Putrone čeká v české věznici, zda Itálie požádá o jeho vydání

0:00
/
0:00

Několik let žil pokojným životem v paneláku v Krásném Březně u Ústí nad Labem, jmenoval se Umberto Bonfiglio. Během let se naučil plynně česky, podnikal, jeho firma sídlila přímo v Ústí na náměstí. Ve čtvrtek 11. srpna ho zatkli policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho pas byl totiž falešný. Ve skutečnosti se jmenuje Luigi Putrone a jde o jednoho z nejnebezpečnějších členů italské mafie Cosa Nostra. V Itálii byl v nepřítomnosti za několik vražd odsouzen na doživotí a na severu Čech se ukrýval.

Zatčení muže se odehrálo v klidu a bez problémů. Policie čtyřiačtyřicetiletého mafiána zatkla u cukrárny Aplica v Krásném Březně. Podle svědků prý policisté v kuklách navedli Itala, jedoucího v autě, do dvora cukrárny. Pak mu nasadili pouta na ruce i nohy a odvezli ho k výslechu. Šéf zásahu Jiří Ráž tehdy uvedl:

"Lze říci, že nám v praxi předvedl, jak vypadá omerta, tedy jsme se nic podstatného nedozvěděli o jeho pobytu na území naší republiky. Pouze jedna taková asi zajímavost, pan Putrone uvedl, alespoň před policií, že se svým vydáním souhlasí."

Luigi Putrone byl v 90. letech hlavou velkého sicilského klanu ve městě Porto Empedocle v provincii Agrigento. Šéf karabiniérů z provincie Agrigento Massimo Cuccini podotkl, že mezi zločiny Putroneho klanu patřilo vydírání, obchod s drogami a se zbraněmi a manipulace veřejných zakázek. Italskou veřejnost ale zvláště šokoval případ brutální vraždy dítěte:

"Mezi nejzávažnější zločiny, které spáchal, patří únos a věznění dítěte Giuseppe di Mattea, syna zločince později spolupracujícího s justičními orgány. Chlapce věznil na několika místech provincie Agrigento, následně jej zavraždil a mrtvolu hodil do kyseliny, kde se tělo zcela rozpustilo."

Ústecký krajský soud poslal Putroneho do předběžné vazby. Již v jednací síni Putrone podal proti zadržení stížnost a nesouhlasí také s vydáním do Itálie. Bude proto nařízeno jednání krajského soudu. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna se nyní čeká, zda o Putroneho vydání italská strana požádá.

"My jsme v pondělí partnerskému italské mu ministerstvu oznámili fakt, že Putrone byl vzat českým soudem do vazby a že Itálie má tedy nyní 40 dnů na vypracování standardní žádosti o vydání a na jejím základě, pokud tedy bude doručena včas, se rozjede expediční řízení: O přípustnosti vydání rozhoduje krajský soud a v konečné instanci o vydání rozhodne ministr spravedlnosti."

Existuje nějaká skutečnost, která by mohla bránit vydání Putroneho do Itálie?

"Ty skutečnosti vyplývají z mezinárodních smluv a z našeho trestního řádu. Krajský soud by posuzoval oboustrannou trestnost spáchaných trestných činů, další okolnosti může zvážit ministr, nicméně praxe je taková, že pokud nebylo porušeno právo na spravedlivý proces, neměl by ministr spravedlnosti důvod Putroneho nevydat."

Vyvíjel Putrone na českém území nějakou trestnou činnost?

"Ministerstvo spravedlnosti nemá informace, ani mít z podstaty věci nemůže, o tom, zda Putrone tady vyvíjel nějakou trestnou činnost. To je spíš otázka na policejní prezídium,"

uvedl Dimun. Podle Jiřího Ráže z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu je však případ natolik citlivý, že k případu nebudou prozatím zveřeňovány další podrobnosti."

"Ze strany policie již nebudeme poskytovat žádné další údaje, z toho důvodu, že ta věc je citlivá, v tuto chvíli je v pravomoci justičních orgánů a je zde vedeno další vyšetřování, tudíž není žádoucí zveřejňovat jakékoliv další údaje."

Podle šéfa protimafiánské komise italského parlamentu Roberta Centara je Putroneho zatčení v Česku důkazem, že Cosa Nostra usiluje o rozšíření svých zájmů do zemí, které nedávno vstoupily do EU.