Babiš: ČR se způsobem dělení dodatečných vakcín nesouhlasí, je nevyvážený

Premiér Andrej Babiš (ANO) nerozumí tomu, jak mohlo portugalské předsednictví ve čtvrtek večer oznámit kompromis o rozdělení dodatečných deseti milionů vakcín od firem Pfizer/BioNTech v EU, když s ním ČR, Rakousko a Slovinsko nesouhlasí. Sdělil to dnes ČTK. Klíč, podle kterého se mají vakcíny rozdělit, není podle něj solidární a vybalancovaný. Řešení vzniklo pod vlivem velkých států a na sílu, doplnil Babiš. Česku podle plánu připadne poměrná část vakcín, nezíská dávky navíc.

Devatenáct států se části svého přídělu vzdalo ve prospěch Slovenska, Bulharska, Chorvatska, Estonska a Lotyšska. Při jednáních podle Babiše převládla touha potrestat rakouského kancléře Sebastiana Kurze, že se proti nevyvážené distribuci vakcín v EU dříve ozval. Za hlavní problém český premiér považuje, že systém kompenzuje jen státy, které si objednaly málo vakcíny Pfizeru. Česko má jedny z nejhorších statistik nakažených a mrtvých, ale je jedním ze států s nejméně dodanými dávkami, konstatoval Babiš. "Jsme na 65 procentech průměru," uvedl.

Portugalské předsednictví EU původně navrhlo, aby tři miliony dávek byly rezervovány pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo Praze, Vídni a Lublani. Podle serveru Politico ČR z "balíku solidarity" mohla získat asi 140.000 dávek. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70.000 dávek, píše Politico s odvoláním na diplomaty.

Babiš musí sám převzít zodpovědnost za výsledek jednání o dodatečných vakcínách a omluvit se těm, kdo budou na očkování čekat déle, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). O skandální prohře či naprostém selhání premiéra Andreje Babiše (ANO) hovoří čeští opoziční politici.

Kurzova kancelář dnes oznámila, že Rakousko poskytne Česku 30.000 dávek vakcín. Krok nazval ukázkou solidarity, k podobnému kroku se vůči ČR podle něj chystají i další země.