• 20.8.2002

    Armáda posílila jednotky v zaplavených oblastech o dalších 500 lidí, takže na likvidaci následků záplav se podílí 8200 vojáků a 1420 kusů armádní techniky. Sedmá rota chemické ochrany se přesouvá do Prahy, kde bude likvidovat zkažené potraviny, řekla ČTK Iva Ruskovská z táborského velitelství sil územní obrany. V jižních Čechách je nejvíce vojáků a techniky v okolí Majdaleny na Jindřichohradecku, kde stále vytéká voda z otevřených hrází. V Neratovicích vojáci vybudovali místo speciální očisty a polní sprchy. Ty slouží místním obyvatelům k základní hygieně. Do oblasti Neratovic je v Kostelci nad Labem připraveno vyjet na pomoc 150 specialistů-chemiků, dodala Ruskovská.

  • 20.8.2002

    První výsledky vzorků vody odebraných při povodních v okolí areálu Spolany v Neratovicích na Mělnicku neprokázaly vážné ohrožení zdraví a života obyvatel. Zvýšená koncentrace rtuti byla naměřena přímo ve Spolaně pouze u paty objektu staré amalgámové elektrolýzy. Inspektoři ale dosud nemají k dispozici výsledky vzorků prudce jedovatých dioxinů, které budou až v pátek, řekl Václav Beroušek z České inspekce životního prostředí. Vzorky půdy přímo u jednoho z objektů zamořených dioxiny odebrali také aktivisté Greenpeace. Situaci ve Spolaně, kterou v době kulminace Labe téměř celou zaplavilo, sledují záchranáři a krizové štáby města, okresu a kraje. Úniky chlóru ze zatopeného areálu v minulém týdnu způsobily nejvyšší pohotovost všech záchranářských složek. V současné době v areálu pokračuje přečerpávání chlóru z ohrožených nádrží a jejich přepracování na neškodný chlornan sodný.

    Ekologické sdružení Arnika požádalo vedení Spolany Neratovice, aby zveřejnilo, kam před povodní převezlo nebezpečné chemické látky. Vedle prostor zamořených dioxiny a rtutí má Spolana podle Arniky v zátopové oblasti skladovací prostory pro tisíce tun nebezpečných chemikálií.

  • 20.8.2002

    Do Ústí nad Labem dorazilo s humanitární pomocí pro postižené záplavami zhruba deset kilových plechovek s nebezpečným pesticidem DDT. Městští policisté, kteří zásilku přijali, ji uložili v protiatomovém krytu. Jed má zlikvidovat hasičský záchranný sbor, řekli ČTK strážníci. Tajemník ústeckého magistrátu Milan Zemaník ČTK řekl, že město požadovalo čistící a desinfekční prostředky a insekticidy. "Je možné, že to někdo v dobrém úmyslu poslal," řekl. DDT je jedovatá látka na hubení škůdců, která byla v bývalém Československu zakázána v roce 1974. Zásilka zřejmě podle strážníků směřovala z některého skladu civilní obrany.

  • 20.8.2002

    Kolem čtyř miliard korun se pohybují první hrubé odhady škod, které záplavy způsobily domácím zemědělcům a potravinářskému průmyslu. "Škody v zemědělské prvovýrobě jsou asi 2,5 miliardy," uvedlo pro ČTK ministerstvo zemědělství. Poměrně přesné údaje jsou zatím pouze z jižních Čech, kde voda opadla. Ztráty zemědělců tam dosahují 870 miliónů korun včetně škod na rybách. Předseda Agrární komory České Budějovice Pavel Dlouhý již dříve uvedl, že zemědělci v jižních Čechách sklidili asi 50 procent ploch a ze zbývající poloviny po povodních už možná nesklidí vůbec nic.

  • 20.8.2002

    Radnice Prahy 1 je připravena zajistit náhradní bydlení pro všech přibližně 150 rodin, jejichž byty jsou po povodních na území první městské části neobyvatelné. Při rozhodování o přidělení náhradního bydlení nebude záležet na tom, zda je poškozený byt v obecním či soukromém majetku, oznámil starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister. Radnice má zatím k dispozici kolem 90 bytů. Jsou to jednak dokončované byty, které měly být pronajímány jako nadstandardní. Využity budou i volné byty před rekonstrukcí, které budou rychle upraveny. Při záplavách bylo z ohrožených míst Prahy 1 evakuováno přes 5000 lidí, z nichž téměř 400 nadále žije v záchytných střediscích.

    Statici už dokončili průzkum domů v uzavřené části Karlína. "Nehrozí u žádného domu, že by měl být stržen bez vědomí vlastníka," řekl jeho ředitel pražského magistrátu Zdeněk Zajíček. Statici nyní své poznatky vyhodnocují. Geotechnici zároveň provádějí měření, zda se tam hýbe podloží. Podle současných informací k tomu nedochází, což je potěšující, dodal Zajíček.

    Na řadu měsíců se budou muset Pražané i návštěvníci města rozloučit s představou, že se budou procházet po malostranské Kampě. Jeden z nejoblíbenějších parků na břehu Vltavy je po záplavách zničen a čeká ho rozsáhlá rekonstrukce. Starosta Prahy 1 Jan Bürgermeister nedokáže odhadnout, kdy se park stane opět místem odpočinku a cílem procházek. Radní Petr Burgr odhaduje, že zavřen bude možná i rok.

  • 20.8.2002

    Přibližně 30.000 slovenských korun (asi 22.000 českých korun) má v úmyslu poskytnout záplavami poničené české metropoli Praze stejnojmenná malá slovenská obec v okrese Lučenec. ČTK to řekl starosta slovenské Prahy Ján Karman. Podle starosty občané nosí 100 až 200 Sk, byli však i takoví, kteří přinesli 500 korun. "Je to úctyhodné číslo, když si uvědomíme, že 90 procent obyvatel tvoří důchodci a nezaměstnaní," dodal.

  • 20.8.2002

    Jedna z největších českých nákladních lodí, která v sobotu večer po opadnutí vody v Labi přehradila u Těchlovic na Děčínsku silnici mezi Děčínem a krajským městem, bude s největší pravděpodobností rozřezána. Více než 70 metrů dlouhý kolos o váze 250 tun nelze ze silnice jinak odstranit. Cena obdobné nové lodi je 20 až 25 miliónů korun.

  • 20.8.2002

    Velkou lagunu o rozloze zhruba dvaceti hektarů odčerpává od pondělí osm desítek polských hasičů v Bohušovicích nad Ohří na Litoměřicku. Voda zde zůstala po velkém jezeru, které zalilo minulý týden krajinu od Roudnice nad Labem až po Litoměřice. "Zatím ubylo jen pět centimetrů, ještě nejméně dva dny zde budou hasiči čerpat," řekl ČTK starosta obce Ivo Hinl. Při kulminaci Labe jezero měřilo do délky až 20 kilometrů a na šířku osm.

  • 20.8.2002

    Podmínky pro ukončení evakuace obyvatel v okolí Lužnice pod rybníkem Rožmberk byly splněny a lidé se mohou vracet do svých domovů. Stav rybníka i jeho hráze budou do poklesu hladiny na normální stav a další dva týdny poté pod soustavným odborným dozorem, řekl ČTK jihočeský hejtman Jan Zahradník. Shrnul tak závěry jednání krizových štábů a dalších institucí přímo na hrázi Rožmberku. Rybník, který má běžně kolem 5,5 miliónu metrů krychlových vody, zadržuje podle odhadů asi desetinásobek tohoto množství. Voda z rybníka Rožmberk odtéká do Lužnice, kde dál trvá třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, v Bechyni na Táborsku. Od pondělí platí zákaz vodáckého sportu Lužnici i jejích přítocích; důvodem jsou především stržené mosty, zaplavené chaty a vysoký stav vody.

  • 20.8.2002

    Na Znojemsku a Břeclavsku hrozí podle hygieniků po záplavách přemnožení komárů. Na polích mezi obcemi Hevlín a Novosedly se totiž vytvořilo obří jezero o rozloze 1500 hektarů. "Voda uhnívá, tlejí v ní mrtvá zvířata, je teplé počasí. To vše nahrává komárům. Lidé musejí být opatrní," řekla ČTK ředitelka jihomoravské hygienické stanice Dagmar Hrubá. Povodňový štáb nechal již v pondělí do oblasti z práškovacího letadla rozsypat látky, které by měly přemnožení komárů zamezit.

Pages