Česká republika vlastníkem krajanské národní budovy v New Yorku

Česká republika se stala v pátek vlastníkem krajanské Národní budovy ve střední části Manhattanu v New Yorku. ČR se zavázala, že ji opraví a krajanským spolkům, které ji vlastnily, poskytne trvale prostor k jejich aktivitám. S podrobnostmi přichází Vilém Faltýnek.

Budovu postavili v letech 1895 až 1897 čeští krajané jako středisko národního života, který v této části New Yorku kvetl. Po postupném odchodu krajanů mimo Manhattan budova v posledních třiceti letech zchátrala a krajané nemají prostředky na její opravu a udržení. Podle Petra Bíska, vydavatele krajanského čtrnáctideníku Americké listy, je dnes v budově provozuschopná poslední místnost. V telefonátu z New Yorku vysvětlil, jak by měla být zrekonstuovaná budova využita.

"Výsledek by měl být ten, že by to měla být nová fungující budova, která by sloužila nejen České republice, kde by měly svůj generální konzulát, české centrum, a nakonec i českou hospodu, včetně Dvořákova muzea a tak podobně, ale celé jedno patro z těch šesti, by podle smlouvy patřilo krajanům, takže by se měli kde scházet. Veliká věc je, že v budově je krásný společenský sál, který zabírá téměř celé jedno patro, a to nám dosud scházelo. Já tady mám dokonce přátele, kteří tam měli před čtyřiceti padesáti lety svatbu."

Pro předání budovy za symbolický jeden dolar České republice se vyslovila většina ze sedmi krajanských spolků, které budovu spravují. Někteří jednotlivci však vyslovovali pochybnosti o smyslu převodu s tím, že krajané se mají pokusit o sbírku na její záchranu. Podle odborníků však bude zapotřebí sedm až deset miliónů dolarů, jejichž shromáždění sbírkou je při síle české komunity nereálné.

"Mezi krajany, mezi Čechoameričany tady ty peníze prostě nejsou. To je naivní názor několika jedinců, že by se mohla udělat sbírka a těch sedm nebo deset milionů dolarů na to sehnat, ale to je nereálné. Tak by to mělo být, že bycho to sami opravili, ale to nepřichází v úvahu."

Odpůrci prodeje budovy zdůraznili, že převod budovy staví krajanskou komunitu do "naprosto pasivní, závislé a podřízené role" vůči české vládě. Petr Bísek se naopak domnívá, že jde o nejlepší možné řešení.

"Já s nimi nesouhlasím. Já myslím, že to je nejlepší řešení. Ono to opravdu sbližuje Českou republiku s Čechoameričany tady v New Yorku a okolí. My jsme to viděli, když tu bylo otevřeno české centrum, jak se ten život daleko zlepšil, nejen kvalitou, ale množstvím programů, filmů, koncertů a tak dále."

Podle českého generálního konzulátu začíná předáním budovy do vlastnictví ČR nová etapa spolupráce nejen mezi krajanskými spolky kolem Národní budovy, nýbrž i mezi celou českoamerickou krajanskou obcí a původní vlastí. Rekonstrukce Národní budovy má být ukončena roku 2004.

Já myslím, že to budeme i nějak oslavovat, obzvláště až ta rekonstrukce bude ukončena, tak to bude veliká oslava, a že se zúčastní stovky krajanů. My se na to těšíme, abych vám pravdu řekl. Už vidím, že tam budou i bály a svatby, jako bývávaly kdysi. Je to skoro jako dárek k Vánocům 2001."