Zprávy
Jiří Paroubek chce volby v roce 2008
Předseda ČSSD, odstupující premiér Jiří Paroubek trvá na tom, že předčasné volby do Sněmovny by se mohly uskutečnit zhruba za dva roky, na podzim 2008. Řekl to v nedělní debatě České televize. Podle Paroubka se tak nové sněmovní volby mohou konat společně s volbami senátními a krajskými. Čtyřletá Topolánkova vláda podle Paroubka nepřipadá v úvahu. Designovaný premiér, šéf ODS Mirek Topolánek ale říká, že nové volby by se měly uskutečnit buď rychleji, například již příští rok, nebo až po skončení českého předsednictví v EU, tedy po červnu 2009. Příští týden se Topolánek s Paroubkem pokusí domluvit na podmínkách existence kabinetu občanských demokratů doplněného o nestraníky. Zástupci ČSSD a ODS by se měli sejít v pondělí.
Lídr sociální demokracie v neděli mimo jiné také prohlásil, že případná menšinová "polopolitická" vláda ODS by neměla mít výrazně pravicový, ani levicový program. "Měla by mít nějaký středový program," dodal.
Paroubek v televizi potvrdil, že ČSSD má výhrady k některým kandidátům ODS na ministry. Výslovně hovořil o možných ministrech vnitra Ivanu Langerovi a zahraničí Alexandru Vondrovi. Předseda sociální demokracie naznačil, že v případě programových záruk by možná Langer a Vondra nemuseli být pro ČSSD nepřekonatelnou překážkou. Sociální demokraté by chtěli mít i představu o restrukturalizaci policie a ministerstva vnitra, jak by ji uskutečňoval Langer. Potřebovali by také vědět, že česká zahraniční politika nepůjde proti koncepci, kterou prosazovala ČSSD a že Vondrova politika nebude zaměřena příliš jednostranně na USA.
Vondra chce vyváženou politiku, v Iráku má podle něj ČR zůstat
Kandidát na ministra zahraničí v menšinové vládě ODS Alexandr Vondra chce v čele české diplomacie prosazovat vyváženou zahraniční politiku. Stát by měla na třech pilířích - dobrém vztahu se sousedními zeměmi, k Evropské unii i k americkému spojenci. Vondra to v neděli řekl v rozhovoru s ČTK. Mimo jiné se vyslovil proti tomu, aby čeští vojenští policisté odcházeli z mise v Iráku. Proti jejich stažení se v České televizi vyslovil i dosluhující premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek.
"V mém podání by byla zahraniční politika českého státu vyvážená, byla by proevropská ... Náš stát musí pevně stát na třech pilířích - vztahy se sousedy v okolí, Evropská unie a transatlantická vazba," řekl ČTK Vondra. Pokud jde o případnou českou účast v mezinárodní misi v Libanonu, soudí, že nezbytnou podmínkou by bylo posílení rozpočtu ministerstva obrany. Dodal, že k případnému českému angažmá v Libanonu nemá apriorní stanovisko. "Je to typ mise, do které bychom se možná nemuseli řítit nějakým způsobem po hlavě," míní.
Rozvědka hlídala Dubčeka v době, kdy byl velvyslancem
Někdejší komunistická rozvědka sledovala v roce 1970 veškerý pohyb a činnost politika Alexandra Dubčeka při jeho krátkém působení ve funkci velvyslance ČSSR v Turecku. Sám sledovaný to dobře věděl. Vyplývá to z autentických záznamů 1. správy Ministerstva vnitra, které současná česká rozvědka - Úřad pro zahraniční styky a informace - zveřejnila před pondělním 38. výročím od vstupu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa.
Tajná služba tehdy označila sledování Dubčeka jako akci Bukanýr. Stejným slovem pak nazývali samotného Dubčeka. V souvislosti se svými diplomatickými povinnostmi se Dubček choval údajně zdrženlivě, scházel se především s velvyslanci z komunistických zemí, vyplývá ze zprávy jednoho z rozvědčíků z března 1970. Ve styku se západními kolegy se prý Dubček omezil na zdvořilostní návštěvy, odmítl přijít na byť jedinou recepci ambasadora USA. Důvodem ale prý byla i jazyková bariéra, anglicky prý uměl jen základní fráze.
Poté, co Dubčekovu éru v čele KSČ ukončil nástup Gustava Husáka na jeho post v dubnu 1969 a začátek takzvané normalizace, dosadila komunistická vláda Dubčeka 1969 na post předsedy tehdejšího Federálního shromáždění ČSSR, kde však vydržel jen do října téhož roku. V prosinci 1969 byl jmenován velvyslancem v Turecku. Společně s ním a jeho manželkou do Ankary odcestovali 26. ledna 1970 i pracovníci tehdejší tajné služby - 1. správy ministerstva vnitra, pod kterou patřila státní bezpečnost. Jeden z nich působil ve funkci Dubčekova zástupce, druhý jako tlumočník a třetí jako domovník. Z jejich záznamů vyplývá, že Dubček byl sledován nejen kvůli politické minulosti, ale také pro možné kontakty se zahraničím.
Dubček vydržel v Turecku jen do 24. června 1970. Následně jej KSČ zbavila všech politických funkcí a vyloučila ze strany. V prosinci 1970 nastoupil jako technicko-hospodářský pracovník do Západoslovenských státních lesů. V podniku se pak stal vedoucím mechanizátorem a v roce 1985 odešel do důchodu.
Po pádu komunismu v roce 1989 se Dubček opět zapojil do politiky. Stal se předsedou federálního parlamentu a slovenské sociální demokracie. Jeho život ukončila na 88. kilometru dálnice mezi Prahou a Bratislavou automobilová havárie: zemřel 7. listopadu 1992 v Praze v nedožitých 71 letech.
Zavedení eura v roce 2010 je podle náměstka ministra financí ohroženo
Zavedení eura v roce 2010 je podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty ohroženo. Janota to řekl v Otázkách Václava Moravce v České televizi. "Česko zcela jistě v polovině roku 2007 nesplní maastrichtské kritérium deficitu veřejných rozpočtů k HDP, pokud se v legislativě a navrženém rozpočtu na rok 2007 neprovedou radikální škrty," prohlásil. K tomu, aby Česko mohlo vstoupit do evropské měnové unie, a tedy zavést euro v roce 2010, muselo by podle Janoty v polovině příštího roku plnit všechna maastrichtská kritéria. Deficit navrženého rozpočtu je ale vyšší. Ministr financí Bohuslav Sobotka však při předložení rozpočtu vládě tento týden řekl, že návrh neohrožuje termín přijetí eura a platit evropskou měnou by se v Česku mělo začít od roku 2010.
Podle odstupujícího premiéra Jiřího Paroubka nyní nelze jasně odpovědět na to, zda by se ČSSD mohla dohodnout s ODS na případném odsunutí přijetí eura o rok, tedy na rok 2011. "Je třeba mít analýzy, podívat se na to, kde by se škrtalo v rozpočtu," řekl v neděli Paroubek v České televizi. Pokud by se ale mělo škrtat v sociálních výdajích, například ve zvýšení důchodů a platů státních zaměstnanců nebo růstu rodičovského příspěvku, je podle něho lepší přijetí eura odsunout.
Vláda na příští rok navrhuje státní rozpočet se schodkem 88 miliard. Zadlužení veřejných rozpočtů by podle ministerstva financí mohlo dosáhnout až 3,8 procenta HDP. ČR tak nebude splňovat limit 3,3 procenta, ke kterému se zavázala Evropské unii v konvergenčním programu.
Kromě kritéria deficitu veřejných financí musí Česko plnit před vstupem do evropské měnové unie kritérium státního dluhu, inflace a dlouhodobých úrokových sazeb. Loni ČR splňovala všechna uvedená kritéria. Kurzové hledisko zatím ČR neplní, protože nevstoupila do mechanismu ERM II, který je předstupněm zavedení eura a umožňuje pohyb koruny ve stanoveném pásmu.
Ekonomové se shodují, že kritéria pro přijetí eura by ČR neměla primárně plnit pouze kvůli Evropské unii. "Rozpočtovou disciplínu nedržíme kvůli EU, ale proto, že je to v zájmu všech občanů země," uvedl Aleš Michl z Raiffeisenbank. Zároveň dodal, že neplnění konvergenčního programu oslabí zájem investorů o ČR a povede k oslabení koruny.
Viceguvernér České národní banky Miroslav Singer v České televizi uvedl, že se vláda nesnaží zlepšit hospodaření státu, a země tak promarňuje příznivé období ekonomického růstu. Příznivá léta, která by umožnila rozpočty dostat do většího pořádku, jsou nevyužita, řekl. Rozpočet je podle Singra expanzivní v době, kdy ekonomika roste nad úrovní svého potenciálu.
Hyundai vezme Nošovické na exkurzi do továrny Kia v Žilině
Lidé, do jejichž života zasáhne provoz budoucí automobilky Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku, se budou moci podívat, jak taková gigantická továrna vypadá a funguje. Korejská firma nabídla, že zájemce z Nošovic, Nižních Lhot a dalších dotčených obcí zaveze do dceřiného závodu Kia Motors v Žilině. Během exkurze se mají lidé přesvědčit, že automobilka je moderní a šetrná ke svému okolí, řekla ČTK mluvčí Moravskoslezského kraje Šárka Swiderová. Nošovická továrna Hyundai se má začít stavět do konce letošního roku.
Do žilinské automobilky už tento týden zamířila asi stovka lidí z regionu, šlo o starosty okolních obcí a zástupce krajského úřadu. "Návštěvníky čekala prezentace o chodu automobilky a poté prohlídka závodu, který však pro jeho rozlehlost nebylo možno prozkoumat celý," řekla ČTK primátorka Frýdku-Místku Eva Richtrová.
Zvony na Svatém Kopečku dostaly požehnání, v pondělí se rozeznějí
Dvěma novým zvonům Maria a Jáchym požehnal v neděli v bazilice na Svatém Kopečku v Olomouci strahovský opat Michael Pojezdný. Zvony vznikly díky Matici svatokopecké a sbírce věřících a již v pondělí budou zavěšeny do věže ke stávajícím zvonům Josef a Anna. Po několika desetiletích tak obyvatelé i poutníci uslyší zvuk všech čtyř zvonů, řekla ČTK jednatelka Matice svatokopecké Zora Krejčí. Původní čtyři zvony podle ní pocházely ze 17. století. Největší zvon Maria, jenž vážil 2450 kilogramů, byl ale v roce 1916 v průběhu první světové války zabaven pro válečné účely. Od května 1945 byl pak chrám ochuzen také o zvon Jáchym, který se rozbil při ostřelování Svatého Kopečku a následném požáru.
Zvon Maria váží 820 kilogramů, zvon Jáchym má hmotnost 600 kilogramů. Byly odlity v dílně v Pasově. Reliéfy Panny Marie a svatého Jáchyma na zvony darem zhotovil akademický sochař René Tikal. "Teprve až dnes při mši jsem si uvědomil, že zvony by tu měly přetrvat mnoho staletí. Je to pro mě čest, že jsem byl osloven a jsem rád, že se práce povedla," řekl ČTK Tikal.
Bazilika na Svatém Kopečku je jedním z nejvýznamnějších poutních míst na Moravě. V květnu 1995 ho navštívil i tehdejší papež Jan Pavel II.
Pilarová: Byl to životní koncert, na který se nezapomíná
S jen těžko skrývanými obavami přijela do Trutnova v sobotu na Open Air Music Festival zpěvačka Eva Pilarová. "Nevěděla jsem, co mě tady čeká, ale to, jak mě přijali, mně doslova a do písmene vyrazilo dech. To je takový životní koncert, na který se nezapomíná," řekla ČTK Pilarová krátce po skončení svého vystoupení. Pro sedmašedesátiletou Pilarovou byl trutnovský koncert dokonce životní premiérou na rockovém festivalu. "Já se přiznám, že jsem měla neskonalou trému, jako snad nikdy v životě," řekla zpěvačka. Diváci ji však rozpaků rychle zbavili. Trojnásobná vítězka ankety Zlatý slavík zavzpomínala, že podobný úspěch na velké scéně s mnoha tisícovkami posluchačů měla naposledy snad někdy v 60. letech minulého století. "Já o tom začnu uvažovat, co se to všecko stalo, asi až zítra ráno a mám takový pocit, že se asi rozbrečím dojetím, protože to jsem fakt nečekala."
Výstava květin Flora Olomouc přilákala 34 tisíc návštěvníků
Stovky kusů mečíků, jiřinek, růží, lilií, květinami ozdobené motocyklové veterány, ale i expozice technického konopí přilákaly na letní etapu mezinárodní výstavy květin Flora Olomouc zhruba 34.000 lidí. Podle pořadatelů tak byla návštěvnost srovnatelná s loňským ročníkem. Branami výstaviště prošla také řada zahrádkářů a milovníků květin z Polska a Slovenska, řekla ČTK mluvčí výstaviště Zuzana Studená. Čtyřdenní akce se podle ní zúčastnilo na 250 prodejců a vystavovatelů z České republiky, Polska a Slovenska. K návštěvnicky nejpřitažlivějším částem patřilo Barevné kouzlení, hlavní expozice Českého zahrádkářského svazu věnovaná květinám vrcholného léta. Stranou zájmu nezůstaly ani další části výstavy - přehlídka okrasných odrůd slunečnic, exponáty letní floristické soutěže ve zdobení motocyklových veteránů, zelené výpěstky ve školkařském pavilonu i společná expozice Unie botanických zahrad.
Rozpadající se zámek v Řečici šokoval další návštěvníky
Návštěvníky Červené Řečice na Pelhřimovsku vítá při vjezdu do obce rytíř Don Quijote de la Mancha ze slavného Cervantesova románu. Se svým koněm stojí na louce před rozpadajícím se renesančním zámkem. Potulný šlechtic, tragický svými nezdary, je vyrobený ze slámy. Symbolizuje letitý boj místních nadšenců "s větrnými mlýny" za záchranu památky. Zřícené zdi, či zdevastované střechy a okna zámeckých budov v neděli šokovaly další desítky návštěvníků. Spolek na záchranu památek červenořečických se během pěti let obrátil s prosbou o pomoc na řadu významných politiků a institucí. Naposledy v lednu napsali ministru kultury Vítězslavu Jandákovi. Ten jim po urgenci v červnu odpověděl, že se za současné legislativy nedá nic dělat. V roce 1948 stát zámek vyvlastnil arcibiskupství, řešení blokují zmrazené církevní restituce.
Zámek se výjimečně otevřel při tradičním festivalu Slámování. V pátek se na něj už po desáté sjeli lidé z různých koutů Česka ale také ze zahraničí. Úsměv na tváři návštěvníkům Řečice ale vykouzlily "slamáci" na výstavě v parku. Kochat se jimi mohou asi tři neděle. V sobotu tyto výtvarné objekty z drátěných koster, provázků a slámy tvořila asi stovka účastníků festivalu na nádvoří zámku.
Benefice pro Grabštejn přilákala 800 lidí
Přes 400.000 korun má na účtu sdružení pro záchranu kaple svaté Barbory na Grabštejně po sobotním benefiční koncertu, při kterém sehráli sólisté Národního divadla operu Leoše Janáčka Liška Bystrouška. V pořadí čtrnáctá benefice pro Grabštejn přivedla na dolní nádvoří hradu asi 800 příznivců hudby a památek. Podle organizátora koncertu, sólisty Národního divadla v Praze Luďka Vele pomohou finance pořídit osvětlení kaple a jižní fronty hradu. Letos také umělci prvně vystupovali na vlastním pódiu. "Ušetřili jsme tím 30.000 korun za pronájem. Bylo mi vždycky moc líto z vybraných peněž tuto sumu odečíst," dodal pěvec.
Benefiční představení patří k létu na Grabštejně od roku 1993. Dosud se na nich vystřídalo přes 50 umělců - převážně sólistů Národního divadla v Praze, do improvizovaného hlediště zasedlo přes 9200 diváků. Na záchranu hradu Grabštejn a obnovu jeho kaple už vynesly koncerty více než 1,5 milionu korun.
Grabštejn leží v Libereckém kraji nedaleko Trojzemí Čech, Německa a Polska. Hrad byl založen ve 13. století. V 16. století byl přebudován na renesanční sídlo. Interiér kaple sv. Barbory zdobí cenné fresky. Od 90. let 20. století ji odborníci postupně restaurují. Ročně jej navštíví asi 20.000 turistů.
Dřevákový rekord na slavnostech ve Volarech nepadl
Ani třetím rokem po sobě se při víkendových Slavnostech dřeva ve Volarech na Prachaticku nepodařilo překonat český rekord v počtu pochodujících v dřevákách. Za pošmourného a chladného počasí pochodovalo v neděli kolem náměstí 149 lidí, což ale na pokoření rekordu nestačilo. Před třemi lety totiž po volarském náměstí klapalo 242 obyvatel a návštěvníků a jeden pes.
Chrudim chce klášterní zahrady v centru otevřít veřejnosti
Chrudim chce klášterní zahrady v centru města otevřít veřejnosti. Radní již schválili záměr jejich rekonstrukce, která by měla navazovat na přebudování sousedního kostela svatého Josefa. Podle místostarosty Chrudimi Jana Čechlovského město vypíše na úpravy zahrad soutěž a bude čekat na kreativní návrhy architektů. "Naším záměrem jsou zahrady otevřené pro veřejnost, vytvořit z nich další městský park. Úpravy by měly navazovat na rekonstrukci sousedního kostela svatého Josefa," řekl ČTK Čechlovský. Město již schválilo podmínky a zadání výběrového řízení na architektonické řešení zahrad. V nich by se mohlo objevit například hřiště pro petanque či malý amfiteátr.
Festival Dolnolhotský buben nabídl pestrou muziku a pohodu
Přehlídku world a etno muziky, řadu workshopů, ale především pohodu v přírodě nabídl šestý ročník festivalu Dolnolhotský buben v Dolní Lhotě na Opavsku. Místní areál Mokřinky ožil o sobotním poledni a utichl až odchodem posledních vytrvalců během nedělního dopoledne, řekl ČTK organizátor akce Vladislav Koval. "Festival přilákal zhruba dvě tisícovky diváků nejrůznějšího věku. Lidé i kapely se bavili až do rána, protože cítí, že to není o velkém byznyse, ale hlavně o pohodě," dodal. Organizátoři podle něj spočítali, že s bubínky přišlo přesně 291 lidí. "Různé typy chřestidel měly na krku i malé děti. Po půlnoci se pak dvě stě bubeníků sešlo u ohně a hodinu bubnovalo ostošest v šamanském bubnování," popsal jednu z nejzajímavějších částí festivalu Koval.
V Dolní Lhotě se představila kubánská formace Son de Cuba, 100řC, Švihadlo, funky formace Windy, aFurt a řada dalších kapel. Hlavní hvězdou festivalu ale byla kapela Mňága a Žďorp. Pro zájemce byla připravena i řada workshopů. Lidé se tak vedle bubnování věnovali například salse, břišním tancům, či žonglování.
Na Luzný přes Modrý sloup se vypravily stovky turistů
Přes 400 turistů se vypravilo o víkendu ze šumavského Březníku přes hranice na bavorský Luzný. Poprvé zde byla otevřena naučná stezka přes bývalý hraniční přechod Modrý sloup. Lidé byli nadšeni a vycházku s doprovodem strážce parku si pochvalovali. Turisté, kteří se na túru vydali v sobotu, měli slunečné počasí. V neděli pršelo. Šumavské obce o možnost překročit hranice usilovaly 13 let. Dočasnou výjimku povolila ve středu vláda. Přes hranice se může chodit ještě čtyři následující víkendy, vždy jen s doprovodem a výkladem strážce parku. Za jeden víkend může překročit hranice po stezce nejvýš 500 účastníků. Trvalému otevření turistické stezky brání populace vzácného tetřeva. Zda bude Modrý sloup a v jakém režimu otevřen i příští rok, se zatím neví. Správa národního parku o to bude usilovat.
V září bude v Česku opět tančit čečenský soubor Maršo
V pondělí přiletí do Prahy již podruhé dětský taneční soubor Maršo z Čečenska. Mladé tanečníky čeká měsíční turné po České republice. Turné souboru bude vyvrcholením projektu sdružení Berkat Tancem proti terorismu, který navazuje na první úspěšné turné Marša z roku 2003 a na projekt studijních pobytů na českých školách pro děti z tohoto souboru, který se koná od roku 2004.
Minulé vystoupení souboru v České republice se jmenovalo Před válkou jsem měl hračky a pro velký úspěch malí tanečníci přidávali další představení. Výtěžek šel na projekt sdružení Berkat Pomoc lidem v ruinách, který poskytuje individuální pomoc civilnímu obyvatelstvu v čečenské metropoli Grozném. Skupina Maršo (v čečenštině Svoboda) vznikla v roce 2000 v uprchlickém táboře Sputnik na čečensko-ingušských hranicích.
Projekt Tancem proti terorismu začal koncem roku. Jeho hlavním cílem je vyjádřit a získat další podporu pro rodiny dětí ze souboru Maršo, jehož řady se neustále rozšiřují o nové členy.
Deblkajak Mrůzková - Blahová si vyjel světové stříbro
Michala Mrůzková získala v neděli na mistrovství světa v rychlostní kanoistice druhou medaili. Po sobotním individuálním bronzu na neolympijském kilometru vybojovala stříbro s Janou Blahovou v deblkajaku na poloviční trati, která naopak patří do olympijského programu. Rychlejší na kanálu v Szegedu byly jen favorizované domácí Maďarky s nejlepší posádkou posledních let Katalin Kovácsová - Natasa Janicová. "Je to úžasný zážitek. V medaili jsme nedoufaly a druhé místo je pro nás osobně malé zlato," uvedla pro ČTK Mrůzková.
Druhý český finalista na pětistovce Martin Doktor skončil mezi kanoisty pátý, od medaile jej dělila necelá sekunda. Závod vyhrál ruský favorit Maxim Opalev.
Oštěpařka Špotáková skončila na mítinku v Monaku čtvrtá
Vicemistryně Evropy v hodu oštěpem Barbora Špotáková obsadila na nedělním atletickém mítinku Super Grand Prix IAAF v Monaku čtvrté místo. Česká rekordmanka zaostala hodem dlouhým 61,55 m za svým maximem o více než čtyři a půl metru. Triumf z ME v Göteborgu potvrdila Němka Steffi Neriusová, která hodila 65,33 m, Špotákovou porazily i Španělka Mercedes Chillaová a Sonia Bissetová z Kuby.
Stříbrný český medailista z mistrovství Evropy ve skoku do výšky Tomáš Janků skončil sedmý, jeho krajan Svatoslav Ton skočil rovněž 225 cm a obsadil šesté místo.
Korbel a Vacenovská vyhráli Prague Open stolních tenistů
Petr Korbel a Iveta Vacenovská vyhráli sedmý ročník mezinárodního turnaje ve stolním tenisu Prague Open 2006. V zaplněné hale Oáza obhájil Korbel loňské prvenství, když v neděli ve finále porazil Poláka Lucjana Blaszczyka 4:2. Největší hvězda turnaje Švéd Jan-Ove Waldner podlehl v třetím kole mladému českému hráči Tomáši Konečnému.
V ženském turnaji tolik hvězdných jmen nebylo. Vedle české špičky startovala ještě Slovenka Eva Ódorová, která je ve světovém žebříčku na 66. místě. Došla až do finále, v něm však nestačila na juniorskou mistryni Evropy z roku 2004 Vacenovskou. Ta v semifinále porazila českou jedničku Renátu Štrbíkovou v pěti setech.
Ve finále ženské čtyřhry zvítězily české reprezentantky Iveta Vacenovská a Renáta Štrbíková nad česko-slovenskou dvojicí Hana Bartošová, Eva Ódorová.
Mílařka Čapková skončila na juniorském mistrovství světa sedmá
Tereza Čapková obsadila v závěrečném dnu juniorského mistrovství světa v Pekingu sedmé místo v běhu na 1500 metrů. Česká atletka si opět vylepšila osobní rekord, ale časem 4:16,37 přesto zůstala poměrně daleko za medailovými pozicemi. Od bronzu Japonky Juriko Kobajašiové ji dělilo tři a půl sekundy.
Diskařka Ivana Baňacká hodila 48,18 metru a skončila ve finále jedenáctá.
Pešek po pádu v poslední zatáčce závod v Brně nedokončil, Smrž byl desátý
Motocyklista Lukáš Pešek ani svůj čtvrtý závod mistrovství světa ve třídě do 125 ccm na Masarykově okruhu v Brně nedokončil. Při nedělní Grand Prix upadl v posledním kole při výjezdu ze zatáčky před cílovou rovinkou v souboji o třetí místo. I když Pešek po dobrém startu z první řady a dlouhém souboji o třetí příčku nakonec v domácím prostředí vůbec nebodoval, zůstal v průběžném hodnocení seriálu šestý.
Český jezdec Jakub Smrž na stroji Aprilia obsadil desáté místo v závodě mistrovství světa silničních motocyklů na ve třídě do 250 ccm. V průběžné klasifikaci se Smrž dostal na dvanáctou příčku.
Počasí
Noc na pondělí bude polojasná až skoro jasná, na východě zpočátku ještě oblačno a místy přeháňky. Teploty 14 až 10 stupňů Celsia.
V pondělí čekáme oblačno, přechodně polojasno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia, na horách kolem 15 stupňů.