušné italské svazové orgány. Hráč Juventusu dostal zákaz startu v pěti utkáních po pátečním zápase druhé italské ligy v Janově, v němž byl vyloučen za šlápnutí na protihráče a poté měl konflikt s rozhodčím.

Počasí

Pátek bude podle meteorologů oblačný až zatažený, na Moravě a ve Slezsku se místy objeví mrholení, na horách a místy i v nížinách polojasno. Teploty 8 až 12 stupňů Celsia, na horách kolem 10 stupňů Celsia.