Česko představí na Expo v Dubaji zařízení, které promění poušť v oázu
Česká republika jako jedna z prvních ze sto devadesáti zemí převzala minulý týden pozemek pro stavbu národního pavilonu na EXPO 2020 v Dubaji. Dělníci už začali s úpravou terénu. Dvoupatrová budova nabídne návštěvníkům expozici představující především české vědecké objevy a inovace. Hlavním tahákem bude zařízení, které dokáže proměnit vzduch ve vodu a rozpálený písek pouští v kvetoucí oázy.
"Je potěšitelné, že architektura českého pavilonu i technologie SAWER se dostaly nejen do místních médií a začínají se ozývat zájemci o případný nákup licence. SAWER by mohl pomáhat napájet velbloudy anebo někde v poušti vytvářet oázy," uvedl Jiří František Potužník.
Z písku mohou vyrůst bylinky, rajčata i palmy
Voda ze systému S.A.W.E.R. se dá totiž využít různými způsoby. Může se mineralizovat a použít jako pitná pro lidi a zvířata anebo třeba jako zálivka různých rostlin. Právě pěstování podpovrchových kultur, z nichž mohou i v pouštním písku růst rostliny, úspěšně testuje Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích. Zkoušejí pěstovat vojtěšku, trávu i některé obiloviny, cizrnu, tymián nebo třeba rozmarýn.
"Snažíme se ukázat, že jsme schopni pěstovat rostliny v písku v poušti bez použití syntetických hnojiv, čistě organickými vstupy. Pokud dáme do písku výluh z kompostu a řasovou suspenzi, jsme schopni vypěstovat třeba krásný trávník. Chceme pěstovat trávu, bylinky, plodiny. Ve vedlejším pokusu pěstujeme i rajčata a pórek. V Dubaji bychom ale chtěli udělat i keřové a stromové patro. Tedy olivy nebo palmy," vysvětlil docent Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV.Část české expozice má být pod zemí a návštěvníci tak budou moct díky průhledným tubusům vidět, jak rostliny prorůstají pískem.
Český pavilon se bude nacházet na pozemku s plochou 2 200 metrů čtverečních a bude první u jednoho z hlavních vstupů na výstaviště. Stejně jako na Expo 2015 v Miláně, kde Česko za svoji prezentaci získalo třetí místo.