Uplynulo pět let od útoku na newyorská "dvojčata"

r_2100x1400_radio_praha.png

V pondělí 11. září uplynulo 5 let od útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku a na další cíle ve Spojených státech. Od tohoto momentu jsme mnohokrát slyšeli výrok, že svět už nebude nikdy jako dřív.

Foto: ČTK
Je svět opravdu jiný? Na to jsme se zeptali lidí v pražských ulicích. Podle dvou dospívajících mladíků se za uplynulých pět let jejich pocity ze světa kolem nezměnily:

"No furt stejně... no jasný."

Zdánlivě podobný názor, ale nakonec s úplně jiným vyzněním přednesl pán středního věku:

"Ten terorismus, ten už byl i před tím 11. září, akorát se o tom nemluvilo."

Mladá žena připouští změny kolem sebe, ona sama se ale stále ještě více bojí pavouků, než teroristů.

"Vzhledem k tomu, že už jsem teď párkrát vycestovala, tak určitě jsem to cítila, co se týče bezpečnostních opatření v letectví, to se mě asi nevíc dotklo. A jinak asi nic jiného mě nenapadá. Mám větší strach teď momentálně ještě zatím z pavouků..."

A strach si nepřipouští ani další paní, která ale varuje před lhostejností:

"Mně osobně to jedno rozhodně není, a ani se víc nebojím, jenom mám pocit, že by si lidé měli uvědomit, že ta hrozba terorismu je pro nás pro všechny strašně velká. I tady v Praze."

Bezesporu lze potvrdit postřeh o letecké dopravě. Po 11. září 2001 a pak pokaždé po dalších útocích a hrozbách se znovu a znovu zpřísňují kontroly na letištích, i když část opatření je jen dočasných. Jiné už zůstávají trvalou součástí života cestujících a samozřejmě zaměstnanců leteckých společností a bezpečnostních složek. Lidové noviny například v pondělí přinesly informaci o českých létajících agentech. I když se o tom ví spíše v souvislosti s izraelskými a americkými lety, ochranu cestujících i v letadlech z Prahy dnes zajišťují takzvaní "air marshals", agenti v civilu se zbraní se speciálním střelivem. Místa, kam létají, jsou ale tajná. Cílová místa vytipovává speciální komise, složená z členů rozvědky a dalších bezpečnostních složek. I když podle vyjádření policejního prezidenta Vladislava Husáka pro nedělní diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce není v současnosti hrozba nijak akutní.

Vladislav Husák, foto: ČTK
"Já v tuto chvíli mohu říci, že nevíme o žádném případu, který by v České republice mohl zásadním způsobem ohrozit stabilitu a bezpečnost. Samozřejmě velice úzce kooperujeme se všemi zpravodajskými službami, kooperujeme s našimi kolegy v zahraničí - policisty, a reagujeme na všechny informace, které dostáváme. Ale dá se říci, že v tuto chvíli není žádná informace, která by v České republice hrozila určitým teroristickým útokem."

V souvislosti s možnými budoucími hrozbami se hovoří o nutnosti vzniku protiteroristického centra. Podle Husáka je dnes policie připravena zřídit tu svou, tedy policejní část v průběhu měsíce, pokud vznik centra bude schválen příslušnými státními orgány. Připomeňme ale, že policejní složka by byla jen jednou ze součástí organizmu, který by se musel skládat i z dalších složek, zejména tajných služeb. Podle nového ministra vnitra Ivana Langera právě ty jsou nejefektivnější součástí prevence před možnými hrozbami.

A Langerův předchůdce František Bublan v témže pořadu České televize připomněl, jak je důležitá také mezinárodní spolupráce v této oblasti. I když podle něj je Česká republika v Evropské unii v tomto směru hodnocena velice dobře, rezervy vidí právě uvnitř českých bezpečnostních složek.

"Já bych chtěl vymýtit dvě takové fikce. Ta první je, že my jsme schopni sami se proti tomu terorismu nějak bránit. Nejsme. My potřebujeme silnou mezinárodní spolupráci. A tou druhou fikcí je to, že existuje nějaká stoprocentní bezpečnost. To bohužel také není. Takže s těmato dvěma aspekty musíme počítat a na tom to postavit. A my jsme za ty minulá léta si vytvořili skutečně takovou dobrou pozici na té mezinárodní scéně, že spolupráce s těmi ostatními, ať už zpravodajskými službami nebo policií, je velmi dobrá a teď možná trošku stojíme před úkolem, abychom ještě doladili tu spolupráci uvnitř."

Zda tedy vznikne v Česku protiteroristické centrum, které bude koordinovat potřebné aktivity, tak navzdory převažující shodě stále ještě není zřejmé.