Bezpečnostní opatření jsou přísnější, život občanů ale neomezují
Útok na Irák zatím život v České republice výrazně neomezil. Policie ve spolupráci s armádou sice zpřísnila bezpečnostní opatření, zatím ale nejsou příliš viditelná. "Stanovisko České republiky je zcela zřetelné - není v koalici států, které provádějí operaci Svobodu Iráku," shrnul po jednání Bezpečnostní rady státu postoj země premiér Vladimír Špidla. Stejný názor má i prezident Václav Klaus.
20 vojáků posílilo svých 46 kolegů na ruzyňském letišti, dalších téměř 600 pomůže policii hlídat továrny s rizikovou výrobou, zdroje pitné vody a důležité dopravní a energetické uzly zejména na území Prahy a Středočeského kraje. Policie ve čtvrtek také postavila stálé hlídky u budov státních institucí. V pohotovosti je Bezpečnostní informační služba.
Stálou hlídku postavila ve čtvrtek policejní ochranná služba také k dalším dvěma zastupitelským úřadům - britskému a kuvajtskému. Celkem tak bude policie neustále střežit šest zastupitelských úřadů, vedle těchto dvou ještě americký, izraelský, turecký a saúdskoarabský.
Podle ministra vnitra Stanislava Grosse by se bezpečnostní opatření neměla dotknout běžného života lidí. Zpřísnění ostrahy ve čtvrtek posvětila na ranním jednání Bezpečnostní rada státu. Premiér Špidla řekl, že vláda neví o žádné konkrétní hrozbě. Vyzval ale občany, aby byli opatrní a měli pro případná omezení pochopení.
Ministr obrany Jaroslav Tvrdík informoval o tom, že všech přibližně 400 českých a slovenských vojáků, kteří jsou v Kuvajtu, je v pořádku. Zdůraznil, že v případě nasazení českých vojenských chemiků během války nepůjdou do první linie, protože pro velitele jsou příliš vzácní. Tvrdík také oznámil, že velitel česko- slovenského protichemického praporu v Kuvajtu Dušan Lupuljev je osobou, která má konečné rozhodovací pravomoci o tom, kde a jak bude jeho jednotka nasazena. Tvrdík dodal, že má ve svého velitele naprostou důvěru.
Ve čtvrtek pokračovala také slovní přestřelka mezi premiérem a ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou o míře zapojení ČR do válečných akcí. Přestože kabinet už po středečním jednání zdůrazňoval, že čeští vojáci nejsou součástí protiirácké koalice, ministr zahraničí Cyril Svoboda vzápětí v rozhovoru pro BBC uvedl, že země je se Spojenými státy. "Požádám pana Svobodu o upřesnění tohoto výroku," poznamenal po jednání Bezpečnostní rady premiér Špidla. Premiér připomněl, že české jednotky se nezapojí do válečných operací, protože nebyl dán mandát OSN. Zároveň ale platí, že jsou připraveny poskytnout v oblasti humanitární pomoc.