Čech po třinácté v lize neinkasoval a Chelsea udržela náskok

Brankář Petr Čech po třinácté v sezóně anglické ligy neinkasoval a pomohl fotbalistům Chelsea k výhře 1:0 nad Aston Villou. Londýnský klub si tak udržel v čele tabulky náskok pěti bodů před Arsenalem, jenž porazil 2:0 v derby Fulham. Utkání na Stamford Bridge rozhodl gólem z 30. minuty Duff, který překonal Sörensena střelou levačkou po Robbenově přihrávce. Na lavičce hostů z Birminghamu strávil celý zápas český obránce Václav Drobný, jenž se své premiéry v anglické nejvyšší soutěži ještě nedočkal.

Nejnovější zprávy

 • Prezident Miloš Zeman vyznamenal 38 osobností a promluvil k národu

  28.10.2020

  Prezident Miloš Zeman u příležitosti státního svátku ocenil 38 osobností. Jsou mezi nimi váleční veterány či zástupci armády, policie, hasičů i zdravotníků za jejich boj proti epidemii koronaviru. Podle očekávání nejvyšší státní vyznamenání in memoriam obdržel zpěvák Karel Gott. Tradiční slavnostní ceremoniál se kvůli špatné epidemické situaci neuskutečnil. Ocenění si vyznamenání převezmou až za rok. Seznam vyznamenaných Pražský hrad zveřejnil ve středu na svém webu. Řádů bílého lva prezident udělil šest. Nejvyšší státní vyznamenání dostali bojovník z východní fronty druhé světové války Miloslav Masopust a in memoriam váleční letci František Chábera a Josef Koukal, oceněn jím byl i legionář, odbojář a oběť justiční vraždy komunistického režimu Heliodor Píka. Jak již dříve Zeman avizoval, udělil jej i končícímu ministru zdravotnictví Romanu Prymulovi za zvládnutí první vlny koronavirové epidemie. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, druhé nejvyšší státní vyznamenání, dostal předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Mezi dalšími oceněnými jsou lékaři, historici, sportovci, podnikatelé či herci.

  Mezi oceněnými není Jaroslav Kubera, který zemřel v lednu ve funkci předsedy Senátu. Zeman mu slíbil udělit Řád bílého lva, vdova Věra Kuberová ale ocenění odmítla převzít.

  Zeman: Svátek 28. října by měl být svátkem národní hrdosti

  V předtočeném proslovu, který nahradil tradiční prezidentův projev při udílení státních vyznamenání ve Vladislavském sále, se Miloš Zeman omluvil vyznamenaným, že musel předání vyznamenání o rok odsunout. Dějiny podle něj tvoří lidé, kteří v životě něco dokázali. Řekl, že mezi ně nepatří pouze vyznamenaní na Pražském hradě. "Jsou to tisíce, desetitisíce, statisíce, miliony lidí, kteří svým způsobem mají za sebou úctyhodnou životní dráhu a mohou se ohlédnout za sebe a vidět, že tato dráha byla úspěšná," řekl. Vždy si proto přál, aby další osobnosti byly oceňovány na úrovni krajů, měst a obcí. Ke státnímu svátku 28. října řekl, že by měl být svátkem národní hrdosti. "Hrdosti, která je vytvářena všemi těmi, kdo pomáhají našemu národu k lepšímu životu. Přejme si, aby to byl svátek nás všech, a budu se těšit, že za jeden rok se opět setkáme ve Vladislavském sále Pražského hradu," zakončil projev Zeman.

 • Babiš v projevu vyzval národ, aby se semkl v boji proti koronaviru jako na jaře

  28.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO ) doufá, že se česká společnost semkne jako při jarní vlně koronaviru. Řekl to ve svátečním projevu k výročí vzniku Československa, který zveřejnil na svém facebookovém profilu. Babiš zároveň přiznal, že jsou opatření náporem na psychiku všech lidí a znovu poprosil veřejnost, aby dodržovala vládní nařízení proti šíření nemoci covid-19. "Pojďme, prosím, pro naší zemi v době pandemie něco udělat. Dodržujte, prosím, všechna nařízená opatření, omezte kontakty s kamarády a kolegy. Zůstaňte prosím doma, obejměte manželku, manžela, partnerku, partnera, rodiče. Užijte si společné chvíle a zkuste zapomenout na chvíli na opatření, která jsou obrovským náporem na psychiku," řekl Babiš.  V tříminutovém videu poděkoval také lékařům, učitelům a dalším lidem, jejichž práci považuje za klíčovou.

 • V Praze shořel kostel svatého Michala ze 17. století

  28.10.2020

  Požár zničil dřevěný kostel sv. Michala v zahradě Kinských v Praze. Informovali o tom hasiči na svém twitterovém účtu. Z historické stavby ze 17. století zbyly jen ohořelé trámy. Při požáru se nikdo nezranil a jeho příčinu hasiči vyšetřují. Hořet začalo kolem  patnácté hodiny, hasiči vyslali na místo několik jednotek a vyhlásili druhý stupeň poplachu. Požár se ale ze spodní části rozšířil na celý kostel a za necelou hodinu památka shořela. Při požáru nebyl nikdo zraněn.

  Pravoslavný kostel svatého Michala, nazývaný někdy také karpatský, stál původně v obci Velké Loučky u Mukačeva na Ukrajině. Na tehdejší Podkarpatské Rusi, která byla mezi světovými válkami součástí Československa, byl rozebrán, převezen a znovu postaven v Praze v roce 1929, aby se stal součástí sbírek Národopisného muzea.

 • Počasí na čtvrtek

  28.10.2020

  Zataženo až oblačno, místy déšť. Nejvyšší teploty 8 až 12 °C, na jihu Moravy ojediněle až 14 °C, na horách kolem 5 °C, v Beskydech kolem 8 °C.

 • V Praze demonstrovali odpůrci koronavirových opatření

  28.10.2020

  Na pražském náměstí Republiky se v sobotu sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Protest trval zhruba hodinu a půl. Svolavatel protestu David Tesař řekl, že účastníci nezpochybňují covid-19, ale vadí jim opatření kabinetu. "Vláda likviduje životy, naše práva a naši zem," řekl. Kabinet podle něj lidem a podnikatelům nepomáhá. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se 100 účastníky. Řadu dalších lidí vně svého kordonu policisté upozorňovali, že kapacita protestu byla naplněna. Na shromáždění se přesunula také asi třicítka účastníků akce, která souběžně začínala na Staroměstském náměstí. Mluvčí pražských policistů Jan Daněk ČTK řekl, že policisté na místě protestu zajistili jednoho člověka, který neuposlechl výzvy policie. Na místě došlo k drobnějším strkanicím a hádkám s policisty či antikonfliktním týmem.

  Proti vládě a opatřením lidé demonstrovali i na Klárově

  Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé ve středu demonstrovali lidé také na Klárově nedaleko sídla vlády. Spory byly i mezi jejími účastníky. Pořadatel Jiří Černohorský vyzýval policii, aby zasáhla proti těm, kteří podle něj jeho demonstraci u pomníku druhého odboje narušovali. Část lidí na ni přišlo i z neohlášeného setkání na Letné. Černohorský ve svém téměř hodinu trvajícím projevu kritizoval politiky, zejména premiéra Andreje Babiše (ANO). Epidemii koronaviru označil za "mediální šílenství, kterým nás chtějí ovládat". Vládní opatření pak kritizoval jako omezování ústavou daných svobod. Podle policejního mluvčího Jana Daňka se dříve odpoledne sešlo na Letenské pláni asi 150 lidí. Protest však na tomto místě ohlášen nebyl a lidé se následně rozešli. "Policie zajistila dva lidi pro přestupkové jednání," řekl ČTK Daněk. Většina lidí se podle něj z Letné přesunula na shromáždění na Klárov.

 • Ministerstvo kultury ocenilo osm mimořádných osobností české kulturní scény

  28.10.2020

  Ministerstvo kultury udělilo u příležitosti státního svátku 28. října Státní ceny a Ceny Ministerstva kultury pro rok 2020. Porota ocenila celkem osm mimořádných osobností české kulturní scény. Státní cenu za literaturu dostal Michal Ajvaz, za překlad Blanka Stárková. Ajvaz debutoval poezií, následovala dvacítka knih imaginativní prózy a postmoderně filozofující esejistiky. Dlouholetá redaktorka, dramaturgyně a moderátorka Českého rozhlasu Stárková překládá ze španělštiny. V minulosti obdržela Řád Isabely Kastilské za šíření povědomí o španělské kultuře v České republice a Cenu Josefa Jungmanna za překlad. Ceny ministerstva kultury obdrželi mimo jiné in memoriam světově uznávaný režisér Miloš Forman a také Jiří Tichota z folkového Spirituál kvintetu a bývalá umělecká ředitelka a nyní umělecká poradkyně Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Eva Zaoralová. Za rozvoj českého loutkového divadla ministerstvo kultury ocenilo Tomáše Dvořáka, za přínos ve výtvarném umění designérku a knižní ilustrátorku Květu Pacovskou. Cenu za architekturu obdržel Viktor Rudiš, který propojil brněnskou architektonickou scénu s pražskou a libereckou. "Letošní udělené ceny jsou výrazem uznání umělcům, jejichž díla obohatila českou kulturu nejenom u nás, ale i ve světě. Letošní rok je ovšem výjimečný: běží ve stínu pandemie," uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

  Státní ceny a Ceny ministerstva kultury se v minulých letech předávaly při slavnostním večeru na Nové scéně Národního divadla. Letos byly vzhledem k celosvětové pandemii koronaviru a opatřením proti šíření nemoci předány laureátům individuálně, doplnilo ministerstvo.

 • Česko si i přes složitou epidemickou situaci připomnělo výročí vzniku státu

  28.10.2020

  Česká republika si ve středu i přes složitou epidemickou situaci připomněla 102. výročí vzniku samostatného státu. Státní svátek 28. října tradičně doprovázejí pietní a slavnostní akce, letos byla ale většina z nich kvůli epidemii zrušena. Ceremoniál udílení vyznamenání byl přesunut na příští rok. Tradiční pietní akt na pražském Vítkově byl zrušen, představitelé státu kladli věnce individuálně. K národnímu památníku jako první dorazil prezident Miloš Zeman, s časovými odstupy následovali předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), místopředseda Sněmovny Tomio Okamura (SPD), premiér Andrej Babiš (ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) či pražský arcibiskup Dominik Duka.

  Babiš po kladení věnce vyzval veřejnost, aby se při boji s epidemií semkla. Podle něj vyjde Česko z krizové situace posíleno. Podobně hovořil i Vystrčil. "V minulosti jsme překonali i horší situace než pandemie, přese všechno se máme docela dobře. Pokud si to uvědomíme, začneme víc držet pospolu a víc dodržovat základní pravidla, tak si myslím, že tu současnou krizi překonáme a vyjdeme z ní třeba silnější," řekl.

  Slavnostní střídání hradní stráže

  Na Pražském hradě se k připomenutí 102. výročí vyhlášení samostatného československého státu uskutečnilo slavnostní střídání Hradní stráže. Akce v uzavřeném areálu Pražského hradu proběhla za přísných hygienických opatření. Přítomní se museli pohybovat ve vymezených koridorech a mít po celou dobu roušky. Střídání stráží z Hradčanského náměstí sledovalo několik desítek lidí, zčásti politiků, kteří přišli položit věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Výročí vzniku republiky také vpodvečer připomnělo slavnostní nasvícení Pražského hradu. Matyášova brána a přilehlé budovy při něm byly nasvíceny v českých národních barvách.

 • Zdravotníkům v pražských nemocnicích už pomáhají stovky dobrovolníků

  28.10.2020

  Nemocnice dál hledají dobrovolníky pro pomoc s péčí o pacienty. Kromě mediků přijímají i proškolené lidi bez předchozích zkušeností. Pražským nemocnicím pomáhají už stovky dobrovolníků. Proškolení nabízí mimo jiné český červený kříž, za poslední čtyři týdny se mu přihlásilo přes dva tisíce zájemců. Červený kříž školí dobrovolníky v péči o nemocného na lůžku, pomoc s jídlem, osobní hygienou nebo doprovodem na toaletu.

 • Výstava na plzeňské radnici ukazuje, jak děti po celém světě vnímají pandemii koronaviru

  28.10.2020

  Divné jaro očima dětí ukazuje nová výstava v plzeňském mázhauzu. Kolekci výtvarných prací připravilo hnutí Na vlastních nohou Stonožka, ve kterém děti pomáhají jiným dětem, a které letos slaví 30 let své existence. Na výstavě se podílela i Česká centra, která působí po celém světě. Díky vzájemné spolupráci jsou na ‚stonožkové‘ výstavě v Plzni k vidění výtvarné práce i dětí ze zahraničí - z Japonska, Jižní Koreje, Izraele, Rakouska, Velké Británie a Řecka.
  Podle mluvčí center Petry Jungwirthové obrázky ukazují šťastné děti, ale zároveň reagují i na současnou celosvětovou situaci. "Je to o tom, jak děti nejen v České republice, ale i ve světe vnímají fenomén pandemie. Je v tom hezký otisk nejen smutku bohužel, ale i naděje a jakési radosti, která stoprocentně čeká," uvedla.

  Výstava v Mázhauzu plzeňské radnice potrvá do 13. listopadu. Poté bude přesunuta do Galerie Paletka v Husově ulici v Plzni. Odtud pak ve spolupráci s Českými centry poputuje do Izraele, kde bude uvedena v Českém domě v Jeruzalémě.

 • Českému červenému kříži se hlásí na kurzy Pečovatel v záloze dobrovolníci z celého Česka

  28.10.2020

  Více než 90 dobrovolníků z celé republiky se přihlásilo na výzvu jabloneckého Českého červeného kříže. Ten hledá laiky, které proškolí v jednodenním kurzu Pečovatel v záloze. Jeho absolventi pak můžou vypomáhat v sociálních službách, kde kvůli koronaviru schází personál. Například v Domově důchodců Jablonecké Paseky už takto kromě vojáků pomáhá i 6 dobrovolníků.