Britové jednali v Česku o hospodářské spolupráci

Do Česka tento týden přijela obchodní delegace zástupců 60 britských firem. Jednala tu o spolupráci s českými podniky, hlavně v oblasti strojírenství informačních technologií. A v Praze byl také udělen prestižní titul Podnikatel roku za rok 2013. Získal ho majitel textilky JUTA Jiří Hlavatý.

Britské společnosti mají ve spolupráci s Českem na co navazovat. Na českém trhu podnikají zavedené firmy, například potravinářské nebo oděvní řetězce. Vzájemný obrat obou zemí se od roku 2000 více než zdvojnásobil. Britové podle britské velvyslankyně v Česku Jan Thompsonové chtějí hodnotu vzájemného obchodu ještě zvýšit:

"V Česku působí řada britských podniků, například Tesco, Vodafone nebo Marks & Spencer. Některé z nich mají sídlo v Praze pro celý středoevropský region. Vidíme ale, že zdejší trh má stále velký potenciál. Cílem brněnské konference je podpořit britský vývoz do Česka."

Britské firmy láká hlavně energetika a strojírenství, se kterým mají české podniky dlouhodobou zkušenost. Potvrzuje to i britský ministr obchodu a investic Lord Ian Livingston:

"Česko má také odborníky na informační technologie. Zdejší podniky také umí vyrobit kvalitní zařízení pro ropný průmysl. To je další oblast, ve které mohou Česká republika a Británie spolupracovat."

Britové chtějí, aby investice na jejich trhu zvýšily i české firmy, zejména v oblasti informačních technologií. A právě proto přijeli podnikatelé do Brna, kde má své sídlo část českých IT společností. Oslovit chtějí i podniky, které poskytují telekomunikační služby.


Jiří Hlavatý, foto: ČTK
Jiří Hlavatý nastoupil do společnosti Juta jako strojní inženýr hned po škole, v roce 1972. Za čtyřicet let ve firmě prošel několika profesemi. Dnes jako majitel řídí čtrnáct továren a dva tisíce zaměstnanců. Roční obrat společnosti dosahuje skoro šesti miliard korun. Většinu produkce vyváží do 65 zemí světa. Firma vydělává hlavně na výrobě geotextilií a membrán pro stavebnictví. Hlavatý nepovažuje titul Podnikatel roku jen za ocenění práce v uplynulém roce:

"Je to ocenění za deset, dvacet, třicet let intenzívní práce a změny celého výrobního programu v Jutě, protože Juta byla v minulosti lídrem ve zpracovávání přírodních materiálů, a dnes se stala lídrem ve zpracování polymerů."

V dalších kategoriích soutěže uspěli například František Kudela a jeho syn Robert ze společnosti Chropyňská strojírna. Získali titul Technologický podnikatel roku 2013. Jejich firma dodává linky hlavně velkým automobilkám. I oni si ocenění váží, především za své zaměstnance. A stejně jako podnikatel Hlavatý věří, že letos se už české ekonomice povede lépe:

"My meziročně rosteme o třicet procent, takže si myslím, že musí růst i další. Od roku 2008 pořád slyšíme o krizi. Když se ale dělá, tak krize myslím většinu podniků míjí. Třeba tolik nerostou, jsou ale připravené nastartovat."

Podnikatel roku 2013 Jiří Hlavatý bude reprezentovat Českou republiku na celosvětovém finále soutěže v Monte Carlu.