Zprávy Radia Praha
Vláda požádá sněmovnu o posun data předložení rozpočtu na říjen
Premiér Vladimír Špidla požádá Poslaneckou sněmovnu o odložení zákonem daného termínu pro předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok až na konec října. O rozhodnutí vlády řekl náměstek ministra financí pro rozpočet Eduard Janota. Ten se domnívá, že by sněmovna mohla s posunem termínu souhlasit. Vláda měla původně návrh rozpočtu předložit poslancům do konce září. Vláda by podle něj měla o návrhu rozpočtu jednat 2. října, jednotlivá ministerstva by měla předložit kompletní návrhy svých rozpočtů ministerstvu financí do 18. září. Jak již potvrdili ministr financí Bohuslav Sobotka i premiér Vladimír Špidla, navržený schodek rozpočtu ve výši 157 miliardy korun by se kvůli povodním neměl měnit. Premiér odhadl, že se škody napáchané velkou vodou vyšplhají na 60 až 90 miliard korun. Uvedl, že by vláda mohla v rozpočtu na příští rok vyčlenit 20 miliard korun jako zvláštní rezervu na odstraňování následků povodní. Dalším zdrojem by podle něj měla být půjčka Evropské investiční banky ve výši šesti miliard korun.
Předseda sněmovny Zaorálek vyhlásil legislativní nouzi
Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) vyhověl žádosti vlády a vyhlásil stav legislativní nouze. Znamená to, že dolní komora může v pátek projednat a schválit některé zákony, které mají republice pomoci vyrovnat se s důsledky povodní. Poslanci se budou v pátek zabývat mimo jiné žádostí vlády o to, aby mohla předložit návrh státního rozpočtu na příští rok později než v září. Kabinet tak chce získat čas na to, aby mohl rozpočet přizpůsobit novým podmínkám. Do sněmovny míří například i návrh, který by vzhledem k záplavám umožnil odložit některé termíny související s podzimními komunálními volbami. Zaorálek rovněž rozhodl o tom, že vládní předlohy ještě v pátek ráno před začátkem schůze projednají některé sněmovní výbory. Zaorálek vyhlásil stav legislativní nouze na dobu od 22. srpna do 13. září. Kvůli katastrofálním záplavám se v neděli odpoledne sejde i Senát. Horní komora posoudí zákony, které v pátek projednají poslanci. Normálně trvá schvalování zákonů několik měsíců.
Politiky čeká diskuse, jak bránit vzdušný prostor bez gripenů
Českou politickou reprezentaci čeká již brzy diskuse o tom, jak bude po záplavách vypadat ochrana vzdušného prostoru země. Plán na pořízení 24 nadzvukových stíhaček za více než 60 miliard korun totiž z ekonomických důvodů pravděpodobně padne. Armáda již hledá jiné, levnější alternativy, jak se bránit ohrožení ze vzduchu. Armáda se ale stíhaček nechce úplně vzdát. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vládě do měsíce předloží levnější variantu ochrany vzdušného prostoru. Ve hře je nákup menšího počtu gripenů nebo starších letadel, případně pronájem či leasing letounů. I vládní strany uznávají, že po katastrofálních záplavách musí peníze místo na nákup drahých letounů směřovat na obnovu zdevastovaných území. Zástupci Unie svobody a KSČM dali již dříve najevo, že kvůli přírodní pohromě je třeba přehodnotit rozpočtové priority a původní záměry vlády. Většina komunistů a unionistů ještě před volbami návrh na financování nákupu gripenů nepodpořila, proti byli i všichni poslanci ODS.
V Praze 6 byla nařízena demolice dvou průmyslových objektů
Dva průmyslové objekty v Papírenské ulici v Praze 6 nelze zachránit, a stavební úřad proto nařídil jejich demolici. Dalších pět rovněž průmyslových objektů v Papírenské se bude muset zbourat částečně. Tato čísla se však mohou postupem času ještě zvýšit, řekl tiskový mluvčí Prahy 6 Martin Šalek. Podle pondělních informací odborníci odhadli, že v šesté městské části bude nutné zbourat devět obytných domů a tři haly. Až nyní, po záchranných a čistících pracích, však mohli provést podrobný statický průzkum. Původní návrhy na demolice přehodnotili. Stavební úřad po revizi povolil k okamžitému užívání 69 domů a 54 domů budou moci lidé užívat do jednoho měsíce. Devět domů, z nichž většina je v Šáreckém údolí, může být užíváno až po rekonstrukci. Občanům postiženým povodněmi s bydlištěm v Praze 6 poskytne radnice peněžitý dar až do výše 50.000 korun. Zároveň se lidem, kteří se přechodně ocitli v mimořádně obtížných poměrech kvůli záplavám vyplácí sociální dávka až 30.000. Zastupitelé na pátečním mimořádném zasedání rozhodnou také o návratných bezúročných půjčkách s dobou splatnosti deset let pro městskou část Praha 8 ve výši téměř 49 miliónů korun a pro Suchdol ve výši 1,3 miliónu korun.
Paříž by mohla Praze pomoci i s rekonstrukcí metra a památek
Francouzské hlavní město by v případě potřeby mohlo pomoci Praze i s rekonstrukcí metra či památek, které poškodily ničivé záplavy. Řekl to český velvyslanec ve Francii Petr Janyška, který jednal o pomoci české metropoli s francouzským starostou Bertrandem Delanoem. Pařížská radnice již v pondělí oznámila, že do Prahy vyšle kamióny s humanitární pomocí, které budou obsahovat čistící prostředky a školní pomůcky. První konvoj by měl vyrazit v pátek. Vyslání humanitární pomoci však pravděpodobně nebude poslední příspěvek Paříže na obnovu české metropole. V září by měli mimo jiné pařížští radní jednat o finanční pomoci Praze. "Pařížskému starostovi leží osud Prahy na srdci už proto, že Praha pomohla Paříži po ničivých vichřicích na konci roku 1999," zdůraznil velvyslanec. Podle něj se každým dnem tříbí i další formy pomoci českým městům a krajům, které zasáhla povodeň. Děje se tak například mezi francouzskými a českými městy, které pojí dlouhodobé partnerství.
Španělsko zašle do Česka vakcíny, dezinfekci a vysoušeče
Španělská vláda nabídla českým úřadům materiální pomoc a vyslání expertů na obnovu národního kulturního dědictví. Informovalo o tom španělské velvyslanectví v Praze. Letadlo španělských vzdušných sil dopraví do České republiky v nejkratší lhůtě 40 vysoušečů, deset tun dezinfekčních prostředků a 1000 očkovacích dávek proti žloutence typu A. Španělské ministerstvo kultury a školství rozhodlo vyslat experty, kteří budou spolupracovat při obnově národního kulturního dědictví, které bylo poškozeno. Nabízí rovněž možnost restaurování uměleckých děl ve Španělsku.
Na Ústecko dorazilo 2000 vakcín proti žloutence z Lucemburska
Do Ústeckého kraje dorazilo 2000 vakcín proti žloutence typu A jako humanitární dar z Lucemburska. Zásilku přímo z výrobního závodu vypravila civilní ochrana v dodávce s chladicím zařízením. Zásilku vakcíny se podařilo vypravit během několika hodin, když hejtman Jiří Šulc informoval lucemburského velvyslance při jeho pondělní návštěvě Ústí nad Labem o naprostém nedostatku očkovací látky. Lucemburská zásilka pokryje více než polovinu potřebného množství. Vakcína je určena na mimořádné očkování pro určené skupiny profesionálních záchranářů. Podle prvních odhadů bude v Ústeckém kraji potřeba kolem 3500 vakcín pro hasiče, policisty a záchranáře, kteří zasahovali na místě povodní. V tomto počtu však podle Vorderwinklera nejsou zahrnuty děti předškolního věku, o jejichž očkování by se mělo rozhodnout do konce týdne. Vedle lucemburské zásilky dostala hygienická stanice v úterý také 800 vakcín z Prahy a další zásilka má dorazit v pátek.
Zatím nejsou žádné poznatky o znečištění Labe v Česku
Německý ministr životního prostředí Jürgen Trittin nemá den poté, co navštívil povodněmi postižené chemické podniky v České republice, zatím žádné poznatky o případném znečištění Labe chemikáliemi z Česka. Mluvčí ministerstva v Berlíně připomněl, že české úřady vycházejí z toho, že z prostoru zaplaveného podniku Spolana Neratovice neunikly zpět do řeky žádné nebezpečné chemikálie. Poukázal však na to, že výsledky zkoumání vzorků vody odebraných v Česku budou známy zřejmě až ve čtvrtek. Mluvčí prohlásil, že zejména část zařízení Spolany, která byla odstavena, vyvolává dojem "ruiny". Je prý možné mluvit o štěstí, že spolková vláda spolu s vedením podniku a vládou České republiky podnikly již loni určitá pomocná protipovodňová opatření. Bez tehdy postavených betonových zdí by měly záplavy ještě horší důsledky.
Armáda a státní správa dohodly postup obnovy zničených mostů
Zástupci státní správy a armády se dohodli na spolupráci při obnově záplavami zničených a poškozených mostů. Těch je podle posledních údajů asi 50, převážně v Jihočeském kraji. "Projekt výstavby mostů začne již ve čtvrtek, kdy první ženijní jednotka postaví most o rozpětí 21 metrů a nosnosti 50 tun v obci Opálka na Klatovsku," řekla Iva Ruskovská z táborského velitelství sil územní obrany. "Armáda pro obnovu mostů postupně sestaví sedm až 10 ženijních jednotek o celkovém počtu asi 200 specialistů-ženistů. Ti budou podle požadavků orgánů státní správy postupně opravovat a stavět mostní komunikace. Materiál bude čerpán ze státních hmotných rezerv," uvedla Ruskovská. V čele armádního týmu pro obnovu mostů stojí náčelník ženijního vojska české armády Jiří Trakal.
Ve středních Čechách zasahovalo od začátku povodní 7000 hasičů
Ve středních Čechách zasahovalo od začátku povodní 7000 profesionálních a dobrovolných hasičů z tamních okresů i dalších míst České republiky. Poprvé byli v roli vodních záchranářů ve čtvrtek 8. srpna, kdy evakuovali 210 lidí z břehů dolní Vltavy a kempů na Berounce. Po rozsáhlé evakuaci Berounska minulé pondělí a Mělnicka o den později nyní likvidují škody na postižených územích. Využívají k tomu 238 odklízecích mechanismů a bagrů, 539 vysoušečů a 169 čerpadel. Do záchranných a odklízecích prací se ve 13 povodňových dnech zapojilo 1755 profesionálních hasičů ze středních Čech a zhruba 300 z dalších krajů. Vedle nich do akce zasáhlo 4800 dobrovolných hasičů ze Středočeského kraje, kterým pomáhalo 150 kolegů z jiných míst republiky. V těchto dnech se záchranáři podle krizového štábu podílejí na očistě obcí a měst a čerpají vodu z lagun, které na Mělnicku zanechala velká voda. Za nedostatečné přitom považují zásoby chloraminu, kterého se pro dokončení očisty nedostává zhruba deset tun. Upozorňují i na dramatický nedostatek vysoušečů, jichž by bylo třeba dalších 2500, a vysokotlakých čističů, kterých chybí tisíc. Tyto prostředky už ve čtvrtek od Ústředního krizového štábu požadoval středočeský hejtman Petr Bendl. Potřebu dezinfekčních prostředků tehdy vyčíslil na devět tun chloraminu a 15 tun sava. Z rozpočtu kraje pak hejtman uvolnil sedm miliónů korun na nákup dezinfekce, pohonných hmot, stravování a ubytování hasičů i evakuovaných. Náklady na záchranné a likvidační práce vystoupily na 77,8 miliónu korun.
Doprava se stále lepší, škody zřejmě přesáhnou pět miliard Kč
Stále lepší je dopravní situace v oblastech, přes které se minulý týden přehnala velká voda. Problematická je nadále v Praze, i zde však lze díky otevření pražských mostů pro pěší a cyklisty očekávat postupné zlepšení. Úplná obnova poškozené dopravní infrastruktury si však vyžádá delší dobu, škody podle ministra dopravy a spojů Milana Šimonovského patrně přesáhnou pět miliard korun. V Praze kvůli následkům povodní zůstávají neprůjezdné některé mosty a silniční komunikace. Provoz nadále komplikují uzavírky, jen částečně funguje metro, jehož některé stanice jsou dosud zaplaveny vodou. Pro motoristy bude pravděpodobně od pondělí otevřen Letenský tunel, Štefánikův most, Těšnovský tunel a nábřeží generála Svobody. V neděli také skončí bezplatné používání městské hromadné dopravy. Od pondělí již budou muset cestující opět platit jak v prostředcích dopravního podniku, tak Českých drah. Kyvadlové vlaky drah už jezdí podle grafikonů, od pondělí budou některé z nich, například ze Zličína na Smíchov, zrušeny. Podle jízdního řádu již jezdí i vlaky na trati Praha-Beroun, v současné době dráhy pracují na zprovoznění trati Kralupy nad Vltavou - Praha Bubeneč, která by mohla být v provozu v řádu dní. Začalo se jezdit také v úseku Hrušovany nad Jevišovkou - Mikulov, tedy na jediné trati na Moravě, kde byl kvůli povodním zastaven provoz. Plně funkční je také většina dálničních a silničních spojení, neprůjezdné ještě zůstávají některé komunikace třetích tříd. Pokračují také opravy zničených komunikací, některé ale budou trvat déle.
Veterináři pokračují v kontrolách likvidace závadných potravin
Veterináři pokračují v kontrolách likvidace potravin zničených záplavovou vodou. Již v úterý skončilo úspěšně vyklízení zmrazeného masa v holešovickém přístavu. Mléčné výrobky byly přesunuty do jiného skladu, o dalším osudu se rozhodne po laboratorním vyšetření vzorků. Nyní se připravuje vyklízení zaplavených částí mrazicích a chladicích komor - jde zhruba o 300 tun surovin, s jejich odvozem by měl pomoci pražský magistrát. Pražská tržnice je stále bez elektřiny, problémy působí bahno a prach. Většina živočišných surovin byla již odvezena do kafilerie.
Z Nechranické přehrady už začali kvůli přeháňkám vypouštět vodu
Z Nechranické přehrady na Chomutovsku už vodohospodáři začali vypouštět vodu. Zadržovali ji od pátečního večera, aby na Litoměřicku na soutoku Ohře s Labem omezili vylévání vody z koryta řeky. Tím umožnili rychlejší pokles vody v kriticky zaplavených oblastech. Meteorologové předpovídají přívalové deště, přehrada je navíc už zcela naplněna. Vodohospodáři zatím vypouští 43 krychlových metrů za vteřinu, postupně chtějí zvýšit průtok až na 60 metrů krychlových. Hladiny všech sledovaných toků v povodí Ohře už klesly pod úroveň prvního stupně povodňové aktivity, bdělost. Dá se však očekávat, že voda z Nechranic hladinu Ohře zvedne. Na soutoku rozvodněného Labe a Ohře u Litoměřic se minulý týden vytvořilo jezero, které zatopilo několik obcí. Zcela odříznuty od okolí byly například České Kopisty, Počáply a Terezín. Z této oblasti úřady evakuovaly kolem 4000 lidí. Před týdnem zasáhla povodňová vlna i několik obcí na Mostecku a Chomutovsku, v menší míře také na Lounsku. Zaplavila domy, poničila kanalizační a vodovodní rozvody, silnice a cesty. Z Českého Jiřetína na Mostecku museli 13. srpna záchranáři evakuovat 57 obyvatel.
Lidé ze zaplavených oblastí hledají radu i u ombudsmana
Desítky lidí volají od pondělí nově zřízenou povodňovou telefonickou linkou do brněnské kanceláře ombudsmana Otakara Motejla. Radí se kvůli tomu, že někteří mají po záplavách problémy v práci. Jiní si nevědí rady, kde žádat o sociální dávky nebo zda platit nájemné za vytopené byty. Linka bude v provozu do 16. září. Za první dva dny se ozvalo ombudsmanovým právníkům na bezplatné telefonní číslo 0800/202 808 přes 80 lidí. Nejvíce to byli lidé, které postihly povodně v Praze. Mnoho dotazů se týká nároku na uvolnění ze zaměstnání, aby se lidé mohli postarat o své poničené domovy. Lidé se také ptají na to, kdo by se měl podílet na opravě poškozeného bytu a zda za něj platit nájem. Pracovníci kanceláře radí jednat o tom s majiteli bytů. Pokud nejsou k zastižení, měli by si lidé na nájem peníze odkládat, aby ho mohli dodatečně po jednání uhradit. Telefonická právní poradna ombudsmana je v provozu každý pracovní den od 08:00 do 18:00.
České vojáky, kteří působí v Kuvajtu, čeká v září výměna
Čeští vojáci, kteří od března působí v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda v Kuvajtu, se v září vrátí domů. Na americké základně Dauhá je vystřídá 251 vojáků. Podle generálního štábu mezi nimi budou převážně chemici ze 4. brigády rychlého nasazení. Příslušníci českého kontingentu v misi Trvalá svoboda se začnou střídat 2. září a výměna se uskuteční ve třech termínech. Úkolem českého kontingentu v Kuvajtu je chránit organizační štáb operace Trvalá svoboda. Vojáci jsou připraveni zasáhnout nejen v případě vojenského konfliktu, ale například i při ekologické havárii. Základ současné mise tvořilo 250 chemiků z Liberce.
Předběžné škody po povodních v resortu kultury jsou 2,3 miliardy
Ministerstvo kultury předběžně odhaduje škody, které povodeň v České republice způsobila na kulturních statcích, na nejméně 2,3 miliardy korun. Mluvčí ministerstva Kateřina Besserová zdůraznila, že zatím byly vyčísleny předběžné škody na kulturních památkách, s nimiž hospodaří příspěvkové organizace v působnosti ministerstva. V případě poškozených kulturních památek, které nejsou ve vlastnictví státu, nemůže ministerstvo v této chvíli rozsah škod stanovit, uvedla. Škody byly vyčísleny i na muzeích, galeriích, knihovnách, divadlech, orchestrech a církevních stavbách. Největší škodu záplavy pravděpodobně způsobily muzeím a galeriím. Instituce v působnosti státu vyčíslily škodu na 1,411 miliardy korun, nestátní muzea a galerie mají škodu za 240 miliónů korun. Státní památková péče odhaduje škody na 181,3 miliónu korun. Státní knihovny spočítaly škodu na 20,22 miliónu korun, knihovnám, které nepatří státu, záplavy způsobily škodu za 361,515 miliónu korun. Církev zatím své škody vyčíslila na 30,2 miliónu korun. Státní divadla odhadují škodu na 47,8 miliónu korun. V oblasti hudby škoda zatím ve státním sektoru dosáhla výše 26,807 miliónu korun. Celkový předběžný odhad škod činí téměř 2,32 miliardy korun. Na záchranu památek a dalších kulturních statků poškozených povodněmi zřídil ministr kultury podúčet Státního fondu kultury České republiky vedeného u České národní banky, pobočka Praha. Číslo účtu je 80004 - 18028-001/0710, variabilní symbol 7777.
Charitativní akce po celé republice podporují oběti záplav
Umělci populární a vážné hudby i divadelníci se angažují v řadě charitativních akcí s cílem finančně přispět k odstranění následků povodňových škod. Organizují se i církevní sbírky. Například čeští a moravští biskupové vyhlásili na neděli 25. srpna celonárodní sbírku ve prospěch postižených.
Počasí na území České republiky
Bude převážně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 25 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů 17 až 19 stupňů Celsia.