České inovace z Expa 2020 jsou k vidění v Národním technickém muzeu

Systém S.A.W.E.R., který vyrábí vodu ze vzduchu, bezpilotní formuli nebo například kontejnerovou loď, která umí zpracovat plastový odpad z oceánů, si mohou lidé prohlédnout na výstavě v Národním technickém muzeu v Praze. Expozice s českými inovacemi, které zaujaly na Světové výstavě Expo 2020 v Dubaji bude k vidění od této středy do neděle 31. března 2024. Exponáty představili zástupci firem i škol. K vidění je 20 českých inovací, které by mohly usnadnit například získávání vody, recyklaci i pěstování plodin.

"Moc mě těší, že návštěvníci Národního technického muzea mají možnost vidět české inovace prezentované na Expo 2020 v Dubaji, protože jsou dokladem úspěchů a schopností současné české vědy a techniky," řekl generální ředitel muzea Karel Ksandr.

Jedním z vystavovaných exponátů je systém S.A.W.E.R., který v Dubaji získal od organizátorů cenu za vůbec nejlepší inovaci. Systém umí samostatně vyrábět ze suchého vzduchu vodu jen za pomoci sluneční energie. Zařízení vyvinuli vědci z Akademie věd ČR a Českého vysokého učení technického (ČVUT).