Budovu Radia Svobodná Evropa střeží obrněné transportéry

Budovu Radia Svobodná Evropa RFE/RL v Praze střeží od čtvrtečního odpoledne čtyři obrněné transportéry. Kvůli ochraně budovy rádia je omezena i doprava centrem hlavního města v jeho okolí. Po jednání meziresortního krizového štábu to novinářům řekl ministr vnitra Stanislav Gross. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík Českému rozhlasu řekl, že republika zesílí bezpečnostní opatření u amerických objektů na základě určitých informací ze zahraničí a požadavků oficiálních představitelů USA. Jeden jízdní pruh magistrály, jež vede kolem rádia, bude sloužit policistům k případnému odstavování a kontrole vozidel. Od ostatních pruhů bude podle policejního ředitele Jiřího Koláře oddělen betonovými panely. Společně s policisty, kteří objekt Radia Svobodná Evropa hlídají už nyní, budou na bezpečnost dohlížet i výsadkáři z brigády rychlého nasazení. Tvrdík, který se ve středu zúčastnil schůzky ministrů obrany zemí NATO, také připustil, že přestěhování rádia do jiného objektu je možnou alternativou, jak ho ochránit.

Pražská policie vyzvala řidiče, aby pokud možno nejezdili do centra Prahy. Výzva souvisí s rozhodnutím meziresortního krizového štábu, který přijal mimořádná bezpečnostní opatření k ochraně pražské budovy stanice Svobodná Evropa. "V souvislosti s tímto opatřením žádáme všechny řidiče, aby - pokud nutně nemusí - do této oblasti nevjížděli," uvedla Eva Miklíková z pražské policejní správy. V souvislosti s opatřeními bude omezen provoz v okolí rádia, na Václavském náměstí a v ulicích Legerova, Mezibranská a části Vinohradské ulice. Před budovou Amerického centra v Hybernské ulici v Praze 1 dnes odpoledne stál jeden policejní automobil a vchod hlídali policisté. Americké centrum odmítlo sdělit, jak vypadají zpřísněná bezpečnostní opatření s tím, že otázky týkající se bezpečnosti nekomentují. Několik policistů se samopaly hlídalo ve čtvrtek také americké velvyslanectví. Jejich kolegové kontrolovali auta, která přijížděla po silnici k velvyslanectví. Řidiči museli policistům ukázat zavazadlový prostor, policisté se dívali i pod kapotu motorů a zrcadlem zjišťovali, zda není něco na podvozku. Sídlo RFE/RL v těsné blízkosti horní části Václavského náměstí se nachází u nejrušnější dopravní komunikace vedoucí napříč Prahou. Po severojižní magistrále v úseku mezi náměstím I.P.Pavlova a křižovatkou Bulhar nebudou smět jezdit vozidla s hmotností přesahující 3,5 tuny.

Zvláštní bezpečnostní opatření přijatá kvůli nedávným teroristickým útokům na americká města se dotýkají i návštěvníků Pražského hradu a zámku v Lánech na Rakovnicku. Krizový štáb Pražského hradu totiž rozhodl, že kvůli bezpečnosti budou i nadále upraveny návštěvní hodiny v historických sídlech českých panovníků a prezidentů. Lánský park navíc zůstává uzavřen. Obvykle bývá park přístupný o víkendu, ve středu a ve čtvrtek odpoledne.

Opoziční poslanci ze sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost se pozastavili nad tím, že ministři obrany a vnitra Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross už po poledni oznámili posílení bezpečnostních opatření amerických objektů v Praze, ale ještě ve čtvrtek pozdě odpoledne se tato opatření neuskutečnila.

Autor: Ivo Prokop