Zprávy Radia Praha

r_2100x1400_radio_praha.png

Přemiér Špidla prohlásil, že podklady pro pomoc z EU budou hotovy včas

Premiér Vladimír Špidla prohlásil, že není ohrožen harmonogram přejímání pomoci na odstraňování následků záplav, kterou České republice nabízí Evropská unie. Sdělil, že nyní se shromažďují odhady škod. Evropskou komisi totiž začala znepokojovat pomalá příprava konkrétních projektů obnovy a rekonstrukce infrastruktur poničených povodněmi, na které České republice slíbila přispět 48 milióny eur (1,44 miliardy korun) z programu ISPA. Premiér Špidla v pondělí navštíví Dánsko, která nyní unii předsedá, a bude tam zřejmě diskutovat i o tomto tématu.

Premiér připravované takzvané daňové balíčky, které kritizuje opozice, označil za uměřené. "Povodňový zákon je uměřený a rozumný. Myslím, že to v Poslanecké sněmovně projde," řekl. ČSSD navrhuje vyšší zdanění lidí s příjmy nad 900.000 korun a zvýšení některých dalších daní. "Tady byla povodeň, kterou dějiny neznaly. Potřebujeme rychle zmobilizovat prostředky, protože kromě povodně musí existovat i obyčejný život," poznamenal předseda vlády poté, co v pořadu televize Nova Sedmička diskutoval s předsedou KSČM Miroslavem Grebeníčkem.

Svaz pacientů nesouhlasí s nezvyšováním nemocenských dávek

Svaz pacientů nesouhlasí s tím, že vláda nebude zvyšovat nemocenské dávky, které by měly podle zákona vzrůst vždy od ledna. Jeho představitelé vyzvali ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha, aby svým návrhem na zmrazení horní hranice pro výpočet nemocenské její zvýšení nemařil. ČTK to sdělil prezident svazu Luboš Olejár. Pozastavením valorizace dávek v nemoci chce Škromach ušetřit asi 800 miliónů korun, které by putovaly na obnovu země po povodních. Podle svazu je nepřijatelné, aby pomoc postiženým záplavami zatěžovala více určitou skupinu obyvatel. "Pokud by byl zvolen tento scénář, pak nemocní občané, zejména z řad zaměstnanců, budou nespravedlivě potrestáni," uvedl Olejár. Podle něj by ministerstvo práce mělo hledat jinou "schůdnou cestu". Smírným řešením by mohlo být navýšení denní dávky o inflaci, dodal prezident svazu. Tento návrh již ministru Škromachovi předložili v pátek odboráři.

Na obnovu území potřebuje Jihočeský kraj téměř 15,5 miliardy

Téměř 15,5 miliardy korun potřebuje Jihočeský kraj po katastrofálních povodních na obnovu majetku sloužícího k zabezpečení základních funkcí na jeho území. Na dalších 13,8 miliardy odhadli své škody obyvatelé kraje. Definitivní výsledky sčítání škod sdělila ČTK mluvčí krajského úřadu Maria Ptáčková. Soupisy škod podle ní odevzdalo do sobotní půlnoci 329 měst a obcí, které povodně zasáhly. Přihlásilo se také na 11.500 fyzických a právnických osob. Krajský úřad měl ze zákona na sečtení registrů škod sedm dní od ukončení stavu nouze, tedy od 31. srpna. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka byl sice termín velice krátký, ale s vypětím všech sil se podařilo škody spočítat včas. Nesouhlasí však s tím, že občané, kteří z vážných důvodů nestihli soupis škod v daném termínu odevzdat, již nemají šanci od státu odškodnění požadovat. "Jsem připraven i za cenu toho, že jejich formuláře povezu osobně na ministerstvo financí, jim v odůvodněných případech tuto možnost nabídnout," přislíbil Zahradník. Za odůvodněné případy považuje pobyt v zahraničí, dlouhodobé služební cesty či nemoc.

Ústecký primátor se nebude distancovat od výroků na adresu některých Romů

Ústecký primátor Miroslav Pátek neuposlechne výzvu vicepremiéra Petra Mareše a nebude se veřejně distancovat od výroků na adresu některých Romů, které z tohoto města zazněly. Mluvčí magistrátu Milan Knotek ČTK sdělil, že primátor to uvedl v odpovědi na otevřený dopis Mareše z konce srpna. Místopředseda vlády v něm kritizoval ústeckou samosprávu za to, že paušálně obvinila Romy jako etnickou skupinu ze zneužívání humanitární pomoci při povodních. Primátor se proti tomuto tvrzení ohradil s tím, že jeho náměstek Tomáš Jelínek hovořil v této souvislosti pouze o některých Romech. Mareš také do Ústí napsal, že podle jeho osobního zjištění Romové neničili zařízení vysokoškolských kolejí, kam byli v době povodně evakuováni. Ústecký primátor na to odpověděl, že univerzita po odstěhování Romů poslala magistrátu účet za poškozené a odcizené zařízení ve výši 174.000 korun. Pobyt evakuovaných ústeckých Romů na vysokoškolských kolejích během záplav nebyl podle prohlášení ústecké univerzity bez problémů. Podle prorektorky Ivy Ritschelové šlo především o slovní výpady proti vrátným. Po incidentech na kolejích zasahovala policie.

Vratislav na koncertu sbírala pomoc pro zaplavenou Prahu

Prostředky na obnovu povodněmi postižené Prahy během sobotního charitativního koncertu shromažďovali obyvatelé jihopolské Vratislavi. České záplavy vyvolaly v dolnoslezské metropoli vlnu nesmírné účasti a vůle k pomoci Vratislavané totiž po povodni z roku 1997 velmi dobře vědí, co může voda způsobit. Vratislav na záplavy v České republice zareagovala jako jedno z prvních polských měst. Do zaplavených českých regionů prakticky okamžitě vyslala na 250 vysoušečů a celý náklad hygienických prostředků. "Víme dobře, co rozvodněná řeka dokáže," říká bývalý primátor města Bogdan Zdrojewski. Odra v roce 1997 zaplavila polovinu dolnoslezské metropole. Její obyvatelé na náměstí kromě poslouchání předních interpretů polské populární hudby rovněž vzpomínali na své útrapy ze zaplaveného města. Posloužila jim k tomu rovněž výstava fotografií, které zachycují jak Prahu, tak Vratislav v nejtěžších chvílích.

Noční Král Lear vynesl 370.000 korun pro zatopené Zbraslavsko

Na mimořádném nočním představení Krále Leara ze soboty na neděli se vybralo 370.000 korun, které organizátoři Letních shakespearovských slavností věnovali na zmírnění následků povodní v Lahovicích-Lahovičkách a na Zbraslavi v Praze 5. Strhující drama starého krále a otce v podání Jana Třísky navštívilo v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu více než šest stovek lidí. Přestože představení začínalo až hodinu po půlnoci, divadelní fanoušci, kteří chtěli koupí lístku přispět na zaplavené obce, okupovali bránu purkrabství už o hodinu dříve. Ne na všechny se lístky dostaly. "Musíme respektovat to, aby všichni diváci viděli. Přesto jsme po zaplnění míst k sezení prodávali i lístky ke stání," řekla ČTK produkční slavností Veronika Tupáčková. Na zaplavené obce mohli přispět lidé i mimořádnými dary nebo příspěvky do kasiček. Také všichni herci a technický personál dali svůj noční honorář postiženým povodněmi. Podle starosty městské části Praha - Zbraslav Františka Kadlečka bylo při povodních 160 domů v Lahovicích-Lahovičkách zatopeno do výšky tří metrů. Ve Zbraslavi bylo poničeno vodou asi 200 domů. "Obdivuji herce i lidi, kteří sem přišli a přispěli. Vrací nám to víru," řekl ČTK starosta.

Neortodoxní Židé měli bohoslužbu v Národním muzeu

Rabín Ronald Hoffberg, který vede v českých zemích komunitu hnutí Masorti, řídil v sobotu bohoslužbu na počátku židovského nového roku 5763 netradičně v prostorách pražského Národního muzea. V neděli se tam se svými věřícími vrátil, stejně jako za deset dní při svátku Jom kipur. Památkový interiér získala pro sváteční setkání tato neortodoxní skupina výjimečně vzhledem k záplavám v Praze, které jí neumožňují využívat synagogy. Komunita Masorti je součástí světového konzervativního židovského hnutí, které vítá všechny Židy bez rozdílu jejich vyznání, i další lidi chtějící studovat judaismus, hledat své židovské kořeny a účastnit se židovského života. Hoffberg je oficiálním rabínem Masorti Olami. Jako rabín Federace židovských obcí v České republice současně pravidelně slouží obcím mimo Prahu. Do Prahy přišel přesně před rokem na pozvání občanského sdružení Bejt Praha, aby zahájil rozvoj komunity Masorti. Řídil od té doby populární bohoslužby ve Španělské synagoze, která je však nyní uzavřena.

Pražští židé sice po srpnové povodni už zpřístupnili turistům Staronovou synagogu, ale bohoslužby se tam budou moci konat zřejmě až za půl roku. Uzavřeny jsou po záplavách rovněž objekty Židovského muzea. Například expozice v Pinkasově synagoze bude k vidění patrně nejdříve až za rok.

Policie obvinila čtvrtého člena skupiny Hlas krve z rasismu

Karlovarská policie zadržela posledního, čtvrtého člena ultrapravicové hudební skupiny Hlas krve, která ve svých nahrávkách propagovala rasismus, xenofobii a antisemitismus. ČTK to řekla mluvčí karlovarské policie Zdena Papežová. Policejní rada muže stíhá za podporu a propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. Za stejný trestný čin byli před několika dny obviněni jeho tři spoluhráči. Čtvrtého muže policisté hledali déle, protože se nezdržoval ve svém bydlišti. Činnost skupiny zhruba dva roky sledovali západočeští a karlovarští policisté a kriminalisté z policejního prezidia. Kapela vystupovala v Čechách i zahraničí. Na koncertech prodávala své kompaktní disky s albem Fight in Bohemia (Boj v Čechách), jehož písně obsahovaly protirasistické a protižidovské texty.

Vítkovice letos začaly dodávat také do JAR a Saudské Arábie

Strojírenská společnost Vítkovice začala letos poprvé ve své historii dodávat své výrobky také do Jihoafrické republiky a Saudské Arábie. Do africké země jsme dodali několik tun ocelových ingotů a pro asijskou republiku putovala kotlová tělesa, řekla ČTK mluvčí Vítkovic Lenka Hatlapatková. Podnik přitom v prvním pololetí vyvezl zboží do 24 zemí světa, přičemž největší zájem ze zahraničí byl o vítkovické zalomené hřídele a ocelové konstrukce. Export Vítkovic za šest měsíců v agregaci s Osinkem činil 1,32 miliardy korun. Největší podíl vývozu tradičně směřoval do Německa, a to za 541 miliónů Kč. Dále pak do Itálie a Hongkongu. Z této země je největší zákazník Vítkovic, společnost Hoi Tung Hong Kong. Ostravské společnosti se letos také podařilo zvýšil svůj vývoz do USA o dvě procenta na 47,2 miliónu Kč, přestože Spojené státy zavedly ochranná cla na dovoz oceli. "Již loni jsme na americkém trhu začali spolupracovat s firmou General Electric," vysvětlil obchodní ředitel Ladislav Král.

Dny evropského dědictví se na Kladensku pojí s výročím Smečna

S oslavou konkrétního historického výročí se letos na Kladensku pojí Dny evropského dědictví. Výročí 750 let existence si totiž tento víkend připomnělo město Smečno, někdejší kulturní a správní centrum panství Martiniců. Oslavy ve Smečně plynule přejdou ve svátek evropského dědictví a vyvrcholí v sobotu 14. září v kostele Nejsvětější Trojice oceněním památkářů, sdělil ČTK ředitel Okresního muzea Kladno Zdeněk Kuchyňka. I letos je podle něj Smečno jedním z hlavních center, kde se příští víkend otevřou památky veřejnosti. Oslavy se soustředí do místního kostela s unikátními varhany ze 16. století. V sobotu se v kostele uskuteční koncert chrámové hudby v podání sboru Schola cantorum sanctae Caeciliae.

K oslavám evropského dědictví se na Kladensku už tradičně připojí Slaný s prohlídkou Velvarské brány, Černé bašty a klášterního kostela Nejsvětější Trojice v majetku karmelitánů. Další z center, město Velvary, zpřístupní mimořádně Pražskou bránu. Návštěvníkům se otevře i rotunda sv. Petra a Pavla na Budči, kostel sv. Jiří v Libušíně a nově i tvrz ve Velké Dobré.

Letošní Dny evropského dědictví začaly v České republice v pátek v pražské Ledeburské zahradě. Na národní zahájení akce naváží příští víkend prohlídky památek v jednotlivých okresech.

Ve Šluknovském výběžku se sešli obdivovatelé starých motocyklů

Dvě desítky naleštěných motocyklů značky Čechie-Böhmerland, které se vyráběly v první polovině minulého století ve Šluknovském výběžku, se představily v Dubici a v Krásné Lípě na Děčínsku. Konal se zde čtvrtý mezinárodní sraz majitelů těchto motorek, které nyní mají podle odborníků hodnotu kolem miliónu korun. Většina strojů vypadala jako by právě vyjela z fabriky Hugo Liebische, který začal tyto vícemístné motocykly vyrábět v roce 1925 v Krásné Lípě. Jen několik motorek prozrazovalo, že jejich majitelé je získali v nedávné době a teprve jejich firemním barvám, žluté a vínové, dávají patřičný lesk. Za značného zájmu veřejnosti projela kolona motocyklů asi čtyřkilometrový úsek z Dubice na náměstí v Krásné Lípě. Také zde na motocyklisty z celého Česka, ale i ze Slovenska, Německa, Rakouska a USA čekaly desítky obdivovatelů a zvědavců. Jeden z organizátorů srazu, šedesátiletý Václav Slovák ČTK řekl, že za 15 let bylo vyrobeno zhruba 2200 až 2500 motocyklů. Protože se vyráběly v Sudetech, dostaly pro české zákazníky název Čechie a německým zájemcům se prodávaly pod názvem Böhmerland. Nyní je v celém světě zhruba 100 těchto strojů, z toho v Česku asi 75.

Kurt Gebauer a jeho žáci představili výsledky sympozia Mayrau

Čtveřice mladých sochařů spolu s profesorem Vysoké školy umělecko-průmyslové Kurtem Gebauerem představila v hornickém skanzenu Mayrau u Kladna díla, jež vznikala od 7. srpna v rámci sochařského sympozia Mayrau 2002. Expozici dominuje Gebauerův pískovcový monument Kvádrohlava, nepřehlédnutelná je i kovová plastika Tomáše Kůse představující svatou Barboru, patronku horníků, coby novodobého terminátora. K tématu dolování se přímo či nepřímo váží i další kamenné a laminátové plastiky. Podle Gebauera stál u zrodu sympozia objev kamenných bloků při likvidaci dolu Humboldt na Kladensku. Firma Služby dolů dala pískovcové a rulové kvádry k dispozici skanzenu, který je nabídl sochařům. Tato nabídka Gebauerovi umožnila realizovat projekt kvádrové hlavy, který načrtl poprvé koncem 70. let. Pětimetrovou plastiku ČTK popsal jako "politicko-společenský-umělecký apel", který se vrací k technokraticky organizované společnosti konce 20. století.

Karlovarský folklórní festival

Několik stovek hudebníků a tanečníků v lidových krojích rozezpívalo a roztančilo centrum Karlových Varů během sedmého Karlovarského folklórního festivalu. Na Mlýnské kolonádě zněly o víkendu lidové písně z česko- německého pomezí a prostranství před hotelem Thermal zaplnil jarmark lidových řemesel. Na 380 účastníků z několika zemí pak předvedlo své kroje v pestrobarevném průvodu podél řeky Teplé. Zazpívat a zatančit přijelo do Karlových Varů 15 souborů. Vedle českých a moravských folklórních skupin předvedly v lázních své hudební a taneční tradice i skupiny ze Slovenska, Německa, Mexika a Nového Zélandu, řekl ředitel festivalu Lubor Hanka. Novozélandské rytmy rozezněli japonští bubeníci, kteří při studiu na univerzitách na Novém Zélandu založili skupinu Bubny z Japonska. Karlovarské zastavení bylo součástí jejich prvního turné po Evropě. Latinskoamerický folklór v lázních již podruhé prezentoval mexický soubor Tonali Ambar, jenž se věnuje tradicím španělských přistěhovalců.

Mikulovem projel na vinobraní král Václav IV. s družinou

Historický průvod centrem Mikulova byl vrcholem druhého dne 55. ročníku Pálavského vinobraní. Tisíce lidí si připomněly vysvobození českého krále Václava IV. z vídeňského zajetí, odkud jej v roce 1403 dostal pán mikulovského zámku Jan z Liechtensteina. K vidění byli žongléři, trubači a bubeníci, stejně jako odsouzenec se svým katem. Jubilejní vinobraní zahájilo otevření Vinařské tržnice s výstavou ovoce, zeleniny a vinařskou přehlídkou Mikulovska. Řízená ochutnávka byla připravena ve sklepě na zámku u Obřího sudu, který je s délkou 6,5 metru a šířkou 4,5 metru největším ve střední Evropě. Kuriozitou tržnice je včelí roj, který mohli návštěvníci vidět i s plásty ve skleněném úlu.

Na první krajské dožínky se do Frýdlantu sjely stovky lidí

Stovky lidí, hlavně rodin s dětmi, se sjely do Frýdlantu na Liberecku na první krajské dožínkové slavnosti. Na akci, která má lidem přiblížit práci zemědělských a potravinářských podniků v kraji, budila největší zájem doprovodná výstava zemědělské techniky a také hospodářských zvířat. "Děti byly u vytržení, poprvé viděly živou krávu. Vůbec nechtěly věřit, že tohle zvíře vyrábí mléko," řekla ČTK jedna z návštěvnic slavností. Velkému zájmu se těšila i vystavená technika. Některé stroje si mohli lidé i vyzkoušet. "Objevil jsem, jak báječné je sedět v traktoru, v příštím životě chci být traktoristou," smál se jeden z účastníků slavností. Dožínky mají obnovit tradici zemědělských slavností v Libereckém kraji.

Posvícení na Veselém Kopci

Vůně posvícenských koláčů se linula z roubených chaloupek na Veselém Kopci u Hlinska na Chrudimsku. Posvícení přilákalo do skanzenu na 1200 diváků. Snědli kynuté koláče z osmi kilogramů mouky. Pravou posvícenskou náladu navozoval i flašinetář a vyhrávání dudáků, kteří se na veselokopecké posvícení tradičně sjíždějí z celé republiky. "Návštěvníci si zkusili, jak se vážou posvícenské koláče, mohli si natlačit perníčky do forem a upečené si je odnést domů, pekly se i placky z chlebové mouky. Po všem se jen zaprášilo," řekla ČTK ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Víkendové akce, přibližující návštěvníkům tradice a zvyky minulých dob, přitahují do skanzenu každoročně tisíce návštěvníků. V letošní turistické sezóně je čekají ještě dvě. Na 5. října připravují muzejníci víkend s názvem Umíme si hrát?, který bude plný již zapomenutých dětských her a hraček, a na 8. prosinec tradiční předvánoční jarmark.

Soubor lidových staveb Vysočina spravuje vedle skanzenu na Veselém Kopci i další objekty v okolních vesnicích a 11 chalup v hlinecké čtvrti Betlém. V roce 2000 tyto památky navštívilo více než 110.000 lidí.

Sport

Hokejisté České republiky porazili ve svém druhém vystoupení na turnaji o Pohár České pojišťovny Finsko 7:2. Finové tak jako obhájci prvenství skončí v prvním dílu série Euro Hockey Tour poslední.

Osm medailí vybojovali čeští atleti na armádním mistrovství světa v Tivoli. Mistrem světa se stal dálkařský objev letošní sezóny Petr Lampart. Stříbrné medaile v Itálii vybojovali tyčkař Adam Ptáček, výškař Tomáš Janků a čtvrtkařská štafeta ve složení Bláha, Tesařík, Šneberger, Zachoval. O čtyři bronzové kovy se zasloužili Štěpán Tesařík v běhu na 400 metrů překážek, na dvoustovce Radek Zachoval, výškař Svatoslav Ton a kladivář Pavel Sedláček.

Velkou ztrátu utrpěl dva týdny před startem mezinárodní šestidenní soutěže enduro v Jablonci nad Nisou český Trophy tým. Kvůli zranění vypadl z nominace Zdeněk Gottvald, který si v posledním závodu mezinárodního mistrovství republiky v cross country v Benešově zlomil lýtkovou kost. O tom, kdo ho nahradí, zatím není podle manažera Petra Burgeta rozhodnuto.

Krátce o pondělním počasí v České republice

Skoro jasno až polojasno. V průběhu dne jen ojediněle při zvětšené oblačnosti možnost přeháněk nebo bouřek. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.