Česko neuspělo s žalobou proti novým unijním pravidlům na držení zbraní

Soudní dvůr Evropské unie v úterý zamítl českou žalobu proti směrnici omezující držení zbraní. Podle soudu není unijní morma diskriminační a neporušuje unijní zásady, jak namítá Česká republika. Soud to uvedl v tiskové zprávě. Normu zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky navrhla Evropská komise v reakci na teroristické útoky v Evropě. Země EU i europarlament ji schválily předloni. Česko, které bylo od začátku proti, mimo jiné namítalo, že úprava zasahuje do práv vlastníků legálně držených zbraní. Praha proto podala žalobu, která žádala zrušení směrnice. Požadavek podpořily také Polsko a Maďarsko. Soud konstatoval, že české námitky jsou neopodstatněné.

Česko se už nemůže dál odvolávat, směrnici tak musí promítnout do českých zákonů. Jinak by mu hrozily pokuty v řádech desítek milionů korun. Českému rozhlasu to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová. Právě ministerstvo zahraničí Česko u unijního soudu zastupovalo.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že s novou zbraňovou legislativou, kterou připravilo ministerstvo vnitra, Česko naplní požadavky na implementaci obsahu evropské zbraňové směrnice. Současně se držitelů zbraní nijak zásadně nedotkne, drtivá většina nic nepozná. Na tom, co má být obsahem novely, se podle Hamáčka rýsuje shoda napříč politickým spektrem. Čeští politici v reakci na zamítnutí žaloby hovoří o nutnosti výsledek respektovat, většina vyjadřuje s verdiktem nesouhlas. Předsedkyně sněmovního branného výboru Jana Černochová (ODS) vyzvala vládu, aby iniciovala celoevropská jednání, která povedou k revizi směrnice. Podle Hamáčka na evropské úrovni vůle k revizi není.