Petříček k otevírání hranic: V polovině června by mohl vzniknout ‘minischengen‘

Foto: ČTK / AP Photo / Ronald Zak

Už od 26. května by měly kontroly na většině českých hraničních přechodů být jen namátkové. Od poloviny června by pak při překročení hranic s Rakouskem a Slovenskem nemuselo být nutné předkládat negativní test na koronavirus nebo nastoupit do karantény. Šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD) to řekl videokonferenci se svými protějšky z obou zemí. K jednání chtějí přizvat i Maďarsko a další země.

Foto: ČTK / AP Photo / Ronald Zak

Tomáš Petříček,  foto: archiv Úřadu vlády ČR
Ministr Tomáš Petříček informoval, že s rakouským protějškem si potvrdili zájem na tom, aby se do poloviny června otevřely hranice pro cestování nejenom z důvodů ekonomických, ale zejména pro turisty bez omezení.

„Podmínkou je, že v nadcházejících dvou týdnech budeme sledovat epidemiologickou situaci na obou stranách, ale stále platí, že polovina června je ten termín, ke kterému směřujeme,“ uvedl ministr.

Slovenská strana je podle něj zdrženlivější, a tak bude vyjednávání o volném přeshraničním pohybu ještě pokračovat. „Budeme o tom ještě dále hovořit, ale věříme, že k půlce června by mohl vzniknout minischengen, který zajistí, že lidé budou moci cestovat bez kontrol, nutnosti testů nebo následné karantény," dodal ministr.

Minischengen by měly primárně tvořit Česko, Slovensko a Rakousko. „Chceme přizvat i Maďarsko, které také vykazuje dobrá čísla ," doplnil Petříček.

Bezpečné země

Foto: ČTK / Ondřej Hájek
Česko chce koordinovat přístup i s dalšími státy, tedy s Německem a Polskem. Ministr Petříček věří, že české hranice s nimi by se mohly otevřít také kolem poloviny června.

Je podle něj ale nutné postupovat odpovědně a zajistit, aby poté nepřijížděli do Česka lidé z rizikovějších zemí, třeba z Belgie či Francie. Zdůraznil však, že u všech zemí záleží na vývoji epidemiologické situace.

Podle Petříčka by měly být definovány kategorie vysoce rizikových, rizikových a nerizikových zemí, podle toho, jaká je v nich epidemiologická situace v souvislosti s koronavirem. Seznamem by se pak Česko řídilo v postupném uvolňování hranic pro cizince.

„Seznam v současnosti vzniká, je to záležitost ministerstva zdravotnictví, aby vyhodnotilo epidemiologickou situaci. V případě vysoce rizikových zemí stále budou platiti restrikce pro vstup jejich občanů nebo lidí dlouhodobě žijících na jejich území na naše území. V případě rizikových stále ještě o tom jednáme, jestli třeba nebudou namátkově kontrolování, aby se prokázali negativním testem,“ uvedl šéf české diplomacie. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí řekl, že by mezi nerizikovými státy byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko. Ministr Petříček zmínil Řecko nebo Bulharsko.

Jan Hamáček,  foto: ČTK / Roman Vondrouš
O otevírání hranic mluvili v úterý přes telemost také premiéři Česka, Slovenska, Polska a Maďarska s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že považuje za ideální, aby se hranice mezi Českem, Slovenskem, Německem, Rakouskem a Maďarskem otevřely současně 15. června a cestovalo se jako před epidemií.

Kontroly už jen namátkové

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) informoval, že Česko chce otevřít od 26. května drtivou většinu hraničních přechodů. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí. Seznam konkrétních přechodů připravuje ministerstvo s policií.

"Až na ty nejmenší (přechody) typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď," uvedl Hamáček.

Při vstupu do České republiky ale budou muset lidé mít u sebe povinně testy na covid-19. Ty nesmí být starší než 4 dny, jinak musí do 14denní karantény.