Zprávy úterý, 03. října 2000

Zdeňka Kuchyňová

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl oficiálně potvrdil svůj odchod z funkce

Ministr spravedlnosti Otakar Motejl, jediný nestraník v sociálnědemokratické vládě, v pondělí oficiálně potvrdil, svůj odchod z funkce. Dal najevo, že jeho rezignace na vládní křeslo souvisí s neúspěchem při prosazování reformy českého soudnictví. Přiznal, že nedocenil politický rozměr této reformy. Zároveň vyjádřil souhlas s tím, aby byl kandidátem na funkci veřejného ochránce práv, tedy ombudsmana. Na tuto novou funkci ho navrhuje sociální demokracie.

Ministr Motejl považuje za otevřenou otázku svého nástupce. Uvítal by však, kdyby se jím stal jeho současný první náměstek Josef Baxa. Ten však přímo na Motejlově tiskové konferenci prohlásil, že se vládní funkci převzít nechystá. Nemyslí si totiž, že právě on by byl ten, kdo by dokázal to, co se nepodařilo Motejlovi. Premiér Miloš Zeman zvažuje, že pověří řízením ministerstva spravedlnosti jiného člena vlády, nejčastěji se hovoří o předsedovi Legislativní rady vlády Pavlu Rychetském. Nevyloučil však ani to, že jmenuje přímo nového ministra.

Jako autora soudní reformy, která brala v úvahu trendy, jimiž se ubírá evropská justice, charakterizovali ministra spravedlnosti Otakara Motejla soudci. "Připravil po 150 letech první skutečnou reformu soudnictví," řekl ČTK předseda Obvodního soudu pro Prahu 10 a člen výkonné rady Evropské asociace soudců Jan Vyklický. Z nevládního sektoru však zazněly výtky, že ministerstvo za Motejlova působení nezpracovalo včas vězeňskou politiku umožňující rozšíření alternativních trestů.

Před českými velvyslanectvími pokračují demonstrace odpůrců globalizace

Před českými velvyslanectvími v některých evropských zemích pokračují demonstrace odpůrců globalizace související stále se zatýkáním účastníků pouličních bitek s policií během zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky minulý týden v Praze. Velvyslanectví v norském Oslu bylo pomalováno hesly Stop policejní brutalitě! a Propusťte vězně! Demonstrovalo se i před budovou velvyslanectví v polské Varšavě a konzulátem v Poznani. Zadrženým byl podle tvrzení osob, které českou vyšetřovací vazbou prošly, mimo jiné odpírán telefonický kontakt s velvyslanectvím a rodinou a rovněž lékařská a právní pomoc. Procházeli opakovaným bitím a dívky byly navíc podrobeny sexuálnímu šikanování, tvrdil jeden z demonstrantů.

Inspekce vnitra prošetřuje stížnosti demonstrantů na policisty

Inspekce ministra vnitra se na základě informací z médií zaměřila na dva případy, kdy si zadržení demonstranti proti zasedání finančníků stěžovali na brutální chování policistů. Ředitel inspekce Mikuláš Tomin ČTK řekl, že pětičlenná skupina vyšetřovatelů prověřuje případ občanky USA a Rakouska Silvie Yolandy Machové, která vyskočila z okna policejní služebny v Praze 4. Dvacetiletý skladník Josef Kudlík, kterého policisté předvedli na služebnu v Ocelářské ulici, na nedělní tiskové konferenci Občanských právních hlídek uvedl, že policisté zadržené demonstranty bili obušky a pěstmi, týrali je příliš utaženými pouty na rukou a dlouhým klečením. Předvedeným údajně také upírali právo na právní pomoc, jídlo a spánek a hrubě je uráželi.

Ministr vnitra: Proti České republice a její policii někdo vede kampaň

Ministr vnitra Stanislav Gross je přesvědčen, že za informacemi o brutálním zacházení policistů s demonstranty na policejních služebnách, které se objevily v domácím i evropském tisku, stojí dobře organizovaná skupina lidí z Česka i zahraničí. Gross, který se už policistů několikrát zastal, pohrozil organizátorům trestním stíháním. Podle něj se zatím neobjevila jediná věrohodná informace, která by nezákonný postup policistů potvrzovala.

Za demonstrace policie 129 cizinců vyhostila, 96 ukončila pobyt

Policejní orgány ve správním řízení vyhostily z České republiky všech 129 cizinců zadržených v záchytném zařízení ministerstva vnitra v Balkové na Plzeňsku kvůli účasti na pražských protestech proti Mezinárodnímu měnovému fondu a Světové bance. Dalším 96 občanům cizích států ukončily pobyt na území republiky. Uvedl to Jiří Suttner z tiskového odboru policejního prezidia.

V nemocnici zůstávají v souvislosti s MMF ještě čtyři pacienti

Ještě čtyři pacienti zůstávají v nemocniční péči v souvislosti s událostmi kolem pražského zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky z minulého týdne. Jedná se o jednoho účastníka kongresu z Peru, který je léčen pro nejasné trávicí obtíže, dva demonstranty a jednoho policistu. V průběhu týdne ošetřili zdravotníci kolem 600 lidí; z toho 123 policistů a 142 aktivistů. Hospitalizováno bylo 19 policistů a 13 aktivistů. Z více než 300 ošetřených finančníků jich 200 ošetřili lékaři přímo v Kongresovém centru, většinou šlo ale o běžné obtíže, jako bolest hlavy či žaludeční problémy.

Odbory dohlédnou na to, zda policisté nejsou perzekvováni

Nezávislý odborový svaz Policie České republiky a Českomoravská konfederace odborových svazů budou sledovat, zda pět policistů z Olomoucka, kteří kritizovali podmínky ubytování v době, kdy v Praze zajišťovali pořádek při zasedání finančníků, nebude mít problémy. Místopředseda konfederace Jaroslav Zavadil uvedl, že zjišťoval i podmínky ubytování dalších policistů a uvedl, že bylo skutečně děsivé. Policisté, jejichž stížnost zazněla ve vysílání televize, se museli okamžitě vrátit ke svým útvarům, kde měli být zařazeni k výkonu služby na původních místech a v původních funkcích.

Bez reformy bude dluh penzijního systému za 20 let až třicet procent hrubého domácího produktu

Rovnováhu českého důchodového systému ohrožuje stárnutí obyvatelstva. Uvádí to analýza Mezinárodního měnového fondu. Pokud nedojde k penzijní reformě, překročí roční schodky důchodového systému po roce 2006 udržitelnou úroveň kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu (HDP) a dále rychle porostou. V roce 2025 dosáhnou pěti procent HDP, varuje Thomas Laursen z MMF.

Povinné kapitálové spoření na penzi podporují v České republice pravicové strany, které se v těchto dnech ve sněmovně snaží bez úspěchu prosadit návrh, aby Fond národního majetku vyhradil 200 miliard korun z výnosů privatizace na důchodovou reformu. Mezi hlavní principy návrhu důchodové reformy ministra práce a sociálních věcí Vladimíra Špidly patří oddělení důchodového systému od státního rozpočtu a současné zachování průběžného systému financování důchodů. Špidla považuje za nevhodné přistoupit k povinnému spoření, neboť podle něj hrozí, že fond s tak obrovskými prostředky by byl těžko kontrolovatelný a mohl by být rozkraden.

Důchodový systém je v České republice v minusu od roku 1997, kdy schodek činil sedm miliard korun. V roce 1998 šlo o 13 miliard korun a v loňském roce o téměř 20 miliard korun, což je zhruba jedno procento HDP. Okolní transformující se ekonomiky už většinou k reformě penzijního systému přistoupily.

Aktivisté Greenpeace zablokovali vchod do budovy českého velvyslanectví ve Vídni

Aktivisté ekologické organizace Greenpeace zablokovali vchod do budovy českého velvyslanectví ve Vídni. Spolu s dalšími, kteří vylezli na střechu, tak vyjádřili nesouhlas s chystanou aktivací paliva v jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Česká ambasáda zvažuje, zda požádá rakouskou stranu o trvalou ochranu budovy velvyslanectví.

Elektrárenská společnost ČEZ, které patří Jaderná elektrárna Temelín, pravděpodobně zažádá Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o povolení k aktivaci paliva v prvním bloku elektrárny během následujících dvou týdnů. V minulých dnech museli pracovníci dodavatelských firem především opravit pojišťovací ventily, přes které byl zjištěn vnitřní únik páry.

Ministr Grégr obvinil ministra Kužvarta, že se pokouší blokovat Temelín

Ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr obvinil ministra životního prostředí Miloše Kužvarta, že se pokouší blokovat uvedení jaderné elektrárny Temelín do provozu. Kužvart totiž trvá na tom, že jeho resort posoudí provedené změny na elektrárně z hlediska jejich dopadu na životní prostředí. Stejné posouzení žádají také Rakušané a Němci, přičemž Grégr jejich nároky považuje za "jednu z posledních snah o právní blokaci zkušebního provozu jaderné elektrárny".

Ministr životního prostředí Miloš Kužvart slíbil na pondělní schůzce premiérovi Miloši Zemanovi, že nebude zdržovat a prodlužovat proces posouzení vlivů změn v projektu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Premiér měl podle Grégrovy žádosti Kužvarta přesvědčit, aby na posouzení netrval. "Na čem trváme, je pouze dodržování českých zákonů; mám obavu, že se ve svém chápání platné české legislativy diametrálně lišíme," uvedl na Grégrovu adresu Kužvart. Připomněl, že dosud posouzení bránil investor Temelína tím, že se zdráhal vydat dokumentaci k posouzení. "Už to mohlo být dávno na stole," řekl po schůzce se Zemanem.

BMW zvažuje v ČR investici za zhruba půl miliardy EUR

Objem zahraničních investic do České republiky meziročně vzroste o dvacet procent. Zatímco vloni u nás investovali zahraniční podnikatelé přibližně pět miliard dolarů, letos se očekává asi šestimiliardový příliv kapitálu. Po jednání to konstatovali premiér Miloš Zeman a generální ředitel agentury Czech Invest Martin Jahn. Ten uvedl, že německý koncern BMW zvažuje investici do nového závodu ve výši 500 miliónů eur, přičemž v úvahu připadá i ČR. Ta nabízí Němcům celý komplex pobídek zahrnujících přípravu území, slevu na daních, příspěvky na nová pracovní místa.

Komisař EU Günter Verheugen prohlásil, že Česko a Polsko splňují důležité podmínky pro vstup do Unie

Komisař Evropské unie pro její rozšíření Günter Verheugen v německém rozhlase prohlásil, že zejména Polsko a Česko splňují důležité politické a hospodářské podmínky pro vstup do Unie. Ta podle něj bude připravena přijímat nové členy v roce 2003. Do té doby se však musejí dokončit vnitřní institucionální reformy. Verheugen rozhodně odmítl obavy, že rozšíření Unie přinese do společenství rostoucí kriminalitu.

Slovensko by uvítalo, aby se v roce 2002 uskutečnil v Praze summit NATO

Slovensko si podle ministra obrany Pavola Kanise přeje, aby se v roce 2002 uskutečnil v Praze summit Severoatlantické aliance. Ten by možná mohl přijmout i strategické rozhodnutí o přijetí dalších zemí, řekl Kanis v Praze po jednání se svým českým protějškem Vladimírem Vetchým. Ministři hovořili také o možnosti vytvoření společné vojenské jednotky pro mírové mise.

Situace v jihosrbské provincii Kosovo podle ministra obrany Vladimíra Vetchého zatím neumožňuje, aby Česká republika stáhla v blízké budoucnosti své vojáky z mezinárodních sil KFOR. Ministr se nicméně domnívá, že v budoucnu by se měla česká armáda soustřeďovat pouze na jednu ze dvou misí na Balkáně, tak jak to již udělalo například Nizozemsko a Kanada. V misi SFOR v Bosně působí již bezmála pět let český prapor, který čítá přes 500 vojáků; v KFOR má česká armáda více než rok průzkumnou rotu o zhruba 200 vojácích.

Slovenský ministr obrany Pavol Kanis se setkal také s premiérem Milošem Zemanem. Hovořili o potřebě integrace zbrojního průmyslu nejen mezi Českou a Slovenskou republikou, ale i v rámci visegrádské čtyřky, která zahrnuje ještě Polsko a Maďarsko.

Předseda chilského Senátu Zaldívar jednal v ČR o hospodářské spolupráci

Předseda chilského Senátu Andrés Zaldívar jednal s premiérem Milošem Zemanem (ČSSD) a předsedou Poslanecké sněmovny Václavem Klausem (ODS) o hospodářské, obchodní a parlamentní spolupráci. Politici kladli velký důraz na uzavření dohody o zabránění dvojímu zdanění. Shodli se také na tom, že obě země by měly více spolupracovat v hospodářské oblasti. Obě delegace diskutovaly také o penzijní reformě a jejích důsledcích.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže uložil Telecomu pokutu 2 milióny korun

Pokutu dva milióny korun za zneužití dominantního postavení pro společnost Český Telecom potvrdil v odvolacím řízení předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Josef Bednář. "Firma odmítla v lednu 1999 uzavřít dohodu se společností Dattel o poskytování poměrné části příjmů z internetového volání mezi jejich sítěmi," vysvětlil již pravomocné rozhodnutí Bednář. Úřad můľe udělit sankci až deset miliónů korun, případně deset procent z obratu firmy, pokud byl prokázán majetkový prospěch.

České ministerstvo zahraničí odsuzuje vlnu násilí mezi izraelskými ozbrojenými silami a Palestinci

České ministerstvo zahraničí odsuzuje vlnu násilí mezi izraelskými ozbrojenými silami a Palestinci, při nichž za poslední čtyři dny přišlo o život nejméně 30 lidí. Praha je přesvědčena o nezvratitelnosti izraelsko-palestinského mírového procesu, i když je nyní ve své nejkomplikovanější fázi, uvádí se v prohlášení. Nepokoje propukly na západním břehu Jordánu, v pásmu Gazy a v Jeruzalémě po čtvrteční návštěvě vůdce izraelské pravicové opozice Ariela Šarona na jeruzalémské Chrámové hoře, posvátné pro židy i muslimy. Francouzský ministr zahraničí Hubert Védrine odsoudil Šaronovu čtvrteční návštěvu jako úmyslnou provokaci muslimů.

K dramatickým situacím pro české dopravce dochází při protestech v Řecku

K dramatickým situacím pro české dopravce dochází při protestech proti růstu cen pohonných hmot v Řecku. Řečtí řidiči kamiónů podle zpráv poškozených autodopravců zastavují cizí vozidla a v některých případech jim odebírají všechny doklady. Navíc poslední vývoj situace naznačuje další přitvrzení protestů, neboť jednání s vládou nejsou úspěšná.

Deficit rozpočtu činí 17,3 miliard korun

Deficit státního rozpočtu vzrostl ke konci září letošního roku na 17,3 miliardy korun. Jak informoval mluvčí ministra financí Libor Vacek, ve stejném období loňského roku chybělo v rozpočtu 8,6 miliardy korun. Zda se podaří dodržet celoročně plánovaný schodek 35,2 miliardy korun, bude záviset na splnění plánovaných daňových příjmů. Celkový deficit veřejných rozpočtů by však měl již letos podle odhadu ministerstva dosáhnout 99,8 miliardy Kč (5,2 procenta hrubého domácího produktu). Po vyloučení příjmů z privatizace, což požadují tzv. maastrichtská kritéria Evropské unie, vzroste deficit na 147,6 miliardy korun (7,7 procenta HDP).

Dohoda o odškodnění s Rakouskem bude podepsána asi v polovině října

Dohoda o odškodnění lidí, kteří byli za války nuceně nasazeni v Rakousku, by podle českého ministerstva zahraničí mohla být podepsána v polovině října. Jeho mluvčí Aleš Pospíšil připomněl, že rakouský parlament schválil v červenci zákon o odškodnění asi 150.000 nuceně nasazených na rakouském území. Odškodnění pro občany České republiky by se podle některých odhadů mohlo týkat asi 19.000 žijících lidí.

Konference zaměřená na život krajanů začala v pražském Karolinu

Životu Čechů v zahraničí a jejich vztahu k vlasti je věnována čtyřdenní konference, která začala v pražském Karolinu. Nad akcí převzal záštitu prezident Václav Havel. Konference je dalším významným krokem ke vzájemnému porozumění, sblížení a řešení problémů, řekl při slavnostním zahájení prorektor Univerzity Karlovy Pavel Klener. Setkání se podle něj zúčastní zhruba 200 krajanů z téměř třicítky zemí. Život českých krajanů by měl být v průběhu čtyř dnů podroben analýze v oblasti sociální, legislativní, politické a ekonomické. Účastníci konference budou debatovat i o psychologických aspektech emigrace a o vazbách emigrantů na českou kulturu. O přítomnosti a budoucnosti krajanských komunit a jejich vztazích s původní vlastí mají na konferenci hovořit jejich zástupci s představiteli českého politického a společenského života.

Mezinárodní federace novinářů: Nezveřejňovat novinářské zdroje

Mezinárodní federace novinářů (MFN) zaujala v minulých dnech opět nekompromisní stanovisko vůči tlakům úřadů, aby žurnalisté odhalovali při policejním vyšetřování a v soudních procesech zdroje svých informací. "Tlak na novináře, aby porušovali svou morální povinnost neodhalovat zdroje informací, nelze tolerovat. Musejí se proti němu postavit všichni vydavatelé, nakladatelé a vysílací společnosti v Evropě," uvedla MFN v prohlášení, jímž reagovala na uvěznění holandského žurnalisty Koena Voskuila za to, že nesdělil pramen svých informací. Sarah De Jongová z vedení MFN sdělila, že federace si zatím není vědoma nějakého tlaku vůči novinářům v České republice z tohoto důvodu a neznala případ redaktorů Mladé fronty Dnes, na něž policie naléhá, aby odhalili zdroj informací o kauze "Olovo".

Místopředseda lidovců a klienti zkrachovalé pojišťovny Morava hodlají podat žalobu na český stát

Hromadnou žalobu na český stát kvůli neplnění jeho rozhodnutí se rozhodl podat společně s klienty zkrachované pojišťovny Morava místopředseda lidovců Tomáš Kvapil. Stát totiž ani přes písemné rozhodnutí dosud nevyplatil lidem postiženým před třemi lety povodněmi slíbenou finanční pomoc. V sobotu navíc vypršela lhůta premiéra Miloše Zemana, který lidem slíbil za ministerstvo financí poslat peníze do konce září.

Veřejnost se postupně smiřuje s existencí Senátu

Senát je sice nepotřebný, ale když už je zakotven v Ústavě, tak ať existuje - tento názor mezi Čechy od roku 1998 zesílil a nyní jej sdílí necelá třetina obyvatel. Z osmi na 13 procent za tu dobu rovněž narostl podíl lidí, kteří soudí, že Senát je prospěšný. Zároveň ubylo lidí přesvědčených o tom, že horní komora parlamentu je naprosto zbytečná, a je proto třeba ji zrušit. Zatímco v prosinci 1998 tento postoj zastávaly dvě třetiny občanů, nyní je to už polovina. Česká veřejnost se tak postupně s existencí Senátu smiřuje, vyplývá z výsledků průzkumu agentury Sofres-Factum.

Ministr Fišer chce udělat prověrku hospodaření nemocnic, které nenajdou peníze na zvýšení platů zdravotníků a lékařů

Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer vzkázal vedení těch nemocnic, které nenajdou peníze na zvýšení platů zdravotníků a lékařů, že je čekají v nejbližších měsících prověrky hospodaření. Fišer tak vyhověl volání zdravotnických odborových předáků i zaměstnanců, kterým se nelíbí, že v některých zařízeních nejsou na zvýšení peníze. Ministr naznačil, že ředitelé mohou v krajních případech přijít i o místa.

Prezidentovi Václavu Havlovi se zhoršil chronický zánět průdušek

Prezidentu Václavu Havlovi se zhoršil jeho chronický zánět průdušek a musel zrušit svůj pracovní program alespoň pro nadcházející dva dny. Zhoršená bronchitida trápí prezidenta podle mluvčího Ladislava Špačka již několik dní a je nutné, aby zůstal v domácím léčení. Havlův osobní lékař Ilja Kotík doufá, že si prezident odbyl nejhorší fázi nemoci přes víkend, kdy se jeho teplota vyšplhala až k 38 stupňům Celsia.

Letošní sbírka pořádaná ke Dni dobré vůle vynesla 400.000 korun

Letošní sbírka pořádaná ke Dni dobré vůle Výborem dobré vůle - nadací Olgy Havlové vynesla 400.000 korun. Jak uvedla ředitelka výboru Milena Černá, v ulicích Prahy a dalších 17 městech nabízelo 14. září na 500 dobrovolníků občanům tradičně červená srdíčka do klopy jako symbol ochoty pomáhat druhým. Den dobré vůle připomněl desáté výročí založení Výboru dobré vůle, u jehož zrodu stála první manželka prezidenta Olga Havlová. Výbor pomáhá lidem, kteří se pro svůj nepříznivý zdravotní a sociální stav těžce zapojují do společnosti a nemohou se bez pomoci druhých sami o sebe postarat.

Po úspěšném koncertu v newyorské Carnegie Hall se do Prahy vrátil zpěvák Karel Gott

Po úspěšném pátečním koncertu v prestižní newyorské hudební síni Carnegie Hall se král české populární hudby Karel Gott a jeho host Helena Vondráčková, vrátili do České republiky. Před odletem Gott navštívil závěr bohoslužby v jednom z harlemských kostelů a poskytl rozhovor listu The New York Times. Koncert navštívilo přes dva tisíce lidí, hlavně českých krajanů a místních Slováků, Poláků a Rusů, kteří zahrnuli oba zpěváky nekončícími ovacemi. Gott si, jak řekl, splnil svůj životní sen, a Vondráčková podle svých slov v jeho naplnění ani nikdy nedoufala. Oba byli prvními popovými zpěváky ze střední a východní Evropy, kteří dostali možnost v Carnegie Hall vystoupit.

Mozartovo muzeum na Bertramce se dočká obnovené expozice

Mozartovo muzeum v Praze na Bertramce se dočká poprvé od roku 1956 obnovené expozice. Obnovená prohlídková trasa podtrhne charakter obytných místností této památky z 18. století. Každoročně přichází na Bertramku zvláště od jara do léta několik desítek tisíc turistů, zejména zahraničních.

Česká národní banka vydá pamětní minci k výročím Zdeňka Fibicha

Stříbrnou pamětní minci ke 150. výročí narození a 100. výročí úmrtí hudebního skladatele Zdeňka Fibicha vydá 4. října Česká národní banka (ČNB). Autorem návrhu je akademický sochař Vladimír Oppl. Pro letošní rok ČNB připravuje na 29. listopad ještě vydání stříbrné pamětní mince u příležitosti počátku nového tisíciletí.

Na východě Slovenska vrcholí přípravy na 6. ročník Českých dnů

Vernisáží výstavy o životě a díle spisovatele Bohumila Hrabala a festivalem filmů natočených podle jeho knih začne ve čtvrtek v Košicích šestý ročník přehlídky české kultury na východním Slovensku, která nese název České dny 2000. Zájem veřejnosti určitě přitáhne také seminář o dobrém vojáku Švejkovi v Humenném, na kterém vystoupí také vnuk Jaroslava Haška Richard, jenž se zúčastní také odhalení sochy dobrého vojáka Švejka na místě, kde se údajně Švejk zastavil na své cestě na východní frontu.

Prezident Havel poděkoval olympionikům za vystoupení v Sydney

Prezident Václav Havel poděkoval českým sportovcům za vystoupení na olympijských hrách v Sydney. "Děkuji celé olympijské výpravě za odpovědnou reprezentaci České republiky a gratuluji vám všem, kteří jste se svými vynikajícími sportovními výkony zasloužili o dobré jméno naší země ve světě, zvláště pak držitelům zlatých medailí Štěpánce Hilgertové a Janu Železnému," napsal prezident v telegramu adresovaném olympijské výpravě. Vedle vítězství kajakářky Štěpánky Hilgertové a oštěpaře Jana Železného získali čeští olympionici v Sydney ještě tři stříbrné a tři bronzové medaile.

Ze sportu:

Fotbalisté Liberce v pondělí zvítězili v dohrávaném utkání devátého kola první ligy nad Blšany 2:0 a v tabulce ztrácejí jeden bod na pražskou Spartu. Ligový mistr však má dva zápasy k dobru.

A ještě informace o úterním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, místy přeháňky. Nejvyšší denní teploty 13 až 17 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha.