Brněnský lékař operoval uši v Zambii, tamní úroveň zdravotnictví ho zaskočila
Lékař z Fakultní nemocnice Brno Milan Urík se v září zúčastnil dvoutýdenní mise Medevac v africké Zambii. Přizvali jej kolegové z pražské motolské nemocnice díky jeho specializaci na operace uší. Pro Uríka to byla první zkušenost s pomocí v rozvojové zemi. Šokovala ho špatná úroveň tamního zdravotnictví nebo rozsáhlé výpadky elektřiny, které lékařům komplikují práci. Přesto by se chtěl zúčastnit i další mise, řekl Urík ČTK.
Lékaři pracovali v téměř třímilionovém hlavním městě Lusaka. "Je to z velké části slum, nemocnice se nacházela ve staré zanedbané továrně," popsal Urík. Přestože se specializuje na děti, operoval většinou dospělé. "Děti jsou tam na druhé koleji. Když rodina trpí hladem, dítě dostane jíst až jako poslední. U dětí do věku pěti let to berou tak, že možná přežijí, možná ne," uvedl. Pro lidi v Zambii je podle něj hlavní, že chodí a hýbou rukama. Další nemoci tolik neřeší. "Nádory hlavy a krku jsou ale stigmatizující, všichni je vidí. Vadí jim to víc než něco smrtelného v břiše, kde to nevidí nikdo," dodal.
Jedním z takových případů byla pacientka s nádorem na krku. "Rostl, až by ji zadusil. U nás by to brzy odborníci diagnostikovali a operovali," poznamenal. Provedl i další zákroky, které už dnes lékaři v Evropě nevidí. "Měli jsme tam třeba paní, která měla oko na boku hlavy jako chameleon, protože jí ho cysta úplně vytlačila," doplnil. Součástí působení české humanitární mise Medevac je pravidlo, že pacienti musí být chudí místní lidé.