Česká a slovenská kultura v samém srdci Buenos Aires

Česko-slovenský stánek na akci Buenos Aires slaví

Čeští a slovenští krajané v Latinské Americe prezentovali v argentinském Buenos Aires kulturní bohatství svého původního domova. Představili tu i krásné plakáty Českého Krumlova, obrázky Svatého Václava, portréty skladatelů Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka či Leoše Janáčka.

V Buenos Aires se konal šestý Festival české a slovenské kultury. Tento rok byl spojený s další akcí české a slovenské komunity, nazvané „Buenos Aires slaví“. Návštěvníci tak mohli ochutnat třeba výborný guláš, poslechnout si českou a slovenskou hudební tvorbu, sledovat vystoupení skupin folklórních tanců, nebo si zakoupit tričko s číslem 10, které neodmyslitelně patří k slavnému českému fotbalistovi Tomáši Rosickému.

Na festival přišlo 10 tisíc lidí


Letošní „Buenos Aires Slaví“ a československý festival navštívilo okolo 10.000 lidí, mezi nimi byli i argentinští studenti češtiny či slovenštiny, nebo lidé, kteří se zajímají, četli či někdy slyšeli něco o Praze, Česku a Slovensku, jak řekl Milan Frola, konzul České Republiky v Buenos Aires.

„Akce Buenos Aires slaví je organizována vládou provincie Buenos Aires s cílem dát možnost národnostním menšinám představit své tradice, pokrmy, tance a takto prezentovat velkou rozmanitost všeho, co nabízí tato provincie a hlavní město Argentiny. Vloni jsme poprvé slavili společně se zdejší slovenskou komunitou, protože dříve se k nám přidali třeba Němci či Rakušané. Letos jsme této možnosti využili dokonale a akci spojili s Festivalem české a slovenské kultury, který organizují profesorky češtiny, které učí tady v Argentině“.

Konzul Milan Frola tančí verbuňk | foto: Archiv města Buenos Aires

Své umění ve Verbuňku předvedl i český konzul


Konzul Milan Frola si také oblékl jihomoravský kroj a předvedl své umění v tradičním tanci tohoto kraje nazvaném Verbuňk, založeném na improvizaci a spontánnosti, a který byl roku 2008 zařazen do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Jak dodal Milan Frola, tato a jí podobné akce vytváří mosty porozumění mezi národy a usnadňují českým a slovenským krajanům žijícím v Argentině, ale také v Chile, Uruguayi, Paraguayi a v Brazílii, zařadit se do většinové společnosti v dané zemi. Zároveň umožňují těmto krajanům představit své bohaté kulturní dědictví ve své nové domovině.

Autor: Juan Pablo Bertazza
klíčové slovo:
spustit audio