Balony nad Sněžkou

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Čekali více než rok a minulou neděli se dočkali - příznivý vítr dovolil skupině českých vzduchoplavců přeletět ze Špindlerova Mlýna Krkonoše v oblasti jejich nejvyšší hory Sněžky. Piloti čtyř horkovzdušných balonů si tak splnili svůj sen.

Foto: ČTK
David Línek z České Skalice a další tři piloti z Prahy, Přerova a Chrudimi dokázali něco, co vejde do historie. Podobný hromadný přelet Sněžky se totiž ještě nikomu před nimi nepodařil. David Línek ještě před startem prozradil, proč se tak stalo až nyní:

Foto: ČTK
"Čekali jsme než přijde vhodné počasí a než budeme mít všechna potřebná povolení. Povětrnostní podmínky jsou dneska vcelku ideální, téměř nulová oblačnost, správná síla větru, směr větru není úplně ideální, ale je to akceptovatelné. Poletíme pravděpodobně ve výšce 2000 až 2500 metrů nad mořem. Bude tam určitě pod nulou a budeme se tam pohybovat 40, 50 možná 60 kilometrů v hodině. Přes léto termika začíná dvě hodiny po východu slunce a končí dvě hodiny před západem slunce, to znamená, že pro tak dlouhý let je vhodná pouze zima."

Nejobtížnější byla meteopříprava. Až nyní počasí nabídlo průsečík správných hodnot oblačnosti, teploty, síly i směru větru. Přesto pokus nečekaně narazil na bariéru - polské úřady odmítly let navzdory Schengenu povolit. Jeden z pilotů, Vladimír Lacina z pražského balonového klubu, k tomu řekl:

"Jsme letadlo, máme 'ókáčko' jako všechna ostatní letadla. Pokud tam chce letět zahraniční letadlo, musí být pasově a celně odbaveno. To padne až snad od 1. dubna. To je důvod, proč polská strana nechce přijmout náš plán letu. Já jsem dostal číslo až přímo do Varšavy,a tam mi řekli, že by byla možnost taková, že bychom si tady udělali český let, nepovede se to a přistaneme v Polsku. Máme zavolat na cizineckou policii a uvědomit je o tom, že jsme tam přistáli. Budeme ve spojení s Jelení Górou, tam o nás vědí. Oni mají nějaký svůj provoz už prý otevřený."

Foto: ČTK

Čeští balonoví piloti zvolili tento způsob. Teď už jen zbývalo připravit ke stratu moderní balony a David Línek s ostatními piloty mohli nastoupit do proutěných košů.

Foto: ČTK
"Proutěné koše zůstaly proto, že je to jediný materiál, který vydrží silnější nárazy při tvrdších přistáních. 05 je náš volací znak. První poletí Láďa Lacina s bílým balonem a ostatní za ním. Během deseti vteřin jsme připraveni odstartovat."

A co se přeje vzduchoplavcům? "Hladké přistání,"říká David Línek.

Pak už přihlížejícím nezbylo než zaklonit hlavy a sledovat majestátně se vznášející barevné balony. Po dvaceti minutách se už vznášely nad nejvyšší horou Čech v nadmořské výšce kolem dvou a půl kilometru, tedy téměř kilometr nad vrcholem. Jak po návratu sdělil David Línek, celý let trval asi jednu hodinu deset minut a kvarteto balonů přistálo u Karpacze v jižním Polsku i za silného větru bezpečně.