Bimba - ilustrátor foglarovek v Obecním domě

bimba5.jpg

V pražském Obecním domě je od 10.října k vidění retrospektivní výstava malíře a ilustrátora Bohumila Konečného. Jeho jméno zná asi málokdo, ale ilustrace a pseudonym Bimba si okamžitě vybaví každý čtenář foglarovek nebo dobrodružných knih Otakara Batličky.

Jeden z kurátorů výstavy Jan Hosnedl učí na plzeňském gymnáziu na Mikulášském náměstí matematiku a fyziku. Když jednou ve škole objevili velkou karikaturu profesorského sboru z 1. republiky s podpisem Bimba, okamžitě si vybavil ilustrátora svých oblíbených foglarovek Bohumila Konečného, který ve třicátých letech školu navštěvoval. Později se Jan Hosnedl spojil s Františkem Ulčem a dalšími znalci Konečného díla. Vznikl dokumentární film, kniha a výstava v Západočeském muzeu v Plzni. Poté přišla nabídka uspořádat výstavu v Obecním domě.

Život a dílo Bohumila Konečného - Bimby přiblížil Jan Hosnedl.

"Bohumil Konečný se narodil v roce 1918 v Plzni. celý život se věnoval zejména dobrodružné ilustraci, jeho hlavním vzorem byl malíř Zdeněk Burian s nímž si dopisoval a později se i přátelil. Kromě té dobrodružné ilustrace byl i fenomén na kresby žen. Zejména potom s nimi v padesátých letech vyzdobil exportní plakáty pro firmy jako byly Jablonex, Petrof nebo Prazdroj. V šedesátých letech jsou hodně známé jeho ilustrace pro foglarovky a knížky Otakara Batličky. S Foglarem spolupracoval už před válkou, když ilustroval povídky Otakara Batličky v tehdejším velmi slavném časopise Mladý hlasatel, utvořili tam s Batličkou takovou autorskou dvojici."

"Kromě toho nakreslil Bimba komix o takové bojovnici, vyvinuté,vnadné ženě, měla se jmenovat Amazona. Petr Sadecký, kterému se v emigraci nedařilo příliš uplatnit přidělal Amazoně rudou hvězdu na čelo a vymyslel si takovou mystifikační legendu, že komix vzniká někde v disentu v Kyjevě a ta bojovnice bojuje za pravé ideály komunismu. Už to také nebyla Amazona ale Octobriana. O Octobrianě v roce 1971 vyšla v Londýně dokonce knížka. Vzbudila v tehdejší době studené války poměrně velký mediální ohlas. Začala ji obdivovat celá řada známých osobností, jednou z nich byl např. David Bowie. Bohumil Konečný s tím měl ale značné problémy. Brzo se ukázalo, že kresby pro Octobrianu nedělali nějací disidenti v Kyjevě, ale že je to jeho autorská práce a kromě něj také Zdeňka Buriana. Pro konečného to znamenalo konec umělecké kariéry."

Bohumil Konečný zemřel krátce po sametové revoluci v lednu roku 1990. Jeho dílo si mohou návštěvníci v Obecním domě prohlédnout až do ledna příštího roku.