Britové přiznali: kontroly na ruzyňském letišti byly diskriminační

Romská žena, která se chystala navštívit svou dceru v Manchesteru, foto: ČTK

Od července roku 2001 vykonávali na pražském ruzyňském letišti britští imigrační úředníci kontroly, jejichž cílem bylo snížit počet žadatelů o azyl v Británii. Především z řad z řad českých Romů. Britská justice ve čtvrtek došla k závěru, že londýnská vláda při kontrolách na ruzyňském letišti Romy rasově diskriminovala.

Romská žena,  která se chystala navštívit svou dceru v Manchesteru,  foto: ČTK
V roce 2002 podala britská organizace obránců lidských práv Liberty žalobu na tento postup jménem šesti anonymních žalobců a Evropského střediska pro práva Romů. Soud první instance ji zamítl. Odvolací soud pak ale dospěl k závěru, že pravidla prakticky jistě Romy diskriminovala; tuto diskriminaci nicméně označil za ospravedlnitelnou, protože u Romů byla tehdy větší pravděpodobnost, že budou žádat o azyl, než u ostatních osob. Liberty uvedla, že Romové byli vystaveni rasismu. Ten je podle názoru organizace obsažen v jádru britské vládní azylové politiky. Stanovisko stvrzuje čtvrteční výrok právního výboru Sněmovny Lordů, který je nejvyšší soudní instancí.

Jak výrok hodnotí čeští Romové? Romský aktivista Čeněk Růžička: "Mě to dost překvapilo a samozřejmě zároveň velkou měrou potěšilo, ale ta první radost opadla. Oni dospěli k názoru, že pravidla Romy diskriminovala, ale zároveň tuto diskriminaci označili za ospravedlnitelnou."

Otakar Motejl
Telefonicky jsme se obrátlili také na veřejného ochránce lidských práv Otakara Motejla. Také on je usnesením horní komory potěšen i zklamán, byť z jiného důvodu než romský aktivista.

"Tak samozřejmě že mě potěšilo a současně zarmoutilo. Potěšilo mě proto, že dalo za pravdu mým prvotním pocitům, zarmoutilo mě proto, že to i v Anglii trvá tak dlouho. Ta věc byla rozsouzena v těchto dnech ohledně událostí, které se odehrály před téměř pěti lety, ale zase zaplať pámbů, že se ta věc uzavřela."

Může to mít podle vás nějaké pozitivní důsledky?

"Pozitivní důsledky to může mít snad pro anglickou společnost, protože skutečně v té době vznikly jakési segregační tendence v anglické právní úpravě imigračních procedur a myslím, že si Anglie už tenkrát z toho trošku vzala ponaučení a že teď si uvědomila, že jakákoliv segregační opatření byť prvoplánově dobře míněná se mohou vymknout v realizaci a mohou způsobit přinejmenším ostudu, když už nic horšího."

U telefonu byl ombudsman Otakar Motejl.