Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Václav Havel pověří některého z politiků sestavením vlády v pondělí

Prezident Václav Havel v pondělí pověří jednoho z politiků sestavením nové vlády. Prezident to řekl s odvoláním na to, že teprve v pondělí Ústřední volební komise potvrdí definitivní výsledky voleb. "Zdá se mi proto, že požádat o nějaká jednání o složení budoucí vlády o podpoře v parlamentu je vhodné a správné až po tomto oficiálním vyhlášení," vysvětlil prezident. Václav Havel připustil, že po nedělních jednáních je větším optimistou, pokud jde o jednání o koaliční vládě, než po oznámení volebních výsledků. Potvrdil, že šéf vítězné ČSSD Vladimír Špidla preferuje koaliční vládu ČSSD a Koalice před menšinovou vládou sociálních demokratů. Koaliční kabinet by upřednostnil i Havel. Právě Špidlu zřejmě Havel v pondělí pověří sestavením vlády. "Osobně bych se jako ctitel parlamentní demokracie přimlouval, kdybychom měli tak, jak jest v parlamentních demokraciích obvyklé, vládu většinovou," řekl prezident. Společná vláda sociálních demokratů a Koalice by měla ve dvousetčlenné sněmovně 101 poslanců. Vyloučil přitom, že by se na sestavení vlády podíleli komunisté, které tradičně na Hrad nepozval. "Já jsem jednal s těmi, kteří by přicházeli v úvahu jakožto tvůrci či spolutvůrci vlády. A všechny strany daly najevo, že s komunisty vládu tvořiti nechtějí," vysvětlil prezident.

Předsedové tří parlameních stran jednali s prezidentem Havlem

Předseda vítězné ČSSD Vladimír Špidla připustil, že požádal vicepremiéra Pavla Rychetského i některé další členy předsednictva sociální demokracie, aby vypracovali koncepty možných dohod o budoucích koaličních vládách. Řekl to po schůzce s prezidentem Václavem Havlem, u něhož se postupně scházeli předsedové stran, které získaly ve volbách nejvíce hlasů, vyjma KSČM. "Byla to konzultativní schůzka," řekl šéf ČSSD po asi dvacetiminutovém setkání, které bylo kratší, než se čekalo. Dodal, že Václav Havel se nejprve musí sejít s předsedy ostatních stran, tedy ODS a stran Koalice, pak může někomu navrhnout sestavení vlády.

Odchod občanských demokratů do opozice po jednání s prezidentem Havlem připustil předseda ODS Václav Klaus. Jednání o velké koalici ČSSD a jeho strany není podle něj na pořadu dne. "My necítíme potřebu či povinnost zásadním způsobem vstoupit do jednání koaličního typu," řekl Klaus. "Budeme v tuto chvíli vyčkávat, jak budou jednání probíhat a jestli může někdy přijít nějakým způsobem jistá chvíle pro nás, tak to určitě není dnes, zítra, pozítří," dodal Klaus.

Koalice unionistů a lidovců je připravena jednat se sociální demokracií o sestavení koaliční vlády. Po jednání s prezidentem Václavem Havlem to potvrdili šéf KDU-ČSL Cyril Svoboda a předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. Výzva k jednání o sestavení kabinetu ale musí podle nich přijít z Lidového domu od vítězné strany. "Bude-li nabídka od sociální demokracie, jsme připraveni jednat," potvrdil Svoboda po setkání s prezidentem. Marvanová dodala, že na nedělních jednáních stranických grémií dostala předsednictva obou stran pověření k takovému vyjednávání.

ČSSD určila vyjednávací tým, který jako první osloví Koalici

Předsednictvo České strany sociálně demokratické, která zvítězila v parlamentních volbách, pověřilo vyjednáváním o budoucí vládní koalici politické grémium, jež je složeno z předsedy, místopředsedů a šéfů parlamentních frakcí. Užší vyjednávací skupinu budou tvořit předseda Vladimír Špidla, místopředsedové Stanislav Gross a Marie Součková a šéf poslaneckého klubu Bohuslav Sobotka. Stanislav Gross to řekl po přerušeném zasedání předsednictva. Zasedání nebylo ukončeno, ale jen přerušeno z procedurálních důvodů, aby mohli být jeho členové operativně svoláni podle politické potřeby, vysvětlil Gross.

Václav Klaus: Velká koalice ODS a ČSSD v dané chvíli nehrozí

Občanská demokratická strana se podle jejího předsedy Václava Klause nechystá vytvořit vládu velké koalice se sociálními demokraty. Klaus v nedělní besedě šéfů parlamentních stran v České televizi také vyloučil, že by ODS tolerovala menšinový sociálnědemokratický kabinet. "Vláda velké koalice podle mého názoru v dané chvíli nehrozí," prohlásil Klaus, jehož strana obsadila v pátečních a sobotních volbách druhé místo za ČSSD. K postoji k případné menšinové vládě ČSSD Klaus uvedl: "Udělali jsme to dvakrát a potřetí toleranci menšinové vlády my provádět nebudeme. To není cesta, kudy bychom putovali."

Vznik velké koalice ODS a ČSSD zpochybnil v televizní debatě i předseda ČSSD Vladimír Špidla. Současně znovu odmítl vládní koalici sociálních demokratů s KSČM. Obě tyto koalice by ve dvousetčlenné Poslanecké sněmovně měly nadpoloviční většinu - vláda ČSSD a ODS by se opírala o 128 a vláda ČSSD s KSČM o 111 křesel. Sociální demokraté už v sobotu dali znovu najevo, že dávají přednost společné vládě s Koalicí KDU-ČSL a Unie svobody-DEU, která by v dolní komoře disponovala nejtěsnější většinou 101 křesel. Kdyby tato varianta nevyšla, sociální demokracie by se zřejmě pokusila o sestavení menšinové vlády.

Unii svobody hrozí, že nebude moci sama sestavit ve sněmovně klub

Unii svobody hrozí, že nebude sama schopna sestavit ve sněmovně klub. Zatímco lidovci ze společné kandidatury v Koalici vytěžili 22 křesel, Unii svobody-DEU bude v dolní komoře Parlamentu zastupovat jen devět poslanců. Klub ve sněmovně však může vytvořit nejméně deset zákonodárců. Unionisté tak zřejmě doplatili na to, že tradiční voliči lidovců na kandidátkách kroužkovali své kandidáty. Preferenční hlasy navíc na kandidátkách Koalice vynesly do sněmovny dva nezávislé kandidáty, kteří obsadili místa uvolněná po rozchodu s ODA. Na pražské kandidátce byli zvoleni Svatopluk Karásek a Táňa Fišerová.

Evangelický farář Svatopluk Karásek má podle svých slov rozhodně v úmyslu vstoupit do některého poslaneckého klubu. ČTK řekl, že nevylučuje být "tím desátým" chybějícím, kterého by potřebovala k ustavení klubu Unie svobody-DEU. Na kandidátce však figuroval za KDU-ČSL. "Bude jednání mezi Hanou Marvanovou a Cyrilem Svobodou, kde se poradíme, co je v dané situaci ideální řešení," uvedl Karásek. Jako nezávislý příliš kluby nerozlišuje.

Proti výsledku voleb se lidé mohou odvolat k soudu do 28. června

Výsledky letošních voleb do Poslanecké sněmovny budou moci lidé zpochybnit u Nejvyššího soudu, a to do 28. června. Návrh na neplatnost voleb nebo zvolení jen některého z kandidátů mohou podat tehdy, pokud byl podle nich ovlivněn výsledek hlasování porušením volebního zákona. Nejvyšší soud má na rozhodnutí deset dnů, poslední verdikt by tedy mohl vynést 8. července. Konečné výsledky letošních voleb má oznámit Státní volební komise v pondělí; oficiálně budou ale výsledky zveřejněny až v úterý 18. června tradičně v Hospodářských novinách. Voliči stejně jako strany, které letos usilovaly o vstup do Poslanecké sněmovny, pak mají podle volebního zákona deset dnů na to, aby se obrátili na Nejvyšší soud.

Kardinál Vlk: Vítězství komunistů je projevem malé zodpovědnosti občanů

Výsledky parlamentních voleb s posunem doleva považuje český katolický primas kardinál Miloslav Vlk za důsledek malé účasti voličů i za výraz znechucení lidí politikou. Přesto má však naději, že situace povede při povolebních jednáních ke kultivaci politického stylu a kultury. "Ve vítězství komunistů se projevila malá zodpovědnost občanů k volbám, ale přispěla k němu i nacionalistická karta, s níž se před volbami hrálo," řekl ČTK kardinál Vlk. Obraz nepřítele, přicházejícího revanšisty, jímž strašili v dobách komunismu občany ideologové, podle pražského arcibiskupa znovu působí. Vlk se tím dotkl předvolebního zpolitizování česko-německých vztahů.

Mikuláš Dzurinda: Výsledky českých voleb dobré pro spolupráci v rámci V4

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda označil výsledky českých voleb do dolní komory parlamentu za dobrý předpoklad další spolupráce mezi Slovenskem a Českou republikou, jakož i v rámci Visegrádské čtyřky. "Myslím, že právě z pohledu nejen dalších bilaterálních vztahů, ale i z pohledu pokračování dobré úspěšné spolupráce v rámci Visegrádské čtyřky, výsledky těchto voleb vytvářejí skutečně dobré předpoklady," zhodnotil Dzurinda na dotaz ČTK hlasování českých voličů. Slovenský ministerský předseda současně blahopřál svému protějšku k vítězství ve volbách.

Komisař Verheugen: Čeští voliči potvrdili evropskou orientaci země

Výsledek českých voleb potvrzuje evropské směřování České republiky a je důkazem stability české demokracie, řekl Günter Verheugen, člen Evropské komise zodpovědný za rozšíření EU. "Evropská unie nyní čeká, že se nová vláda pustí rychle do řešení zbývajících problémů, které zůstávají na cestě směřující ke vstupu do EU," tlumočil komisařova slova pro ČTK jeho mluvčí Jean-Christophe Filori. Podle Rutgera Wisselse, vyjednávače EK pro Českou republiku, bude EK se zájmem sledovat, jak bude vznikat česká vládní koalice. "Nás samozřejmě nejvíce zajímá, co se stane na úrovni těsně pod ministry. S tímto výsledkem lze očekávat značnou kontinuitu, což je pro poslední fázi rozhovorů jenom dobré," řekl ČTK.

Anton Pelinka o českých volbách: Pozitivní vliv na vstup do EU

Výsledky českých voleb vycházejí ze specifik země, která má jako jediná z kandidátských zemí takto silnou komunistickou stranu. Vítězství ČSSD ale bude mít přinejmenším krátkodobě pozitivní vliv na proces vstupu ČR do Evropské unie; na vzájemných česko-rakouských vztazích se toho zřejmě v důsledku hlasování mnoho nezmění. V rozhovoru pro ČTK to řekl jeden z nejznámějších rakouských politologů Anton Pelinka z univerzity v Innsbrucku. Dva nejzákladnější atributy parlamentních voleb vidí Pelinka v tom, že si ČSSD přece jen, i navzdory některým prognózám, udržela nejsilnější pozici, a také to, že "jediní, kdo skutečně získal hlasy a mandáty navíc, byli komunisté". To podle politologa ukazuje, že český vývoj má specifické rysy: "V žádné další středoevropské kandidátské zemi pro vstup do EU není takto silná komunistická strana."

Bernd Posselt: V příští vládě ČR budou hrát roli evropské síly

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt soudí, že v nové české vládě získají významný vliv hlavně evropsky orientované síly, a to sociální a křesťanští demokraté. "Nacionalistická kampaň" předsedy ODS Václava Klause podle něj posloužila komunistům. "V příštím období budou hrát velkou roli evropské síly, tedy sociální a křesťanští demokraté, protože v příštím období bude Česká republika také vstupovat do Evropské unie," řekl ČTK Posselt, který je rovněž poslancem Evropského parlamentu za bavorskou Křesťanskosociální unii (CSU).

Michel Perottino: Nová vláda ČR musí být kvůli komunistům disciplinovaná

Komunisté se sice v českých parlamentních volbách umístili na třetím místě, ale zvítězili v tom, že kontrolují situaci. V telefonickém rozhovoru pro ČTK to uvedl francouzský politolog Michel Perottino, který se dlouhodobě zabývá pozicí komunistů na české politické scéně. V Poslanecké sněmovně bude KSČM sloužit jako hrozba, což by mělo vést pravděpodobné vládní strany - ČSSD s Koalicí - k disciplíně, míní pražský rodák Perottino, který nyní působí v českém hlavním městě ve Francouzském středisku výzkumu ve společenských vědách (CEFRES) a situaci sleduje na místě. Podle něj nemá předseda vítězné ČSSD Vladimír Špidla na vybranou a musí se při sestavování vlády obrátit na Koalici, neboť opakovaně odmítl spojenectví s ODS. Perottino zároveň zdůraznil, že situaci komplikují dva nezávislí poslanci na kandidátce Koalice. "Pokud vláda nebude disciplinovaná, tak je možné, že ČSSD půjde do vlády s komunisty," řekl Perottino, podle něhož existuje i riziko předčasných parlamentních voleb.

Reuters: Havel se možná dočká Klausovy prohry ve válce Václavů

Prezident Václav Havel se možná nakonec dočká porážky svého letitého politického soupeře, expremiéra Václava Klause, v souboji, jemuž si Češi zvykli říkat válka Václavů. Víkendové volby opět jednou odkryly rivalitu mezi politicky neangažovaným bývalým disidentem Havlem a lídrem Občanské demokratické strany Klausem, napsala agentura Reuters. Drtivá volební porážka Klausovy strany může signalizovat konec osobního sváru, který se táhne téměř tak dlouho, jak existuje mladá Česká republika. Prohra pravděpodobně zabíjí jakékoli Klausovy naděje, že by na Pražském hradě vystřídal Havla jako budoucí prezident, soudí Reuters.

Stát letos stranám za hlasy voličů zaplatí necelých 442 miliónů

Celkem 441,620.600 korun dostanou podle výpočtu ČTK od státu politické formace, které v letošních volbách do Poslanecké sněmovny získaly více než 1,5 procenta hlasů. V roce 1998 byla tato hranice tři procenta a strany získaly za hlasy celkem téměř 514 miliónů. V minulých volbách platil stát za jeden voličský hlas 90 korun, v letošních je to 100 korun. Přísun státních peněz do stranických pokladen tím však nekončí. Každý politický subjekt, který získá ve volbách tři procenta hlasů, dostane každoročně šest miliónů korun a navíc 200.000 korun za každých dalších i započatých 0,1 procenta hlasů. Obdrží-li strana a hnutí více než pět procent hlasů, příspěvek se dále nezvyšuje. Dalším příjmem je roční příspěvek 900.000 korun na mandát poslance.

Nová sněmovna má více žen, oproti té minulé ale zestárla

V lavicích nové Poslanecké sněmovny zasedne 34 žen - o čtyři více než v červnu 1998. Poslanci ale zestárli téměř o tři roky, jejich věkový průměr je letos téměř 47 let. Ve sněmovně zasedne i jednadvacetiletá komunistka Kateřina Konečná, třicet let ještě nebylo čtyřem dalším poslancům. Šedesáté narozeniny oslavilo jedenáct mužů. Nejstarší poslanec zastupuje KSČM. Doyenem zákonodárného sboru bude totiž pětašedesátiletý Jaroslav Gongol; v roce 1998 se do sněmovny jako nejstarší dostali Zdeněk Jičínský a Augustin Bubník, kterým tehdy bylo 69 let. Nejmladší poslance má v průměru ODS (je jim 44,4 roku, v roce 1998 to bylo 42,5 roku), následovaná Koalicí (46,4) a sociálními demokraty (47,2 oproti 47 v roce 1998). Nejstarší poslance mají už tradičně komunisté, jejich je průměr 50 let, stejně jako před čtyřmi lety.

Nízkou účast krajanů způsobila asi byrokratizace voleb

Nízká volební účast českých krajanů, kteří do Poslanecké sněmovny volili vůbec poprvé, je dána byrokratizací voleb. Ve volebním studiu České televize to uvedl Petr Holub z Respektu. Způsob voleb v zahraničí byl podle jeho názoru málo vstřícný ke krajanům, kteří se tak mohli cítit svým způsobem uraženi. Při korespondenční volbě by byl zájem českých občanů v zahraničí určitě větší. Naproti tomu politolog Tomáš Lebeda si nemyslí, že by způsob voleb v zahraničí byl málo vstřícný. Úprava voleb krajanů u jiných států je totiž mnohem tvrdší. Pokud by se v tuzemsku aplikovala úprava podobná Austrálii či Novému Zélandu, drtivá většina českých krajanů by právo volby ztratila. Tamní úprava totiž odebírá volební právo těm krajanům, kteří v posledních třech respektive pěti letech nenavštívili mateřskou zemi.

Volby v zahraničí měly umožnit hlasování zhruba 70.000 krajanů s českým občanstvím. Zahraniční Češi nakonec odevzdali 3742 platných hlasů. Nejúspěšnější stranou v zahraničí byla v českých sněmovních volbách Koalice, která získala 33,99 procenta voličů. Bohumil Pečínka z Reflexu výsledek přičítá zejména skutečnosti, že se Koalice dlouhodobě zasazovala o to, aby krajané měli možnost volit. Samotnou volební účast krajanů označil Pečínka za obrovský krach.

První spočítal hlasy Pákistán, poslední byl pražský Žižkov

Pražský třetí obvod Žižkov zřejmě nejpečlivěji počítal hlasy voličů, když ještě po třiadvacáté hodině večer nebyly jeho výsledky známy. Oni jsou na Žižkově tradičně pomalejší, to víte, Žižkováci, posteskla si mluvčí Českého statistického úřadu Vladimíra Pavlíčková. Naopak zjevně největší radost měla z pákistánského Karáčí, odkud údaje o hlasování českých občanů, pouhé dva hlasy, dorazily již půl hodiny po uzavření volebních místností. Druhým v pořadí se umístil libanonský Bejrút, následován těsně Manilou ve Filipínách, Sao Paulem v Brazílii a venezuelským Caracasem. Pozadu nezůstaly ani české diplomatické mise v Číně a Keni.

Ředitel Hezoučký čeká energičtější realizaci spojení ČEZ a distributorů

Jako pozitivní pro stabilitu již nastoupených kroků v průmyslu i energetice hodnotí výsledky parlamentních voleb výkonný ředitel jihočeské jaderné elektrárny Temelín František Hezoučký. "Jsem přesvědčen o tom, že se nyní také bude energičtěji realizovat sloučení elektrárenské společnosti ČEZ s distributory elektřiny," řekl ČTK s tím, že nečeká změny strategie a hospodářské politiky vlády. Spojení a.s. ČEZ s distributory elektřiny podle výkonného ředitele Temelína posílí nejen ČEZ, ale i distributory, tedy celou českou energetiku. "Takto integrováni jsou všichni v okolí, anebo se integrují. Věřím, že pokud by atomizovaný ČEZ koupil kdokoli, tak dříve nebo později by se snažil vytvořit jeden celek, který k sobě patří," uvedl. Propojení elektroenergetiky souvisí s přípravou ČEZ na privatizaci. Proti tomuto způsobu však protestuje opozice.

První blok Temelína pracuje na 100 procent a vyrábí kolem 980 MW

Reaktor prvního bloku jaderné elektrárny Temelín pracuje od sobotního dopoledne na 100 procent a výkon se pohybuje kolem 980 megawattů. "Je horko, takže je také teplejší chladicí voda. Tím pádem výkon během dne klesne třeba na 960 nebo 980 megawattů," řekl ČTK výkonný ředitel elektrárny František Hezoučký. V každém bloku Temelína je jeden turbogenerátor o elektrickém výkonu 1000 megawattů. První blok získal v pondělí 10. června povolení k zahájení zkušebního provozu, ale v úterý večer a ve čtvrtek ráno způsobily technické problémy odstavení turbogenerátoru. "Problémy s únikem vodíku se ukázaly jako falešný poplach, takže v sobotu dopoledne jsme zvýšily výkon na 100 procent a teď jedeme jenom podle potřeb Ústředního energetického dispečinku. Jestliže řekne, abychom výkon snížili, tak ho snížíme," uvedl Hezoučký.

Horník, kterému lékaři přišili amputovanou ruku, se zotavuje

Úspěšně se zatím léčí pětatřicetiletý polský horník, který začátkem června přišel při práci v dole o levou ruku a lékaři mu ji po pětihodinové operaci opět přišili. "Paže je živá a muž se postupně zotavuje," řekl ČTK mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě Štěpán Neuwirth. Podle předsedy České chirurgické společnosti docenta Karla Havlíčka bývá do roka v České republice přibližně deset případů takto čistě amputované ruky. "Našít ruku zpět je proces velmi složitý a komplikovaný, ale myslím, že ostravští chirurgové mají všechny předpoklady, aby to technicky zvládli," řekl v průběhu operace Havlíček ČTK.

Krátký Film Praha se zúčastní České kulturní sezóny ve Francii

Řadou akcí se Krátký film Praha připojí k České kulturní sezóně ve Francii. U příležitosti výstav výtvarného umění tam budou uváděny dokumentární a animované snímky z jeho produkce i tvorby studií animovaného filmu. "Kromě toho probíhá v květnu a červnu v deseti klubových kinech v Paříži a okolních městech přehlídka naší animované tvorby představující sedm titulů sedmi tvůrců. Připravili jsme ji s Francouzskou asociací pro animovaný film a ve spolupráci s archivem MFF Annecy. Její součástí je portrét režiséra Jaroslava Pojara spojený s výstavou jeho loutek," řekla ČTK Milada Balounová z Krátkého filmu Praha. Česká animovaná tvorba doplní i letošní program MFF Annecy. Kromě projekcí všech vítězných českých snímků z archivu této přehlídky půjde o portrét Jiřího Trnky a projekce dvou desítek snímků slavných tvůrců kresleného a loutkového filmu ze Studia Bratři v triku a Studia Jiřího Trnky.

Ze sportu:

Český desetibojař Roman Šebrle vyhrál mezinárodní mítink v německém Ratingenu a dostal se do čela vícebojařské série Grand Prix. Světový rekordman dosáhl zisku 8701 bodu a za svým čtrnáct dnů starým letošním nejlepším světovým výkonem z Götzisu zaostal o 99 bodů. Za vlastním světovým rekordem zaostal Šebrle o 325 bodů.

Házenkářky Zory Olomouc se staly vítězkami Českého poháru. V nedělním finále ve Zlíně porazily 26:24 domácí Novestu, na kterou tak po extraligovém stříbru opět zbyla pouze druhá pozice.

Český tenista David Rikl s Němcem Davidem Prinosilem vyhráli čtyřhru na turnaji v Halle. Ve finále porazili nejvýše nasazené Švéda Jonase Björkmana a Australana Todda Woodbridge ve třech setech 4:6, 7:6 (7:5), 7:5.

Česká běžkyně Anna Pichrtová vyhrála silniční běh do vrchu v Mount Washington v americkém státu New Hampshire, jenž musel být kvůli špatnému počasí v nadmořské výše 1886 metrů poprvé v historii zkrácen na polovinu. Déšť, studený nárazový vítr a teplota osm stupňů Celsia přinutily pořadatele, aby ukončili závod ještě před vrcholem hory. Trať tak měřila 6,1 kilometru.

Reprezentantka Jana Komrsková ze Sokola Zlín dále suverénně vládne české sportovní gymnastice. Na víkendovém mistrovství republiky v Třinci vyhrála všech pět disciplín a celkově si na své konto připsala už 22 českých titulů. Po sobotním vítězství ve čtyřboji v neděli devatenáctiletá Komrsková s převahou triumfovala na nářadích.

Letošní ročník slavného překážkového dostihu v Pardubicích se bude muset obejít bez Jiřího Šindlera. Třiatřicetinásobný startér Velké pardubické steeplechase zemřel ve věku 64 let. Byl nejen uznávaným mezinárodním startérem, ale měl za sebou i úspěšnou dráhu v klusáckých dostizích. V tomto odvětví byl čtyřnásobným amatérským šampiónem. Po skončení kariéry se stal předsedou Sdružení českých amatérských dostihových jezdců. Velkou pardubickou naposledy odstartoval v roce 1998.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Většinou polojasno, ojediněle při zvětšené oblačnosti možnost přeháněk. Teploty 24 až 29 stupňů Celsia.