Zprávy

ODS a ČSSD se v úterý nedokázaly dohodnout, kde a jak jednat

Šéfové občanských a sociálních demokratů Mirek Topolánek a Jiří Paroubek v úterý sice projevili vůli pokračovat v jednání o budoucí vládě, nedokázali se ale shodnout ani na tom, kde se sejdou a v jakém počtu. Jako první navrhl ráno schůzku nový premiér Topolánek. Chtěl setkání šéfů a místopředsedů obou stran. Naopak dosluhující premiér Paroubek byl ochoten přistoupit výlučně na rozhovor mezi čtyřma očima. Topolánek chtěl navíc jednat v Hrzánském paláci, kde dočasně sídlí. Paroubek ale požadoval setkání v Kramářově vile. Nakonec přistoupil na to, že by přišel do Hrzánského paláce. Pro další jednání v následujících dnech ale požadoval střídání míst. Připustil zároveň, že dalších schůzek by se již mohli účastnit i první místopředsedové ODS a ČSSD.

Paroubkův požadavek mluvit s Topolánkem nejprve mezi čtyřma očima ODS odmítla s tím, že její šéf k tomu nemá mandát. Zároveň ale občanští demokraté naznačili, že pokud by rozhovory obou předsedů pomohly odblokovat jednání o vládě, tak se jim nebrání. Paroubek neskrýval nad zmínkou o nedostatečném mandátu před novináři údiv. Řekl, že má dobrou vůli se dohodnout, požaduje ale slušné jednání.

Politoložka Vladimíra Dvořáková považuje postoj ODS za zvláštní a těžko pochopitelný. Setkání dvou politických rivalů mezi čtyřma očima v případě, že by měli zájem na průlomu situace, jí připadá přirozené. Topolánek je šéf strany, navíc designovaný premiér, který sestavuje vládu, připomněla.

Paroubek: Vládu ODS můžeme tolerovat, chceme na ni ale mít vliv

Sociální demokraté jsou podle svého šéfa Jiřího Paroubka ochotni se dohodnout na toleranci menšinového kabinetu občanských demokratů, chtějí si ale zachovat určitý vliv na vládu a posoudit záměry některých ministrů nominovaných do vlády za ODS. Paroubek to v úterý řekl v rozhovoru pro Rádio Česko. "Jestli od nás někdo očekává, že v tom stavu remízy vydáme celou výkonnou moc, která ve státě je, a dostaneme za to, jak jsem se dozvěděl, kontrolní funkce ve sněmovně, tak to je úsměvné," řekl Paroubek. Neupřesnil ale, co přesně podílem na exekutivě míní. Podle některých informací žádají sociální demokraté pro své lidi například místa šéfů některých státních institucí a náměstků na ministerstvech.

Paroubek v rozhovoru také uvedl, že chce ještě hovořit minimálně se dvěma kandidáty na ministry - Alexandrem Vondrou, který by měl řídit diplomacii, a Ivanem Langerem navrženým na ministra vnitra. Zajímá ho prý mimo jiné to, jak bude Langer řešit aféru kolem šéfa Úřadu pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho. Kubice předal čtyři dny před červnovými volbami poslancům zprávu, která mimo jiné uváděla, že organizovaný zločin přerostl do státní správy. Naznačovala ale také údajné kriminální chování předsedy vlády Paroubka. Část dokumentu unikla do médií, podle ČSSD právě Langerovou vinou. Paroubek v úterý připomněl, že aféra ve volbách vážně uškodila jeho straně. "Pan Langer tam určitou roli hrál a já bych byl rád, abych se mohl spolehnout, že bude v té věci naprosto objektivní," uvedl.

Na změně volebního systému se dvě nejsilnější strany podle Paroubka zatím nedohodly. Debatu na toto téma prý zatím neuzavřela ani sama ČSSD. Zatímco část strany by prý upřednostnila posun směrem k čistšímu poměrnému systému, on sám by raději posílil některé většinové prvky. "Pokud my budeme ztrácet na vrub komunistů, a zcela nepochybně budeme, pokud bychom uzavřeli nějakou smlouvu, která by znamenala odblokování této situace, tak samozřejmě, že se musím zajímat o to, jakým způsobem tu sílu strany v Poslanecké sněmovně podle možností zachovat," řekl Paroubek. Topolánek v úterý v této souvislosti novinářům řekl, že sociální demokraté si "exkluzivitu" ve vztahu k ODS představují tak, že úpravou volebního systému společně zlikvidují malé strany. Na to prý ale ODS nechce přistoupit.

Kalousek: Koncept ODS a ČSSD nepodporujeme, jsme v opozici

KDU-ČSL nepodpoří vládní koncept menšinového kabinetu ODS tolerovaného opoziční ČSSD. Lidovci jsou podle svého předsedy Miroslava Kalouska připraveni na opoziční roli. Kalousek to řekl po úterním jednání s předsedou ODS Mirkem Topolánkem. "Jejich postoj respektujeme. Povedeme další jednání se všemi politickými subjekty," dodal na samostatné tiskové konferenci předseda ODS Mirek Topolánek. Oba politici se také shodli, že projekt trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených je již mrtvý.

Kalousek stejně jako v pátek minulý týden dodal, že lidovci zatím ještě nejsou rozhodnuti, jak se zachovají při hlasování o důvěře vládě Mirka Topolánka. Teprve se rozhodnou, zda budou aktivně hlasovat proti, nebo odejdou z jednacího sálu. Nevyloučil ale podporu státnímu rozpočtu na příští rok. Podpora ze strany KDU-ČSL je podle něj možná, pokud bude rozpočet splňovat konvergenční kritéria. Šéf lidovců také dodal, že předložením konceptu menšinové vlády ODS s tolerancí ze strany ČSSD vlastně úplně skončil trojkoaliční projekt ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Návrat k němu by byl podle Kalouska nevěrohodný. Také podle Topolánka je návrat k projektu trojkoalice již nemožný.

Kopicová i Vicenová připraveny být ve vládě, o plánech zatím mlčí

Ředitelka Národního vzdělávacího fondu Miroslava Kopicová je připravena stát se ministryní školství. O svých plánech zatím ale mluvit nechce. Také ředitelka odboru na ministerstvu zemědělství Milena Vicenová ČTK potvrdila, že dostala nabídku stát se ministryní zemědělství v případné menšinové vládě ODS doplněné o několik nestranických odborníků. Kopicová v rozhovoru s ČTK připomněla, že zatím není jasné, zda a v jaké podobě menšinový kabinet pod vedením šéfa ODS a premiéra Mirka Topolánka vznikne. Mluvit o záměrech v čele ministerstva školství je proto podle ní předčasné. Představu ale má. "Myslím, že by ode mě bylo nešťastné, kdybych jakýkoli názor prezentovala, než budou ty vybalancované dohody hotové. Ale samozřejmě, je to moje téma (školství)," řekla.

Vicenová uvedla, že nabídku na účast ve vládě dostala. "Moje odpověď byla kladná. Samozřejmě se o tom ještě bude jednat, ale samozřejmě ta jednání nepovedu já. Všichni sledujeme vývoj a víme, že se stále ještě jedná o složení nové vlády, takže nic není rozhodnuto," dodala. Mezi nestranickými odborníky v plánované Topolánkově vládě by se měli objevit i ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Ivan Obrusník jako ministr životního prostředí, současný ministr Pavel Zářecký má pokračovat v řízení vládní legislativy. Někdejšího ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Jiřího Šedivého, který by měl být ministrem obrany, se zatím ČTK nepodařilo zastihnout. Dosud není jasné, kdo by měl být ministrem kultury.

Na podzim by v Česku mohlo vzniknout protiteroristické centrum

Už na podzim by mohlo mít Česko protiteroristické centrum. Nový útvar by měl získávat a shromažďovat všechny informace, které se týkají terorismu, předávat je partnerům v zahraničí a zároveň na případech dále pracovat. ČTK to řekl ministr vnitra František Bublan. Jádro centra na policejním prezidiu by měli tvořit policisté z útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a finanční policie. S nimi budou spolupracovat zástupci zpravodajských služeb. Celkově by mohl mít nový útvar 30 až 50 lidí. Na ministrův pokyn nyní policejní prezidium připravuje podrobnosti projektu. Další z řady schůzek je naplánována na září a v průběhu dalších dvou měsíců by centrum mohlo začít fungovat.

Tím, že centrum využije zpravodajské informace k vlastnímu vyšetřování, by se mohl vyřešit jeden ze zásadních problémů boje s terorismem. Informace získané zpravodajskými službami totiž nelze využít v rámci trestního řízení a u soudu. Pokud ovšem centrum vznikne, na případu budou dále pracovat policisté, kteří podnět od zpravodajců prošetří a využijí pro svou práci. Podnětem pro vznik nového pracoviště byla loňská návštěva ministra Bublana v sídle Europolu v Haagu. "Tam jsem zjistil, že informace do tohoto policejního centra chodí z Česka velmi sporadicky a z více míst. A to je špatně," řekl. Problematikou terorismu se v ČR zabývá několik složek. Vedle Bezpečnostní informační služby (BIS) je to právě útvar pro odhalování organizovaného zločinu a kvůli sledování toků peněz pro teroristy také finanční policie. Některé cenné údaje může poskytnout také zahraniční rozvědka.

Na webu vznikla petice na podporu protiraketové základny v ČR

Na internetových stránkách vznikla petice, která podporuje případné umístění americké protiraketové základny v České republice. Na webu www.prozakladnu.cz se uvádí, že za iniciativou stojí čtyři vysokoškolští studenti. Proti základně naopak veřejně protestují aktivisté uskupení s názvem Ne základnám. Příznivci základny v petici uvádějí, že ČR již zakusila, jak obtížné je čelit agresi totalitních států. "Proto je důležité zapojit se do společné obrany proti nim a povolit spojencům postavit část společné obrany na našem území," píše se v petici. Odpůrci základny naopak připomínají příchod vojsk v roce 1968, s nímž nikdo nesouhlasil, a proto požadují vyhlášení referenda, v němž by občané mohli vyjádřit názor na vybudování americké základny. Podle iniciativy podporující základnu může nebezpečí prý hrozit od radikálně islámských států a od Korejské lidově demokratické republiky. "V případě napadení z jejich strany je dobré mít připravený obranný systém," uvádí petice, pod níž už je několik set podpisů.

Petici iniciativy Ne základnám dosud podepsalo zhruba 1500 lidí. Iniciativa je složena z více než tří desítek různorodých hnutí nebo organizací. Tato iniciativa uspořádala v Praze dvě protestní veřejné akce. Ta poslední se konala v pondělí na náměstí Míru a další je ohlášena na 11. září. Velkým odpůrcem základny je Komunistická strana Čech a Moravy, která vyhlásila petici protestující proti umístění jakékoli vojenské základny na území ČR. Komunisté mají připravený i návrh zákona o jednorázovém referendu, které by mělo být zaměřené na vznik základny USA.

Spojené státy chtějí rozmístit v Evropě do roku 2011 radary a deset protiraketových střel, které by zneškodnily případné nepřátelské rakety vypálené z rizikových zemí, za které USA nyní považují hlavně KLDR a Írán. Kromě Česka je ve hře také Polsko, některé média spekulují o Británii. O základně by mělo být rozhodnuto do podzimu. Čeští a američtí experti předpokládají, že případná protiraketová základna by podléhala českým zákonům. Do české ekonomiky by navíc údajně přinesla stovky milionů dolarů. Většina Čechů podle průzkumů ale systém raketové ochrany na svém území nechce. Stejně se vyjadřují také Poláci.

ČSA se v pololetí propadly do ztráty 773 milionů korun

Hospodaření Českých aerolinií se v pololetí propadlo do ztráty 773 milionů korun. Meziročně se tak výsledek zhoršil o 240 milionů korun. Na tiskové konferenci o tom informoval prezident ČSA Radomír Lašák, podle něhož je ztráta asi o 20 milionů korun nižší oproti plánu. Za celý rok aerolinie očekávají ztrátu na úrovni loňska, kdy prodělaly 496 milionů korun. Firma doplácí na drahé palivo a velkou konkurenci ostatních dopravců. Obrat v hospodaření by měl nastat příští rok, vydělávat by ČSA znovu měly začít po restrukturalizaci v roce 2008. Firmu má opustit až 20 procent zaměstnanců, tedy řádově 1000 lidí. Ti, kdo budou chtít odejít dobrovolně, mohou využít nabídku managementu a získat vysoké odstupné.

Náklady společnosti dosáhly za pololetí 11,5 miliardy korun a byly vyšší o 11,3 procenta. Výnosy se zvýšily o 8,9 procenta na 10,9 miliardy korun. Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky ztrátu nelze připisovat novému vedení firmy. "Jedná se o pokračování negativního trendu, který měl počátek již za předchozího vedení," řekl. Největším problémem firmy podle něho zůstává vysoká konkurence a růst cen ropy.

V temelínské elektrárně unikly desítky litrů kyseliny dusičné

V areálu jaderné elektrárny Temelín v úterý uniklo při přečerpávání sto až dvě stě litrů kyseliny dusičné. Žíravina vytekla z netěsného potrubí mezi skladem chemikálií a budovou pomocných provozů. Hasiči po ohlášení úniku kyselinu neutralizovali vápenným hydrátem. Událost nijak neohrozila zdraví zaměstnanců, řekl ČTK mluvčí elektrárny Milan Nebesář. "Vše bylo nahlášeno České inspekci životního prostředí. Byla rovněž provedena všechna opatření k tomu, aby nedošlo k ohrožení životního prostředí," uvedl mluvčí. Kyselina unikla krátce po zahájení čerpání. Látka vytékala na zem z potrubí, které vede po technologickém mostě mezi provozními budovami. Hasiči z elektrárny místo o rozměrech tři krát čtyři metry zasypali vápenným hydrátem. Kyselina dusičná způsobuje při kontaktu s pokožkou, očima a sliznicemi těžce hojitelná zranění. Vdechnutí jejích par může vyvolat bronchitidu nebo i zápal plic, případné poleptání plicních komůrek může mít těžké následky.

Požáry na Chalkidiki polevují; turisté jsou mimo nebezpečí

Požáry na severořeckém poloostrově Chalkidiki v úterý polevily, hasičské sbory bojují proti ohni již jen na jižním cípu výběžku Kassandra. Tisíce zahraničních turistů přítomných v oblasti, včetně desítek českých občanů, jsou mimo nebezpečí. Vyplývá to z informací řeckého rozhlasu, cestovních kanceláří i turistů, které obdržela ČTK.

Český honorární konzul v Soluni Nikolaos Bumbaris zajistil na středu dva autobusy pro přepravu 80 dětí, které jsou v Pefkochori na léčebném pobytu s astmatem, řekl ČTK Richard Krpač z českého ministerstva zahraničí. Z Řecka odjedou děti předčasně, protože jim nesvědčí zápach ze spálenin. Konzul rovněž pomohl zajistit pitnou vodu pro české rekreanty, kteří se postupně vracejí do hotelů. Zjišťuje také, zda mají zájem o návrat domů. Podle Krpače se situace na místě uklidňuje, přesto je v pohotovosti tým konzulárních pracovníků z českého velvyslanectví v Aténách.

Rakouští a čeští strážci hranic budou hlídkovat společně

Česko-rakouské příhraničí začnou koncem září střežit společné hlídky složené z policistů z obou zemí. Hlídky budou pracovat pravidelně a vzniknou na základě smlouvy mezi oběma státy. ČTK to sdělila mluvčí jihočeské cizinecké policie Anna Stloukalová. Čeští a rakouští policisté se zaměří na potírání přeshraniční kriminality a nelegální migrace. "Hlídky se budou pohybovat v blízkosti státních hranic do vzdálenosti 25 kilometrů (od hranice)," uvedla mluvčí. Policisté budou moci používat zbraň na území cizího státu jen v případě nutné obrany a musí se řídit tamními zákony. "Smlouva zahrnuje i zvláštní formy spolupráce, například pronásledování osob podezřelých z účasti nebo spáchání trestného činu, osob uprchlých z vazby, vyhýbajících se hraniční kontrole nebo policejní kontrole," dodala mluvčí. Společně budou hlídky provádět i pobytové kontroly či kontroly ve vlacích.

Z české strany se na smíšených hlídkách budou podílet příslušníci Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie České Budějovice a Brno. První společné školení, kterého se zúčastní pět českých a pět rakouských policistů, se uskuteční ve čtvrtek 24. srpna na rakouském hraničním přechodu Wullowitz. Již čtvrtým rokem slouží smíšené patroly i na česko-bavorské hranici. Hlídky mohou zasahovat 30 kilometrů do území Německa a 25 kilometrů do českého vnitrozemí.

Expolicista Čas byl obviněn

Bývalý vedoucí dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michael Čaš, který podle policie opilý způsobil dopravní nehodu, byl obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky. ČTK to řekl mluvčí Okresního státního zastupitelství Ostrava David Bartoš. Čaš se k případu odmítá vyjadřovat. "Vyšetřování nepotvrdilo, že by automobil řídil někdo jiný," dodal Bartoš. Podle žalobkyně bývalý policista řídil opilý a zavinil nehodu, při které byli zraněni dva lidé. "V usnesení se píše, že měl v krvi nejméně 3,12 promile alkoholu," dodal Bartoš. Státní zástupkyně bude nyní pracovat na obžalobě.

Podle policie narazil Čaš v Místecké ulici na okraji Ostravy do vozu jedoucího před ním. Při nehodě byli lehce zraněni dvaatřicetiletá řidička a její šestiletý syn. Dechová zkouška ukázala, že Čaš před jízdou pil alkohol. Policista tvrdil, že vůz řídila jemu blízká osoba a že po havárii pouze instinktivně přelezl za volant, aby zapnul varovná světla a vypnul motor. Svědci ale vypověděli, že Čaš automobil řídil a pokoušel se od nehody ujet. Podle ministra vnitra Františka Bublana důkazy Čašovu verzi vyvrátily, a policista byl proto propuštěn.

Na sochu svatého Václava v Praze vylezl exhibicionista

Na sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí v úterý před sedmou hodinou ranní vylezl neznámý mladý muž. Ze sochy ho nakonec asi po čtvrt hodině sundali hasiči. Muž měl modře pomalovaný obličej, ruce a nohy a na sobě měl skotskou sukni. Jeden z vyšetřovatelů ČTK na místě řekl, že jde o známou "firmu". Mladík se již v neděli postaral o vzrušení na motocyklové Velké ceně Brna, kdy se projel na okruhu na koloběžce. Tím ale jeho představení neskončilo a za několik hodin vběhl i na plochu brněnského fotbalového stadionu, kde domácí hráli zápas proti Slavii.

Vyšetřovatelé tvrdí, že to ale nemuselo být jeho poslední vystoupení. "Sliboval nám, že se natře zlatou barvou a vběhne do parlamentu," dodal policista, který si nepřál být jmenován. Podle něj policisté budou úterní vystoupení exhibicionisty hodnotit jako přestupek. Muži tak hrozí maximálně pokuta. Daleko větší trest ho však čeká za výtržnictví, kterého se podle deníku Aha údajně dopustil před časem v Brně. Když na tamější policejní služebnu přišel policistům nahlásit ztrátu občanského průkazu, vzteky jim rozbil dveře.

Pražští hasiči podle svého mluvčího Víta Pernici ročně vyjíždějí k desítkám případů, kdy někoho musí zachraňovat z výšky. Pernica ale uvedl, že nepamatuje na zásah, při kterém by hasiči museli sundávat člověka ze sochy svatého Václava. "Na tuto sochu leze někdo každou chvíli, ale většinou nepotřebuje sundat," řekl Pernica. Hasiči podle něj nejčastěji z výšky pomáhají dětem, které někam vylezou a pak se bojí dolů, a také mladým lidem, kteří se vyšplhají na nějakou konstrukci a naopak dolů nechtějí. V druhém případě hasiče k zásahu většinou přivolá policie. Pernica si postěžoval na nezodpovědné jednání výtržníků, k nimž hasiči občas musí vyjíždět. "Jde o zbytečné nasazení techniky a sil, které by mohly být použité v té době na jiném místě," řekl. Samotný takový zásah podle mluvčího finančně příliš náročný není - reálně stojí pouze pohonné hmoty, které při něm hasiči spotřebují.

Zemřel sólista na lesní roh Zdeněk Tylšar

Ve věku 61 let náhle zemřel 18. srpna koncertní umělec, člen České filharmonie a pedagog hry na lesní roh Zdeněk Tylšar. Patřil k nejvýraznějším českým interpretům druhé poloviny dvacátého století. Mezinárodní renomé získal řadou laureátských ocenění a vítězstvím v prestižních mezinárodních soutěžích, mimo jiné v Mnichově, Ženevě a v Praze. ČTK to oznámila Hudební fakulta Akademie múzických umění spolu s Českou filharmonií.

Zdeněk Tylšar získal odborné hudební vzdělání na Konzervatoři v Brně a Janáčkově Akademii múzických umění. Studium absolvoval v roce 1964, nastoupil do České filharmonie a tři roky nato se stal sólohornistou. Kromě České filharmonie působil i v řadě dalších souborů, jako jsou například Collegium musicum Pragense, Collegium tripartitum nebo Solistes Européens Luxemburg. Zároveň vyučoval na Pražské konzervatoři, na Hudební fakultě a vedl mistrovské kurzy takřka po celém světě. Doménou jeho činnosti byla vedle vynikající sólistické a komorní kariéry práce v orchestru Česká filharmonie. Po více než čtyři desetiletí byl jednou z klíčových osobností tohoto tělesa při mezinárodní prezentaci světového i českého symfonického repertoáru. Jeho výkony se staly v rovině nahrávek i při živých provedeních vzorovým interpretačním uměním v oboru lesního rohu i pro všechny hráče dechových nástrojů.

Ze sportu

Skokanovi na lyžích Jakubu Jandovi vážně hrozí vyřazení z národního týmu. Skokanský úsek lyžařského svazu oznámil, že požádá výkonný výbor svazu, aby vítězi Světového poháru pozastavil nominaci, dokud nepodepíše reprezentační smlouvu. Sobotní závod letní Grand Prix v polském Zakopaném a další pokračování seriálu ve Slovinsku by měl Janda ještě absolvovat.

Už jen dny dělí Martinu Navrátilovou od konce tenisové kariéry. Legendární hráčka, jež v říjnu oslaví 50. narozeniny, hodlá dát bílému sportu definitivní sbohem po grandslamovém US Open. Třiatřicet let poté, co se na světové scéně představila poprvé, se česká rodačka s newyorským publikem rozloučí ve čtyřhře a smíšené čtyřhře. "Už mám víc vrásek než titulů, takže je čas," řekla Navrátilová po svém pondělním triumfu ve čtyřhře na turnaji v Montrealu, díky němuž rozšířila svou bilanci na 177 deblových titulů. Ve dvouhře se radovala z vítězství na 167 turnajích, na grandslamových podnicích nasbírala 58 trofejí, z toho 18 ve dvouhře.

Tenista Radek Štěpánek vynechá kvůli zranění nadcházející US Open. Devátého hráče světa nepustí do New Yorku, kde grandslamový turnaj v pondělí začne, zablokovaná krční páteř a vyhřezlá ploténka. Štěpánek nebude hrát několik týdnů a vážně je ohrožen i jeho případný start v barážovém utkání Davisova poháru v Nizozemsku.

Nicole Vaidišová, jež v minulém týdnu odstoupila kvůli problémům s ramenem z turnaje v Montrealu, klesla v žebříčku WTA o jedno místo na desátou příčku. Díky finálové účasti na kanadském podniku vystřídala nejlepší českou tenistku na devátém místě Martina Hingisová. Švýcarská hráčka s českými kořeny se do elitní desítky světového pořadí vrátila poprvé od října 2002.

Bez zraněného blokaře Michala Raka, nejlepšího českého volejbalisty minulého roku, odehraje národní tým barážové zápasy o postup na mistrovství Evropy 2007. Proti Německu nastoupí reprezentanti 2. září v Lipsku a o týden později ve Svitavách také bez smečařů Jiřího Nováka a Petra Pešla, kteří se trenérovi Igoru Prieložnému omluvili.

Tři české posádky si v úterních opravách zajistily postup do semifinálových jízd mistrovství světa ve veslování. Ve svém druhém vystoupení v britském Etonu obstáli skifař lehké váhy Michal Vabroušek, dvojka bez kormidelníka Jakub Makovička, Jan Schindler a čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Jakuv Zof, Petr Vitásek a Jakub Gruber. Na jezeře Dorney tak neuspěl pouze dvojskif Jakub Hanák, Michal Horváth.

Počasí

Ve středu bude podle předpovědi meteorologů oblačno až polojasno, na severu a severovýchodě s místními přeháňkami. Teploty 18 až 22 stupňů, na horách kolem 13 stupňů Celsia.